4 II Fransch-ItaliaansGhg Betrekkingen De Vlaamsche Taal aaa het Hof Gedenkteeken aan Koning Albert te Gent Kerkstraat, 9 en SI Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag MEI 1935 I LEGERNIEUWS Inhuldiging van hetNoorsch Paviljoen Vermindering van den intrest bij de Spaarkas .XXXXIê JAARUANg JVIJMMER iog Publiciteit builen bet Arroud, AALSI AgenUchap HAVA3, Ad alt 4% tc BrujeeJ Bjje ill EiAbeleg. EilUi en Ban» Buldlng/Klngswif, 10 tcndrel W. 0. S, H. F ranciscus Zon op 1,17 Zon af 7,1 V. M. 18 L. K. 25 K.Jotter is leergast-reporter gewor den Ik was al me keer in Dworp geweest en van danig enthousiasme had ik me kiit den mond laten vallen «'k zou hier 'ook wel eens enkele dagen willen door brengen». En 'k ben d'er geweest ook! Ze bezagen me ■eerst wel 'ri beetje wan trouwend: «wat zou zoo'n pehnelikker !hier wel komen doem Maar 'k heb ook zeven jaar aan de werkbank gestaan en m'n handen jeuk ten om nog eens den hamer en de zaag ,le handteeren. 'k Wend al dadelijk heel joviaal ver welkomd door den kampleider, de flin ke, struische, ronde, blozende kerel die me al lachende verzekerde dat hij het interessant vond nu ook eens «éene van hef sekretariaat» onder zijn bevelen te hebben en dat hij ervan zou profitee- cren «Om me eens te doen draaien». Ik pochte natuurlijk «hoe meer hoe lie- yer». De hollen kapel is bijna af en Vrij dag aanstaande wordt ze gewijd door [Monseigneur Carton de Wiart. Het gaat er lustig toe.'Met 'n drij, vier man zit- £en ze in de hanebalken te verven en le •mastikeeren: een werkske van geduld 'dit laatste. Ik mag buiten de dakgoot [timmeren. Er zijn vandaag weer 'n (tiental nieuwelingen bijgekomen. Eer waarde Pater Arts. de geestelijke toe- lsluurder van het kamp, geeft hun -met vaderlijke bezorgdheid dc noiodige aan «duidingen. Wat het werk betreft gaat nlle bedrijvigheid nu gerfcht worden op de kapel en de vergaderzaal want die moeten eerst af. Dus de wegenis-wer ken, de moestuin, het kanaliseeren der bronnen, het bouwen van het kleme jpavilijoen voor den geestelijken be stuurder, het betonneeren der zwem kom liggen voior 'n paar dagen stil. De kapel is 'n mierennest geworden en het geklop op de houten muren langs bin nen en langs bu.iten houdt niet op. De kwinkslagen en de liedjes ontbreken niet. Het spreekwoord van den dag is: ;«'t es gebakke»; 't komt van onzen Kortrijkeriaar, 'nen Blonde vlaskop die in zijn jongere jaren gemiakkelijk voor ,'«de witte» had kunnen spelen. Men hoort alle dialekten uit ons vlaamsche land. Natuurlijk dat de spotzieke Ant werpenaars domineered. Ik dacht eerst dat den helft van de mannen Antwer penaars waren, achteraf komt het uit dat ze maar met twee zijn, maar 't zijn d'er echte! Uit St Amdrieskwartïer en uit St Jacobs. «Antwaarpe van bove I\ortrik*van ondere» De eersten zwan zen gaarne en de laatste doet gaarne precies of dat hij kwaad is en zoo pas sen ze op mekaar gelijk 'h bus. Daar igaat de sireen! Nu al twaalf uur «'t Es weeral gebakke, mannen! Aan tafel heb ik de kans zoowat van naderbj kennis te maken m,et m'n ka meraden: ze zijn van: -Lier Seveneec ken, Oostende, Brulgge, Montenaken, •Zoerle-Parwijs, Leuven, Gent, Laarne, ienz. 't Is reeds het tweede vlaamsche kamp gn tusschenin is er een waalsche jgroep' geweest. Twee «anciens» zijn [mogen terugkomen voor de opleiding van de «schachten». Een ervan is nu 'den kampleider: Marino. D'er zit klank lin dien naam,bijna al de klinkers zitten er in. Ze roepen hem van alle kanten, 't is de vader van de rumoerige faimjlie en hij schijnt Goddank, rustiige, sterke zenuwen te hebben, want den Ijovialeni lach verdwijnt maar van zijn gezicht om in alle ernst voor te bidden: «Heer zegen ons en ook deze spijzen...» 'Nen Italiaan van afkomst, die Marino De Antwerpenaar antwoordt «ine met het onschuldigste gezicht van de we reld: «Ja, ja, uit Ronse I? Meest allemaal mannen uit de groot- nijverheid: die van Montenaken vertelt me onder de wandeling dat hij gewerkt heeft te Luik op den «Dongdor» en in verschillende mijnen o.a. die van «Gra ce Berleur». De Bruggeling praat over de «Brugeoise» waar hij laatst heeft gewerkt. Er zijn er ook verschillende bij die noig niet gewerkt hebben en reeds 18, 19, 20 jaar zijn. Olm half twee herbeginnen we tot 4 uur: koffie, 't Is'weer «Antwerpen» die den dienst van barmhartigheid heeft en de dorstigen komt laven men 'n Lek ker frisch glas coco-water. Na de kof fie doen we bij uitzondering nog 'n uurke om de kapel te schuren en in orde te zetten want imorgen vroeg heb ben we er reeds onze eerste Mis. Als al les klaar isi steken we onzen kop on der 't kraantje, spelen ons werkpak nit en sch/uiiven bij voor 't avondmaal. On ze «chef-kok» ziet er me ook ne Flau we-plezante uit. Na de eerste kanne bier komt hij de mannen met het spijtigste gezicht der wereld mededeelen dat het vat leeg is en nadat we ons heel toegevend een glas water hebben laten schenken komt hij treiterend met de volgende kanne bier voor de pinnen en schenkt ze aan ta fel mummer 2 leeg, binst dat hij na tuurlijk 'n allersmakelijkste Antwerp- sche litanie naar zijn kop krijgt. Na 't avondmaal komt Jan Delmartino ons vertellen over 't Kongres. 't Wiordt zoo laat dat we ons kampvuur uitstellen dat zegt genoeg, 's Morgens vroeg uit de veeren, m volledige stilzwijgend heid 't kwartierke turnoefeningen en dan- naar de H Mis.- H»ad spijt dat ik na 't ontbijt reeds weg moest. Vooral die Mis had me ge troffen: 'n eenvoudige barak waaraan ze weken hadden gewerkt, 'n eenvouiqli- ige, oude winkeltoog was geschuurd, gekrabt, gerepareerd en geschilderd en daarop in hun kapelleke kwam dien morgen Kristus onder de gedaante van brood en wijn en zegende hun arbeid. «Kristus. is geboren in 'n stal», hoor. ik hun nog zeggen gisteren avond toen we de kapel klaar maakten. Ze zeggen anders, niet veel over hun diepste ge voelens di-e ruwe, forsige, jonge man nen maar men voelt' dat zo'o aan en men leest dat op hun gezichten «ze nvaken hier dagen mee die ze nooit zullen ver gelen. Kris.telijke opvatting van den arbeid, kajotters-solidariteit. Mis en Communie, 'n nieuwe jeugd... hier heb ben ze 't geleerd in die praktische stu diekring zonder weerga. Ze zullen het nog niet onder woorden kunnen bren gen imaar ze hebben het gevoeld om het nooit te vergeten, omdat ze het beleefd hebbeti. Oei M'n Kajoltershoekske is, wat te lang geworden dezen keer en 'k had er nog zooveel over te vertellen. K. HAJEE Generaal Dcnain, minister ve.-i Oorlog in Frankrijk, is naar Rome vertrokken per vliegtuig bestuurd 'door Rossi. Reohis op de photo kapitein Vitrolles, Algemeene onderrichtingen betreffende de toepassing der militie-wet, de wer ving en de militaire verplichtingen. Een nieuw reglement, betreffende de hierboven vermelde onderrichtingen, komt te verschijnen. Het geeft zeer breedvoerig uitleg over de toepassing der mdlitie-wet, de werving en de mi litaire verplichtingen, waaraan wij hieronder eenige bijzondere bepalingen zullen ontleenen voor onze toekomsti ge soldaten. 1. In het jaar, waarin zij den euder .dom' van 16 j,aar bereikt hebben, wor den de jongelieden opgeschreven om deel uit te maken voor de wervingsre serve. 2. Al de Belgen behooren tot de re serve der werving vanaf den lsten Ja nuari van het jaar waarin zij den ou derdom van 17 jaar bereikt hebben, en houden op hiervnn deel uit te maken vanaf hunne indiensttreding in het le ger als, miilitien of vrijwilliger, ofwei wanneer de jury of bestuurlijk^ over heid, hiertoe gemachtigd, h'imne be paalde vrijsteljing uitspreekt. 3. Behalve diegenen die aangeduid zijn voor den dienst, zijn de jonge lieden, die ingeschreven zijn in de wervingsreserve, in vredestijd aan geene militaire verplichtingen onder worpen. Zij kunnen slechts onder di w.apens geroepen worden in oorlogs tijd of wanneer het grondgebied be dreigd wordt. ,4. Wanneer zij het grondgebied ver laten voor meer dan één maand, moe ten zij den burgemeester en den be velhebber van het wervingsbureel ver wittigen met opgave van den datum; van het vertrek en den. terugkeer, en den naam en het adres, van den verant- j woorder dien zij aanduiden (onder hunne verantwoordelijkheid), om gebeurlijk geval, de mededeelmgen over te maken die hun aanbelangen. 5. De duur der militaire verplichtin gen voor de miliciens is vastgesteld op 25 j,aar 't is te zeggen gedurende 15 jaar maken zij deel uit van het wer kelijk leger en der reserve en! gedu rende 10 j««*r vanjio landweer, 6. ieder ingeschrevene in de wer. vingsres,erve is toegelaten te dienen als milicien en vroeger in dienst te treden 't zij in het jaar dat hij 18 of 19 jaar oud is en op voorwaarde dat hij ge schikt- bevonden wordt voor den dienst. Hij is alsdan aan dezelfde onderrich tingen onderworpen als de muliciens der klas waarmede hij in dienst treedt. 7. Om luiitstel te bekomen tot in diensttreding hetzij een gewonen, een bijzonderen of een onbepaalden uitstel moeten de aanvragen tot uitstel of vernieuwing tot uitstel over gemaakt worden aan de gemeente- overheid, van 1 tot 20 Mei van het jaar dat de mili.tieklas. voorafgaat, waartoe de milicien behoort. 8. De militieplichtigen die voor een wervingscommissie versohiijnen kun nen in vijf kategorieën gerankscliikt worden. D'eze zijn le cat.: Diegenen die in waarneming geplaatst worden in een militair hos pitaal 2e cat.: Deze aangeduid als geschikt, zijnde voor den dienst 3e eat.: Deze die uitgesteld worden als voorloopig ongeschikt. 4e cat.: Deze die vrijgesteld zijn en definitief ongeschikt 5e cat.: Diegenen die niet -toegela ten zijn om vroeger in dienst te tre den uit oorzaak dat zij niet geschikt bevonden wenden voor den dienst 9. Volgens de be teekenis van art. 28b 2a van de wet, miag de uitstelling slechts tot driemaal toegestaan wor den bij de 4e verschijning van den milicien voor de worvingscommissié mioet een bepaalde vrijstelling of wel een aanduiding voor don deinst getrof fen worden. 10. De milicien die voor een wer- vingscommissie verschijnt en aange duid wordt voor den dienst, wordt ver zocht drie regimenten en drie garni zoenen aan te duiden naar keuze, oimi ingelijfd te worden. Hiervan dient dan rogeling gehou den bij de indeeling in de korpsen en dit volgens, de geschiktheid van bet- taalgebruik in de korpsen naar keuze. 11. Volgens art. 61 der militie wet mogen de miliciens der nieuwe lich ting, die slechts 8 maanden dienst moeten volbrengen (binnen een tijd perk van 60 dagen, te rekenen vanaf hiuinne aanduiding voor den dienst) eene bijzondere dienstverbintenis, aan gaan voor 4 of 5 maanden om zoodoen de gedurende 12 of 13 maanden onder de wapens te blijven. De bijzondere dienstverbintenis kan slechts aangenomen worden bij de een- Zie hiernevens. Kroonprins Olav van Noorwegen en zijne gemalin Kroonprinses Martha, zus ter van Koningin Astrid van Belgie, waren Donderdag op de Wereldtentoon stelling te Brussel, waar de Kroonprins de inhuldiging voorzat van het Noorsch Paviljoen. De officieele opening van het Noorsch paviljoen had Donderdagmorgen plaats in aanwezigheid van prins Olav en prinses Martha van Noorwegen. Hed is een schoon gebouw; een groo- te kaart van het land versiert een zij gebouw. De zalen zijn gewijd aan sport, toerisme en aan de nationale Noorsche voortbrengselen voor binnen- en bui tenland. Een cinemazaal vertoont «de yoictrinaamsde schoonheden en bedrij vigheden van Noorwegen. De genoodigden werden ontvangen door de hh. Axel Goemaere, algemeen regeeringscommissaris van Noorwegen en ide consuls-generaal van Noorwe- wegen te Brus,sel en te Antwerpen. On der de aanwezigen waren minister Van Isacker, burgemeester Max, -graaf Adrien van der Burch, Charles Fonck,' senator Huysman-Van dén Nes,t, K. Va- xelaire, Houtart, gouverneur van Bra bant. Van Romburgh, consul-generaal van Nederland en talrijke leden van de Noorsche kolonie. De begroeting van het Prinsenpaar De Noorsche prinsen werden begroet doior de genoemde overheden van de tentoonstelling en van het Noorsche paviljoen. Aan de prinses werden bloe men aangeboden. De prins was in don kerblauw; infanterie-uniform, de prin ses in blauw-grijs toilet m-et donker bruin bont. 'Zij gingen plaats nemen vooraan in de cinemazaal. Hel woord werd gevoerd door den voorzitter van het Noorsch uitvoerend comiteit, door M. Gemaere en leri slot te door prins Olaf en minister Van Isacker. Nadat M. Max nolg, enkele woorden gewijd h,ad aan Noorwegen, als het uit gelezen land voor het toerisme, werd er een film afgerold over dit schilderach tig land. De prinsen brachlen vervolgens een bezoek aan het uitgebreide paviljoen. De Graaf v.an Vlaanderen, voorzitter van den Algemeenen Raad der Spaar en Lijfrentkas» vergezeld van comman dant baron de Maere d'Aertrycke, heeft de buitengewone zittinig bijgewoond welke Donderdag door dit lichaam werd gehouden. Besproken werd e.ene gebeurlijke vermindering van den intrest toege kend aan «de spaarders. Naar gemeld wordt is aan het hof een Nederlandsch nmeisje in dienst ge treden, dat al si kinderjuffrouw zal op treden Vian de kinderen van ons vor stenpaar. Het meisje is in Den Haag aange worven. door bemiddeling van het plaalsingsbureel van de vereeniging «Tesselschade». De bestuurster van dit plaatsingsbureel kreeg van een te s-Gravenhage wonende Belgische da me het verzoek eenige «meisjes te zen den. De bedoeling was, dat een dezer meisjes als kinderjuffrouw zou worden aangesteld, zonder dat er bij gezegd werd voor welke familie. Een der ge zonden mieisjes werd uitgekozen en zij kreeg opdracht zich naar Brussel te begeven. Daar werd haar door dezelfde dame, die haar in Den Haag had aan genomen, medegedeeld, dat zij Lfij de kinderen van Koning Leopold en Konin gin Astrid zou komen, met het voor naamste doel hun Nederlandsch te lee- n. De uitdrukkelijke opdracht aan de kinderjuffrouw is, dat zij met de kin deren nooit anders dan Nederiunidsoh zal spreken. Het meisje, dat 28 jaar oud is, is op 1 Mei reeds in dienst getreden. heden waarvan de miliciens onderwor pen zijn om 12 of 13 maanden dienst te volbrengen. 12. De miliciens, die zekere studiën gedaan hebben, worden ingelijfd om deel uit te maken van de werving der reservekaders. De miliciens die vrijgesteld zijn van werkelijken diensj, blijven ingeschre ven in de wervingsreserve en volgen voor het overige hét lot van de militie- klas met dewelke zij werden vrijgesteld Hun dossier wordt gedurende vijf jaar bewaard op 't wervingsbureel. Het' Actic-Komiteit voor hel oprich ten van een gedenkteeken aan Koning Albert, had na het onderhoud dat in liet Gouvernementshotel den 26n April 1.1. plaats, had, een vergadering. Zooals reeds ge-meld, werd een over eenkomst getroffen met den lieer staatsminister Lippens, voorzitter van den Senaat -en tevens voorzitter^van den Raad voor het oprichten der Boekerij Albertine. De s,tad Gent zal een gedenk teeken aan den betreurden Vorst mogen oprichten. Besloten werd dat de gelden, voor het monument te Gent gestort, de be stemming niet zouden te buiten gaan. Het Actie-Komiteit richt dus een op roep tot de bevolking om het hare bij te dragen tot verwezenlijking van het .ontwerp. Maatschappijen en schoolhoofden die nog lijsten in handen hebben, worden vriendelijk verzocht deze in omloop te stellen en feesten in te richten waar van de opbrengst zou mogen dienen voor het monument. Anderen die nog gelden hebben mogen het bedrag stor ten op pos'tcheck n. 182068 M. Vanaise, Coupure, 24, Gent. De sommen die reeds werden samen gebracht zijn nog ontoereikend om een grootsch -ontwerp, waardig aan Koning Albert, op le richten. Op dit oogenblik heeft het Actie-Ko miteit, waarvan nu ook de heer De Vos» arron-dissemenl-kommissaris deelmaakt een som van 133.502 frank, in een bank geplaatst. M. De Vos heeft in ons. arrondisse ment een som bijeengebracht ten be- loope van 101.173 fr., wat dus nage noeg een totaal geeft van 235.000 fr., zonder groote stortingen te rekenen die beloofd werden. Het Aclie-Komiteit heeft in zijn be zit een groot aantal kostbare zware ar- duinsteenen, die moeten verwerkt wor den in het Monument. Een jury zal door M. De Saegher, schepen van Schoone Kunsten, worden) samengeroepen, die een reglement voor. een kampstrijd zal uitschrijven, ten einde alle opvattingen der kunstenaars te kennen. Bovenstaande tijdingen brengen dus de volle gerustheid aan de Conische be volking, dat binnen korte maanden ceri monument in de prachiige hovingen yan Gent-Zuid zal mogen verrijzen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1