Hel I. Sacraments-OlEicie Inkomstenbelastingen 21 Belgische Persbond Zoo leeren de Ketters. Nog twee plaatsen zijn beschikliaar Let wel op Da ijegrafaois der Slachtoffers vaa de ramp van Reinsdorf Katholieke Vlaatnsche Radio-Omroep K.V.R.O. s' Kinderfeest Kerkstraat, 9 en SI Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD - 2O Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Vrijdag JUNI I935 Openbare Werken in het Land Oppassen "s de Boodschap KAMER DE VOLKSSTEM 2UXXI4 JAAHGA.N'Ü gUMJ®K 140 Publiciteit luiten het Arrond. AALST, S AMntschaD HAVAS Adolf it n J unci LJC VjCUUi. pe iscnap AC,olf Milaan ,13, te Brussel flue de öicheleu, Earj.s Baak Buiclinjr-lüngsway, 20 Londrcs JK. c. 2. H. Lode wijk Zonop3,49Zonaf7,56 L. K. 23 N. M. 30 Het II. Sacraments-officie, op last van Paus Urban as IV door deu H. Thomas van Aquino opgesteld, is een waar mees terstuk. Het bevat o. m. de gekende hymnen Lauda Sion, Pange Lingua Sacris Solemniis, Verhum, Supermini, Adoro Te. Op geniale wijze heeft de II. Kerkleeraar zinnebeelden uit het Oud-, met teksten uit het Kieuw Testament, allen betrekking hebbende op het Aller heiligste, verwei kt en bijgewerkt tot een heel stuk leering, volledig, cristalhelder en toch bondig. Het lyrisch gedeelte van zijn werk draagt den naam van gerhytkmee'rd waarom ook niet van berijmd proza. Proza heet het de kritiek, wel licht omdat zij hier vruchteloos zoekt naar de u aller-individuëeiste expressie van de aller-individuëelste impressie Toch heeft P. Van Mierloo destijds be toogd, dat de allerfijnste klankexpressie niet vreemd is, in 't bijzonder, aan de "Adore Te Nu de II. Thomas was juist do eerste de beste niet, maar ook geen man om zich zeiven te bezingen, wanneer hij stond voor een onderwerp, 't welk alleen oneindig bezingenswaar- digis. Zijn persoonlijkheid verdwijnt dan ook geheel en gansch, letterlijk dood ge schenen door den god de lij ken glans van het wonderwerk van Gods liefde voor de menschen. Hij wordt dn naamiooze alge- meene kristelijke ziel die gelooft en be lijdt, die daukt en hoopt, dia zingt en bidt. Geen andere verbeelding dan die der oude heilige Zieners, geen ander ge voel dan dat onzer Moeder de II. Kerk. Waar gezicht, gevoel en smaak in mach teloosheid verzinken, staat ook de mond verstomd voor andere dan door hat Ge loof afgeluisterde klanken. Een andere behandeling van dit H oog wJOnd er werp zou onteering geleken hebben. De H. Thomas heeft den juisten toon aangetroffen. Zijn natuurlijke, eenvoudige, heldere, rake en sobere taal bereikt het sublieme, die de hoogste uitdrukking is vair. het verhe ven schoone. Meer dan één begaafde schrijver Pr. Fr. Dryvers, Mgr. v. d. Poei, F. Rutten e. a. heeft het aangedurfd die wonder- schoone hymnen geheel of ten deele in onze moedertaal over te zetten. Een waagstuk Want vertaling is niet zelden een misdaad van schoonheidsschennis. En eerbied voor het oorspronkelijke stel de hier hooge eischen aan den inhoud, de beelden, de volgorde der gedachten mocht niet getornd, maar ook de stofen- indeoliiig, de maat, de rhythme, tot zelfs de klankenkleur moest bijgehouden. En nochtans is verdienstelijk werk geleverd geworden de vertalers schijnen hier en daar de uiterste grenzen van het moge lijke bereikt te hebben, zoodat men meer dan eens in don waan verkeert van in de vertaling liet oorspronkelijke te lezen. De beste vertalingen zijn in de verschillende Missale's op genomen. Die vertalingen zijn echter niet bedoeld om gezongen te worden al zijn ze nog zoo nauwkeurig aan de muziek aangepast -Liturgische gezangen mogen bij ker kelijke plechtigheden niei in de moeder taal voorgedragen worden maar zij leeren de Gcloovigec. den inhoud en de schoonheid dier hymnen kennen en sma ken. Geen rijker loon beoogden de ver talers R. Een hrief van den Koning Naar aanleiding van het XXIe Kongres .Die voorzitter van den Algemeenen Belgischen Persbond heeft den volgen den hrief ontvangen van den h. Staats- sekretaris L. Wodon Mijnheer de "Voorzitter, Het telegram, door den Algemeenen Belgischen Persbond aan den Koning en die Koningin gericht^ heeft Hen ii Zweden bereikt. Bij Hun terugkomst hebben hun Ma jesteitcn mij met de eer belast U te zeg gen, hoezeer Zij getroffen werden'door deze vriendelijke boodschap ën te iverzoekon Hun hartelijks ten dank over ite maken aan de leden van Uw vereeni ging. De Koning voegt aan dezen dank zijn ibcste wenschen toe voor den voorspoed iV'an don Algemeen Belgischen Pers' bond. Gtelieve, mijnheer de Voorzitter, de .Verzekering van mijn hoogachting te aanvaarden. De Staatssecretaris, L. Wodon Over het gansché land is men Chans met de uitreiking van dë formulier-s tot aangifte in de inkomsten-belastingen voor 1935 bezig-. Er wordt pan herinnerd dat de inte resten op de aandeel en- van de Nationa le Maatschappij vin Spoorwegen n'iefc dienen begrepen onder, de inkomsten uit roerende gaarden en kapitalen, welke dienen aangegeven in de aanvullende personeele belasting^ onder het 2e van tabel n. VI der. aangifte (4e bladzijde). Anderzijds', wat de gelbouwde onroe rende goederen betreft waarover de be lastingplichtigen beschikken of welke zij persoonlijk exploiteeren cn welke gelegen zijn in een gemeente waar de herziening van de kadastrale inkom sten pas heeft plaats gehad, moeten deze belastingplichtigen niet liet" in komen aangeven dat tot grondslag, van de grondbelasting van 1934 heeft ge diend maar wel het. herziene inkomen, dat in het algemeen aanzienlijk lager is. Dit inkomen zal hun kenbaar wór den'.gemaakt door het. aanslagbiljet (grondbelasting) van 1935 dat" hun eerlang zal worden afgeleverd. Dié regel geldt niet voor de in huur gegeven, goederen waarvoor de buur prijs met inbegrip van de praesth- tiën en voordeelën moet worden aangegeven. Teiii slotte wordt de aandacht geves tigd op het feit dat de vermelding «Da tum van onderzoek der aangifte voorkomend op de eerste bladzijde van de aangifte, hoegenaamd geen verband houdt met de quaestie van de opne minig! waarover deze jongste weken zooveel werd gesproken. Deze verifi catie' ter. plaatse is die welke ten' huize van den belastingschuldige, in gemeen overleg met hem, geschiedt, wanneer hel niet mogelijk is, ze ten kantore van den Controleur te verrichten. Zij ge beurt onder meer, wanneer de overge legde rekeningslukken ontoereikend zijn en de belastingplichtige zijn boe ken ter beschikking van het personeel der Administratie .stelt, of nog wan- Jkceiv biij gebrek aan regelmatige boek houding. het er om gaat noodige in lichtingen in te winnen, welke de aan- ifte niet geeft. Deze werkwijze vergit minder tijd dan het voeren van menige briefwisseling met de belastingplichti gen. Lijst der gemeenten waar men over gegaan is tot de herziening van het kadastrale inkomen uit de bebouwde petrceelen Provincie Antwerpen Antwerpen, Berchem, Borgerhout, Deurne, Ho.ho- ken, Mechelen, Merksem Wilrijk. Provincie Brabant j Anderlecht, Ou- dengem, Brussel, Etterbeek, Vorst, El- sene, St Pieters Jette, Koekelberig. Leu ven, SI .Jan® Molenbeek, St Gillis, St Joost ten Noode, Schaarbeek, Ukkel, Watermael, Boschvoorde, St Lambertus •Woluwe St Pieters Woluwe. Provincie West Vlaanderen Blan kenberg,he, Breedene, Klemskerke, Kortrijk, Koksiijde, Heist aan Zee,Knok- ke, De Panne, Lomba'rtzijde, Middel- kerke, Oiost Duinkerke, Oostende, Vlis- singen, Wenduine, Westen'de. Provincie Oost Vlaanderen Aalst, Gent, Gentbrugge, Ledeberg, St Niklaas. Provincie Henegouwen Doornik. Provincie Luik Luik, Scraing, Ver- vïers. Provincie Namen 5 Namen. De Volksgazet wil niet gezegd hebben dat de socialisten in 1927 de Regoering vrijwillig verlieten omdat zij daar vèrkiezinig|Svo,ordeel meenden in te zien. Ze werden uit de R.egeering gestooten, beweert Eet roode blad. Gestoioten Zoo leeren de ketters, maar zij dolen. In 1927 verklaarden de socialisten den 6 maandenlegerdienst als; partij- dogma, terwijl de andere partijen den 8 maanden dienst, voorstonden. De socialisten nu, wilden, met het oog op de verkiezingen van 1929, een grootscheepsche propaganda op touw zetten voor den .6 ma and eredienst die formule was het. Plan van dien tijd zich inbeeldende dat die hervorming populair was boven alle andere. En om daarvoor de handen vrij te hebben, maakten zij zich los van de Regeering: hel algemeen welzijn moest weeT et'ns onderdoen voor 't bekrompen partijbe lang. Nu, men zal zich herinneren dat de socialisten met hiun 6 maandendienst er niet in gelukten de hoofden warm maken: hun propaganda leed schipbreuk op de klip van 's volks' onverschillig heid. Instede de verkiezing te winnen, wer den in 1929 de socialisten deerlijk ach teruit-geslagen: hun propaganda en hun afbrekende politiek leidden tot een ver keerd elïect. Bat is de waarheid, en wat De Volksgazet» voorhoudt is verzinsel. Het vertrek onzer prachtige reis naar ZWITSERLAND is vastgesteld op ZONDfêG 30 JUS\!I om 7 uur te Aalst (rechtover St Martenskerk.) In de prijs van 1220 Belgische franks is alles begrepen zelfs de tafeldrank in de Hotels. Het is de goedkoopste reis van zes dagen naar het schoone Zwitserland, welke ooit uitgeschreven geweest is. Wie de reis wilt mede maken kan nog inschrijven op ons bureel, KERKSTRAAT, 9, AALST I® er een Israeli op til t© Lier? Vóór enkele dagen verliet do genoem- F. dié te Li ér een kantoor voor roe rende zaken beheerde plots de stad zon der oen adres achter te laten. Plots werd hel bekend dat zijn financieele toestand erg bedenkelijk w.as. Verschillende seliuldeischers die ITem sommen hadden toevertrouwd voor meer dafi 100 duizend frafik-tHenden klacht in. F... zou het noodig geacht hebben zijn boekhouding aan de rechterlijke over heid voor te leggen. F... zou zich ophouden in een ge meente in de buurt van Antwerpen en! verzocht zijn zich ter beschikking te houden van de Justitie. Er wordt verzekerd dat de krack ver schillende honderd duizenden zou be- loopen. De lijkplecht-igheden van de slachtoffers der ramp te Reinsdorf hadden een greotsch karakter. Hier een algemeen zicht op de plechtigheid. De studievergadering voor Oost-Viaan- deren te Gent. Zondag jl. kwamen talriljke katholie ke radio-ij veraars uit Oost-Vlaanderen in'de Lange Kruisstraat, 4 te Gent bij een. Onder het voorzitters oh a p van den lieer Prof. Fransen wordt deze studie- vergadering geopend te kwart na tien. Hij. verwelkomde de opgekomen leden uit. de provincie en drukte op de groote noodzakelijkheid dezer samenkomsten voor de bespreking der hoogene belan gen, die, vooral in dezen tijd van eko- nomische krisis, door de stoffelijke ver drongen worden. K.V.R.O. is- een onzer kuituurorganis men waaraan wij het allergrootste be lang moieten hechten, het is het invloed rijkste propagandamiddel voor de toe komst. De heer Karei vaiïdepitfce, broeder van den Vlaamsche Radiopionier Juliaan VandepiUe zaliger gedaentenis en van den Z. E. P. Leopold, gaf een bon dig doch zeer klaar relaas over de ont wikkeling van het. Radiowezen in Belgie. Zi.jn jarenlange ondervinding zijn igen med/ewerking en strijd maakten van deze uiteenzetting iets buitenge- Iwóopj leerrijks. De heer La mens wijst op de nood zakelijkheid van samenwerking tus'- scihen het Alg. Sekrctariaat, de K.V.R. V.-afdeelingen cn de Radioclubs. Hij omschrijft de taak, die K.V.R.O. van ieder harer groepeeringen, 't zij De Alg. Raad van de socialistische partij heeft eene motie gestemd, waarin de daadwerkelijke steun van de B.W.P. aan de huidige regeering wordt her nieuwd, en verder wordt besloten tot voortzetting van de propaganda voor het Plan aan de macht. Wat dit laatste betreft, daar hoeven wij ons voorloopig niet om te bekomme ren. De socialisten ijveren voor hun programma zooals wij voor het onze. Intusschen is hoofdzaak dal de regee- ring, steunende op eene breede meer derheid, haar werk van ekonomisch her stel kunne voortzetten. Dit- werk gaaf niet zonder moeilijkhe den. Moeilijkheden die komen van bui ten. Voornamelijk van twee kanten: van de financiers en van dc militaristen. De financiers zijn tegen de konI rooi op de banken, een hoofdpunt van het re- geerinigisplan. In Maart 1.1., toen zij in moeilijkheden verkeerden, waren zij be reid alles te slikken. Nu hel gevaar voor ben voorbij is, beginnen zij te wringen. Hun tegenwerking is- bedekt. Zij strij den niet met open vizier. Men heeft reeds van verschillende zijden gewezen op de pogingen, door ben in 't werk gesteld om de lentemarkt naar omlaag te du- weni. Wat de militaristen betreft en dat zijn niet altijd militairen in aktieven diëtist hunne drijverijen sturen aan op het omverwerpen der huidige rcigce- ring, en het in de plaats- stellen van een bewind met fascistisehen- inslag. Al degenen die liet goed meenen niet de huidige nationale regeering en met hare herstelpoging moeien een waak zaam oog in beide kanten. 't zeil houden langs die TIJL. Wie zal er bij zij.n Wie zal er bij zijn om prachtige mu ziek te hooren en vroolijke liedjes rnée te zingen, om de beste muzikale clowns van de weneld in hun element te zien, om prachtige seoutspelen te zien uit voeren. om Marlen de Haas te zien bui telen, om prachtige boeken te winnen, Om lekkere koekjes te smullen Wië Al de K.V.R.O. vriendjes die K.V.R.vt zij een radioclub, durft'deelnemen aan het jaarlijksch kirider- verwachten en wijst voornamelijk opjfeest dat nar doorgaaf, in het Sport,pa- ieder leis te Antwerpen op Donderdag 18 Juli om 2 u. namiddag. Leest de OUDE KOEIEN G.B. schrijft in «Vooruit» over het boek van M. Gutt, on klaagt, in verband daarmee, over het feit dat de Bank van den Arbeid nog piet werd geholpen, en de Boerenbond wel. Wat daarachter zit, weten wij niet. Wij weten alleen dat de Boerenbond werd geholpen, omdat zijne zaken in den grond goed waren. Maar G. B. heeft ongelijk daaraan persoonlijke, Bittere herinneringen aan te knoopen. Ongelijk in zijn eigen belang. .Woensdagnamiddag zijn de volks vertegenwoordigers in Kamerzitting bijeengekomen om enkele stemmingen uit te brengen alvorens in verlof te gaan. Vooreerst interpelleert de h. Marquct (lib.) over de landbouwschade in West- Vlaanderen. M. Soudan, minister van Justitie, antwoordt dat de regecring den toestand kent en de noodige maat regelen zal treffen. Stemminge.i De Kamer stemde eerste over liet ontwerp betreffende de vergoeding' der; mijnschade te Gosselies. Aangenomen met 111 tegen 6 stemmen bij 23 onthoudingen. Andere stemmingen 1. Coöperatieve vennootschappen en personenvernnootschappen met beperk te aansprakelijkheid. 2. Toltarief. Bekrachtiging van Koninklijke besluiten. 3. Militaire pensioenen. Bereke ning van het. pensioen wegens dienst tijd der militairen met verbeterde sol— ij- het verdienstelijke werk dat propagandist verrichten kan voor on zen Zender. Dc bespreking die alsdan ontstond lusschen de hoeren sprekers en pro- Jpfyjandisten, aangaande prihcipieéle eii practischo vraagstukken laten het beste verhopen voor de toekomst. medede.elingen in de dagbladen, vraagt inlichtingen aan de besturen van uw school, aan de Jeugdleiders- en leid sters en komt op Donderdag, 18 Juli om 2 Vi uur nam. in het Sportpaleis te Antwerpen (tram 3, 21 en 23.), 4. Wissel en orderlbrieven. Invoe ring in de nationale wetgeving van da; eenvormige wet op de wissel- en order brieven. 5. Belgisch Congo. Wijziging van artikel 18 en 18bis van de wet op het gouvernement van Bclgisch-Gongo. Al deze ontwerpen worden met groote meerderheid aangenomen. De Kamer stemde ten slofte nog een heele reeks naturalisaliën. De VOORZITTER stelde dan voor de zitting Ie heffen en met verlof ie gaan. Profest vanwege de KOM MIJNIS- TEN en M. MARQUET (lib.) en M. BIJ- TAYE (VI. Nat.), die nog willen inter- pellceren over de landbouwschade. VOORZITTER. Die zaak is gere geld. De zitting is opgeheven en de Ka mer gaat uiteen tot. nader bijeenroe ping. De Kamer juicht: «Leve de voorzit ter

De Volksstem | 1935 | | pagina 1