De Aardbeving in Beloeiciiis'.an (Britsch-lndië) ZIJNE MOEDER Ik was op weg een dikke Vrouw te worden De ontvoerde knaap George Weyerhauser vrijgelaten 4 juni. H. Ante-Ti a. Deze heilige Jeofilc in de IVe eeuw te Qonstantinopel alwaar zij 0111 haar geloof in den waren God, gedood werd. Cnze Vorsten. Uit Oslo was be— 'richt toegekomen dat Koning Leopold en Koningin Aslrid, die thans te Frid- hein-verblijven, aangetast zijn door rood-e koorts. Dat- gerucht is totaal uit de lucht gegrepen. Onze Vorsten ver- koeren in.de beste gezondheid. Wat aan leiding gaf tot verspreiding van het yalsch bericht is dat Prinses Martha, dochter van Prins Karei van Zweden, bedlegerig is leiiigevolge een lichte aan val van roode koorts. Boent niet zoo dikwijls SAP.OLI duurt lang HEDEN KUNT GIJ Twee en Half millioen winnen met 30 frank koloniale loterij Trekking in den Koninklijken Cirkus te Brussel, op 4 Juni Een schat in een confituuremmertje gevonden. ln de gemeente Ru-Coal- quis (Bretagne) had de openbare vei ling plaats der nalatenschap \an zekere Mcj. Marie Barezaye. Een vrouw der gemeente kocht den gansohen voorraad kachelhout op. In het hout vond zij een eonfiluuremmert- ie dat 22.000 fr. bleek te bevatten... De eerlijke vindster heeft den schat naar den notaris gedragen die «net de regeling der erfenis is belast, De gebeurtenissen te Beauraing. De geestelijke onderzoekcommissie over de feiten van Beauraing heeft Vrijdag nogmaals vergadering gehouden. Er werd overgegaan tot de ondervraging der kinderen Fernande, Andrée en Gil- berte Degeimbre. De eerste overvaart van de «Norman die.» Alvorens New-York te berei ken, heeft de «Nonmandie» nog een af stand af te leggen Van 1.502 mijlen. Tot nu toe heeft de reusachtige Fran s-olie paketboot de gemiddelde uursnel heid van al haar mededingsters ter zee werkelijk overtroffen. Nochtans is het niet zeker, dat de blauwe wimpel van de «Bremen» die tot nu toe de snelste boot was in de inter nationale vaart, zal overgaan naar de «Norm and ie», aangezien niet de gemid delde uursnelhcid in acht genomen wordt maar enkel de tijd om den af stand af te loggen tusschen Bishop Rock en den vuurtoren van Ambrose; de «Normandie» heeft, immers tenge volge der wcerstomstandigheden een groeten omweg moeten mak-en. De werken aan het Albertkanaal. Door de 'directie der diensten van ihet Albertkanaal, bchoorende tot het de- parlement van Openbare werken, is Za terdag overgegaan tot het openen van de aanbiedingen voior het uitvoeren der werken van het kanaatpand Brietgden- Hasselt. De laagste aanbieding kwam van de firma Laboremus en bedroeg 96 mil lioen 581.000 frank. De hoogste werd ingediend door de N. V. Ent reprises Réunies en bereikte oen totaal van 168 millioen 322.000 frank. 9de Vervolg. Henry Frelart ging echter noig niet naar bed. Zijn geest werd zoozeer door allerlei gedachten bezig gehouden, dat de slaap- hem ontvlood. _ï)c slem van het meisje dat hij ge red had, klonk nog altijd in zijne ooren en naar die stem had hij zich in zijne verbeeldinig een beeld van haar geheele wezen gevormd. Hij had wel is waar baar gelaat slechts vluchtig gezien, loon hij haar bij 't uitstijgen uit het rijtuig behulpzaam was, maar die vluchtige blik was voor hom voldoende geweest om op te merken dat zij een buitengewoon' meisje was. Evenwel was dit niet de hoofdzaak, •lie den jongeling wakker hield. Nog meer dacht hij na over zijn wonderlijk samentreffen «nel. den isnïokkelaar en over enkele woorden, die deze zich had laten vallen. Hij had van MontmorilLon vernomen dal deze zijnen vader gesproken en hem beloofd had* zijn zoon te zullen vrijmaken de smokkelaar had voor gewend dat hij het gevaar .getrotseerd had uit verlangen om eenen arm.en jongeling uit zijn deerniswekkenden toestand te redden en Iegelijk den En- gel.sehen, tegen wie hij een nalionalen wrok voedde, deze vlieg af le vangen... Maar Henry meende reden te hebben oui le gélooven dat een andere ge wichtige - reden den. smokkelaar-" daartoe iiad a'ahig*sp'oordZiju g'chcel gedrag schrijft deze bakkersvrouw Dank aan Kruschen, heeft zij reeds 4 kgr. verloren en hare opgeruimdheid herwonnen De brief van deze vrouw draagt een" accent van waarheid, die niet misleidt Zij schrijft. Ik ben 35 jaar oud, en 'k was op weg een dikke vrouw le worden, daar ik op 3 jaren met 20 kgr verzwaard was. Nutteloos heb ik vele middelen aange wend, maar sedert twee maand ben ik begonnen de fameuze Kruschen Salts in te nemen en tot mijn grootste vreug de stel ik vast dat ik 4 kgr. in gewicht verloren heb. Nu bezit ik meer energie bij mijn werk (ik ben. bakkersvrouw) en ik zing, dermate ben ik gelukkig. Ik heb mijn opgeruimdheid, die - ik er bijna volledig had bij ingeschoten, her wonnen» Mevr. B.M. Men vindt in Kruschen.Salts juist de zelfde minerale zouten als in de ther male bronnen ten allen tijde tegen dik- lijvirgiheid aanbevolen. De venriiageringsactie van Kruschen is absoluut natuurlijk. Van den eenen kant helpt Kruschen de lever, die' dik wijls onvoldoende werkt en lui is, om het overmatige vet te vernietigen; van den anderen kant prikkelt liet de nieren en ingewanden en verplicht ze de gif ten en de restep der voeding uit te schakelen, die bij opeenhooping neer zetsels van slecht vet vormen. Aldus stelt Kruschen de diklijvige personen in de geleigenheid zioh geleidelijk en zonder gevaar te' ontdoen van hun over tollig vet en schenkt daarbij een nieu we vitaliteit en een wonderbaren goe den staat. Kruschen Salts in alle apotheken, 12,75 fr. de fleseh, 22.00 fr. de groolc flesch. De eenige dagen geleden ontvoerde George Weyerhauser, de zoon van een houtmagnaat te Tacoma, is na betaling van de 200.000 dollar losgeld door ziijn ontvoerders in de buurt van Issaqua 25 mijl noord-oostelijk van Tacoma in vrijheid gesteld, GEORIGE WEYERHAUSER Zijn ontvoerders hadden hem op een landweg in de nabijheid van Issaquah in den staat Washington, in het voorge bergte van de Cascade Mountains, op gaf hem aanleiding tot dat vermoeden. Insgelijks kwam hem de vrees, door den smokkelaar aan den imarkies- ken baar gemaakt, dat als de bescherming van de overheid van St Malo voor hem werd ingeroepen, de zaak meer rucht baarheid zou verkrijgen dan hij wenschte, zeer zonderling voor. Wat kon hij daanmede bedoeld' hebben Monlmorillon had gezegd hij wilde niet dat de zaak nu reeds ter kennis van het publiek werd gebracht. Waarom niet ?_.vroog de jongeling zich zeiven af, terwijl hij zijne kamer op en neer liep. En wat .heeft- de smokkelaar invet mij le maken Waar om stelt hij zooveel belang in mij Bij mijne ziel, daar moet eene bijzon dere, reien voor zijn, en ook reeds de verschijning van .dien inian heeft... Hij brak plotseling zijne alleen spraak af, want dé deur werd geopend en de persoon met wien hij zich in ge dachten bezig hield, Monlmorillon,(rad binnen. Ge zijt nog niet te bed, zooals ik bok'verwachtte, zei de smokkelaar,ter wijl hij de deur achter zich sloot. Ilenry gaf geen antwoord. Hij was geheel in gedachten verdiept, en zijn gelaat verried dat hij hevig ontroerd was. Tk achtte het nood Ég, nog heden avond een paar woorden met u te spre ken, ging Monlmorillon voort, omdat ik u wellicht morgen niet zal zien,want ik moet vroeg vertrekken. Ge zuli min stens- eene week hier imoc'en blijven, want zopa Is ik reeds, gezegd., heb,- eeni- gen van de bemanning van het En- een afstand van slechts- vijftig mijlen van Tacoma, vrijgelaten,. De vrijlating vond j&jflerdag ochtend legen zonsopgang plaats. De ontvoer ders gaven den knaap aanwijzing om ter plaatse op zijn'vader ie wachten. Toen deze niet kwarrij begaf George zich- naar fle naaslbijgefégën boerderij. De farmer bracht onmiddellijk de ou ders en politie telefonisch van hel ge beurde op de hoogte, waarna de jongen in een oude autonvbiel -haar Tacoma werd gebracht. Daar werd hij door zijn ouders vol vreugde ontvangen. Na een bad en een hartig ontbijt, werd de knaap in bed gestopt, daar hij zeer ver moeid was. Bilj zijn thuiskomst vertelde George zijn oudeTS, dal de' ontvoerders in hel bezit van twee auto's waren geweest. Hij meendo hen wcD te 'Zullen herken nen. Zij hadden hem 'Zaterdagmorgen in alle vroegte op een weg uit de auto gezet, hem twee dekens en een dollar- iljet gegeven en waren vervolgens niet groote snelheid weggereden. Uit de verdere /uitlatingen vanden jongen leidt men af, dat hij in don loop van den nacht, verb ongeil in ccn autokoffer, van <le schuilplaats der bandieten naar de plaats der vrijlating Is gébracht. Hét is' niet bc-kendj of het 'door de ontvoerders geeischte losgeld, is be taald, doch dit is .zéér waarschijnlijk, gezien de vrijlating Van dén knaap. De ciiimineelè bondspolitic heeft na het hekend worden, van de vrijlating de jacht naar de ontvoerders met her nieuwde kracht voortgezet. George Weyerhauser heeft tijdens ccn ondervraging dóór de politie mede gedeeld, dat hij door zijn ontvoerders vier dagen lang in een eenzaam! huis gevangen is- gehouden. Hij vermoedt dat het huis in de. nabijheid van Issa quah is gelegen. De ontvoerders heb ben verscheidene malen autotochten met hem óndern'oiaien, vermoedelijk naar Oregon ed Abérdecn. Op deze toch ten heeft men hem geblinddoekt in een autokoffer opgesloten, welke voorzien was van luchtgaten. De crimineele politie leidt uit de voornamen waarmede -de bandieten el kander aanspraken, af, dat men hier met dezelfde bandietenbende te doen heeft, die eenige maanden geleden den eigenaar van een aantal bierbrouwerijen Edward G. Bremer/uit St. Paul, heeft ontvoerd en tegen een losgeld van 200 duizend dollars heeft vrijgelaten. De leiders van deze bende zijn de reeds sedert lang door de politie ge zochte Alvin.KarpR}' en HaYry.Campbell. Karpis speelt op diet ogenblik Dillin- iger's rol als «Public Enemy N. 1». Het ministerie van,justitie heeft de in de, misdadigers wereld. zc„er gevrees de «Af deeling G» In et dc "vervolginig van de kinderroovörs belast. Vijf en twintig beambten zijn alleen al dag en nacht bezig geweest -met' het noteeren van de-nummers-der bankbiljetten, die den bandieten als losgeld overhandigd zijn. DE ZWERVENDE KINDEREN IN RUSLAND Moskou, 2 Juni. De raad van violkskoimmissarisse.il beeft besloten een wettelijke regeling in te voeren, be treffende de rondzwervende kinderen. Niet alleen worden bijzondere instel lingen opgericht; waar die kinderen ondergebracht wiöraen, maar ook de 'ou ders worden voortaan verantwoordelijk gesteld. Deze hervorming is van een groote sociale beteekenis, want zij strekt er toe opnieuw li-et gezin le erkennen, wat gansch in strijd is met -de houding van de sovjets sedert de revolutie. gelsche fregat zullen hier nog: eenige dagen vertoeven, om te trachten mij in hunne macht le krijgen, en als gij hen in den weg komt zullen ze u ze ker in hechtenis némen. De markies- zal u gaarne eene schuilplaats geven, vooreerst uit dank baarheid voor den dienst dien we hem bewezen hebben, ten Tweede wellicht ook om andere reden. Blijf dus hier den tijd afwachten tot dat het gevaar geweken is. Maar waarom? zou ik rnrij niet da delijk op de overhead beroepen vroeg Ilenry met waardigheid. Het grieft me oen vijand uit den weg te gaan, waar- ik het recht heb mij ongehinderd te bewegen. Dc Engelscbman mag mij niet gevangen neni.cn hij zal het ook niet wagen. En toch hóeft hij het gedaan. Dat is zoo, mfear hij zal 't niet nogmaals doen. Ilij overmeesterde mi ij toen onverhoeds. Maar nu zal ik be scherming genieten. -Welke .bescherming Die waarop ieder Franschiman recht heeft, antwoordde de jongeling fier. Ik. wil mij -niet van den eenen kant in den schuilhoek in den anderen ver bergen uit vrees voor lieden die geen recht op mij hebben. Ik waardeer 'ten hoogste hetgeen ge voor mij gedaan hebt en wil gaarne doen hetgeen ge van mij verlangt,her- naimi Henry, maar mijn eergevoel ver biedt me, mij schuil te houden. Ik wil het recht, waarop ik aanspraak heb inroepen,en. indien, dan een vreemde ling zich aan mij Vergrijpen wil, zal Over de aardbeving te Quetta in de N. W. provincie van Britseh-lndie, meldt «ie draadloozc dienst dat de spoorwegstatie, het gcevernementsgc- bouw, het telegraafkantoor en de in- landsclie stad met den grond gelijk zijn gemaakt. Men schat het aantal dooden le Quet ta op 1000. De politiemacht is om zoo te zeggen vernietigd. De stad is een puinhoop, evenals de wijk van de re- geeringsgebouwen. Alleen de kazernes hebben weerstand aan de aardbeving geboden. De eenige gemeenschap met de slad geschiedt langs draadloozcn weg. De kantoren van den agent van den gouverneur-generaal van Beloetcliistan en enkele andere regeeringsgebouwen zijn behouden. Op de renbaan en in de tuinen van Ret residentsgebouw is een kainip.voor.de slachtoffers ingericht. De -spoorweg en de wégen, die 'van Quetta uitgaan, zijn gespaard gebleven. Veldmaarschalk Ohelwone, de opper bevelhebber van liet. leger, heeft zich naar Quetta begeven, om zelf na te gaan, welke,hulp de militaire overheid kan verleenen Bombay, 1 Jn-ni. De aardbeving te Quetta cn omstreken heelt ten min ste 30.000 slachtoffers geëischt. Onder deze slachtoffers bevinden zicih veel Britsche militairen. In het waarnemingsinstiluut te Bom bay zijn Zaterdag twee nieuwe aard schokken opgeteekend. Hoe de ramp zich heeft voorgedaan Tusschen de reusachtige puinen, ver oorzaakt door de vreeselijke aardbeving van Vrijdagnacht, werken talrijke red- dingscolonnen gestadig voort aan het bergen der vele duizenden slachtoffers, die van onder de puinen uit, kreunend om thulp roepen. - Engelsche soldaten zijn daar met be hulp van toortsen en fakkellicht, bijge staan door verscheidene inboorling'en, onophoudelijk bezig. Volgens ooggetuigen beeft, zich de ramp als volgt toegedragen. Vrijdag nacht'werd de donkere nachtlucht plot seling f-el rood en een schijnsel als van vuur werd zichtbaar. Daarna volgde een onrustbarende stilte. Zoo* stil werd het, dat zelfs de geluiden der wilde dieren in de jungle verstomden. Dan plotseling werd de lucht vervuld van een gieren gerüisch als bij één ge weldigen regenval. Kort daarop volgde de eerste geweldige beving, welke on geveer een minuut duurde, Hierna wer den nog twee aardschokken waar-geno men van ongeveer dertig tot zestig se conden. Dan trad weer de angstige stil te in. Maar die stilte du.u-rde niet lang. Spoedig hoorde men uit alle deelen van de geteisterde stad het kreunen en kla gen van de gewonden. Tusschen dit hulpgeroep waren de zangerige klaag stemmen van de Mohammedanen hoor baar, die siQi-eekend riepen «Allah, Al lah, heb medelijden met ons». Dit afgrijselijk tooneel werd nog vol- ledigd dooor het schrikaanjagend ge jank van honden. Niettegenstaande met man en macht aan de opruimingswerkzaamheden is begonnen, vordert bet werk slechts langzaam. Duizenden vluchtelingen worden op de renbaan, waar zoo goed en zoo kwaad ais het ging de voorloo- pige barakken ingericht zijn, verpleegd en verbonden. De noodbarakken worden hij er zwaar voor boelen. Ik zeg u hartelijk dank, (mijnheer, en gevoel mij zeer verplicht, maar niette min kan mijne ziel geen vrede hebben met hetgeen ge mij voorstelt, en mor gen vroeg zal ik naar St Malo gaan en mijne zaak aan den gouverneur bekend maken.. De -blikken, van den jongeling' schit terden van een edel vuur, en de smok kelaar zag hem anet van vreugde stra lende oogen aan. Ik besef zeer.goed wa' ge gevoelt. sprak hij na eenige oogenblikken stille maar toch moet ik u aanmanen, mijnen raad te volgen. Geloof mij, ik weet be ter dan gij, hoe de zaken slaan. Gij hebt .machtiger vijanden dan ge ver moedt, Blijf dus» hier totdat ge weer iets van hiij höort." En waarom totdat ik weer iets van u hoor Omdat ik het hoogste belang in u stel. Die' betuiging is- voor mij niet vol doende. ik wil er meer van welen. Ge zijt onbillijk, Henry, sprak de smokkelaar bedaard en vriendelijk. Ge moet hem niet te veel met vragen lastig vallen, die immer bereid is voor -u te doen wat in zijn vermogen is. Er zijn omstandigheden, welker openbaren voor 't ooigenblik nuttig noch raadzaam voor u zou zijn. Wees -dus verstandig, volg mijnen raad, twijfel niet aan mijne goede bedoelingen en tracht niet uit te vorschen welke mijne beweegredenen zijn. Ik twijfel geenszins aan Uwe goe de bedoelingen, mijnheer. God weet het, door Engelsche en Indische troepen bew waakt. 'Sterke afdoelingcn gewapende man schappen palrouilleercii in de omge ving van h'iet gebied van de ramp om' plunderingen van wilde grensstammen te verhinderen. Quetta een grcot kerkhof. Quetta vertoont op het. oogenblik het beeld van een groot kerkhof, dal zich; nog 7 mijlen naar het zuiden tot Baleil uitstrekt en 7 mijlen naar het noorden tot aan Sariah. Soldalen hebben veldkeukens inge richt, maar de overlevenden schijnen geen belangstelling voor hun voedig te hebben en geven er d.e voorkeur aan zich onder de hoornen teru.g. te trékken. Volgens sommige berichten zouden do soldalen op een dag 3000 lijken hebben bevrijd uit de puinboopén. Er schijnt thans ook gevaar voor een ciholëraepidemie te bestaan in de vér- woeste streek. Kleine brandjes, die hier en daar uitbraken, zijn vanzelf uitge gaan. De trein met 60- doktoren, 200 ver pleegsters, genees- en verbandmiddelen: uit Karatsji, is Zaterdagmiddag tot drie K. M. van Quetta kunnen doorrijden, vanwaar dc reis imet auto's en lastdie ren is voortgezet. Men is onmiddellijk aan het begraven of verasschen van de duizenden slacht offers gegaan, om het uitbreken van koorts-epidemieën te voorkomen. Enkele verplegers hebben dadelijk meegeholpen aan de blussching van den brand in den bazaar, waar het vuur, door gebrek aan voedsel vanzelf uitge gaan is. Hier zijn nog enkele verkoold® lijken gevonden, .maar deze slachtoffersi waren reeds door den rook gestikt voor, zij nog verbrand zijn. Gevallen van plundering De waarnemende burgemeester beeft den staal van beleg' afgekondigd, omdat, ondanks alle ellende, toch nog enkele gevallen van plundering zijn voorgeko men. "Van de 300 verpleegden in de ge meentelijke ziekenhuizen zijn er 200; dood en 30 worden nog vermist. Op dé renbaan buiten de stad, is nu dadelijk een tenten- en barakkenkamp voor zwaargewonden ingericht en hier heelt1 men althans water. Uit Simla zou Zon dagavond ook nog een hulptrein ver trekken. Alle toegangswegen tot de stad zijn! nog verstoord, maar er is- een radio verbinding tot stand gebracht imet den. buitenwereld. Het aantal inlandsche slachtoffers wordt nog steeds geschal op tusschen de 25 en 30.000. Het. aantal dooden is zoo groot, om dat talrijke mensohen, in hun huizen! slapend, werden verrast. Een boodschap van Koning George Koning George heeft, ook namens dó koningin, een boodschap (gezonden naar het geteisterde gebied, waarin hij uit drukking keeft aan zijn diep medele ven met de gewonden en degenen, dié beroofd zijn van hun dierbare nabe staanden. «Onze harten», aldus luidt, het in do boodschap «gaan uit in (medelijden naar. de gewonden, de weduwen cn wcczcn eni naar degenen, wier huizen en eigen dommen zijn vernietigd. In de boodschap wordt bovendien den onderkoning van Indie opdracht gege ven, den koning van het verdere nieuwst uit, het getroffen gebied op de hoogte, te houden. j Onder de vele andere betuigingen van medeleven, welke in Quetta zijn ontvan gen, bevindt zich voorts een telegram; van den secretaris voor Indië. iBBK gB Maar ik kan geenen vrede hebben met de gedachte, mij hier als een misdadi ger le verbergen, terwijl ik '1 recht heb' mij overal vrij te bewegen. Miont.morillon zweeg weer eene poos en hield zijne blikken strak op den: grond gericht, toen sprak hij op zoo. overredenden toon als hem slechts mo gelijk was Henry, ge moet hier bliijven, gé -moet blijven totdat ik u zeg' dat ge van hier kunt gaan. Belooft gij mij dat De jongeling was diep getnoffen dooq den toon waarop de smokkelaar tot hem gespróken had. Er lag zooveel goedhar tigheid, zooveel deelneming, ja iets va derlijks in de uitdrukking van zijn ge laat en geheele wezen. Maar toch kon hij nog niet toegeven. Neen, neen, sprak hij na eenige aarzeling, ik wil alles doen om u wel gevallig te zijn, maar 't mag niet strij den met mijne denkbeelden van onaf-' hankelijkheid: ik kan ime niet schuift houden als eenen vluchteling. Henry Frelart, zei nu Montmioril-* Ion met diepen ernst en op plechtig^ toon, dwing me niet, u meer te openba- baren dan ik voornemens was. Maarj daar ge, naar 't schijnt, wilt volhard ei®, bij uw voornemen om op uw recht aISi geboren franschman aanspraak le ma ken' ben ik genoodzaakt u mede te (loe ien, dat 't u moeilijk zou vallen de be-! wijzen te leveren dat, ge op dat rechÊ aanspraak hebt.. \t Vervolgt

De Volksstem | 1935 | | pagina 2