13 6- VLAAMSCH ERPËRANT0K0N6RES ta Brussel leMMsiiaisyerlHip De Wedden van de Gemeenteonderwijzers Een Drama in de Seedaneescbe Woestijn De Loonen in de Mekanieknijverlieid Ob terugkeer van Mgr Neva Het verkser tusschen Rumenië en Rusland hersteld De Ontvoerders van Georges Weyerhauser p.,.., ^erkstraat'9 en 21 Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiteu hêt Arrond. AALSIÏ B A«aE HAVAS, AJolf Ma.tapu 13. tS M Rue de tehe.cu. Parji, JBa|lk iidins.KingsWay 20 Loudres W 0 2 Donderdag JUNI 1035 Vergadering der Christen-Democraten Naar een Diktatuur in Rumenië XXXXIa JAAR GANS' SUMMER J34 ii i in i HHHi—immMn FT. Antonius v. Padua| ■Zon op 3,49 Zon af 7,52 V. M. 16 L. K. 23 Het 6e Kongres der Flandra Ligo Esperantista hetwelk met de Sink sendagen gehouden werd te Brussel imag een waar sukses worden gebee- ten zoowel het verloop1 van de ver schillende plechtigheden en vergade ringen als het aantal deelnemers was schitterend. Buiten een groote schare uit het Vlaamsche land, waren er nog een 150tal deelnemers uit de omrin gende landen opgekomen, waaronder 80 Nederlanders, 20 Duitschers, 25 Engelschen, 10 Franschen, 1 fietser uit Denemarken enz. Aan alle deelnemers heeft dit kon gres nogmaals ibewezen dat Esperanto wel degelijk geschikt is als verbin dingstaai tusschen personen van ver schillende nationaliteiten. Zaterdag 8 Juni. De Zaterdag avond werd hoofdzakelijk gewijd aan een nauwere kennismaking tusschen de talrijke aanwezige Vlaamsche ,vreemde Esperantisten. Te 16 uur werd het kongréshureel geopend in liet spijshuis Breughel '(Jacqmainlaan), waar alle deelnemers van de noodige stukken werden voor zien. Reeds van in den beginne was het al Esperanto wat men hoorde. Te 18 uur .werd eene vergadering gehouden door de aktiehouders van het Flandra Es pera nta Instituto De fmantieele toestand van het instituto werd be sproken en nieuwe richtlijnen aange duid. Vervolgens werd het kongres plechtig geopend in het Hof van Til- mont waar een geslaagde en gezelli ge begroetingsavond plaats vond. Es- peraul.oliederen werden gezongen •een film der vorige kongressen werd verloond de heer De Kegel gaf een proefles volgens d* vermaarde Cseh methode. Van harte begroette de heer L'. Cal loens, voorzitter van. den Vlaamschen Esperanlobond, de aanwezigen, nadat de lieer Vandendooren, voorzitter van den Vlaamschen Esperantogroep te Brussel, allen had verwelkomd. Een vroolijke danspartij, afgewis seld met voordracht en zang, sloot de zen gezelligen avond. Zondag 9 Juni. De Zondag tverd ingezet, met een plechtige H. Mis door den Z. E. Heer Pa.ter De Coene, in dc kapel der Pletinckxstraat. Na het Evangelie hield hij, in Esperanto, een passend gelegenlieidssermoon. Nadat van gansch de groep een foto werd genomen op de trappen der Beurs werden de Esperantisten ten stadhuize ontvangen. Heer Vandendooren stelde de korigressisten voor aan het Magi- slrnaf, waarop de Heer Goelst, schepe- ne, de kongressisten welkom heette te Brussel, en de Esperantobeweging zijn genegenheid toezegde. De heer Calloens dankte voor het gul onthaal waarna ook de vertegen— w-oordigers der vreemde Esperantisten in Esperanto, dankten voor de ont vangst en wezen op het nut van Espe ranto. De jaarvergadering der Flandra Ligo Esperantista had plaats in een zaal van hel stadhuis en werd geopend jnet hel strijdlied der Esperantisten La Espera De heer L. Calloens, uit Aalst voor zitter, opent de vergadering ook stelt met genoegen vast dat de Esperanto beweging in ons land gestadig aan groeit, een bijzondere groet stuurt hij tot de groepen die sinds bet laatste kongres ontstonden. Vervolgens ver welkomt hij de buitenlandsche strijd- genooten en dankt ten slotte het Brus- se.ls.ch kongreskomiteit dat op uitste kende wijze voor de inrichting van dit kongres zorgde. Alvorens de eigenlijke vergadering in te zetten brengt de heer voorzitter een welgemeende hulde aap; de nage dachtenis van onzen diepbetreurden hoofdopsteller en medewerker, den hr J. Ivarnas. Voor eenige maanden werd deze vurige Esperantist en ijverige werker, pas 32 jaar oud, uit het leven gerukt. Tot zijn laatste oogenblikken bleef hij aktief ijveren voor Esperanto Hij weze ons een, voorbeeld. Vervolgens geeft de heer De Brou- were, algemeen sekretaris, lezing van het jaarverslag, en de heer Bassleer, kasmeester, geeft een overzicht van den finantieeleru toestand. Dc voorzitter geeft lezing van tele grammen en brieven, toegekomen van verschillende buitenlandsche Esperan- tovereenigingen. De vertegenwoordigers unit Neder land, Engeland, Frankrijk Duitschland, Wallonië, Denemarken, Zwitserland en Indië, brengen hun broedergroet aan de Vlaamsche Esperantisten in wier naam, afgevaardigden uit bijna allle Vlaamsche steden op hun beurt de internationale verstandhouding huldigen.1. Het komiteit dat opgericht werd met het doel een (grafzerk te plaatsen op het graf van onzen gewezen hoofdop steller, den heer J. Karnafs, doet een beroep op alle aanwezige Esperantisten om deze aktie daadwerkelijk te steunen. Na deze onder alle opzichten ge slaagde kongreszitting gingen de dëol- nemers, in sfoet, naar het spijshuis «Brasserie Fllamande» waar een gezel lige feestdisch h-en wachtte. 's Avonds werd een EsperantofeOiSt gegeven met zeer verzorgd programma. Gedurende dit feest werden de diplo ma's uitgereikt aan. een 50-tail leden diè onlangs het examen aflegden. Een schitterend geslaagd galabal was: het •slot van deze welgeliuikten dag. BELANGRIJK BERICHT Binnen enkele dagen zullen de kwi tanties aangeboden worden tot her nieuwing der trimestrieeie en semes- trieele abonnementen. Maandag 10 Juni. - Maandagvoor middag hield de Katholieke Vlaamsche Esperantovereeniiging haair jaarverga dering. Na een. overzicht der werking gedurende het afgeloopen jaar, werden de plannen besproken tot verderen uit bouw. Onderwijl werden de overige deelne mers door de stad geleid. De heer Rain- son, gids: voor Brussel en Ondervoorzit ter der «Flandra Ligo» gaf hiun een overzicht der ontwikkeling van de ker kelijke en burgerlijke bouwkunst te Brussel. Na het gezamenlijk middagmaal (gin gen een aantal deelnemers naar de wereldtentoonstelling. De anderen ver kozen een bezoek aan park en museum van Tervureni. 's Avonds, werd in Breughel, tot slot, een afscheidsvergadering gehouden. De politieke toestand. Dinsdag morgen vergaderde het hoofdbestuur van het algemeen Kristen Werkersvorhonrt, onder het voorzitter schap van M. Heyman. Na te hebben vastgesteld dat het Ver bond steed's- een zelfstandig lichaam is geweest in den schoot van de Katholie ke Unie en het in de toekomst wenscht te blijven, ging de vergadering over tot een bespreking over den politieken toestand en onderzocht in het bijzon der de kwestie van de -hervorming van de vverklaozenfondsen en gelijkaardige inrichtingen voor werkverschaffing Verscheidene aanwezigen drukten hun 'sPijt uit over het feit dat de katholieke jninisters geregeld door de socialisten in hun vergaderingen worden aan/geval len. rJ Gin slotte besloot de vergadering .Verder haar steun te verleen en aan het kabinet Van Zeeland, ingevolge het be sluit van het congres van- 7 April, wat nochtans opbouwende kritiek niet uit- sluit. De bespreking zal op een later vast te stellen datum worden voortgezet. Dinsdagochtend verschenen voor de '8e Kamer van het Beroepshof te Brus sel vijf personen, die veroordeeld wer den door de boetstraffelijke rechtbank, in verband met de zaak der genadever- leeningen, die destiljds veel ophef heeft gemaakt. Voor het Hof verschenen Gabriel Van Egeren, onder-bestuurder bij het minis terie van Justitie, die veroordeeld werd bij verstek, lot twee jaar, vijf maanden gevangenisstraf en 276 fr. boete; Mau rice De Vvlder, adjunkt-sekretaris; bij liet parket van het beroepshof, die een jaar en 276 fr. opliep; Alfons Van Hee- ke, onderbureeloverste bij het ministe rie van Justitie, die veroordeeld werd tot 11 maanden en 176 1T. boete; pater Georges Verecke en Anne Moureau, die onderscheidenlijk 9 maanden en 126 fr. en 8 maanden e,n 100 fr. opliepen. Het Hof was voorgezeten do<or faads- lieer Dujardin. Verslag werd bracht door raadsheer Schuind Aan de bank van de verdediging, mrs. Sasserafh, Brafford, Vanderveeïen en Mundeleer. Na lezing van het verslag werd de zit ting geschorst. In het «Staatsblad» van Zondag ver scheen een Koninklijk besluit houdende herziening van het Koninklijk besluit van 2rS Fe-bruari 1935, n. 126, tot rege ling van de vastsitedlimg der wedden van de -gemeenteonderwijzers. Verslag aan den Koning. Naar luid van artikel 1 van het 'be sluit van 28 Februari .1935, ril, 120, tot regeling van de vaststelling der wedden van de gemeente-onderwijzers, moigen de gemeenten met meer dan 5.000 in woners aan hun onderwijzers, binnen zekere bepaalde grenzen, wedden ver- leenen welke hooger zijn dan die voor zien biij de wet tot regeling van het la ger onderwij©. De gemeenten met 5.000 inwoners en minder beschikken niet over dat recht. Er zijn er evenwel die belangrijke cen tra vormen of die deel uiitmaken vamj een agglomeratie naast andere gemeen ten eener hooger e categorie. Anderzijds rangschikt het' besluit waarvan spraike al de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners in een enke-' le categorie. Voor de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners welke voor de betrok ken leerkrachten bijzondere levensvoor waarden kunnen aanbieden, schijnt het oprichten eener 'hoogere categorie ge wettigd te zijn. Trouwens de streng-wlskundige rangschikking der gemeenten volgens hun bevolking geeft aanleiding tot ge gronde opmerkingen. De aard eener gemeente, in opzicht van de bestaansvoorwaarden, liüEhgt niet uitsluitend af van de belangrijk heid der bevoflking. Dat is doorgaans het geval voor de gemeenten welke tot een niijvertveidsstrëek behooren of wel ke dicht bij groiotere gemeenten liggen welke zij als het ware aanvullen. Er dient dus voorzien te worden dat de gemeenten, op verzoek van de plaat selijke overheden, in een hoogere ca tegorie kunnen ingedeeld worden. Ten slotte dient artikel 3 veranderd te worden in den zin der wijzigingen bij besluit van 31 Mei toegebracht aan dat van 28 Februari 1935, n. 125, betref fende de bezoLdinging en de pensioenen ten laste van de provinciën en van de gemeenten. Het hierna volgend ontwerp-besluit verwezenlijkt de beoogde verbeteringen. Tekst van het besluit Artikel 1. De bepalingen van Ons be sluit van 28 Februari 1935, tot regeling van de vaststelling der wedden van de gemeenteonderwijzers worden vervan gen door de volgende Artikel 1. De wedde van de onder wijzers der gemeentellijke en aangeno men lagere schelen en bewaarscholen, mag het bedrag, vastgesteld bij de be palingen der artikelen 29, 30, 31 en 3 3b is der wet tot regeling van het lager onderwijs niet overschrijden a) Met meer dan 10 t.ii. in de ge meenten met 10.000 inwoners en min der; »b) Met meer da.n 15 t.h. in die met, 10.001 tot 25.000 inwoners c) Met meer dan 20 t.h. in 'die met 25.001 tot 50.000 inwoners; i» d) Met meer dan 30 t.h„ in die met 50.001 lot 100.000 inwoners »e) Met meer dan 40 t.h. in die met meer dan 100.000 inwoners. In bovenbedoelde wedde zijn niet begrepen: 1. De vengeldingsvergoedingen toe gekend door sommige gemeenten aan de schoolhoofden die de voordeden van een schoolhuis genieten 2. De ancienniteitsvergoedingen welke door de gemeenten werd-e.n ver leend aan de onderwijzers-oorloigsinva- lieden. Artikel 2. Op verzoek van den ge meenteraad mag de Koning de gemeen ten, welke deel uitmaken van een ag glomeratie of welke in bijzondere eco nomische toestanden verkeeren wat be-" treft- de geheele of gedeeltelijke bezol diging van hun onderwijzend personeel [Londen, 10 Juni. Uit Kartoem wordt vernomen* dat lijken van Fran schen ontdekt zijn op .een. afgelegen plaats in het Noorden van den Soedan-' 1 woestijn. De personen zijn omgekomen van den dorst. De slachtoffers zijn vier koloniale ambtenaren uit Dakar, namelijk de hh. Audrec, Eudier, Martin en Georgault. Zilj waren op 20 Mei per auto uit Da kar vertrokken. Zij waren te Kartoem op 26 Mei en waren op weg naar Hal faha door de woestijn. Men veronderstelt dat de auto ergens achter gelaten werd, wegen© een defekl dat de inzittenden niet konden herstel len, en dat de ongelukkigen getracht hebben te voet den Nijl te bereiken. Parijs. 11 Juni. Omtrent het ont dekken van de lijken van de Fransche koloniale ambtenaren, die in de woes tijn van Nubië den dood vonden ver neemt men thans volgende bijzonder heden!. Zondagmorgen ontdekten patroeljee- rende mehari sten, die de Egyptisch- Boedaneesche grensi bewaakten een ip elkaar gekrompen lijk, dat igansch on kennelijk was. Aan den slaap was een ader gesprongen en geronnen bloe'd zat vast in de ooreu, den mond en den neus. Het gelaat was opgezollen. Een tiental kilometers verder lag in het zand een tweede lijk. Het was bijna uitgedroogd. De ongelukkigen, wetend, dat zij geen voldoende levensmiddelen meer beza ten, om in de woestijn, een vrij-l'wij- felachtige hulp af te wachten de streek waar de lijken gevonden werden is inderdaad een van de meest verlate ne van gansch Hgyptisoh-Soedan hadden waarschijnlijk besloten ten al len prijs den Nijl te bereiken. Zij wa ren in zijn nabijheid gekomen, waar schijnlijk zonder hem te bemerken. Tot nu toe werden nog slechts twee lijken gevonden, die niet konden ge identifieerd worden!. Een vliegtuig, opgestegen om opzoe kingen te doen naar de vrachtauto en naar de lijken van de twee andere ver ongelukte ambtenaar is moeten terug- keeren, tengevolge van de onverdraag lijke hitte en den feilen wind. Omtrent de mogelijkheid de twee an dere lijken weer te vinden, verklaarde de piloot «Indien de s*torm voort blijft woeden moet gevreesd worden, dat de lijken heelemaal door het zand zuillen bedolven worden en dat zij nooit zullen worden weergevonden. Voortaan zullen de overheden toch ten doorheen de woestijn met een en kele auto verbieden. Men zal voortaan, om de woestijn te doortrekken, ploegen moeten samenstellen. Een radiorede van kolonel Gabriel! Marinesco, policieprefckt te Boekarest, is als een bom gevallen in de politieke kringen der Rumeensche hoofdstad. Herinnerend aan de gebeurtenissen) welke de troonsbestijging van koning Carol II voorafgingen, heeft kolonel Marinesco kriliek uitgebracht tegen al de politieke partijen, liberale partijen inbegrepen, welke thans 't bewind in handen voeren. Hij heeft bevestigd dat er thans in Rumenie maar twee werk- Iijkheden bestaan de Koning en bet Leger en dat «dc Koning moet rogeeren zooals destijds de Voïvode». In zekere kringen te Boekarest beves tigt men dat de kolonel niet uitsluitend zijn eigen raadgeving heeft opgevolgd, door zich aam dergelijk pleidooi Ce Ieenen. Het moet een akkoord gelden tusschen hem en den koning. Men weet trouwens dat de betrekkingen tusschen den Vorst en den kolonel op zeer vriend- schappelijken voet berusten. Twee jaar geleden werd de politieke krisis, die den val van het kabinet Maniu veroorzaakte, uitgelokt door een geschil tusschen den minister van Binnenlandsche Zaken en kolonel Marinesco, wiens verplaatsing door de regeering werd aangevraagd, voorstel waarop de Vorst weigerde in to gaan. Het is dan niet te verwonderen dat de jongste radiorede van den kolo nel heel wat opschudding verwekt in bevoegde kringen, waar men zich ie- deren dag aan groote politieke gebeur tenissen verwacht Men .gewaagt nu reeds van een afkondiging van een ko ninklijke diktatuur, die vooraf' zou wor den gegaan door de afschaffing van het Parlement en de afstelling dor huidigo regeering. Marseille, 11 Juni. Met de Neder- landsche st. «Dempo» is Mgr Neve, ge- generaal der Benediktijnen te Marseille uit China toegekomen, alwaar hij in opdracht van den H. Vader een zending van zes maanden volbracht heeft. Mgr Neve, die verder per spoor naar Betgie reist, heeft bij zijne omreis een groote verbetering in den toestand der kristenen in de Chirieesche republiek vastgesteld. Op 29 Juni zal Mgr Neve in de Abdij van St-Andries bij Brugge, de priester wijding biljwoncn van m'. Loe-Tsing- Tsieng, oud-minister der Chineesche republiek. Dinsdagnamiddag had, in het minis terie van Arbeid en Sociale Voorzorg te Brussel, een nieuwe bijeenkomst plaats van het veTzoeningskomiteit voor de mekanieknijverheid om het loon- vraagstuk te bespreken. Men weet dat de arbeiders hadden aangedrongen op het intrekken van de jongste loonsver laging met 5 t.h. Het Komiteit heeft eensgezind beslo ten het. volgende voorstel voor' te le/ gen aan de twee partijen 1. een loonserhooglng met 2 t.h. zou toegepast worden met ingang van 15 Juni; 2. een tweede verhooging met 2 t.h. zou ingaan op 15 September. In beide gevallen zou de verhooging gelden voor de loonen waarvan de be rekening ingaat op de onderscheiden lijk aangegeven data. Bij beide partijen zal worden aange drongen opdat zij zoo gauw mogelijk hun antwoord zouden doen kc riff en. meentelijke loonschaal of door toesla gen, wedden zijn verleend die de bij dit besluit bepaalde maxima overtreffen. Deze herziening is onderworpen aan de voorwaarden van goedkeuring, van J i t i WW| verbetering of van proc-eriuren van ran0schikken in een hoogere categorie ambtswege, voorzien bij de alinea's. 3 dan die waarin airtikel 1. van het on-;en 4 van artikel 3 van het koninklijk uit-c .derll,Jvl§: besluit ze indeelt. Bij voorko- besiluit n. 125 van 28 Februari 1935 en mcoC-j mend geval bepaalt dc Koning de voor waarden waarvan de nieuwe rangschik king afhankelijk wordt gemaakt. Artikel 3. De gemeenteraden moe ten uiterlijk op 30 Juni 1935, de- regle menten herzien, waarbij door een ge- Zie hiernevens. Conslianza, 11 Juni. Heden verliet dc «Principessa Maria» de haven met bestemming van Odessa, als eerste Roe- meensch schip dat na den oorlog koers zet naar Rusland. Te Odessia zal de «Prinscipessa Ma ria» materiaal inladen uit dc Roemeen- sche Isarchieven, welke door de Tsaris tische regeering naar Rusland zijn overgebracht en thans door de Sovjet- regeering worden teruggegeven. Gepaard aan de hervatting van liet,' Roemeensch-ltussische scheepverkeer, gaat het herstel van de brug over dq Dnjester bij de Tighina, Deze zal 6 Augustus zijn voltooid de eerste, trein van Roemenie naar Rus land zal op 8 Aug. de brug passeeren. Washington, 11 Juni. -Edgar Fou- ver, bestuurder van de strafrechterlij ke onderzoeken bij het departement van rechtswezen heeft gemeld, dat hij reeds meer dan 100.000 dollar heeft weerge vonden van de 200.000 die betaald wer den als lospriijs voor den kleinen Geor ge Weyerhauser. 90.700 dollar werden weergevonden,, in den grond verstopt nabij Salt Lake I City, tengevolge van de bekentenissen van de echtgenooten Harmon Waley, wordt van kracht op 1 Juli 1935. I die beiden aanigehoudeé worden. Artikel 4. De. onderwijzers, die op den] Anderzijds werden 16.000 dollars datum van het onderhavig besluit een1 weergevonden in den wagen van een wedde genieten welke hooger is dan heC.van de voortvluchtige medeplichtigen, toegelaten bedrag, genieten het voor-] zekere William Mahan, die ervan ver deel der bepalingen van artikel 8 voor-( -- ~-ro-- van. dacht wordt de rest van den losprijs u» bovenvermeld koninklijk besluit, jzijn bezit te hebben.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1