Öe Wereldtentoonstelling ZIJNE MOEDER Gevoelige stijging van den Belgischen Frank De Koolniijnstaking in Henegouwen L'rama te Kortenberg Tramongeval te Mol Brand te Nijvel 29 Wei. H. Felix, bezette den pau selijken troon van 209 lol 27 4. Hij ge- }>cod dal.de H.. .Mis zou gelezen worden dicht bij de rustplaats van martelares; vandaar is de ritus ontstaan relikwieën van martelaren in het altaar Peer, te leggen. Waar men beent met SAPOLI-was blinkt alles juist als glas Olifanten te koop. Eene aankon diging in de bladen waarop weinig of geen onzer, lezers- zullen ingaan vindt aiien herhaaldelijk in de bladen van 'het eiland Ceykm, waar men blijkbaar veel olifanten te veel heeft. Deze aankondiging luidt als volgt Men kan vertrouwen stellen in dei oli fanten. Zij zijn sterker dan de vracht- aulos en duren langer dan de tractors. Bovendien zijn zij trouw en edel. Wij kunnen de olifanten leveren welke gansch op de hoogte zijn met- de ver keersregeling in de sleden met hen be hoeft men geene bekeuringen te vree zen vanwege de polieie. Zoo gij een olifant noodig hebt is liet thans liet oogenblik om hem té koopen! Wie is er liefhebber Als het vertrouwen terugkeert. Februari was betrekkelijk gunstig tot het oprichten van nijverheids- en han delsondernemingen. Men heeft inderdaad liet oprichten van 83 firnias genoteerd met een totaal aan kapitaal van 428.000.000 fr. onge veer. De banken en verzekeringsmaat schappijen zijn ongeveer, ten getale van 8 met een kapitaal van 162 -miillioen Bovendien, ziijn er twee metaal-onderne mingen met 240 millioen; 5 bouwonder nemingen met 2.560.000; twee voe- dingsnijverheden niet een kapitaal van 2.140.000 frank, enz. In Februari kwaimien er 26 nieuwe sa menwerkende maatschappijen tot stand •met een gl'obaal kapitaal van 1.025,000 frank. De fe-Iten van Beauraing. Wij hebben gemeld dat Z. H. Exe. Mgr. Hey- len, bisschop van Namen, besloten, had een grondiig onderzoek te doen instel len ibetrelïend de verschijningen van Beauraing. Thans is een onderzoeks- .feiommissie 4aimiengesteld. Ze bestaat uit Z. E. H. Kanunnik Blondiau, voor zitter; Z. E. H. Kan. Boucliat, secreta ris; Z. E. H. Kan. Ranwez, EE. PP. Lc- nain en Van de Waele, dom Cyriel Lam- ibot, leden. Dé kominiiissie beeft hare werkzaam heden begonnen. Mevr. Voisin en Mevr. Degvimbre werden ondervraagd. Deze ondervraging zal "Vrijdag voortgezet worden. Honderdjarige te Tongeren. Op 6 Juni aanstaande, zal .de st;ad Tongeren haar honderdjarige plechtig gedenken. De eer valt te beurt aan Mevr. Weduwe Meyers'-Jaminé, geboren op 6de Jarni 1835. Zij is de dochter van Jozef Jia- miné, geboren Ie Maestricht, op 20 Mei 1797, lid van bet Nationaal Kongres, waar hij op 7 April 1831 baron Surlet ile Chokier, wanneer deze Regent, van Belg ie werd, als werkend lid verving. De zoon der eerbiedwaardige eeuwe- 'linge baron Meyers, is prokureur-gene- raal bij liet Luiker Beroepshof. 5de Vervolg. Intusschen was er aan de officieren kennis gegeven van de vlucht van den geprest en gevangene, en overal werden lichten zichtbaar, terwijl de bemanning haastig, op het dek heen en weer liep. Ze zetten eene boot uit, zei de smokkelaar gij moet nu cok een riem grijpen, mijn jongen, en laat ze ons dan msiar nazetten. Hol» geen vrees we kunnen niet on ze kleine boot tussclien de klippen aan den oever gemakkelijk uit hun bereik konen,. al doen zij ook al het mogelij ke om ons in te halen. Beiden, Marco en Henry," grepen nu naar "te riemen cn het duurde niet lang of zij waren in hunne lichte boot bui ten alle gevaar om, ingehaald te worden hoewel zij 'duidelijk de krachtige on snelle riemslagen van de bemanning der bon achtervolgende' boot en ook de bevelen van den meevarenden officier konden hooren. Montmorillon stuurde zijne boot recht in den stroom, en na dat zij ongeveer eene> halve imijl stroomopwaarts geroeid hadden, legde hij aan op eene plaats waar verschei dene vissclier-S'booten bij elkander Ia- gen. Volg mij, zei de smokkelaar, toen zij de boot verlaten hadden. Als do Kngelsehcn aan land komen om u te' zoeken, zullen ze natuurlijk eerst naar' de hut van uwen vader gaan, gij zoudt1 daar niet veilig wezen voordat ge on-; fte:: de bcsclicnming zijt van de4 stede-; was degene van een hofelhouder.die zijn klanten een krachtige remedie aanbeveel! Doudeville, Daar ik sedert verscheidene jaren aan maagpijn leed, beproefde ik allerlei genees middelen, helaaszonder eenig resultaat. Ten einde raad, nam Ik een proef met Mognesie Bismurée, dit echter zonder veel hoop op beterschap. U kunt zich dan oök indenken hoe groot mijne verwondering was toen ik vaststelde, dat de ongemakken, langzamerhand verdwenenwaardoor ik mij geheel behagelijk gevoelae. Ik raad dan ook aan alle reizigers die mijn hotel bezoeken, en evenals ik, maaglijdend zijn, dit verzachtende produkt te beproeven. Ik maak waarlijk reclame voor U, en ik sta U toe dezen'brief openbaar te maken. Met besten dank en beleefde groeten. Volgt bet voorbeeld van dezen verstandigen hotelhouder, en neemt onmiddellijk eene kleine hoeveelheid poeder of twee of drie Magnésie Bismurée tabletten, in een weinig water opgelost, zoodra gij na den maaltijd, last van 't zuur, winderig heid, een gevoel van zwaarte of andere ongemakken, uit de maag voortko mend hebt. Dit zal onmiddellijk ieder overtollig zuur, evenals de gisting der spijzen doen ophouden, en zal IJ in slaat stellen de goede gerechten, die U gaarne eet, te nuttigen, zonder vrees voor een slechte spijsvertering. De Magnésie Bismurée, welke onmiddel lijke verlichting brengt, is hij alle apothekers te koop tegen den prijs van 7 frs 50 of het groote voordeolige formaat 13 frs 50. t© Brussel PROGRAMMA. Donderdag 30 Mei. Nederlandsche Week. Internationale Luclitvaartkonferentie Internationaal Kongresi Man de Cine mapers. Biondsdag van de agenten der Maat schappelijke Voorzorg. Prótestantsche Missiedag. Kongres van de Intelleklueele Sa menwerking. Hal der tijdelijke tentoonstellingen. Hondententoonstelling. Opstijging door Veenstra per lucht ballon:, met nederdaling per val schor m. •Stadion. Internationale voetbal- |Wdds t/rijid Bëligl e -ZwHs e r lan d Lichtstoet, eerste uitgang. Auditorium. 15 u.: Koncert dour de St.ads.'hia-rm-onie Feestzaal.,17 u. 30 :Orgelkoneert d oor d en hM a wet (Luik). Oud-Brussel. 14-18 u.: Flobert- en pisloiöls'chieting", volkswedstrijden 10-18 Ir-. Schiet mg op liggende wip. Muziekfestival. 15 u. Op het Balicplein, Volkscon cert. 16 u.: Beiaardkoncert door den h. Cöómans (Niel). 18 u. «Verlovingsfeest.» boerendan sen en zangen door de vereeniging «Wie zaait zja-1 oogsten» (Ninove). 21 u. Wandelkoncert daarna Velksköncert. Een Folklorische stoet Op 30 Juni a.s. zal een folklorische stoet- van allereerste gehalte de tuinen der Tentoonstelling doortrekken. Zij zal de imeeste Vlaamsche en Waalsche gil den bijeenbrengèn de belangrijkste militaire marsehen van «Ent-re Sambre et Meuse de Moncrabeau de Namur; de St. Paulusband de Gamimierages; tal rijke vereen igy mg en? van Gilles-; de Car navals van Mjalmédy én; Fosses-; de Reu zen van Arl-oin, Hasselt en Stade; de VisscJiers te paard uil Koks-ide de slroomuziekanten uit Lede en de «Bot- leresses de Liége Het- geheel zal een levendig en kleur rijk karakter krijgen en zal levens een trouwe weergave daars-tellen van de traditioneele beledigingen -uit de ver schillende streken van het land. Het. punt dat op de markt van Maan dag het meest de aandacht vestigt is de stijging van den frank tegenover al de waarden zonder m-Hzondering. Het pond komt van 145.975, notee ring van Vrijdag 1.1. neer op 144,75. De Fnansclve frank boekt een nog gevoeli ger verlies, hij daalt van 194.60 op 192.2-5. De dollar die 29.65 igold staat nog 29.2-2-5 op zicht en 29.2125 per kabel. De Nederlandsche gulden komt van 19.9375 op 19.735 terug. De peseta slonly tot 3,92; de lira tol 241,25 en de Zwitsersche frank 9.361. Blij de Skandinaafsolve groep noteert de-Zweedsche kroon 7.475; de Noorsehe kroon 7,25 én ile- Deensche 6.475. Praag, Montreal en Warschau ver zwakken eveneens op gevoelige wijze ïnet 121,60, 29.275 en 550 onderschei denlijk. PLECHTIGE H. COMMUNIE Groote keus van beeldekens aan frs.: 17,50, 22,50, 27,50, 32,50, 37.50 de 25 met gouden druk, in den papier en boekhandel J. Nuffel-De Gendt, Kerk straat, 21, Aalst. De toestand in het mijnbekken op Maandag, daags na het referendum ge organiseerd in de verschillende secties van de Centrale der mijnwerkers' vian liet hekken van Charleroi over voor stellen van de gemenigde nationale mijnronuniissie, is nog even -onzeker als de \ori:ge week. Het blijkt dal de minderheid welke zich niet wo-u neerleggen hij de bemid delende oplossing zich t.ot nu t-oe niet vereen.igde met de opinie der meerder heid. Maandag werd nog in de meeste mij nen het werk geslaakt, alhoewel de ar beiders Zo-ndag verwittigd werden dat in verhand met de, staking van verleden (week, zij Maandag, liet werk weer moch ten hervatten. - De meerderheid; is daar echter niet 'op in ge-gaian. Te Boi.svConimunal te Fleurus, waar gewoonlijk 's Maandags gewerkt- wordt, hebben 75' mijnwerkers ioip; de 175 zich aangeboden tijdens de rustpoos in den voormiddag. De Sacre-Madame te Diampremy, zag slechts 49 arbeiders- opdagen- op de 190 ingeschrevenen. Slechts' een vierde van de normale getalsterkte bood zich aan bij de put ten Saint-Jacquës en Sainte-Paulifie te Fareienne, en Panama Ie G-oselies, wel ke verleden weck door de stakers bezet waren. Overal is de tqestand dezelfde als verleden Zaterdag. In hel- Centrum werd het werk gansch hervat in twee vÖn de drie putten der koolmijnen vanr Anderlues. Men zal nog moeten wachten -oimi zich een meening ie vormen; of ds stakers hun beweging zullen voortzetten o-l' ein digen. Waar de vocrstelle.n werden bijgetreden De voorstellen van de gemengde na- lionale imiijrieonimissiè werden niet een parigheid aangenomen in iie volgende secties. Leval, Houdeng-jGoenics, lloudeng- Aimeries, Binche, Jolimont, La Lo-u- vière, Trazegnies, GodarVille, Péronnes (dorp), Ressaix. Anderzijds hebben ook de Naamsche m-iijnwerkers in hunne bijeenkomst te Auvelais de voorstellen van de commis sie bijgetreden. Doodelijk Auto-ongeluk te Adtgem Zondag avond, rond 7 uur, reed de genaamde Honoré De Lobel, oud 63 jaar, timmerman, wonende te Adegem- statie, per vel-o huiswaarts. Hij moest de groote haan Gent-Brugge overste ken. Eensklaps werd hij gevat door de auto van M. Jules Van Hevel, die van de koers van Deurne huiswaarts keerde. De aulo-iT.iobilist remde uit alle kracht om het opgeluk te vermijden, doch te vergeefS-. De Lobel werd gevat en met geweld ten gronde geslingerd en liep een been en schedelbreuk op', also-ok andere kneuzingen. Dadelijk diende de lieer dokter Hene bout de gekwetste de beste zorgen toe, en deed hem 's nachts nog naar de kli niek van Brugge overbrengen, waar hij Maandag m-orgend overleden is. Een onderzoek is ingesteld. lijke overheid. Kom dus- mede, en we zullen zorgen dat gij niets te vreezen hebt. Henry deecf tot nu toe geen enkele vraag, want alles had zich z-oo snel en onverwacht toegedragen, dat hij aan niets anders dacht dan het pad te vol gen, waarop zijn zonderlinge vriend hem voorging.Zooveel begreep hij ech ter dat hij uit de klauwen der Britten verlost was. en met een dankbaar hart volgde hij zijn gehoi.mzinnigen gelei der, overtuigd dal dit raadsel spoedig voor lieüiT zou worden opgelost. DERDE HOOFDSTUK fl)E ROOVERS. Des avonds van denzelfden dag waarop het in 't vorige hoofdstuk me degedeelde was voorgevallen, toen de duisternis reeds- begon te vallen, reed een zware reiskoets langs de zeekust op den weg van St. Malo naar Ren nes. Op de portieren dier koets prijkte het verg ilde wapen van een markies- van den cuden edeldom. Twee personen za ten er in. De oudste was een man van ongeveer vijftig jaar met een trotsch uitzicht hoewel zijne gestalte fijn en sierlijk was, verried zij toch spier kracht en vlugheid, terwijl in zijne oogen scherpzinnigheid en een vlugge geest te lezen waren. Zijn haar begon reeds de eerste spo ren der grijsheid te verloonon, en de hand des tijds had een paar schaduw lijnen van den. naderenden ouderdcim op zijn gelaat getrokkenHij droeg yene kleeding van eenvoudige burger- Enkele maanden geleden werd bij landbouwer T. een som van 7000 fr. gestolen. Deze diefstal bleef lot, nog toe met de grootste geheimzinnigheid om huld en niettegenstaande het gerechte lijk onderzoek onafgebroken wordt voortgezet, slaagde men ei-niet in de daders te vatten. Inmiddels beschuldigden twee families uit de wijk «Acliterenber-g» elkaar den diefstal te hebben bedreven. Zulks gaf reeds herhaaldelijk aan leiding tot getwist. Zondag .avond was zulks andermaal het geval doch bleef liet spijtig genoeg niet bij woorden. Midden het getwist trok Jules D. D. zich plots in zijn woning terug greep er een geweer en schoot van in zijn gang, dwars- door de gesloten de-ur, op zijn tegenstrever Albert L., 22 jaar oud. Deze laatste werd in liet aangezicht, getroffen en zakte bewusteloos neer. Dr Wals verzorgde, het slachtoffer en steldé Va-si dat' liij een [gapende wonde aan 't voorhoofd vertoonde.. Zijn toe stand baart 'gelükkiglijk geen'onrust in. De Rijkswacht hield den 44-jarigon dader' a-an eft bracht hém naar Leuven waar hij ter beschikking van het ge recht werd opgesloten. Brugsehe Poort, waarvan verscheidene? steenen werden afgerukt. In Neckerspoel, was het een wiarë zondvloed en stroomde het water bij: beken naar beneden. In de Lakenima- kersstraat leek liet een ware oversl.Fbo- ming en kelders en gelijkvloers werden! er als in een badplaats- herschapen. In: de Keizersstraat leden de inwoners groote schade door liet water dat langs! daken en dakvensters na-ar binnert stroomde. Ook boven Muysen woedde hel on-, weder op eene angstwekkende wijze en werd het verkeer om zeggens heel en al stop gezet v-oor enkele minuten. De au- tostuurders- zagen door het dichte re gengordijn geen hand voor de oogen en waren verplicht naar het einde der vla gen te wachten. De steenweg w^as let terlijk overstroomd; De blikseimi sloeg in verschillige hui zen binnen en bracht groote vernieling aan de electrisehe toestellen en leidin gen. De schouw van den Engelschen! Winkel», een bewaarplaats voor de lo comotieven van den Slaat, werd ge deeltelijk afgerukt. Maandag morgen heeft zich te Mot een smartelijk ongeval voorgedaan. De tram van 6 u. 15 komende van Meer hout reed na zijn gewone halt gehou den te hebben aan het hotel «'t Leeuw- ke» weer voort. Een vrouw, de echtge- noote van den gewezen veldwachter Van de Weyer van Meerhout, die zelf sinds eenigen tijd lam is wilde nog van de ti'aim slappen met het ongelukkig ge volg dal zij -onder de wielen van het rijtuig terecht kwam. De tram stopte dadelijk doch -de vrouw was reeds- het linkerbeen afgereden en de drie bui tenste l.eenen v-an den rechter voet. Aanstonds werd zij naar het plaatse lijk gasthuis overgebracht waar Over gegaan werd tot het afzetten van het been. Men vreest een noodlottigen afloop daar zij in bedenkelijken toestand ver keert. De vrouw is moe-der van zeven kinderen. li-jke snede, maar van echt zwart flu weel, en had tol Jiaii de knie reikende laarzen aan. liet ëeiiige teeken van zijn adellijken stand, dal aan hem te zien was, was* het kle.ine gouden kruis der Jobanniter-orde van Jerusalem het welk met een scharlakenrood lint op zijne horst bevestigd was-. Zoo was het uiterlijke van den mar kies Philip de Monligny. Wait zijn in nerlijke betreft, hij was een goedhar tig welwillend -man en werd ten hoog ste geacht en bemind niet -alleen door alle boeren maar ook door de overige bevolking, in wier midden zijn o.ud\a- derlijk slot lag. Evenwel was hij in zijn denkbeelden een- echt aristocraat, die op het onbe vlekt houden van het edele bl-ced en behoud der voorrechten van zijnen stand ten zeerste gesteld was en ze steeds met de grootste stiptheid trachtte te handhaven. De andere pers-oon was een meisje, in den leeftijd waarin de vrouwelijke schoonheid zich zoo heerlijk begint, te ontwikkelen, 't Was de dochter van den imiarkies en zijn eenig kind. Zij was nauwelijks achttien jaar, maar toch was zij reeds rijk aan ervaring en -on dervinding. want van af hare geboorte was in haar vaderland de eene omwen teling op de andere gevolgd en al was- ook -haar vader gespaard gebleven voor de rampen, die velen zijner land- genootcn hadden getroffen, had zij toch veel lijden gezien en bijgewoond. Haar schoon gelaat droeg den stempel vmn eene lieftalligheid en zachtaardig heid, waaraan zelfs haar schalksheid levendigheid buitengewone, ggest- Schrikkelijk on weder boven Mechelen en Muysen Maandag-namiddag tussohen 4 en 4,30 .u-re werden- Mechelen en Muysen hij zonder erg geteisterd door een vreese- lijk onweder en zondvloedachligé re gens, neg aangedikt door hagelvlagen, wiaarbij er steenen Ier grootte van een duivenei vielen. Gelukkig hoorden wdj van geen pers-oon lijke ongelukken, doch de schade welke -overal is aangericht geworden is buitengewoon groot. Boven Mechelen woedde het onweer top een vreeselijke wijze en door den bliksem werden verscheidene stoornis sen verwekt hij de telefoon waarvan de dienst zeer ernstig onderbroken werd. Het hemelsch vuur sl-oeg ook op de kracht geen afbreuk konden doen. Dat [gelaat was in- volkomen overeensle-nii- s-temming met beur donkerbruin haar en de heldere, insgelijks donkerbruine oogen. Zij die haar dagelijks zagen en hare edele hoedanigheden en karakter kenden, beweerden dat zij -onbetwist baar het schoonste meisje uit de ge-r heele provincie was én ofschoon wel licht hij (menigeen de edele hoedanig heden harer ziel op de schatting barer lichamelijke schoonheid invloed had den, moest toch iedereen bekennen dat zij wiaarlijk schoon was, hoewel aan Maandag na-middag, om 2,30 uur viel de donder op hel huis van de familie Barbier te Nijyel-bosch en veroorzaak te eèri hevige brand. Onmiddellijk wer den de pompiers en de rijkswacht v,an Nijvel verwittigd, die zoodra ter, plaats waren. Met hulp van toegeloo- pen geburen werd met blusschen -be gonnen, maar daar het vernielend ele- -mient steeds- toenam, moest er, overge gaan worden tot het afzonderen derf aanpalende huizen. De eerste verdie ping was alras de prooi der vlammeny' Dc zoldering moest worden ingebeukt* vooraleer zich gansch te kunnen mees ter maken van het vuur, dat in liet, -op gestapeld- goed der zoldering een aan wakkerend element vond. Een onder zoek werd ingesteld. De schade zouj meerdere duizend frank beloopen. Knaapje door auto gedood te Herstal Maandagmiddag was de kleine Mar- cel Van ffoey, 8 jaar oud, zoontje van. een heenhouwer te Herstal, eene bood schap gaan doen naar het poslbureel. Op zijn terugweg, toen het kind de straat wilde oversteken, werd het ge vat en door eene auto-kaminionettej, met kooien geladen. Het slachtoffertje werd tegen de straalsteenen gesmakt en werd de borst ingedrukt en den schedel gebroken. Het knaapje was o$ den slag dood. enkele meisjes van haren leeftijd op den. niet bekend kind Neen, papa, zei I^-idora, terwijl zij[ weder naar buiten z-a,g. Herinnert ge u het ongeval niet meer, waarbij wij nu twee jaar geleden zooveel gevaar liepen en zekere per soon rn/et zijn geleide ons het leven red-de ;t Was in de nabijheid der plaals- waar we ons nu bevinden. O ija, ja riep Isidora uit. (r© meent toen onze paarden schichtig; waren geworden, en wij op het punt waren in een afgrond gestort te wor- liel eerste gezicht de prijs eener nog regelmatiger schoonheid zou ziijn toe gekend. Isidora de Montignv zou niet geschikt zijn geweest tot model van een beeldhouwer, want hare gelaats trekken behoorden ni-e-L tot die welke, in marmer gebeiteld, etfekt maken,maar zij waren de juiste weerspiegeling ha rer reine ziel, welke zachte en liefelij ke hoedanigheden aan het gelaat eene verrukkende bekoorlijkheid verleenden. Het rijtuig kon slechts- langzaam voortgaan langs den oever der rivier, en toen de schaduwen van den nacht allengsk-ens begonnen te vallen, waren onze reizigers nog verre van het doel hunner reis. Hoe ver moeten we nog, vader V vroeg Isidora, nadat zij door haar hoofd buiten het portier le -s-teken be proefd had te ontdekken waar zij waren wat haar echter door de duisternis niet gelukt was. Wij moeten minstens nog eenen weg van vijf mijlen afleggen, ant- wQOTcMe de :nj$rlyies.. Is dp.ze gACÊejk «yJ- Juist, mijn kind. we waren nog, slechts weinige schreden van den af grond voegde de markies met Ont roering er bij. O, ik herinner mij alles weer le-' vendig, fluisterde Isidora. En de maix smokkelaar, Montmorillon is zijn naaiml die ons redde was die vreeselijke geloof ik. Ja, zoo heet hij, Isidora. weet nu juist niet wat er zoo v lijks aan -hem was. Hij is een sn. laar, doch 't zijn slechts de Engelsen^ (olwelten, waartegen hij zich vijanden lijk beloont. Hij wordl niettemin, naar ik imcety ook door de regeering van ons- tand; als een misdadiger beschouwd, en, isj niet zelfs door het bestuur dezer pro vincie een prijs op zfin hoofd gesteld Ja, mijn kind. Maar dat is om te, voldoen aan de internationale wetten die gebieden zulke lieden gevangen te* nemen. i'Aïfi rvoblk

De Volksstem | 1935 | | pagina 2