5vss* jssss:üss Lr«:t^.Gsi.a 22 BEVEILIGING te OMWEGEN Een Muntstuk vau 7 Millioen waarde PAUSHULDE TE GENT Zaterdag JUNI 1935 Bij den Minister van Arbeid Tralala In de Koninklijke Vlaamsche Academie ,r XXXXIe JAARGANG NliMMEH i Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij A_ c- O H. Paiilinus Zoa op 3,4 9 Zon af 75 6 L. K. 23 N. M. 30 (Onuitgegeven vertaling). 'k Aanbid U, Heer ootmoedig onder beeldvertoon verdoken, toch aanwezig God- en Menschenzoon, Ik kniei geioovig neer en onderwerp mij igansch wijl alles mij ontvalt bij -uw aanschouwen thans. VISUS. Gezicht, gevoel en smaak bedriegen hier om 't meest; alléén langs het gehoor komt waarheid tot nuijn geest, 't Geloof al wat Gods Zoon geleerd heeft en verwoord;* geen waarheid overtreft de waarheid van zijn woord, IN CRUCE Op Golgotha verborg zijn Godheid zich alléén, Pp 't altaar nu verschuilt zijn Menschheid zich metéén, Doch beide in vast geloof (belijdt mijn hart en mond en 'k bid om 't geen 't berouw des goeden moord naars' vond. PLAGAS Uw wonden, lijk ze Thomas zag, ziet niemand meer; maar toch belijd ik U, als hij, «Mijnt God en Heer», Maak dat ik vaster steeds aan O, in U.geloov', op u betrouw,... Uw liefde in mij de onreine doov' r O MEMORIALE Gedachtenis, die blijft van 's Heeren liefde en dood J, O- wonder levend Maren' en levenwekkend Brood 1 Gun aan mijn geest voortaan te leven van uw kracht gun aan mijn hart uw smaak, die aard-schen smaak veracht' X PIE PELICANE Gelijk de Pelikaan, Jezus, zijn jongskes voedt, mij die onzuiver ben, wil zuivren door uw (bloed I .Van alle zonde en kwaal een enkel drop dervan! de gansche wereld heelen engenezen kan. 'JESU DOMINE Heer Jezus, Dien ik slechts gesluierd hier kan zien, ik smeek U, laat wat ik zoo zeer verlang geschiênis dat ik Uw aanschijn jnoog' aanschouwen zooals 'T isj en zalig zijn door 't zicht van uw Geheimenis X AVE JESU Heil u, JezuS', Herder der hopeniden, vergroot 't geloof van alle in U geloovenden X Pt BELANGRIJK BERICHT Binnen enkele dagen zullen de kwi tanties aangeboden worden tot her nieuwing der trimestrieele en semes- trieele abonnementen. Qmider dien titel hebben wij gisteren 'onze lezers gemeld, hoe men in liet be zit van ecne arme familie in Hongarie een goudstuk heeft gevonden, dat ach teraf 7 millioen waard bleek te zijn. Het igold een goudstuk dat op de eene zijde het woord «Répulblique Francaise» droeg en op de andere zijde de woor den «Keizer Napoleon». Maar niet alleen die familie van Hon garie had dergelijk muntstuk, ook een 'lezer van o.ns blad haid er een in) zijn bezit. O'm de grond der zaak te kennen wonnen wij inlichtingen in bij een be toogden deskundige, die ons mededeel de, dat de stukken in kwestie hoege naamd niet zoo zeldzaam zijn, als wel beweerd wordt. Het zijn wat de penningkundigen noemen) hybriden of «monnaiie de com plaisances», die op aanvraag geslagen worden, nog ten dage, en waarvoor de matrijzen van twee verschillende munt stukken gebruikt worden. De drogerijhandel en de acht-uren-wet De heer Belattre, minister van Ar beid en van Sociale Voorzorg, heeft] Donderdagmorgen een afvaardiging ontvangen van de vereeniging van groothandelaars, halfgroiothandelaars in drogerijen en grossisien van Bel^ie, die zijn aandacht heeft ingeroepen voor de moeilijkheden die voortspruiten uit de strikte toepassing van de 8-uren-wet in hun bedrijf. Zij vroegen namelijk dat de yracht- yoerders en autovoerders meer dan 8 uur per dag zouden mogen werken, zon der daarom meer dan IS uur in de week in dienst te zijn. De minister heeft geantwoord dat hij staat op de strikte toepassing ^an de lachturenwet, maar dat hij de aanvraa welwillend zal onderzoeken. De Nationale Maatschappij Her Bel gische Spoorwegen plaatst aan een hon derdtal niet-bewaakte 'overwegen auto matische beveiliginigsseinen, die tege lijkertijd geluids- en lichtsein zijn em de gebruikers van den weg inoeten waarschuwen Mj het naderen vani trei nen. In normalen tij,d, wanneer hoege naamd geen trein den overweg nadert, vertoonen de seinen een maanwit flik kerlicht. Nadert een trein, dan worden de maanwitte flikkerlichten vervangen door roode flikkerlichten. Tegelijker tijd slaat een wekker a,an. Bemerkt de gebruiker dat het rood flikkerlicht te voorschijn komt en hoort hij den wekker aanslaan, dan moet hij dus spoedig een trein verwachten. Bij uitzonderlijke storing van de in richtingen, met, als gevolg, de afwe. zigheid van flikkerlichten, moet de ge bruiker van den weg dubbel voorzich tig zijn bij het overgaan van den over weg, otm er zich te verzekeren dat de baan wel goed vrij is. In den omtrek van den overweg ge plaatste opschriftborden herinneren het publiek aan de beteekenis! der au tomatische bevciligingsseinen. De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen hoopt dat. de groote uitgaven, welke ze in het belang van dé openbare veiligheid doet, op prijs zul len worden gesteld en dat de gebrui kers' niei zullen nalaten de aanwijzin gen van de seinen nauwgezet in acht te nemen. Ze doet een beroep op de ouders en op al degenen die de taaik hebben voor de opvoeding der jeugd te zorgen, op dat de kinderen zouden op de hoogte ge bracht worden van de beteekenis van die seinen en aldus het gevaar besef fen, waaraan ze zich blootstellen door over een overweg te gaan wanneer de wekker aanslaat en het flikkerlicht rood is De roode «Volksgazet van den hoog edelen' heer burgemeester der Schelde- stad kan (och niet nalaten af en toe hare anti-klerikale ooren eens uit te steken. Zoo spreekt zij van' de kerkelijke be grafenis als van een «religieus® Irala la! Het staat iedereen vrij zich als een hond te laten in den grond stoppen. Maar wie dat niet doei,, speelt geen «tralala!», verre van daar aan He ker kelijke begraving zijn er, voor üe ziel van den overledene, veel, zeer veel voordeden vast, ja zeer veel... Dat weten wij, spijts al de valsch- lieden, die de roode gazetten dagelijks trachten te verspreiden met grooten, rooden tralala van volksfopperij, en yolksbedriegerij en verbeesting. Rechtuit. De seizoenarbeiders. IS 300 FRANK WAARD Amsterdam, 20 Juni. Naar aan leiding van het bericht uit Boedapest in pns blad van gisteren. voLgens hetwelk op liet land van een 'arme familie te Szciged (Hong.) een gon'dstuk uit den Napoileontischen tijd ter waarde van nieer dan f 36.000 zou ziijn gevonden, deelt een deskundige mede, dat soort gelijke berichten herhaaldelijk opdiuiiken evenals het geval is met de berichten over het onuitroeibare zeemonster. Het munt-bericht komt steeds uit de richting van den Balkan. Het heeft ook dit. niet de zeemonster- berichten gemeen, dat het van A tot Z. tonjuist is». Er bestaat geen enkele munt iter wereld, met een waarde van 7 mil- (joen frank. Vervolgens bestaat (bedoel de goeden munt niet slechts in een aan tal van 10 exemplaren, maar van dui zenden. Zelfs^ in 1806-08-heeft Napoleon nog iVan die munten doen aanmaken om de (republikeinen tevreden te stellen. De gevonden munt is dan ook hoogs tens 275 a 300 frank waard. Donderdagmorgen werd eveneens door den heer Delattre, een! afvaardi ging ontvangen van de seizoenarbei ders van de centrale van de bouwnijver heid en de verschillende nijverheden van Belgie. De afvaardiging bedankte den mi nister voor de verbeteringen door hem ingevoerd, namelijk voor wat betreft het regiem van de verzekering tegen werkloosheid. Zij hebben er op aangedrongen op dat nieuwe wijzigingen zouden worden overwogen voor wat betreft de zooge naamde «Garentiedagen» en de bereke ning van de inkomens. Men weet dat - de seizoenarbeiders, behalve de gewone carent.iedagen, ook nog een bijzondere carentie van 30 werkdagen ondergaan, en dat, inlegen- s tel ling met hetgeen voor de andere ar beiders gebeurt, het tijdens het seizoen verdiend loon over het gansche jaar wordt verdeeld voor de berekening van het inkomen, zoodat sommigen onder hen geen reciht hebben op de werk- loosheidvergoeding. De minister heeft formeele voorstel len gevraagd en heeft toegezegd. Ibin- nen de perken van de hom toegestane credieten, de belanghebbenden voldoe ning te schenken. Nieuwe leden benoemd De Koninklijke Vlaamsche Akchemie heeft haar maandelijksche zitting ge houden. In de Commissiezittingen werd eerst overgegaan tot het vervangen van de afgestorven leden, namelijk de hh. Wa- tez en Scharpé. Werd tot lid verkozen van de Gom- miss.ie voor Middelnederlandsche taal en letterkunde: Prof. Van de Weyer; tio.t sekretaris h. L. Willems." In de Gom. missie voor nieuwe taal en letterkun de werden de hh. Timmermans' en De Bom tot leden benoemd. De h. Willems hield een lezing over tekstkritiek van den Reinart en dé h. De Bom over «Willem Kloos en de Vlaamsche Letterkunde*. In de namiddagzitling vond de ver kiezing plaats van de twee nieuwe brief wisselende leden, alsook van een wer kend lid ter vervanging van Prof. Scharpé. E. H. Floris Prins werd tot weTkend lid verkozen en de hh. Lode Monleyné en Prof. Edg. Blanquart tot briefwisse lende leden. Voor het benoemen van. een nieuw lid in de bestendige Commissie voor taal- toezieht werden drie kandidaten voor gesteld aan den Minister van Binnen- landsehe Zaken. Professor Daelsi werd aangeduid om zitting te nemen in het bestuur van het Mao Leodfonds, ter vervanging van Isi- door Teirlinck. De zitting eindigde met een voor dracht vara den h. Camille Huysmans werkend lid, over het onderwerp Iets over Reinart en Uilenspiegel. Vijf en zeventig jaar geleden werd in het bisdom Gent gesticht, het Werk van St-Pieterspenning. Het is een eer voor het Bisdom. Ten allen tijde zijn de christenen het Pausdom in zijn stoflelijke noodwendigheden ter hulp gekomen. Drie kwart eeuw geleden, stond men voor 'n bijzonderen nood. De Pauselijke Staten kenden donkere dagen van oproer en tegenstand, die zouden eindigen met het inpalmen van het land en het overweldigen van 's Pauzen tyde lijke macht. In 14c en 15® eeuw, toen de Wester- sche scheuring de Kerk teisterde, bleef heel Vlaanderen zonder uitzondering, den Paos van Rome getrouw. Toen 75 jaar geleden, de benden van Garibaldi, de Pauselijke Staten bedreig den, zijn 757 Oost-Vlamingen naar Italië vertrokken, om het erf van Petrus te verdedigen. Toen de Paus; door de overmacht, van zijn Staten en zijn inkomen beroofd was, zou weldra hulp opdagen. Den Paus helpen, vond zoo instemmend weerklank in het hart van ons Vlaamsche volk, dat ons Bisdom weldra er een bes tendig werk voor oprichtte. Een diocesaan comiteit droeg en draagt nu nog zorg over de Si-Pieterspenning En in al de pa rochiën gaan nog telkenjare de geeste lijken van huis tot huis, den St-Pieters penning inzamelen en het zou bij de meeston 'n oneer gelden, moest de pries ter hun deur voorbij gaan. Dat werk is vijf en zeventig jaar oud, doch zijn noodzakelijkheid evenals de verknochtheid eraan van ons volk, laat het in zijn jeugdige frischheid voortleven. Hoe kleiner de Pauselijke Staten wer den herwonnen, des te grooter werd 's Pauzen gezag en invloed en zette zich wijder uit over de werelddeelen. Hoe geringer het getal zijner tydelijke onderdanen, des te breeder zien wij Gods rijk zich uitbreiden en de missieijver en missieliefde in hot godsdienstig streven een werkelijke en belangrijke plaats in nemen. Missionarissen voor de verre streken, ook missionarissen voor het binnenland Is dat niet de wekroep van Rome, te genover bet moderne heidendom En als het Bisdom Gent wil het werk van St-Pieterspenning vieren en in het kader plaatsen van onzen tijd, en huldi gen den Stedehouder vanChristus in blijde trouw en christelijke verknochtheid, dan moet het Pius XI oere en hulde brengen, zooals liet Pausdom, nu op onze dagen, onze gehechtheid en onze liefde verdient. Tot wie zou zijn Hoogwaardige Excel lentie Mgr. Coppieters zich beter richten dan tot de jeugdwerken van Katholieke Actie, die in zijn bisdom in zoo hooge mate tot bloei en levenskracht zijn ge komen Hoe schoon is dan de beteekenis van die aanstaande Paushulde De jeugd die een verjonginskuur brengt aan het vijf en zeventigjarig werk van St- Pieterspenning en er van maakt de springlevende StPieterspenning van 1935. Vant de kinderlijke onderdanigheid en verkleefdheid aan den Paus van Rome is een van de treffende kenmerken van de Katholieke Actie. De Paus roept de jeugd en zij staat paraat. Hij vraagt hun dieper christelijk leven en zooveel initiatieven duiken op, uit hun organisaties 1 Groepsmis-vertegenwoordiging in de mis-algemeene Communiën vereeren het H. Sacrament-recollecties-retraites enz. De H. Vader verzoekt meer godsdienst kennis na te streven en er wordt op beantwoord door overal regelmatig gods dienstige studiekringen te houden en er benevens, voor algemeene en sociale vorming. Zyn Heiligheid wenscht de jeugd in de georganiseerde Katholieke Actie veree- nigd te zien en meer dan 80.000 meisjes zijn in ons land georganiseerd. Pius XI wenscht elkeen missionaris wat betoekent dat in onze organisaties, alles moet georienteerd worden naar het apostolaat. Onze jeugd moet opgeleid worden om veroverend op to treden, waar zooveel zielenoogst reddeloos ver loren geraakt. Onze tijd vergt plichtvolle zelfverloochenende apostels om overal en in elk midden als werktuigen van den H. Geest levende aantrekpuntcn te zijn van geloof en betrouwen, door hun voor beeld, door hun daad, door bun woord. Onze maatschappij heeft vooral nood aan mensclien die door het openbaar belijden en beleven van een echt Katho licisme, in de fabriek, werkhuis of ma gazijn, langs de straat, op tram of trein vooruitkomen voor wat ze zijn en de godsdienstige inzinking te allen koste weerhouden. Dat wil de Katholieke Actie verwezenlijken. Naar Mgr Mader is daartoe noodig Leeren met ruimen blik te denken, te spreken en te werken. Een idee fixe moet ons beheerschen Christus...' Een groote liefde ons bezielen De Kerk! Een groote hartstocht ons aandrijven De Ziel van onzen medebroeder Een groot ideaal ons leven richten dat van den Paus katholiseering van gansch de wereld door geloofsboden en Ieeken- .postels Daartoe moot de Katholieke Actie een leger vormen van verstandelijk ontwik kelde, slagvaardige, tuchtvolle katholie ke strijders in dienst van Christus Ko ningschap. Eenheid van geest zullen zij bereiken door den band van den vrede. Daarom zal het leekenapostolaat door en door rasecht katholiek zijn, door met do Kerk en voor de Kerk op te treden, eer lijk en oprecht in gedachtengemeenschap met de Kerk te leven, en in alles te den ken zooals de Kerk In de Katholieke Actie is de kreet aangeheven terug naar de drie die maar een vormen, den Paus, den Bis schop en den Pastoor. En van deze drie terug naar Hem, die ze in eenheid ver bindt Christus-Koning Zoo komt op nieuw orde, rust, vrede in de Christen heid. Bij het verjaringsfeest van St-Pieters penning, worden om den Paus te huldi gen, door hun Bisschop opgeroepen de georganiseerde Katholieke Actie jeugd uit al de parochiën van het bisdom. Dat wordt de heerlijke openbaring, hoe in de Katholieke Actie hiërarchie en volk priester en leekenapostel eendrachtig samenwerken en samenvoclen voor het zelfde ideaal kerkelijke gemeen schapsgeest, kerkelijke gedachtenge meenschap, kerkelijke hartengemeen schap, kerkelijke arbeidsgemeenschap. Dan brengt de Katholieke Actie, die geestelijke, innerlijke vernieuwing ou der het volk, waardoor wij morgen de massa tot veroverend apostolaat moeten winnen. W ant mocht het niet gelukken de hon derden, die duizenden tot in hun inner- lijkste wezen wakker te schudden, dan zal, wat tegenwoordig de Katholieke Ac tie heet, door een tateren tijd worden aanzien als een grootscheepsche, maar vergeefsche poging om ter elfder ure liet rijk Gods voor katastrofen te bewaren. De organisatie onzer Katholieke Actie in ons land is op sterke basis gebouwd en wil te allen tijde niet uitloopen op parademarsch en uiterlijk vertoon. Het wil zijn een sterk verbond, het i\il meuschen vormen die op eigen bee- nen kunnen staan en bet gesloten front vormen van zelfstandig christelijke per soonlijkheden. Menschen die uit innigste overtuiging en uit geestdrift werken voor de verwezenlijking van (le leer vanChris tus. Menschen die daarom ook onmoge lijk anders kunnen, dan met deze ver wezenlijking, deze omvorming van doen en denken, bij zich zelf te beginnen. In het heele land staat het Bisdom Gent aan de spits voor de Katholieke Actie der Vrouwelijke Jeugd. Voor de Paushulde komen ruim 10,000 georganiseerde leden van het V.J.V.K.A. op 30 Juni naar de Arteveldestad op 7° Juli-8000 leden van het J.V.K.A. Mochten die heerlijke dagen eendank- bare hulde zijn, voor het werk van deze die ons voorgingen, door liet dankoffer aan God en een grootsch, waardig optre den onzer jeugd doch tevens een po ging wezen om aan te toonen wat door stevige organisatie en innerlijke werking door onze jeugd van heden wordt gepres teerd in de schoot der Katholieke Actie. Moge, als voor 75 jaar, het werk ver licht in het Bisdom Gent, gezegend wor den, en nu, als toen, gedijen als heerlij ke vruchten van genade en ziolenoogst voor Oost-Vlaanderens trouwe Christi- kinderen. Raytn. Van Bossuyl Diocesaan en Algemeen Proost van liet V.J.V.K.A.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1