Stavisky te Westinalle ZIJNE MOEDER KAMER Verschrikkelijk verkeers ongeval te Antwerpen 8 Juni. H. Medzrdus, geboren in '457, werd Medardus-op 33-Jarigcn ou- ttlerdom priester: gqwij.j; ^Vervolgens .werd li ij bisschop van Vermand in ^Frankrijk. Gansch zijn priesterleven kenmerkt zich door Vieiiiglieid en zielen ijver. Hij stierf in 545! Drie arbeiders van Ruisbroek win-nen een millioerf. Drie arbeiders van de 'firma Van Berkel, van Vorst, hebben fsamen een lot van een millioen gewon nen bij de laatste trekking van de Ko loniale Loterij. ,vv**~ Ilet zijn Phil. Baccassyn, Van Wezel ■'Frans' en De Keyzer J.-B., allé drie van Ruisbroek. Ze hadden vóór enkele da gen aan den werklooze Pierre Crockaert. opdracht -gegeven een briefje, te gaan koopen op het postbureel van Ruisbroek De gemeente Ruisbroek werd dus op nieuw met een groot lot 'begimstjgd, Met SAPOLI. 10 maal min moeite en de parketvloer glanst gaósch de week Cg Vrouwelijke bevólking In Belgïje. iEr zijn meer vrouwen dan "mannen-in ons land, maar dê 'verhouding lóiv'iiet getal mannen neemt af. In 1920 waren bier 124 .vrouwen le gen 100 mannen, doch in 1930 waren er maar 115 vrouwen meer legen honderd ■mannen. Voor den leeftijd lusschen 20 en 35 jaar is het verschil nog sterker afge nomen, immers in 1920 waren er al dus 130 vrouwen, in 1930 nog maar 110 yr ouwen legen 100 mannen. Aan 'le stippen valt nog dat de vrou wen langer leven dan de mannen, een .versehijsel dat ook in andere landen waargenomen wordt. In 1930 waren er tegenover 100 man nen van meer dan 80 jaar 267 vrouwen yan dien ouderdom. Tusschen. 65 en 80 jaar is er even eens een groot er aantal vrouwen al i tie verhouding iets geringer dan bóven de 80 Een nieuwe Fransche postzegel. - ,Tcr gelegenheid van de.300ste verjarin •van de stichting van de Fransche aca demic zal een postzegel worden uitge geven met den beeldenaar van Kardinaal ODe Richelieu. De zegel die een waarde heeft, van i fr. 50 wordt op 10 Juni uit gegeven. De uitvoer van plante.i naar Duitsch- land. Het ministerie van Landbouw deelt mede dat, ten einde den invoer ii Du it sell land van palmen, laurieren, araucaria en aspidistra, levende plan- Jen in pol, andere planten met kluit, te regelen overeenkomstig dc onlangs, ge troffen schikkingen, de uitvoerders die dezen handel met dit land gedreven heb ben in 1934, -verzocht worden, ten laat ste op Maandag 10 Juni aan de Afzet- .vereeniging 32, Wetstraat te Brussel 'eene aanvraag, in te dienen om van de nieuwe regeling te kunnen genieten. Na dezen datum, zal het waarschijn lijk niet meer mogelijk zijn, met de aan_ y ra gen nog reken ing te houden. De premiën aan de Landbouwers. De premiën bedragen in totaal 125 miljoen. Zij zullen 'Uitbetaald worden per provincie in tegenovergestelde 'rangschikking, als deze gevolgd voor hel jaar 1933, namelijk I. Limburg; 2. Henegouwen; 3. Oosi- jVl-ianderen4. Luik; 5. West-Vlaande- ren; 6. Luxemburg; 7. Brabant; 8. Na men; 9-. Antwerpen. De lotgevallen van «De Risschcthoeve» Het gekend domein De Risschot- liaeve» gelogen langs den, "steenweg Antvverpen-Turnhout cn tegen den steenweg- van SI Anlonius-Zoersel, op het grondgebied der gemeenten West- malleden Zoersel, begin,t stilaan ver maard- te worden om zijne menigvuldig lotgevallen. Het domein heslaagt eene opper vlakte van ongeveer 163 Hectaren en is aldaar schilderachtig gelegen niet ver van de prachtige laan die naar het sa natorium «Lizzie-Marsily» leidt; doch aan den overkant van den straatweg. Het is overgekend door de reizigers die gewoon zijn aldaar voorbij te rijden. Aan den ingang van liet domein ont waart men een net wachthuisje of bun galow cn voor enkele jaren werd er macadam aangelegd die tot in het hart je van 't eigendom dringt en bezoomd is met jeudige kastanje-boomen. Vier landbouwhoeven liggen in hét domein verscholen, een lusthof, wei land en mastbosschen vollendigen dat juweeltje van Kempisch natuurschoon. V Aan den ingang ziet men een plan de te verkoopen gronden met eed reklaambord «Westmalle-Zoerselpark». Van hand tot hand overgeleverd In de jaren van weelde, na den oor lóg, werd er gewonnen verforen gespe culeerd in gronden. De omgeving van het Trappisten klooster, te Westmalle, diende bijzon der als mikpunt aan de speeuleerders. De «Risschothoeve» kon ook aan hunne hebzucht niet ontsnappen en deze' eigendom, sinds lang toébehoo- rende aan. een inwoner van Merxem, ging in hunne handen over.' In 1933 werd De. Ilisschothoeve andermaal verkocht en volgens meïi vertelt voor de ronde som.' van twee millioen vijfhonderd en vijf duizend frank en wel aan een consortium, dat onder leiding stond van den beruehten Stavisky. Grootsche plannen werden opgemaakt en «De Risschothoeve» zou in een aardsparadijs van lusthoven en villas herschapen worden. De millioenenda-is Maar zoo, als dat gewoonlijk, gaat. met keréLs zooals Stavisky, begon toen de inillioenéndans voor' goed. Stavisky en zijne vrienden, eens1 liet domein aangekocht begonnen er voor goed op te leenen. Zij zouden eene leening hekomen hebben van vier millioen voor het lier- inrichten en liet in 'Staat, brengen" van gronden en hoeven; later zouden zij nog eene leening van vier millioen op gestreken hebben voor' bouwen vaii vil las en. dies meer. Maar ten slotte k.wani' jdp aap uit de mouw en het bleek dat de koopsom, ja zelfs de registratiekosten, nog niet be taald wérden. De verkoop stop gezet. Donderdag moest «De RisseUollioeve» andermaal onder den, hamer worden ge. bracht, bij rouwkoop, na inbeslagne mingy ingevolge een bevelschrift van dén heer voorzitter der rechtbank te Antwerpen. Er waren talrijke personen aanwe zig in de verkoopzaal der notarissen te Antwerpen, misschien wel liefhebbers, doch wellicht meest nieuwsgierigen. Op het laatste oogenhlik werd de verkoop stopgezet, tengevolge van een vonnis, geveld in kortgeding, op ver zet aangeleekend door twee grondbeleg gers en hypothecaire maatschappijen van Brussel. De zaak werd verder verzonden naar Je 3de burgerlijke kamer om in den grond bepleit Ie worden. Het is begrijpelijk, dat. deze zaak Donderdag heel wal opschudding ver wekte in de verkoopzaal der Mlnder- hrocdersstraafte Anlwei'pcn. Stavisky Ie Westmalle Wie had liet o.oit kunnen droomeh. dat de beruchtej aftruggelaar, die gansch Frankrijk in rep en-roer bracht-; zijn neus* oóil in de' heide- en bosehgronden van Westmalle' en Zoersel zoude komen steken. Zitting van Donderdag 6 Juni 1935 MORGENZITTING ■De zitting vangt aan om, 10 ure, on der voorzitterschap, van M. PON GELET. De Kamer heeft de volgende ontwer pen aangenomen t) Maatregelen tol voorkoming dat de onlangs, bij volmachlsbesiuit afge kondigde verlichting van de grondbe lasting, een weerslag zou hebben op de gemeente- en provihciebëgTootingén voor 1935; 2) bijkrediel'en vóór 1933 en vroege re dienstjanén, alsmede voor 1934 en 1935; - 3) bekrachtiging van de koninklijke besluiten' in verband met het. toltarief; 4) eindregeling .van, db begrooting voor 1935; 5) bevoegdheid van de vrederechter en van de rechtbanken van eersten aanleg inzake schade veroorzaakt door mijnontginningen 6) beteugeling van het dclikt van oplichterij 7) verlee.ning vap een toelage aan weduwen en weezen van 't lager Rijks- waehlpersoneel 8) toekenning van graden bij aa stelling in de reservekaders van het leger. Een ontwerp tot wijziging van de wet van 15 September 1924, betreffende den stand en de bevordering van officieren. Militaire pensioenen Vervolgens komt een wetsvoorstel aan de orde waarbij de militaire tuber culoselijders, die deelnamen aan den oorlog, loelating wordt "gegeven om hun rechten, te doen gelden op liet invalid! teitspensioen. M. DEVEZE, minister van Lands verdediging, v.erklaart-dat de. regeering eensgezind opziet tegen, dit voorstel, wegens den toestand van de Rijksfi nanciën en het fie.it dat onmogelijk kan voorzien worden welke nieuwe uitgaven zouden, véroischt worden. 'Hiij stelt voor, de zaak voor nader onderzoek, - opnieuw naar de kommis sie te verwijzen. M.- NKVES, soc., indiener van het voorstel, gelooft niet dat, de uitgaven zoo hoog zouden zijn. Er bestaan tra gische, gevallien van -oorlogslubeijculo- sen, die geen steun kunnen bekomen. In andere landen mag deze kategoriê van oud-strijders sleëds haar rechten doen gelden. Minister DEVEZE zegt al zijn sym pathie toe aan de oudTslrijders en voor namelijk aan, de oorlogsinvaliden. Laat de kommissie denfinaiicjee.len weerslag van het voorstel nag aim, dan zullen wij b.eslis'singsn kunnen nemen, die het be- groolingsevenwicht niet in liet gedrang brengen. M. FIEüLLIEN,. kafti. dringt aan op dat d,e Regeering de zaak van nabij zou instudeeren. M. DEVEZE is met dit voorstel Vak- koord en zal het wetsontwerp naar de kommissie van Nationaal Verweer ver zenden, NA MIDDAG ZITTING Aanvang om 2 ure ónder voorzitter schap van, M. PONCELET. De Noord-Zuidverbinding De bespreking van liet desbei rellen de wetsvoorstel wórd! hernomen. M. FISCHER, socialist, is van mea ning" dat men aan al die kwesties die de parlementaire atmosfeer vergifti gen, een einde moet stellen. Spreker zegt dat de verbinding praktisch ver wezenlijkt is cn het eene schade ware aan verouderde.ontwerpen nog honder den millioencn te verspillen. Stemmingen De Kamer stemt, bij drie naamaf- roepingen, met aanzienlijke, meerder heid de ontwerpen in de ïn.orgenzitting aangenomen. De naturalisaties worden ook ge stemd door 125 stemmen tegen 5. Herneming van het debat M. d'HUART, katholiek, is tegen het ontwerp, uit hoofde van de financieele gevolgen. Zelfs de nationale maatschap pij van spoorwegen durft er niet aan roeren. M. HUYSMANS, socialist, wil dat men onmiddellijk aan T werk ga. Alles is bestudeerd en geregeld. De argumenten die men .tegen het ontwerp inbrengt zijn oud \an 1911. Telkenmale er spraak is van groote werken, tunnels en andere, komt mên met de finaiicieele kosten voor den dag. Al wat men wil is tijd winnen om de Bru&selschetrams nog meer geld le laten verdienen, en de «soepekokers» van aan de Noordstatic zaakjes te laten doen. Spreker brengt hulde aan den jongen minister van verkeerswezen, die de zaak kordaat heeft durven aanpakken. Men hoort nog M. CARTON DE WIART, die spreekt van de verbinding en anderzijds van den mei ropolitaan- spoorweg, en de zitting wordt geheven om 5 ure 15. Woensdag zitting om 2 -ure. Donderdag waarschijnlijk laalsle vergadering, waarna de Kamer met. verlof zal gaan. De Gemeenteontvanger van Beirvelde hield een geheime S'okerij Hij is aangehouden c..i te Gent opgesloten. Het was aan de rijkswacht ter oor gekomen dat de gemeenlc-onlvanger van Beirvelde, zekere F. Engels, jene ver verkocht. - Een waakzaam oog werd in." 't- zeil ge houden en in den nacht van Woensdag op Donderdag zag men een vrachtauto wegrijden van de woning van den ge meente-ontvanger. De auto werd tot staan gebracht en was volgeladen met! alkohol Daarop verzócht men Engels mee te gaan naar zijn woning en daar ontdek te men een gansch ingerichte geheime stokerij. Al het materiaal werd" aange slagen en Engels werd aangehouden. Donderdag werd hij gevankelijk naar Gent overgebracht en 's' namiddags door den heer Onderzoeksrechter Lim- pens onder aanhoudingsmandaat ge plaatst. Een wielrijder op slag gedood 'Op de Noorderlaan deed zich Don derdagavond rond 9 uur een erg ver keersongeval voor, waarbij een wielrij der het leven liet. De 5 4-jarige Hendrik. Stolf, wonende Vankerkli oven straat, 56, werd door een nog onbekende oorzaak door een auto verrast en op slag gedood. De ongielukkigé had een schedelbreuk opgeloopen.'De politie gelastte zich met het eerste onderzoek en verwittigde hét parket dat nog vs 'avonds'ter plaatse'is afgesta-p-t. Het lijk werd naaf het doo- de.nhutsovergebracht. 13de Vervolg. Dat wil ik, mijn kind, en ik zou liet reeds vroeger gedaan hebben, als ik geweten had dat de kennis daarvan u nuttig had kunnen zijn. Dè smokke laar is een zonderling man een zeer zonderling man. Hij heeft iets. over zich dat ik niet kan doorgronden. Laat hij ziijn. wie hij wil, viel de 'jongeling hem een weinig ongeduldig iin de rede ik begeer nu iets omtrent pnijne geboorte le weten. Ja, ik begrijp het, en ik zal u me- 'dedeelen wat ik weet. De oude man liet het hoofd op de lia'nd steunen als om na Ie denken,en begon toen 'l Is reeds meer dan.achttien j geleden ja, juist, 't zal in November aanslaande negentien jaar zijn dat ik u voor het eerst zag. Ik herinner me hel jaar en den dag nog zeer goed >vanl 't was» in dezelfde maand waarin onze groole keizer (Ie trotsehe stad Wc enen innam en den slag hij Aiister litz wón. 't Was ecu koude, stormachtig nacht, »*n ik zal met mijne vrouw bij 't sciióorsf eehvóur. daar waar gij la ter wel duizend man! gezeten, hebt 't Was bijna neigen, uur loen we zacht Óp de deur hoorden, kloppen. Ik haast- jte mij open te doen, en eene vrouw met een kind op den arm trad binnen. Zij zet I e zich bij ons neder, om zich tc Ntaiciirn, en mijne vrouw gaf haar iets .te eten. Toen zij het knaapje op derï grond had gezet, zag hij vrijmoedig om zich heen en zoodra hiij mij be speurde, kwam hij naar mij toe en omvatte mijne knieën, alsof ik zijn vader was. De arme vrouw begon te wecnen toen zij dit zag en deelde ons mede dat de vader van het knaapje dood was dftt hij in het leger van Napoleon had gediend én in een veld slag doodefijk gewond was. Wij trachtten haar le troosten zoo oed we konden, en zij bleef den ge- heelen nacht bij ons. Dph volgenden morgend smeekte zij ons voor liet kind le willen zorgen totdat zij van Rennes terugkwam, waar zij heen moest om den goeverneur te spreken. Eene week later kwam zij terug en bleef loen drie dagen bij ons. Wij hadden infusschen het kind reeds lief gekregen alsof het ons eigen was, wanl het was een al lerliefste knaap, die zich ook wonder snel aan ons hechtte. Toen de arme vrouw leii tweede ma le afscheid van ons nam, vroeg ziij en had zij ons, of wij den kleinen knaap bij ons nemen en voor hem. zorgen wilden alsof hij ons eigen kind was. Wij beloofden dit van ganseher harte doch hoe we de vrouw ook verzochten om bij ons tc blijven, we konden haar er niet toe bewegen. Zij verliet ons en we zagen haar eerst weder wanneer! het lente geworden was. Toen bleef zij weer eene week. In den zomer kwam zij nog eens, en nog eens in. den herfst. Daarna hebben we haar niet meer ge zien en ook niets van haar meer ge hoord, hoeveel nasporingen ik ook naar haar héb gedaan. En ben ik ie knaap vroeg Ilen- het ter Bén knaapje verdronken in het kanaal van Bisden-St Barbara Te Eisden-Sint-Barbara woont een famine, van vreemde nationaliteit. De man is mijnwerker. Rond 9 uur 's mor gens speelde het 11-jarige zoontje na bij bót "kanaal. Plots, terwijl het over den berm liep verloor, het het evenwicht eti viel in het kanaal. Hei kind riep om ti-ulp. Personen die getuigen waren van het on gei uk riepen schippers t.er hulp die onmiddellijk in. een boot sprongen en aanvingen te peilen. Slechts in den loop van den namid dag weid het kleine lijkje op het droge gebracht. De gendarmen von Eisden stelden een onderzoek in en verwittigden liet parket van. Tongeren. Verkeersongeluk ie Meche/en Donderdag omslreeks tién uur 's avonds, had op den Anlwerpschen steenweg te Mechelen, ter liöögte van. de Elektriciteitsstr., een doodelijk ver keersongeluk plaats.. Een motorrijwiel, bestuurddoor G'UStaaf De Meester, handelaar in lijn waad, afkomstig uit. Roeselare, 24 jaar oud, wonende Oude Antwerpsche baan te Mechelen, met de 24-jarige D'Hae- eleer Thercsia op de achterzadel, kwam aldaar in botsing met een vracht auto van de brouwerijen «Het Sas» té Moortmecrbcek. Beide motorrijders werden te gronde geslingerd. Be vrouw, benevens zware yerwonüingcn, liep ook een schedel breuk op. Zilj werd ter verpleging naar schijnt geen hoop over le laten, sehijnnt geen hoop over le laten. Politieofficier Bovens kwam plaatse voor, het. onderzoek, alsook het parket, samengesteld uit de hh." Ooms, prokureur des konings; Kcmpeneer^ onderzoeksrechter; Goosen, griffier en De Loof, deskundige van het parket. Vliegtuig neergestort te Keerbergen Tc Keerbergen gebeurde Donderdag een ernstig vliegongeluk, waarbij een sportvlieger liet leven verloor. De sportvlieger Rouvray, die een toe stel met groote snelheid bestuurde, wilde de vlucht Bferset-Anlwerpen vol brengen. Na 'een koftë tiis'schë'nlaiicling te Keerbergen wilde, hij zijn reis vóórt- zetten. Hij steeg op, maar enkefecoogen- blikken later, tengevolge van een "tot- noglóe onbekende onrzndk sidfitte. hei. toestel in een weide neder.' De'; motor ontplofte en hel toestel schoot inbrand. Rouvray. was in den namiddag van liet vliegveld te Evere opgestegen en bevond zich enkele ooigenblikkèn later boven lïa acht, waar een on weder heersclile. De' vlieger achtte hét ge raadzaam 'e dalen en ging neerstrij ken op het plein te Keerbergen. Omstreeks acht uur klaarde het ween eenigszins op' en besloot Rouvray zijn reis voort te zetten. Rouvray, die in den val een schedel breuk opliep, vond den dood in de vlam men lle.t stoffelijk overschot wérd naar het gemeentehuis van Keerbergen over gebracht. De verongelukte vlieger was 37 jaar oud. Hij woonde aan de Napelsstraat te Elsene, was gehuwd en vader. De rijks wacht van Keerbergen stelde het eerste onderzoek in. ry met bevende slem, Ja, gij zijt die knaap; en ik kan mijn hand op hel. hart leggen en voor God bezweeren dal ik de belofte gehou den heb, die ik aan uwe moeder heb gedaan. Gij gelooft dus dat die vrouw mijne moeder was -- Ik weet hel. Mijn hart wordt nog smartelijk aangedaan, als ik er aan denk hoe bedroefd z.iij wa.s telkens zij naar u kwam zien. Zij nam, u in haar armen en weende en snikte luide. Dan zette zij u op den grónd, knielde bij ui neder en bad voor u. Als zij weer hare tranen- had afgedroogd, deed ze mij en mijne vrouw nogmaals beloven dat we zoo goed voor u zouden zorgen alsof ge ons eigen kind waart. De oogen van den jongeling werden met franen gevuld, een geruimen tijd was hij niet bij maclile le spréken, eindelijk zegde hij Ja, zij moet mijne moeder- zijn geweest., want ik heb haar beeld zoo vaak voor mijne oogen gezien. Ik weet niet of 'l in een droom, dan wel bij een gewichtig voorval in miijne kindsheid is geweest, maar ik meen haar gelaat te hebben gezien en kan liet. mij nog voorstellen. Ik heb haar in, mijne droomen gezien alsof zij levend voor mij stond. Weet ge niet wat er van mijne moeder geworden is Ik kan er u n.ipls van ze Henry al mijne opsporingen bleven vruehleloos. Denkt ge dat ze dood is Ik vrees: hel. Bedenk slechts sinds zeventien, jaar is zij niet hier ge geweest, zou zij, indien zij nog in le ven was, een zoo langen tijd hebben laten voorbijgaan, zonder naar baar kind te komen zien O neen, zeker niet, zei llenry, in nig bewogen. Ook ik vrees dat zij niet meer in leven zal zijn. Maar ge spraakt van den smokkelaar alsof hij met mijn persoon in bijzondere betrek king stond, wat weet gilj daaromtrent? Ik kan mij daar geen begrip van vormen, alleeft weet ik, dat hij een zon derling, persoon is. 't Kan tóch niet zijn dal... Neen dat is niet denkbaar nee.n, neen ■Wat bedoelt ge Ge zult me misschien zeer dwaas vinden, maar ik bedoel het kan toch niet zijn, dat hij dat hij niijn vader is Neen, toch niet riep de oude man driftig, dat is niet mogelijk. Ten eerste was uwe moeder bij uws va ders begrafenis aanwezig. Hij was doodelijk gewond van 't. slagveld naar huis gevoerd en stierf daar. Ten an dere is Montmorillon niet oud genoeg om uw vader te kunnen zijn. -Gij hebt gelijk, zei Henry. En eindelijk, vervolgde de oude man, kende de smokkelaar uw vader zeer goed en was bij hem aan zijn sterfbed. Maar ge kent toch den naam van miljn vader, ge weet toch wat mijn fa milienaam is Neen, uwe nioeder verzocht mij, u mijn, eigen naam te geven, en zij heeft uw familienaam nooit genoemd. Nu liep het gesprek uog een gerui men tijd óver den smokkelaar, doch het eenig besluit waartoe beiden kwa men was, dat deze over wien, zij rede neerden een zonderling persoon was. De oude visscher bleef tot 's mid dags op liet slot en nam toen afscheid. Voordat hij vertrok verzocht, hij van Henry nogmaals de .belofte tc herhalen dat hij den armen man niet zou verla ten, die zoolang een vader voor hern: was geweest. De jongeling beloofde dit met'tranen in de oogen, en indien hij ooly. geen woord gesproken had, zou reeds zijn gedrag den ouden visscher overtuigd hebbeiii dal zijn vurigste wensch «ou vervuld worden, in zoover dit van do innige liefde van zijn pleegkind afhing. Toen Henry, nadat zijn oude bescher mer hem verlaten had, naar zijne ka mer terugkeerde, had hij genoeg le denken en le overwegen, en eerst toen men hem voor het middagmaal kwam roepen, ontwaakte hij uit zijne diepe mijmering. ZEVENDE HOOFDSTUK DE LEERMEESTER De zon neigde reeds ten ondergang, toen Henry Fretart den markies weer in de groote zaal aantrof. Sedert den mongend hadden zij elkander niet we dergezien. De markies stond verbaasd loen hij hem zag en meende in het eerst een geheel vreemde persoon voor ziclï io hebben. Vervolgt*

De Volksstem | 1935 | | pagina 2