E. SCHOLLAERT-DE RYCK 'jgUfüSL Ipto Oscar Ds Cliplt, RtcMank van DeMermoiÈ Ian Ü6 LBvOikiiig van Aalst en Omliggende Katholieke Strijdersbond Bond van do Groots Gezinnen voor Gs Ronds van België ipsrefiiiers Bonnelerie Bosteels-Os Smetli alosta. Het ontstaan der Stad Aalst l'LAMOEBENSTBMT, 10. (NAEIJ HET FEESTPALEIS), AALST- ISij uiv l.ezoek nan «Ie WlvRKLDTKNTüONSTl-.LIJNG te BRUSSKL, laat n.et na de volgende drankgelegenheden te bezoeken in OUD BRUSSEL 1) In 't Fon.ljn» 4) - A la Cigope Amoureuse (Spijshuis) 2) In 't Voske5) iu Rol Pausola 3) Gasthof - A la Vieille Alsace - (Spijshuis) 6) Chez Ie Seigneur Pococurante Men tapt er, aan matige prijzen, de beste Aalstersche bieren der gekende BROUWERIJ ZEEBERG 638 Ouds Firma A. Van der Schueran. AALST. EXPORT. Sterfgeval Wij vernemen uit Gent liedeu morgend het overlijden van MEVROUW ADELBERT DE PAEPE geboren Madeleine KEPPENS De Plechtige Lijkdienst en Begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 31 Mei 1935, om 11 ure in de Dekanaie kerk van Audenaerde. «De Vo'kssl em» neemt innig deel in het smar teiijk verlies welke de achtbare familiën De Paepe-Keppens komt te treifen. Men verzoekt ons melden van het overlijden te Dokter in de Geneeskunde, vereerd met het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice geboren Ie Geeraardsbergen, den 8 September 1845, en godvruchtig in den Heer ontslapen, te Denderleeuw, den 25 Mei 1935, Versterkt door de H. H. Sacramenten De plechtige Dienst zul plaats hebben in de parochiule kerk te Denderleeuw, op Woensdag 29 Mei, te 11 uur. Vrienden en kennissen die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben worden verzocht dit als dusdanig te aanzien. Men verzoekt ons het overlijden te melden van MIJNHEER JOZEF MEERT echtgenoot van Mevrouw ALICIA-MARIA SCHOLLAERT geboren te Aalst, den 17 April 1904 en aldaar overleden den 27 Mei 1935, Voorzien van de H. H. Sacramenten De plechtige Lijkdienst en Begrafenis, Vrijdag 31 Mei, om 8 ure, in de kerk van deu H. Jozet, Vergadering aan hel Hospitaal, om 7 1/2 ure. Vrienden en Kennissen, dio bij ver getelheid, geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit) als dusdanig lo willen aanzien. Men verzoekt ons het overlijden te melden van Mijnheer CONSTANT TEERLI NCK echtgenoot van Mevrouw JEANNE VAN HERREWEGHE geboren te Aalst, den 18 Juli 1902, en overleden in het Militair Hospitaal te Etterbeek-Brussel den 26 Mei 1935, versterkt door de Heilige Sacramenten. Do plechtige Lijkdienst en Begrafenis te Brussel-Etterbeek, in de Kapel van het Militair Hospitaal (Kroonstruat), Woensdag 29 Mei, om 9 ure. Eene H. Mis zal plaats hebben Woensdag 5 Juni, om 8 1/2 ure, in SI Jozefskerk te Aalst, Vrienden en kennissen die hij ver getelheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben worden verzocht dit als dusdanig te aanzien. De boetstraffelijke rechtbank te Den- dermonde heeft vonnis geveld in de zaak ten laste van Leonie M...f cclitgenoote lli..., uit St-Niklaas-Waas, die in den nacht van 13 op 14 November 1934, haar man met een scheermes twee sneden in de keel toebracht, terwijl hij zich te bed bevond. Leonie M. werd aangehouden en naar Dendermonde overgebracht, waar zy on dervraagd werd door onderzoeksrechter Maillet. Zij verklaarde gehandeld te hebben riibberamschap, naar aanleidin van hePzooveve gedrag van haar ecktge- ier Rubbens Tis4 fifde verzoening tusschen het slachtoffer en de daderes evenwel reeds bewerkstelligd en leven beiden in de beste verstandhouding. De rechtbank houdt rekening met dit feit en veroordeelt de vrouw slechts tot 5 maanden gevaugeuisstraf en 350 frank boot, voorwaardelijk dan nog, gezien haar goed verleden. Misbruik van vertrouwen. Zekere V.II.M. had zich in den loop van verle den jaar schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, teu opzichte van ver scheidene personen uit het arrondisse ment Dendermonde. De rechtbank heeft hem thans veroor deeld tot 11 maanden gevangenisstraf en 882 fr. boete. Aaneen van zijn slachtof fers, die zich aanstelde als burgerlijks partij, zal hij een som moeten terugbeta len van 23.900 fr. Onder broers. Nestor R. en zijn broeder Paul uit Buggenhout mishandel den op 28 Oktober hun derden broer Stanislas, zonder eigenlijke reden, wat hun nu ieder 182 fr. boete kost, voor waardelijk voor Paul. Bij het verlaten van een autobus. De echlgenoote Frans Troubleyn, uit Ilobo- keii, begaf zich op 30 September naar de kermis te Ivieldrecht, per autobus. Do bestuurder Louis C. van Kieldrecht, ver gewiste zich niet toen zij uitstapte, of iedereen wel uitgestapt was, alvorens hij opnieuw vertrek, zoodat de vrouw viel en een dij brak. Louis C. loopt hiervoor 350 frank boete op. Het Krisisfonds bedrogen. Willem De C. uit Moerzeke, trok steun van het Krisisfonds, als werklooze, maar ging toch af en toe werken, zonder dit bekend te maken. Hij wordt verwezen tot 8 da gen gevangenisstraf en 182 fr. boe te, voor waardelijk. Braak van afsluitingJoannes en Louis A., uit Buggenhout, sloegen op 1 Januari jl. de deur in van Florence Ge- avert, met wie de tweo broers in onmin leetden. Joannes smaadde nadien dc gendarmen en pleegde opstand. Deze wordt verwezen tot 644 fr. boete en zijn broer tot 210 fr. bcete voorwaardelijk. volgens een beschrijving van 1842. Vervolg.) Van in Je 9de eeuw, ten tyde van zyne Gia- en, strekte liet graefschap Aelst zich uyt laugs den oosten tot Baerdegem, Meldert, Hekelgeiu en Teralphen langs het zuyden lot Enghien, Flobecque en Lessen langs het -westen was het bepaeld door de Schelde, door het grondgebied van Audenaerde en door dit van bet oud kasteel van Gend, gezegd liet Auderhurgsche. Aelst liep dus tot legen de muren der stad Gend langs bet noorden scheydde het zich af aen de Schelde en den DenderJ ter uytsluyting van Wetteren, Schellebelle en Wnnzele, welken aen Dender monde toebehoorden. Men berekent op omtrent 170 de dorpen welken deel maekten van bel evgeulyk gezegd graefschap van Aalst. Ouder zyne graven had Aelst een tweevftldig Magistraet, van welk het een onveranderlyk bleof en uvt Leenmannen of Vassalen van den graef wierd samengesteld en voorgezeten door eenen onaftredelvkeu voorzitter of landvoegd hunne vergaderplaets genaemd 's Gravensteen, was het gebouw, staende op de merkt, den hoek vormende der straet, aen liet oud stadbuys en nog genaemd over weynige jaren, bet Leenhof ten Steene, dit zeer oud gebouw met zyne twee vleugel-torens, gevende op de groote merkt, is ten gronden afgeworpen in 1776 en met densel ven lierkapten steen is op die plaets een buys gebouwd, nu nog genaemd 's Gravens (of onder het volk) 't Grauiven-steen. Dees Magistraet bezat een regterlyke magt over al wat de leenen en criminele zaken betrof. Het ander was het bestuer der stad zelf en be stond uyt Burgemeester en acht Schepenen (tien sedert het jaer 1500). Dees Magistraet bad het bestuer en de magt over al wat de burgers en de stad betrof en wierd alle jaren door den graej zoodaniglyk vernieuwd dat er niet eenen des- zelfs leden twee achtereenvolgende jaren liet ambt mogte bedienen ingevolge eene privilegie in het jaer 1414 door Joannes van Burgondien aen de stad gewaerborgd. Den graef bad dner en boven nog eene meer uytgestrekte magt over de dorpen Melken zyn graefschap uytmaekten. Daer genoot by immers het egt van overheerscher, (regt vansouve- ryniteyt), Daerom stelde hy over de zelve eenen Baillieu, gezegd Souverynen Baillieu, dezen nam kennis van al de criminele zaken onder 's Gravens onderzaten gepleegd, hy voorzag in 't gene verzuymd wierd en zonder zyn toelaten en hy M ezen mogl niemand van 's Gravens on derdanen op de pynbank gelegd of de torture aengedaen worden. Alaer zoo het graefschap van Aelst deel maekte van hel Roomsch Ryk, was het teenemael afgescheyden van bet regtgebied en oppermagt van de graeven van Vlaenderen, en daerom oefende den opper of hoog Baillieu, het hoog regt uyt als hem toekomende van we gens het Roomsch Byk en onafhankelyk van dal van Vlaenderen. Uyt hooide van deze vereeniging met liet Roomsch Keyzerryk is dees gedeelte van VJaen- deren, in deszelfs groole verdeeling, nog allyd Keyzerlyk Vlaenderen (FJandre Impériale) bly- veil genaemd worden, om het te onderscheyden vail de twee andere verdeelingen, waervan liet eerste genaemd wierd Vlaenderen.Flammingeiite emdat men daer vlaemsch Oostende, Buukerke, enz, hot land van Waes. en Bornein belander gedeelte Jievutle de Cnssélrv van Hyssel, Douai. Doornyk cn Orctes, en was bepauid door de Leye, de Schelde, liet Kame- rykscli en hel voorzeyde deel van Vlaenderen: dees wierd genaemd Vlaenderen Gallicane, of WaJsch Vlaenderen, ter oorzaek van c!e Fras> sche of Walsehe tael by zyne inwooners in gebruyk. Onze stad Aelst bekwam by dit tydslip den naeni van keyzerlyke stad omdat zy de hoofd- plaets bleet van het Keyzerlyk Vlaenderen. En de kroon welke he- gruefscgap Aelst op zyne wapens draegt is gelykelyk verknogt aen zyne deelneming aen het oud Roomsch Key zerryk. Het was ook uyt hoofde van daze onaihank< lykheyd dat de graven van Vlaenderen na limi ne inhulding te Gend nog altyd byzonderlyk wierden ingehuld te Aelst en dat alhier deu M-ederzydschen eed van getrouwigheyd en ver dediging door hun en hunne onderzaten wierd afgelegd. Deze plechtigheyd geschiedde met den grootsten luister en \crvolde onze stad met vreugden-bedryven tot de welke alle de dorpen van liet graefschap toevloeyden. Gewoonelyk had de plegligheyd der inhulding plaels op de volgende wyzeeenen stoet ge vormd uyt de krygslieden van de vyf wyken der stad, iedere wyk leverde een compagnie met haren Hoofdman, tM-ee Onderiiooldinannen, eenen vaandrig, fluyl en trommel, Avas gevolgd door het Magistraet van de stad, en door de heeren van liet Hoofd-Collegie der stad en lan den van Aelst. Den stoet begaf zich naer de Brusselsclie of de Gendsclie poort om den graef le verwelko men en te ontvangen. Dezen volgde de stoet le peerd of in ryluig tot aen de groote deur van onze Collegiale Kerk van den H. Martinus, al- waer by wierd ingehaeld door den Proost,Deken en Kanonikken van het Köpitel met kruys en vanen en geleyd in den koor alwner eenen kos- lelyken troon, langs den reglen kant van den autuer Mas loebereyd. Den graef, nedergeknield, deed zyne aenbidding aen bet H. Sacrament dat wierd uytgesteld en legde den eed ut op bet boek der 11H. Evangeliën in handen van den erfachlen Meyer van Aelst; dan befte men den lofzong Te Denm een, en de benedictie van bel Aherheyligste sloot de plegligheyd. Den graef wierd met dezelfde eerbewyzing door bei kupitel aen dc kerkdeur wedergeleyd en voorts door den stoet, op voorzeyd order, vergezeld tot in bel 'undhuys, alwaer eene groote maeltyd wierd Oji- jedischt, aen welke allcenelyk het Magistraet der stad, het Hoofd-Collegib van den landen van Aelst en de gene welke deu graef vergezelden, deel namen, en alhoewel in deze gastmalen de grootste rondborstiglieyd en vryheid beerscble, waren zy gewoonelyk een voorbeeld van gema- tigheyd. De rekening van bet jaer 1431 geeft voor de inhuldiging van Phiiippus den Goeden slechts twaelf potten wyn. Den eed welken wederzyds gedaeu wierd dooi den graef en zyne onderzaten en geM-oonelyk in de kerk M'iord afgelegd, alhoewel Phiiippus den tweeden dien op het stadhuys deed den 8 Sep- tember 1555, in de venster genaemd ten bre- tesque den eed, zeg ik, luydde als volgt Ik N..., graef van Aelst, enz. enz, belove en de sweire op deze H. Evangeliën Godts, met myn aenkomen ende successie tot dees Vader land ende Graefschappen van Vlaenderen ende van Aelst, alsdat ik sal syn voor de ondersaeten, de dorpen ende landen van den grnelschappen van Aelst eenen goeden ende geregtigen Iieere. ende dat ik zal onderbouwden ende doen onder bouwden wel en de getrouvvelyk alle de previle- gien, franchisien ende libertyten, als ook de ouwde processien ende 'gWooiitens van de dor pen en van de graefschappen ende daer en bo ven sal ik doen alles wal eenen goeden ende getrouwen Heere en Graeve van Aelst verplicht is voor syne dorpen, landen ende voor syne on dersaeten te doene: soo moet my Godt helpen ende alle syne heyligen. Dan zwoeren ook de onderzaten dat zy aen hunnen graef goede ende getrouwe onderdaenen zullen wezen, ende zyne schaeden ende vromen ende paelen, (inkomen en baeten) zullen ver- voorderen ende voorts syne erfachtigheden, heerlykheden ende paelen van synen graefschap- pe zullen verwaeren (behoeden), ende helpen verwaeren, ende al zullen doen wat goede onder saeten, aen hunnen souverynen Heere schuldig zyn te doene, soo moet ons Godt helpen, enz. Onze graven bezaten ook eenige dorpen, ge- zeyd s gravens «propre dorpen», als persoonly- ken eygendom, welke hun het regt gaf alle roe rende goederen dier ingezetenen zich toe te eygenen, wanneer deze buyten die dorpen, zon der mannelyke nazaten stierven. 't Vervolgt. Alle Behang- en Garneet wer'x tegen 4.50 fr. per uur bij Grootste keus iu beste waren tegen de kleinste prijzen Behangpapier vanat 0,75 fr. de rol. Vitraux-papier 2,50 fr. de meter. BaSatum 6.75 fr, de fÜ2 GHIATIS geplaatst. Stores, Gordijnen, Oraparieën, naar keus voor ieders beurs en naar maat gemaakt in enkele uren tijd. Cretonne in alle prijzen. Alle vloerbekleedsels worden GRATIS geplaatst- N. B. lk maak geen deel uit van het Syndikaat der Behangers. 713 RERUIW HOVARUMFEEST CONCERT op Donderdag 30 Mei (O. H. Hemelvaart), om 11 1/2 ure, ter Groote Markt, door de Koninklijke Fanfaar Kunst en Vermaak Groen Kruis Muziekleider i Heer Pol. Barrez. 1. OFFICIEELE MARSCH DER 1EN1OONSTELLING P. Leemans 2. ZAMPA (openingsluk) Herold 3. DE ZINGENDE MOLENS (fant.) A.V. Oost 4. FANTASIE, Weber o. GRAAF VAN LUXEMBURG, Fr. Lebar Het Bestuur. EEN BOTERHAM MET GEMENGDE SIROOP Commcrcieele Appelgelei gcheeten, is een snoeperij en een gezond voedsel, krachtgevend en waarlijk spaar zaam. 4169 sprak, uytgettrekt van aen ae Leye tct aan de zee en bevatte Gend Rerum Novarumviering AI de leden van den K.S.B. worden dringend uitgenoodigd Donderdag a. s. deel te nemen aan de Rerura-Novarum- feesten, die door het Kristen Werkers- verbond worden ingericht. Bijeenkomst in 't Groen Kruis te 3 uur namiddag optocht. Lof te 4 uur in St Martinnskerk. Nadien korte optocht. 5 u. Vergadering iu openlucht in hot Groen Kruis. Inwijding van Vlagge Gedurende het lof zal de vlagge van "De Breydelszoneiin worden ingehuldigd. Het Afscheidsbetoog den Eerw. Broeder Bestuurder van ons Jongensweezenhuis ter eere, neemt van nu af een grootsche omvang. Het Openluchtfeest welke het letoog zal omlijsten noemt aanvang te G 1/2 u. Maandag 3 Juni op den koer van gemeld Weezenhuis. Ingang vrij cn kosteloos. BERICHT. De Heer, die ons onder den deknaam van TijI Danten/» een dichtstukje inzond, gelieve naar het bu reel van ons blad te komen. AFDEELING AALST. Op Zondag, 16 Juni, te 3 uur, richt onze afdceling iu het Stadspark, een openluchtfeest in met volgend pro gramma 1.) Be Duivels put. Kiiulertooneel in 2 bedrijven met 100 uitvoerders, onder de bevoogde leiding van MwVan Damme- Dedekan en II. René Van Cleemput. Hot orkest onder leiding van h. R. Lensseus. Een toon eels tukje waar de allerklein sten zullen van genieten, maar dat ook de grooten en volwassenen in aangename spanning houden zal. Een stuk met een opvoedende, veredelende strekking in den echten zin van 't woord. 2.) De vermaarde cirhisgröep uStacha- rifipojemar. altijd bereid, waar het gaat om een goed werk of een sociale daad, zullen eeuigevan hun meest succesvolle, met daarbij allernieuwste nummers op voeren. 3.) Ballonwedstrijd met prachtig prijzen. Gansch dit feest willen we bijna gratis aanbieden. Voor onze leden vragen we enkel 2 fr. voor het heele gezin. Maar het moet ook voor den Bond een propa- gandadag worden. Daarom worden ook de niet-leden toegelaten tegen 1 fr. per persoon. Kaarten zijn van heden af te bekomen bij de wijksecretarissen en op het Secre tariaat, Molenstraat 22. Industrieelen en handelaars, die als steun of als reclame voer eigen zaak, een prijs willen schenken in den Ballonwed strijd, richten zich zoo gauw mogelijk tot de wijksecretarissen of het secretariaat. Missieten toonstelling De Missienaaikring van 't Verbond K.B. en M.V. zal, zooals ieder jaar zijn werken tentoonstellen in de zaal der pa rochiale Werken, Zonnestraat, op Zon dag 2 en Maandag 3 Juni. De toegang is vrij en kosteloos voor iedereen vauaf 10 tot 20 u. Er is zeer veel en zeer mooi werk. AI de leden van 't Verbond, alsook al wie iets gevoelt voor de missiën, worden vriendelijk uitgenoodigd. Iedereen is hartelyk welkom. Tijdens de tentoonstelling zullen de bezoekers vergast worden op muziek en zang. De Burgersjeugd, de Bcerinnenjeugd en de Kajotsters zullen hun fijnste num- j aaubieden. Een zeer befaamde kluchtzanger zal er de leute doen heer- schen. Er zal tevens gelegenheid aange boden worden een fijn broksken te peu zelen, een smakelijk teugsken te proe ven en zelfs verschillende prijzen te win nen in den tombola. Bezoekt do tentoonstelling, zal er gezellig, leerzaam en leutig zijn. Het Bestuur. De leden die nog kleedjes hebben wordeu dringend verzocht ze zoo gauw mogelijk af te werken en binnen te brengen. KAATSEN HOUTMARKT. Woensdag 29 Mei om 5 u. finaal van t Kampioenschap der scholieren beker Het Nieuwsblad tusschen de volgen de ploegen Aalst Hofstade Erem- bodegein cn do winnaar van Dinsdag. Schoone prijzen cn zeer vele premien. Donderdag 30 Mei om 2,30 u. Lutten van eereafdeeling tellende voor de punten Aalst(Gust Van den Broeck) Mons (Trompette) Braine lo Comte (Bary) V ij achten het overbodig verder uit te wijden over deze drie sterke ploegen, ze zijn immers overal genoeg gekend. Eea goede raad aan de liefhebbers Komt op tijd want aan volk zal het heel zeker niot ontbreken. WIELRIJDEN 2e Bit LuikLuxemburg Na do lastige koers van de eerste rit hebben de Ronderenners weer een proef voor den boeg welke zware krachtin spanningen vereischt, want de hoogste toppen der Ardennen dienen beklommen te Morden. Het vertrek is weerom, zeer snel en aan km. 10 zijn Gardier en No- terman reeds een eindje voorop. Uit de groote groep schieten renners weg om de leiders te vervoegen. Planckaert bereikt den Baraque Michel met 20 m. voor sprong op Lowie. de andere renners vol gen iu kleine groepjes, die op den weg naarMalmedy samensmelten. Roeis moet tengevolge van krampen opgeven. Vier renners Ivneepkeus, Van Parijs, Kete- leers en Struyven rukken zich los en aan de Baraque 1 raiture komen zij vier min. voor de groep aan, die geweldig jaagt onder druk van Danecls en Moerenhout en er ten slotte in gelukt de wegloopers. te vervoegen. Het gaat naar het einde met Daneels, Mcrsch en Garnier die den spurt betwisten. DE OFFICIEELE UITSLAG U, M. S. 1. Gust DANEELS, 11 03 2. Mersch 3. Struyven 4. Garnier 8 11 17 5. Keteleer 8 11 32 6. Lely 8 15 55 7. Wauters Jan 8 15 58 8. Braeckcveldt 0. Lowie 8 16 09 10. Verlinden S 19 57 Neuvjlle Gurickx 13. Moerenhout. 8 20 42 14. Christiaens 8 25 12 15. Gerard Leopold 8 25 19 16. Kemper Horemans 8 24 26 17. Vanderhaegen J. A Igem em e Ban gs ch ikk inq 1. Ilcnri GARNIER 15 28 27 2. Keteleer 15 32 38 3. Jan Wauters 15 34 49 4. Gust Daneels 15 35 33 5. F. Gurickx 15 37 03 6. Moerenhout 15 37 48 PLECHTIGE COMMUNIE Prachtige keus van kerkboeken in alle banden en kleuren, paternosters, beeldekens, wijwatervaten, kaders, enz. bij J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat Ct. 21, Aalst. EREMBODEGEIVISTRAAT, T./S- GEVRAAGD Boordjeszatsters Breisters voor ronde maohienen, en leermeisjes van 15 tot 18 j. v. allerlei. JtoHiietrrie KjA ÊÈiPBt GEVRAAGD: Breisters voorrond® machi«n«n, ramaillo.rjteri, learmei»- iil639 MEID GEVRAAGD. Jufvrouw, alleen, vraagt zeer deftige meld, kunnen^ de burgerskeuken. Onnoodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften.. Schrijven bureel van 'I biad, onder dt létters G. M. P.714 GEVRAAGD ter Schoenfabriek Ghijibrechi Proeper, 24, Brabant- atraef, 24, Aaist. Goede Schoenmaker- Overhaler. 745 BREIFABRIEK van ONDERGOED Terbokenatreat, HOFSTADE. Vraagt Overlockiters. 715

De Volksstem | 1935 | | pagina 3