7 Inhuldiging van hef Moment tot verheerlijking dor Infanterie Omzetting van de Staatsrenten De Wereldtentoonstelling Een schandelijke Vanda- leastreek te Dixmnde Dinsdag MEI 1935 EEN OVERGANG De afvaart van de «Normandie» XXXXIg JAAttliAfiS ïüiMMfiK Ü05 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoonlij DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. toMMtell Suilen M Affioad, AALSX i AgenUchap. JLAÏA3. AMt Hubrt li. t. Swuai - 8B9 d« ftMfe** ïarij* Baak BuKUn^Ing.war, »Q. Loadre. W, a H. Stanislas Zon op4 24 Zon af 7,12 E. K. 10 V. M. 18 DE KONING NEEMT DE AANWEZIGE VAANDELS IN OOGENSCHOUW. DE KONING LEGT BLOEMEN NEER AAN DEN VOET VAN HET MONUMENT Ondereen: heerlijke zon in een prach lig blauwen hemel werd Zondag het mo nument. der infanterie te Brussel inge huldigd. Over dit gedenkteeken werd iheel wat geschreven en gewreven nu 'het er staat, en nu het door ieder kan •bezichtigd worden, moet erkend wor den dat het een indrukwekkend monu ment is} dat den beeldhouwer eer aan doet. Het geeft op aangrijpende wijze den onversaagden moed der infanteristen weer die in October 1918, den indringer op de hielen zaten en hemi zegevierend uit liet land wierpen. Er ligt een beetje romanti'sime in de groep der afgebeelde soldaten die den heldenmoed van het kranig IJzer leger weergeven, niet te veel evenwel. Kortom het as een prach tig stuk. De plechtigheid had plaats op. het •gr oio te Poelaertplein, voor het Justitie paleis. Wat zeggen wil dat .de ceremo nie in dit kader een groötech karakter had. Op het plein kadden de troepen van 't Brusselsch garnizoen p;ost gevat met hun officieren, waaronder, velen jaren 'terug de loopgraven van Dixmuiden en Nieuwpoort hebben bezet. Er waren ook twee militaire muziekkorpsen. Op de koninklijke tribune bemerkte men, .naast den koning, tal van generaals!, den minister van Landsverdediging, kardi naal Van Roey, vergezeld van kanunnik Leclef en andere prelaten. Dan waren -er nog de talrijke vaan- dels der verschillende regimenten der Brus'sielsche garnizoenen, en ook de roemvolle vlaggen van den IJzer. Het groole plein bood een indrukwek kend, grootsch schouwspel. Als eerste woordvoerder kwam ver volgend aan het woord generaal de Bie- .buyck, welke -sprak in het Fransch en en in het NederlandSjCih. Na de warm toegejuichte rede werd het doek neergelaten dat het monument nog aan de ooigen der talrijke aanwe zigen onttrok. Nadat M. Max, burgemeester van Brussel het monument namens tiet Eminentie Kort daarop wordt zijne meentebestuur in dank had aanvaard opgevolgd door den Koning welke zich kwam M.Devèze,minister van Lamdsver-naar het gedenkteeken begeeft, verge- dediging, welke in tegenstrijd met M.j zeld door Minister Devèze en den cere- Max in de beide landtalen sprak, aan] moniemeester van het Hof. het woord. In zijn warme toegejuichde redevoe ring, bracht de minister van Landsver dediging, als vertolker van de gevoelens van de weermacht, den Koning een hul de van eerbied, dankbaarheid en ver- kléefdhcid, om, daarna, in breeds trek ken, een pakkend tafereel op te hangen van den toestand vaini het Belgisch le ger ih 1914. Koning Albert zal, spijts da (ongun stige omstandigheden, het leger redden, dat aan zichzelf is overgelaten, want de hulp der geallieerden komt slechtst la ter. Onze infanterie, evenals al de -an dere wapens, gehard door de beproeving van dag bot dag beter. In het water, in het slijk, in het bloed, zal men met bo venmenschelijke kracht strijden, tot op het ooigenblik dat de bevriende strijd krachten opdagen. Zegevierend zal het leger zich in de IJzergrond vastzetten. September 1918. Van Nieuwpoort tot leper, wacht tonze infanterie het oogen- blik van den algemeenen aanval af De orkaan breekt los. Ho-uthulst valt. Kler ken wordt veroverd en onze ontketende infanterie stormt door de Vlaamsche vlakte vooruit. Reeds rijzen de Gent sche torens aan den einder, maar het krijgsgewioel valt stil: 't is Wapenstil stand. Drie en zeventig t.k. der dooden zijn infanteristen. Laten wij ze eeren laten wij al de soldaten eeren.^Zoolang Belgie eendrachtig en vol vertrouwen zal leven, de gevaren van den oorlog trot'seerende, zoolang zullen de groote dooden rusten in vrede in de kalmte van hun onsterfelijken roem. De inzegening van het monument Weer schallen bazuinen Mgr Van Roey Cardinaal-Aartsbisschiop van MeiChelen, begeeft zich naar het monument om het in te zegenen. De troepen bewijzen de eer. Prachti ge bloemenkransen worden aangedra gen, de Vorst bestijgt de treden, neemt een krans in ontvangst, bebloemt het gedenkteeken en! groet. Vervolgenist begeeft de Koning zich naar de crypte van het gedenkteeken. Bij het verlaten hiervan heeft hij een kort -onderhoud met de zwaar vermink ten. Beeldhouwer Verrijcke en achitekt De Mol worden doe? den Koning gelukge wenscht en gedekoreerd. Dan keert de Vorst terug naar. de tri. tribune. Toebereidselen worden gemaakt om het defilee van de oud-strijders te doen beginnen. Op een teeken van den Koning zet het defilee zich in beweging, voorafge gaan door een militaire muziekkapel. Het gansehe plein ziet zwart van volk. De afvaardigingen trekken den Vorst Voorbij ic-p rangen van acht. Het Defilee. Het was een indrukwekkend oogen- blik toen de dichte rangen der infante rie van 1914-1918, gevormd uit oud- strijders voor het nieuwe monument en voor Koning Leopold voorbij trekken!. Thans ziljn die menschen reed'si 40 -of 50 jaren geworden, do-ch in hun oogen ligt nog steeds het heilig vuur dat hen bezielde, toen zij, rond 15 November 1918, in West-Vlaanderen terugkeer den met het gevoel hun plicht, hun vollen plicht gedaan te hebben jegens hun vaderland. In een oogenblik dat de toestand op internationaal gebied te wensiefhen overlaat, was de rede van Minister De vèze meer dan woorden zij is een daad welke de Belgen zal sterken en aan moedigen. Het voorbereide wetsontwerp De Intrest zou verlaagd worden tot 4 ten honderd. Naar verluidt, zouden eersle-minis- ter Van Zeeland en zijn medewerkers thans gereed gekomen zijn met de voor bereiding van een plan tiot omzetting yan de staatsrenten, dat binnenkort zal voorgelegd worden aan den Kabinets raad. Doel is de algemeene verlichting van den geldinterest, het moge hypotheek leningen betreffen, de financiering van handels- of nijvenheidsondernemingen, of andere geldbelegging. Zulks w;ordt van regeeringswege niet mogelijk geacht, zender verlaging van de interesten op- langen termijn, zoo- voor de staatsrenten b.v., die -op het ooigenblik 5 t.h. afwerpen en wier beurs waarde niet :de minste neiging tbt da len vertoont. Volgens de. Iadépendance Beige zou den interestvoet van de staatsren ten slechts verlaagd worden tot circa 4 t.h., maar deri houders zou een ka pitaals vergelding worden 'toegestaan. Hierop rekent de regeering om het wel slagen te verzekeren van de omzetting die volkomen vrij is en niet de minste' verplichting inhoudt, al moet zij met een den staat, ruime besparingen bezor gen. t© Brussel PROGRAMMA. Dinsdag, 7 Mei Zaal tijdelijke tentoonstellingen melk en melkproduktententoonstelling. 11 u. iOfficieele (opening van het Paleis voor Voedingswaren1. 16 u. 30 Stadion: internationale hockey-wedstrijd Zwi'tserland-Duitsch land. 18 u. Stadion internationale hoc keywedstrijd Frankrijk-Nederland. Oud-Brussel. Orgelkoncert. Woensdag 8 Mei Zaal tijdelijke tenloonstellingén1 melk en melkproduklententoonstellin: Internationale hockey-wedstrijd-. 15 u. Auditorium: militair koncert 21 u, iKoncert van kamermuziek. dat Dat de socialisten door hun deelne men aan de Regeering, sommige hun ner partijigenooten erg ontstemd zelfs bij velen achterdocht verwekt hebben, is een gekend en vanzelfsprekend feit. Want jarenlang het volk opzweepen tegen de Regeering, deze stelselmatig kleineeren, verdacht maken, belasteren, en dan, van den eenen tot den anderen dag, vijf zetels aanvaarden in diezelfde Regeering van «oen zilveren muur», van de uithongeraars, enz., dat moet den onverschilligsten mensch van ver •bazing doen gapen. En meteen was het beruchue plan- De Man opgevouwen een plan dat nooit bestaan heeft, maar als middel werd aangewend om er bovenop te ge raken en de politieke heerschappij te veroveren in Belgie. Natuurlek hebben de socialistische ministers en andere zoogezegde leiders al wat overechtsche lieflijkheden nnoe- ten vernemen naar aanleiding van dien halven-dra ai-rechts, en de extremisten in- hun partij, na Spaak verloochend en buiten hun gemeenschap geschopt, te hebben, houden niet af gedurig olie op *t vuur te gieten. Enj om nu tegen dit kwaadvuur-sto- ken te reageeren, is door de roode-par- tijleiding een ordewoord gegeven te zeggen, te schrijven en te herhalen, dat het Ministerie-Van Zeeland enkel een overgangsministerie is, dat den we, moet hanen voor liet integraal socia lisme, ten huidige dage verzinnebeeld door het plan-De Man. Of de rotode kameraden die vergulde pillen slikken zullen, weten we niet. Dit interesseert ons eigenlijk niet. Maar dat dagbladen, die voor ernstig willen door gaan, in die tactiek want het bluf fen der socialistische pers inzake is eenvoudig tactiek, niets anders een reden schijnen te vinden om rond het Ministerie-Van Zeeland een atmosfeer van verdachtmaking te scheppen, dat komt ons tamelijk naïef voor, <om niet het juiste woord te gebruiken. Wat niet beduidt dat er voor de an dere partijen, vertegenwoordigd in het «Nationale Ministerie», geen reden zou bestaan om de socialisten kort in 't oog te houden, vooral voor wat betreft het instellen van nutteliooze ambten en posljes, ten einde een menigte «gezel- Ie» te caseeren, die de socialistische ministers gedurig lastig vallen, Saint, Nazaire, 5 Mei. Eene aan zienlijke menigte is toegekomen om het vertrek bij te wonen van de «Nor mandie», het grootste paketschïp van de wereld. Men weet dat dit sichip 79.000 ton meet, 313 meter lang is en 36 breed. •Het werd gebouwd om de reizigers de meeste veiligheid te verleencn. Het ge bruikte materiaal is onbrandbaar en het materiaal voor het bestrijden van brand is zeer -uitgebreid. Later sieint men uit St-Nazaire J De «Normandie» verliet de haven Ln gunstige omstandigheden, voortgesleept door zes sleepbooten. Toen hij de geul uitgevaren was, vervolgde hij met eigen middelen statig zijn vaart. Wat kost de «Normandie» De directeur-generaal van de Gom- pagnie Générale Trans-aitlantique heeft in antwoord op vragen uit de Fransche Senaat medegedeeld, dat de totale kos ten van de «Normandie», 800 miljioen frank bedragen. 7 dooden Berlijn, 4 Mei. Het vliegtuig te Stuttgart opgestegen was' ter bestem ming van Breslau, en dat sedert ver scheidene dagen vermist werd, is te ruggevonden in 'het Fichtelgebirge, bij de Tcheeksolie grens. Het vliegtuig was algeheel vernield ep de 7 in-zittenden gedood. Men denkt dat de machien in den mist verdwaald, tegen den berg aange vlogen is: en te pletter viel. Volgens inlichtingen van het Rijks ministerie van luchtwezen was het een officieel toestel. Aan boord waren een piloot en twee leerlingen. De passagiers waren de majoor-generaal van het Rijksleger lloering met zijn vriouw en kind, en vliegluitenant Braiun. Berlijn1, 5 Mei. Betreffende de vliegramp aan -de Tsjecho-Slowaaksche •grens wjordt nader geseind, dat het hier het passagier-vliegtuig B. ONYH betreft, dat van Stuttgart op weg was naar Breslau. Vrouwen van houthakkers uit de om geving, waar het vliegtuig gevonden is, werden doior het gisteren verspreide be richt betreffende het verdwijnen van het vliegtuig er aan herinnerd, dat zij op 30 April legen den middag een krakend geluid hadden! gehoord. Zij deelden dit aan de betrekken overheden mede, 'het geen tot het vinden van het wrak leidde. Uit haar verklaringen en uit de posi tie, waarin het vliegtuig is gevonden, blijkt, dat het vliegtuig tengevolge van den dichten nevel met de aarde in aan raking is gekomen en verpletterd. De inzittenden moeien terstond dood zijn geweest. Met de bemanning,welke uit den vlïeg- leeraar Slath en de leerlingen Hefnrich en Deichmann bestond, zijn -a.l 1 e passa giers, onder wie zich behalve generaal- majoor Hoering, met vriouw en dochter, de kapitein van het rijksluchtwapen Braun bevond, om het leven gekomen. De Duilsche regeering heeft na de ontdekking van het vliegtuig haar mi litaire attaché te Praag opdracht ge geven, de Tspecho-Sliowaaksclie over heden; blaar dank over te brengen voor de "bereidwillige assistentie, veTlecnd bij de opsporingen naar het verdwenen vliegtuig. HET STANDBEELD VAN BARON JACQUES GESCHONDEN Een schandelijke yandalenstreek! heeft te Dixmuide plaats gegrepen. Za terdag morgen stelden de bewoners der, stad met verontwaardiging vast, dat onverlaten liet standbeeld van baroii Jacques hadden geschonden. Het. is de eerste, maal niet dat vanda len hun klei inzie li gen haat koelen op1' dit beeld', dat een symbool is van den' heldenstrijd, die aan den IJzer gestre den is'. De velen, die al een (bezoek aan Dix muide hebben gebracht, zullen zich dit beeld wel herinneren. Generaal baron Jacques van Dixmuide, staal op een massief sleenen voetstuk, waarrond: vier soldalen gegroepeerd zijn. Van de ze-vier soldaten zijn er drie door dé vandalen onthoofd. Deze daad is te klein, te laag bij den grond, om er veel woorden aan vuil to' maken. Wij hopen echter van harte, dat men vlug de onverlaten zal kennen en da.t zij een >s>trenge en welverdiende straf zullen loploopen. Baron Jacques van Dixmuide was, in! de ware beteekenis van het woord, een christenheld. Als generaal leidde hij het' dappere Belgisch leger in den titani- schen strijd die aan den IJzer uitge vochten werd. Om zijne groote verdienste werd hij doior Koning Albert geadeld 'als baron en als een symlbool werd zijn beeld op de uitgestrekte markt geplaatst van het' herbouwde Dixmuide. In 1928 stierf baron Jacques en Ko ning Albert vergezelde den dappere die alles v-oor Belgie had veil (gehad naar, zijn graf. Het is beneden alles, op een laffe wijze, zooals het in den nacht van Vrij dag op Zaterdag i'§« gebeurd in Dixmui de de heldhaftige nagedachtenis van den IJzersoldaat te schenden. Nadere bijzonderheden Wij vernemen verder, dat de vanda len, na de drie soldatenbeelden te heb ben verminkt, 'het standbeeld zelf wil den verminken van baron Jacques. Dei bewaker van het -stadhuis, echter, had reeds het alarm gegeven en maakte zooveel lawaai, dat de daders op de vlujcbt sloegen. Het nieuws van deze wandaad werdi als een loopend vuur in de ganscho •streek verspreid en op enkele uren tijds stond een ontzaglijke menigte rond het monument geschaard. Het' parket van Veurne kwam ter plaatse, de noodige vaststellingen doen. Een protest vanwego de stad Dé stedelijke overheid heeft te Dix muide het volgend protest doen uit- plakken «Een laffe aanslag komt gepleegd te worden op het standbeeld van een on zer nationale helden. Deze weerzien- wekkende daad heeft eene algemeene verontwaardiging doen .ontstaan. Dé bevolking sluit zich eenparig aan bij deze prolestmotie, vanwege het ge meentebestuur en hernieuwd zijn ge voelens van gehechtheid aan de natio nale helden en onze nationale instel lingen. Het bestuur rekent op de .me dewerking van de bevolking tot het ont dekken der laffe daders. Hulde der oud-strijders Zondag hebben de nationale <oud- strijders een kroon neergelegd voor het standbeeld tot eerherstel. Vele vreem den zijn naar het. monument komen! zien. Iedereen drukt den wensch uit dat de daders spoedig zouden ontdekt wor den. Twee jonge schelmen aangehouden te Antwerpen Door de Antwerpse he politie werden! Zondagavond in den kleinen tunnel twee jonge schelmen aangehouden. Hel zij de genaamden Albert T. eni Kamiel De B., beiden 17 jaar oud, ver blijvende in een woonwagen op het ge hucht De Sterre, te Gent. De jonge niet- deugen waren te Hemiksém op den Pro vincialen Steenweg, 24, in een winkel binnengedrongen en hadden er in da. schuiflade eene som van 225 fr. gerob berd. Ze werden echter door de winke lierster verrast e.n sloegen ijlings op de vlucht. De zuster der winkelierster heeft hen achtevvolgd en in den kleinen tun nel kon zij de twee schelmen aan de po litie overleveren'. !De twee deugnieten werden ter be schikking van den prokureuj; dösi Kio- nings opgesloten.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1