Gisteren en vandaag. De Wereldtentoonstelling Daden beter dan woorden De Goeverneur van Rome te Brussel De Conversie van de Slaatsrenlen DeBelgiscb-Luxemburg- sche betrekkingen. IN DE SPAARKAS XXXXIê JAAHUANG gJjMMEIl ||JJ Kerkstraat, 9 en 2t Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever T. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit ImiUm M Axrond, AALflX a Ag.nUohap HAVAa, Adolt ii, t, Bnwtf - Bul <K IHMm. E»«i Pauk Buldl^/King.wct t0 tondre< W. B. S. Zondag 12 Mei H. AohUl Zon op 4,18Zonaf 7,01 Maandag 13 Mei 1933 H. Servatius Zon op4,15 Zon af 7,01 Y. M. 18 L. K. 25 Gisteren, dat wil zeggen, voor het aan liet bewind komen van de regeering, waarin enkele van haar kopstukken zit ten, wakkerde de pers van de B. W. P. iederen dag het ongedultLvan de massa aan om met laster en verdachtmaking het werk van de vorige regeering, om den economischen toestand te verbeteren onvruchtbaar te noemen. Heden gebeurt het tegenovergestelde zij deelt in over vloed raadgevingen uit aan de ongedul- digen om hen te bedaren. "Le Peuple» van 7 Mei. zoo schrijft de "Gazette de Liège», volgt de richtlijnen, die een zekere citoyen Bohy aan de wel kende klas ten beste geeft in de "Journal de Charleroi», waarin hij ze aanraadt logisch te blijven en goed rekening te houden van de moeilijkheden die de roo- de vrienden in de regeering ontmoeten. Ziedaar iets buitengewoons Hel schijnt alzóó dat er slechts moeilijkheden gekomen zijn van het oogenblik dat de socialisten in 't ministerie getreden zijn. Keuden M. Bohy, de Journal de Charleroi» en «Le Peuple» dan de moei lijkheden niet waarmee de regeering Theunis en de vorige gouvernementen te kampen hadden Dezelfde Bohy valt eveneens de syn- dikaten aan, waarvan de opvoeding, naar het schijnt, nog te volmaken is, wat be treft de opslorping van de werkloosheid, en die daarbij zich te veel bezighouden met lokale en korporatieve aangele genheden Hij dringt er vooral op aan, opdat men de ministers met rust zou laten werken men maakt misbruik van de afvaardigin gen die de plaats innemen van de depar tementshoofden en hierin ligt de zwak heid van de demokratie, gaat de Le Peuple verder eene die zeker moet genezen worden opdat het demokratisme triomfantelijk zou kunnen overwinnen op zijn vernietigers Ziedaar wel eenige laattijdige raadge vingen. Onder de vorige regeeringen, heb ben de socialistische polemisten zichnooit beklaagd over het menigvuldig zenden van delegaties, de langdradige interpel laties en andere tusschenkomsten, die heel wat praktischer hadden kunnen ver vangen worden door een eenvoudigen stap bij een minister, waardoor de ge- iuteresserde afgevaardigde nog wat aan populariteit zou gewonnen hebben bij de volgende verkiezingen. Nu bekennen de socialisten dat deze parades een ernstig tijdverlies beteekenen voor de regeering Niemand echter zal zoo kinderachtig zijn toe te geven dat nu eerst de socialis ten dezen hinderpaal bespeuren. Maar 'c is nu eerst dat ze zich erover beklagen daar liunne vriendjes er de slachtoffers van zijn geworden. Zoo lang de burgerlij ke ministers er onder leden, moest men zich hierover niet beklagen integendeel het voordeel van de insceneering ver wacht, kwam ten voordeele van de socia listen, de verveling was voor de tegen standers, en als het werk van deze laat- sten er door gestremd werd, was het een voorwendsel om hen te betichten van werkloosheid. Als wy ons vandaag over iets zouden kunnen verkneukelen, dan zou het zijn over het feit dat de socialistische minis ters nu af te rekenen hebben met den last, die zij hunne voorgangers onophou delijk aan de hand deden. te Brussel Een opstijging van den heer Veenstra Na E. De Muyte/, die ter gelegenheid van de officieel® openingsplechtigheid op gestegen is, om nadien in de omgeving van Bordeaux neer te strijken, is het thans de beurt aan Veenstra om op te stijgen. Dit zal gebeuren heden op het Eereplein, vóór de Groote Paleizen. Aan deze opstyging heeft de heer Veenstra een bizondere aantrekkelijk heid verbonden hij heeft namelyk aan het bovenste gedeelte van zijn ballon een valscherm bevestigd, van het systeem "Capaya» en welke 2,50 m3 meet. Eens op 500 tot 1000 meter hoogte zal Lij het omhulsel van zijn ballon open scheuren, zoodoende door de gasontsnap- ping de daling verwekkende, hetgeen met den valscherm wordt uitgevoerd. Elkeen zal de verschillende deelen der opstijging kunnen nagaan het op gaan, het openscheuren van het omhulsel en de nederdaling. Ougetwijfeld zal dit roekeloos maneu ver, waarbij hoedanigheden van uiterste koelbloedigheid worden vereischt, massa kijklustigen en liefhebbers van de lucht sport doen samenstroomen. Maandag13 Mei. Kongres van het Hotelbedrijf Zaal tijdelijke tentoonstellingen melk- en melkproduktentoonstelling. 15 uur. Auditorium koncert dooi de kapel van het le gidsenregiment. Oud-Brussel Orgelkoncert 9u 30 tot 13 u. wipschietingkampioenschap 14 tot 18 u. openbare schieting Groot Belgisch-Franscli feestmaal ter gelegen heid van den Lippischen wedstrijd. Zondag19 Mei De Moto-Rallye van 19 Mei De Moto-Rallye welke aanstaanden Zondag 19 Mei, op de Tentoonstelling plaats grijpt, zal in groote mate alle der gelijke betoogingen welke tot nn toe in Belgie werden ingericht, in belangrijk heid overtreffen. Verscheidene duizenden Belgischo mo torijders zullen verzamelen op zes ge meenten in de omgeving van de stad ge legen. Zij zullen het Jubelpark voorbij trekken, de stad kruisen, en altijd in groep zullen zij door de Tentoonstelling defileeren. Het overhandigen der pryzeu, bizon der talrijk en belangrijk, heeft plaats op de Tentoonstelling te 17 uur. Merken wij op dat naast de Belgische en Luxemburgsche motorijders, Fran- sche, Nederlandsche, Poolsche, Zwitser- fiche en Oostenrijksche afvaardigingen aan een internationale Moto Rallye deelnemen, tegelijkertijd ingericht als deze belangrijke Belgische bctooging. IN DE LENTE Een lust is 't me over 't bruine pad te dwalen. Den weg omzoomd met weelderig gras, En achteraan de dichtgegroeide knoestige [beukeboomen Met naast er groenend struikgewas Ginds verre, zoo ver 't gezicht kan reiken Aan 't einde van den zwart gest reepten horizon En waar nu maslenbosschen prijken, Staat in 't dichte loover, een huisje onder de [laaiende zon. 3 De duizende boterbloemen doorstippeld in de Bloeien achter 't huisje aan, [priëelen En de klimopranken Omzwachtlen de witgekalkte wanden, staan. Het gele sdamgevlochten strooien dakje Schittert in het rooden zonnelicht, En schept heel de woning In een rossen gloed die blinkt in 't gezicht. 5 Zn het aanpalende struikgewas, Zitten bij tientallen merels en leen weriken, Die droomend en knipoogend, ras Een meeslepende melodie met opengesperde [bekken zullen kwinken F. Van der Poorten, (kwinken)is kwinkeleeren. De roode Internationale heeft te Brus sel vergaderd. Daar is fel gedonderjaagd tegen Hitier en het herbewapenen van Duitschland, en luidkeels een hymne gezongen ter eere van den vrede. Woorden, enkel woorden en.... wiud. Waar zijn de daden Dat Hitier nu als almachtige dictator troont te Berlijn en Duitschland al doet wat doenbaar is om den vrede in Europa in gevaar te brengen, is vooral de schuld van de Duitsche socialisten. Door iedere grondwettelijke Regeering jarenlang onmogelijk te maken, door alle initiatieven der toenmalige regecrings- partijen te dwarsboomen, hebben de so cialisten in Duitschland een warboel ge schapen waar geen uitkomst meer aan was zoodat de bevolking van ongeduldig oversloeg tot wanhopig, en haar redding zocht bij Hitier. Men mag zeggen dat de Duitsche socia listen voor Hitler de wegen hebben ge baand, en toen 't er op aankwam een een volksstemming uit te brengen, heb ben de meeste hunner hem door de kies- bus gesteund en op zijn voetstuk helpen hijschen. Ook lmn vredeslawaai is boerenbedrog. Hebben wij 't in 1914 niet beleefd, dat, op drij uitzonderingen na, al de socialis tische gekozenen in den Rijksdag de cre- dieten voor den oorlog goedkeurden, Zie hiernevens. Dr. prof. Giuseppe Bottai, goever neur van Rome, die een bezoek brengt aan Brussel bij gelegenheid van de opening van de Italiaansche afdeeling in de Wereldtentoonstelling en het overdragen van het paviljoen «Roma» aan Brussel, is Vrijdagnamiddag te Brussel aangekomen. Om 5 uur ging hij bloemen neerleg gen op het graf van den Onbekenden Soldaat. Hij was nadien de gast van het stadsbestuur, voor een plechtige ont vangst ten stadhuize. 's Avonds wordt hem een grotot feestmaal aangeboden door den Italiaansehen regeeringskom missaris bij de tentoonstelling. Zaterdag zal hij de plechtigheden voorzitten in de Italiaansche afdeeling in dc tentoonstelling en Zondag, 10u.30 wordt hi]j ontvangen daor de Italiaan sche kolonie in het «Italiaansch Huis» te Brussel. De h. Bottai bracht reeds vnoeger een bezoek aan Brussel. Hij hield hier ver leden jaar een lezing over liet korpora- tisme, zoioals het toegepast wordt ii Italië. Bij die gelegenheid werd hem in de Italaansche ambassade een feest maal aangeboden, waar ook Koning Al- bert en Koningin Elisabeth aanzaten. De huidige goevern'cur van Rqme, die geboren is in 1895 en den oorlog mee maakte, sloot zich al dadelijk in 1919 aan bij het fascisme lop een vergadering ericht te Milaan door Mussolini. Hij werkte mede aan verscheidene bladen en werd in 1922 benoemd tot medebe stuurder van de «Giornale di Rioma»; in 1925 tot bestuurder van het dagblad «L'Epoca». Een van zijn eerste politieke redevoe ringen, die ihem op den! voorgrond brachten, sprak hij uit te Rome. In Juni 1921 werd hij verkozen tót voJksvertiegenwoordige-b maar in Mefi 1922 trok hij zich terug omdat hij ruog den vereiscMen leeftijd niet bezat. Hij werd benoemd tot opziener van een. van de fascistische zones en nam deel aan den npinarscli ntnxr Rome. Hij bekleedde nadien verscheidene andere posten in de fascistische bewe ging en legde, als onderstaats^ekretaris en als minister, de grondslagen van het fascistisch korporalief regiem. Thans, is hij parlementslid, lid van den gr noten, f.ascistiscben raad en goe verneur van Rome., De goeverneur van Rome, vergezeld van den Italiaansehen ambassadeur te Brussel, heeft Vrijdagnamiddag een grooten lauwerkrans;, versierd met de kleureyj van de stad Riome, neergelegd op het. graf van den Onbekenden Sol daat. Italiaansche reserve-officieren ei oud-strijders, met vaandel, waren e opgesteld. Aan Belgischen kant waren aanwezig generaal De Krahe, vertegenwoordiger van den .minister van Lands,verdedigin, generaal Pontus, generaal Willems, burgemeester Max, schepenen Gatteau en Huisman van den Nest, vertegen woordigers van oudstrijdersgroepeerin- gen, enz. De h. Biottai, igoeveriïeur van Rome, werd Vrijdagmiddag ontvangen ten stadhuize door burgemeester Max, om ringd door de leden van het schepen kollege en verscheidene raadsleden. Een thee werd aangeboden in de trouwzaal. Een striijkje beluisterd© de bijeenkomst op. Onder de aanwezigen bevonden zich de Italiaansche ambassadeur en rauevr. Vanulelli Rey, majoor Duca, Italiaansch militair attaché, de h. Boltoni," Ita liaansch regeeringskiommissaris; Rij de tentoonstelling, de h. Bononi, algemeen bestuurder van toerisme, de goeverneur van Brabant en mevr. Houtart, graaf de Paloul, eeremaarschalk van het Hof, het personeel van de Italiaansche ambas sade, de h. Putzeys, gemeentesekretaris te Brussel, enz. Door den h. Bottai werd aan burge meester Max een zilveren exemplaar, in een mooi schrijn, van de Romeinsohe wolvin, zinnebeeld van de Italiaanscihe hoofdstad, ten geschenke aangeboden. De Koninklijke Besluiten zullen Zondagmorgen verschijnen Men meldt dat de Koninklijke Be sluiten betreffende de omzetting van de staatsrenten ijra het Staatsblad van Zondagmorgen zullen verschijnen. De regeering zal dus aan de dragers van Belgische Staatsfondsen vanaf Maandag a.s. in ruil van hunne oude, nieuwe titels aanbieden, invet verlaag den intrest, dioch waaraan, naar het heet, andere en belangrijke voordeden verbonden zijn. De voorwaarden van die conversie zijn nog steeds niet vol ledig gekend. In officieeie kringen wordt er nogmaals nadruk op gelegd dat aan het kapitaal niet wordt ge raakt en enkel een verlaging van den jaarlijkschen intrest wordt voorge steld. In hoofdzaak beoogt de regeering met de conversie het goedkoóper ma ken van het krediet. Er wordt over ge klaagd dat het geld in Belgie te duur is. Voior een leening op eerste hypo theek is 6 pet. praktisch een miniinJiuin en dan komt er nog wat bij, ondanks de nieuwe wet. Bij de banken is een 7 pet. niets buitengewoons. Een -oor zaak van deze duurte van het geld ligt in den hoo.gen intre-st van de staats fondsen, die 5, 6 en 7 pet. afwerpen. Om het geld in ons land gioedkooper te maken, móet de rentevoet dalen en dat is liet algemeen belang, zegt de regeering. Dat de conversie nadeelig is voor de rentebezitters en andere zwa re gevolgen na zich sleept, hebben we reeds bewezen. Maar het belang van de rentedragers.'zal aan het algemeen be lang worden opgeofferd. Op welk peil staat de rentevoet va i de staatsfondsen elders Ziehier nu, ten titel van documenta tie, op welk peil de rentevoet van de Staatsfondsen in verschillende landen staat In Engeland is hij teruggebracht op 3 V-i voor het grootste deel der oor- logsleening. Die rente staat boven pari aan 108 °/0 en brengt slecbls iets meer dan 3 op. Andere staatsfondsen zijn aan 2 en staan eveneens boven pari. In Nederland zijn de staatsfondsen al sedert geruimen tijd op, een 4 basis; terug gebracht. In Frankrijk is er voor 2 Ij aar een conversie van ruim 80 milliard op geweeist en praktisch door ie dereen aanvaard. Italië heeft onlangs door een con versie den intrest zijner staatsrente op -4 gebracht. Duitschland heeft zijne hypotheek schulden die aan 7 en 8 °/0 waren uit gegeven op 4 venmiinderd. In de Vereenig.de Stalen staan de slaatsleeningen 3 Yt boven pari. Hieruit kan men afleiden dat de ren tevoet der staatsfondsen over geheel de wereld naar een basis, van 3 tot 4 pet. terugkeert. Belgie zegt men, kan zich niet zonder gevaar aan deze algemee- ne beweging onttrekken. nadat Bethman-Hollweg bekend had, dat die oorlog ten overstaan van België, on rechtvaardig was nadat hun woordvoer ders enkele dagen vroeger te Brussel verklaard hadden dat de Duitsche socia listen aan een oorlog niet zouden mee doen De socialisten, in 't algemeen, zijn kwistig met woorden maar als 't op het stellen van daden aankomt, dan zijn ze veel minder royaal. De moeilijkheden blijken niet onoverkomelijk Van de gelegenheid, geboden door de aanwezigheid te Brussel, van verschil lende leden van de Luxemburgsche Re geering en hooge ambtenaren, die de plechtige opening, door Prins Felix, van het paviljoen van het Groot-Hertogdom op de Wereldtentoonstelling, hadden bijgewoond, hebben minister-president Van Zeeland en secretaris-generaal Van Lange nh.ove^ van het departement van Buitenlandsche Zaken, een dank baar gebruik gemaakt, oimi, met deze Luxemburgsche heeren, van gedachten te wisselen, over de moeilijkheden die, in verband met de devalvatie, tusschen Belgie en Luxemburg gerezen zijn Naar van goed ingelichte zijde ge meld wordt, hebben de besprekingen, die een paar dagen duurden, tot een zeker succes geleid. De Luxemburgsche vertegenwoordigers blijken zich nogal scherp le hebben uitgelaten over de Belgische Regeer ing. Zoo heeft Bel gie, sedert de onderteokening van het miskenning van hunne belangen door douaneveirbond, lalriljke co-ntigentee- rings maatregel en; getroffen, in zekere' gevallen zelfs, zonder Luxemburg te hebben geraadpleegd. Vender «ijn door de Belgische over heden taksen gelegd op het verstrekken van invoëS'Cónsenten, wat als een soort invoerbelasting moet worden aan schouwd. Het is de Belgische schatkist die, uitsluitend, van het innett der tak sen heeft geprofiteerd, 't Groot-Her- togdomi -eischl z'n deel daarvan op, welk deel het op het 1/29 van het totaal raamt. Minister-president Van Zeeland, heeft, naar men verzekert, op dit punt toegegeven. Een andere kwestie betreft de bescherm ling van de Luxemburgsche landbouwproducten. Voor het Grcot- Hert.oigdomi is dit van kapitaal belang. Maar ook Belgie wensht zijne land bouwbedrijven te beschermen. Omtrent dit punt zou overeengekomen zijn dat, bijaldien Belgie tot nieuwe hescfier- im'ingsmaaitregelen mocht besluiten, Lu xemburg het recht zal hebben zich, ten aanzien van Belgie door middel van contingenteeringen le besehermen. De Belgische en Luxemburgsche land bouwbelangen loopen vaak nog al ver uit elkaar. Zoo b.v. wat den uitvoer van Luxemburgsche aardappelen naar de naburige Fransche departementen be treft. Luxemburg stelt nu voor de Bel- gisch-Luxemburgsche grens, die, se dert de onderteekening van liet econo misch verbond feitelijk opgehouden had te beslaan, van September tot April, voor den invoer van aandappelen uit Belgie gesloten te houden, dit jnóde op grond van de overweging dat Belgie veel aardappelen uit Nederland invoert. Hetzelfde geldt voor den invoer van rund- en varkenvleesch. Het Gr.oot- Herlogdom wil deze markt binnen zijn gebied, door middel van consenten, re gelen. Het vraagstuk der larwepoliliek, wel ke in Belgie en in Luxemburg verschil lend is, kwam' eveneens te berde, maar zonder dat een -oplossing kon worden bereikt. Verscheidene and-ere kwesties werden eveneens in het midden gelaten en zul len binnenkort weer te berde komen. De algemeene indruk, na afloop van deze besprekingen, was, dal de nog be staande moeilijkheden, dank zij den goeden wil door do beide partijen, aan den dag gelegd, niet onverkoimelijk zijn, en de Belgisch-Luxemburgsche tolunie niet zal moeten worden opge zegd. Een ballon/ocht fan Prof. Piccard Professo-r Piccard, is: Vrijdagmorgen opgestegen met. 4 Poolsche luchtvaar- ders en den: Zwitser Tiligenkamp, van het vliegveld van Warschau, met een ballon, die gevuld was met lichtgas. Deze ballon, do «Zurich III», werd ge maakt in de fabrieken van Jablonna. Voor zijn vertrek, sprak professor Pic card de menigte tóe, en bloemen wer den hem aangeboden. Na een vlucht van 4 u. 45 m., daal de de ballon om kwart voor twee, te Branica. De tocht had onder /ongunstige om standigheden plaats, en de schuit van den ballon werd beschadigd. De Intrestvoet wordt niet gewijzigd Wij hebben gisteren terloops de op merking gemaakt dat de Spaarkas, die voor 14 milliard Belgische renten in haar portefeuille zou hebben, ihaar in komsten merkelijk zou zien verminde ren wegens de conversie der renten en- dat zij er dus zou toe genoopt zijn tie intrestvoet ten bate van hare spaarders te verlagen. In verband hiermede ver nemen we nog het volgende De Algemeene Raad der Spaarkas heeft Donderdag een vergadering ge houden om na te gaan of, in verband met de conversie der renten, de inte restvoet-, door de Spaarkas aa'n haar in leggers verleend, niei zou móeten ge wijzigd worden. De Spaarkas meldt ons dat de ver mindering der rendeering van een ge ring gedeelte van de portefeuilles der. Kas, wegens de conversie der renten, niet belangrijk genoog zou zijn om een verlaging \an den aan haar inleggers vergoeden interest te vereis.chen. Betreffende den interestvoeit en de voorwaarden waaronder aan de inleg gers interest verleend wordt, is er dus hoegenaamd niets veranderd en zal er ook niets veranderd worden. Aldus luidt de beslissing van den Al- gomeenen Raiad. Er dient ook opgemerkt dat het cijfer. 14 milliard dat wc in ons artikel van,' gisteren hebben vermeld, betrekking heeft op het tótaal bedrag van al de beleggingen der Algemeene Kas (Spaar kas, Lijfre-nlkas, Verzekeringskas)De portefeuille der Spaarkas alleen be draagt 11 milliard, waaronder 3 mil liard Belgische renten. Slechts een ge- deelto dezer beleggingen, namelijk de renten waarvan de interest hooger is dan 4 c/czou yoor conversie vatbaar zijn.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1