Vè Assisenhof m Brabant De Wereldtentoonstelling 'Aspirine ZIJNE MOEDER Economische gevolgen van het misbruik van Alcoholische dranken Een vrouw aangerand te Schoten 21 Juni. H. Lódewijk van Gc-nza- ga. Deze heilige was pas 23 jaar oud toen hij in 1591 ip den staal \£jn volmaaklheid zijn ziel aan God terug schonk. Van zeer adellijke afkomst, be stemde zijn \ader hem om roem te oogsten met het hanteeren der wapens. Maar Aloysius wiide zich meer aan Gods Werk wijden en hij trad in de Je zuietenorde. Hij stierf tengevolge van een ziekte die hilj opgedaan had bij de verzorging van arme zieken. Bij den Koning. De Koning heeft Woensdagmorgen ontvangen mgr. Picard, baron Grandry, arrondiss'eihentskommissaris van Eu- pen-Malmédy, den. h. Verwilghen, goe- verneur van de provincie Limburg, den h. Albert Janssen, oud-minister en graaf Woraczieky, zaakgelastigde van Hongarije. Eveneens werden door den Koning ontvangen een afvaardiging van het regjment grenadiers en een afvaardi ging van de verbroedering van het 8e en 18e linie en het 28e vestingartillerie Een muntstuk van meer dan 7 mil- lioen waarde. In het bezit van een arme familie te Szeged in Hongarie heeft men een goudstuk uit den Napo- leontischen tijd aangetroffen, dat een waarde van meer dan 7 millioen frank vertegenwoordigt. Er zijn indertijd slechts tien van de ze munten geslagen, daar door een ver gissing op de eene- zijde de woorden «republique franqaise» voorkomen en op de andere zijde de woorden «Keizer Napoleon». Het goudstuk zal thans in Enigeland worden verkocht. Kersen bestemd voor Engeland. Door het Ministerie van Landbouw wor den de belanghebbenden er aan herin nerd dat de zendingen Belgische ker sen. bestemd voor Engeland, aldaar slechts aangenomen worden indien ze vergezeld zijn van een certificaat van oorsprong geschonken door het bestuur van de gemeente waar de kersen, werden geplukt. De herverzending van vreemde ker sen is streng verboden. Een herverzen ding van vreemde kersen als zijnde van Belgischen oorsprong kan aanleiding geven tot verbod van invoer in Enge land. Tunnel door den Mont-Bl.a.nc. - Te Oourmayeur' in Piemonte zijn dezer dagen uitvoerige Frarisch-Itaiiaan'sche 'besprekingen gehouden inzake den tun- nelbouw door den Mont-Blanc. Het ligt in de bedoeling thans weldra een aanvang te maken met dezen reus- achtigen arbeid, "welke een zeer giroole verbetering zal beteekenen ten aanzien van de verbinding Parijs-Rome. Men heeft thans: vastgesteld, dat de tunnel een lengte van 12,800 m. hebben. De tunnels door den Simplon, den Mont-Genie en den St-Gothard zijn respectievelijk 19,800,^13,500 en 15 700 m. lang. De breedte van den tunnel, dié" met gewapend beton ter dikte van 1,50 m. zal worden bekleed, zal 8 m. bedragen. De kosten worden op 250 millioen Lire geraamd, waarvan Frankrijk en Italië gelijke deelen zullen bijdragen. Er zullen 5 a 6000 arbeiders bij den tunnelbouw Ie werk gesteld worden, en men heeft berekend, dat het werk op deze wijze in viljf jaren, voltooid kan zijn. Motcrifatie der ruiterij. Het rui- terijkorps, zal, bij zijnen terugkeer int het Kamp van Beverloo op 13 Juli ge motoriseerd worden. Vier regimenten op zes zullen twee srhadrons te paard omvatten, een schadron mitraljeurs, een schadron motocyclellen, een getrokken batterij van 4-7, en een smaldeel van twaalf ge pantserde autos. Het ministerie van landverdediging beeft een lastenboek opgesteld voor de motocyclellen en side-cars te leveren door de nationale nijverheid. Uitvoer va.n tomaten. Er wordt lei- kennis gebracht van de uitvoerder dal het verbod in Frankrijk Belgische tomaten in te voeren ingetrokken werd De invoer mag geschieden binnen de perken van het algemeen contingent groenten door Frankrijk aan Beligie toegekend. Rond eon postzegel-Mozaiek van Jo sephine Baker. Een schilder zonder verf had uitsluitend uit postzegels en wel 30.000, een portret, Van Josephine Baker ter grootte van eeii Viërkanlen meier gemaakt, "dat in de hal, waar de donkere Venus zong en danste,' opge hangen werd. Hij deed er zes maanden over, gedurende welken :tijd hij tanden trok om in zijn onderhoud te voorzien. Thans doet hij Josephine een proces aan tot uitbetaling van een op 20.000 fr. berekend honorarium, wam hij stelt haar toestemming, zich aldus te laten afbeelden en de te-prijkstelling in het theater met een opdracht gelijk. 23sté Vervolg. Gij hebt toch «geene misdaad be dreven Neen, mieen, neen riep de jonge ling. Maar '1 zou eene misdaad zijn indien O, voleindig, fluisterde 'l bevende mëïsije". Ik kan, ik durf het u niet zeggen, antwoordde Henry zwaar zuchtend. En toch zou het niemand kunnen schaden dan mij zeiven; hef zou de beloovering vi rbreken die mij hier bevangen heeft, dat is alles. Ik ben uwe vriendin, spreek dus openhartig. Ik zal u niet berispen, zelfs niet al zoudt ge zeggen dat ge mij niet langer onderricht wilt geven. Zwijgend zag de jongeling een oogen blik-in 'I gelaat- van het lieve meisje. Toen legde hij zacht zijne hand op ha ren arm en sprak niet diepe ontroe ring Ik kwam in uws vaders huis zon der dat ik liet van zin was of het wil Gij kent de reden die mij hier heen voerde. In den eersten nacht van mijn verblijf alhier peinsde ik er over na wie hel meisje móeht zijn. dat ik uil de macht der roovers' had gered. Eindelijk zag ik haar, en dadelijk kwam de wensch bij mij op. dat ik mijn geheele leven anilj in zulk gezelschap mocht, verheu gen.want zooveel zielenadel,goodharl ig- heid en lieftalligheid trokken mij on willekeurig aan. Weldra waart ge mij ne leerlinge. Ge verlangde!, door mij! Kinderricht te worden, uw vader willig-! Het Belgisch volk besteedt jaarlijks voor vier tot vijf milliard aan alcoho lische dranken. Bij dit cijfer zouden nog moeten gevoegd worden al de uit-, gaven door den Staat gedaan lot het onderhoud van de talrijke gevangenen, krankzinnigen en andere zieken slacht offers) van het alcoholisme. Er moet no: bijgeteld worden de economische waai de welke de duizenden menschenlevens vertegenwoordigt, want jaarlijks ver moordt liet alooholmiebruik duizenden van onze medeburgers, rechtstreeks: of onrechtstreeks. iDit sterftecijfer veroorzaakt door het alcoholisme juist bepalen is onmoge lijk omdat het alcoholisme heel dikwijls de medewerkende of ourechtstreeksche oorzaak is van het overlijden, maar men zou het benaderend kunnen ibepalen. Tot vóór enkele jaren was het sterfte cijfer in Belgie lager dan in Noord-Ne derland. Tegenwoordig is ons sterfte cijfer met 3.6 per duizend hooger dan dat van Noord-Nederland. Nochtans •hebben deze beide landen hetzelfde kli maat, hebben een bijna even talrijke bevolking, een demographische toe stand die ongeveer dezelfde is, dezelf de levensvoorwaarden. Het «enig ver schil dat lussohen Belgie en Noord-Ne derland bestaat, is dat in Noord-Neder land het vertbruik van alcohol onder al zijne vormen van jaar tot «jaar vermin dert, zoodat op, dit oogenblik de Belg 2-en een halve maal meer alcohol ver bruikt dan de Noord-Nederlander. Welnu een overschot van sterftecij fer, dat 3.6 per duizend beloopt, ver tegenwoordigt. jaarlijks; 29.000 tot 30.000 menschenlevens. Nochtans wil len we niet beweren dat het alconolis me de eenige oorzaak zou zijn van dit grooter sterftecijfer: maar het komt toch voor een groot deel er in tussclien en men zou ver van de werkelijkheid zijn, moest men dit enkel op 10.000 menschenlevens jaarlijks schatten. Enkele - liqnduizeiide dooden, énkele duizenden -zieken, krankzinni gen, mensehen idietgemerkt zijn en geschuwd worden, dat schenkt .het Alcoholisme aan ons land, r f':t «n hel slorpt daarenboven nog cèn nuttelooze uitgave-op van 4 tot 5 mil liard frank, die' oiïze economie belast. U wetjjt mé op zult nooit er.jtoe komen om het gebruik van alcoholische dranken te doen ophouden.- Wij willen dat niet. Het niet- is ons doel. Wij willen enkel het gebruik er van, verminderen tot de gewone redelijke verhoudingen. Om Beligie van den ondergang te red den, wij iierhal^h liet steeds-, moet hel alcoholisme bestreden worden. de nw verzoek in en daarmee zag ik u dagelijks; ik sprak met u en leerde de uitmuntende hoedanigheden van uw geest en hart, kennen. En toen ontdekte ik plotselings een gevoel in mij, djat ik vroeger niet had gekend en waarvan ik eerst bewust werd toen het mij geheel had overmeesterd. Wanneer en hoe 't in mij ontwaakte kan ik ook nu niet zeg gen. Zijne macht is geheimzinnig en geene tong. is in staat die te beschrij ven, want hoe ik er mij ook tegen ver zette, ik kon niet beletten dat mijn hart in liefde voor u ontgloeide... Nu kent ge mijn geheim. O, veracht mij niet, want ik ben niet. te laken, 't Is met mijne schuld, dat ik liefde voor u op vatte, 't is een natuurlijk gevolg' van omstandigheden, tl ie ik niet veranderen kon. Doch ik zal die liefde uit mijn hart trachten te rukken, mijn hart moet tol zich zeiten wederkeeren, hoewel hef voortaan geene vreugde meer. zal ken nen, want mijne voorspiegelingen van geluk zullen niets meer dan droomen zijn... Nu weet ge waarom ik treurig ben. Kunt ge 't mij vergeven, mejuiTer? Is i dor a was diep geroerd. Tranen parelden in hare pogen', en onder liet slaken van een zware zucht zonk zij aan des jonge lings borst en weende in stilte. Om willekeurig sloeg hij zijnen arm om do slanke leest van het bekoor lijke meisje, drukte haar aan zijn hart en legde zijn hoofdwegen het hare. Hij waagde liet niet (e spreken en zij lag roerloos aan zijne horst. Zoo lagen leermeester en leerlinge «enige oogenblikken zwijgend in elkan ders armen. Hij hield de gestalte van hoé innig geliefde meisje omval, en zij rukte zich niet van hem los, nog stiet hem van DE MOORD OP MEVR. HEREL TE PARIJS Een woord vooraf Alvorens; hef relaas te geven van de derde zitdag van het proces Nalhan- Geriir, vóór de Assisen van Brabant.,, veroorloven wij' ons een woord vooraf tot onze lezers te richten. Het proces, \v jar over wij het hebben, brengt te berde al cle verdorvenheden, en lage uitspattingen van een paar wezens die vóór den rechter rekenschap dienen te geven over een-.moord, die alleen het «gevolg is van éen-Tuehteloos en ban deloos leven. Het is de laak' van het gerecht die zaak tot. in zijn ftïinste bizonderlïcden van naald tot draad zooals de men- sc-hen zeggen uit te rafelen, om eón streng-rechtvaardig: en afdoend vonnis te kunnen vellen tegenover dat cynische Koppel dat zich S'ls merisch onzeglijk verlaagd heeft ih uitspattingen en schandelijke o hg e r eg e 1 d h e d e n Daartegenover staat de laak en de plicht der pers, inzonderheid der ka tholieke pers. Zij is er om ons volk ze delijk hoog tè hóuden en het kullureel te volmaken. Welnu door een ellenlange en pre- ciese weengave der weerzinwekkende feiten uit het tragische leven van Na than en Gerin, heeft ons volk èn op ze delijk èn op kultureel gebied weinig te winnen. Discretie en - voorzichtigheid zijn hier meer dan ooit geboden. Wij van onzen kant zullen ons daaraan ten zeerste houden. Het geldt hier riiet kleingeestig gedoe maar een princieps kwestie. De Derde Dag. Nog twee dokters dienen geboord te worden Dr Botirgom en Dr Roelandt die enkele verklaringen- afleggen, waar na een reeks andere1 getuigen te voor schijn komt. Notaris Tilberghïefi, die de erfenis kwestie van Malou Gerin geregeld heeft zet in 't lang deze bewerking uiteen. M. Altenloh, juwelier vertelt hoe Ma- Ion hem juweelen heeft willen verkno pen die voor hem geen belang hadden. Een belangrijke getuige is, h. Jean Ketelle, student, aan wie Gérin open baarde dat Nathan een vrouw had ge dood. Marguerite Pjrasch, meid van Malou wordt ondervraagd, over de reis naar Parijs der twee beschuldigden. Op haar werd door Malou twee maal een expe riment gedaan mei slaapmiddelen. Komen nog aan het woord Mevr. Gor- nil, die bijna om het leven kwam door Nathan, M. Mayer, ingenieur te Parijs en h. Connetzki, van een hotel der Fransche hoofdstad. Te 13,30 u. wqrd.t de zitting geheven. te Brussel PROGRAMMA. Vrijdag 21 Juni Nationaal Kongres der Wetenschap pen. Kongres van het Verbond der Nota rissen van Belgie. Kongres van het Internationaal Bu reel der Tentoonstelling. Kongres! der Belgische Politie. Jury der Klassen. Alberteum. 'Wetenschappelijke Films Aktualiteiten Hoe de spre kenden spreken; IIoe de planten leven; Een eerste opvoering te Hollywood Ama Katowa, Kongoleesche looneelen door Chalux. Planetarium'. Verlooningen var 11 tot 22 u., om de 2 uren. Oud-Brussel. 15 u. Op het Ba lieplem, volkskonce'rt! 21 u. Wan- delkoncert. hoofd, o.a. een diepe wonde boven dé rechterwenkbrauw; verder kloeg hij over inwendige pijnem Dokter Wou ters: van Grobbendonk, kwam ter plaat se de> gekwetsten verzorgen. De kommandant der gendarmerie en de wachtmeester waren ter plaatse en f ondervroegen de autovoerders en de. slachtoffers van het ongeval. Talrijke niéuwsgierigèn waren op dé plaats van het ongeval, druk het ge-} beurde aan 'I, bespreken, dat nog zotf betrekkelijk goed verloopen. was. zich af. Een straal van geluk verhelder de voor eenige oogenblikken de duister nis van hunne lfopelooze toekomst. Eindelijk madkle Isidora zich za.cht uit zijne omarming los. Zij streek zich het losgeraakte haar uit de oogen en zag den jongeling met schitterende blikken in 't gelaat. Kunt ge mij vergeven? vroeg hij. O, mijn redder, mijn vriend, mijn leermeester, fluisterde het van aandoe ning bevende meisje, indien, ik u kon zeggen wat gedurende de laatste weken in mijn hart id 'omgegaan dan zou ik spreken zooals gij gesproken hebt. Meenl ge daarmede, dat ge mij be mint, dat iüw hart mij toebehoort vroeg Henry zacht. Ja, ja, en ik heb u reeds lang be mind. Hoe zóu- 't mogelijk zijn dat ik u niet beminde, u die mij door uwe daden en uwe edele hoedanigheden dwong u te vereeren Ik schaam mij niet hel te! bekennen, en vrijmoedig zeg ik: u be hoort mijn hart, en daarmede alles>| waartoe het in innige, reine liefde in aai is. Weder sloeg de jongeling zijne ar men om het dierbare meisje en Isido ra vleide zich vveenend aan zijne borst maar nu lachte ziij door lvarc tranen heen. Toen zij hunne ontroering waren meester geworden, dacht Henry weer de ruwe werkelijkheid en de moed ontzonk hem, toen hij besefte dat stand en geboorte eenen onoverkome- lijken scheidsmuur tussclien hem en hel geliefde meisje opwierpen. Dierbare Isidora, sprak hij, hoe gelukkig gevoel ik mij, nu ik van uwe lippen mocht liooren dal ge mij be- Dooóelfjk Verkeersongeval te Waasmunster Woensdagvoormiddag, rond 11 u. 15, kwam de genaamde Belie Kamiel, voer man, 73 jaar oud, wonende te Belcele- Waas, niet zijn gespan afgereden op de baan Tielrode-Waasmunster. Aan het café «De Smidse», grondge bied Waasmunster, stapte hij weer op zijn kar had plaats genomen om zijn weg voort te zetten, verschrikte plots het paard en sloeg op hol. Belie slaagde er niet in het paard te bedwingen, zoodat de kar tegen een boom terécht kwam en Belie in de gracht werd geslingerd. De baas van de herberg raapte het ongelukkig slachtoffer op en droeg hem in zijn huis, waar geneesheer Seghers van Beleele, hem de noodige zorgen toe diende. Een priester diende den onge lukkige de H. Sakramenten dér ster venden toe. Een paar uur na het ongeluk over leed de grijsaard. De 37-jarige vrouw Madeleine Pee- termanS', wonende 's Gravenw'ezelsche baan, te Schoten, reed per rijwiel, wan neer zij nabij het «Koningshof» geko men, eensklaps door een onbekende overvallen werd. De kerel, die eveneens per rijwiel was, kwam tot bij haar ge reden en diende haar plotseling een drietal slagen met een hamer op het hoofd toe, zoodat de vrouw Peetermans, bewusteloos van haar rijwiel viel. De- schelm- maakte van de gelegen heid gebruik, om èf met het handzakje der vrouw, die een weinig pasmünt bij had, op de vlucht te «gaan. Alhoewel de verwondingen, die de vrouw opliep, bloedig- zijn, worden zij gelukkig; niet gevaarlijk geoordeeld. De rijkswacht, welke verwittigd werd, opende een onderzoek. Verkeersongeval te Bouwe! Op de groote baan naar Herenthals, deed zich Woensdagvoormiddag een zwaar verkeersongeval voor, waarbij drie personen erge verwondingen op liepen. De vrachtauto eener melkerij te Deurne-Zuid, gevoerd door den auto voerder Verdonck, kwam met groote snelheid de baan van Herenthals afge reden. Uit de richting' van. Herent out kwam de vrachtauto van Gorneel Ja cobs geladen met asfalt. Naast den chauffeur zat zijn broeder Jan Jacobs en achter hem de arbeider Lodcwijk Vereee-ken. De botsing was niet meer te voorkomen en met geweld werden beide voertuigen aangebeukt. De- asfaltwa- gen werd aan den rechterkant gepakt en sloeg om, terwijl van den melkwagen heel de voorkant werd ingedrukt en de radiateur afgerukt. Door den geweldigen schok werden de inzittenden van den asfaltwag.en dooreengeschud, en bekwamen erge wonden. Gorneel Jacobs en zijn broeder moes ten van hunne zitplaats gehaald wor den. De- eerste was lichtelijk bedwelmd, terwijl zijn broeder aan het hoofd ge kwetst werd. De arbeider Louis 'Ver- eecken was er het ergst aan toe. Hij had nogal enge kwetsuren' aan liet mint maar wat zal uw vader zeggen als hij verneemt dat ge mij uwe liefde geschonken hebt Ik weet het niet, antwoordde Isi- dara nadenkend en met twijfel in hare zachte trekken wel weet ik dat hij in zijne denkbeelden omtrent rang stand en de voorrechten en plichten van den adel önverze.tlelijk is. Maai bij bemint mij, en ik «geloof niet dat hij mij ongelukkig zal willen maken. O, welk een vreeselijk iets is toch Vreeselijk Verkeersongeval te Essen Op de groote- baan te Essen, iom- streeks half twee, deed zich Woensdag-r namiddag een zwaar .verkeersongeval; voor. De 60-jarige Frans Tillez, wonende Fabriekstraat, te Essen, stak per fiets' de groote baan over, toen hij door een vrachtauto, gevoerd door H. De Backer, uit Brussel, verrast werd en ten gronde geslingerd. Het slachtoffer werd met zware-' hoofdwonden opgenomen en had enke le oogenblikken later reeds opgehou den te leven. De ongelukkige had een schedelbreuk opgeloopen. Het parket geleid door on derzoeksrechter Malvaux, is ter plaatse afgestapt. zijn bij Aspirine steeds constant. Een ervaring van 38 jaren, nauwgezette en voortdurende controle door eerste klasse vak- menschen doorgevoerd, zijn waarborg voor een steeds gelijke afdoend- heid en kwaliteit der Aspirine tabletten. ^Het Product van Vertrouwen. Vraagt da origineel© verpakking met het BAYER- .krulj. en hst _*©ael van do .nationale Codex. wijzen dat ge van adellijke geboorte zij ti en dat iu: misschien eene plaats toe komt, onder de voornaamste edelen van Frankrijk Terwijl zij dit zegde verhelderde de1 hoop hare trekken en deed hare oogen fonkelen. Ach, Isidora, hernam Henry, ik heb w?el meer dan honderd maal ge hoopt/dat dit zoo zijn mocht, doch ik durf mij aan die hoop niet overgeven, want alle omstandigheden spreken heli egen. Waarom zou mijne moeder mij |verlaten hebben, als het niet uit ar moede was Neen, neen, ik vrees dat zulk eene lotsw-isseling mij niet te wachten staat. Ik kan slechts zijn wat- God mij gemaakt heeft een recht schapen, I rouw hartig man. En is dat niet genoeg zei Isido ra levendig. O, als er velen wraren wel ke op die hoedanigheden konden roe men, hoeveel schooner zou Vin he£ groote beeld der menschheid stralen Doch mijn vader moet u in uwe reohle w-aarde leeren kennen hij moet weten dat men «del, rechtschapen en van een verheven karakter kan zijn, ook al mist men het voorrecht, van eenen adellijken naam én stand. Zoo spraken zij nog een geruimeii' tijd, en hoe duister de toekomst ook voor hen w-as, kwam toch de hoop hen' bemoedigen. Geen onderwijs werd dien dag gegeven of ontvangen, alleen zoel ei wóórden en betuigingen van liefde werden gewisseld, cn toen zij scheid den hadden zij elkander trouw ge zworen. Hunne harten waren vereenigd en zij waren ^or 't oogenblik gelukkig* 't Vervolgt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2