1 si Landbouwbelangen Hij verliest 6 kgr- nadeelig vet DE KAPITEIN Qiefsfsal te Wies® Officieele Inhuldiging der Elektrische Spoorweglijn Brussel-Antwerpen 7 Mei H. Stanislas. Na s<cliiIte rende studies werd Stanislas priester gewijd. Hij stierf als sda c hloft'er van de wraak van Boleslis II, koning van Po len (1079). De parketvloer boenen is maar een kleinigheid, SAPG'LI doet al het werk Onze kolenhandel met Italië. Ten gevolge van de reeds medegedeelde, over eenkomsten der beide regeeringen, werd thans definitief liet eerste kontrakt ge- teekend voor het- leveren van' 450.000 ton Belgische .steenkolen aan het* Ita- liaansch kantoor voor den inv.oer van steenkolen in Italië. Vender heeft ons land toelating verkregen om buiten liet konlingent aan de Italiaansche spoor wegen 100.000 ton steenkolen te leve ren per jaar. De aanvoer van visch. Uit Oosten de wordt "medegedeeld dat er hedè'n Maandag en ook de volgende dagen aanzienlijke .hoeveelheden visch op cle markt worden verwacht. Vijf der aangekondigde trawlérsi heb ben eene lading, van boven de 300.000 kil. kabeljauw, schelvisch, enz. Boven dien worden nog verscheidene vaartui gen voor deze week verwacht. Deze vaar tuigen komen uit IJsland, Rockoll, cle Noordzee en het" Kanaal, evenals uit de Spaansche wateren, welke regelma tig door de Oosiendsche vloot worden bezocht. Een volksraadpleging in Zwitserland. De deelname aan de Volksraadpleging betrekkelijk liet wetsvoorstel om d concurrentie iaf te schaffen tusschen liet spoor en de aulos was gering. De wet werd verworpen met 485.000 .stemmen tegen 245.000. De oppositie vereenigde de stemmen diergene die van liet nieuwe staatsmo- nop.ool niet wilden weten en van kiezers d'ie oordeelen dat de wet niet voldoende staats wasi. Leeningen met loten. Vier trek kingen zuilen in den loop van Mei plaats hebben tem zetel der -Nationale Bank van Belgie, te Brussel, telken-si te 10 u-., te weten: op" 10-'Mei, 156e trekking der 2e leening van liet verbond der samen! werkende vennootschappen voor Oor logsschade, 5 t.b. 1022; een lot van 250.000 fr.' cn een lot van 100.000 fr. Den 18. Mei, 20e.-loting ;der leeiving: 5 t.b. met loten 1933: een lot van één miljoen en.zeventig.loten van.25.000 fr. Den - 20, Mm, i.44e Jaling de» -3e lee rling1 Van het Verbond der Samenwer kende vennootschappen voor Oorlogs schade, 5 t.b. 1923; twee loten van 100.000 fr.; drie loten van 50.000 fr. en vijftien loten van 10.000 fr. Den 25 Mei, 39e loling der leening 5 t.b. met lotetP 1932: een lot. van 500.000 fr. en 33 loten van 25.000 fr. De cckesha-ndel. - Tot dusver is geen besluit.genomen inzake de oprich ting van. een cokeskantoor, opgevat naar het vioorbeeld van het steenkolen- kantoor. Er beslaan nog moeilijkheden, onder meer wat betreft de kont ingenteering van de voortbrenging. Sommige produ centen blijken geen voorstanders van een dergelijken dienst te zijn. Japan en het Vatika.an. - Het ge rucht wordt uit goede bron verspreid dat de onderhandelingen tusschen Ja pan en het Vatikaan allerbest geslaagd zijn. Eerldiaagszou de apostolische de legatie in Japan tiot den rang van Nun tiatuur worden verheven en Japan zou een gezant of minister aanstellen op het Vatikaan. Het zink-kartel. Het. is niet onmo- lijk dat hét zink-kartel, dat voor ons land van groot belang is,'eerlang weer samengesteld wordt'. Meii weet dat dit kartel in December laatst ontbonden werd. Dé onderhandelingen gaan niet zonder moeilijkheden gepaard, doch men verhoopt niettemin een g.unstigen uitslag.- Een schouwburg waar niet gespro ken wordt. Sedert vijftien jaar reeds •beslaat er te Moskou oen schouwburg voor doofstomme, die door een doof stomme, Zvarykine, bestuurd wordt en zoowel klassieke als moderne stukken opvoert. De spelers' allen overdag be ambten in sovjetinstellin.gen, doen aan de filmarlisten denken, vóór de uitvin ding der klankfilms, 't is te zeggen dat ze lol een zéér afgewisselde mimiek en plastische, uitdrukkingsrijke gebaren bun toevlucht nemten. Voedermais. Een voederplant die overvloedige op brengsten geeft, en daarbij veel voe dende bestanddeelen inhoudt, is ctë voe- dermaïs. Als variëteit kunnen wij gerust de «Paardentand» aanbevelen. Niet zelden geeft deze soort 90.000 tot 100.000 kgr per hectare. De vroege maïs der «Landes» ontwik kelt spoediger. Daafuit volgt dat men hein ook een achttal dia,gen vroeger kan •benultijgen, wat gewis als een voordeel mag aanzien worden. De maïs speelt een voorname rol in de wintervoeding; men kan hem gerust afzonderlijk inkuilen, of wel met gras, klaver, rapen, enz., en heel gemakkelijk een jaar en meer bewaren zonder dat hij iets van zijn voederwaarde verliest. In droge jaren vooral is hij nuttig, wanneer, hij in de maanden Juli en Au gustus het dan zeer idikwijls ontbre kende groen voeder vervangt. In gronden waar men tarwe kan win nen gelukt de teelt van maïs ook, op voorwaarde dat zij goed en diep bewerkt worden en tevens Vruchtbaar zijn. Hilj geeft zelfs uitmuntende opbrengsten m zandachtige landen. V Men zaait hem'gewoonlijk van MEI tot einde JUNI, met tusschenpoozen van acht tot veertien dagen. Ten einde bet kiemen' te bespoedigen laat men het zaad.soms gedurende 12 uur in klaar water ol' in water verlengd met iaal weeken. Maïs'zaait men best in rijen op' 30 'cm. van elkander verwijderd; inde rijen behoudt men een afstand van nagenoeg TO cm. Aangezien deze plant een groote ont wikkeling neemt, cn tevens snel moet doorgroeien is het noodzakelijk den grond een'oordeelkundige bemesting toe te dienen, de meststoffen moeten tame lijk spoedig, ma,'ar ook aanhoudend, wer ken. Benevens goed geteerd stalmest (25000 lot 30000 kgr. per hectare) zal men daarenboven de volgende handels- mesten aanwenden 300 tot 400 kgr. "superfosfaat, 300 tot 350 kgr. zwavel zure potasch en 250 tot 300 kigr. ammo- niaksulfaat. De stalvelle wordt zoo vroeg mogelijk ondergeploegd; de scheikundige mest stoffen zal men onder elkander vermen gen, op de snede uitstrooien en daarna zorgvuldig ineggen. Wie deze teeltwijze volgt zalzich in een schoone op brengst mogen verheugen. DlXI. en gevoelt zich jonger worden, dank zij Kruschen Daar Kruschen' hem reeds had ver lost van z jii rheumatiek wib.lo deze man het ook aanwenden over zijn diklijvige beid. Hij schrijft. Een eerste maal heb ik Kruschen Salts met succes gebruik!,' tegen cle gewrichtspijnen. Voor twee maand las ik de publiciteit van Kruschen betrek kelijk het overtollige.vet, en ik hield mij sterk aan de voorgeschreven dosis. Het resultaat: ik begin een derde flese.h en 'k heb reedfSi, zonder veel moeite, meer dan 6 kgr. verloren; ik. voel het goed, want al ben ik 56 jaar, ik vpel me lenig, verjongd en buitengewoon goed. Onnoo- dig u te zeggen dat ik voortdoe. M. L. B..., te G. Kruschen bevat wijselijk samen gevoegd -dezelfde minerale zouten clie «cle gansche waarde uitmaken van de beroemdste thermale véfmageringbron- nen van Europa. Deze vitale zouten prikkelen elk van onze inwendige or gapen (liever, j-nierén, diakméhy en: ver zekeren de regelmatige uitschakeling van alle voedingsreslen, alvorens deze zich konden omzet en in Vettige weefsels. Tegelijkertijd zuivert Kruschen het bloed, gansch het organisme wordt vrij gehouden en behioe.d tegen alle vergif tiging; en ge verliest in overtollig wat gij Wint in kracht en gezondheid Kru-sichen Salts in- alle apotheken 12,75 fr. fles;ch; 22.00 fr, de groote flesch. MET DE HOODB HAISTDE11V 67ste "Vervolg. Hilj bedroog zich niet met te zeggen dal het meisje in groot gevaar verkeer de^ Toen het rijtuig op anderhalf uur af stand van hel kasteel genaderd wa"§ en Madeleine hel onmetelijke blauwe uit spansel zag, gevoelde het meisje zich plotseling-gedreven door de zucht om de zee terug te, zien. Zij w ilde daarom hel verdere gedeelte van den weg te voet gaan, de blauwe spiegeling der zee voor zich hebben, de frissche zeekoelte langs haar wan* laten spelen, de puntige rotsen beklau teren, en inhalen, wal zij gedurende baar veeljarig verblijf als kweekelinge in het klooster had moeten derven. I De eerzame, bejiaarde Hubertine,die haar vergezelde, had het meisje te lief om haar ie 7.eer natuur Zaterdagmorgen, toen: de heer Roe- landt, ingenieur bij do firma Brouwe rij Van Roy, te AVieze, 't bureel binnen trad, verschrok hilj niet weinig. Hij vond namelijk de deur* der brandkast open. Zij was gansch ontredderd en droeg sporen van geweld. Het slot weg gesprongen en verwrongen;. Het be kleedsel van de deur was gansch ver nield, en in de stalen plaat der zelve zag men drie gaatjes van omtrent een centimeter breedte. De h. Raymond Van Roy werd séffens verwittigd en hij stei 'de va'Sit dal eene som van 20.000 fr. zijnde het loon van zijn werkvolk, ver dwenen was, alsmede een groot aantal goudstukken van groote waarde, gezien hun zeldzaamheid: stukkenrvan 100 fr. van veertig, vijftig", en tien frank. Won der iets: in de brandkast lagen ook een groot aantal papieren; waarden en zil verwerk: de dieven hadden ze niet aan geroerd, en voorzichtig laten liggen daiar dit een te gevaarlijk goed is voor hen, hetgeen ook doet besluiten dat die diefstal word gepleegd door profession- neelen. Het eerste onderzoek stelde vast dat de stoutmoedige indringers binnenge drongen waren langs den waaier van eene poort van de garage. Eens daar binnen, hebben zij eene deur openge broken doch kwamen terecht in eene zaal waar niets te vinden was. Zij heb ben dan hun onderzoek voortgezet en ziljn dan langs een trap terechtgekomen in de bureelzaal, alwaar zich de brand-, ka'st bevond tegen een groot venster. De dieven moeten goed bekend geweest zijn met de lïgigiiig der plaatsen. Niemand heeft iets gehoord, norh gezien. De die ven hebbeng.ebruik gemaakt van eene «brug» om de brandkast te openen Wanneer de «brug» goed geplaatst' is, moet de deur wijken1, hetgeen gebeuren door verwringing van liet slot. Dit, maakt een geweldig Ia wijd. Doch daar de mach'ienen volop in werking waren, heeft niemand van; het personeel iets kunnen hooren, des tc meer dat er al tijd vrachtauto'^ binnen en buiten rij- 'deiï. Het parket ter plaatse De rechterlijke politie van Gent werd dadelijk verwitl'igd, alsmede cle gendar men van Aalst, die onmiddellijk het on derzoek deden. Het parket van Dender- mon.de bestaande uit de hh. Jean Gerard, onderzoeksrechter Vcrcoutercn, substi tuut-pnokureur des Konings, Paul Varï- dermeeren, griffier, kwam ook seffens ter plaal'S.eii vatte, dadelijk het onder zoek aan. Een, gróótaantal personen werden onderhoord alsmede verscheide ne vaststellingen gedaan. Hel parket heeft zich in de land ij en, zich bevindende voor de brouwerij Van Roy begeven, ten einde sporen van voet stappen te kunnen ontdekken, maar vol gens ingewonnen inlichtingen, zou dit niets opgeleverd hebben. Nochtans zou het onderzoek groot gewicht hechten aan de volgende feiten Rond 10 uur 's avonds, Vrijdagovond, werd een lid van het personeel opge beld, De tweede maal gaf hem een on bekende stem te kennen dat er missing was. Men zou daaruit moeten kunnen heslu'iten dat de dieven zich hebben wil len, vergewissen of er nog iemand op de bureel en was. Bovendien hebben auto voerders cfèr firma Van. Itoy, rond 2 uurj van den morgen, vastgesteld dat er een! rijwiel gansch verlaten; lag óp den: steenweg naar Aalst. Niemand was er, omtrent te zien. Men denkt wel dat diti alles in nauwe betrekking zou kunnen zijn met deze stoutmoedige diefstal, in alle geval de onderzoekers sparen zich! noch.moeite noch lijd om de sloutmoe- rtigen op te sporen e.n; te ontdekken. Het} is te hopen dat het hun zal gelukken* ONGEVAL TE KALKEN Een noodlottig 'ongeval heeft de ge- meen te Kalken in beroering gebrachte Het tweejarig' knaapje Bmiel Maesy eenig zoontje van Maurit.s Maes, van Weit,eren, was alhier'in cle Molenstraat aan, het spelen. Het kind verbleef a 1 claar voor eenige dagen bij een familielid. Men had er geen aandacht aan ge schonken dat het knaapje zich in de na bijheid bevond eener miodderachtige 'Siloot. Door een noodlottig verloop van om standigheden kwam het knaapje in de, sloot terecht. Het waren voorbijgangers welke hetJ lijkje van het ongelukkig kind in de gracht hebben ontdekt. Zonddagmiddag is de eerste elektri sche lijn. van het land., die Brussel in 30 minuten verbindt met Antwerpen op plechtige wjijze open gesteld vo.or hel verkeer door Koning Leopold III en Ko ningen Astrid. Hoewel cleze lijn reeds een 14-tal dagen gebruikt wordt, had men de plechtigheid: op dezen dag willen doen plaats hebben, omdat hel thans ook juist honderd jaar geleden, is, dat Ko ning' Leopold I de eerste Belgische spoorlijn inwijdde die levens de eerste Was van het vasteland.. De drie stations langs cleze eerste elektrische lijn, Brussel, Meehelen en Antwerpen, hebben reeds sinds Zater dag hun Pataschbeséen tooi aangenomen, Overal vlaggen, wimpels, groen, plan ten en bloemen. De weg, dien de vorsten met hun gevolg moeten afleggen, lóópt van den ingang aan liet Rogicrplein door cle versierde voorhal naar perron 1, waarde elektrische trein klaar slaat, die besituurd wordt cïioor leermeester machinist Ameryckx. De afrit van den vorstelijken trein had plaats om 15 u! 10. Om 15 u. 26 werd halt gehouden te Meehelen, waar tijdens een korte plechtigheid het eeuw feest van de Belgische spoorwegen herdacht werd. Twee redevoeringen werden uitge sproken: door M. Soudan, minister van rechts wezen in het 'Vlaamsch en dooi? M. Spaak in het Fransch. Om 15 u. 46 werd.de reis voortgezet1 naar Antwerpen, waar. de Koninklijke trein aankwam even na 16 u. Te Antwerpen had ook een plechtig heid plaats. De Koning, zijn gevolg en de genoiodigden namen plaats op eert verhoog, opgericht onder de ruime gla zen spoorwegkap. De gebruikelijke' voorstellingen hadden plaats. De terugreis. Om 16 u. 32 werd de terugreis inge.» zet. Te Meehelen werd thans niet meert stilgehouden. Slipt op' tijd liep de elek trische trein het station Brussel-Noord binnen om. 17 u. 02. Bij het verlaten van het station wer-' clen de vorsten luidruchtig toegejuicht door een geestdriftige menigte. het strand aan en vooruitstekende rotspunten werden feller bestookt. Madeleine sprong, lachte, 'danste eb huppelde als een hinde blijmoedig voort. Plotseling' staat zij stil. Daar valt haar iets te binnen, waarvan zij tevens de werkelijkheid voor oogen ziet het schuim der golven nadert al meer en T is nu niet het meisje, dat de golf te gemoet gaat, maar de golf die het meisje opzoekt. De vloed komt snel opgezet, "nolt, voort en bereikt de rotspunten, waarop Madeleine en hare geleidster in. haar angst een schuilplaats gez'ocht hadden. Nochtans kan men niet zeggen, dat het gevaar haar zoo rechtstreeks be dreigt, maar de beide vrouwen, zijn thans genoodzaakt óver den ongel ijken, hobbeligen weg te gaan de losge woelde steenen belemmeren haar gang, veroorzaken haar t;al van moeilijkhe den en Madeleine moet al haar krach ten inspannen, om hare bejaarde ge leidster de gapende rotskloven te hel- e weigeren en vond het] pen oversteken, jk, dat het kind thans ver- Dc avond breekt aan, het rommelend langend was om langs het strand te] watergeklots maakt het spreken onmo -gaan. gelijk, de golven -bespalten al hooger 1 Madeleine juichte en jubelde en alslde rotsen en het zeewater drenkt reeds zij zich wat verder van hare zachtzin-] de voeten. geleidster verwijderd had, kwam. zij huppelend terug met eene vêront-j schuldiging op de lippen, ging eenige; óogenblikken naast haar cn begon- dan Opnieuw vooruit te gaan. Intusschen werd het laat in den na-i middag en kwam de vloed zachtjes op. De zeemeeuwen vlogen fluitend door In weerwil van haar moed, blijft Ma deleine staan zij slaakt een diepen zucht, de gebogen vingeren drukken krampachtig do hand barer vriendin en jammerend roept zij uit Helaas, Hu bertine, ons laatste uur is geslagen Hubert ine ziet het meisje met een onuitsprekelijk gevoel van medelijden de lucht, de golven rolden al nicer ojxj aan en zegt Neen, Madeleine, <3;od zal] steiL nog uitkomst geven! Maar welke uitkomst is er dan nog voor ons vraagt het meisje ter wijl zilj chuw rondom zich ziet ge ziet toch, dat wij geen voet meer kunnen verzetten, de opgezette zee heeft van deze rotsen een eiland gemaakt, ons ei ken uitweg afgesneden en binnen wei nige oogenblikken zdllen wij geheel door de zee overstelpt zijn Mijn God is' het' mogelijk, kermde het meisje dat wij zoo dicht bij het kasteel den dood in de golven moeten vinden Laat ons hulp roepen, zegde Hu bertine. Madeleine stiet eeiUverveerlijk hulp geschreeuw uit, maar hare stem ging in het omstuimig golfgeklots' verloren. Half dood van langst roept HuberUne op hare beurt, om bulp'. Zij meenen dat men haar hulpkreten heeft geboord en tegelijk roepen beiden opnieuw om hulp. Moed gehouden hoort men in de verte roepen. Be twee vrouwen kfenwien zich aan elkander vast en zien in de yerte een man over de steile rotsen ajankómen, eigenlijk loopen. Met dc vlugheid van een bergbewoner klautert en springt hij van de eene rots op de andere somtijds laat hij zich van een vooruitstekend punt schielijk naar beneden glijden, eb bilj 't beklim men van de hoogten en 't doiorwiaiden van de meertjes' door. den! vloed ge vormd, en die van lieverlede grooter en dieper werden, bewijst hem; zijn met ijzer beslagen stok uiistekenide dien- Onze Vorsten in de statie van Meehelen c-ntvangen docr Minister Spaak. Uiterst links burge meester Dessain. 5 Hij heeft de vrouwen gezien, moedigt haar aan tot geduld en belooft haar te zullen redden. 1 Haiar angstgesc.hrei treft liem pijn lijk en jammerend heffen zij de armen ten hemel hij ziet het gevaar toene men, verdubbelt zijne pogingen en be reikt eindelijk met levensgevaar de plaats waar de vrouwen reeds tot over de enkels in het w;ater staan. 'Huberthie wijst den onbekende op Madeleine ern zegt: Red haar het eerstte! Doch het meisje wijst dit aanbod met edelmoedigheid van de hand en zegt tot haar redder 't Is mijne schuld, mijnheer, maar God zial ons het •leven sparen, en ik weiger heslist elke hulp, zoolang miljn vriendin niet in vei ligheid' gebracht is. De redder begrijpt het lonwrikbare besluit van het meisje en draalt gee.n oogenblik. Hij neemt Hubertine op, baadt door het wiassende water, be treedt weer den vasten grond, ijlt. voert en laat de oude vrouw in een soort van grot achter. Onmiddellijk keert hij terug. Thans echter gaat hij niet, maar vliegt langs den gevaiaorviolilen weg. Dat hij zich niet het hoofd te pletter stootte en in den afgrond neerstortte, is haast onbegrij pelijk. Vio'ortdurend stijgt het water, en het beklagenswaardige meisje staat er reeds tot de knieën in. Bovendien heeft de golfslag bet slachtoffer herhaalde lijk! gebeukt en getracht in zijn woeste vaart mee te sleepen. Madeleine heeft evenwel krampachtig de handen aan de Tóls geslagen en weerstaat, hoewel uit- gëRut» ffio# de onstuimige gee. Daar komt evenwel een breede golf* wit van schuim), brullend laangerold, slaat met zooveel geweld tegen baar, aan, dat zij ineenzakt en het water haap verzwelgt... Van de opgezweepte baren! ziet men een opgestuwde walerberg^witi gekuifde golven, een draaikolk, eenl' maalstroom en toen niets meer... Het grondwater volgt op' de verbolgen' zee en draagt een zwak wezen, dat zic-hl verweert en de banden uitstrekt. Ha Ji Gioddank Madeleine is gered De- onbekende is er in geslaiagd het zinkende meisje te grijpen hilj voert haar bewusteloos naar de grot bij hare, vriendin, dient haar een opwekkend middel toe en allengs >opent zij de oogen Het meisje werpt haar eersten blik ojj, Hubertine, die op de knieën voor haar: ligt., en toen de oogen vestigend op ha ren redder, schijnt zij haiar geheugen te raadplegen. Kapitein Roseoff zegt zij plotse ling. De redder kleurde alsof hij eeiró slechte daad had bedreven de onver schrokken, dappere man ging schrei end achteruit, toen hij het meisje de/.Q woorden toesprak. -Mejufvrouw, gij kent mij dus V En gij dan, herkent, gij mij niet?, Maar dat bevreemd milj ook niet, ik wasi nog een kind, een arm klein kind, toen gij mij zegdet Mijne kleine Madelei ne ik zal u n'iet vergeten1. -Hoe vroeg Roseoff verbaasd, zijfc gij het kind dat bloemen strooide opj het gra_f van Anaika T Vervolgt*

De Volksstem | 1935 | | pagina 2