160 Opcentiemen. Waarom Wereldtentoonstelling van Brussel Het nieuwe Fransche Ministerie Laval De Conversie der Renten Betrouwen io de Regeering Uit liet Leven j&XXXIe JAARGAJN'fi NUMMER |32 Kerkstraat. 9 en 81 Aalst, Telefoon i 14. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap HAYAS, Adolf Maxlaah [13, te Brjisset s» Rue. de Rlehelcu, Parjig b=c Bank Duidinig-Kingsiway, 20 Londres Wi, O, 8. Zondag 9 Juni SINKSEN Zon op 3,50Zonaf 7,SO Maandag 10 Juni 1935 H. Landfy Zon op8,49 Zon *f 7,SI V. M. 16 L. K. 23 Groote Geest, die 't Heil der Zielen Op de wereld hebt gesticht Die verheft en die doet knielen Die verwarremt en verlicht Hens ivas gansch de wereld duister Heel het menschdom in den nood En een strale van uw luister Welde 't menschdom uit de dood Het Sinksenfeest bestaat by de chris tenen van den tijd der apostelen af, en is ingesteld ter gedachtenis van de neder- daling van den H. Geest, die den vijftig sten dag na Christus Verrijzenis plaats had. Do Verlosser had aan zijne leerlingen meermaals beloofd, dat Hij over hen zij nen Geest, den Trooster, zou neergezon- den hebben. Zelfs nog, alvorens ten Hemel op te klimmen, had Hy hun ge zegd, dat zij van Jerusalem niet mochten weggaan, maar dat zij wachten moesten op de belofte des Vaders, dio gij, sprak Hij. uit mijnen mond gehoord hebt... Gij zult de kracht des II. Geestes ontvangen, die over u komen zal, en dan zult gij mijne getuigen zijn in Jerusalem en in heel Judea en Samaria en tot aan de grenzen der aarde. Wanneer de Meester no ten Hemel was opgevaren, keerden de leerlingen terug naar Jerusalem, er vergaderden er ten getale van honderd twintig, in een huis, op het zuidelyk gedeelte van den berg Sion gelegen, dat men later het Cenakel noemde. Het was in datzelfde huis, dat de Zaligmaker met zijne aposte len liet allerheiligste avondmaal gehou den, hen tot de priesterlijke weerdigheid verheven, en na zijne verryzenis, met de macht van de zonden te vergeven, be kleed had. Daar ook was het dat de wonderbare gebeurtenis van de nederdaling van den II. Geest zou plaats hebben. Allen waren er eendrachtig, volherdende in het gebed met Maria, de Moeder van Jesus, om zich tot do komst van den H. Geest voor te bereiden. Eindelijk brak de dag aan waarop Je sus' belofte zou vervuld worden. Het was de tiende dag na de Hemelvaart, en om trent het uur dat het morgenoffer giug aanvangen in den Tempel. Plotselings ontstond er van uit den hemel een geluid als van een opkomenden hevigen storm wind, en vervulde heel het huis, waarin zij gezeten waron. Tevens zagen zij als vurige tongen verschijnen, die, zich ver spreidende, op ieder van lien kwamen rusten de Heilige Geest. God gelyk de Vader en de Zoon, was over de godvruch tige schaar nedergedaald de Geest van wijsheid en kennis, van_raad en sterkte, van wetenschap en godsvrucht, van vrees des Heeren, had zyue zevenvoudige gif ten over hen uitgestort. Hij had hun ook de genadegaven van genezingen, wonder werken, voorzegging, onderscheiding der geesten, van vertolking der talen mede gedeeld en overvloeiende van die he- melsche mededeeling, begonnen zij aan stonds in verscheidene talen te spreken naar gelang do H. Geest het hun ingaf. Daardoor waren de leerlingen opeens met een gansch nieuw leven bezield in andere menschen herschapen, waren zy geheiligd, verlicht, versterkt, van liefde ontvlamd om de wereld voor den Ge kruiste te veroveren. Daar zijn er slechts eenigen, die van den onschatbaren invloed des II. Geestes verstoken blijven het zijn de ongelukki- gen die in den donkeren afgrond des on- geloofs, in de koude holen der ondeugd, in den vuilen modderpoel der driften lig gen verzonken. Als beklaagbare dooden liggen zij in eene duistere, koude en vui le grafstede, doch moest eene straal der eeuwige Zon hen daar genaken, zoo zou den zijevenwel vol leven verrijzen tot het licht des geloofs en de zuiverheid der deugd. Gij, brave Geloovigen, die het ware leven der goddelijke vriendschap geniet, let op, dat ge 't vuur des H. Geestes niet laat uitdooven opent steeds uw verstand voor het licht der waarheid laat uw hert al meer en meer door de goddelijke liefde ontvlammen, en zorgt dat uwe ziel geheel en al gezuiverd worde van de vlek ken die haar kunnen ontsieren. Nu fiog eenso Geest des Heeren Is de wereld in gevaar Wil uw liefde en licht vermêeren Onze ellende smacht er naar. Blaas uw adem langs de baren Over 't woelend water heen En de diepte zal bedaren En de hemel wordt sereen Vieren wij het Sinksenfeest ter eere vin God den H. Geest en ons ten bate en den evenmensch ten voorbeelde... Zoo verkrijgen wy de genaden welke ons dien stig zijn om als sterke, onwankelbare christenen door het leven heen te varen en aan te landen in de haven van zalig heid. MARC. Yrijdagvoormiddag hield liet hoofd bestuur van hut Algemeen Christen [Werkersverbond eene belangrijke ver gadering! in de Pletinckzaal te Brussel, onder liet voorzitterschap van den heor [volksvertegenwoordiger Heyman. De volgende mol ie werd met alge- meene stemmen aangenomen Het hoofdbestuur van het A. C. W., ■vergaderd te Brussel op 7 Juni 1935 bevestigt zijn vertrouwen in de regee ring Van Zeeland en herinnert aan de ivier punten van de regeeringsverkla- ring waarop het accoord met de poli- [tïelce partijen steunt. 1) Toezicht over het bankwezen. 2) Verwezenlijking van de beroeps- ionganisatie. 3) Uitvaarding van maatregelen tot opslorping van de werkloosheid. 4) Eerbiediging van het statu quo voor alle vraagstukken die geen ver band houden met het programma. .van het economisch herstel van het land. Betrouwend op deze beloften eischt het A.C.W. het behoud van het statu quo inzake legerinrichting, dringt aan opdat de controle op de banken eri de beroepsorganisatie wordcai verwezen lijkt, en opdat doeltreffende maatrege len worden genomen tot bestrijding van de werkloosheid. Rekent op den krachtdadigen1 steun van zijne afgevaardigden in de Regee ring. Minister Van Isacker, minister van Economische Zaken en M. Van Over- ibergh, minister van State, woonden de vergadering bij. Dinsdagvoormiddag, 11 Juni, nieuwe vergadering. j--. i l' lii 6 MuuuLivu A A pE "EhKbtK ZITTING iHet gaat slecht ,1 zoo klagen yele menschen en er worden triestige be schouwingen gemaakt op den economi- schen; toestand. De crisis, die maar niet beteren wil; het leven dat steeds droe ver wordt en de bange toekomst zóó beneveld, zóó betrokken) I Kijk maar even naar de wezens bij onze menschen 1 buiten de dagen van attractie en plezier op' feesten en wijk- kermissen en wat weet ik nog, (dagen waarop het leed een stonde wordt ver geten en de aangezichten een weinig ontspannen) ze zijn meestal treurig en toonen door het waas van melanoolie die over hun aangezicht gespreid ligt hoe diepzinnig en pijnlijk hun naden- ken is. Ik las maar enkele dagen geleden) een benauwende statistiek de zenuwlij ders', de igeesteskranken die in aantal zoo ontzettend toenemen 1 Geen won der nochtans zijn diepzinnigheid en meliancolie geen eerste stap op den weg naar waanzin We hebben dan ongelijk altijd den blik te vestigen en de aandacht op het pijnlijk-e en het droevige in het leven. Als we maar willen dan kunnen wé 'best kijken naar het sichoo-ne en. het aange name dat toch in alle leven nog aanwe zig is. Een zeker dosis optimisme is ten an dere onontbeerlijk voor eiken mensch, anders» eindigt hij zelf op een misluk king. Voor jongeren is dat over het al gemeen niet moeilijk om te bereiken; ljeuigd immers doet altijd graag aan idealisme en hom jonge phantasie schept zich gaarne een massa, illusies. Maar voor ouderen van dagen die wel eens in stille uren vergelijken wat ze in jonge jaren van het leven verwaclflten en wat het hun feitelijk gaf, komt als slotsom een bittere teleurstelling, een pijnlijke ontgoocheliag. Er zijn im mers maar weinig menschen die niet 'tol de bevinding komen dat het leven een ontgoocheling is. Het leven is immers doorzaaid met dissonanten, tegenstrijdigheden die wel is waar hun oplossing vinden in het bestaan van God en van het eeuwig leven. Daarom moeten we onze gezind heid trachten goed te maken en zoo noodig te veranderen; er naar streven veel liever aan het leven te geven dan te vragen; manmoedig met krachligen armslag den stroom der moeilijkheden op te varen öndeT de hoede van den liefdevollen God die altijd helpt waar een goeden wil zich openbaart..-, zonal, het spreekwoord het zoo kernachtig uit. drukt: «helpt u zelf, zoo helpt u God»! Die enkel vreugde zoekt en verwacht in het leven, die heeft de beteekenis van het leven niet begrepen... vreugde wordt maar gegeven om nakende smart te dragen, en voor de no-odige vreugde zorgt zeker de goede God. Zoo mooi zingt het de groote Neder- landsche dichter Edw. Koster Vreugde leeft niet zonder leed Licht rijst uit den nacht Lente stijgt uit winterkleed Zingt, na winterklachl. Maar dezelfde dichter had het ook opgemerkt dat er zooveel vremgdeLoo beid is onder de menschen, zooveel Iriestigheid omdat er ontzaglijk veel willoozen, abonlieken zijn. O kon ik troosten wie daar zijn gezeten In tranen om vergeefs-gehoopte vreugd, De dagen kwellend met hun droeve klachten, O kon ik stillen al die wilde kreten Van hen wier leven dood is in hun jeugd Wier ha rten koud zijn in de lange nachten. We moeten dan steeds het optimis me op' het oog hebben Het is eeii 'noodzakelijk (vereischte t.ot igeluk en' vreugde. Voor den enkeling onontbeer lijk, is het een grondvest van den; bloei der familiën en der samenleving. Niets is zoo aanstekelijk als verfoeilijk pes simisme. Wie met een zwartkijker, een hartenvreter wonen moet, wordt met den tijd ook zelf een pessimist een on uitstaanbare vitter... Waar daarente gen opgeruimdheid, zio-nnig, optimisme buist, daar is alles licht en waTm, het is de levens wekkende lichtstraal die het hart verruimt en het huis ver licht, .v het is de rijke bronader van veelzijdig initiatief en van drukke bedrijvigheid... het is een Gode welgevallig offer want «hilarem datorem diligit Deus» God heeft den blijden gever lief» (2- ad Gor IX vers» 7). W-at meer moed dus, nu bijzonder in de bange crisisjaren Staren we naar den horizont der to-ekomst vol blijde optimisme opdat de zwarte stoet der bittere mijmeringen met zijn talrijk gevolg van gevaarlijke kwalen die er uit voortspruiten stilaan meer en meer verdwiijne. Ons passen de woorden van E. Van Oya: En gij ook, wat u treffe, wel of wee de hemel zij of helder u of duister W«es groot mijn hart, wees groot gelijk de zee Donderzoon. STAD AALST De Fronters hebben ons reeds herhaalde malen gevraagd, waarom de ka tholieken en inzonderheid M. Moyersoen de 160 opcentiemen) voor 1935 ge stemd hebben, nadat ze die opcentiemen hadden bestreden toen ze in de op positie waren. De hiernavolgende cijfers- beantwoorden ten volle die vraag. Het kartel heeft ons zulk een financieelen toestand ovengelaten, dat buitengewone maatregelen dienen getroffen, om het tekort te dekke.n FINANCIEELE TOESTAND DER STAD OP 13 APRIL 1935 5.704.917 fr. TE KORT. Zegge vijf mlllioen zeven honderd en vier duiz&nd negenhonderd en ze-» ventien frank TE KORT. TE ONTVANGEN. Bij Stads ontvanger.: achterstallige belastingen tot 1934 Bilj Staalsontvanger TE BETALEN, Fr. 1.663.983. 2.467.560,—r 4.131.543,- Fr. 1 Nog te betalen in mandalen bij den ontvanger Rekeningen nog niet gemandateerd Gemeentekrediet: schuld op rekening B. Gemeentekrediet: schuld op credietopening van 850.000.f Openbaren Onderstand nog te betalen op toelage 1933. Openbaren Onderstand nog te betalen op toeliage 1934 Openbaren Onderstand nog te betalen wegens intresten Openbaren Onderstand nog te betalen wegens toel. achterst.jareni Openbaren Onderstand nog te betalen voor igrondaf standen 1934 Verschuldigd aan igiasima.atschappij brief .19-4-35, 560.821,mn 32.000,—, Aan Mutualiteiten 1933 Aan Mutualiteiten 1934 Aan Vakschool 1933 Aan Vakschool 1934 Schooltoezicht 1932, 1933, 1934 k 18.000.— Koepokinenting Belastingen op Stadseigendommen Toelagen aan de Stadsscholen (aangenomen^ 935.169.- 250.000.- 1.515.000,- 598.349,- 785.000.- .000.000,- 291.325.- 310.075.- 49.325.- 528.821,- 55.000.- 55.000.- 50.000.- 67.500.- .54.000.- 5.000.- 50.000.- 266.896.- Fr. 9.836.460- Te betalen Te ontvangen Franken 9.836.460.—i 4.131.543.— 5.704.917.- overgehiomen schuld, Over de preferente aandeeien van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen Men weet dat voor de jongste con versieverrichtingen onze Staatsschuld door een groot aantal leeningen', waar van de modaliteiten soms gevoelig verschilden, was vertegenwoordigd. Door het feit van de conversie wer den1 de meeste dezer leeningen omge zet in 4 t.h. geünificeerde Schuld en verloren aldu-s hun eigen caracteristie- ken. Dit is echter het geval niet mlet de preferente aandeeien- van de Nationa Maatschappij der Belgische Spoorwe gen, waarvan de conversie op een spe ciale wijze is geschied. Eenerzijds heeft de Staat den aan deze aandeeien verbonden vasten inte resten tot- 4 t.h. teruggebracht. Ander zijds heeft hij hun een kapitaalsver- igoading toegekend, vengoeding die in effecten van de nieuwe 4 t.h. geunifi-i ceerde schuld zal worden uitgekeerd. Niets is: echter gewijzigd aan den aard zelf van de geconverteerde aan deeien, die dus, al de door de wet van oprichting der Nationale Maatschappij van Spoorwegen en door #dezer statu ten verleende maatschappelijke rech ten behouden. De geconverteerde aandeeien- bewa ren hun recht op de veranderlijke divi denden die de Maatschappij in de toe komst zou veirdeelen, alsook op dé pre mie voorzien door de -statuten in het geval de Staat het net zou terug over nemen en de effecten bij voorbaat af lossen. Eindelijk, blijven, volgens de bij de wet en de statuten vasliges,telde regels, de geconverteerde preferente aandeeien aflosbaar met ingang van 1936 en zul len alle in een tijdperk van 65 jaar zijn terugbetaald. Zij behouden ook hun recht op ver vanging, bij hun terubelaling, door ge- notaandeelen- die deel zullen hebben in de door de Maatschappij mogelijk t.q verleenen veranderlijke dividenden. DE OPENING VAN H ET PL A N ET A Rl U M INHULDIGING VAN IIET PLANETARIUM, lied zonderlinge planeten-toestel van Zeiss, dat als de ziel is van de leerrijke zaal. Vrijdagavond had de plechtige opening plaats van het planetarium, dat deel uit maakt van het Alberteum en ook na de Wereldtentoonstelling zal blyven voortbe staan. Een bezoek word aan de instelling gebracht. M. Adant, bestuurder van de inrichting leidde het bezoek in. De hoorders kwamen samen in de reusachtige koepelzaal van het gebouw, waai: allen gingen zitten rondom de geheimzinnige planetarium of toestel dat, op het gewelf, den sterrenhemel teekont, de omwenteling ervan, de vaart van de planeten van do zon, do samenstelling van de melkweg en van de nevelvlokken.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1