mm De Wereldtentoonstelling VIIP Eeuwfeest der Kapellekerk te Brussel Assisenhof van Brabant Trekking der Verwoeste Gewesten 41, h, 1923 ZIJNE MOEDER Een Belgisch handels' vliegtuig doet een nood landing in Duitschland 22 Jui^. rr- H. Paulinus, geborem te Bordeaux l'rt 353, was hij op 25-jai igen leeftijd prefect van Rome, senator en consai'l. Hij bekeerde zich tot het Chris tendom en werd priester eni bisschop. Om de zoon van een weduwe te redden werd hij vrijwillig slaaf. Hij stierf in •431*.Vr Neemt uwe voorzorgen Ja! van nu af koopt uwe vijfde van de elfde snede der koloniale loterij, aan het Nationaal iWerk der Blinden, 90 Daillylaan Brus sel 3. 'Men kan. insgelijks inschrijven door stortingen aan de P.C.R. 161.399 van het N.W.B. of tegen terugbetaling (ge wone verzendingskosten er bij te voe gen)'. Haast U! Gij zegt misschien «waar om biljetten koopen, ik win toch- nooit iets» een zaak is zekér als ge geen biljetten neemt, kan het rad van het, fortuin onmogelijk in uw voordeel draaien; toch moei iemand winnen waarom gij niet zoowel als een ander En indien het geluk u dan niet bevoor recht, dan zult ge ten- minste de vol doening genieten, een goed werk ver richt te hebben. Eene blijde gebeurtenis fci de fami lie van den eersten minister. Men ■meldt ons dat Mevr. van Zeeland, echt- igenoote vani den Eerste Minister, in den nacht van Woensdag op Donderdag het leven heeft geschonken aan een zoontje. Moeder en kind (het vierde) zijn heel welvarend. Met sympathie zal men deelnamen in de vreugde welke heerschen moet in bet va (Ier- en moederhart van M. en Mevr. van Zeeland, bij deze blijde gebeurte nis. De pasgeborene kreeg den naam van Guy. Een s.nelle locomotief. Op de lijn Berlijn-Hamburg zijn proeven genomen met een nieuwe gestroomlijnde loco motief, waarmede een maximum snel heid werd bereikt van 190 km. per uur. Naar het klooster In het bui tenland doen geruchten de ronde "vol gens welke Koningin Elisabeth zich. uit de wereld zou terugtrekken en thans reeds- in een klooster verblijft. Yan bevoegde zijde worden deze ge ruchten te Brussel tegengesproken. Bloemenversiering in de spoorweg stations. Zooals' vorige jaren, richt de Nationale Maatschappij der Belgi-» sche Spoorwegen dit jaar een wedstrijd in voor de mooiste met bloemen ver sierde stations. De hoofdprijs is 1000 frank. Er zijn^tien eereprijzen van 500 frank, twintig prijzen van 200 frank en vijftig priijzen van 100 frank. Verleden jaar, lieten 385 stations, en halte-oversten zich inschrijven. Aarlen won de hoofdprijs. Ontslag van policiekommissarissen. Bij koninklijk besluit van 13 Juni 1935 is ingewilligd het ontslag, aange vraagd door: M. A. Adam, policiekom- missaris te Schaerbeek; J. De Coninck, te Erembodegem; P. Gortleven, id. te Tervueren. Zij zijn gemachtigd om den eeretitel van hun ambt te voeren. 24ste Vervolg. TWAALFDE HOOFDSTUK EEN NOODLOTTIG PL A-N Den volgenden dag kwam Isidora als naar gewoonte in de -studeerkamer» en begon weder aan hare les. Ziij bracht op de teekening van den ouden molen met evenveel smaak als oordeel de schaduw aan, en nu en dan werd de les door woorden van innige lfefde ■afgebroken. De minnenden spraken met elkander alsof zij de eenige leven de wezens- op den aardbol waren en er geene omstandigheden bestonden, die op hen een noodlottigen invloed kon den hebben. Na bet middagmaal zocht de markies zijne dochter in hare kamer op. Hij scheen zeer gejaagd te zijn. Toen hij in een leunstoel bad plaats genomen, verheugde hij zic-h over den frisschen, gezonden blos, die hare wangen sierde. Ik ben bier gekomen, Isidora, al dus begon bij, nadat hij goed op zijn gemak was gezeten, om met u over •eene zaak van groot gewicht te spre ken. Ik heb met den graaf de Montefe re een onderhoud gehad, en we hebben besloten, onze landgoederen te veree nigen. Hoe Wilt ge beiden uwe land goederen vereenigen, vader vroeg Isidora verwonderd. Ja Vindt gij dal ook niet een goed gedacht Nikkelstukken van .10 en 20 fr. Er zijn, vooral op den (buiten, nog nik.— kelslukkën van 10 en 20 fr. te vinden, dewelke geen koers meer hebben. Slechts in geval een koninklijk besluit jwerd uitgevaardigd om den tijd der te rug-trekking dezer munten te verlen gen, zullen de bezitters van zulke stuk ken er nog de tegenwaarde van beko men. De kwestie van het nemen van zulk besluit ligt ter'studie. Dë maatregel zal nochtans alleen genomen worden als men dé" zekerheid heeft, dat er werke lijk veel nikkelstukken van 10 en 20 fr. achterwege zijn; gebleven. Waar men boent met SAPOLI was glanst alles juist als glas Napoleon's notitieboekje bracht 5000 fr. op. Eenige dagen geleden, zijn te Parijs weer verscheidene belangwek kende documenten van Napoleon I bij opbod verkocht. Het voornaamste stuk was- een eigenhandig geschreven aan den keizer, persoonlijk gericht geheim dokument, afkomstig van den Parij- schen politre-presidenL Het bevat zes>- horiderd. hamen van, pepsanpn,; die, yoe.r. aanhangers»-der -Bourbons doorgingen, en -waartegen Bonaparte'dus verdenking koesterde; r- - -' Dit bericht, in saffiaanlèer .gebonden en voorzien van Napoleons wapen, bracht virjl'tieai duizend frank öp. Een notitieboekjemet aanteekeningen, die de keizer op St. Helena maakte, werd voor vijf -duizend -frank van de hand gedaan. Zeven duizend frank betaalde men voor de eerste mededeelinig over de.ni slag bij Aiusterlitz, van welke me de deel ing slechts vier exemplaren be kend zijn." Al met al leverde de verkoo- ping een half miillioen frank op-. In de Zomerzon. Iedereen weet dat men zich in. den Zomer moet beschut ten tegen de hevige zonnestralen om huiidverbrainding te vermijden. Wat nochtans minder is gekend is dal de gezondheid gedurende de heëte dagen ook kan aangetast worden door wat men gewoonlijk als «Zomer verkoudheid» bestempelt. Die aandoening heeft baar oorsprong in den aard der temperatuur. Hoe dikwijls gebeurt het niet-,'dat men bij de eerste warme zonnestralen lich te kleederen aantrekt., om dan door een plotselinge verlaging der temperatuur verrast te worden Het onmiddellijk gevolg is dan de klassieke verkoudheid, die steeds ontstaat bij sterke tempera tuursveranderingen. Mén moét dus im mer op zijn hoede, zijn en zich niet te. gemakkelijk laten verleiden, door een heerlijk zonnetje. Mocht het nochtans gebeuren dat ëën zware "kón öp den hals naait, gaat «r dan- niet te Helftjes over heen, en neem onmiddellijk een Aspirine-tablet.om verdere verwikke lingen te voorkomen1. De betrkki-ngen met de Sovjets. M. Sinzot, katholiek volksvertegenwoordi ger voor Bergen, vroeg aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken, of het waar is dat de achtbare lieer Vaivder- velde, lid der. regeering, nu te Parijs vertoeft, waar hij met de heeren Blum en Potemkine onderhandelt over de her neming van de diplomatieke betrekkin gen met de Sovijets', Antwoord De officieele onderhan delingen betreffende de herneming van de betrekkingen van Belgie met Sov jet Rusland, werden nog! Diet aange vat. Het zou niet betamen dat de regee ring' verklaringen gaf over de ofl'icieuse besprekingen welke dienaangaande zou den kunnen gevoerd worden. Ik hoop toch niet dat ge het voor nemen hebt, den graaf het onze te ver- koopen, lieve vader O, neen, dat niet 1 Hij verlangt, het niet te koopen. Dan begrijp, ik er uit, dat gij het zijne wilt koopen. Neen, Isidora, ook dat niet. r Wat «bedoelt ge dan toch Ge zult toch niet eene soort van kompa- nieschap willen aangaan en de beide landgoederen tot eene gemeenschap pelijke bezitting maken. Geenszins Kunt ge u niet eene andere manier voorstellen, om de landgoederen te vereenigen Neen, vader, anders ken ik er geen. Dan zal ik mij duidelijker uit- drukken.Weet dan dat Arna.ud de Mon- tefere om uwe hand aanzoek heeft ge daan. Wat Arnaud de Montefere de graaf vroeg Isidora, van verbazing groote oogen opzettende. Ja Begrijpt ge het nu Isidora lachte hartelijk om de be spottelijkheid van hetgeen zij hoorde. De graaf is inderdaad onbe schaamder dan ik dacht, zegde zij. De markies was blijkbaar onaange naam verrast door die ontboezeming van Isidora, maar hij had zich spoedig hersteld en vervolgde Hij heeft mij het aanzoek gedaan, en ik heb hem aanhoord. Natuurlijk moest gij hem aan- hooren, vader. Juist En ik heb hem niet. alleen aanhoord, maar hem ook gezegd dat hij mocht hopen. to Brussel Groote Folkloristische stoet Op Zondag 30 Juni, te 15 uur, zal in de groote lanen der "tentoonstelling een hoogst belangwekkend* stoet uil gaan. Het zal een der voornaamste feestelijkheden zijn die op initiatief van het Uitvoerend Comité in'de Heyselstad worden ingericht." Deze optocht, uitsluitend folkloris tisch, telt gjroepen uit Vlaanderen en Wallonië en zal een weergave zijn der oudste tradities vanj liet land. De Commissie der folkloristische feesten zal, dank zij de doelmatige wer king van haar voorzitter, den h. Dr.Lu- cien Crick, adljunc-t-conservator bij de Kon. Musea voor Kunst-en Geschiede nis, aan het. publiek een echte wande- lénde'* tentoonstelling onzer oude volks- tadities kunnen tooneii." Hot. geldt niet een .gewone of faïitai- sistische betooging, doch, wél een. op tocht van wel gekozen volksoverleverin- ri-hgen* f> e Uit, alle hoeken van liet land hébhen de' maatschappijen met groote" bereidwil ligheid den oproep der Comm.issie be- antwoqrd; De ;gaa.rnaalvisschers van Coxyde op hun rijdieren, mijnwerkers-boogschut-' ters, «botteresses», reuzen, gilden met hun schatten, ommegang, processiesol- dalen, gilles, carnavalgroepen, rederij kerskamers z'u'llen elkander opvolgen in een bonten en hoogst indrukwek- kenden optocht. BEZOEK DER KONINGIN Hare Majesteit heeftDonderdagna- mkidag een bezoek gebracht aan de volkrijke buurt, der parochie van de Kapellekerk ter gelegenheid: van de viering van het VUIe Eeuwfeest der stichting van de parochie. Na een bezoek aan de school van St- Vincentius a Paulo enhet St-Jan Berchimans gesticht heeft hare Majes teit van een verhoog opgetimmerd op de Kapelleplaats, het voorbijtrekken der kruis toch ters bijgewoond. Ten slotte heeft Koiiingiri. As-trid liet plechtig Lof bijgewoond dat in de Kerk werd gezongen. De feestvierende parochie heeft Hare Majesteit een geestdriftig onthaal voor behouden. DE MOORD OP MEVR. HEREL TE PARIJS Vocrmiddagzitting Het Assisenhof van Brabant hoorde Donderdag voormiddag de persofièn die kwamen getuigenis afleggen over de diefstallen- gepleegd door Nathan en; Malou Gèrin, beschuldigd, van moord op Mevr. Herel te Parijs en van verschei dene dieften. Bij Mevr. Hende.ricx, die een schaats baan te Brussel openlipudt, hebben be schuldigden een bilijet van 1000 fr. en verschillende juweelen gestolen. Hier voor vraagt zij bij monde van haar ad- vokaat 45.000 fr. schadevergoeding. M. Samuel Mandel verklaart dat Na than hem juweelen aangeboden heeft om te koopen, maar dat hij geen enkel maal daaraan gevolg gaf. De verdediging dankt ten zeerste M. Mocht, hopen herhaalde- Isidora die nu begon te begrijpen dat de zaak -ernstig gemeend was. Hopen Waarop zeg.det gij dat hij hopen mocht Op uwe hand, mijn kind. -Ge moet. zoo niet schertsen, va der, vooral niet met den graaf de Mon tefere, want hij zou 'li,cl ernstig kun nen opvatten en u 'aan uvv woord willen houden. Bij mijne ziel, Isidora, gij zijt de eenige die in deze zaak tot schertsen schijnt geneigd te zijn. De graaf sprak in vollen ernst, en ik uneende het ins gelijks zoo. Ik hoop tóch niet dat ge denken zult dat gij altijd bij uw vader kunt blijven. Dat juist niet ik hoop. als- dit door Öe Voorzienigheid voor mij be stemd is, ook eens te huwen. Goed gesprokén, kind En nu heeft zich juist eene partij, en wel eene zeer voortreffelijke partij, voor li op gedaan. Bedoelt ge daarmee den graaf, vader En zoudt. gij ooit er kunnen in toestemmen dat uwe dochter met dien man huwde Zeker zou ik dal,- en om u daar van te overtuigen, hoéf ik u slechts te zeggen, dat ik hem beloofd heb dat gij zijne vrouw zult worden. Isidora verbleekte, want zij be greep dat haar vader ernstig meende wat hij zei. Evenwel kon zij nog niet gelooven dat. de zaak tusschen -hem en den graaf reeds vast toesloten was, de wijl liet plain haar al te dwaas en te be spottelijk voorkwam. Ik versta wel wht go zegt, ant woordde zij, maar 't gaat boven mijn Cats: van Amsterdam, wiens woorden zeer vleiend zijn aan het adres van Malou. M. Leon Declerq, Mevr. Schohr en M. Georges Plas, spreken over dief stallen gepleegd ten hunnen nadeele. Ook enkele getuigen ten onlasle wer den in verhoor genomen; allen .hebben het over het karakter van Nathan en Gerin. Namiddagzitting Tijdens zijne betrekkingen niet Ma lou, heeft, Nathan een zeereis van 3 maand ondernomen. De kapitein van het schip, Wynen, vertelt hierover een en ander.Volgcns getuige zou hij tot. die reis besloten hebben arm Malou uit zijn hoofd te (bannen. Zijn gedrag was zeer goed, maar hij was nogal melancholisch.. ■Zeer gunstig voor hemi is ook hetgeen M Walckeniels en M. Delrée, beiden aan boord van het vaartuig waarmee hij de reis maakte, komen aanbrengen. M. Lang, vriend van Nathan tijdens de kinderjaren, zegt dat hij een week en zwak karakter heeft. Getuige heeft, alle middelen aangewend om de betrek- 'kinjgén tusschen toeide beschuldigden te breken. Maar niets" kon baten. Nog .3 getuigen hebben lief woord, ,en te 3 u. 2Q wprdt de zitting .gejievem Een hoofdpremie van een millioen Donderdagmorgen had de 145e trek king plaats van de Leening van de Ver woeste Gewesten 4 t.h. 1923. Zijni betaalbaar met, 1 rmillioen, reeks 316.315 n. 5. met 100.000 fr., reeks 189,864 n. 4 met 50.000 fr. elk reeks 140.571 n. 3; reeks 198.504 n. 4 en reeks 212.630 n. 5 De andere nummers van die reeksen, zijn betaalbaar met 575 of 550 frank, baar gelang, zij al dan niet aan de kon- versie- werden onderworpen. Donderdagmorgen had hel Belgisch handelsvliegtuig dat te 7 uur Haren vBrussel) verlaat, op weg naar Ber lijn, normale landingen gedaan te Dusse'dorf en te Essen. Kort na het vertrek te Essen had een n-otordefect plaats en de piloot Hansen wilde naar Essen tering keeren, doch hij vond liet vliegveld overdekt met mist. - Hij was alsdan verplicht vrij ruw te landen op een door regën doorweekt, terrein. Het vliegtuig werd erg bescha digd. en is totaal builen gebruik ge steld'. Er waren elf personen aan 'boord, waarvan er Vijf licht, gewond werden. Het toestel is van Italiaansche fa- brikatie; vier gelijke exemplaren wer den destijds aangekocht en ze hebben van den beginne af veel tegenspoed ge had. De ramp geschiedde in een veld, op ongeveer 10 km. van het vliegveld van Essen. Yam de passagiers moesten drie naar een ziekenhuis worden overgebracht. Geheel de bemanning is ongedeerd. Men heeft stukken van het toestel teruggevonden pp 100 meter afstand. Een der motoren had brand gevat, juist boven een naffabak, die gelukkig niet ontplofte. Het. vernielde toestel had een waarde van 3 miilioen frank. begrip, uwe bedoeling te raden. Ik kan toch niet denken, vader; dat ge de zaak reeds als1 afgedaam zoudt beschouwen, zonder -er mij eerst over gesproken te hebben. Ge- dwaalt., mijn kind, zei de mar kies, ik heb de zaak lang overwogen en perst na rijp beraad een besluit geno men. Het is aan geen twijfel onderhe vig, da>t 't noodzakelijk is dat gij trouwt. Het hoofdvereisclite daartoe is echter een man. Nu weet ik onder al onze bekenden niemand die toeter daar voor in aanmerking kan komen dan de graaf. Hij is in zijn beste jaren, hij heeft verstand en ondervinding, hij is goed en vriendelijk en bezit een der schoonste landgoederen in de provin cie, ik mag wel zeggen het schoonste. Hij kan u eene eervolle plaats en een voornamen rang aanbieden. En. daarom heb ik tot uw huwelijk met hem beslo ten. Een geruimen tijd bleef Isidora zwij gen. Haar gelaat werd beurlelings bleek en rood gekleurd, maar eindelijk werd het, door den gloed der verontwaardi ging overtogen; hare kleine blanke haniden waren krampachtig gesloten, en met haar schoon gevormd voelije stampte zij driftig op den met tapijten toedekten vloer. Ik moet, nu wel gelooven dat ge in ernst spreekt, zegde zij eindelijk; maar, naar ik hoop, zult. ge mij toch niet liet recht betwisten in deze zaak ook een woordje mee te spreken. Zeker wil ik aanhooren wat ge te zeggeni hebt, doch ge moogt niet ver geten dal ik mij door de ondervinding laat leiden en mij dóór geene kinder- Een man door een taxi gedoodteLaken (Woensdagavond deed zich op de Emieli Bockstaellaan Ie Laken oom vreeselijk. ongeval voor dat hef leven kostte vaa het slachtoffer. De 62lijarige Jean Let Gros wilde op de buurttram stijgen' welke van Wemmei kwam, deed echter een misstap en viel ten gronde. Juist op; dit ooigenblik kwam een taxi aangereden, wiens raderen over liet, lichaam van- derif man reden. Het slachtoffer werd afgrij selijk vermorzeld en overleed weinigen? tijd nadien. Het lijk werd door de zor gen der politie naar het doodenhuisi overgebracht,. Doodelijk auto-ongeval te Roeselare Woensdagavond deed er zich te Roe selare Op den Rumbekesteenweg ter hoogte van het drinkhuis «De Casino», kruispunt der Heropto'ouwslraat een smartelijk ongeval voor dat helaas het leven heeft.gekost aan een jeugdigen knaap van bilj de acht jaren. Omstreeks 5 ure traden enkele jon gens na. de school huiswaarts. Bij. het overlöQpen van den steenweg, niet ver van genoemd café liep de kleine Pros per Vandecapelle, oud 8 jarenj kind van Jozef en van Berlha Batgem, wonende in de Heropbouwstraat 40, den Rum- bekesteenweg over om de Heropbouw- straat te bereiken. Op dit. oogeiitolik na derde de auto, gevoerd door Mevr. W., uit Herseeuw uit, de- richting van stad. De kleine werd gevat en ten gronde' geworpen. De waard van hel café «Dé Casino», doggcluige van! het ongeval, •snelde met zijne vrouw onmiddellijk ter plaatse, namen den knaap, welke; vreeselijk was verminkt, op en droegen! hem hunne woning binnen. De auto-' was oogenblikkelijk gestopt. Terwijl mem de kleine zoo goed mo gelijk de eerste zorgen toediende werd;, een geneesheer opgebeld welke bij zijné' aankomst dén kleine onmiddellijk naar de stedelijke klimiek 1 iel overtorengen,; De rijkswacht van Roeselare kwam onJ dertussehen insgelijks ter plaatse om de noodige vaststellingen te doen. Dé oude.rs werden niet, de meeste omzich tigheid van liet- droevig geval op de, hoogte gebracht. Bij liet ter pers brengen vernemen wiji dat het ongelukkige slachtoffer dat' vreeselijk verminkt was aa,n liet hoofd niettegenstaande de spoedige en besté zorgen aan de gevolgen der opgeloopen. wonden is overleden. EEN KOOLMIJN IN BRAND NABIJ PATURAOES Het gevaar is thans geweerd Eén 8-tal dagen geleden, torak een brand uit, in een gaanderij yan de Charr, bo.nnages .de Grispeul te, Paturaige. De pogingen die mem in het werk stelde oim het vuur te blusschen bleven zonder;, uitslag. Het vuur breidde zich voortdurend uit' en het gevaar voor mijnasonlplofi'ingi was lang niet denkbeeldig. Ten over-j staan van hel dreigend gevaar besloot' het beheer der mijn bereop te doen op: de reddingsploegen van de Belgische mijnen te Frameries die onmiddellijk ter plaatse kwamen. De redders voorzien van speciale ap paraten daalden in de mijn af na de brandende gaanderij met het oog op, eventueele ontploffingen ingedijkt té hefoben. Het gevaar is thans geweerd. Waarschijnlijk zal het vuur eerlang, volkomen gedoofd zijn.. Het vorig janA ontstond in dezelfde igaanderiij even eens brand. i. lijke vooroordeelen van mijne plannen"' laai afbrengen. Spreek zoo niet, vader, zei Isido ra met- warmte. Ook aan hel kind heelt-, God het, instinkt lot zelfbehoud gege ven, en in den boezem van zijrne jonge! schepselen heeft Hij eene bende schild wachten geplaatst, die vlugger op hun nen post zijn dan het koele oordeel van! oude hoofden. Ik spreek slechts-over j aangelegenheden- van het hart. Mijn gé- voel doet mij met afschuw en walg te rugdeinzen voor den graaf de Montefere; en ik zou mij alle geluk en vreugde! moeten; ontzeggen, indien ik ziijne gade werd, en liever dan daartoe te hesluiteii zou ik willen sterven. O neen, neen nimmer kan ik hem huwen De markies was door die woorden geheel ontstemd, zulk een verzet had hij niet verwacht, en eenige oogenblik- ken was hij in verlegenheid wat hij zou) antwoorden. Tol, nu toe had hij in Isi dora geen enkelen karaktertrek opge merkt, die hij anders zou gewenscht hebben. Zij was vriendelijk, liefderijk, deed nauwgezet haren plicht en was.' steeds bedacht om hem genoegen teJ doen en voor zijn'gemak te zorgen. Al^! hij ziek was verpleegde zij hem met dé( t.eederste zorg, en, altijd was zij de? vreugde van zijn. huis. Maar thans zaglj hij tot zijne verbazing, dat hardS s'-chroomval ligheid plotseling gewekenj was, nu het. igold de dierbaarste rechtér^ van het hart te verdedigen. Doch hij had zijn woord gegeven erï een besluit genomem en was niet, ge neigd zijn woord te breken en van zijn' plan af te zien, \t Vervolgï*

De Volksstem | 1935 | | pagina 2