s De H. Sacraments-Processie 23 Denkt er aan Zondag JUNI 1935 Katholiek Ar-r-osidissementsvenbond Werking van de Kantonale Vereeoiging KABINETSRAAD Een vonk die uitsloeg tot een laaienden brand XXXXIéj JAAItUANG nL'MMEtt |42 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AA Lis X Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de llicheleu, Parjis - Bank Buidin^-Kings'way, 20 Londres \V. C. 2. Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon 114. H. Maria van Oignies Zonop3,49Zonaf 7,56 L. K. 23 N. M. 30 I)e H. Sacraments-proecssie is bet ïioogtepunt van do H. Sacraments-vie- •ring. Hoewel de pleelitige kerkelijke omgang reeds in de -14e eeuw in de praktijk was, is zij als uitvloeisel van het H. Sacramentsfeest van tateren, datum. In ons land werd de processie op den Zondag van1 de Octaaf ovenge- ■bracht. Dan wordt het Allerheiligste in koninklijken triomftocht rondge-J dragen. Dan krijgt men een heerlijke geloofsbelijdenis tc zien, die naburige landen ons benijden. Een feestelijk plechtige stoet treedt de kerkdeuren uit, het kruis in 'top,met .statige standaarden en wapperende vaandels een lust voor het oog, (met spelende harmonies1 en zingende koren, een vreugde voor het liart,... door versierde straten het is een echte volkshulde langs be vlagde huizen de Koning der koningen gaat \oorbij over een bloementapijt dat, in somm ige streken kunstvol uitge werkt, zich ontrolt langs heel de zege- haan van huis tot huis een onafge broken ketting offers van goeden wil en arbeid. En kindertjes in 't wit «00 onschuldig lief, zoo naief onbewust van de verhevene beteekenis hunner daad, strooien bloemien, al maar door, bun korfken leeg en levendige kna pen zwaaien met ontwakende geest drift hun walmende wierookvaten hel II. Sacrament tegemoet en bedaagde .mannen slappen kristelijk lier met het licht symbool van hun geloof lef hand, in den stoet gelijk door het leven. En hel vorstelijk baldakijn, waaronder liet Allerheiligste eerbiedig gedragen, wordt vaart, boven de hoofden 'uitstekend als een hofkoets, koninklijk vooruit, omgeven van een eerewacht, voorafge gaan van een hof (geestelijken in (prachtig ornaat en vergezeld van al wat gezag voert, aanzien heeft of naam draagt. En gelijk de HH. Vrouwen in het Evangelie, drukt hier ook een vro me vrouwenschaar van allen rang en stand, in -.overweging en gebed, de voetstappen van den Zaligmaker. Wanneer nu zoo een processie meer is dan een paradestoet, wanneer die lof en liefdezangen tot God uit het hart komen, en die menigvuldige zinnebeel den waarheid vertolken, dan is die ker kelijke omgang een verrukkelijk schouwspel voor den Hemel en zal de Heer Jezus, die in zijn sterfelijk ieven loofde wat hij goed vond önaer de menschen, met welgevallen zijne oogen er op laten rusten. Zoekt niet te weten of er langs den weg menschen wonen of staan, die, gelijk de Farizeërs bij Jezus' blijde intrede in Jerusalem, •er maar niet in gelukken hun spijt to verkroppen Tracht niet na te gaan of de houding van dien of gindschen o.nder de be leefde toeschouwers er soms geene is van onverschilligheid, van eene zekere minachting onn dit mindere of dat 011- beholpene, of van louter menschelijk opzicht Oordeelt niet en gij zult niet geoordeeld worden Opbouwen is be ter, op zichzelf en betrekkelijk do naastenliefde, dan afbreken. Toont gij u waardig van den koninklijken stoet, waarin gij slapt of schouwt eerbiedig en dankbaar toe en laat uw hart jube len om de eer- en liefde bewijzen, den Lieven Heer gebracht, om de' veiTt slichtende voorbeelden van uw mede burgers Looft, dankt en bidt den Heiland opdat zijn zegetocht door de straten uwer stad een tocht, van zege ningen voor haar weze Voor hoeve- len is een kerkelijke plechtigheid niet een zonderlinge genade geweest De Heer gaat nooit voorbij zonder góed te doen... Mocht Hiij hier ook meer dan cén blinde de oogen openen, meer dan écn lamme doen opstaan en meer dan één Zachaeus; van zijn 'uitkijkpost doen afkomen om hem in zijn huis te ontvangen fl. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. DE INTERNATIONALE ARBEIDSKON FERENTIE Genèvc, 21 Juni. De internationa le arb'oidskonferentie beeft met 92 te gen 1 stem de onlwerp-overeenkonist aangenomen bet-reffende de internatio nale regeling van het oudcrdouis- en invaliditeitspensioen.' Met. alge-meom* stemmen werd daar na de overeenkomst betreffende het gebruik van vrouwelijke arbeidskrach ten voor ondergrondselie werkzaam heden in de mijnen goedgekeurd. Ten slotte werd met 72 tegen 18 stemmen de gewijzigde ontwerp-over- eenkomst betreffende de. beperking van d-e-n arbeidsduur in de steenkolenmij nen aangenomen. Ontvoering van dsn kieisien Weyerhauser New York, 21 Juni. Armand \Va- ley, zijn vrouw Margaretha en een oud galeiboef met name Maram., zijn ver schenen. voor toet hof te To coin a en in beschuldiging gesteld, Voor de ontvoe ring van den kleinen George Weyer hauser, die zooals men zich herinnert, slechts legen een hoogen losprijs-werd vrijgelaten. Voor enkele maanden, word de •Khntoniale Vereeniging -ingericht. Het oogenblik is gekomen om over hare werking te spreken Vergaderingen werden reeds gehou den in de gemeenten Oordcigem. Eron- degem, Wanzele, Lede, Gysegem, Hof- stade Herdersem, Moorsel, Meldert en Erembodegeim, om do herinrichting der plaatselijke propaganda te bespreken. Deze week komen verscheidene ande re gemeenten aan de beurt. Het is een verheugend feit te mogen .vaststellen dat de plaatselijke leiders regelmatig en voltallig de vergaderin gen bijwonen en zich met geestdrift in spannen om meer uitbreiding te geven aan hunne plaatselijke organisatie. Met de meeste aandacht wordt geluis terd naar de uiteenzet! ing der sprekers, waarna gewoonlijk een grondige be spreking over plaatselijke en alge'mee- ne toestanden plaats grijpt. Besluiten tot meer eendrachtige wer king in de katholieke partij en verste viging van liet Katholiek Verhond wer den op alle gemeenten genomen. Besloten werd reeds in de volgende gemeenten algemeene .vergaderingen te houden 1? Wanzele Zaterdag 29 Juni. 8 ure 's avonds, Patronagezaal. Hofslaide Zondag 30 Juni, 8,30 u. voormiddag, Patronagezaal. Herdersem Zondag 30 Juni, 10 u. voormiddag, Patronagezaal. In Moorsel en Lede hebben wei reeds algemeene vergadering gehad. Verschillende besturen der plaatse lijke katholieke verbonden op de ge meenten hebben reeds bestuurs- en al gemeene vergaderingen aangevraagd. Mogen wij hen vragen den ju is-t en dag, uur en plaats te bepalen op de welke zij willen dat hunne vergaderin gen zouden gehouden worden. Wij verwachten dus van al onze vrienden bestuursleden op. de ge meente dat ze bij tijds en wel be paald tounne aanvragen om; toestuurs- en algemeene vergaderingen zullen sturen aan Het Katholiek Verbond van het Arrondissement Aalst, Secretariaat, Groote Markt 2G: Aalst. De leden van de régeering vergader den Vrijdag namiddag in Kabinetsraad onder \oorzitersch;ap van den1 b. Van Zeeland ëers te-minister. Na afloop van de vergadering werd ons volgende wei nig zeggende on weinig duidelijke me dedeel ing verstrekt «De Itaad kwam tot overeenstem ming over de te treffen maatregelen inet het oog op de gerechtelijke tucht. Hij heeft besloten dait het noodig is aan de hotels en spijshuizen de ver plichting op ie leggen hunne prijzen 'aan te plakken. Hij heeft eveneens geoordeeld dat toet ïioodig wa's; de wet van 12 Juili 1932, die een mininrumstorting oplegt voor elke maand volledig werkloosheid te verlengen. De Raad heeft besloten aan een commissie bestaande uit ministers' en uit bevoegdheden, de studie van de be stuurlijke hervorming toe te vertrou wen. Ten slolte behandelde de R-aad och reek'S' administratieve vraagstukken. Naar we verder vernemen heeft de h. Van Isacker, minister van Economische Zajken aan zijne collega's medegedeeld dat het indexcijfer op 15dezer was vastgesteld op G49 punten, wat een stijging met tien punten beteekenl. De ze stijging- is grooten deels toe te schrijven aan de stijging van de aar- dajipQlpriijzïn, Ooi, tl,: eieren zijn opge- slagen, maar de prijsstijging verschilt v.an streek tot streek; zij heeft het ge middeld indexcijfer met 1 punt doen stijgep> Het varkenvleesch is opgeslagen maar de prijzen van het rundvleeseh zijn onveranderd gebleven. De stijging van het indexcijfer in verhouding tot de maand Maart 1935 bedraagt 4 Vj p.c. De Raad heeft er in principe toe be sloten aan de mutualiteiten eene bui tengewone toelage toe te kennen om gedeeltelijk de bijkomende uitgaven tc dekken die voortspruiten uit den toe stand van dc openbare gezondheid. Het bedrag van de toelage zal vastgesteld worden na een nieuw technisch onder zoek van de kwestie rekening houdend met de noodzakelijkheid een verbinte nis voor de toekomst aan le gaan. Aan den Raad werd kennis gegeven van het verslag dat werd opgemaakt door het beperkt komil-eit, dat zich met de studie van de kwestie van den vrou wenarbeid heeft bezig gehouden. Er werd vaistgesileld dat het Koninklijk Besluit van 8 December 1934 tot hu toe feitelijk niet in toepassing is geladen1. Besloten werd eene commissie op te richten die het. vraagstuk opnieuw zal besludeeren in den zin van de besclier- jming. Inmiddels zal het K. B. in kwé stie niet in toepassing treden. Vain: de commissie maken deel uit de ministers Vandervelde, du Bus de Warnaffe, De la Ure en Boy esse^ De Toestand, van de Zwitseraclie munt Bern, 21 Juni. Mcyer, minister van financien, toe-e'ft in de Kamer ver klaard, dat cr niet te yreezen valt voor de Zwitserse lie munt. De gouddekking bedraagt trouwens 93 t.h. Sedert toef begin van het jaar i.s. er voor 700 millioe.n Zwitsersche frank goud uit de Nationale Bank terugge haald, wal. de bankverrichtingen ceni gen tijd belemmerd heeft. Deze moei- liijkheden verdwijnen echter thans. De regeering bestudeert maatrege len, die zullen toelaten de spekulanten ie vervolgen. Als we denken aan 25 Oogst dan rilt door ons een zindering van vreugde en van fierheid. Wie had ooit durven den ken dat de K. A. J. na lien jaar, zijn zetel zou hebben in de machtige Ka- jotterscentrale van nu en haar tienja rig bestaan zou vieren in; een wereld- konigres Vóór 10 jaar moesten we liet bureel- tje der K.A.J. gaan zoeken ergens in een; verdoken hoekje onder de pannen van de Pletinckxslraat. Nu tien jaar geleden stuken, ergens in de dorpen van Vlaanderen, een paar jonge onderpastoors de koppen bijeen en spraken er over de stichting van de K.A.J...Naast hen stonden een vijf tiental jonge arbeiders aan wie ze zei den Vrienden, we zijn hier te sa men om een K.A.J. te stichteh.De voor zitter zal zijn een jonge arbeider, de schrijver, de schatbewaarder, dc lei ders zullen ziljn jonge .arbeiders. Dat is uwe taak. Door U, voor U, onder U,zult ge U organiseeren om IJ zelf te ver. dedigen, te beschermen en U te vor men, zoowel op intellectueel sociaal, moreel als op godsdienstig gebied. Ve len trekken glimlachend de schouders op. De K.A.J werkt. 1928 de K.A.J. groeit:., groeit l Diensten komen tot sthnd en yerdubbe- len. Het wordt onhoudbaar in de Ple- tinckxs'traat en we trekken naar de Pa leizenslraat. Daar gaat het voor een DE KONINGIN BIJ DE ZUSTERS VAN ST-VINCENTI US A PAULO De Koningin bracht Donderdag bezoek aan het Geslicht der Zusters van St-Vincentius a Paulo te Brussel. Op onze foto ziet men dc vriendelijke Vorstin in gesprek met de Moeder-Overste van het Gesticht. UIT HET LEVEN Onder de vele kwalen van onzen tijd dient de verwarring der begrippen als een der belangrijkste gerekend te wor den. Het is als een soort van geestelijke anarchie En waar volgens Gods plan het geestelijke moet heerschen boven het stoffelijke, daar schijnen nu de rollen omgekeerd en willen velen de stof doen heerschen over den geest. Men schijnt hedendaags geen belang meer te hechten aan de groote levens vragen. Vele menschen, kinderen van onzen tijd met den materialistischeu geest zoo behept, laten de draagkracht van hun redeneervermogen niet verder gaan dan tot wat in hun onmiddellijke nabijheid gebeurt en zich daar afspeelt, wanneer ze maar geld on plezier hebben bekommeren zo zich nog lieel weinig om het overige En toch is dat een grove dwaasheid! want hoe onbeduidend is het leven van den mensch, en boe onbenullig de mensch zelf, wanneer hij zich alleen maar stelt op liet standpunt van het tijdelijke. Het is twee jaar omtrent geleden. Een belangrijke wedstrijd moest plaats heb ben tusschen twee vermaarde elftallen op het voetbalpleiu van een groote Hol- landsclie stad. Voetbalsport is nu een maal aan de orde van den dag, en er zon ook maar weinig op af te keuren zijn, ware het niet dat het zoo gevaarlijk blijft om wille van de mogelijke ruwe stampen en stooten met gebeurlijk tragischeii af loop bij de dappere spelers. Duizenden supporters kwamen uit alle richtingen toegestroomd om den belang rijken match le volgen. De opkomst be droeg ten minste dertig duizend toe- schouwors Een oorverdoovend handge klap, een luid hoerageroep weerklonk onder de enthousiaste menigte wanneer de beide elftallen op het terrein versche nen. De match is begonnen Er wordt geroepen, gejuicht., de vinnige stryd wordt met spannende belangstelling ge volgd de spelers vliegen als bliksem schichten zoo vlug over het plein, in wilde jacht stormt een hunne.' naar het net, in razende vaart achter den snel- bollenden bal duizende hooiden zwen- tijdje heel goed, het huis is ruim er is plaats in overvloed tot in 1932...'ken, duizende oogen volgen den kranigen want dan moest reeds liet aanpalend jongen. Maar plots hij struikelt een pijnlijke kreet als van een bittere teleur huis-, bijgehuurd worden. Weerom te klein. Hoe meer onze beweginjg groeit, hoe sterker onzen Algemeenen Beoogt in zich de drang voelt om die 30.000 jonge arbeiders die van. uit de verste gewesten van ons land naar Bruss'et komen werken, in de hoofdstad een tehuis te geven, er enkele liondérden van le l.ogceren, enkele honderden te voeden... Ze allen broederlijk te ont vangen' in hun huis Dat huis zou tevens aan gansch het land bewijzen de macht van de K.A.J. Dat huis is de nieuwe kajotterscen- trale die op 3 Juni geopend werd met 'een gratis middagmaal aan 200 jonjge werkloozen. •Dat huis moet worden liet centrum van de wereld K.A.J. Vóór 10 jaar was1 de K.A.J. eeri klei ne vonk die in de dorpen hier en daar aan 't gloeien ging. Thans is die vonk "een laaiende torand geworden; di.e heel de wereld yprover'jj j^HA JEE. stelling ontsnapt uit ontelbare monden... Als een logge massa is hij neergeploft! Het spel wordt nu geschorst; men komt van alle kanten toegeloopen naar den gevallen jongen. Hy ligt daar levenloos met bleeke wangen, de dokter heeft zich over liem neergebogen... geen polsslag... geen harteklop... de dood heeft zyn ver nielend werk volbracht, een hartverlam ming heeft liem in den lentetijd van zijn bestaan (hij was nauwelijks eon-en-twin- tig jaar oud) uit dit ondermaansche rijk weggerukt. Dertig duizend supporters waren daar aanwezig Alle gezindheden waren er vertegenwoordigd, vrijzinnigen, godde- loozen, protestanten, roomsch-katholie- ken Deze laatsten bijzonderlijk ziende dat do dood zyn werk volbracht had, op perden met beklemd gemoed de bange vraag: K Wie is die jongen, van waar is hi|geboortig; vau yr^lke ouders, uit welk midden komt bij zoo op liet onver wachts den levensdraad afgeknipt; hoogst belangrijke vraagpunten voor ieder ern stig mensch. Maar dra worden de duisterste proble men opgelost. Men heeft de kleederen van den ongelukkigen jongen doorzocht men vond er een notaboekje in met een prentje erbij. Op den rug van het beel dekon stonden de volgende woorden Aan mjjn Dierbaren zoon u Mijn jongen onthoud dit n el De dood komt rap en snel, Bij maakt een eind aan sport en spel Fn opent dc deur voor hemel of hel. Uw Moeder. Daaronder had de brave jongen zelf het volgende er aan toegevoegd u Ik zal iederen dag gedurende enkele oogenblik- ken het 23ste hoofdstuk van het 1ste boek der u Navolging van Christus aan dachtig lezen Dit hoofdstuk nu droeg als opschrift u Beschouwing over den dood Toen men dit alles vernam werd door velen een zucht vau verlichting geloosd. Men mocht das gerust zijn. Deze jongen had geluisterd naar de wijze raadgevin gen van zijne deugdzame en diep vrome moeder.., onverwacht werd hij wel gesla gen door den wreeden dood maar God dank niet onvoorbereid Bij hom lioerschte nog geen begrippen ver warring! Wanneer onze tijd zich kenmerkt door een drukke en zenuwachtige bedrijvig heid, dooor rusteloos jagen en jachten, door het toenemend misplaatst prestige van het stoffelijke op het geestelijke, van het aardsche op het hemelselie, van het vergankelijke op het eeuwige... in een woord door de bijna algemeene verwar ring van de ware en gezonde begrippen dan is het wel heden het; moment om de menschen van deze neurasthenieke we reld toe te roepen Denk er aan, denk aan uw zielsbelangen Want velen onzer moderne menschen vergeten ditToen voor twee jaar op den hoogen toren van een machtigen tempel eener grootstad een witten span doek wapperde waarop in reuzenletters het volgend motto gedrukt was K Bed uw zieltoen keken ontelbaren ver baasd er henen ze schenen niet te be grijpen en als in stomme vertwijfeling zich zelfde vraag te stellen "Wie spreekt nu nog van een ziel» is dat een taal die past in onzen modernen tijd; wie heeft nu nog den tijd om zich daarmede bezig te houden! Zielen hebben toch geen waar de in den handel; wie is er ooit rijk ge worden met zielen te verhandelen!... Arm volk Arme menschen van -de twintigste eeuw die helaas den hoogen dunk van hun ziel verloren hebben. Ea toch, gij die dit leest, vergeet liet nimmer prent het diep in uw gemoed Heden iets en morgen niets Hoort gij 't wel H Leven is een kinderspel God, onze Heer, geef aan ons ver dwaalde volk do hooge achting voor hun zielen weder l Dcndcr?Qoi\%

De Volksstem | 1935 | | pagina 1