Een uitgeputte Maag De Wereldtentoonstelling Verlenging van den Sctioollijd De Misdaad te Deurne Botsing te Ninove Vrouw door trein gedood te Denderleeuw ZIJNE MOEDER Hoe een goede Mayonnaise zonder ei bereiden «OTSfï 19 Juni. H. Gervssius. Nadat juin ouders geducht* werden, verkoelden lervasius en. Prptasius al huh goede ren en gaven hel geld aan de armen. Ten koste van allé .middelen wilde men heri doen afvallig' worden, maar 't was verloren moeite. Men brac-hl hert jen slotte om hel leven <le eeuw). De Kening van Zweden is 77 jaar ge werden. Zonda'g" heeft de Koning van Zweden de oom van Koningin AStrid, in alle stilte zijn 77sten ver jaardag gevierd. Alleen de'vlaggen op buitenlandselie 'consulaten deden ver moeden dat er feeststemming heersch- te. Het automobilisme in 1934. Dc globale statistiek betreffende bet auto- wezen in 1934 wlijst op liet- scherper worden van de crisis en tevens op den yooruitigang van bet verbruik van dit vervoermiddel.- Voor de eerste maal is bét aantal voertuigen bestemd voor personenver voer verminderd.Niettemin is bet- aan tal auto's in gebruik gestegen, door bet meer en meer verspreid geraken van zware en lichte yrachtautos. In 1929 waren er in Belgie 145.000 auto's in gebruik. Dit cijfer steeg tot •boven de 187.000 in 1932 en tot 196.000 in 1933. Voorwat 1934 betreft, bereikte men liet aanzienlijk cijfer van 202.000. Het zelfde mag- niet gezegd worden van de luxe-aulo's deze verminder den van 125.000 op 123000. Het aantal motorrijwielen bedroeg in .1932 zoowat, 62000; in 1933 steeg liet tot 64.000 en het jaar daarop tot 64.800 Dat er niettemin over bet algemeen bezuinigd wordt bewijst wel het feit dal de kleinere voertuigen de grootere op eene niet te vergelijken wijze in aan tal overtreffen. het is deze van het meerendeel der personen van gezetten ouderdom, van de mannen en vrouwen die arbeiden Kent gij in uw omgeving iemand die n.ooil maagzuren heeft, die nooit klaagt over winderigheid, zuuroprispingen, hoofdpijnen Al deze gewone kleine "ongemakken, die meestal verwaarloosd worden, moeten in de kiem geworgd wordèrf, wil men ze niet zien toene men. Zij kunnen chronisch worden en uw lcvenL vergallen. Het overtollig maagzuur is aan de basis van bijna elk dezer maagkwalen Een kleine dosis Magnésie Bismurée in poeder, of twee of drie tabletten 'in een weinig water, maken dit overtollig zuur in drie mi nuten onschadelijk en zullen de spijs vertering gezond en normaal maken. Vergeet vooral niet dat de Magnésie Bismurée,' die door bet Geneeskundig Korps wordt voorgeschreven, het eeni- ,ge geneesmiddel is dat oogenblikkelijk werkt, en dat geen gewoonte doet ont slaan.' Tè koop in alle apotheken, in poeder of tabletten aan deii prijs va.n frs 7.50 of in het groot voordeelig formaat aan fr. 13.50. Planetarium'. Vertooningen van 4 li lot 22 om de 2 uren. Auditorium. Koneert door d< Stadsharmonre. Oud-Brussel. 14-18 u. Flobe&Uehieten. volks wedstrijd; Pistoolschoten, volkswed- slrijd. 9,30-13 u. Schieten op staande wip, kampioenschap. 14-18,30 u.: Völkss liielwedsliijd. 14 u.: Op bet Balie.plein, voikskoncert 16 ik Beiaardkoneèrt door mej M. Veldemans, (Mechelen) 21 u. Wandelkoneert. Prinselijk bruidspaar bij den Paus- Z. H. de Paus ontving in bijzonder gehoor den algemeen bestuurder der Vatikaansche Posterijen, Vorst Camil- lo Massimo, die aan den H. Vader zijn zoon Don Lesne en Prinses Maria Ade- laida van Savoye-Genua voorstelde, die in liet, begin van de maand Juli in liet slot van San llossore in het huwelijk zullen treden. De H. Vader heeft zich langen, tijd met het jonge paar onder houden en de bruid bij het afscheid éen kostbaren rozenkrans geschonken. De Moord op Mad- Kérel te Parijs Pierre Natha.fi eh IVIalou Gerin voor de Jury van het Assisenhof van Brabant. Maandag morgend verscheen voor het Assisenhof van Brabant, de genaamden Pierre Nathan en Malou Gérin, béSphul digd van moord op mad. Hérel, te Pa rijs, op 6 Maart 1934. Zij werden te Brussel aangehouden den 16en Maart. Na samenstelling van de jury werd lezing gegeven van den akt van be schuldiging. Nathan werd verdedigd door de liee- ren advokaten Bol son en Bralïort Malou Gérin door de advokaten Golf in, Kaisin, Torres, en Tabel. De burgerlijke partij, zijnde de twee zusters van mad. Hérel, door de advo katen Gar^on, -Darman, Van Keersber- gen en Sasserath en Mr Van Remoortel voor mad. Henderix. In de Belgische Spoorwegmaat schappij. Voor enkel dagen wezen wij op den finamueeJen loestand van dc pensioenkas dor Nationale Belgische Spoorwegmaatschappij. De aMuilingsrekening wees name lijk x>p een tekort van 19 millioen. Het beheer der maatschappij had daarom aan de paritaire kommissie voorgesteld, de afhoudingen op de looxren en wedden van minder dan 20.000 fr., te verhoogen met 1 t.h. De afgevaardigden van het personeel hebben geweigerd dit voor- slel aan te nemen. De heele zaak is naar een nieuwe kommissie verzonden. De Oproep door de Koningin. De 92e inschrijvingslijst gaf als uifslag: 9.614.080,58 fr. Al de giften moeten gestort worden 'op poslcheckrekening van HH. MM. de Koning en Koningin (Nationaal Hulp- oomileit n. 704) of op de rekening der Vorsten bij de Nationale Bank. Giften in natura hoeven gezonden te worden aan H. M. de Koningin, Paleis •Belle Vue, Paleizenplaats, Brussel. te» Bru§sel PROGRAMMA. Woensdag 19 Ju-ui. Nationaal Kongres der Wetenschap pen,' Jury der' klassen. Alberteüm. Wetenschappelijke films: Aktualileiten; lloe de spreken den spreken; Hoe de planten leven; Ken eerste opvoering, te Hollywood. Planetarium. Vertoon.ingen van 11 tol 22 u. om de 2.uren. Auditorium. 15 u.: Militair kon eert. Schouwburg van liet Algemeen Kom- missariaat. 17 u. -Koneert onder leiding van den h. Guller. Voor het Noordsch paviljoen. 21 u. Noorscb militair laploe. Oud-Brussel. 15 u. Op het Ba- .lieplein, voikskoncert. - 21 u. Wan delkoneert. Donderdag 20 Juni. Nationaal Kongres der Wetenschap pen'. Kongres van het Verbond der Nota rissen van Belgie. Jury der Klassen. Feestzaal. 17 u. Orgelkoncerl door den h. De Mideleer. Alberteum. Wetenschappelijke Films Aktualiteiten Hoe de spre kenden spreken; Hoe de planten leven,; Een eerste opvoering te Hollywood. Ama Katowa, Kongoleesche tooneelen door Chalux. i Heer Bovesse, minister van Openbaar Onderwijs, zal binnen" kort aan zijn collegas een verslag indienen over bet vraagstuk inzake ve-rlegiiig van den schooltijd, verslag dat in beginsel den schoolplicht zal uitbreiden tot op 16- jarigen ouderdoui., Het ontwerp zou als v ergang s on t we i p 1 ez e v erplichting hiet uitbreiden doj.- alle jongelieden. Vooreerst zou liet ér. op" aan komen de jonge wcrkloozen tot dezen sehoolter- mijn te verplichtej.i. Met dit doel zal bet algemeen èh beroepsonderwijs op- der gelijke wijze ingericht dat alle werk- loozen jongens en meisjes tot den ou derdom van 16 jaar, ervan zullen kun nen genieten. De samenwerking van andere minis- terieele departeméViten zou noodzake lijk zijn met het oog op bet vaststel len der deelnémmgsvoorwaarden der we r kl o o z en fond Sen. Als hoofdpunt dient té worden onthouden, dat bet onderwijs hetwelk overal,,; waar er werkloosheid heerscht, zou dienen vervolmaakt te worden of te worden ingericht, gelijk tijdig algemeen zou zijn en beroepson derwijs. Het zou verder een onzijdig ka rakter' dienen te bobben en worden in gericht- met de medewerking van ge meenten, provincie en groepeeringen. Het zou ook geen enkele beroepsspecia liteit verwaarloozen. Verder wordt in verband hiermede een herinrichting voorzien van het ambachtsonderwijs. Tenslotte- zou liet beginsel van be- roepsorienteering, dat de aanvaarding lot het onderwijs voorafgaat, worden bepaald. Aldus luiden de-hoofdlijnen van hel ontwerp dat heer Bovesse aan zijn col legas zal voorleggen. [komende uit legenver,gestelde richting, i Het ■ongelukkig slachtoffer werd 20 meter ver medegesleurd en, ganseh ver- Imorzeld. Haar hoofd en beide armen waren letterlijk afgerukt. De dood was oogenblikkelijk. Haar man die in zijn auto gebleven was bad liet ongeluk met zien gebeuren en mets" kwaads .vermoe dende reed bij wanneer de baan vrij was den spoorweg over. Men begnjpe zijn 'ontsteltenis wanneer hij door spe lende kinderen opmerkzaam gemaakt werd op lief- ongeval en dc droeve vast- stelling, deed dat hel zijn vrouw was die verongelukte. De rijkswacht van Denderleeuw deed liet. eerste onderzoek en verwittigde liet parket. De ongelukkige vrouw is 35 jaar oud en moeder van vier minderjarige kin deren. Haar lijk werd in den loop van den voormiddag naar haar woning overgebracht. Dit voorval verwekte zooals begrij pelijk heel wat opschudding in de ge meente. Koenraad .De Muilder, de dader dei brutale dubbele moordpoging te Deur ne, werd Maandag te Mortsël aange, houden. De policié was ervan verwittigd geworden dat een persoon zich op on noembare wijze aanstelde 'en onmiddel lijk werd de kerel opgezocht. Ze troffen den kerel aan en bemerkten alras dat zijne persoonsbeschrijving overeen kwam met deze van den dader van het drama te Deurne. Op liet policieibureel bekende Be Mulder dan ook al aanstonds heel kalm zijne misdaad. Men vond niets verdachts op hém. Alleen was hij nog in het bezit van een paar dagbladen om aldus op de hoogte te blijven van hetgeen men over hem schreef. Een hevige botsing heeft zich Maan dag morgend rond 9.45 ure voorgedaan in de Bcverstraau bijna rechtover de woning van den lieer dokter Lieven®. Uit de Geeraardsbergsche straat kwamen de genaamde -Kamiel Vander Eist en ziijn zoon Ferdinand per fiets. Kort op liern volgde de heerenauto» bestuurd door Albert Pottiez van Moes-, tier en wonende aldaar. Daarop volgde een autobus bestuurd: door Notcnbaert Amand, garagist, wo nende Hoogstraat te Ronse. Door eene verkeerde zwenking van den autobus waarschijnlijk om een on geluk te vermijden, botste deze laatste met geweld op de auto- van Pottier, met bet ongelukkig gevolg dat vader en zoon Vander Eist ten gronde geslin gerd werden. Vader Vander Eist was erg gekwetst aan. het ibeen en moest naar huis ge voerd worden'. Zijn zoon Ferdinand kwam er met lichte verwondingen van af, doch met de rijwielen was het an ders gesteld. Deze waren geheel en al verbrijzeld en moesten van1 onder de voertuigen gehaald worden. De slachtoffers werden in de woning van dokter Lievens binnen gedragen waar ze de eerste zorgen ontvingen. Een onderzoek werd ingesteld door de van dienst zijnde agenten De Bolle en De Dcyn om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Maandagmorgen om 7 n. 45, gebeur de ci op (I? wiek Liclltenboek aan de Voldilraat lc Denderleeuw een doode lijk ongeval- Rond gezegd uur. kwamen de echt- gen.ooten Guslajif., Wellemare-Gavels, beenhouwers', wonende Ie Haallert, Sta tionstraat, 37, per auto door gemelde straat gereden om zooals gewoonte naar dc wekelijksche markt te Dender leeuw te begeven. De overweg der Veldstraat was ge sloten. om een goederentrein, komende uit de richting, van Ninove, te laten voorbijrijden. De overweg is. bewaakt voor wat de Tijtuigen betreft maar de voetgangers kunnen langs een zijweg door. Zij wa ren dus verplicht ie stoppen wat ze de den; vóór hen stond de autobus Nino- ve-Denderleeuiw-Aalst. De vrouw .Welleman, geboren Adèle Gavels stapte uit, de auto om een klant die langs den overkant van den spoor weg woonde, te bedienen. Zij liet den goederentrein voorbijrijden en werd op liet zelfde oogenblik dat zij wilde over stappen- gevat door een reizigerstrein 21ste Vervolg. Laat ons niet langer over hem 'spreken, zei dë"'jongeling' in koorts ••jichtige' opgewondenheid, ik weet dat bij-een schurk is zeg mij liever wie jge zijl Dat te welen zou u» tot niels nut tig zijn. o, laai me zoo niet van u weg gaan. Zeg mij wie ge zijl. Nu niet Henry, waartoe zou bet. "diénen Wanneer de tijd daartoe ge komen is, zuil gij bet weien. Maar nogmaals herbaal ik 11, wees op uwe hoede legen Arna.ud de Moniel'ére. Hij is een booswicht en zoekt uw on geluk. Ge hebt wel vrienden, maar ze kunnen u niet altijd ter zijde slaan. Waak «lus en neem ir voor hem in acht. Dat. wil eh zal ik doen, zei de "'jongeling, maar ge moet mijne vraag ge moet mij zeggen weiger mij die bede O spreek, Kindje verdronken ie Zulte Maandag voormiddag waren de echt- genoolen Georges Van den Driessehe landbouwers, wonen-de Pont hoek te Zulle, verwonderd hun kindje 2 jaar oud nergens te zien. Men ging op zoek hij geburen, maar niets- te bespeuren. De hofstede werd dan afgezocht en met. 1 ontsteltenis werd het wichtje ontdekt in een grooten regenpu-t, die op de hof stede dicht, de stalling ligt. Een. génees- werd dadelijk geroepen, die het noodige deed om -de levensgeesten op te wak ken, doch vruchteloos;. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. Doodelijk Verkeersongeluk ie Mechelen Op den Pu tschéns t een weg, greep Maandagnamiddag, een doodelijk onge luk plaats waarvan de 10-jarige Ja cob Henri,' uit een gezin van 2 kinde ren het slachtoffer werd. Hij was met, een buur, heer Cuylaert, duiven' gaan oplaten, én kwam rond 6.10 u.'ter hoogte der kruis-baan aan «De Kroon» toen hij door een auto, .gevoerd door opkooper Bogaerts, van Boortmeerbeek, gevat werd.'De ongelukkige knaap werd een 30-tal meter meegesleurd en was op slag dood. De auto reed nog een 100-tal meter door en botste dan op een 'boom, reed door een. gracht, om ten slotte tegen een schutsel in de nabijheid van het huis- Coudrye, te rijden, waar het voerlui* eindelijk tot staan kwam. Het parket werd verwittigd door de rijkswacht, die een eerste onderzoek in stelde, en kwam ter plaatse, samenge steld uit de heeren Boon, procureur, Verlinden, substituut, Hellemans, on derzoeksrechter, Notelleirs, griffier en De Lauw, deskundige. Smartelij k ongeluk te Laarn© Maandagochtend te zes u-uir, op hét oogenblik dat de 46-jari.ge landbouwer Jozef Neyt, mét, zijn driewielkar zijn' hoeve te Laarne wilde verlaten, om zich naar den arbeid te begeven, kwam een der wielen op een hobbeligen steen te recht, met het gevolg dat de kar om kantelde en Neyt gedrukt werd tus- schen den voorlooper en een muur. Den. man werd de borstkas ingedrukt. Eeni- ge. oogeriblikken later was hij nog "slechts een lijk. Het slachtoffer, dat alom geacht was-, gehuwd en vader van veertien kinde ren, waarvan een overleden is. Het oud ste is 19 en het jóngste een jaar. Deze pijnlijke gebeurtenis heeft be grijpelijkerwijze groote verslagenheid verwekt in de streek. Doet in -een bowl, in plaats van goot van een ei, een koffielepeltje OXO Bouillon. Voegt er olie bij, druppel per. druppel, steeds 'roerende tot ze ver dikt. Giet van tijd tot tijd een weinig azijn om het verdikken te bespoedigen. Voegt er, .naar goeddunken, peper en mostaard bij, maar opgepast voor het zout: OXO Bouillon bevat er. Voor Vincent-saus en andere, voegt er.,gehakte peterselie bij, een gehakt toefje kruiden: tym, laurierblad, enz. Liebig, Vleeschextract laat eveneens toe mayonnaise -te bereiden zonder ei. De wijze van bereiding is dezelfde, maar men lost een half koffielepeltje Liebi.g op' in zëer weinig azijn alvorens er olie bij te doen en mits to'evoeging van zout en de gewone toekruiden. Het gebruik van OXO Bouillon of van Vleeschextract in de plaats van het geel van een ei, levert verschillende voor- deelen op a) de mayonnaise mislukt nooit, b) zij is zeer bezuinigend wanneer de eieren- duur zijn, !c) zij is toegelaten aan talrijke zie ken aan wien eieren verboden zijn en die namelijk lijden- aan leverziekte, eczema, netelkoorts, enz. beantwoorden wie gij zijl. O niet Nu niet, mijn vriend Denk slechts aan u zeiven, zonder u om mij te bekommeren. Maar wc zullen elkan der wederzien. Xeen neen, se moogl mij niet verlaten, riep dc jongeling,, toen de ge heimzinnige vrouw eene beweging maakte om zich te verwijderen. In Góds naam, bid ik n, blijf. Tk heb u 5k ibrn er zeker van, reeds in vroegen Vlagen gezien. O. s.ehud bel hoofd niet want ik weet dat het zoo i?' slellig heb ik u vroeger gezien, ze-g me wie ge zijl. Ik ben slechts eene zwakke vrouw die u beschermen zal zooveel zij kan, Henry Fretart. Noem mij niet bij dien naam riep de jongeling, haar bij den arm vattende. Noem mij bij mijn; waren naam. Zij sidderde als een blad, maar maakte zich niet los uit de hand die haar vasthield. Wat bedoelt ge, jongeling zeg de zij zacht. Is uw naam niet llenry Fretart - Neen', neen, ,g,ij weet dat hij mijn ware naam niet is. Dan zult ge zeker de waarheid kennen zooals ik die ken. Maar vraag me niet verder en laat me gaan. Neen, ik laat u zoo met gaan.Ach beantwoord eerst mijne vraag. Ik kan u niets zeggen. Ik heb n nu gered en zal u nogmaals redden als het in mijne macht is. Nog eens, zeg me wie gij zijt. De jongeling s-prak dit op eeneii toon, alsof zijn verstand beneveld werd, en hij beefde over al zijne leden. Ik zou bijna iets vergeten, zei de vrouw. Vertel aan niemand wat hier is voorgevallen, want we moeten den markies niet ongerust maken en zelf waken totdat onze plannen gereed zijn. Meer mag ik u lieden niet zeggen. We zullen elkander weer ontmoeten, dan moogl ge uwe vraag herhalen. Neen. ge moet mij nu antwoorden op mijne vraag wie ge zijl. Maar zij sprak niet en de jongeling jgiing voort Ik ken uw! gelaat, ik ken uwen zoeten laclr er is iets- in -ujwe trekken, dat altijd in mijne, herinne ring is gebleven, 't is mij alsof ik plotseling vele jaren terug kan zien, tot in den tijd, toen een liefelijke stem mij. in slaap zong,, en in dien tijd waakten uwe oogen 'over miij. O, schud niet ontkennend liet hoofd, want ik weet dat ge u dien tijd herinnert. Ge herinnert u dat uwe oogen om mij weenden. God in dén hemel doet 'hel mij weten. Spréék tot mij, zeg mij zeg zeg- mij dat gij - mijne moeder zijt Neen, neen. neen schreide dc vrouw, maal' zij sloeg- hare armen om den hals van den jongeling, drukt een warmen kus- op zijne wangen e rukte zich los. Ik ben uwe moeder niet, neen, neen, ik ben uwe moeder niet riep zij. Maar nog eens, waak over uw le ven. llenry, o ge moogl niet sterven. En volg mij nie.t, ik bid u, )k bezweer u, als ge wilt leven, volg me dan niet! We zullen elkander wederzien. Plotseling keerde zij. zich om, ijlde langs den voet des heuvels, doorwaad de den smallen stroom en was een oogenblik later in het lbosch verdwe nen. Henry staarde baar na totdat bij haar uit het zicht verloren had luj kon haar niet volgen, want eene too- vermacht scheen hem aan de plaatst te kluisteren. Toen hij haar hiet meer zag wilde, i hij zich verwijderen, maar zijne zin- ncn waren beneveld en zijn lioofct dui zelde. Duizende spookachtige lichten sche nen voor zijne oogen te dansen, daar na was 't hem alsof alles in een kring om hem heen draaide, en toen hij de armen uitstrekte, om naar eene helde re gestalte* te grijpen, die hem in den donkeren» nevel scheen te wenken, struikelde hij, zijne knieën knikten en bewusteloos viel hij op het gras neder. Toen Henry weder tot het bewustzijn kwam, kon hij zich eerst niei-s. van het voorgevallene herinneren, maar weldra kwam alles hem weder levendig voor de in geest. Hij herinnerde zich zijnen twist met den graaf, en toen dacht bij aan dat geheimzinnig wezen, 't welk zijn leven- had gered. Was dat alleen een droom Neen. want voor zich in den weeken grond zag hij het spoor van een' paardenhoef en daar naast den indruk van een kleinen vrou wenvoet. Hij blikte om zich heen,maar bespeurde niets anders dan de .groene velden aan de eene zijde en den ruischenden stroom en het boseh aan de andere. Hij werd stil en' ernstig en begon na te denken over hetgeen ge beurd was en meer nog over hetgeen o-ebeuren zou. Hij was overtuigd, hart fluisterde het hem onophoudelijk loe. dat hij zijne moeder had gezien hij was daar zoo zeker van, dat geen macht ter wereld in staat zou zijn ge weest hem tot eene andere overtuiging te brengen en hij zo-m alle bosschen en bergen 'van 't land doorkruist heb ben, als hij had kunnen1, hopen haar weder Ie vinden en bij haar te mogen blijven. Maar hij herinnerde zich de woor den' die zij gesproken had en hij wist dat het te vergeefs zou zijn haar spoor te zoeken. Hij -besloot dus naar het slot terug te keeren, en toen hij het bereikt had ging hij dadelijk naar. zijne kamer,, want, hij begreep d,a.t bij er bleek en1 ontsteld zou uil. zien.én wilde niet dat iémand naar dé oorzaak daar van zou vragen. De gedachten van onzen jongeling- moesten noodwendig zeer eigenaardigi zijn;want hij had genoeg gezien en ge hoord, om zelfs den meest ka lm en mensch zijne gewone bedaardheid te doen verliezen. Langen tijd dacht hij na over het gedrag van den graaf en maakte er uil op dat hij hem in den weg stond. Waarom Dit kon hij, hoe hij ook peinsde, niet vatten. Eerst wil de hij hem tot rekenschap doen roepen wegens den op hem beproefden moord aanslag, maar na rijp nadenken be sefte hij dal het heter was, hem voor eerst ongemoeid te laten. Hij herinner de zich wat de geheimzinnige vrouw tot hem gezegd had hare waarschuwing- zoowel als haren raad en hij besloot, zich daarnaar te gedragen. Hij begreep dat hij met het gerecht niets legen den edelman kon uitrichten; hij zou voor taan goed op zijne hoede zijn en zich legen gevaren trachten te beveiligen. Den volgenden morgen gaf hij zijné leerlinge als gewoonlijk les, en ofschoon zij misschien wel opmerkte dat hij bui tengewoon stil en nadenkend was1, vroeg zij niet naar de reden, daarvan. T Vervolgt»

De Volksstem | 1935 | | pagina 2