Si (ra Bei iÉreel in de kerk van tol Bepjrtol ie iels! Groote Reklaamverkoop ELVÉOÉ-SIMERIJ-(Peeên) De Rond3 van België voor Juniors UiKibouW'Oomica v. Aalst Doodelijk Verkeersongeval Uit liet Oude Aelst Aelstden 19 Februari 181:2. Heden is men aan de plaelsing begonnen der scliildery van M. Eugene Van Maldeghem, die by van Roomen gezonden heel't en welke den hoogen Aulaer der kerk van 'l Beggynliof dezer stad zoo luyslerlyk versiert. Wy ineeuen dies- aengaende onze lezers en vrienden der kunst eenen aengenamen dienst te bewyzen met bet volgende .artikel uyl 1'Emancipation over Ie nemen. M. Engène Van JVlaldéghem beell lol heden acnboudende vorderingen gedaen in do schilder kunst. -Nog jong zyndc bebnolde hv, benevens wylen zyneu oudsten broeder, iu de Akademie van Brugge, verscbeydene pryzen, en wel in 1826 den prys van Compositie. Later vvierd zyn bin- uen-liuys-tafereel (tableau de genre), de Waer- zegster, te Gend met Jol'bejegend, en in 1838 bekroonde men hem in die laetsle stad met den eersten prys voor zynen Karei V. Eenige beweer den dat dit tafereel de krachten des jongen schilders te boven ging en dat den teregt be roemden Wappers, wiens leerling by was, er de baud had aengeieend. Van Maldegbem liet zich hier door. niet ontmoedigen en behackie met eenpnrigheyd van stemmen in bet groot concours van Roomen, den eersten prys. Zie hier een deel van eenen brief welken den beer Alaurecte, van 't Historisch iiislituel van Vrankryk, uyt Roomen aen de Emancipation gezonden heeft. Roomen! toover-naem, die zooveel erin- neringen baertdeze!ver geheugen boezemt den dichter in, vervult des schilders ziel en wekt het geloof der christenen op, het is eene stad wner een koninglyk volk wetten oen de wereld voorschreef en over alie de verwonnen volken in het kapitool ging zegepralen; den vraek-engel raekle die stad met zynen rouw-vleugel, en palev- zen, standbeelden, gedenkzuylen verdwenen onder yzer en vlam: Maer God wilde die stad welke hy voorbestemd bad, niet laten vergaen; de pa'eyzen en tempels werden herbouwd, en de trotsche romeynen, nog vervuld van 'l geheugen hunner voorouders, wilden het nieuwe Roomen vercieren met al den luyster die godsdienst en kunst geven kunnen. Mannen van verheven geest, koningen in de edele kunst, versierden met hunne stoute penccelen de tempels, de domkerken en de paleyzen met frescos en schilderyen die de gansche wereld met verwondering vervulden. Titiaen, Michel Angelo, Leonard de Vinei, Raphael zyn niet meer; zy, en hunne leerlingen en opvolgers zyn uyt Roomen verdwenen. De Italiaensche school verdvvynt, maer hunne mees terstukken die de geheele wereld komt bevvoiv deren, zyn gebleven. De eerlyds zoo groote italiaansche school zoo vol poëzy, heefi naar myn gevoelen, een groote feyl, namelyk een doodsch koleur. Alle die beruchte meesters hebben de nuluer in hare versche vvaarheyd niet weten te vatten. Titiaen Guerchien alleen hebben het echte koloriet getroffen. Velo jonge schilders die hier komen om zie' te volmaken, verliezen niet zelden bun koleur, door navolging vallen zy slechts de bleeke ko- leureu, zonder dat het vernuft dat door Raphaels handen de zoo bewonderde maegden vormde, op hunnen schedel strae't. Eugène Van Maldegbem zal dien misstap niet volgen, zyn koloriet is verscïi en levendig,'zyne trekken breed en stout, en by zyne tnfereelen kan men de bedeudaegsc.be vlaemsclte school, bare zuyverheyd en glansryk koleur leeieiï kennen. -Men verzoekt ons liet overlijden te melden van MIJNHEER Jan-Bap'iste VAN DE MEERSSCHE eclilgenool. van Mevrouw Maria-Fany MOYERSOÓN geboren te Aalst den 22 Maart 1875 en aldaar godvruchtig overleden den 10 Mei 1935* .voorzien van de IJ. II. Sacramenten De plechtige Lijkdienst en Begrafenis, Maan dag 13 Mei, om 8 ine, in de kerk van den II. Jo zef te Aalst. Men vergadere aan bet Hospitaal, om 7 1/2 u. Vrienden en kennissen die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben worden verzocht dit als dusdanig te aanzien. Oost Vlaanderens Bedevaart naar O. L. Vrouw van Lourdes Woensdag 15 Mei. Ie 7 u'., wordt SI. Marlinuskerk een plechtige LI. Mis opgedragen als voorbereiding lot de Diooes.ane Lente-Bedevaart van liet. Bisdom. 'Gent, naar O. L. Vrouw van Lourdes (Frankrijk) Al de bedevaar tiers van dit Ijaar, alsook deze der vori ge jaren, en cfe personen die een bizon- dere liefde voor O. L. Vrouw hebben, worden dringend op deze plechtigheid uitgenoodigd. Het. koor der kerk wordt aan al dezen voorbehouden. Wie vdrlangt bloemen of kaarsen aan te brengen, kan deze aanbieden in de saeristi.j. Het is, een zeer loffelijke gewoonte dat al de bedevaarders «dién dag ter H. Tafel naderen. O. L. Vrouw van Lourdes, bid voor ons! Nationaal Hulpkomiteit van hare Ma jesteit Koningin Astrid. Het plaat selijk Komiteit brengt ter kennis der belanghebbenden dat, vanaf toekomen de Maandag, 13 Mei tot Zondag 9 Juni aanstaande ,geen steunaanvragen meer zullen ontvangen worden. Te beginnen van MAANDAG 10 JTJNI mogen terug vragen voor si nun inge stuurd worden. en Van Maldegbem heefi diepe sti dien op Rubens, Van Dyck en Wappers, dien by van naby volgt, gedaen, en tracht al het geen in hun bet kunstelykst is, met vrucht na te volgen. liet Autaerstuk. bestemd voor de kerk van Aelst, welke bel. mystiek-huwe'yk van de H Catharina verbeeld, is onder die betrekking zeker zeer merkwaerdig boe lieftallig en een voudig is de houding der Maegd en van hel kind JESOS, terwyl bet den ring aen den vinger der heylige steekt wyl zy nedergeknield dien ring ontvangt, straelt op baer wezen het hemelsch geluk door de godheyd, iu de gedaenle van bet Kind, schynt baer aen 's hemelsch wellusten te doen deelachtig maken, Den H. Geest die haez in bare gevangenis bezocht beeft, zweeft in de gedaente van eene witte duyf boven baer hoofd. Dit tafereel treft de ziel met de aengc- naemste.en verrukkenste gewaerwordingen.» De H. Begga die nevens de H. Catharina zit. is in diepe overdenking biddende zy is de pa trones der kerk (van het Beggynhof) van Aelst, die den kunstenaer in zyne schildery verbeeld, heeft.- Twee engelen zweven hoven in het tafereel den eenen sïrooyt bloemen uyt, den anderen zingt, bet schynt alsof men uyt zynen mond eene zagte stem, met een hemelsch muziek verzeld, hoordl. God den Vader in de wolken schynt hun tot hem le roepen in de boogie des hemels verschynt eene menigte engelen die den Schep per omringen. Alles in dit tafereel is levend en treffend- Er blyltgeen twyffel of de vlaernsche school zal in Eugcne Van Maldegbem, eeuen meester vinden by zoo vele anderen die zy reeds bezit. Nog jong was by, toen Wappers hem eene roemryke toekomst voorzeyde. en de voorzeg giug zal den boopvollen kunstenaer niet logen straffen. Het Bestuur moet tot zijn groot spijt Jalen weten dat er hoegenaamd geene inschrijvingen voor de reis naar het Groot Hertogdom Luxemburg, op 20e Juni a. s. meer kunnen aanvaard worden. Zes bomvolle autocars zijn besteld en ondanks onze pogingen zijn we er niet in geiukt een zevende car te bekomen. Wij hopen dat onze oude getrouwe le den liet niet euvel zullen opnemen dat ze dit jaar geen deel kunnen nemen aan de samenreis het weze nochtans eene verwittiging voor de toekomst en de leuze weze op tijd voorzorgen nemen. Het Bestuur. PLECHTIGE COMMUNIE Prachtige keus van kerkboeken in alle banden en kleuren, paternosters, beeldekens, wijwatervaten, kaders, enz. bij J. Van Nuffel-Ce Gendt, Kerkstraat ei, 21, Aalst. Nationale Bond der Verminkte Invalide van Aalst en Omliggende. Hot. Besluur verwittigt met deze de le te. den makkers welke verlangen een kos looze toegangskaart, der Tentoons,telling te bekomen, ze deze kunnen komen afha len op vertoon hunner lidkaart, ten lokale (Burgershuis) Groote Markt, op de gewone zittijd van den Schrijver en ook -de volgende week; alle dagen van 19 uiiir lot 20 uur, uitgenomen den Vrijdag. Namens bet. Bestuur, GOED NIEUWS. Wij vernemen uit Brussel dat de lokalen der Pupillenschool ingenomen door het Atheneum, eerst daags zullen moeten ontruimd worden weer ter beschikking van het Leger gesteld. Het ministerie van Landsverde diging heeft het inzicht aan het zoo lang reeds uitgedrukt verlangen der Aalster sche bevolking gehoor te verleenen en onze stad van een garnizoen te voorzien. De éénheden die onze Pupillenschool zullen betrekken, zijn nog niet aange duid. De vervanging onzer Pupillen door een flink garnizoen, zal met algemeene blijdschap vernomen worden, want die maatregel is van aard om .den ophelp van onzen handel prachtig te bevorderen. Vrijdag mörgcn werd de steenweg op Gent in repen roer gezet door een doo delijk verkeersongeval dat gebeurde in de volgende omstandigheden. Uit de richting van Geut kwam, eeni ge minuten voor zeven uur de zware vrachtauto mét sleepwngeu gebold, ge voerd door genaamden Do Koo Gaston, woonachtig te Langemark. Het gevaarte was geladen'met paarden. Uit dezelfde richting kwam zekere De Droogh Rufiua gefietst, ongehuwd, 23 jaar oud, woon achtig te Króndegem wijk Iloeksken. Zij kwam op dc hoogte der Garage Ford den steenweg van liuks naar rechts overste kende, op den zwaren vrachtauto terecht, juist voor het linker achterwiel en ver dween onder den auto. Zij werd nochtans niet overreden maar botste met geweld togen de steenen terwijl haar rijwiel naar rechts geslingerd werd. Dr Truvens kwam bijgeloopen doch kon slechts den dood vaststellen die waarschijnlijk te wij ten is aan een schedelbreuk. De voerder die niets had bemerkt reed l.ondertusschen verder doel) stopte op verzoek der voor bijgangers. Het slachtoffer werd door de zorgen van het Rood Kniïs naar het ste delijk hospitaal overgebracht. De politie deed ter plaatse het eerste onderzoek. Het parket van Dendermonde werd verwittigd. VAN MEISERENADES. Door de zangaf- deeling der Cktharinisten wordt de vro me jaarlijksclie gewoonte in eere gehou den Zaterdaagsche Meinachtserenades te brengen aan de Lieve Vrouwkapelletjes en Nissen onzer stad. Melodieuse, meerstemmige Marialie- deren, onder: symphonische begeleiding worden in piëteitvolle stemming gezon gen voor de ter dier gelegenheid prachtig versierde en verlichte Mariabeelden. De eerste nachtelijke uitstap van ver leden Zaterdag, kende dan ook oen groo- ten bijval en Iaat een steeds groeiend succes verwachten. De wegwijzer voor toekomende Zater-j dag luidt Brusselsche straat, De Gheest- straat, Felix De Hertstraat, Windmolen- straat en Klapstraat. OPGELET - Volgende week krijgt elk huisgezin een bon ter waarde van 1,30 frank, door middel van DE AANKONDIGER. Vul deze bon onmid dellijk in en bezorg hem aan uw gewonen winkelier U ontvangt bii aankoop van i kilo Elvédé suikerij gratis een halve kilo. Maak dus allen gebruik van deze gelegenheid. VOOR WEINIG GELD... PRIMA KWALITEIT. IVamens E31 vétié-r>rocJnltten LUCIEN VAN DEMOORTELE 3 T, Altoei't Liénartstraat Aalst STAD AALST Commissie van Openbaren Onderstand Is te begeven Eene betrekking van Maatschappelijke Assistente op proef. Inlichtingen te bekomen op het Secre tariaat der C.O.O. Kattestraat nr 34 (Oude Vrouwenhuis), *'s voormiddags. Aanvragen, met afschrift diploma en getuigschriften, sturen aan den lieer Voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand te Aalst, vóór IS Mei a.s. MISSIE-TENTOONSTELLING. Het Bestuur van den Franciscaanschen Missie-Naaikraus noodigt alle Missie vrienden uit een bezoek te brengen aan de Missietentoonstelling van Liturgische Gewaden en andere benoodigdheden, voor de Missies, op Zondag 12 Mei, Maandag 13 Mei, en Zondag 19 Mei, in de Derde Ordezaal, Capucijnenlaan. Allerhande aantrekkelijkheden. Komt zien Steunt de Missies BENOEMING. Wij vernemen met genoegen dat M. Modest Van Mulders, als kassier van den Ontvanger der stad werd benoemd in zitting van den gemeen teraad. Wij wenschen den Hinken, voor- beeldigen bediende nog vele jaren zijn nieuwe loopbaan. ROOD KRUIS. Afdeéhng Aalst Gister vergaderden do verpleegsters, arnbulanciersters en ambulanciers in het lokaal van 't Ro^de Kruis, onder voor zitterschap van Dr De Cock. Een aanzienlijk getal was opgekomen om bereidwillig mede te werken tot ver dere inrichting en uitbreiding der afdee lt Nog velen ontbreken en wij ver wachten ze op eeu eerstkomende verga dering. ten einde onmiddellijk de hand aan t werk te slaan. Aalst wil een inge richte Rood-KruisafdeeJing, die desge vallend kant en klaar staat bij de eerste noodwendigheid. Zend uw toetreding naar 't bureel Gasthuisstraat, 40. Stel niet uit Wie neemt er deel aan de eerste Demonstratie Het Bestuur, INBRAAK IN EEN GARAGE. In den uachl van Donderdag op Vrijdag hebben tot nog toe ongekende schelmen ngebroken in de Garage van den hoer ïene De Wilde, Van der Nootstraat. Ver scheidene kassen werden opengebroken. De politie ouderzoekt. AANRIJDING TUS8CHEN TWEE AUTO'S. Vrijdag in den vroegen mor gen heeft op het gevaarlijk kruispunt der Kattestraat en Vrijheidstraat een aan rijding plaats gehad tusschen twee auto's. Uit de richting van Dendermonde kwam de bloemist Vereecken gereden woon achtig te Scheènaerde. Op bovenvermeld kruispunt kwam de wagen in hevige bot sing met de vrachtauto van den gisthan- delaar De Saedeleer Valery woonachtig in deNieuwstr. De auto van Vereecken werd in de flank gevat en wel zoo ge weldig dat hij omkantelde. Gelukkig be kwam slechts de genaamde D'IIaese P. woonachtig te Wichelen die in den auto van Vereecken zat verwondingen aan den schouder. De auto's werden zwaar beschadigd. Do politie onderzoekt. KERK DER EE. PP. JEZUÏETEN Brusselsche straat13. PLECHTIG TRI DU U M ter eere van O. L. Vrouw van het H. Hart, Hoop der Hopeloozen. van Woensdag 29 tot Vrijdag 31 Mei. Namens liet Aartsbroederschap kerkwettiglijk ingericht in voornoemde kerk. Woensdag, 29 Mei .- 's Morgens, te 7,30 uur H. Mis voor de ziele- rust der algestorvene leden Korle on derrichting. 's Avonds, te 8 uurLof, Sermoen en Lofzang door het volk. Donderdag 30 Mei (O. H. Hemelvaart) 's Morgens te 7,30 uur .- 11. Mis voor de leden en hunne inzichten. Korte onderrichting 's Avonds, te 5 uur Lof, Sermoen en Lofzang. Vrijdag, 31 Mei Feestdag van O. L. Vrouw van liet II. Hart) 's Morgens, te 7.30 uur Mis met Algemeene Communie voor de hekeering der zondaars en voor den Wereldvrede. Korle onderrichting, 's Avonds, te 8 uur Plechtig Lof, Sluitingsser- moeu en Lolzang. De Preeken worden gehouden door E. P. Alfons Galle, 8. J. der Kesedentie o. Kortrijk. Gedachtenissen worden den laatsten dag van het Triduum uitgedeeld De briefjes mei de intenties der leden mogen in de bus van het Aartsbroederschap neergelegd worden. Den derden Zondag van iedere maand, 's morgens te 7,30 uur, Mis voor de leden vau hel Aartsbroe derschap, 's Avonds te 5 uur, Lof, Sermoen en Lolzang door hel Volk. Bedavaart Avarbode-Sch;rpanlieuvel De jaarlijksclie bedevaart naar Averbode en Seherpenheuvel heeft plaats op Zondag 19 Mei aanstaande. Alle inschrijvingen worden aan vaard vanaf heden tot uiterlijk 15 Mei bij den leider der bedevaart, J. Manes, 15, De Keyser- straat, Aalst. Alleenlijk 's namiddags van 2 tot ure. De Voorzitter, Frans DE PETTER. VLAAMSCHE TOERISTENBOND. Zondag 12 Mei, autotocht naar het kas teel van Gaasbeek. Heen over Assche en St-Kwintens-Lennik. Terug over O. L. Vrouw Lombeek (bezoek aan kerk en retabel) en Ninove. Vertrek Belfort te 13 u. Prys 12 fr. (alles inbegrepen). VOETBAL Naar Beljjië-Holland Zondag reizen honderden Aalstersche voetballiefhebbers naar Brussel om op het Ileisel-stadion, den internationalen wedstrijd Belgic-IIolland hij te wonen. Wie wil kan de reis tegen zeer ver minderden prijs doen. Iu het lokaal Een dracht, Statieplein, zijn vanaf Zaterdag morgen, koepons te verkrijgen' tegen 50 o/o vermindering, hetzij 7 fr. 50. Verder is er ook voor gezorgd dat de doorgaande trein welke om 12 u. 22 te Aalst vertrekt te Jette stopt. Met dezen koepon kan men terugk men met een trein naar beliefte. We vestigen de aandacht der suppor ters op het feit dat ze ln het station 11 fr. 55 betalen voor een week-end. In het lokaal Eendracht zijn ook nog enkele toegangskaarten beschikbaar voor den match. Wit en Zwart. KORFBAL TE AALST Wie zich een gedacht wil vormen van deze gezonde en mooie sport, kome Za terdagnamiddag naar het plein van Een dracht. Hier zal om 5 u. voor het Tornooi dat door de Middelb. School van Oudergein (Brussel) ingericht wordt, een korfbal wedstrijd gespeeld worden tusschen de studenten der Middelbare scholen van Aalst en van Ninove. Wie zal Zaterdag namiddag in aan merking blijvon voor het hoogervermeld tornooi Aalst of Ninove Ingangskaarten 1 fr. Kinderen 0,50 fr. WIELRIJDKN Be aankomst te Aalst Donderdagnamiddag had aan den wijk Haring de aankomst plaats van deu vijfden rit der Ronde van Belgie voor Juniors, De PanneAalst (140 Km.) Het aankomstuur was gesteld op 5 u. 45 doch reeds voor 5 u. stonden talrijke nieuws gierigen te wachten op de komst der renners. Een machtige luidspreker zorgde even wel voor lichte muziek en hield de vroo- lijke stemming bij de toeschouwers wier aantal steeds maar aangroeide. Het werd eeu duizendkoppige massa en de knappe inrichters, 't is te zeggen Miel Mertens en zijn werkzame komi- teitsleden mochten zich verheugen in een ougekenden bijval. Helaas, de vreugde van deze sportie ve werkers zou van korten duur zijn. In deze kolommen hadden we ge vraagd aan de toeschouwers van achter de lijnen te blijven. Zoo iets zou zelfs niet moeten gevraagd worden. Sportman nen zouden uit liun eigen moeten weten dat ze door hunne te ver gaande nieuws gierigheid gansch den ordedienst in de war brengen. De aankomstrechters hadden de groot- gte moeite ora de renners op te nemea want het volk had de straat overrom peld. We zijn de eersten om te zeggen dat Etniel Mertens en zijn mannen hieraan geen schul'd hebben. We vragen ons ech ter af waar de sport heen gaat als de toe schouwers geen respekt meer hebben voor een heel leger gendarmen en polic- tie. Waarlijk do ieverigc mannen van den Haring die reeds maanden aan de inrichting het beste van hunnen tijd offerden verdienen op dit punt meer voldoening. Ze zullen echter de waardeering •meer dragen van gansch het sportieve Aalst, want dank zij hunne werking krijgt on ze stad drie schoone sportdagen. Be Uitslag. U. M. 1 Osc. DEMEULENAERE 4 26 2 Grysolle 3 Lauwers 4 Barbé 5 Van Stichelen 6 A. De Mulder 7 Klerckx 8 De Poorter 9 Ketelslegers 10 Domiuicus 11 Willems 4 26 12 De Bolle 13 Pinoy 14 David 15 Van Hall.e A Igcmecne Bangsvh Hiking 1 BARBE 18 56 35 2 De Walsche 18 59 39 3 De Mevilmaero 18 D9 47 4 De Poorter 18 00 26 5 De Mulder 1.8 01 54- C Pinoy 19 02 08 7 Vau Stichelen 19 02 38 8 David 19 04 10 9 Huybrecht's 19 04 '17 10 Vanderhulst 19 05 3T« Vandaag Vrijdag rustdag Vandaag Vrijdag mochten de honderd Juniors die nog aan de ronde meedoen, rusten, ln de straten onzer stad, in ons. mooi park, in de vele sportcafe's kon men de kerels aantreffen. We zagen er die er overgelukkig uit* zagen, want ze gaan fier op hunne klas seering, anderen zijn eerder het hart ia want de tegenslagen hebben hen niet g.er spaard. Zaterdag om halfhvee vertrek van den Oen Bit AALST-TONGEREN (140 Km) Weereens zal liet aan den Haring kri oelen van volk. Dat iedereen achter deu draad blijve. Dau zal alles vlot van sta pel loopen. Goed heil, jongens BROUWERIJ vraagt ernstige de pothouders, Geen kapitaal vareischt. Goede voorwaarden. Schrijven bureel van 'l blad, letters X. P. D. 624- TE KOOP Een sohoon bufgershui9 met hof, in allerbeeten staat van on derhoud, modern oomferf, gelegen in het midden der stad. Gematigde prijs, too gewen echt met gemak van .betaling. Te bevragen Algemeen Handels- en Inliohtingsegenteohap, 20, Vrijheidstraat, Aalst. 623 TE HUUR Een schoen burgershuis, 7 plaat sen en garage, elektriek, stadswater en W, C. Eu geen Bosieelsstraat, Park Twee schooneappartementen met elk drie kamen, electriek. etadswatar an W. C. Gelegen Eugeen Boaleels*. etraat, Park— Te bevragen; Algemeen Handels-en InliChtingiagentschap, 20. Vrijheidstraat. Aalst. 622: TE HUREN. Zeer schoon ino» dern burgershui?, gelegen De Vissche- restraat, 5, t. e. (drie minuten van markt en statie). Dit huis bevat vijf benadenplaatsen, breede gang, vier slaapkamers en badkamer met W. C., groote colder, koolkelders en een pro visie kelder, koer en hof, gas en elek- tflek,waterleiding. Matige prijs. Zioh te wenden Eugeen Eosteelsstraat, 9, (nebij het Park) 621

De Volksstem | 1935 | | pagina 3