De Wereldtentoonstelling Hoe een Veldwachter zich verloste van zijn Rheumatiek ZIJNE MOEDER Landbouwbelangen Diefstal te Etterbeek 13 Juni. H. Antonius van Padua -Ferdinand de Bullowes, aldus heette liiij, werd geboren in ll 93. Hij nam den naam Antonius aan, toem hij in de orde der Franeiskanen trad. Hij was een groot prediker en wonderdoener. Een jaar na zijn dood 1231werd hij reeds heilig verklaard. Een monument te Kiewit. Op eeni ge honderden meter afstand van .het vliegplein Kiewit-Hassell gaat men een klein memoriaal oprichten, ter plaats ,waar de hangers waren gestaan van eerste vliegplein van Belgie, dit is te Kiewit op een veld dat sedert eeuwen dezen naam draagt en dat het eerste nest moest wezen van de Belgische vliegtuigen, onder de leiding van M Jules de Laminne. Een historisch kasteel voor zijde rupsen. Lady Hart Dyke heeft het kasteel van Lui lings tone, in graafschap Kent (Engeland) een oud verblijf der «Tuidors, tot een kweekplaats voor zij derupsen ingericht. Met de medewer king vam een Italiaanschen deskundige, en twee jonge helpsters heeft zij in de vroegere salons 300.000 tonnetjes, uit Balie afkomstig, aangebracht, en in de warande werden de noodige moei'be- zieboome-n geplant. Zij hoopt een zijde te vinden die voor de Engelsche machi nes past en neemt daartoe proeven met vier verschillende soorten van rupsen. Voor het eerste jaar voorziet zij een op brengst van ongeveer 75 kilogram ruwe zijde. Het plan De Man werd gebuisd in Zwitserland. «Da Métropole» citeert de Engelsche «Times», die het volgend kommenitaar op het Zwitsersch refe rendum ontving uit Genève. «liet plan (dat door het referendum .werd verworpen) werd opgevat door ie en Belgisch socialist, M. Hendrik De Man, en werd besproken te Pontigny, in Frankrijk, in 1934, door de vertegen woordigers van acht landen, Zwitser land erbij begrepen. «De maatregelen zijn van dien aard dat, moest het plan aanvaard geweest ziljn, er eene bijkomstige jaarlijksche .uitgave van 180 millroen goudfrank zou uit gevolgd zijn, om te beginnen.» M. De Man heeft geen «chance» met zijn plannen Proficiat Proficiat' voor de roode •oppers en schreeuwers - God dank in, de andere/tanden zijn ?r ook nog mensehen, die klaar zien Algemeene heirvorming der werk- Iccsheidsfondsen. Zooalsjne.u weet werd eehi komit'eit van zes ministers be last met het besludceren.van het vraag stuk .der. werkloosheidsregeling. Het werk dat reeds goed opgeschoten was, is voor enkele dagen stilgelegdwegens jde afwezigheid van minister Delattre, die te Geneve de hesprekingen in ver hand met de 40-urige arbeidsweek hij- woont. De kabinetsraad zal zich eer lang met de kwestie kunnen bezig hou den. Het gaat enkel om een kwestie mn organisatie en niet om het werkloos heids-regime zelf. Men denkt er aan een •nationale dienst voor plaatsing en [werkloosheid op te richten, waarin de regeeringsdiensten en het Nationaal «Crisisfonds zouden versmolten worden ten einde meer eenheid te brengen in dè methodes. De groepeering van al de diensten zal een meer afdoende werkiw inzake conlröle en. plaatsing mogelijk maken. Men had hem op 't dorp gezegd Krusche.'.i Salts te beproever Ziehier een veldwachter die, dank aan Kruschen de kracht van zijne jeugd heeft teruggevonden. Hij .schrijft: «Reeds- eenigen tijd lang', leed ik ge weldig aan- spit in den rug. Ik bewoog mij slechts uiterst moeilijk. Ik had eveneens pijnen aia-n de enkels, de knieën en de schouders. Op het dorp sprak ik er met vrienden over, die mij gezegd hebben Beproef Kruschen Salts en gij zult ons den uitslag mede- deelen. Ik heb eene kuur mét Kru schen Salts gedaan en ik ga er no; mee voort. Ik vaar er uiterst goed mede. Allé pijnen zijn verdwenen. En noch tians ben ik niet jong meer, vermits ik 64 jaar oud ben». M. J. S... Wanneer ons organisme te veel zuur voortbrengt kan het dit niet meer weg werken. Dit zet zich dan neder "in onze ledematen in zeer kleine maar vlijm scherpe kristallen, die de stekende pij nen der rheumatiek teweeg -brengen'...... Kruschen verdrijft de rheumatiek, omdat het de urische kristallen'oplost en er de afvoering langs het nierkanaal van verzekert: Bovendien prikkelt -Kru schen den levér en de ingewanden in hun giflvernietigend werk en helpt hen den voedselafval af te voeren. Uw bloed wordt weer zuiiver en sterk. Giij zijt verlost en verjongd. Kruschen Salts, alle apotheken 12 fr. 75 per flesch; 22 fr. per groote flesch (voldoende voor 120 dagen). te Brussel PROGRAMMA. Donderdag 13 Juni. Vijftigste verjaring van de Vereeni- ging van Belgische Ingenieurs en Nij verheidslieden. 16 u. 30 Ontvangst van de aftge vaardigde; 20 u.: Feestmaal. Luxemburgsche week. Kongressen. Unie voor den Vol kembond, slotvergadering 10 u. Inter nationale Vrouwenraad; Bebouwde Ei gendom/; Sanitair Vliegwezen. Alberteum. 14 u. 30 Plechtige ontvangst van Lpuis Lumière. -Auditorium. 15-17 u Koncert door de Gèmeenteharmoriiie. 16 uur. Opstijging van lu-clit- sehipper Veenstra. Egyptisch paviljoen. 16 u. 30 Lezing over suikerriet door den h. Ca- pa:rt. Feestzaal. 17 u.: Orgélkonhert door den h. Flor. Peelers. Biilgaiu'Scli. paviljoen -r— 17. u. 30: Lezing over Bulgaars-clie kunst, door prof, A. Graber. pud-Brussel. 14-18 u. Schieten met karabijn en pistool 9,30-13 u. Schieten op staande wip' 14-16 u. volkskoncert, Balieplein 16—18 u. beiaardköneert, door den h. K. Chapel; 21-23 u. wandclkoncert. Vrijdag 14 Juni. Kongressen Bestendige Kommis sies van/ den Internationalen Vrou wenraad; Sanitair Vliegwezen; Bebouw de Eigendom; Vereeniging van Belgi sche Ingenieurs en Nijverheidslieden. Luxemburgsche week. 14,30 u. Wedstrijd vian automo- biel-elegantie (eerste dag). 14,30 u. Plechtige zitting van de Vereeniging van Belgische Ingenieu-rs en Nijverheidslieden in aanwezigheid van den Koning. Egyptisch Pavilljoen. 16 u. 30 lezing door den h. Mekhitarian Het Toerisme in Egypte». Bulgaarseh iljoen. 17,30 u. lening mei lichtbeelden, door prof. A. Graber: «De Bulgaarsclie Kunst in de Middeleeuwen Oud-Brussel. 15-17 m Volks koncert, Balieplein 21-23 u. Wan- delkoncert. Meer dan 900.000 personen bezoohten de tentoon stelling De bevoegde diensten bij de wereld tentoonstelling hebben getallen mede gedeeld in verband met het bezoek tij dens de Pinkster-dagen. Hieruit blijkt dat verleden Zaterdag 150.000 perso nen de tentoonstelling bezochten; Zon dag bedroeg het aantal bezoekers een half millioen eni Maandag 250.000. Sedert de openinig van de Brussel- sche tentoonstelling tot op heden zijn meer dan vier millioen personen op bezoek geweest. Het spreekt vanzelf, dat de vreemde lingen in /aanzienlijke mate medehelpen tot het wellukken van de internationale tentoonstelling. Het blijkt, dat de bezoeker-s-van Fran, sche' nationaliteit het rek-ord slaan. Daarna komen de Nederlanders, de Lu xemburgers, de Engelschen en de Duit- schëfs'..30v M_efc';'g^.noegen kan worden vastge steld in verband met de indrukwekkem de .menseiiênmassa, die tijdens de Pink stérdajgëfi de sprookjesachtige Heizei stad bézoehteh, dat geen wanordelijk heden zich hebben voorgedaan. Voor het verkeer waséailes geregeld en het liep dan ook vlot; fan stapel. Er deden zich evenmin •Ine.fdenswaardige onge vallen voor. 'v ,y Verleden Zondag was het bij de lo ketten der tentoonstelling zoo druk, dat- er gelegenheitfeloke-tten moesten, wor den bij geplaiilst. - Tijdens dén ngólti van Zondag op Maandag was er. in de stad gebrek aan' slaapgelegenheid. Hét weder was geluk kig verrukkelijk en zoo gebeurde het, dat talrijke personen de treden, die haar de paviljoenenleidén, en de graszoden tot «ruststede? hadden verkozen. O meisj«, d»t do slanke lijn, Om naar de mode tooh te aijn Als hoofddoel stelt van al uw streven, Waarom vergalt gij zoo uw leven Met pillen, zalf en artsenij 't Kan véél eenvoudiger. Hoort naar mij DRINKT F. C. JACOBS SUIKERIJ. 2. dat het bezetten der grasweide af- ITïlBaAol/ wissele op zoodanige wijze dat de Brand *6 UHSjeCK graasperioden elkander opvolgen met tusschcnruimten van 4 tot 5 weken 3. dat er voldoende vocht zij voor den groei en de regelmatige ontwikkeling van het gras. Deze drie voorwaarden bchooren ver vuld tijdens den gansche duur van den weidegang, en merk wel op' dat men dan nog maar 22 liter melk kan voortbren- ken omdat hel opnemingsver,mogen van de koe beperkt is. En worden die voorwaarden ooit in Belgie vervuld Volstrekt niet, en dat is gemakkelijk le bewijzen. Het is immers voldoende geweten dat tal vam landbouwers de grasweiden niet genoegzaam bemesten Bij het begin van dé lente ga-at het re delijk goed, maar na zeer korten tijd'is de hoeveelheid gras te gering. Ten an dere de graslanden zijn te dicht bezet, want er zijn in Belgie slechts 640.000 hectaren weiland voor 1,700.000 die ren. Het vochtig houden mn de weiden is hier ook onmogélijk: een hectare wei land heeft 30000 tot 70000 liter water per dag noodig, wijl in ons land slechts gemiddeld 25000 liter per dag op die oppervlakte vallen. Dit alles bewijst eens te meer hoe zeer deze kwestie ingewikkeld is-, en hoe moeilijk het is de jmsle waarde van het opgenomen gras te bepalen. Uit al het voorgaande blijkt ten Maandag rond middernacht werd de brandweer van Anderlecht opgebeld, naar aanleiding van het uitbreken van brand op den Ninoofs-ehen steenweg te Dilbeek, recht over het tramstation Toen de pompiers Ier plaatse kwa- breiding genomen. De brand was ónt- men had liet vuur reeds een groote uit staan in het bijgebouw eener herberg in welks nabijheid ook een meubelfa briek opgericht was. De vlammen om hulden reeds- twee naburige huisjes en de herberg. Vier poimpen werden in wer king gesteld. De reddingswerken liepen niet, gemakkelijk van stapel. De bewo ners der brandende huizen: waren er in geslaagd een gedeelte der meubels bui ten te brengen. Gelukkig ziljn er geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Tot 5 uur 's morgens- streden de pom piers tegen het vuur. De schade is zeer aanzienlijk. De meubelfabriek evenals de twee huisjes brandden gedeeltelijk uit. Deze nachtelijke brand verwekte te Dilbeek geweldige beroering. De oorza ken mn den brand zijn vooralsnog niet bekend. Ontploffing aan de Petroleum- inrichtingen te Antwerpen Aan de Petroleuminriehlingen deed zich Dinsdagvoormiddag een ontploffing klaarste dat de koe in de weide geen'yoor, waarbij vijf werklieden brandwon- voldoend-e hoeveelheid voedsel vindt, ,jeI1 opliepen. Vindt de koe in de weide voldoende voedsel Bij. weidegangj evenals bij voeding op stal, dient er rekening gehouden met de opbrengst van het dier bij het vast stellen en bepalen van hel rantsoen; dan alleen vermijdt men het mager worden van de koe, eif is.;rr middel den duur der melkgeving tol zijn maximum te brengen. vU' Dat vraagstuk is és; zomers moeilij ker op te lossen dan 's winters. Trou wens tijdens het gure jaargetijde kan men gemakkelijker de- verschillende voeders wegen, en er de voedingswaar de van: bepalen bij"imiddel van de be staande tabels die den gemiddelden in houd er van aanduiden; maar 't, is veel lastiger de voedingswaarde vast te stel len van de hoeveelheid opgenomen gras gedurende een dag weidegamg. Zulks kan maar bij benadering gebeuren, en de waarde er van hangt den nog af van de soort weide. Deze kwestie werd nochtans ernsti-; onderzocht door deskundigen en vooral door de Emgelschen die in- dit vak onte gensprekelijk bevoegd zijn. Het blijkt uit ernstige proeven ge daan in de landbouwhoogeschool van Cambridge dat de droge stof van het jonge opgenomen gras, de noodige be slanddeelen bevat om 22 liter melk per daig en per kop voort te brengen, wel te verstaan als de volgende voorwaarden vervuld ziljn 1. dat de weide behoorlijk bemest worde ten einde de hoedanigheid en de hoeveelheid van het- gras te verhoogen; en dat het volstrekt, noodzakelijk is ge past en doeltreffend krachtvoeder toe te dienen. - In een volgend artikel geven wij hierover practische wenken. J. Aidit. De kapitein Maurice Steppe, wonende in de Philippe Baueqstruat, te Etter- beek. ging ter gfkg.iJ.eid van Pinkste ren Zaterdag 11. >oer een paar dagen op reis. Toen hij Maandag avond thuiskwam stelde hij vast dat dieven door middel van v,aisclvc sleutels bij hem waren bin nengedrongen. Ganseh dc woning.van in den kelder Deze zijn: Jozef Wauters, 49 jaar* oud, wonende Tuinwijk, 24, le Burght, liep brandwonden op aan het aange zicht, de rechterhand en polesn; Petrus De Borger, 50 jaar ouid, wonende Druk ken jstraat, 22, had wonden, aan liet aangezicht en de linkerhand; Frans Van Ranst, wonende Liersche steenweg, te Bornem, bekwam brandwonden aan aangezicht, banden en polsen, en Jozef Van Klapdorp, wonende Dorpweg, te Zwijndrecht, had wonden /aan aange zicht, linkerhand en pols opgeloopen. De vijfde /gekwetste,;.Adolf Dc Wachter, van Hemiksem, die. verbrand was aan knie, aangezicht, handen en polsen, kon na verzorging in het Verbiandhuis, naar zijn woning terugkeeren. Zijn vier an- overgebracht worden. Een onderzoek is ingesteld teneinde de oorzaak vast te stellen. tot op den zolder was doorsnuffeld. De voorwerpen dié door de dieven niet kon- dcre werkmakkers moesten Ier verple- dön méegèiiomen worden wérden op den ging naar het St: Ca/milliusgesticht grond geworpen. j Het bedrag van den diefstal kon nog| niet worden vastgesteld wijl de hoe veelheid gestolen voorwerpen Le groot is. De buit is wellicht per auto vervoerd. De politie van Etterbeek verwittigde het parket dat ter plaatse afstapte en vin gerafdrukken opnam. Ben oude man valt uit het raam te Schaarbeek Dinsdag morgen, rond 7 uur, viel de h. Pierre Van der Heyde, 82 jaar, wo nende op den Leuvenschen steenweg, te Schaarbeek, door het raam- van de der de verdieping. Toen men hem opraapte ademde de ongelukkige nog slechts zwakjes. Hij overleed korten tijd na dien. Het is niet bekend in welke om standigheden dit pijnlijk ongeval zich heeft voorgedaan. 16de Vervolg. Henry's hart klopte onstuimig zijn boezem en het duiurde geruimen tijd voordat hij weder in slaat was een geregeld gesprek te kunnen voeren Isidora daarentegen babbelde met de beminnelijkste levendigheid. Hare' gé dachten stemden haar blijmoedig, én zij bemerkte niet dat haar geleider uit. fene andere oorzaak dan aangebörene bedeesdheid zoo weinig spraakzaam was, want zilj scheen die door haar vroolijk gesnap te w;illen' verdrijven. Ten laatste evenwel overwon Henry zijne verlegenheid, en hij sprak weder levendig en met vuur, en naarmate hij spraakzamer werd, werd zij stiller en opmerkzamer. Hij vertelde van eene reis, die hij voor eenigen tijd naar Amerika gemaakt had, en Isidora luis terde aandachtig. Hij had zijn. verhaal nag niel geëindigd, toen zij reeds lot Hunne verwondering voor de slotpoort BI ouden ACHTSTE HOOFDSTUK EEN VOORLOOPIGE OVEREENKOMST Voordat Henry dien avond te bed ging had de markies hem reeds vei zocht zijne dorhtor onderricht in het teekenen te geven. Dc voorwaarden waren vastgesteld, en de jongeling be vond zich nu in eene positie, die vooi- Jiem even nieuw als onverwacht was. jlij ua,m. zich echter voor zijne taak moedig te aanvaarden en zijn best te doen. Vreezende dat eene vertrouwelij ke omgang met zijne leerlinge voor ziijne rust gevaarlijk kon worden, zou hij er zooveel mogelijk voor zorgen,met haar niet langer te zamen te zijn dan het volstrekt noodig wiais-, en elk ander gevoel dan dat van achting dadelijk te onderdrukken. Dit was zeker een verstandig besluit. Misschien had Isidora ook een derge- lijk besluit genomen. Zoo niet, Clan zou 't Henry niet veel balen. Drie diagen nadat de leekenlessen waren aangevangen, kwam graaf Ar- naud dé Mo-ntefere op het slot Monlig- ny een bezoek brengen. Hij had zich naar gewoonte sierlijk gekleed. Niadat hij was afgestegen en zijn paard had overgegeven aan een stalbediende die op het gel-uiid van het hoefgetrappel was toegesneld, ging hij den markies in de gezelschapszaal opzoeken. De markies kende den graaf niet,, an ders dan als den 'rijksten man in de provincie en als een edelman van on besproken gedrag. Misschien had hij er wel van gehoord dat de graaf zich nu en dan aan den wijn te builen ging maar dit gebrek kon aan zijne achting voor hem niet veel afbreuk doen. Komt ge mij nu toch eindelijk eens bezoeken zei de markies, de hand van den graiaf hartelijk schud dende. Op mijn woord, ik meende dat gij de provincie had verlaten. O neen, maar ik heb het zeer druk gehad, antwoordde de graaf imet eene ongedwongenheid die in het ge- 1 heel niet in ziijne natuur lag, maar 'waarvan hij zich altijd het voorkomen trachtte te geven, als hij zich m liet gezelschap van iemand als de markies bevond. Ik had het waarlijk zoo druk, dat ik mij 't genoegen u te zien voort durend moest ontzeggen. De markies geleidde de graiaf naar zijn kamer, er werd wijn ge-bracht, en weldra waren de lre.eren in een ernstig gesprek over de gewichtige gebeurte nissen der laatste dagen, 't Duurde echter niet lang, o-f dc graaf schoof zijnen stoel dichter bij dien van den markies' én zei Ik wilde, mijn waarde markies, een onderwerp ter sprake brengen, dal reed® lang mijnen geest bezighoudt en waarop ik ook reeds in een vorig on derhoud met u- gezinspeeld heb, hoe wel ge, naar 't mij voorkomt, mijne bedoeling niet hebt begrepen. Ge weel dat onze bezittingen aan elkander grenzen. Zeker, antwoordde de markies,die aandachtig geluisterd had, ze grenzen vlak aan elkander', en twee schooner bezittingen zijn in 'l graafschap; niet te vinden. Juist Ik twijfel er zelfs aan of er in 't geheele koninkrijk wel schoo ner te vinden zijn. -Misschien niet, meende de mar kies. En. ging de graaf voort, waar zou men twee bezittingen aantreffen, die beter geschikt zijn om tol, eene bezit ting samengevoegd te worden aar zijn twee landgoederen, die een zoo goed afgerond geheel zouden vo-rmen? Ik heb er nooit aan gedacht,maar wat ge daar zegt, is waarlijk zoo dwaas met, sprak de markies nadenkend. Ja, Doodelijk Mijnongeval te Genk Een doodelijk mijnongeval deed zich voor te Genk. Op 660 m. diepte was de 70-ijiari-ge Alphonse Gijbeis 'van Winterslag aan. den arbeid. Hij maakte aanstalten om op le stijgen doch bij het passeeren van een put stortte hij in de diepte. Zijn- werkmakkers snelden hem ter hulp en brachten zijn vreeselijk ver- smiinkt lijk aan de oppervlakte. Het mijnkorps stapte ter plaatse af M. Sleenman, politiek ommissaris stelde een rapport op dat aan het parket va a Tongeren werd overgemaakt. ja, ge hebt gelijk. Maar voegde hij, de graaf aanziende, lachend erbijj ik ben er nu niet op voorbereid, uwe He- zitting voor de som, die ge er zeker voor vragen zult, te koopen, en even min ben ik geneigd de mijne te ver koopen. Ho' ho beste markies, ge zijt geheel op een dwaalspoor.Welke waar de zou ik aan mijne bezitting hechten, als ik uw (gezelschap en dat uwer fa milie moest mi'Sisen1Verkoopen neen, neen Vat ge 't niet dal. ik iet* geheel anders bedoel De markies zag dén graaf eens aan maar antwoordde niet. Men kon t aai zijne gelaatskleur zien dat bij geheel in gedachten verdiept was. Begrijpt ge -mij ni.et vroeg de igraaf. Dan zal-ik me duidelijker uitdruk ken. Ge hebt slechts ééne erfgename. Ja, slechts eene. Mijne dierbare Isidora is mijne eenige erfgename. En ge denkt er zeker niet aan, te hertro-uwen Neen, daar ben ik te oud voor. -Dat dacht- ik ook, zei dc graaf, en hij dronk voor de tweede maal zijn glas. ledig, wellicht om zijnen moed aan le wakkeren of omdat zijne keel begon droog te worden daarna gm-g hij voort En ik, heb geen naaste bloedverwanten. Als ik nu stierf, zou miljne bezitting versnipperd worden onder een troep verre neven en nich-j ten. Ik moet dus een erfgenaam heb-j beir, beste vriend, opdat als ik van deze wereld scheid, ik mijne geheele bezit ting aan iemand nalaat, die cr goed zorg voor draagt en er prijfc op stelt. Ik heb om op de zaak te komen uwe dochter leeren kennen' ik heb met haar gereden en ben met haar uit wandelen geweest, dikwijls heb ik met haar gesproken, en T is alzoo gecu wonder dat ik haar heb liefgekregen. Dit zeggende legde de graaf de hand op zijn hart en vervolgde op zoo toe- deren toon als hem slechts mogelijk was Ik gevoel het levendig dat, zoo ik op aarde gelukkig wil zijn, ik hart en hand van Isidora de Montigny moet verwerven. En naar ik hoop, mijn? vriend, zult /ge mijn aanzoek niet af slaan. De markies- liet minder verwonde ring blijken dan ia/en zou verwacht bobben, en het aanzoek scheen licrn wel te bevallen. De graaf merkte dit dadelijk o,n, en op overredenden toon, de hand nog altijd op zijn hart, sprak hij verder Op die wijze zouden onze bezit tingen vereenigd worden, zooals ook onze belangen1 dezelfde zouden zijiu Aan hen, die dan eenmaal als onze op volgers, onze namen en den titel en de: waardigheden van de twee vereènigde huizen zullen voeren, zullen wij een aanzienlijken schat van aardsche goe deren nalaten. En. wat vooral mijne keuze bepaald heeft ik weet dat uwe dochter eene gade zal zijn, van wier lippen alleen woorden van waarheid en 'wijsheid zullen vloeien. Mijne verkla ring moge u eenigszins verrassen,om dat ik ze u zoo geheel onverwacht doe,, maar wat ik u openbaarde, is reed» lang mijn vurigste wensch geweest^ Hoe denkt gij er, oyer 't Y.eryolgt»

De Volksstem | 1935 | | pagina 2