De H. Paus Gregorius VII E3r Vocrdfaeht va» da» Haar Van Zeeland -va WIJ BOUWEN! 2CXXXIé J A AH GANG. .NIj'.MMEH |2| Kerkstraat, 9 en St Aalst, Telefoon H4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSUS Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel t-i Bue de Richeleu, jParjis Bank BuiUing-Kingsiway, 20 Londros lW, C. 2. Zondag 26 Mei H. Philippus Zon op 3,59Zonaf 7,36 Maandag 27 Mei 1935 H. Kruisdagen Zon op3,58 Zon af 7,39 N. M. 1 E. K. Hot is< "heden 850 jaar geleden, dat [Paus Gregorius VII te Salerno in hal [lingschap overleed. Deze paus, wiens naam steeds door de eeiuw.en hoog in eeï'e is geweest, word geboren omstreeks het jaar 1000 in Noord-Italië. Reeds als knaap legde ■Hildebrand zoo was zijn naam ei genlijk een grooten ijver aan' den da,g, om God in alles te behagen en veel •ie leer en. Na zijn studiën eerst te Ro me-, daarna te Cluny onder leiding van den heiligen Odilo te hebben geëindigd^ •reisde Hildebrarid naar Rome om Paus Gregorius VI op zijn ballingsreis n;aar Duitschland te begeleiden. Daar bleef Blij tot 1047 en bezocht toen Keulen. Na een langdurig oponthoud te Cluny, waar hij intusschen tot prior werd ge kozen, keerde hij met den opvolger op Jdeii zetel van Petrus. Leo IX, le Rome teiug. Met groot beleid bekleedde llil- deibrand toen onder verschillende pau sen de voornaamste en meest uiteen- loopende functies, totdat hij na den dood van Alexander volgens den wensch van volk en geestelijkheid tot Paus werd uitgeroepen. Hij nam den naam aan van Grego- ïims VII. De Lijden, waarin Gregorius aan het bestuur kwam, waren zeer zor gelijk, te meer daar een zeker religieust .verval onder vele christenen en zelfs onder de geestelijkheid viel waar te nemen. Het zal daarom te allen tijde dezen grooten paus lot eeT strekkeu, dat hij door zijn krachtig regeerbeleid de fiel- sche nmchten op aarde heeft bestreden. Tegen drie grool e mistoestanden heeft Gregorius. te vechten gehad tegen de Simonie, tvelke strijd bekend is geble ven' onder den naam' van investituur strijd, tegen liet 'onwaardig leven van de priesters in die dagen en tegen het 'indringen van de keizers in de kerke lijke zaken, of het Caesaro-papisme. Onder den iheftigsten tegenstand heeft Gregorius geheel zijn leven ge geven aan den strijd tegen het kwaad én heeft er bitier onder moeten lijden. 'Zijn ergste vijand mag wel genoemd worden' de keizer van Duitschland, Hendrik IV, die een samenzwering te gen het leven van den Paust op touw zette, welk plan hij in den Kerstnacht vta.n het jaar, 1075 trachtte te volvoe ren. De moordenaars' drongen inder daad dien naehb de kerk binnen, waar de Paus de H. Mis opdroeg, 'Overvielen de geloovigen en! mishandelden den H. Vader, dien zij in een toren opsloten; het volk bevrijdde liem spoedig, maar alleen om- hem nog tien' Ij.aar. lang den strijd te zien voortzetten tegen den keizer. In 1076 had Hendrik door een .vergadering van bisschoppen, welke hij te Worms had bijeengeroepen, den paus vervallen verklaard van het hooge priesterlijke amlbt, waarom de piaus den ban uitsprak over den keizer. Hoe hardnekkig Hendrik den strijd ook bleef strijden, hij kon de overwin ning niet behalen en moest als zoovele anderen tenslotte de overmacht van den paus erkennen, heigeen hij deed door in den Winter van 1077 naar Ca- nossa in Toscanië te trekken, waar hij na drie dagen van de strengste boete van den ban werd ontslagen. Maar^iog was de tweekamp niet. ten einde, want nauwelijks was Hendrik teruggekeerd of hij brak al zijn beloften en moest derhalve door den paus wederom in den ban worden geslagen. In 1081 trok Hendrik vol wraakzucht over de hem aangedane beleediging naar Rome, belegerde het in 1084 ge durende 7. maanden en werd tenslotte door verraad binnengelaten. De Paus vluchtte naar den Engelenburcht en bleef daar tot hij door den Noorman Guiskard werd bevrija. Toen échter diens stamgenooten in Rome bleven en daar. aan het plunderen gingen, keerde het volk zich tegen den paus, dien liet de schuld van deze barbaarsohlieden gaf, waardoor Gregorius naar Salerno moest vluchten. Hier overleed de groo- te strijder, na door zijn eigen volk te zijn verbannen den 25 Mei 1085. Zijn laatste woorden waren Ik heb de rechtvaardigheid bemind en de onge rechtigheid gehaat daarom sterf ik in ballingschap. GESCHENK VAN BELGISCHE OUD STRIJDERS AAN KONING GEORGE Dc verbonden oud-strijders van 'de 'streek van Bergen hebben besloten aan 'den Koning van Engeland ter gelegen heid van zijn 'regeeringsjubileum een massief-zilveren afbeeldsel aan te bie den van 'het Belfort van Bergen. lm dit afbeeldsel zal aarde gelegd word-en van de plaatsen waar in 1914 de Gordon Higlanders» en de «Royal Ril'les» gedu rende 24 uren stand hielden, 1 tegen 7, tegen het leger van generaal von Kluck. dan ooit gedijdt en groeit. Kont de K A. J. de crisis! dan niet Zij voelt die pijnlijk in zooveel honderden van hare jonge leden, die zonder werk zijn Maar zij weet ook dat zij een belofte draagt van onverwoestbaarheid, want de K.A.J. is het werk mn den Redder. Tot, redding van den arbeidersstand van morgen1 verwekte Kristen de K.A.J. als 'het mirakel van de twintigste eeuw. Onze beweging moet dc wereld verove- van morgen verwekte Kristus de K.A.J. brengen aan alle jonge ailbeiders. Daar om moet ons Kongres eern wereldge beurtenis zijn en «de inzet van de uit breiding der K.A.J. over gansch de we reld K. HAJEE. Onze voorzitter had op de vergade ring ne gloedvolle speech afgetrokken over ons Kongres dat, volgens wat de Paus aan de Kajotters schreef «den in zet moet zijrn van een nieuwe uitbrei ding yan de K. A, J. over heel de we reld Als dat waar is', dacht ik bij mij zei ze, dan rust er op de Kajotters een verpletterende verantwoordelijkheid want moet het Kongres bewijzen dat de K. A. J. een noodzakelijkheid van den tijd geworden; is, dan. moeten de onge hoorde verwachtingen die dc gahsclie wereld voor ous Kongres koestert, vol daan worden, dan mogen de jonge ar beiders van Columbië, Canada, Mada gascar, Spanje, enz..., die honderde en honderde franken hebben gespaard om één dag op ons Kongres aanwezig te zijn, niet teleurgesteld worden Welke zware verantwoordelijkheid voor ons Als dat zoo is, dan moet ons Kongres volmaakt zijn, en opdat onsi Kongres volmaakt zou kunnen zijn, zou ik zoo wel als gij 100% kaijotter moeten zijn! Dat ben ik nog niet, voorzitterke en toch: dat moet. Dc K.A.J. groeit en ik moet mee. Aller oogen zijn op ons ge richt./ ,Wie, hier in ons land heeft nog geen. ka jotter gezien Wie heeft er niet gelezen of gehoord van die ophef makende bedevaarten naar Lourdes en Rome en van haar triomfantelijk Kon gres le Antwerpen Wie kent de K.A.J. niet, nu hel katholieke buitenland met. bewondering deze prachlvereeniging, als voorbeeld kiest voor eigen jeugdin richtingen nu de verwoede vijanden van God en Kerk onze krachtig-groei- ende beweging benijden om haar pro gramma, om haren veroveringsgeest, om hare tucht Daarom moet ons Kongres bewijzen dat de K. A. J. is de burcht tegen de kwalen van het verleden, liet heden, de toekomst. Twintig jaar terug, vond mén liet natuurlijk dat een jonge arbeider of arbeidster werd behandeld als een ma chine of lastdier, dat zij zich gedroegen op een 'n mensch onwaardige manier. Dal kon niets anderk, zoo heette het toen. Dat MOET anders, zei de K.A.J., en dat IS nu anders voor duizenden en duizenden. De bijl is in den' wortel ge s-lagen, nog ligt er de oude boom niet, maar zijn alleen-heerschappij is ïge broken. De K. A. J. slaat de hand aan het werk om uit de arbeidersjeugd van nu voor de nieuwe arbeiderswereld van morgen ook den nieuwen arbeider te vormen. Wij willen de revolutie in ons, in elke jonge arbeider. Die revo lutie brengen we door ons Kongres. De twintigste eeuw wordt onweer staanbaar «de eeuw van den arbeid», de K.A. J. zal haar doopen tot «de eeuw van den kristel ijken arbeid Is het geen verrassend feit dat le midden van zooveel lijden en vernieling, alleen de K.A.J. frisscher, machtiger Zie kolom hiervoren. jOE KERKELIJKE PLECHTIGHEDEN VAN HET HUWELIJK VAN PRINS FREDERIK KROONPRINS v. DENEMARKEN Stockholm, 24 Mei. De plechtige inzegening van het hu welijk van Prins Frederik, kroonprins yan' Denemarken, mei Prinses Ingrid, van Zweden, en nicht van Koningin 'Aslrid, heeft Vrijdag morgen plaats gehad. Dr Eider, bisschop van Upsala en aartsbisschop van Zweden, heeft 'het huwelijk ingezegend. Uit alle deelcn van Zweden en Dene marken waren duizenden en duizenden plechtigheid bij te wonen. Speciale treinen, autocars, autobus-sen en an dere vervoertuigen hadden do men- schenmassa aangebracht. Zestien' hon derd speciale treinen zijn in het station van Stockholm binnengeloopcn. In de straten waarlangs de bruiloft stoet zou trekken zag het zwart van .volk. In het koor van de kerk hebben plaats belangslellenden overgekomen om de genomen: de Koning van Zweden, dc Koning en de Koningin van Belgie, de Koning en de Koningin van Denemar ken, talrijke Prinsen' en Prin'cessen, wier namen wij vroeger hebben meege deeld en onder hen talrijke Duilsche gewezen Prinsen vooraan dc ex-kroon prins Wilhelm van Duitschland. De plechtigheid had plaats volgens den ritus van de Zweedsohë kerk, Op S JXJIVI aars st. SUUIXIIVC3- van de lijst der deelnemers aan de prachtige Autoreis door BELGIE, FRANKRIJK en ZWITSERLAND, met bezoek aan de twee beroemde bergpassen on GMIMSE3L. Op 30 Juni, 1, 2, 3, 4 en 5 Juli 1935 Enkele plaatsen zijn noy beschikbaar Prijs, Hotels MET TAFEL0RANK INBEGREPEN 1220 Belg. Frs. Inschrijving tot 3 Juni, Bureel DE VOLKSSTEM, Kerkstraat,9-21 Eerste-minister Van Zeeland heeft Vrijdag avond te Aarlen een uiteenzetting gegeven van het program van dc regee ring. Minister Van Zeeland was verge zeld door den minister van Landbouw, De Schrijver, en den minister van Ver keerswezen Spaak. Ook de voorzitter van de Kamer, Poncelet, verschillende Kamerleden, provinciegouverneur Van den Corput cn talrijke overheidspersonen waren in de zaal aanwezig. Eerste-minister Van Zeeland wilde zijn aandacht vooral bepalen bij driepun ten de devaluatie, de konversie en de huidige toestand van de regeering en haar werk. Wat de devaluatie betreft vroeg spre ker of men vergeten had onder welke tragische omstandigheden hij twee maanden geleden de macht in handen had genomen. Niemand wist waar de munt naar toe ging en de banken stonden op het punt hun loketten te moeten sluiten. Spreker zeide, dat toen een beroep edaan werd op hem en zijne medewer kers, en men trachten wilde een balans op te maken, men ontsteld was. Toen spreker in Juni van verleden jaar in een regeering trad, was hij op dat oogenblik van raeening dat er nog een kans bestond den frank te redden. Spreker was overtuigd, dat alles was ge daan om den frank op peil te houden. Toen de Koning een beroep deed op spreker, meende bij, dat bij zich daaraan niet mocht onttrekken. Op een gegeven oogenblik had hij op het punt gestaan om ontheffing van zijn opdracht te vra gen, maar van alle zijden werd bij hem aangedrongen zich niet terug te trekken, daar het land anders een ramp tegemoet ing. Toen spreker en zijn kollega's de macht in handen namen, stonden zij in feite al tegenover een devaluatie. Het eerste werk van deze nieuwe regeering was deze devaluatie te beperken, dat wil zeggen de dreigende val van de frank tegen te houden. Indien de regeering niet in haar taak geslaagd was, zou spre ker niet weten of de frank in zijn val ge stuit zou zijn geworden. Spreker ver klaarde verder dat de muntkwestie in België thans opgelost is. De kapitalen zijn beginnen terug tc vloeien en de ban ken bevinden zich in een veel beteren toestand. Eerste-minister Van Zeeland verklaar de bereid te zijn alle verantwoordelijk heid op zich te nemen voor die punten die hem aanbelangen. Spreker neemt de verantwoordelijkheid op zich den val van den frank te hebben tegengehouden op het punt dat het beste was voor do Bel gische ekonomie. Spreker vroeg dan ook aan het Belgi sche publiek zich niet meer bezig te hou den met het muntvraagstuk. Spreker ging dan de waarde na van den nieuwen frank in het buitenland. Er zijn vijftig landen, die om verschillende redenen hun munt in waarde hebben verlaagd cn de noleeriug van den nieuwen frank is nog hooger dan dio van drie of vier jaar geleden, hetgeen dus zeggen wil dat de waardoverlaging van de andere munten in verhouding tot het goud sterker was. dan die van den Belgisehen frank. Spreker was er van overtuigd, dat in dien de wereld vrijgebleven was van proefnemingen op muntgebied, dit veel beter geweest zou zijn. Men had den Belgischen frank dan niet behoeven te devaiueeren en de wereldkrisis zou zeker reeds sedert twee jaar geëindigd zijn. Op liet oogenblik bevindt de Belgische frank zich in evenwicht met de meeste andere munten. Spreker wensebte een loyale interna tionale mededinging, maar hij vond het niet noodzakelijk, dat andere landen een kunstmatig muntvoordeel ton opzichte vnn België zouden hebben. Wat de binnenlandsche prijzen betreft, ?ijn de prijzen in den kleinhandel, na twee maanden devaluatie, met minder dan 3 t. h. gestegen. Met kracht betoogde spreker, dat de gedevalueerde frank zijn koopkracht heeft behouden en zelfs een hoogere koopkracht bezit dan de frank van de voorafgaande jaren. De bereikte uitslag heeft de verwachting van de regeering overtroffen. Spreker wees er op dat wij een prijs stijging noodig hebben. Wij waren op een punt van prijsdaliug aangeland, die onze ekonomie ontwricht had. Wij dienen daarom een prijsstijging te wenschen, maar deze prijsstijging dient geleidelijk en matig te zijn. Vervolgens zette spreker de noodzake lijkheid uiteen van de konversie van de staatsleeningen, waartoe de regeering is overgegaan. Het was onmogelijk bij de zo omzetting de traditioneele formules toe te passen. Spreker verklaarde dat dc regeering geen enkele kontraktbepaling heeft overtreden. Zij heeft van de hou ders van staatsleeningen geen opofferin gen geëischt, maar een gebaar van soli dariteit in het belang van het land ge vraagd. Sprekende over den huidigen toestand van de regeering, meende de heer Van Zeeland te kunnen zeggen, dat de feiten aan de verwachtingen hebben beantwoord Zij hebben dit echter in een veel sneller tempo gedaan dan gehoopt werd.De frank is terug gebracht opeen uiterst soliede verdedigingsstelling, de bezorgdheid voor een bankkrisis is geheel verdwenen houding van de prijzen is boven verwachting, Wat de belastingen betreft, de op brengst daarvan stijgt in aanzienlijke mate en de regeering hoopt bemoedi gende uitslagen te bereiken, ten aanzien van het evenwicht van de begrooting. Wat de onderhandelingen met het bui tenland betreft, hoopte spreker in het begin van de volgende week zeer belang wekkende mededeelingen te kunnen doen voor den Senaat, in verband met onze verhoudingen tot het buitenland, vooral op ekonomiscli gebied. De bestrijding van de werkloosheid heeft eveneens bemoedigende uitslagen opgeleverd, In de twee afgeloopcn maan den hebben 30.000 volledig werkloozen weer arbeid gevonden. Men kan aanne men dat in de afgeloopen twee maanden de werkloosheid met 20 t. li. is vermin derd. Natuurlijk doet ook de seizoeusin- vloed zicli hier gelden, maar deze invloed alleen heeft nimmer een herstel op der gelijke schaal te zien gegeven. Eerste-minister ^an Zeeland vorklaar- de verder, dat de regeering alles zal doen wat menschelijker wijze mogelijk is om haar program ten uitvoer to brengen, maar daarvoor is het noodig, dat de open bare meening achter haar staat. Spreker zeide dat het program van de regeering er een van ekonomisch herstel is. Met politieke kwesties houdt de regeering zich niet bezig. Spreker hoopte dat voor 193G do be grooting in evenwicht zou worden ge bracht. In sommige gevallen zullen per soonlijke belangen daarbij moeten wijken voor het algemeen belang. Wij moeten al onze krachten ontplooien en de mede werking van iedereen is noodig. De re geering kan slechts slagen, indien het land de tucht bewaart, zooals het tot nu toe gedaan heeft. Binnen een jaar of tien maanden zal de regeering verantwoording geven van haar daden. Tot slot sprak spreker nog als zijn wensch uit, dat het slagen van de regoe- ring een opleving voor het land zou be- teekciien op alle gebied. De rede van den eerste-minister werd [met geestdriftig handgeklap ontvangen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1