wt&kü Mm ^Ê)o/nh; aan liet wtdeJj 0STENDE RADIKALE OMKEER SN UWE GEZONDHEID Vraagt de msening van uwen Dokter of Apotheker ERNEST MEES Het ontstaan der Stad Aalst BAMBRUGGE EREM B0DEGEM Belangrijk Bericht KAATSEN ZWEMMEN Overlij den Heden morgen.is alhier godvruchtig in den Heer ontslapen MIJNHEER gewezen Majoor bij het 2* Reg. Jagers te voet geboren te Lammen den 27 Septemb. 1881 - Do lieer Ernest Mees deed schitteren de studiën aan het St Jozefscollege onzer st.ad, behaalde met groote onderschei ding het diploma der Humaniora, en trad daarna in de Militaire School te Brussel, die hij verliet als officier der infanterie. Bij het uitbreken van den oorlog stond hij als officier in het Belgisch lege de omgeving van Namen waar hij, bij de omsingeling, als krijgsgevangene naar Duitschland werd gevoerd. Na den oorlog ging hij weerom naar Duitschland, in de hoedanigheid van offi cier van het Belgische leger, dat hij Vóór enkele jaren verliet, bekleed met de waardigheid van majoor. Maar het ontslag als militair overste kon de werkzaamheid van den l>. Mees niet aan banden leggen. Dagelijks verleende hij aan "De Volks stem», welke hij zoo liefhad, zijn gansch belanglooze medewerking en besteedde hij er zijn beste krachten, zoolang als zijn gezondheid het toeliet. De Redactie verliest in den heer Mees een geleerde en trouwe medewerker. Moge de goede God hem rijkelijk be loon en voor al het goede dat hij voor de Katholieke zaak heeft verwezenlijkt. "Do Volksstem» biedt aan Mevrouw Ernest Mees en de achtbare familien Mees-De Temmerman de verzekering van innige en christelijke deelneming. we.ken Apostel hy eeue groote godvruchtighevd intd, cü voorzag die van twintig prebenden hy bouwde en verbeterde nog versebeyde andere kerken aen den zeilden Heyligen toegewyd. Met den godsdienst begonnon ook onder hem de be- schaefdheyd en bet regt te lieerschen. Hy begif tigde bel volk met een slaeli van grondicet door hem en door de vooruaejusten zyner onderzaten verveerdigd. Onder andere merkweerdigheden welke deze wet bevat ontmoet men den eersten grond van onzeu liedendaegs bestaande jury, gemerkt die wet alleen betigten ontslaet wan neer liy door twael/ zyns gelyken is ontsclml- clig cerklaerd Onder Robertas namen ook de Gildens waer- scheyulyk hun begin often minsten hunne goede mrigting, strekkende lol de oefening des wapen bandels en tot verdediging des lands, henen scbryver van dien lyd noemt <ie leden dier gil dens Een zeker slacb van zeer dappere mannen buylengewoonelyk in den wapenlinnne! geoe fend Robertas den Fr/es stierf in 1091 aen eene schielyke dood in bet kasteel le Winnen- dale, achterlatende se3 kinderen gewonnen by Gerlrudis van Saxen le weten 1° Robert us den Jongen, tweeden van dien intern, welken hem opvolgde 2° Philippus Burggraef van Iperen. 3° Guilielmus, in zyne eerste jeugd gestorven. 4° Alix of Adeia, by Butler Etlila, welke opvol- genlyk trouwde met Canutus, koning van Dene marken, door de kerk onder de HH. Martelaren gestelden met Rogerius hertog van Calabrien. Ilare dochter Gertrndis welke zy met Canutus gewonnen had, verkreeg uyt haer huwelyk met Theodoricus den Kloek moedigen. Laxirentina, weike wy hierna in echtband men Ywan gruef van Aelst zullen zieu treden. 5° Diederik (den Dapperen,) hertog van opper Lorrynen en G° Ogiviu Abdis van Aleessen hy Iperen. Onzen graet Robèrtus wierd begraven in een overwelfd graf onder den koor der Collegiale kerk van den II. Petrus te Casselberg. Sanderus in de levensbescliryving der graven van Vlaenderen eyndigt liet leven van Robertas met deze woorden c men kan overliet leven van dezen graef deze bemerking maken dat de m>. permagt des volks veel grooler is, dan zich souveryuen wel inbeelden, wanneer liet van eene bestaande heersclmppy vermoeyd is, en dat liet voorgenomen eenen prins le kiezen volgen zyn behugen.» Dit word, zoo door vele voorgnen- de, als door onze glorieryke omwenteling 1830 bekrachtigd. BRAND. In den nacht tusscheu Donderdag en Vrijdag, rond half twaalf; is brand uitgebroken in de woning van den landbouwer Malfroy, woonachtig op de grensscheiding van Aalst en Lede. Do bewoners, die te bed reeds waren, wer den opgeschrikt door de vlammen, moesten in hun nachtgewaad de vluch nemen. Aangewakkerd door een sterkei wind, namen de vlammen ras uitbreiding, zoodat het huis en de schuur de prooi zijn geworden van het vermeiend element. Gansch de inboedel is verbrand ook het vee is omgekomen. De pompiers van Aalst werden telefonisch opgebeld snelden ter plaats. Hun actie werd ver traagd door het teit dat ze voor een over weg moesten blijven wachleu, die des nachts gesloten is. Er is verzekering. De oorzaak is tot nog toe ongekend. Een .on derzoek werd ter plaatse door de politie ingesteld. WEGGELOOPEN, een hond, ras Fngelsche Foxr., (wit en zwart). Terug te brengen tegen goede belooniug, 42, ZONNESTRAAT, AALST. 763 De clou der Kermisfeesten. Is ongetwijfeld het grootsch Avond- volgens een beschrijving van 1842. (Vervolg.) Onzen Robertns bad ook door den oorlog bekomen dat den jongen graet van Holland, Diederik den vyfden, zoon van zyne echtgenoote Gerlrudis en van Floris van Saxen, haren eer sten man, in alle zyne regten op Holland hersteld wierd. Dezen ooorlog was nogtans voor onzen graet, gelyk het noodlottiglyk maer al te veel aen groote oorlogsmannen overkomt, de oorzaok Welke hem daer na, tot vele buitensporigheden en hertstoglen aendreefde voorzaten van den graef van Holland, Diederik derden en vierden hadden aen den bisschop van Utrecht vele goe deren zyner kerk ontroofd, dien kerkvoogd hyge- staen door den herlog van Neder-Lorrynen, had den kant dei Frisers iu opstand tegen Diederik den vyfden uengeuomen, en was met hun door Robertas, omtrent 1081, overwonnen. De smert dezer nederlaeg griefde lang het hert van den bisschop, zoo dat hy in alle gelegenheden deel nam legen Robertas e;i wel byzonderlyk met den opstand van Baldainas van llenegauw tegen zijnen oom te ondersteunen. Ook voedde hy de beweenelyko verdeeldheden welke le dien lyde ei: nog lang na Roberlus de gemoederen in onze graefschuppen verdeelde». Daertoe ontbrak geene spys Robertus immers alhoewel godsdienstig van inborst was door de gedurige moeyelyklieden zoodaniglyk lot gram schap aengenitst, dat hy zonder onderscheyd zyne tollen op nlle volksklassen en persoonen zoo vryen als rervedienst-lieden deed wegen en met een yzcren hand de geestelykheyd zyner graefscliappen behandelde lot zoo verre dat hy eenen bisschop van zynen eygen keus op den stoel van Terouanen poogde te plaatsen. Vele edele en ryke personen misnoegd om die geweldige besturing van Robertas, hielden raed ouder clkanderen, hoe zy liet grnefschap van Vlaenderen zouden doen wederkeeren tot Bal- dninus van Heuegawv Robertas dit voorne men onderscheepl hebbende, wierd ohverzoen- lyk tegen hun eenigen straf!e hy met de dood, anderen met verlies hunner ambten en goederen, anderen nog met liet ballingschap zyne gram schap strekte zich uyt tol eenige geestelyken die men by hem beschuldigd of verdacht ge- maekt had. Onder dezen was den Aertsdiaken en proost der kerk van SI Omer, welken uyt het land gebannen, na vele onlusten, eyndelyk zynen toevlugt nam lol den 11. Paus Gregorius VII en hem den droevigen stoet van ons land voor oogen stelde. Na vele en langdurige poogingen om onzen graef Robertas te bewegen tol bet af zien van zyne gcweldenaryen, na zelfs de hevig ste berispingen aen den gruef vruchteloos loege- stuerd te hebben, stelde den paus Gregorius de laekiu handen van den 11. Arnulphus, bisschop van Doornyk en Soisson. Daer Robertus desen apostolyken en waerivk heyligen man eerde en beminde gelukte liet dezen dit verbillerd gemoed te bedaren en de rust en vrede te hers'ellen. Doch zoo aen Robertas zyne oorlogen en nlle deze onlusten zeer vele bezigheden opleverden en hem zeer bekommerden, heelt hy in 1077 zynen zoon Robertas, gezeyd, den .Tongen bene vens z:ch over Vlaenderen gesteld, begeerende dat by levens graef zoude benoemd worden. Korts daer na nam Robertas den Vries het pel grimskleed en slat aen, volgens de gewoonte welke alsdan algeineeniyk onder de grooten heersciite, en vertrok als reyziger en pelgrim naer Syr.en om liet 11. Graf des Zaligmakers le te Jerusalem le bezoeken en aldner zyne zonden en misdaden uyt le boeten en bezouderlyk, zeg gen eenige sehryvers, de dood van Godefridus grael van Loven wélken by betigt was te Ant werpen lydeus zynen oorlog van Holland verge ven to lielih 'u doch Omlegeerst stelt deze dood na <!e lerugkonist van Robertns uyt Syrien. Het is onder Robertns den Vries dat voor de eerste inael den Lceaw in de wapenschilden der graven van laenderen gevonden word. Onzen grael slichtte hel klooster van Wal- téne en de kerk van den H. Pelrus le Casse!, tol 't.Vervolgt. "WV- G ULDEN SPORENKOMITEIT De grootsche gewestelijke Guldenspo- renherdenking ingericht door den Vlaam- schen Toeristenbond en het Davidsfond, Afdeeling Bambrugge, die verleden jaar zulk groot succes boekte, zullen dit jaar plaats hebben op Zondag 21 Juli a. s te 3u 30, in de zelfde mooie omgeving van de steengroef "Steenberg». Het Volkslooncel Groep Staf Brugge zal weer dit openluchtfeest opluisteren, met de opvoering der première Bau- dewgn van Vlaanderen*historisch spel in 5 bedrijven door "Kees Meekel» Pater j. JCalleiuaert zal de inlei dende rede houden. De V. T. B. tak Bambrugge, en 't Da vidsfond doen beroep op alle tooneellief- hebbers, V. T. B.-ers en Davidsfondsers, op hun steun en medewerking,opdat deze Sporeuherdenking even puik moge wezen als die van verleden jaar. Prijzen 10, 8, en 5 fr. V. T. B.-ers en Davidsfondsers 6 en 5 Frank. Binnen enkele dagen verschijnt zeer mooie geïllustreerde brochure, titeld «Mooi Vlaanderen» met bijdrage over de wetenswaardige gebouwen kol ken, windmolens en oude hoeven die van op de schilderachtige hoogte van 't Steen berg zichtbaar zijn. Vraag het nu reed aan het adres Frans Quintyn, Kwale straat, 16, Bambrugge, want de uitgav< is streDg beperkt. Openluchtfeest ingericht door het Da- vidsfonds-Mijlbeek op Zondag 7 Juli te 8 uur op het O. L. Vrouwplein, Werken onzer beste Vlaamsche schrij vers en komponisten zullen er door eer ste rangskrachten worden uitgevoerd. Alleen een finaal als Klokke Roe land van Meester Edgar Tinei en het 1" deel der alomgekende Rubenskan- tate zullen stellig de verplaatsing naar liet O. L. Vrotiwplein loonen. Dien dag is Aalst te klein Uitgebreid programma volgt kortelings. BERICHT Op 9 Juni (Sinxen) zal het bureel van den Burgerlijken Stand gesloten zijn. Op 10 Juni, (tweede Sinxendag) zal het bureel enkel open zijn van 8 tot 9 uur, alleenlijk tot bet aungeven van geboorten en overlijdens. 8, HEIUG HARTBOrSD Kent ge het Kath. VJaamsch Cabaret ELCK WAT WILS, van Brugge Komt er kennis mede maken op Zondag 9 Juni, (Sinxen), te 6 uur, in de zaal van den Katholieken Volkskring, Dorp. Iets puiks Ge zult uiterst tevreden zijn. Opbrengst ten voordeele van onze vlag. In gangs prijs 4 fr. X RETRETTENBOND. - De jaarlijksclie Zomerretret voor Jufvrouwen te Gent zal does jaar doorgaan van Zondag 30 Juni tot Dinsdag 1 Juli a. s. Men kan zich laten inschrijven vóór 25 Juni hij Mev. Moyersoen, Nieuwstraat 49 of bij Mev. Pilate, Nieuwstraat. liet Bestuur. VLAAMSCHE TOERISTENBOND Op Zondag, 23 Juni, Radiotrein naai de Maas- en Sambervallei. Over Brussel en Namen naar Dinant (bezoek). Door de vallei van de Moliguée naar Walcourt (bezoek). Naar de Sam bervallei met bezoek aan liet schilder achtige Thuin. Terug over Edingcn en Ninove. Vertrek rond 7.30 u. Priijs 39 fr. (Geeraardslaan, 3, of (Yilanderstr. 39, Aalst fialsi zondes* schouwburg Ingevolge de toepassing van een Ko ninklijk besluit werd de stedelijke schouwburg van Aalst gesloten. In een bijeenkomst van de kullureele vereeni- gingen van de stad werd besloten mot het stadsbestuur te onderhandelen nopens de te treffen maatregelen voor het geven van kunstfeesten in den loop van het aanstaande winterseizoen. liet stadsbestuur, wij zijn er van over tuigd, zal de noodige maatregelen treffen om de kunstvereenigingen voldoening te schenken. Lever Haag Gewr|$htrh)jmaliel< Licht verteerbaar urienalslijdend Laxeeiejid KATHOLIEKE WERKMANSKRING liet Bestuur van den Kring richt op Maandag 1 Juli (Kermis-Maandag), een eis naar de Wereldtentoonstelling van Brussel, in. Vermindering op trein en ingangskaart. De leden en hunne familie mogen zich laten inschrijven den Zondag an 5 tot 8 ure 's avonds. PLEOHTIGE communie Prachtige keus van kerkboeken In alle banden en kleuren, paternosters, beeldekens, wijwatervaten, kaders, enz. bij J. Van NufFel-De Gendt,-Kerkstraat n. 21, Aalst. lusi cunjven Het College van Burgemeeeter en Schepenen komt volgend schrijven te ontvangen van wege den Heer Gouver neur der Provincie. Provinciebestuur van Oost- Vlaanderen. Se Afdeeling. IIinderlijkc Bedrijven. Mijne Heer en, Be Hr Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg wejischt dat de Gemeentebesturen een onderzoek instellen naar de in hun ge meente bestaande vergunningplichligc in richtingen, die tot nog toe geen vergunning bekomen hebben. Uw college zal de niet in orde zijnde exploitanten van .eerste klassebedrijven moeten nitnoodigen aan de bestendige De putatie een verzoek om vergunning toe te sturen. Bij dit verzoek moet gevoegd worden o) een uittreksel uit het kadastraal plan op een straal van 100 meter te vragen Bewaring van het Kadaster. Bagatten- straalGent. b) een driedubbel liggingsplan van het bedrijf. c) een bewijs van storting van 2:">0.00 Fr. op de postcheckrekening N° 3*008, Ministerie van Arbeid, en Sociale Voor- org, Brussel. Voor de. bedrijven in de tweede klasse ingedeeld, volstaat het indienen van een driedubbel plan. Feu voorafgaande advies •an het Arbeidsopzieht is daar niet ver eis chl. Alleen moet door mijne bemidde ling, een afschrift van de afgeleverde ver gunning, met ern afdruk van het. liggings plan, aan het Arbeidsopzieht overgezonden worden. T)c Gouverneur K. TVEYLEB. Iïet College van Burgemeester en Schepenen zet dezen die niet in orde zijn ten dringendste aan zich onmiddellijk n regel te stellen, willen ze moeilijkhe den en rechtsvervolgingen vermijden. Alle verdere inlichtingen worden ver schaft ten Stad huize, Bureel 4, tusschen 9 en 12 ure voormiddag. De Burgemeester, A. NICHELS. Uitslag van de kaatsprijskamp, gehou den op de Keizerlijke Plaats, (lokaal A. Lemmens), tusschen Electro Sport Winkelhaak. Electro Sport klopi Winkelhaak na spannenden strijd met 10 spelen 53/15 om 5 spelen 38/15. Zaterdag a. s. 8 Juni, om 5 1/2 ure Eendracht Vooruit tegen Krugers Zonen. Uitslagen der Halve Finalen van het Kampioenschap lx Soir te Brnssel-Zavel La Louvière en Mons dio 't daags to voren moeten uitscheiden hadden ten gevolge van den regen als beide ploege 7 spelen telden moesten eerst die lutt voortzetten die gewonnen werd door La Louvière met slechts een vijftien ver schil. De eerste halve finaal ging dus tus schen de twee ploegen van *t center Iloudeng en La Louvière eerst genoem de wist te winnen na een gelijk opgaand spel zelfs wisten de ploegen gelijk te stellen aan 't zestiende spel, dus 8 ge lijk. Houdeng bemachtigde de twee laat ste spelen en 't klasseerde zich voor de finaal. De tweede halve finaal ging tusschen de twee Vlaamsche pioegen Aalst en Geeraardsbergeu. Deze laatste wist de leiding te nemen en de bordjes wezen 4-2. Beiden namen dan nog 3 spelen en Aalst was in finaal. Technische uitslagen Houdeng 10 sp. 49 vijft. verliest een spel van 40 gelijk en 2 blanke. La Louvière 8 sp. 53 rijft, verliest 4 sp. van veertig. Aalst 10 sp. 51 vijft. verlie-t 2 spelen van veertig en een blank. Geeraardsbergen 7 sp. 4 2 vijft. ver liest een sp. van veertig en 1 blank. Overgekeerde ballen Gregoire 6, Deschamp 4, Libert 2, Borremans 2, D'Jambot 1, Monblond 1. ^Tan Medegael 7, Platiau 5, Gust A an den Broeek 2, Schailié. Buyl. A an Dam me, Cornand, De Boeck en Podevvn 1. Beslissing Zaterdag om 4 u. I)e supporters die de reis willen mede maken kunnen van heden af inschrijven n 't lokaal voor den autobus prijs 10 fr. Vertrek rond 2 ure 20. Het getal plaat sen is beperkt. De telaatkomers zullen het zich kunnen beklagen. Dus opgepast. voren hebben een schoone kans om weer wraak te nemen terwijl de overwinnaars hun meerderheid kunnen bevestigen. Dat belooft ook mag geen enkel lief hebber ontbreken. Maandag 10 Juni om 2 1/2 li. komt Brainc le Comte op bezoek. Ik geloof clat deze AA'alenploeg die tweede staat in 't algemeen klassement niet zonder ze kere onrust dc verplaatsing doet en het is best mogelijk dat ze hunne schoone plaats bij inschieten. Ze zullen zich wee- ren om dood dat weten wij maar zal het baten Aalst die enkele ongelukkigge hitten op zijn actief heeft zal zich mees terlijk weten te herpakken al ware het maar om hunne talrijke supporters ge noegen te doen. Dus liefhebbers allen op post. HOUTMARKT. Zondag 9 Juni om 2 1/2 u. Houdeng tegen Aalst of de herkansing van de Coupe Le Soir. Ziedaar de twee beste ploegen van *t oogenblik die hier toeko mende Zondag het meesterschap komen litvechten. De verliezers van 't daags te GROOT ZWEMFEEST. AVie een aangenomen Zondagnamiddag wensckt door te brengen, krijgt hiervoor gelegenheid. Om 3 u. gaat in ons stedelijk zwem bassin een grootsch zwemfeest door waar van het programma dit van al de vorige feesten overtreft. De gekende Geutsche Zwcmvereeni- ging komt naar Aalst niet alleen met zpu eorste divisicploeg doch ook mot kadet- ten, beginnelingen, reserven en andere flinke elementen die het feest kracht en afwisseling zullen bijzetten. Neptunus Aalst, Atheneum Gent on Atheneum Aalst gaan schoonen strijd le veren voor de bekers. ier volgt het volledig programma van dit veelbelovend en aangenaam feest. 1 3.00 li. 50 in. Hugzwemmen Atheneum Aalsf-Atlieneiim Gent 2 3,05 u. 100 ni. Vrije slag v. Kadelten G.Z.V. 3 3,15 u. 50 in. Slreekzweininen voor Dumes van ZwenicluB Neptunus Aalst. 4 3.20 ii. 50 in. Streekzwennncu Atheneum Aalst-Atheneum Gent. 5 3,25 in Heddingsdenionslratiè. 6 3.35 ii. 100 m. Vrije slag voor beginnelingen 7 3.45 it. 100 ni. Vrije slag Heeren Neptunus. 8 3.55 u. 25 ni. met de voeten voorwaarts. 9 4.00 n. 50 in- Vrije slag Atheneum Aulst- Alhcneuin Gent. 10 1.10 u. 100 in. Streekzwenimen G.Z.A", 11 4,20 u, 5x50 m. A floss. Vrije slag y. G.7.V. 12 4.30 u. Exhibities; Rugzweimnen door Finnk Mallliijs. Streekzwenimen door J. Ven d. Bossche Crawlzwenuncn doorE. ü'llooge. Butler-fly style door G. Arscliodt. 13 4.40 u. 200 in. Ainerikaansche afossing Atheneum Aalst-Atheneum Gent, 14 4.50 u. 50 in. Eierkoers. 15 5.00 ii. 200 m. Ainerikuansche aflossing v. Dames van Nepliimis. 10 5.10 li. Gezamenlijke oefeningen. 17 5,25 u. Walerpoloexhibitie. FIRMA DE AEYLDER-HENDRICKX, Bmfabriek, Van dar Nootslraal. vraagt goedo kouienstikste: s. Hoog loon. Verr/- kerd wark. 762 SCHOENFABRIEK vraagt rim* pliërsters, Firma Van Rentergem, Moorselbaan 144, Aalst, 772 TE HUUR: Schoon Handelshuis hebbende winkel, voorzien van toog en lokattan. groota inrijpoort schoonen hof, watariaiding, on electrioif^if, St Jobstraat 72, Aalst. Alle namidda gen zichtbaar. Voor de Conditiën Hc« veniarstraat 28, Aalst. 764 TE H U U R 3 plaatsen en waschhuis, gas. elaotriek, 125 fr. per maand ook groote kamer voor deftige dame alleen. T« bevragen St Kamiolstraat 30, ter •iade. 76a

De Volksstem | 1935 | | pagina 3