29 Naar Peruwelz Financies an Economie De Rede van M. Devèze W De Omgezette Renten De Nieuwe Kinderroof Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon li4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Woensdag MEI 1935 RgesJ hit Parlsii&git MINISTERRAAD te Bergen XXXXIo JAARGANG. NUMMJiH |23 Publiciteit buiten hot Arrontl. AALST \i Agentschap HAVAS Adolf Maxinan ia 10 1 n,, a t ta r. U - p- J1AVAS' Aaoa Maxlaan :13, .te BrusseJ u Hue de Bicjieleu, Earjia, Bank Buiding,-Kingaway, 20 Lond.res LW> 0, 2. H. Felix Zon op 3,5 7 Zon af 7,40 N. M. 1 E. K. 9 'Men doet tegenwoordig» veel bede .Vaarten naar Maria's, heiligdommen. In ons geliefd Vlaanderen bestaan er tal rijke oorden Maria) toegewijd, doch' ook iin de Wale.ni treft men er aan. Indien Frankrijk het rijk is van O. L. Vrouw, zooals liet latijnsch spreekwoord zegt: Regnum Galliae est Regnum Marias zijn onze W<aalsche en" Vlaamsehe streken niet minder het land- der Z'ciie- fte Lieve Hemelmoeder. En zoo komt aan de beurt dezen zomer en wel op 2 Juni aanstaande het genadeoord van O.L. Vrouw vani Bonsecours in 't Bis dom Doornik «cip» de. Fransche grens Igelegen. Onder het voorzitterschap, van Z. Ëxc. Mgr. Rasneur, bisschop van Door nik en met de medewerking van H. H. •Excellenties. Mgr Iverkliofs, bisschop yan Luik en Mgr. Ladeuze, reclor der katholieke Universiteit van Leuven, zal herdacht worden de 50e verjaring .van de eerste steenlegging: der Bazi- liek, alsook de 40e verjaring van deze .kerkwijding en nog de 30c verjaring van de kroning van 't wonderbeeld en ,van de 25e verjaring der oprichting als. basiliek der Madonakerk. De feestelijkheden zullen met groot- schc plechtigheid gevierd worden, zoo als Pontifikale Mis door Migr van Doornik, sermoen door, E. P. Motte, prior der Predikheeren van Saulohoir .en processie met het mirakuleua beeld „en talrijke gekostumeerde groepen van hior en elders. Men zal sluiten.' met een plechtig! lof en den zegen met liet Al lerheiligste van op den, hoogen stoep cl er Basiliek. De bedevaart van O. L. Vrouw van Bonseccfurs (Goede Hulp) dagteekent yam liet begin der 11e eeuw. Gelijk het ging bij den oorsprong van. vele pel grimsoorden vond men hangen op den staim van een ouden eik een Maria- 3»eeldje, daar aangebracht, door men weel niet wie en vereerd eerst door houthakkers in 't boscli en enkele (godvruchtige personen. Later naar de openbaringen van Jean AVatteau, bur ger van Peruwelz, kwam de Deken der stad, Marten Lebrun, die nadien abt van het. klooster van Geeraardsbergen ,werd, bidden op deze plaats en besta- tigde de menigvuldige gunsten die Ma- jria verleende. Om dit beeldje te vervangen, deed hij uit 't bout van den boom een an der beeld houwen plaatste het op een Steenen verhoog, 't Is dat beeldje dat ime.n, tegenwoordig in de haziliek ver teerd. Meer dan een wonder gebeurde ten de toeloop der bedevaarders' ver meerderde en zoo was men genood zaakt eene sierlijke kapel op te rich ten en te doen inzegenen ten jare 1637 "door Mgr Vanderburch, aartsbisschop ,van Kamer ijk. Te klein geworden fmcest men 't eerste heiligdom in 1643 merkelijk vepgrooten en deze bidplaats bleef voortbestaan tot in 1885 om ein delijk door, 'de huidige kerk vervangen de worden. De eerste steen werd door, iMgr Du Rousseaux,bisschop, van Door nik en in 't bijzijn van Mgr Harley teartsbisscbop van Kamerijk, van Mgr. 'Belin, bisschop van Namon, van Mgr. Monnier bisschop van Lydda, gelegd. (Een 30.000 geloovigen waren aanwe zig". Den 8 September 1892 werd het hei ligdom ingehuldigd en den 1 October ■1895 ingewijd. Twintig jaar nadien werd liet mirakelbeeld dioor Mgr Wal- ruvens, bisschop van Doornik, ge kroond. En eindelijk de.m 4 Juli 1910, ver leende Z. II. Paus Pius X den titel van mindere Baziliek aan het in zoo gnoote iin ecre gehouden genadeoord van O.L. (Vrouw. Da.ru ook waren duizenden Ma- riavereerders tegenwoordig bij (plechtigheid. De kerk staat op de grenslijn van 'Belgie en Frankrijk en is opgetrokken in gothieken stijl der 13e eeuw on heeft den vorm van eene rotonde of pond gebouw. Zij is bekroond im,et nen koepel en werd met steen uit de groe- .an hepan zinnik opgetrokken. Boven het iev m,,ltaar Pri-Ïkt statig het wonder- njjen!" Dil bee,dm slechts een halve -Ibtcr hoog en door eene ovale be'strai- ling omringd. Go.ude.ni en zilveren har ten, als exvotos opgedragen, hangen er De kleine Georges Weyerhausen Uit Tacoma, 27 Mei (Ver. Staten)] Men is imieer en meer verontrust om trent het lot van Georges, zoom van den multi-miHiomnair. Weyerbauser die door «kidnappers» ontvoerd werd. Niettegenstaande zij bereid waren het losgeld van 200.000 dollar te betalen, dat van hen geëischt werd, ontvingen de oudei's van den knaap sinds Vrijdag, dag der ontvoering geen mededeeling meer, en men vreest dat het KTifd ge dood werd. De openbare imieening is zeer vei'oait- ribst door deze ontvoering. Later seint men: De policie Iaat wei nig of niets los omtrent de ontvoering van den zoon van den rijken nijver.aar yan Tacoma. Men denkt dat het kind in, de handen der misdadigers' viel die ver leden jaar zes leden eener welstellende familie vemmoordden en die men nog niet' kern aanhouden. Een bende van tien bandieten die poogd had 72.000 dollars los te maken van een bankier van Passa Dena", kwamv in botsing met de policie, waarbij een persoon, doodelijlc gekwetst werdv Vergadering van de Reohterzijde van den Senaat. Maandagmorgen vergaderde de rech terzijde van den Senaat onder het voor zitterschap van M. Segers'. Deze verstrekte eene uiteenzetting over den algomeenen politieken toe stand. Daarop volgde eenè' bespreking waar in o.m. minister du Bus de Warnaffc het woord nam «cimi enkele punten bc- treilende de regeerirngspolitiek nader te omschrijven. De vergadering verklaarde zich eens met den steun te verleenen aan de re geering. Na de vergadering verklaarden 'de leden dat er hoofdzakelijk aangedrongen wordt op eene nadere voorlichting in verband met de begroolingsvooruit- zichten maar dat het vertrouwen in de groep volstrekt niet een scherp' toezicht op het verloop der gebeurtenissen uit sluit. Het Indekcijferi Tegenover 15 April is het index-cij fer vastgesteld op 15 Mei met 9 punten estegen. Dit maakt van af den dag der dej muntonfwaardiging gerekend, 17 pun ten, hetgeen gelijkstaat met een stij ging der levensduurte tmet 3%. Wiji mogen echter niet. uit het oog verliezen dat het indexcijfer op het zelfde tijdstip vani verleden jaar 662 punten bedroeg, in plaats van 638 op den buidigen dajg. Het loont wellicht de moeite de ver hooging van nabilj te -ontleden. De gemiddelde verho-oging van den prijs van het brood bedraagt, na- twee maanden onlwaarding, 21 centiemen. Maandagnamiddag werd er een Mi nisterraad gehouden c-nder het voorzit terschap van heer Van Zeeland, eerste minister, irn het ministerie van Buiten- landsche Zaken. Bij het einde der ver gadering werd volgende mededecling aan de Pers gedaan «De Raad heeft zich t'accoord ver klaard over de maatregelen welke die nen getroffen in 't vooruitzicht der her ziening van het besluit 125, betreffen de de loonen van de gemeentelijke agen ten eni die der provinties, evenals- over de herziening van de koninklijke beslui ten 77 en 126, betreffende de loonen der onderwijzers. Verder heeft de raad ee,n aantal be stuurlijke punten geregeld.» De gemeenten mogen de wedden der onderwijzers verhoogen. Tijdens- deze Ministerraad die van 4,30 tot na 19 uur duurde. Betreffende de gemeentelijke en provinciale beamb ten, werd dcor den Raad besloten^ dat de huidige basis- zal verhoogd worden. Het. «plafond» zal echter ongewijzigd bliljven. Wat de loonen der ('onderwijzers betreft werd besloten dat de gemeenten die totnogtoe meer dan 30% bijwedde mochten "betalen, dit procent verhoogd zien cd; die betalingen mogen doen tot 40%. De gebeurlijke speciale vergoeding voor bijzondere diplomas, waarvan de leerkrachten houders zijn, mogen weer worden ingevoerd, doch meteten binnen- de toegelaten 40% vallen. Verder werd er betreffende de onder wijzers nog besloten dat de loopbaan die i,n' aanmerking komt voor de pen- sionneering, zal beginnen van 21-jari- gen leeftijd. Op die manier is bet ver schil weggewerkt dat in deze 'bestond tusseïren vrouwelijke eni mannelijke leerkrachten, daar deze zich telkens een jaar zagen achleruitgesteld, tengevolge van hunnen legerdienst. Belgisch-Luxemburgsch accoord Heer Van Zee laud, Ëerste-Minister en minister van. Buitenlandsclie Zaken, heeft den Ra-ad op hoogte gesteld van de termen van bet Belgisch-Luxe/nu- burgsch accoord, waarover hij verder in het Parlement eene verklaring zal afleggen. Fiscale Inquisitie Een Brusselseh blad had met veel beslag een omzendbrief afgekondigd, gericht tot de ontvangers, en waarin dezen werden opgelegd ten huize van somimiige belastingsplichtïgen zekere vaststellingen te doen. De heer minis ter van Financien heeft dienaangaande den Raad ook de noodige inlichtingen verstrekt. Uit zijne uiteenzetting blijkt dan dat er in dezen omzendbrief geens zins sprake kan zijn van een Fiscale Inquisitie, zooals bet Brusselseh blad beweerde. Het betreft hier namelijk eene ver richting die regelmatig gedaan werd sedert het uitvaardigen der wet van 1819, -over de patenten en die een laat ste innaai gedaan werd in het jaar 1933. Er, werden, toen talrijke kleine onderne mingen ontdekt die zich regelmatig ont trokken aan de taksen welke zij moes ten betalen en die aldus eene oneerlijke concurrentie deden aan de regelmatige evestigdc handelaars. Vooral vreem delingen bleken schuldig te ziijn aari deze wetsontduiking. Sedert enkele da gen is nu het fiscaal onderzoek voor het jaar 1935 aa,n gang te Brussel doch het gaf tot nu toe geen aanleiding tot een enkele klacht van gelijk wie der be trokkenen. De Minister verklaarde verder dat hij er zou voor zorgen, opdat door. het fiscale onderzoek de belaslingsschuldi- gen geen last zou worden veroorzaakt. rond. Zeven altaron bevinden Jch ,n zeven, kapellen rondioim, de kerk. De uilgesloten, alhoewel de prijs va# het prachtige geschilderde vensters zijn in «raatt tee,iellen van verslapping gééft, den stijl der 13e eeuw. Drie zware klok- Over. hot. 0,t?e'm,eeïl hebben de prijzen Toen Frankrijk zijn legerdienst ver long tot 2 jaar schreven sommige bla den «Heden Frankrijk, (morgen wij 't Is immers een oud spreekwoord: Als het in Frankrijk regent, druppelt het liier. Men ging zoover in blokletters te drukken «België MOET We zijn ver bonden met Frankrijk We weten nu wel, wat op die laatste bewering reeds herhaalde analen en uit drukkelijk wertd geantwoord. M. Deveze echter kon niet beter in de kaart spelen, der VI. Nationalisten. En de Fransch-Brusselscbe pers, helpt hem dat ze zweet. De goede XXe Siècle schreef kalf- nuchter «Als heel het Fransche volk de noodzakelijkheid van den twee-jari ge legerdienst inziet,, zal ons kalme zaakrijk Belgisch volk het insgelijks beseffen Vingtième Vingtième We zouden wel geleverd zijn, moest het kaljmie zaakrijke Belgisch volk de baar... Wij stemden voor het bankroet van de meeste banken... De landsbegrcoting voorzag een te kort volgens M. Van Ingenbleek van ongeveer één miljard... Sedert het «optreden; der Regeering Van Zeeland, werd de toestand milder... De nijverheid kan eindelijk ademen... De werkloosheid venmindert met dui zendtallen... (Reeds 20 per hoïïderd geheel-werkloozcn togen aan den ar beid!) De banken zijn gered en de spaar centen der massa in veiligheid... Zelfs de menschen die ddor de deva luatie getnoffoiii werden, behouden on geveer zooveel koopkracht als in 1929 (verklaring van M. Van Zeeland te Aar len.) Wat scheelt er dan, dal men van nu af reeds de dood der Regeering wil 1 Wel, volgens sommige hoeren, heeft. M. Van Zeeland zijn taak volbracht. Hij heeft gedevalueerd en geconverteerd. De rest-, meenen zij? kunnen ander; politiek volgen, welke de gr-oote meer-! mannen doen. derheid der fransche natie reeds 50, 60 De rest zouden andere mannen doen, jaren) tot haarverderf gewild heeft. jioip HUN manier Dat zal wel de ju is le- Laat de franschen hunnen papketel be teekenis zijn. ken -en een beiaard hangen in de twi torens. B-oven demi koepel o-f doinï op het hoogste verheft zich een verguld beeld der Onbevlekte Ontvangenis en dit meet meer dan twee meters en half Deze bedevaart is te ondernemen. 1 MARC, der bu'itenlandscbe producten eeni mer kelijke verhooging ondergaan, die nog niet tot staan is> gekomen. Zoo is de gemiddelde prijs van den Santos koffie met- 51 centiemen per kilo, de olijfolie imet 2.18 fr. de liter, de thee met 78 Zie hiernevens- centiemen de kilo gestegen. ViOior de binnenlandsche producten is de verhooging minder merkbaar. De prijzen van het vleesch zijn zoo goed als onveranderd gebleven, deze yan het verkenvleesc-h daargelaten. Pric-'fessior Baudhmin méént dat een verruiming van de toegestane invoer contingenten daaraan spoedig een ein de zal stellen. Wat zal de toekc^nst -ons brengen Zonder twijfel een verdere verhooging. Niemand heeft ooit venondersteld dat een muntontwaarding van 28%, op dit oogenblik doorgedreven, zich bij een verhooging van 3% zou beperken. Professor Baudliuin voorziet een ver-; hooging van 10 tot 15%. Hij verwacht dat het indexcijfer de twee komende maanden nog gestadig zal stijgen in dezelfde mate als ijo de twee voionbije pmaanden. Daarna zal er een relatieve 6tabili§atie. iptreden, roeren gelijk ze willen en wij den on zen l Elk zijn taak I Maar 't sehijmt nu, dat de rede van M: Devèze een ander doel heeft. M. Devèze weet, dat het Ministerie Van Z-ecland gevormd werd np voet van het. Statu quo, voor alles wat ccniger- mate aan de politiek grenst. M. Van Zeeland zegde het reeds herhaalde ma len «We staanj builen en boven de po litiek. Ons- eenig, doel is de gezondma king, de heropleving van onzen econo- /miisclien toestand. M. Devèze weet dat hij, evenals de andere ministers, aan de Kamer een jaar volmacht heeft ge vraagd..-? dat er dus hoegenaamd geen spraak kan zijn van het nederleg- gen van een wetsontwerp, namens; dc Regeering, op de, verlenging yan den legerdienst..-. Als oude politieker, als uitgeslapen rat weet hij dat zeer goed. Waaroimi heeft hij dus te Bergen zijn ophefmakende rede uilgesproken H-ewel, eri wordt verteld en geschre ven, en gedrukt-, dat die rede een ande re bedoeling had en heeft... Zilj zou na mei ijk het mes. van Damoclès zijn, dat aan een zijden draadje boven het hoofd der Regeering wordt gehangen Z|Cio 1 zoo Reeds; zoo vroeg Het ministerie zit pas 2 im-aand aan het roer. Bij onzer wete heeft het nog geen buitengewone... dwaasheden begaan. Integendeel... de toestand werd onfioud- De r«oede is van den rug I. Het gevaar is geweken 't Bankroet verdween I En nu komen de heeren die vóór en kele weken zeer kleine, kleine manne kens waren, met hoogen krop en groou. ten mond niet alleen om dezen te kel deren, die hem hebben gered, maar om het programma van kant te spelen, dat afbreuk zou döèn aan hun liberale prin ciepen. Naar onze bescheiden meen ing, mo gen die heeren wat meer bescheiden zijn. De liiberale economie ging failliet. 1 Geen enkel economist van eenige waarde, die dat niet inziet. Het imloet gedaan zijn met die prin ciepen Wij gaan naar een betere inrichting va,n den Staat; een die ons bevriijdt van de huidige krisis; een die gesteund is op de medewerking van allen die arbei den, hetzij met de hand of met den geest De dictatuur van het gezoncf verstand, niet vani het getal niet van het geld. Het projgramma Van Zeeland gaat in zijn groote lijnen im'eè met den wereld- brief «Quadragesimo anno». Het wil ons geleidelijk voeren naar een betere .economie. Is 't daartegen dat M. Devèze wil reageeren Is 't tegen de nieuwe «generatie dat hij zijn tweejarigen diens aanvoert V Hij zou beter doen het vlakaf te zeg ge,ni. EGO. Zekere houders van geconverteerde renten schijnen enkele moeilijkheid te «ondervinden om zich met den toe stand, door de conversie in het leven ge roepen, vertrouwd le maken en geven zich dus geen juiste rekenschap van de nieuwe waarde hunner effecten. Wij denken lien van dienste te zijn met hun enkele der modaliteiten van de conversie te heripneren. Herhalen we voor eerst dat het kapi taal van de geconverteerde effecten door het feit zelf der conversie unet een zeker bedrag is toegenomen. Deze toe neming is het die in de officieele tek sten met het woord «kapitaalsvergoe ding» wordt aangeduid. Dsze toeneming of deze kapitaalsver- goeding is niet dezelfde vcor al de «ge converteerde leeningen. Zij bedraagt 12 V* t.h. vani het vroeger nominaal kapitaal voor de afgestempelde obliga tion van de 7 t.h. leening 1925-1955 in dollars. 10 t.h. voor de afgestempelde obliga- tiën van de leeningen in dollars 6 t.h. 1924-1929 en 7 t.h. Stabilisatie*;; 7 t. h. voor de preferente aandee- len van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen en voor de obli gation van 5 t.h. premieleening 1920 t.h. voor de effecten van al de an dere geconverteerde leeningen, uitge nomen voor de Schatkistbiljetten 1932- 1937 die «geen kapitaalsvegoeding be komen, maar waarvan het op den ver valdag terug te betalen bedrag zal wor den verhoogd. Uitgaande van hetgeen voorafgaat is het gemakkelijk de huidige nominale waarde van een geconverteerd effect van gelijk welke leening te berekenen. Alzoo, eeni obligatie groot 100 frank' van de vroegere 5 t.h. Schuld (igeteis- terden) staat op heden gelijk met een nominaal kapitaal van 105 frank in 4 t.h. geünificeerde Schuld (100 frank vroeger kapitaal plus 5 frank vergoe ding). Evenzoo vertegenwoordigt op lieden een «obligatie groot 500 frank van da premieleening 1920, een nominaal ka pitaal van 537.50 frank jn 4 t.h. geüni ficeerde Schuld (500 frank vroeger ka pitaal plus 7.5 t.h. of fr. 37,50 vengoe- dinig).. Dit vastgesteld, onderzoeken wij hoe; de beurswaarde van de geconverteerde obligatien wordt bepaald. Vooraf moet men weten dat de 4 t.h. geünificeerde Schuld in per cent van het kapitaal wordt gekwoteerd, het iS' te zeggen dat, indien op een gegeven o,ogenblik de koers 97,20 bedraagt, zulks; beduidt dat honderd frank nominaal kapitaal van de nieuwe 4 t.h. Schuld te gen .97,20 frank worden gekocht of ver kocht. En vermits wij komen te zien dat bij, voorbeeld 100 frank kapitaal vroegere 5 t.h. Schuld 1925, 105 frank kapitaal huidige 4 t.h. Schuld vertegenwoordi gen, gelden op de Beurs deze 100 frank vroegere 5 t.h. Schuld 1925 97,20% van 105 franb, of fr. 102,06. Aldus blijkt dat de huidige koers van de geconverteerde rente een te waardee- ren stijging ten aanzien van de kwotoe- ringen der vroegere renten boekt. l>e stijgingsniogeliljkhcden van do nieuwe rente zijn. ten andere niet uit-, geput. Er blijft, inderdaadtusschëii do; huidige koersen en het, Y>ari, een ruimte van schier 3 punten, en de aLgemeene daling van den huurprijs van hét geld, maakt de door de geconverteerde rente geboden opbrengst van 4 t.h. alle dagen aantrekkelijker..

De Volksstem | 1935 | | pagina 1