De Grensarbeiders Yoor eenmaal naar de Kerk Een auto rijdt in een groep personen te Opiroven DE KAPITEIN Slechte Maag Ellendig Leven De Ex-keizer wil naar Duitschlaiid terug Smartelijk verkeers ongeval te Antwerpen sttfj&aassasa 22 Mei. H. Eniilius. De h. Ali gns! inns on' -Je H.' Cyprianus maken don lol' vair dezen dienaar Gods, die de kroon van hel martelaarschap 'ontving, in Afrika, ten jare 250. Wat vrijdenkers eene belêediglng noemen. Men weet dal over acht da gen «het. godenkteeken lot verheerlijking van de Belgische infanterie plechtig iiv gezegend werd 'door Z. H. Em. Kardi naal VanJ R'c-ey. De vrijdenkers van de provincie Bra- hand, met aan hun hoofd den onver- kwikkelijken Foucart, hebben daarte gen geprotesteerd iji dezer voege «De ze inzegening is eene beleediging voor de ongelooviige ouid-S'trijders, die geene beloonrng hiernamaals verwachten Als er inderdaad ongeloovige oud st rijders de inzegening bijgewoond hebben', dan hebben ze geloond veel imeer takt te bezitten, als de lichtschu- wers die bet. protest gestemd hebben. De werkloosheid 4n het Groothertog dom Luxemburg. Het aantal werk- loozen is aanzienlijk geslonken. Gedu rende het tijdperk van 29 April tot 4 Mei waren er slechts nog 172, waaron der 160 Luxemburgers. De vorige week waren er nog 202; voor dezelfde perio de in 1934 waren er 455. Roerende plechtigheid te Marche-les. Dames. Een afvaardiging v,an heï 6e Algerijnsche spahi's waaronder ver scheidene officieren, die uit Charleroi kwamen, hebben zich onder het geleide van majoor Masset, de commandanten Bolle en Davaux van het le ijagers te voet en M. T'Kint, voorzitter van de Cer- 61e Royal Liégois, per auto naar de trau gisfhe rots van Marche-1 es-Dames be geven, waar ze een bloemengarve heeft neergelegd en 'gedurende enkele ooge'n- blikken ingetogenheid bewaarde. De af vaardiging begaf zich vervolgens naar Namen waar bloemen werden gelegd aan het igedenkteeken der oorlogsslacht offers. De verplichte aangifte van wapenen. De lezer weet dat al wie een verde digingswapen bezit, verplicht is hier van aangifte te doen aan den politie commissaris1 van de wijk, ofwel aan de rijkswacht. Wie een wapen wil koppen, moet eerst de toelating bekomen van de politie of van de rijkswacht. De uiterste termijn, waarop men zich in regel kan stellen met de wet, -eindigt op 31 Mei. Deze l-.a>atste termijn geid't voor ge heel het land. Vele personen hebben- ;j aêffrgdwefèiï éii.'untférèT jacfitwapens moeten niet worden ta-angegeyen. Dijken en duinen. De zeedijk van Oostende naar Westen.de is bijna 15 ki lometer lang. De ig roots Ie duin-en strekken zich van Nicuwpoort -Baden tot de Fransche grens nit. Van op de 'duinen te Knokke ziet men de vlakte van Vlaanderen en de monding vja-n de Schelde in de rich ting van Nederland. Op den zeeberm te O'f'ftd u ink erken heeft men een. merk waardig gezicht op de vlakte van den, Ijzer. Van op den Spioenkop, dicht bij Wenduine, heeft men een panorama, gaande van Oostende tot a,an het eiland Walcheren. Van op den Hoogen Blekker te Coxyde, kan men den Kassei- en den Kemmelberg zien. MET DE ROODB HAIVDB3IV 80-Sjte Vervolg en slot Kent gij zuster Marie, mejuf frouw vroeg Hector. Zij heeft mij opgevoed, mijnheer, antwoordde het meisje. Zijl. ge dan, voornemens den sluier aan te hemen Wat kan Madeleine Noirot in de wereld doen antwoordde het mei-sije bitter. Ik gevoel mij niet voldoende ont- Jiecht van de aardsche zaken, om de be loften te doen, maar ik heb ten min ste genoeg geleiden om medelijden te hebben met de ongelukken van ande ren en te trachten hen Ie troosten. Op den naam van Noirot beefde de jonkman. Vaarwel, mijnheer pastoor, vaar wel. kapitein Rosc-ofl', herinner u, mijn beer de Kéroulas, dat ik arm- hier geko men ben en u arm verlaat. Het meisjje richtte zich naar de deur. Madeleine riep Roscoff, Madelei ne Zij veinsde hem niet te Itooren. Mei zekere hand lichtte z'ij de klink op, maar terzelfder lijd trad een ander persoon binnen. Hel was Noirot. Zijn vermagerd gelaat droeg de spo ren van veroudering, welke den vorigen dag nog niet zichtbaar waren. Zijne door tranen gezwollen oogen waren rood. zijn handen beefden. ïlij nam de hand zijner nicht en leidde haar terug naar pastoor Cotomban. Daarna nam- hij de akte uil. zijn zak, •welke hij een our Ie vörén geteëkënd had. Het is een feit- dat een ontredderde maag heel dikwijls de oorzaak is van verschillende kwalen, physiëke en mo- reele. Een overtollige zuurheid, min of meer chronische slechte spijsvertering veroorzaken dikwijls' een riekenden adem-, die 'de dierbaarste wezens doet verwijderen. Winderigheid, braakluèt, na den maaltijd, verminderen de wer king van den geest ën ontnemen hem alle wilskracht en verlangen. Dikwijls worden, deze kwalen, zonder ernst in het begin vervangen door maagziekten, chronische maagpijn, of maagzweien. Stel onmiddellijk een ein de aan deze eerste symptomen, die de werking der maag belemmeren. Bij Irct minste ongemak na de maaltijden schele hoofdpijn, zwaarten of duizelin gen, neem een kleine dosis.poeder of twee of drie tabletten Magnésie Bisniu- rée, tegenzuur dat in drie minuten; de. gisting van het voedsel tegenhoudt. .De Magnésie -Bismurée is eeji krachtig, te- genzuur dat- snel alle zuurheid- weg- néémt. Zij wekt de spijsverteringsor ganen op en vermijdt alle. gisting. Zij. verschaft ÏJ in w eik-geval ook, een on- middéllijke verlichting. Te koop in alle apotheken in poeder of tabletten, aan den prijs van fr. 7.50 of het groot voor- deelig formaat fr. 13.50. De bladen van Warschau melden dal een sovietische grenspost $an Korzec aan de bevelhebber van den Poolschen grenspost toelating heeft gevraagd om in de orthodoxe kerk van deze streek een lijkdienst bij te wonen ter nage dachtenis van maatrschalk Pilsoedski. Nadat de toelating (gegeven wasi zijn vier lro-nderd ruiters van het roode le ger over de grens gekomen en hebben zij den lijkdienst bijgewoond. Anderzijds wordt uil Berlijn gemeld dat Hitier en meest al de rijksministers de rekwiemmis hebben bijgewoond die in de Sinte Hedwige-kathedraal te Ber lijn werd 'opigiedragen door 'M|gr Steini- mann, vicaris-capitularis voor de ziele- rust van maarschalk Pilsoedski. Het was de eerste anaal sedert hij aan het bewind kwam; dal Adolf Killer persoonlijk eeni officieele katholieke plechtigheid bijwoonde. De Amerikaansc-he schrijver en pu-, blicist Pèuleten-ey Bigéibw, die een' kort' bezoek gebracht heeft aan den ex-kei zer te Doorn, zooals hij dat elk ijaar pleegt te doen heeft bij zijn terug komst in Amerika verklaard, dat de vroegere monarch nog steeds hoopt zich als voorvechter van den vrede te kunnen rehaibiliteeren en op Dmitschen grond te kunnen sterven. Hij voegde hieraan toe dal de ex- keizer zich niet in een samenzwering zou begeven om; naar zijn land terug te keeren doch wel zou hij elk voorstel tot dit doel in overweging willen ne men indien het in overeenstemming te brengen isrmet zijn waardigheid als soeverein en vaderlandslievend Duit- seher. Mijnheer pastoor, zeide hij, hier zijn de rekeningen van de goederen der familie dé Kénoulas'. Indien gij het. goedvindt om na de zuster Marie, die in de wereld zich jufvrouw Yvonne de Ké roulas noemde, gesproken te hebben, mij als rentmeester te behouden. van het goed, zal ik mijn plicht eerlijk vol brengen. Noirot keerde zich tot Madeleine. Het meisije wierp zich aan zijn hals. De priester reikte den ouden Jacobijn de hand. Gij vernedert u diep, Noirot; mén zal er rekening van houden. Marianic deed meer, zij wierp zich op «de knieën. De ziel van Aiitoon zal door uw ;offer verlicht worden, dal, de Heer u zwgene en u het geloof in Hem terug- sjchenke'! De pastoor wenkle burggraaf Heclor die bij de binnenkomst van Noiro: z'cli in een hoek teruggetrokken had. Mijnheer de Kéroulas, zegde hij, zou id t ge uw rentmeester niet eene kwi tantie geven Op den naa-m van de Kéroulas, uitte Noirot een kreet van ontzetting. De burggraaf trad langzaam op den grijsaard loe. Beef niet en schaam u niet, zegde hij; ik schenk u vergiffenis. Ik verdien haar niet, mompelde de ongelukkige. T'we fouten zijn uilgewischl door hetgeen ge .gedaan hebt; geen enkel menschelijk schepsel hooft het recht ze u nog- aan te rekenen, en wat God aan gaat, pastoor Golomiban zal u zeggen, dat Hij spoediger vergeeft dan de :men- ejchen. De revolutie heeft mij ton gronde gericht; dat gij een der agenten van Ncta der Fransche Regeering ever de vernieuwing der kaarten Hef Ministerie van Buitenland sch. e Zaken te Brussel deelt een nota mede van de Fransche regecring over de ver nieuwing van de grenskaarten, die gel dig zijn, in het, Fraosch grensgebied. De grensarbeider* worden verdeeld in drie kateglocieën V A. Grensarbeiders 'die in Frankrijk •als dusdanig werken, sedert 1925. De vernieuwing van de kaart ge schiedt autbniatisidi. B. Grensarbeiders, die als dusdanig in Frankrijk wérken na 1925, maar vóór 1 Juli 1929. De vernieuwing van de kaart ge schiedt automatisch, ten zij voor de- génen-, die werkloosi zijn sedert, meer dan zes -maanden op het oogenblik waarop de vernieuwing moet plaats hebben. Zijn zij werkloos sedert min der dani zes maanden, dan kunnen zij enkel de. vernieuwing van hun kaart be komen, indien zij bewijzen opnieuw werk gevonden1 te hebben voordat de zes maanden; verstreken zijn. Al degenen uit deze katogórie, die langer dan zes' maanden werkloos zijn., worden gelijk gesteld niet. kategorie C. C. Grensarbeiders', vdie s'lec-hts sedert 1 Juli 1929 als dus'danig in Frankriljk werken. De vernieuwing van de kaart wordt afhankelijk 'gemaakt van den locstand der arbeidsmarkt op huidigen datum in de streek en in het beroep. De gel digheidsduur van de kaart kan minder zijn dan twee jaar. Deze nota steunt op een overeen komst idie in verband met de grensar beiders mi gesloten is lusischen Frank rijk en Belgie. Deze overeenkomst -bepaalt dat de grensarbeiders van een grenskaart. moe ten voorzien zijn, geldig voor twee "jaar en kosteloos afgeleverd em geviseerd. Bij uitzondering kunnen kaarten van kor.leren duur worden afgeleverd -aan monteurs en arbeiders die slechts voor een bepaalden tijd in hef grensgebied gaan werken. Twee dooden. Zondag avond, omstreeks' half tien, gebeurde te Ophove.n een vreeselijk au to-- on'geyal da,tvhct i.eyen kostte ia,an twee pgr a'qftoii3.ên.g£ö#jè van acht perso nen kwam gezellig koutende, den steen weg afgêstapt 'in de Vichï iijja:. van Opho- Jjcn n-oiiannsctiea.uto, k-o-rpeutie uit 'dezelfde richting, kwam in botsing'niet dé voel ganger^, flöè liet ongeval zich voordeed k;ain tot Jijden toe nog niet met zekerheid -gezégd j wórden. .Volgens be wering van 'den'abt age leider 'echter wil den twee personen den weg oversteken en werd onvermijdelijk aangereden. De •schok wasr vreeselijk. De genaamde Tbeodoor Vahkerkom. 60 jaar en va-der van een groot gezin werd ïia.mst de tramsporen geslingerd en was op slag dood. Het tweede slacht offer, de genaamde Jan Vanthoor jong gezel, 27 jaar oud, werd algriljselijk verminkt zoodanig dat zijn (gezicht haast onkennelijk was en de'hersens; in het ronde spatten}. Een massa volk kwam ter plaatse gesnel-J. Gendarmen, dokter en priester deze revolutie zijt geweest is mogelijk... ik wil er niet meer aan denken... ik zie in li den wetlelijken, zoo niet den wet tigen eigenaar van het «goed mijner voorouders en op mijn beurt stel ik voorwaarden. Daar de rent meek ter Noirot, plotse ling en edelmoedig alles heeft terugge geven, kan een burggraaf de Kéroulas zulk een geschenk zoo maar niet ge- vens aannemen, ik kom weer in 't bezit mijner rechten en van het. kasteel, dat ge herbouwd hebt; maar ik weiger vol strekt. «Ié inkomsten van de Kéroulas-, welke deze sedert acjit jaren hebben af geworpen. Zij zullen de huwelijken van Madeleine zijn. Hoe riép ftcscoff, zal nu alles samenspannen óm le beletten, dat ik haar huw: zij was reeds jong en schoon en nil is zij rijk Madeleine glimlachte. Mijn bruidegom vraagl geen hu welijksgift, antwoordde zij. Uw bruidegom, riep Noirot wie is uw bruidegom «De Kapitein met de Rc-ode Han den, oom. Men moet zijn geluk niet be derven door eene geldkwésitie. Het duurde lang oer men elkaar ver stond. Noirot óverdreef zijne eerlijk- beid en had er vermaak in den rol van eerlijk man Ie spelen-, waarom hij wei gerde de voorwaarden van den burg graaf de Kéroulas aan te nemen. Goed, zegde deze, om hem 'te dwingen, zich in zij.ne leste verschan singen terug Ie trekken, als rentmees ter will ge. geene helooning en' gij wei gert mij uwe diensten; maar ik dan wil ik, die op Kéroulas. slechts vrienden en verkn-ochtc mensiohen verlang niet, le ven naast een man, die zijne belang loosheid hooger slreJt dan mijne darik- werden ontboden. De aulovoerder was ten zeerste onder den indruk. Het parket van Tongeren is Maan dagmorgen te 8 uur op de plaats van het ongeval afgestapt. Na dit onderzoek ter plaatse werd de autovoerder, de Nederlander Adrien de Ronde, 48 jaar oud, woonachtig tc Maastricht en hoofdingenieur van Wa terstaat te Den Haag naar Tongeren overgebracht waar hij langdurig Wérd ondervraagd en zijn auto in beslag ge nomen. Hij zelf werd ini de gevangenis opgesioten wat er schijnt op te wijzen dat de verantwoordelijkheid van het on geval aan hem moet worden toegeschre ven. FLECHTIGE H. COMMUNIE Groote keus van beeldekens aan frs.: 17,50, 22,50, 27,50, 32,50, 37.50 de 25 met gouden druk, in den papier en boekhandel J. Nuffel-De Gendt, Kerk straat, 21, Aalst. Auto door een trein gegrepen te SuMarici'Oudenhove Maandag namiddag rond 5u.30 kwam Leon Baeskens, eemenl-bewerker, wo nende te Strijpen, per auto uit de rich ting van Nederbrakel, -over den onbe- waakten spoowegovergang der Kasteel- dreef, le Ste-Ma<ria-Oudenhove. Hij weid er verrast door den trein n. 2837. Baeskens werd uit de auto geslin gerd en kwam -op de straalsteenen te recht. Hij liep hoofdwond em op en klaagt daarbij over inwendige pijnen. ■Zijn auto werd een lOOlal meters ver medeges'leept en totaa.l vernield. Baeskens werd met den trein naar Zc-ttegem overgebracht, waar hij de eer ste zorgen ontving van dokter Van Lier- de. Een nieuw ongeval met den Elektrischen Trein BrusseE Antwerpen Zondagavond werden -de reizigers van den elektrischen trein die te 9 uur Brus sel veblaat, even voorbiij het station Sle Kath-ellijne-Waver plots 'opgeschrikt door het geluid van gebroken ruiten. Het treinpersoneel weid onmiddellijk verwittigd en in het station Duffel werd halt gehouden. Hier werd vastgesteld dat een der treinruiten- was verbrijzeld. De reizigers bleven evenwel ongedeerd. Men vraagt zich af of met stcenen na;ar den trein werd geworpen ofwel ol' liet een kei van het ballast der baan is die in de verbrijzelde ruit is terecht! ge komen. E-en onderzoek werd dienaangaande ingesteld. >'- Droevig Verkeersongeval to lessonaerroo Maandagavond rond halfvijf deed zich op de b;aan Tessenderloö-Kwaadmeche- len een vreeselijk verkeersongeval voor: Een. ouderling van ongeveer 70 jaar kwa-m per velo uit, de richting van het punt. '1 Was zekere Vervoort Aug. Uit dezelfde richting naderde een heeren- auto bestuurd door h. Mertens, verte genwoordiger eener radio-firniia van Hasselt. De wielrijder hield den rech terkant der baan. Volgens de verklarin gen van de bestuurder en een ander in zittende, had de auto signaal gegeven, doc-h de man moet zulks niet gehoord hebben, want plots zwenkte hij linksaf om zich naar zijn woning tc begeven. Dit gebeurde Ier hoogte van hel huis der wed Neyens. De auto kon niet da delijk voldoende remmen en de ouder baarheid. Roscoff, mijn edelmoedige redder, zal mij nooit verlaten en niet m.iij het huis bewonen, dat ik niet kon hopen 'ooit nog te betreden. Mejufvrouw Madeleine zal als1 zijne vrouw haar man volgen. Indien. Noirot de -gastvrijheid niet aan neemt van henij wien hij zijne fortuin teruggaf, -houdt zich de burggraaf de Kéroulas voor beleedigd. Ik neeni het aan, gaf Noirot ten antwioord. Maar voegde Madeleine er bij, er zijn nog vele arnie menschen drie bljnden, de ouden Marthon, Huberti- •ne... Dat. zijn uwe beschermelingen niet waar, mejül'vrouw welnu, zij zuü len ook de mijne worden. En ik vroeg Marianic. Gij zult de zieken van het g.ast- h uis'. Roscoif: ver zorgen-zegde de pries ter: Deze lint. van de 'den «Kapitein met de Roode Handen» zal een toevluchts oord wórden voor reizigers en zieken, die hulp mondig hebben. De smarten van Roscoff zijn groot genoeg geweest dat men ze eene vrome -Sitichting wijde. Een gedeelte van den dag verliep in bijzondere gesprekken, lloscoff wilde welen wat. er van Hector geworden was sedert hij hem redde. Hij hield niet op niet vragen, hij slaakte onophoudelijk vreugdekreten'. Noirot en Madeleine brachte-n den burggraaf Hector naar Kéroulas', en zijne terugkomst, welke als een wonder beschouwd werd, veroorzaakte eene al- Ig'emeene vreugde, die des te gno'Oter was, terwijl mem eene groote onrccht- veerdigheid kon herspellen. Den volgenden dag begaven zich de .maritime overheden van Brest naar de hut van Roscoff. De mannen, die zijn ling werd door het huig gevat -en een zestal meters meegesleurd. Daar bleef hij bewusteloos naast den gracht lig gen. Het. slachtoffer werd bloedende uit! ooren en mond gevonden door den au tobestuurder. Dadelijk werd de politie verwittigd en politiekommissaris Loot? kwam Ier plaatse. Hij deed hel. slacht- .offer iu on naburige woning binnen brengen, waar de Éërw. H. pastoor Beets hem de II. Olie toediende. Dok ter Wouters kwam spoedig bij en de ongelukkige naar liet Sint-Jozel'sge- sliclif overgebracht, waar hij bij zijno aa-nkomsl overleed. Een geweldige ontploifing door kortsluiting in volle straat te Brussel Maandagavond, rond 6 uur 30 deed zich een. kortsluiting voor in een zware elektrieke leiding van de stad op den hoek van de Grety eii Hallestraat, -nabij ■de Beurs. Verscheidene geweldige ont ploffingen rukten den steenweg uiteen, terwijl de straalsteenen tusschen stol en modder de lucht in vlogen. Vier personen die daar juist voorbij kwamen werden tamelijk erg gekwetst en werden ter verzorging naar hel Sint Jansgasthuis overgebracht. Hun een zelvigheid werd nog niet vastgesteld. De vitrienen van een groot magazijn, werden groolendeels vernietigd en de lokalen nwesten worden ontruimd. Alle verkeer was langen tijd onderbroken. De elektrieke dienst, zond echter sp-oe- dig, werklieden ter plaats 0111 de noodi- ge herstellingen te doen. Wij vernemen Maandagavond dat, een. der slachtoffers de h. Ch-eter Jules, 5i jaar wonende Kersbeeklaan te Vorst, aan zijn verwondingen is overleden. De zes andere gekwetsten, waaronder twee vrouwen en een kind zijn verzorgd in 't St Jansgasl-huis. Hun toestand is niet het minst zorgwekkend. Maandag avond, gebeurde op -de Bel- giëlei ter hoogte van de Isabellalei, een smartelijk verkeersongeval, waarbij eene vrouw op tragische wijze werd: gedood. De 48-j;ari!ge Julienne Druvost, on gehuwd en van Fransche nationaliteit., wonende Boomgaardstraat, 45/1, reed. per rijwiel door de Isa-bellalei, in do richting barer woning, toen zij ter hoogte van -de BeLg-ielei een tramrijtuig, van lijn 15 zag voorbijibollen. Oim de botsing met het rijtuig' te vermijden, sleepte de vrouw, met, den rechtervoet over de kasseien,, -c-rn alzoo te remmen,. schep, de niotri-c-e en den sleepwagen terecht en werd een tiental meter ver meegesleurd, eer men het tramrijtuig tot stilstand kon brengen. Men moest den tram -oplichten, eer men de ongelukkige kon opnemen. Een. dokter kwam dadelijk toegesneld., clock geen hulp kon nag baten. 'De vrouw had de borstkas ingedrukt en was dood. De p-olilie der 7de wijk kwam ter plaatse, ten einde een onderzoek in te stellen, naar de omstandigheden van het ongeval. Zooals valt te begrijpen waren er talrijke nieuwsgierigen, die door de po litie op afstand m-oósten gehouden wor den. Het parket dat verwittigd werd slap te af onder leiding van heer onder zoeksrechter Bert els. gedrag hadden gelaakt verzoc-hten hem hun ongelijk (e vergeven. Hij deed het met. groole zachtheid en antwoordde slechts, dat het schijn legen hem was en men alleen over feiten kon oordee- len. Het ministerie van Marine ontving een uilvoëriigen brief over het gedrag van Roscoff sedert zijn dienstneming bij de marine tot op den dag, dat hij zijn x>nfsl.ag vroeg. Van dal oogenblik werd het leven van den soldaat eene groote toewijding, welke te meer ver dienste had, wijl niemaad haar loondp zelfs niet met achting. Altijd en overal zag men in hem den sioliuldige, die de hemelsche toorn zorhl te bedaren en niemand vroeg zich af of die helden moed niet voortkwam uit yen manne lijk en schoon karakter. Ilèt klooster, waarvan zuster Marie -overste wast, werd door Ilectór konink lijk begiftigd. Ter (gelegenheid van het huwelijk van Madeleine hadden er op het kasteel groote feesten plaats. Den dag, volgende op dien, waarop Madeleine de gelukkige echlegenacte van Roscoff wast gewonden, trad Noirofi de kapel binnen. Hij bleef er twee uren. Een volgende dag klopte hij aan de pastorij. God en de pastoor wisten alleen way er in dat onderhoud gezegd werd. Toen de Jacobijn igeei.udigd had, was hij ne derig en kalm. ■Dit bezoek, dat het werk van Made leine bekroonde, was» de laatste episo de uit de geisic-hiedenisi va.n den Ka pitein met. de Roode Handen», EINDE

De Volksstem | 1935 | | pagina 2