Vroeger en Nu.... Dg Wereldtentoonstelling te Brussel 10 De Oost-Vlaamscbe Bosrinnendag Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag «El 1935 Na de Brand van het Kasteel van Chimay DE VOLKSSTEM XX XXI e JAAItuixQ flUMMEH (Qg publiciteit tuiten bet Afrond, AAXSI a AgenUctap EAVAfl. AdojX Maxltu 13, fa Efuaael Jtu. fa RIObelan. EailK Bant Buidlug/Kingawar, 10. Londrei W. O. H. Job Zon op 4,19 Zon af 7,16 E. K. 10 V. M. 18 We hebben nu eeu drieledige regee ring. Wij leven onder een Bestand ofte Wapenstilstand tusschen de drie rege ringspartijen. Of beter gezegd de socialisten hebben opgehouden de Begeering te bestoken Van de Velde speelt niet meer met water en vuur zooals M. Theunis zei. Spaak dreigt niet meer met algemeene werkstaking hij schrikt niet meer terug voor oproer, om zijn politiek aan de macht te brengen. DeLattre maakt de ministers niet meer Uit voor verwekkers van grauwvuur... Al de klinkende, kletsende woorden zijn vervangen voor wat anders... Spaak spreekt nu van tucht... De Lattre zegt nu precies gelijk zijn voorganger Geef me eerst geld en dan zal ik toestaan wat ge vraagt. En Van de Velde... Ja Van de Velde heeft gesproken door den radio... En 't is over die rede dat we twee woorden willen zeggen. Van de Velde heeft gesproken op 1 Mei niet een van die redevoeringen, dio we kontien vol ronkende woorden, begeleid met theatergebaar. Maar een zoete, zachte, kalme en kalmeerende rede over de moeilijkheden van het oogenblik. M. Van de Velde voorspelt niet dat de huidige regeoring zal lukken. Hij is voorzichtiger. Hij drukt enkel de wenscli uit. En zoo doet hij juist gelijk alleman. Iedereen, rijk en arm, deflationist en devalvist, elk wenscht toch dat de regee ring zou lukken elk wenscht uit de modder te geraken. Van de Velde voorspelt het einde van de krisis niet... Eerlijkheidshalve moeten wij hier getuigen, dat hij onder de vroe gere regeeringen op dit gebied ook zeer voorzichtig was, maar de kleine garnaal rond hem, liet hij maar roepen en tie ren en schrijven, dat het Plan van den Arbeid de krisis zou opvouwen en doen verdwijnen. Hij aanschouwde die mach tige leugenparade met welgevallen, ho pende er eenmaal de sappige vruchten te kunnen van plukken. Nu zei Van de Velde precies gelijk wij precies gelijk M. Theunis pre cies gelijk M. Van Isacker dat de kri sis een wcreidverschijnsel is en dat ons land op eigen handjet. t. z. door eigen middelen, de krisis niet kan oplossen. Hebt gij goed gelezen, vriend werke- looze Hebt gij goed gelezen, gij die hebt gaan luisteren naar het Plan de Man Hebt gij goed gelezen, gij inrich ters van die roode parade, die wellicht zelfs geen woord van het Plan van den Arbeid verstaat?.... De krisis is oen wereldverschijn sel.... Ons land alleen kan ze niet oplos sen... Wij deelen mee van de brokken...» Zoo spreekt uw voorzitter, de voorzitter der uitgebrande internationale.... We stellen die vragen en we kunnen ook het antwoord geven Ja, de men- schen hebben die homedie verstaan. De Kristene gesyndikeerden hebben ze verstaan. Doch zij niet alleen ook de socialis tische gesyndikeerden hebben ze ver staan. En de werkloozen spreken er alle da gen over. Weihoe, zeggen zjj, tot voor en kele weken werden wij overrompeld met brochuren, met boekskens, met manifes ten, met plakbrieven, met kalk en met verf, met optochten en met meetings om te gelooven in het Plan, het reddende Plan, het einde van de krisis. Die er durfde aan twijfelen werd uitgemaakt voor lamzak, labbekak en verrader. Men zou u zelf te lijve hebben gegaan als ge niet meédeedt. Men vluchtte u als pest lijder en melaatsche. En nu Pas zitten de roode ministers in den zetel, of heel de beweging valt stil. Geen spraak meer van het Plan. Hier en daar nog wol een woord of een gebaar, maar 't klinkt valseh. Elk weet, dat de socialisten meédoen met 'nen katholiek met M. Van Zeeland, een pratikeerend katholiek, niet om hun plan te verwe zenlijken, maar om zijn plan uit te voe ren, oen Plan bijgevolg van 'nen katho liek. En de menschen staan verbluft en verbauwcreerd. En ze zeggen Met wie houdt men toch den zot Vroeger was 't al duister, vuil, zwaar grof en heel gesteld om te lijden Nu is 'tal suiker en zeem..,. Is 't daarmeé dat de roode 1® Meifees ten dit jaar zoo kalmpjes verloopen zijn Dat er geen volk op kwam.... en dat de manifestanten er liepen gelijk kleine jongens die iets verloren hebben We twijfelen er niet aan. De socialisten zijn sterk in de opposi tie, helden in de kritiek maar zeer flauw in den opbouw zeer sjovel in 't bestuur. Wij vreezen maar één dingen 't is dat hun ontgoochelde volgelingen naar de communisten zullen overslaan. Ze heb ben die menschen volgepompt met azijn en gal, ze hebben hun blikken afgewend van rede en redelijkheid, hun opgehitst zonder kommer om de soms bloedige ge volgen met een woord, ze hebben ze zoo dicht mogelyk bij de communisten geduwd. Zulke onverantwoordelijke politiek om ze heel zacht te noemen moet slechte gevolgen hebben. Het is onze plicht onze lezers te wijzen herhaaldelijk te wijzen op de les dezer gebeurtenissen. Wij vragen aan de kristene werklie den Hebt gij deze les goed begrepen Zijt ge nu beter gewapend voor de toe komst Bedenkt maar even wat er zou ge beurd zijn, na de devalvatie met 28 p.h. haddon de socialisten geen plaats gevon den op de ministerbanken Ware 't niet onmiddellijk algemeene werkstaking geweest om te protesteeren tegeneen loonsvermindering van 28 p.h. tegen de vermindering van den werkloo- zensteun, de verminktentoelage, het ouderdomspensioen Nu is alles goed 1 Wat verschil tegen vroeger en nu Onthoudt het. EGO. De ibrand in het oude kasteel van den prins de Caramian-Ghimay is een ware ramp.. Het vuur is ontstaan in het bovensle gedeelte van het geb.ouw,dat heelemaal in hout was opgetrokken en zoodoen de was het vrijwel onmogelijk den brand te bestrijden. Bliksemsnel nam het vuur uitbreiding. De redders moes ten er zich gauw rekenschap van ge ven dat er niet veel te redden was. Men kon aldus een portret redden van Leopoild I, dat do,or den Koning in 11869 aan den prins van Chimay was aangeboden, wegens de diplomatieke diensten die hij heeft bewezen. Het portret van Mevr. Tallien, door David, werd ook gered. De archivaris;, priester Lorent,heeft alle diplomatieke stukken van 1853 tot 1859, die betrekking hebben ,op de geheime zendingen die door den prins worden volbracht bij het Hof van Na poleon III, weten in veiligheid te bren gen. Ook het portret van d>e grootmoe der van den prins, Emillie de Pellapra werd gered. Deze stukken zijn verslag,en die wer den gestuurd door den prins Joseph de Chimay, echtgenoot van Emiilie de Pel lapra deze was een buitenechtelijk kind van Napoleon I aan Leopold I. Deze verslagen werden een ecrsle maal gered uit een brand in het kasteel te Laken. Leopold I had ze dan naar den prins terug gestuurd om ze te bewaren. De luchters zijn verbrijzeld en de kapel en de feestzaal zijn volledig ver woest. Er bestond voor de brandweer uit Charleroi, die ter plaatse is gekomen, veel gevaar want voortdurend deden zich instortingen voor. Men is dan ook niet in alle kamiers kunnen dringen om kostbaarheden te redden. Wanneer de leden van het parket ter plaatse waren is nog een stuk muur ingestort waar door de magistraten biljna werden .ge troffen. Het prachtig historisch kasteel werd Zie hiernevens. Officieels opening van het Palcis van het Kath. Leven. Verleden week werd, zooals de lezer weet, het paviljoen van het Katholiek Leven op de Wereldtentoonstelling van Brussel gewjjtd. Gisteren wend het plechtig geopend in aanwezigheid van tal van burgerlijke en geestelijke over heden. Ook diürniaal werd de ceremonie door een prachtig weer begunstigd. De fonteinen en watervallen glinsteren in het heerlijk zonnelicht en geven aan de hoofdlaan liet uitzicht van een tricun. fanlelijke baan. Vrooliijk klingelt de beiaard wanneer de genoodigden tegen vier uren aankomen. Successievelijk zien we de volgende personaliteiten op het hooge terras van het Paviljoen aankomen De heer Ver schuur, conVmiissaris-generaal der Ne derlandsche afdeeling; V.olpi, idem van de Italiaansche Afdeeling; Helge, Wam- berig, idem van de Deensche afdeeling; de Kalmserleden en Senatoren waartus- schen we dc volgende note eren E. P. Rutten, M.M. Maenhotuft, Gabriel, Graaf de Liedekerke, baron d'Huart, Poullet, Raemdonck, Jan Van den Eynde, baron de Kerchove d'Exaerde (senator) Graaf de Broqiuieville, baron Houtart, Kanun nik Broeckx, Winandy, Vergels, de ge wezen minister Heyman, Deberre, Phi lips, baron de Pierpont, enz. Weldra zien we ook aankomen de heeren Carton ide Tournai, voorzitter van den beheerraad van het Katholiek Leven, vergezeld van de heeren Max, voorzitter van den beheerraad der We reldtentoonstelling, Graaf van den Burch, colmimissaris der Belgische re geering Carpers, adjunct-commissa ris; Charles Fonck, -directeur-generaal. Een stoet wordt gevormd door deze heeren en gevolgd van de genoodigden, richten allen zich naar de expositiezaal van het Paleis, le verdieping der af- tdeeling. De Openingsplechtigheid De eerste* die het woord neemt is de heer Carton die de aanwezigen dankt. Nagenoeg dezelfde rede wondt in het Vlaa.msch uitgesproken d,oor Z. E. P. Rutten. Deze spreekt als volgt Hoe wijd en uitgestrekt dit praalge- bouw ook zij, verklaarde spreker, toch bleek het te klein om tegelijkertijd de kerkelijke en de wereldlijke overheden, de leiders onzer godsdienstige liefda dige, opvoedingswerken en maatschap pelijke organisaties, en onze weldoe ners uit te noodigen. Met gewettigde fierheid zagen wij hier verleden Donderdag den Kardinaai- Aartsbisschop, den Pauselijken Nuntius en al onze bisschoppen zonder uitzon dering Gods zegen over onze onderne ming afsmeeken. Het -stoute plan do.or -de inrichters in 'dezen hachelijken crisistijd opgevat, kon invaar lukken indien wij mochten beschikken over eene nudme en goed ge legene plaats. Het beheer der expositie is met de grootste bereidwilligheid op ons verzoek ingegaan. Geen schooner plaats konden wij wenschen dan -deze die onsi met zooveel edelmoedigheid werd aangeboden. Het weze imiij eindelijk gegund onze vurige erkentelijkheid te betuigen aan ide heeren Carton de T.ournai, Voorzit ter van den Beheerraad van deze onder neming., en aan den nooit volprezen Beheerder-Afgevaardigde den h. Le- plang. Ook aan den vernuftigeh bouwmees ter Lacoste, aan Hoofdingenieur Van «der Haegen en aan den aannemer .Van Rymenant, wil ik eens te mrïeer hulde brengen. M. H., bij het oprichten van dit ge bouw moesteni we in drie behoeften voorzien Het was meer dan wenschelijk dat de katholieken die hier van alle streken gaan toestroomen, de tentoonsteiing niet zouden im.oeten verlaten zonder huil Godidelijken Meester te groeten en hun Zondagplicht te vervullen. Wij moesten ten tweede .onze bezoe kers den tegenwoordigen toestand on zer werken en organisaties aanschou welijk trachten le maken. En wij moch ten ten derde niet vergeten dat de be zoekers eener Expositie nog al spoedig honger en vooral <clrrst krijgen. U zijt er nu de getuigen van van M. H., zoo besloot spreker, dat onze bouw meester er wonderwel in geslaagd is zijn paleis aan die nog al imiteenlooipen de noodwendigheden aan te passen. Rede van M. Max. Burgemeester Max dankte «daarop den beheerraad van het Katholieke Leven v.oor het grootsche Paviljoen waarme de de wereldtentoonstelling werd ver rijkt. Veel goeds heb ik van Uw paviljoen dat in werkelijkheid een paleis is, ge hoord daarom is het voor mij een genoegen thans uwe vriendelijke uit- noodiging te hebben beantwoord, wel ke mij in de gelegenheid stelt den lof te controleeren dien ik gehoord heb Nooit wel is waar, heb ik getwijfeld aan de belangrijkheid van het werk dat u hebt ondernomen, hetwelk voor- al een zedelijke strekking heeft. Hier kunnen we nagaan wat de ka tholieken op sociaal gebied verwezen, lijkt hebben en tevens die poging be wonderen. Voor deze poging wenschen we U van harte geluk. Ik dank u voor uw gulhartig onthaal Bravo voor het welslagen van uw prachtige onderne ming De aanwezigen hebben daarna een wandeling gedaan langs de verschillen de standen der afdeeling. Vooral het heldhaftig werk der missionarissen wprdt er verheerlijkt. Men treft er o.a. de portretten aan van de Belgische bisschoppen in de verre hei-densche landen, zooals China, Congo, Indie enz. Er zijn o.ok groote portretten voor stellende Kardinaal Van Roey en Z.H. den Paus. Verder een stand der Unie der Katholieke Dagbladen. Nooit zult ge genoeg «doen voor de Katholieke Pers» (Pius XI) leest men op een der wanden. Verder zijn er vele stands van de verschillende kloosterorden, de wer ken der Belgische Katholieke Jeugd enz. Bij een schilderij, voorstellende oen Zusterken der Armen hetwelk een zie ke verzorgt, ontmoetten de heeren Car toon en Max twee kloosterzusters. Een gesprek ontspon zich tusschcn de hee ren en de twee religieuzen. Nadat men de schilderij had bewonderd zegde M. Max tot de twee Zusters Er zijn neg steeds mirakelen.» Deze voorzeker juiste overweging was wel de goede conclusie bij het zicht van een Zusterke der Armen,het welk zich zelf geheel offert in den •dienst der no.odlijdenden, der zieken en stervenden. De aanwezigen bezochten daarna de kerk, op de 2de verdieping, waarvan we hier reeds enkele bijzonderheden mededeelden. in de veertiende en de zestiende eeuw verwoest door «de Fransehen. Het werd toen belegerd. Hel is echter vooral be roemd door het verblijf van Mevr. Tal lien, die, zooals reeds gezegd werd, als de koningin van het Directoire door- ging en die, volgens de legende ten minste, R.obespierre ten val bracht. Zij is na haar scheiding getrouwd «niet een prins van Chimay, die zelf over haar verklaarde dat zij voor de ge schiedenis toch steeds mevr. Tallien zou blijven. Het kasteel wend thans bewoond door den prins, Joseph, de prinses, geboren gravin Gillonne Le Veneur de Tillière, en bun twee zonen Joseph en Elie on derscheidenlijk 14 en 11 jaar oud. De prinses hevo-nd zich, zooals gemeld niet op het kasteel maar in haar bezittingen van Dordogne, in Frankrijk. De brand is een groot verlies voor de geschiedenis. De h. Van Beveren behandelt daarna het onderwerp «De plaats van de Vrouw in het Boerenleger». Er zijn twee legers, zegt spreker het gods dienstige en het ongodsdienstige. In het eerste leger maken onze boeren" het grootste aantal uit. Hier wijst spreker op de macht van de Boercnorganisatie. Dank zij die macht is onze boerenstand erin gelukt «de zware economische kri sis te doorspartelen, spijts verwaar lozing van hooger hand, spijts tegen werking van andersdenkenden. De vrouw kan een groote rol spelen in de ■organisatie en hier doet spreker beroep «op de vrouw opdat het vertrouwen in de organisatie terugkeere en behouden blijve, onze boerenstand ten bate. Nadat de jeugafdeelingen van Den derleeuw, Nazareth,Sleidingen,Welle en Gijsegenii, nog enkele reidansen uitge voerd hebben, spreekt Mejuffcr Cardyn nog een dankend slotwoord uit en de vergadering wordt geheven te 4 uur. De bedevaart te Lourdes-Oostakker Met duizenden, waren onze Oost- Vlaamische boerenvrouwen en dochters, IWbansdag opgekomen voor de bede vaart te Lourdes-Oostakker, en de al gemeene jaarlijksche vergadering in het Feestpaleis te Gent. De Bedevaart. Op het groote plein,, vóór de kerk to Lourdes, werd te 1 uur een plechtige H. Mis in openlucht opgedragen door. E. H. Gommaerts, pastoor te St-De- ni.fs-West-re,mi en afgevaardigde der, provincie bij het bestuur van den B.B., en bijgestaan aan lvet altaar door EE. HH. Vercruysse, onderpastoor te Si- naai, en Van Houche, onderpastoor te Gent. De zangen werden uitgevoerd door het koor van het Boerinnen,gilde uit St. Laureins1, onder liet bestuur van E. II. Heyvaert. Na de Mis gingen de bedevaarsters. naar de grot, waar Z. H. Exc. Mgr. Cop pieters een hartroerende toespraak hield. De kanselrede van Mgr Coppieters Mgr Coppieters is gelukkig zich to bevinden onder zijn diocesanen, onder die duizenden christelijke vrouwen van onzen Vlaamschen buiten, die liier ko men nederknielen in het Genadeoord onzer goddelijke Moeder. De volksgeliefde bisschop weidt dan uit over de Maria-vereering, en dc bes te manier om de H. Maagd te vereeren, nu inzonderheid, in de Meimaand, dc maand van Maria. Als1 Moeder Gods, bleef ze bevrijd van de erfzonde; nooit heeft een zonde Haar ziel gedood; Haar lichaam bleef gespaard van het ffbderf der aarde, want Ze werd opgenomen ten Hemel, waar ze nu troont als imkL delares. We vieren en eeren O. L. Vrouw, -om dat ze onder alle menschen de uitver korene was; omdat ze de Moeder van God is. En zoolang er .menschen zijn, die de zaligheid hunner ziel beoogen; zoolang ook zal Maria aanroepen eu aanbeden worden. We moeten Maria vereeren in ons gezin onze kindertjes de liefde tot de II. Maagd inprenten, zooals men ze de liefde tot de ouders en de broeders en zusters inprent. Dit was de schoonheid van ons Vlaamsche volk, en dit moet zoo blijven. Alvorens zijn hartroerende toespraak te hesluiten, wiljst Mgr Coppieters er op dat het heden het beschermfecst is van den H. Jozef. Eertijds deden we dc locwijding. Dit ook blijve zoo in de toekomst. ;Verlaatl Lourdes met de ééne ge dachte: Maria-Vereersters te zijn en to blijven, overal en gansch uw lèveu. De aanwezigen zongen dan nog het «O. L. Vrofuw van Vlaanderen» en gin gen idan Gentwaarts voor De algemeene vergadering fo het Feestpaleis te Gent Te 2 uur had in het Feestpaleis, ge logen in het Park, de algemeene ver gadering plaats. De reusachtige zaal was flink volzet. Na een gebed, spreekt E. H. Ansay een welkomsgroet lot de duizenden boe renvrouwen en boerinnekens en inzon derheid tot de aanwezige personalitei ten, waaronder we aanstippen: Z. Eerw. HH. Delacroix, vertegenwoordiger van Mgr. Coppieters Van Bossuyl, alge meen bestuurder van het V.J.V.K.A. G.ommaerts, pastoor van St-Denys- Westrem; Mejuffers Smieyers, hoofd- opziensters aan het Ministerie van Landbouw van het Landbouwliuison- derwijs en vertegenwoordigster van den Minister; Vossaerts en Lenaerts, ver tegenwoordigsters der Kajotsters; Car dyn en Dc Cock, opziensters, en 1». Van Beveren, hoofdopziener van den Boe renbond. Mejuffer De Cock, brengt dan ver slag uit over de werking van den Boe- rinnenborod in Oost-Vlaanderen welko 42.544 leden telt, verdeeld over 217 afdeclingen. De aanwezigen zingen daarna 't lied «Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen» en de Jeugd-afdeeling van Nazareth voert enkele reidansen uvit. Zie vervolg onderaan vorige kolom*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1