Trouwlooze Politiek Bij de Socialisten 14 tegenover klare onbetwistbare feiten De Vrede fusschan Bolivië De JUNI 1935 Bij den Eerste-Mlnister Van Zeeland De Belgische stratosfeer- gondel aan het South Kensington Muzeum overhandigd KAMER Kerkstraat. 9 en Si Aalst. Telefoon iU. 135 .Publiciteit] buiten, het Arron,d. AALSTj Agentschap HAYAS Adolf Ma 1 - 20 Centicmea - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. U- 16 Smsssi d« ZirM-Buk BttMing-King^ 20 Londres fi. H. Basilius Zon op 3,48 Zon af 7,58 V. M. 16 L, K. 23 Het Christen Werkensverbond van België heeft Dinsdag te Brussel ver gaderd en na onderzoek van den; poli t.ieken toestand van het land, zijn be klag gedaan over de houding, der socia listen. Wij ontmoetten Woensdag te Brusi- sel een dor leiders van de Christen De mocratie. Wat dunkt u over den toestand, vragen wij hem. Niet slecht I Niet slecht I luidde het antwoord... maar de socialisten zijn onbetrouwbare kerels!... 1Hoe dat Ge leest toch gazetten Ge leest hun vlugschriften... Welnu, in al hun geschriften is hun eerste werk: de Christen Demokraten aanvallen... Natuurlijk, zegden we, ge zijt hun felste concurrenten Ja, maar, ze moeten eerlijk zijn en dat zijn ze niet Ze randen' ong aan op de oneerlijkste manier... Ge weet heel goed, dat de politiek der deflatie een heel andere politiek is als de politiek der devalvatie... Defla tie beleckende goedkoop leven, om door goedkoop leven te kunnen kbmen tot vermindering van de produktiekos- len... En door verminderde produktie- kosten op de wereldmarkt te kunnen konkurreéren. Gedurende heel de periode der defla tie hebben de socialisten altijd ver klaard, dat ze op dit punit met de regee- ring akkoord waren. Bij hoog en bilj laag hielden ze staan, dat ze geen voor standers waren van de waardevermin dering van den frank. Altijd hebben ze verklaard dat voor hen dc koopkracht van den frank hoofd zaak bleef... Welnu, heel de palitiek der vorige rogeering was op dit princiep gesteund. Vandaar de vermindering der loonen van de pensioenen, van de vergoedin gen, enz., gesteund op het index. Daar viel niets op... hoegenaamd naets... tenzij, de kritiek die wei zelf hebben gevoerd, namelijk, dat de defla tie moest doorgevoerd worden op heel de lijn. Herlees de verklaringen van Van der Velde, van Huysjnians... Huysmans die protesteerde in volle Kamer, toen M, Thennis zei, dat het Plan De Man steun de op de devalvatie..,: En nu... De politiek der Deflatie kon, niet meer voortgezet worden). De devalvatie was een feit, toen de Regeerinig Van Zeeland aan hét roer kwam. Dit ieiL beteekende een. omwen teling in de Belgische politiek... Kwa.m daarbij nog: de Conversie der renten... De Regeering begon met een vermin- derden frank en tengevolge van de conversie der renten met 3 milliard in kas. waar vroeger geen knop meer was. Het spreekt vanzelf, dat de Regee ring Van Zeeland in een heel beteren toestand verkeerde dan da Regeering Themnis. Iedereen weet dat Wat gebeurt er nu De besnoeiingen waartoe de Regee ring Theunis verplicht was, konden °-e mildcrd worden... Wij zegigen meer die besnoeiingen moesten gemilderd worden, omdat toet leven verduurde... wel niet veel... maar toch I..-, Dus: wat men nu recht zet, is maar een aanpas sing aan de tegenwoordige geldwaarde... En als de Itegeering Van Zeeland zich wat milder kan Loonen, 't is juist, om dat ze beschikt over de milliarden der- conversie... Dit alles is zoo klaar en zoo eenvou dig als 'l kan. Doch de socialisten rekenen op de onwetendheid der massa. En alles wat ze nu doen, om den ouden toestand aan den nieuwen toestand aan te passen wordt geroemd en opgehemeld als wel daad op weldaad den werkman geschon ken door de brave socialisten III... Kan liet trouwloozer Kan het ge- meener Maar het dient hun politiek kraam En dat is voor hen liet voor naamste Wij herhalen, om da zaken klaar te zeiten Wat ze doen, is maar dood gewoon redelijk. Daarenboven i de maatregelen wel ke zij nemen, worden genomen niet door hen alleen, (want op hun eentje kun nen ze niets), maar door heel de rege»- ring; dus ook door de andere partijen christe-n-demokraten inbegrepen. Zoiodat, luuin maatregelen, slechts kunnen afgekondigd worden, t' akkoord met katholieken en, liberalen. Geen enkele Socialist kan dat tegen spreken. Zij hebben dus geen pluim- kens op hun hoedje te steken. Geen en- kei I Dat de Christen Demakraten, op wier kap de socialisten zitten, vies zijn, is gemakkelijk 'te verstaan. Ze zitten met de 'andere partijen in de regeering. Die regeering steunt op het eenige doel: het land redden bul ten en beven alle politiek. En als 'nu de socialisten politieke munt- willen isJaan, ten koste van de Christen demokraten, zeggen die heel vrank en heel kordaat: Dat .nietWij willen meêdoen met de regeering in het belang van het land! Wilj willen onze verantwoordelijkheid dragen zioo ver ze strekt. Maar wo wil len op onzen rug geen roode politiek laten smeden, die toch. moet uitloiopen op het failliet der ware volksbelangen.» Wij gaven onzen, zegsman volledig gelijk... En we dachten op Aalst..., Wil len de tegenpartijen hier 't zelfde niet bereiken... Vóór eenige maanden wisten ze te Aalst niet waarin iof waaruit... Ze zijn de katholieken komen smeeken om toch te willen meedoen. En nauwelijks is er akkoord gesloten, 'of de fronters en de socialisten)de mannen van het' al-reddende verbond, dat Aalst ging zegenen met een model- bestuur, met een -gemoedelijker... ren schooner... een veel beter Aalst Maar die op weinige maanden de maat heb ben gegeven van hun superlatieve bè- stu'UTSkennis de fronters en de so cialisten zijn de eerste -om den steen te werpen naar de katholieken Het Werkersverbonct van België deed heel goed de aandacht der bevol king van ons land te trekken op de trouwloosheid der socialisten. En onze katholieke vrienden van Aalst vestig den met evenveel recht, de aandacht der Aalstersche bevolking op de praktijken van fronters en socialisten. Beiden gebruikten daarvoor geen groote woorden. Ze wez-en alleen óp de feiten. En de feiten spreken zonneklaar. De tijd der lamzakkerij toehoort tot het verleden. EG-O Om 12 ure 33 juist, is Woensdagmid dag het vredesverdrag geteekemj tus- sclien de vertegenwoordigers van Boii- vie en Paraguay. Na een onrustige nacht hebben de ministers van Buileiilandsche Zaken van Boliyie en Paraguay zich Woensdag de hand gereikt na zich accoord té heb ben gesteld over de moeilijkheden be treffende het staken der gevechten in het Chaco-gebied. De onderieekening van toet door de bemiddelaars voorgesteld verdrag heeft plechtig plaats gehad. Alle herysUmg der vijandelijkheden wordt er onmoge lijk door (gemaakt, en waarborgen zijn gesteld voor een vredelievende oplos sing van de twistpunten. 48 uren na het teekenen van het ver drag, moet het vuren gestaakt worden. Het welslagen van de bemiddelaars heeft een groote opluchting, veroorzaakt en volksbetoogingen worden voorbereid te Buenos-Aires, AsBuncion en La Paz. Voor volledige afhandeling der dagorde Woensdagnamiddag vergaderde de rechterzijde van de Kamer. Aan het voo-rloopig bureel, dat de vacantum van toet presidentschap, waarneemt tot in November, wanneer de regelmatige presidentsverkiezing zal plaats vinden werden toegevoegd, de heeren Ja-spar Mergel,. Marcq, De Winde, Van Cauwe- lacrt, Van Dievoet en Carton de Wiart. Het Comiteit, bestaande uit de twee ondervoorzitters, heeren Heyman en Sinzot en de bovengenoemde leden, zal de kwestie besfudeeren van de reorga nisatie der Katholieke Partij. Vervolgens werd door de groep- he lsloten, dat bij de Regeerlnig zal aange drongen wiorden, opdat de Kamer niet met veidof zou gaan voor -de volledige afhandeling van de dagorde, en in de eerste plaats van het wetsvoorstel op d.' Coöperatieve Vennootschappen Londen, 12 Juni. Woensdag heeft in tegenwoordigheid van ibaron de Car- tier de Marchienne, gezant van Belgie, en van talrijke personaliteiten, uit de wetenschappelijke wereld, de officieele overhandiging van den gondel die diende bij den - tweeden Belgischen stratosfeertocht door het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijke Opzoe kingen aan het Wetenschappelijk Mu seum van South-Kensington plaats ge. had. Te dier gelegenheid hield M. Jean Willems, bestuurder van het Nationaal Fonds, tonriuigd van de lieeren Piccard en Cosyns, een rede, waarin bij de af wezigheid van den heer Francqui, staatsminister, verontschuldigde en zegde, dat het een gelukkig samentref fen was, dat deze overhandiging, ge beurde in het jubeljaar van Engeland'? vorst., die zoo zeer bemind wordt. De Belgen kunnen dit beter dan wie ook begrijpen, zegde hij, daar zij zoo vroom de herinnering van een gelief den vorst bewaren, die voortdurend de wetenschap aanmoedigde en die zoo sterk betrokken was inde .schepping van het Nationale Fonds voor Wetenschap pelijke Opzoekingen. Hij bracht dan hulde aa.n de Brilschp geleerden en aan de instellingen van i roof-Br if.tannie. Hij besloot met te zeggen «Ik denk eindelijk aan het waarde volle onderricht, waarvan onze Koning, toen hertog van Bratoant genoot, aan dit college van Eton, dat een wereld faam geniet, evenals aan de hbo,ge me dewerking, die liij wel wilde verleenen aan de werkzaamheden van de «African Society» en aan den glans, waarmede de meest bevoegde personen der we tenschap, die voorname medewerking wisten te omringen. De eensgezinde en oprechte toulde aldus aan een Koning gebracht die reeds bewijzen heeft gegeven van zijn belangstelling'voor het howger onder wijs en de wetenschap, werd ten zeerste op prijs gesteld m Belgie. De deelnemers san het Kongres van de Internationale Unie voor den Volken bond waren te gast bij de eerste-minister Van Zeeland, die te hunner eere een tuin partij had ingericht. In bovenstaande greep herkennen wij, vooraan, van links naar rechts: oud-minister Janssen, eerste-minister Van Zeeland den Italiaanschen afgevaardigde Giannint, minister P. Hymans, den Franschen oud-minister Paul Boncour en oud-minister Carton de Wiart. Op het tweede plan, achter minister Hymans oud-minister Heyman. Zitting van Woensdag 12 Juni De zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M. MUNDE- LEER, ondervoorzitter. v... Gvuiicittinjvü vennootschappen en uP» rori D. Personenvennootschappen met beperk- de overhandiaino" vfnWen^6" 19 Londen ontvangen ter gelegenheid vat te aansprakelijkheid. verhandigmg van hun gondel aan het Engelsch Wetenschappelijk insti- tuut van South-Kensington. interpellatie De heer VOORZITTER, deelt medé, dat M. HEYMAN eene vraag heeft in gediend, tot interpellatie der re'geering over de verwezenlijking van het punt van haar programma betreffende de beroepsorganisatie. Ingeschreven aan de dagorde po Noord-Zuidverbindiny, De algemeen© bespreking wordt voortgezet van het wetsvoorstel Wau- ccpiez houdende oprichting van een nationalen dienst tot voltooiing van de Noord-Zuidverbinaijng. M. HUBIN (soc.)j is voorstander van het werk, waaraan hij een natio nale beteekenis toekent. Vlamingen én Walen,thans) (gescheiden d'oor het Brusselsch scherm zullen erdoor nader tot elkander worden gebracht. Spr. betreurt dat niet de Nationale Spoorwegmaatschappij het werk over neemt, maar neemt vrede met de voor gestelde oplossing, op voorwaarde dat de internationale treinen hun huidige lijnen .blijven volgen. M. JASPAR (kath.), is tegen het voorstel, dat hem geen voldoende tech nische en financieele waarborgen ■geeft. Hij herinnert er ook aan hoe hij deel luatmaakte van een reigeering, die liet prijsgeven van het werk door de Kamer liet goedkeuren <en verklaart zijn yroe'ger standpunt trouw te blij ven. 1 M. RENIER. (isioc.); pleit eveneens voor de voltooiing van de Noord-Zuid- verbinding} die de uitbreiding van de elektrifikatie van het spoorwegnet vergemakkelijkt. Spreker gaat omstandig verschei dene plannen na, die een anderé op lossing van het spoorweg-vraagstuk in' het Bru&sclsche voorzien en zet uiteen waarom de kommissie van Kamerleden' en Senatoren ze, na onderzoek, heeft afgewezen. j M. VAN HEGKE (verslaggever) in eene lange rede, weerlegt de voorge brachte opmerkingen en pleit voor de uitvoering van het ontwerp. Spreker betreurt dat er niet 'meer ■voeling bestaat tusschen de nationale maatschappij van spoorwegen en het ministerie, een gebrek dat thans weer tot uiting komt. M. SPAAK (minister van verkeers wezen) is van meening dat men met de zaak moet gedaan maken. Het hui dig ontwerp is uitvoerbaar en voor wat de financieele kwestie aangaat, moet' men niet alleen rekening houden met de rentabiliteit van het werk, maar ook met den gunstigen weerslag op de al gemeene ekonomie. M. COELST. Het is een gevaarlijk werk I M. HUYSMANS. Gij zijt gevaar lijk M. SPAAK (minister) zet de Kamer aan het ontwerp goed te keuren. De algemeene bespreking is gesloten en het ontwerp met de amendementen der regeeriug, wordt in eerste lezing aangenomen. De zitting wofdt geheven" road Q u. De Politieke Toestand De algemeene raad van de socialis tische partij heeft Woe.nsdagmorgend ver dei* de politieke toestand besproken.- De heeren Uytnoever, Neefs', Buset* hébben zich erover beklaagd dat de voimachtsbesluiten uit den tijd van de deflatie nog niet ingetrokken zijn zoo-, als beloofd. Minister Spaak heetf gewezen op de verbeteringen, die reeds aan verschei-, dene van die besluiten zijn toege- bracht. De bespreking zal later wordeii voortgezet. Op voorstel van M. Piérard werd bij het einde der zitting de volgende dag orde aangenomen De algemeene Raad der socialis tische Partij, na;, in den loop van twee zittingen, den toestand van het land te hebben overschouwd, twee maanden na de samenstelling der regeering Van Zeeland Bevestigt zijn wil, waakzaam en in nauw akkoord met de syndikale or ganismen, de rechtmatige eischen te willen, verdedigen der arbeidersklas voor wat betreft namelijk de aanpas sing do loonen, wedden en vergoedin gen van allen aard aan de schomme lingen der levensduurte en voor wat ook betreft de herziening van sommige wetten, uitvloeisels der rampvolle de flatie politiek der regeeringen de Bro- queville en Theunis. «De Raad neemt anderzijds met vol doening nota van de onmiskenbare ver beteringen die van, nu af zijn ingetre den op zekere punten, namelijk in het regiem der werldoozenvergoedingen. Hiij stelt vast, dat er ook eene on loochenbare verbetering is .gekomen in den algemeenen toestand, zoowel on der economisch als onder financieel oogpun^ verbetering di-e zich uit in. de. afname van het aantal werkloozen., «De algemeene Raad betiuiigt 'zijn vertrouwen in de vijf gezellen die d« vertegenwoordigers zijn der arbeiders* klas in de regeering, opdat in nauw ak koord met de partij, eene groote kracht inspanning zou worden gedaan, om dp actie der regeering steunenue op het parlement, nog m<eer te richten naag de herneming der economische bedrij vigheid, en de leniging der werkloos heid. «De partij vervolgt hare loyale me dewerking met de regeering Van Zee- land? erop wakende dat het programma' der regeering geëerbiedigd worde, doch zij zal in het land hare propaganda uitbreiden ten gunste van het socialism en het plan. van den arbeid, waarvan liet platform maakte barer onmiddellijke actie. Na de stemming dezer dagorde werd ook nog het volgende besluit goedge keurd «De Algemeene Raad der Belgische..v (socialistische) ...werkliedenpartij, den politieken toestand onderzoekende, he la^ zijn bureel op menigvuldige tijd stippen de noodige richtingslijnen voor de actie en de propaganda, dér partij aan te wijzen, te waken op de coördina tie van alle kracht,inspanningen voor de 'I toepassing der directieven, den nutti- ,gen steun der partij te verzekeren aan j de huidige regeering, en de propaganda I voort Ie voeren voor het plan van den arbeid aan het bewind,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1