E. WEES WELKOM HET REQUIEM VAN VERDI KABINETSRAAD EEN HULDE AAN LOUIS LUMIERE HET BELGISCH RASTREKPAARD DE DALING DER GEUNIFIEERDE RENT H. Marcus —li milArm mm Zondag 16 Juni H. Drievuldigheid Zon op 3,43Zonaf 7,54 Maandag 17 Juni iXXXXIe JAARGANG NUMMER gg0 Kerkstraat, 9 en St Aalst. - Telefoon 114. - DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arroncl. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaah .13, te Brussel Rue de Iticheleu, Parjis Bank Buidinig-Kings-way, 20 Londres \V. C. 2. IS ZIJ HET GEVOLG VAN ONEERLIJKE De vertegenwoordigen van den Koning den heer Louis Donderdagmiddag is, in bet Afber- Teum, een hulde gebracht aan den h. jLo-uis LumièPe den. uitvinder van de icinema dien hij ook vervolledigd heeft op gébied van het relief. Een volle zaal was opgekomen. Onder Üe aanwezigen waren, (behoudens de h. generaal Tormonla^ drukt de hand van Lumière. L. Lumière, luitenant-generaal Termo- nia, vertegenwoordiger van den Koning, Minister Bovesse, verscheidene parle mentaire overheden uit de Fransche filmwereld, talrijke geleerden, profes soren, bestuurders van onderwijsin richtingen, enz. Gij, sckoonc geesten, Seraficnen Van heldrc zonnekracht omstraald, Gij, vluggeicicicle Cherubienen, Daalt neer, Gods lofverhonders, daalt Laat ons den wierooi op doen walmen, Ter hulde van God Sabaotli, 't Ellendig stof, met u, Hem galmen Drijvuldigen en éénen God Het mysterie of geheim vaa de II.Drie vuldigheid is een der bijzonderste punten van ons Geloof het is als de grondsteen, waar al de andere waarheden van den Godsdienst op rusten want als men het mysterie van éénen God en drie personen niet aanneemt, dan erkent men den Zoon Gods niet, dan erkont men Jesus-Chris- tus niet, noch zijne Menschwording, noch onze Verlossing men erkent ook geene Sacramenten, met één woord gezegd, geenen christenen Godsdienst. Men is dus geen christen als men dat mj'sterie niet kent, en niet gelooft en belijdt. O Vader, Zoon en Geest te samet 'l Belijde U, vol erkentenis, Drijvuldig in persoon en name, Terwijl uw Wezen eenheid is. Onmeetlijl, eeuivig, God, almachtig En ongeschapen, alle drij, Zoodat, in luisterell ivaarachtig Gelijl, en even heerlijk zij. Wij moeten de H.Drievuldigheid eeren en opdat de geloovigen aan zoo wezenlij ke plicht niet zouden te kort blijven, heeft de H. Kerk van het begin des Christendoms af al de Zondagen aan de II. Drieëenheid toegewijd, en om die goddelijke hulde nog meer te verheffen, lieeft zij daarna eeneu by zonderen feest dag, die op heden gevierd wordt, inge steld. Zij beeft daarvoor den eersten Zondag na Sinksen verkozen, om te toonen dat al de mysteriën van Christus, die wij tot hiertoe gevierd hebben, eigenlijk uitko men op de eer der H. Drievuldigheid. Wij moeten dus de H. Drievuldigheid dikwijls aanroepen. De H. Kerk aanroept haar in alle hare gebeden en in alle hare plechtigheden al de Sacramenten wor den onder de aanroeping van de H. Drie vuldigheid toegediend al de zegeningen die de H. Kerk door hare bedienaars doet, geschieden in den naam desVaders en des Zoons en des H. Geestes. Wij kunnen de H. Drievuldigheid bij zonder vereeren, met eerbiedig op te zeggen u Glorie zij den Vader, den Zoon en den H. Geest, gelijk het was in het begin, nu en altijd en in alle eeuwen der eèuwen. Amen. iUsook met dikwijls ja, voor al onze werken, en eerbiedig, het teekeu des H. Kruis te maken. Het Krnistecken slaande en zeggende: in den naam, en niet in de namen, belijden wij éénen God daarbij voegende desVaders en des Zoons en des heiligen Geestes, belyden wij dry verschillende personen in de Godheid. Lof, eer en dank zij U gegeven, In de eeuwigheid der eeuwigheen, O Vader, Zoon en Geest van leven, Door aarde en hemel aangeheven. Daalt neder, sclioone Seraficnen, Die God van aan- tot. aanzicht ziet, Daalt, lofvevlonders, Chcntbienen, Vervangt ons al te zwakke lied. MARC. Voor een schuierende zaal had Vrij dagavond in1 het paleis van Schoone Kunsten, een uitvoering plaats van hel Requiem van Verdi, onder leiding van den h. Tullio Serafin, met medewerking van solisten, de koren en het orkest' van de muzikale Meifeesten te Florence. Bij den aanvang van1 het koncert werd voor de overeind gerezen zaal de Bra- ban<?onne, het Ilaliaansch volkslied en de facistenmarsch uitgevoerd. Dan- ving; onder de magistrale lei ding van den beroemden kapelmeester, een onvergetelijke interpretatie aan van het machtige werk van Verdi, dat de kunstenaar op 60-jarigen leeftijd schreef en dat bekend staat als een van 'de meestorlijkste gewrochten door een kerklijk onderwerp aangegeven. De bij val was overweldigend. C Q N G Q Vertrek van de «Anversville» De Belgische stoomboot «Anversvil le», van de Compagnie Maritime Beige, is Vrijdagnamiddag, onder bevel van (Ciommandant Biebuyck, uit onze haven naar Cong.0 vertrokken. Aan boord bevinden zich 200 passa giers, waaronder de Eerw. Broeders: P Diris, J. Loveniers, J. Fas, H. Alers en P. Allaer der Breeders' van Liefde. Ook vertrok een eerste groep studen ten der Koloniale Hoogescho.ol} die hun eindexamen hebben gedaan en nu als .gewestbeheerders' of voor koloniale ge nootschappen naar Congo vertrekken. De lading welke ongeveer 3200 ton bedroeg*, was verdeeld als volgt 165 ton cement, 200 ton. ijzeren platen, 100 'ton pakkeni zakken, 50 ton bandijzer, 40 ton wielstellen, 110 ton tarwe. Het overige bestond uit «general cargo». Vrijdagnamiddag 'had een vergade ring plaats van den Kabinetsraad, on der voorzitterschap van den h. Van Zeeland, eerste-minister. Minister Rubbens was afwezig. Er werd geen officieele mededeeling verstrekt. De raad heeft kennis geno men van een verzoekschrift uitgaande van de vriouwengroepeeringen. waar bij wordt aangedrongen op het herstel len van de gelijkheid van het manne lijk en het vrouwelijk personeel, wat betreft aanwerving en bezoldiging in de openbare diensten. Een beperkt ministerieel komiteit. be staande uit de hh. Bovesse, Delattre en du Bus de Warnaffe, zal die k~ ',stie nader iustudeeren. De minister van Financiën heeft me degedeeld, dat de opbrengst van de re gistratie-, erfenis- en zegelrechten en van de overdrachtsbelasting in Mei, 272 millioen beloopt, hetzij 58 millioen meer dan in de begrooting was voor zien. In April had de opbrengst 67 mil lioen de vooruitzichten overtroffen wat dus voor de twee maanden samen 125 millioen meer geeft dan was voor zien. De raad heeft een gedachtenwisse- ling gehad over de bestuurshervorming zoowel uit oogpunt van de lokalen als wat betreft liet personeel. Verscheidene' voorstellen worden overwogen, die ech-' ter nog een nader onderzoek verei- sehen. Zie hiernevens, j MANOEUVERS De «Peuple», orgaan eener partij die vier minister telt, deelt een artikel mee, van zeer ernsligen aard en dat de da ling der rent toeschrijft aan «manoeu- vers die geen ander doel hebben dan de controol der banken te beletten Wij zullen er geen doekskens rond doen Ofwel zijn die beschuldigingen on gegrond, en dan is het geschrijf on verantwoordelijk van wege de tolk eener regeeringspartij. Ofwel zijn zilj echt, en indien de da ling werkelijk het gevolg is van ma- noeuvers, dan; heeft de regeering tot plicht maatregelen te treffen tegen de inrichters van deze aanvallen tegen het staatskrediet. Dit gezegd zullen wij de voornaam ste zinsneden uit het artikel van Le Peuple vertalen De regeering Van Zeeland heeft aan het land beloofd de controol der ban ken te verwezenlijken; het land schonk haar zijn vertrouwen. Welnu, de banken willen van geene kon'tnool hooren nauwelijks aan een doodelijk gevaar ontsnapt, willen zij 'terug de meesters der natie wordën. Een strijd is aangebonden, strijd waarvan de inzet is onafhankelijk heid van den staat, gezondheid der landseoonomie en moreele zuiverheid. 'Zoodra het gouvernement zijn voornemen te kennen gaf de banken op hunne plaats te stellen, is in bankmid- dens een gewejdig verzet ontstaan. Sedert anderhalve maand hebben de banken een wilden aanval tegen (ie Belgische rent ondernomen die aan val kon gesteund worden door eene aanzienlijke inspanning. Aan de winketten van een der grootste banken van het land, raadt men de klienten aan hunne rentetitels op de markt te werpen. Wij zouden een pfecies en onlangs feit kunnen aanha len uit den defaitistischen veldtocht door eene succursaal van genoemde bank in eene Waalsche stad bij de grens. Een oud katholiek minister ini fi nancieele kringen gemengd en vijandig aan de regeering, vertalt -overal dat de rent moet vallen en de regeering met haar. Een belangrijk bankier, die aan het hoofd van verschillende financieele in stellingen staat, verklaarde dat de Rent- zou stijgen als de regeering af zag van de controol op de banken. Andere bankiers gaven te verstaan dat de maiweiuvers tegen de Rent zou den ophouden als de regeering zich met schijn conlrool wilde tevreden •s-t ellen. Valsclie geruchten worden in den vreemde verspreid men vertelt name lijk dat de kapitalen het land ont vluchten, dan terwijl de bilans der Nationale Bank van week bot week e.ene regelmatige toename der goudreser- ven aanwijzen. Die toename bedroeg 747 millioen in de week van 19 tot 26 Mei 887 mil lioen van 26 Mei bot 2 Juni 490 mil lioen van 2 tot 9 Juni. Gedurende de zelfde periode is de gouddekking van den Belga van 65.85 p.c. geklommen tot 65.95. Maar het valsche gerucht is in de wereld gezonden en voor dat de week- bilan der Nationale Bank verschijnt is 'het kwaad gesticht. Men beweert ook dat de fiscale in komsten verminderen. Dat ook i: valsch. De fiscale ontvangsten klim men voortdurend de kabinetsraad heeft het verleden week vastgesteld. Ten slotte heeft een ander aanzien lijk Belgisch 'bankier, oud-minister, belangrijke participaties genomen in een Nationalistisch blad en in een der igetrusteerde gazetten der hoofdstad. Het nieuws verscheen in een Luxem- burgsch blad en werd niet tegenge sproken. Zal het morgen tegengespro ken: worden Tot daar de beschuldigingen van het socialistisch blad. Wij herbalen het als die beschul digingen gegrond zijn moet de regee ring. onverwijld en krachtdadig tegen de schuldigen optreden wie zij ook wé zen. Zij zal de openbare denkwijze op ha re hand hebben. De Kabinetsraad heeft zich ook be ziggehouden met de kwestie van de schade veroorzaakt door mijnontgin- rangen te Gosselies en zal Dinsdag in de Kamer haar standpunt 'hierover uit eenzotten. Vrijdag a.s. wordt een nieuwe .verga dering van den Kabinetsraad gehouden. Zicht binnen de groote hall tijdens de werkzaamhede./i van de jury. prachtdieren die veel belangstelling wekten. Vrijdag morgen werd in de hallen en in de hovingen van het Jubelpark, te Brussel, de 46e Nationale Prijskamp van het Belgisch Rastrekpaard geopend te midden van een zeer groote belang stelling, grooter dan vorige ijaren, wel licht omdat deze 46e prijskamp samen valt mei de 50e verjaring der stichting van de Koninklijke Maatschappij van het Belgisch Trekpaard, en niet de Ex positie. Onder de personaliteiten, die dezen prijskamp bijwoonden bemerkten wij: de voorzitter en de leden van het be stuur baron Eugène de Kerchove d'Ex- de, ridder Hynderick de Theulegoet, graaf Gastom de Ribeaucourt, Prins de Mero.de; De Donder Joseph. Deleener Albert; de senators baron d'Huurt, Phi- j lips, Catmille Lamertyn, Ferminne, Cri- quelion. baron de Steenhaull de Waer- beeg, Limage, Mullie; volksvertegen woordiger Sandr-ont; de regeeringsaf- gevaardig.de Wamants; professor Hen- drickx, en meer andere personaliteiten uit de kweekerswereld. Er zijn dees jaar niet min dan 595 paarden ingeschreven, alleni raszuivere dieren. De juryleden zullen het dan ook niet onder de markt hebben om uit dien hoop de beste paarden te kiezen. Te 9 uur reeds vingen in de ver schillende rings de werkzaamheden van' de juryleden aan. UIT HET LEVEN De Hollaudsche dagbladen hebben de laatste dagen heel wat artikels gewijd aan de ophefmakende bekeering vaa den Heer Marcliatit den Nederlandschen minister van Onderwijs. Zyn gezellen uit deu Hol- landscheu vrijzinnigen groep waren woe dend. Minister Oud dreigde zelfs met ontslag indien Marchant ook na zijn over gang tot de Katholieke Kerk, aan zijn post zou blijven. Ze waren verbitterd In de rangen echter der Roomschen werd er gejuicht. Menig vroom geloovige zal een Te Deum gezongen hebben wan neer hij zulk een verheugende gebeur tenis vernam AA'at een troost'is dat feit voor de Nederlandscfce Roorasch Katho lieke Kerk, een opwekking voor allen die het goed meenen tot verderen dapperen strijd tot meer vurigheid in het beharti gen van de goede zaak. Die beteekenisvolle bekeering zal me nig rechtzinnig mensch uit deu vroege- ren gezellenkring van Marchant doen nadenken. Ilij is immers een vooraan staand politiek man,, een belangrijke fi guur in de Hollaudsche intellectueele wereld, een talentvol mensch een zoeker naar de waarheid Jaren heeft zijn rus teloos zoeken geduurd, en nu ten slotte is het gebeurd! een donderslag: Marchant is christen... Hij zegt het zelf in het door hem opgesteld vlugschrift Verweer wat mij er toegebracht heeft tot de Roomsche Kerk over te gaan, is het be wustzijn dat daar alleen de waarheid te vinden is En hoe heerlijk en logisch was hij toen niet Tot alle offers bereid, ook tot liet verzaken vau zijn ministerieel ambt, want hij voorzag de zekerheid van een nakend te nemen ontslag. Maar alle offers werden ruimschoots vergoed in den ongeleenden nieuwen jubel die opsteeg uit zijn juichende ziel in liet volle bewust zijn eindelijk de waarheid gevonden te hebben Tusschen haakjes gezegd weet men reeds dat volgens de Hollandsche kranten, de werktuigen waarvan de Goe de God zich bediende om die bekeering te bewerken, te zoeken, en te vinden zijn onder de zonen van den nederigen en eenvoudigen Franciscus van Assisië Nu zal Marchant op een heel ander standpunt staan heel zijn werking krijgt nu een nieuwe bezieling Verdediger van de ééne waarheid welke alléén de katho lieke Kerk in haar bezit heeft. En we weten nu eenmaal met welk een werk kracht zoo'n mannen steeds bezield zijn AVat Ghéon do bekende Fransche tooneelsclirijver deed, wat A au Eden de beroemde Hollandsche bekeerde let terkundige. behartigde, wat Forste? de Duitsche Roomsch geworden poedagoog Papiui de Italiaansche vermaarde schrij ver, en Chesterton met Benson de Engel- sche Anglikaansche tot de Kerk bekeerde predikanten... wat die allen nastreefden, zal ook Marchant nu beoogen zaaier we zen der waarheid die bevrijdt u Veritas libcrabit vos (St-Jan A'III 32) Daarom heeten we hem duizendmaal welkom In hem begroeten we een nieu wen medestrijder, een verheven ziel wel ke geen verfoeilijk egoïste wil zijn, maar bij wie de groote gave van christen zijn een edelen plicht met zich brengt aan allen die rechtzinnig de waarheid nastre ven en zoeken den weg te vergemakkelij ken, het helle licht dat uitstraalt uit de Roomsche Kerk in hun bereik brengen, opdat zij ook zien en begrijpen, en zich baden mogen in de weldoende en geluk kig makende stralen die over hun zoeken den goest zullen nederdalen. A'oor ons Katholieken weze dit alles ondertusscken een opwekking tot meer veerkracht Als een lichtende stad op het toppunt van den berg zoo moet,naar 't woord van den Heer,ons leven zijn En allen die in de dikke duisternis van twij felzucht en onzekerheid gezeten zijn moe ten bij het aanschouwen van ons christen zyn de zachte uituoodigiag voelen die voortvloeit uit de berooring van hun ziel; de uitnoodiging tot aansluiten in de ran- en van de zonen der Roorasch Katholie ke Kerk AVeer U dapper Alinister Alarchant Ge zijt weliswaar een werker van het elfde uur, welke de lieer stuurt naar de strij dersrangen van de dierbare vooraan staande christenen doch eeu mau als gij kan ook in de enkele jaren welke hem nog wachten do verloren weg terugwinnen... en U wacht bij don avond van het leven een overheerlijk loon zooals aan de werken van het eerste uur De taaie veroveringskracht die hoog opslaat uit bekeerde zielen brengt onze halfslachtigheid op den achtergrond, zet onze futloosheid in het duister We moe ten daarom meer vooruitstrevend zijn, op het voorplan treden, in de eerste vuurlijn moeten we staan als koene ridders, als moedige kampers voor de rechten van den eeneu Grooten God... voor de uit breiding van Zijn ééne ware Kerk... voor de vrijmaking en de christen wording van allen. De Heer leeft die 't al vergelden zal 1 Donderzoon.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1