27 DE MASSA 1 H M' 'WELTI Onze Prinjes in Holland De Wereldtentoonstelling Franschs Invalit Duitscbland Vliegramp in Zuid-Amarika Douderdu' JUNI 1935 Belangrijke Vondst te Stechelen Stoner zal niet worden terechtgesteld De begeerte naar wijsheid van onzen Schepen van Financiën in de internationale Arbeidsconferentïe Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon tl4. Publiciteit builen bet Arrond. AALST ij Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel XXXXIe JAARCiAXG .KLMMKH 545 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. - Hue de Richeleu, Parjis Bank Buidipg-Ivingswaj', 20 Londres W. C. 2. H. Ladislaus Zon op 3,50 Zon af 7,56 N. M. 30 E. K. In de- gr-oolstad zijn lanen en straten; in de lanen zijn •eenvoudige werkmen .sclien niet thuis, want voorname bur ners (langs de «center-kant gezien) huizen daar. 't, Is er te stijf en van 't groot volk zegge ze. Maar de straatjes en bijzonder de stegen, dat is! hun ter rein Ze zitten daar nu op dorpels, hangen tegen deurstijlen in wijd-open. deuren, of zitten midden het gaanpad te kaarten tot 't donkert, precies of z' hebben heel' bun leven niets anders ge daan. Wij zijn in de arbeiderswijk waar ook geen burger thuis is. 't Is er te «ongegeneerd», hij voelt zich beke ken als den eersten trein. Hier woont ons volk, de arbeidersmassa, in lage, Uniforme huizekens. Hier willen wij Kajotters', binnen. Wij willen tot de amassa jgaan, naar hen, die tot hierttr maar één bekommernis hadden den boterham tot hen die Jaren leefden zonder de noodzakelijkheid te voelen van Zondagmis tot hen, die heiden zijn zonder 't zelf te weten of te willen, tot hén, waarvoor Kristus in de eerste plaats stierf en waarnaar het aposto laat vóór alles moet gaan. De tijd is voorbij dut alleen bewaard moet worden wat goed is. We moeten verder en veroveren wat vroeger tegen ons was. Dat is positief Dat is aan vallen waarvan men zegt dat 't de beste verdediging is. De massa moet kristen worden anders moeten we nooit meer kletsen over kristen gemeenschap. Dat het nu toch eens uit weze met de goed geloovige ideologen die alleen brave, doorgroeide jongens' rond zich willen en de rest als verloren vleesch bestem pelen. Kom Nuchtere berekening in iedere, parochie hoeveel •echte «brave» zijn er 10... 15...? En hoeveel ande re 500... 600 Wat gebeurt daar mee Belmoren die niet meer tot de door Kristus verloste zielen Wij Ka jotters willen ze gaan halen op treinen en autobussen, in werkhuizen en fa brieken, in de eenvoudige keuken van liun kleine werkmanshuis. Wij weten dat het moeilijk is om daar binnen te geraken en dat ge geene pit.feleer moet dragen om te lukken, nog minder met een hoogescbool-ver Stand moet beginnen te redeneeren.Wij heb'befi ondervonden dat een ruwre vijl best een ruw ijzer kan glad krijgen dut ruwe poatBge kerels gemakkelijkst begrepen worden en gewonnen door kleppers uit de buurt die eenzelfde taal en dezelfde gewoonten hebben. We welen ook dat later de gelegenheid komt om de echte ziel-espija te bezor gen door den priester, als we maar den tijd krygen om de massa bij hem te brengen. Er is daarvoor niet een hoo- geschool-verstand noodig w7ij geloo- ven dat ook de minst verstandige maar edelmoedige kerel bekeeringen kan toewerken Of dat nu een punt van oiis geloof is betwijfel ik, maar de geest is 't. zeker. En er zijn ook resultaten We bereiden onze Kajotters nu voor op •ons wereldkongres van 25 Oogst. De edelmoedigste jonge werkers hebben een groepke van 9 leden die ze moieten toewerken en gereedmaken. Om daartoe te geraken houden ze ook groepsverga deringen met hun 9 dat gebeurt •om de beurt bij die leden thuis, in een voudige huizekens van de arbeiders wijk waar ik hooger van sprak. Ziet ge hoe we naar de massa gaan En of liet lukt Ik hoorde van een «groep s- vergadering in een houten noodwoning, vader is heele of hialve communist., en ook moeder gaat niet naar de kerk.Een van de zonen is echter Kajotter en die zorgde ervoor, na lang zagen, dat het voorste plaatske in de barak fijn opge schikt was. Er waren 8 stoelen en zelfs een rieten zetel die moeder bij 10 kilo margarine gekregen had. Om 19 u. 30 kwamen de 9» toe imoeder zette zich op den grond tus- schen :lien. vader bleef in de open dein st aan luisteren, en de vergadei-Tng be gon. 't Ging over 't Kongres natuur lijk. Die me use hen luisterden... luis terden... De Kongres affiche mocht di- rekt aan 't venster en de volgende keer moesten do mannen terugkomen. Zoo gaan de Kajotters naar de massa, yoor de massa, door de massa. K.HAJÈE. In ons nummer van «gisteren meld den. wij de aankomst van de kinderen van Koning Leopold en Koningin Astrid te Noordwijk in Holland. Thansi geven wij enkele bizonderheden over 'deze aankomst. Maandag was heel Noordwijk te been om getuige te zijn der aankomst van de Belgische Koningskinderen. Alleman stond op den uitkijk eii herhaaldelijk werd de vraag gesteld: «Komen ze nu eindelijk Wachten duurt lang, dat ondervonden ook de Nioord wij kers, maar het «geduld overwint alles en dit werd nu ook weer bewaarheid. Het bericht kwam bij do wachtenden toe dat de Vor stenkinderen te 6 uur te 's Gravenhage aangekomen waren. Eene goede halve uur laten kwamen een paar policmmotoren door de bocht van den weg gevaren. Dan naderde in snélle vaart de kleine stoet. Voorop de auto van den Belgischen gezant in Den Haag, waarin de Koningskinderen za ten, in gezelschap van hun speelkame raadjes en Mevr. Lebrun met de kinder, juffrouw. De kleine Kroonprins Boudewijri drukt zijn neusje bijna plat tegen de ruit om toch maar vooral alles te kun non zien, en vol trots wijst de kleine Jan Hein zijn nieuw makkertje den in gang van het huis welks witte- muren juist even tusschen het groen van de hoornen doorblinken. Glunder kijkt de kleine Hertog van Brabant naar d mens-chen, die opdringen opi iets van de Vorstelijke kleuters te zien. Even kunnen B,oudewijn en Josephine Char, lotte de menschen toewuiven heel even maar, want snel draait de gro-ote auto de 'Oprijlaan in. Achter den wagen van den gezant reed de burgemeester met zijn auto. Mevrouw Van dn Mortel keek glimla chend naar de geestdriftige Noordwij- kers en het was haar aan te zien, dat zij blij was, dat haar vorstelijke logé's veilig op Goohorst aangekomen waren. De stoet werd gesloten door -een taxi, volgeladen mét bagage en... met speel goed. Op de koffers* lagen een autoped en een paar poppen, zoo maar >onin,ge pakt. Zou het erg gewaagd zijn te ver onderstellen, dat de kleine Boudewijn en zijn zusje op het laatste oogenblik beslist hebben, dat de autoped en de poppen mee moesten naar Holland V.oor en achter de stoet reden man schappen van de. motorhrigade van de rijksveldwacht en van Ivalwijksche mo torbrigade, die den. stoet begeleid had den van de grens van W-assenaar tot in NiOiordwijk. Een der- auto's van den stoet had on der weg bandendcfekt gekregen, en spoedig na de aankomst reed een dei- manschappen van de motorbrigade met den auto van den Belgische gezant te rug om hulp te gaan brengen. Voor de Goohorst bleven de Noord- wijkers nog in groepjes staan praten en wachten. Zij hoopten nog even «de kinderen» te zien, maar tevergeefs hét Prinsje en het. Prinsesje kwamgh niet meer haar buiten. Bij hun aarfx komst stond het diner gereed, en ha liet eten sloeg al heel gauw het klokje van gehoorzaamheid kinderbedtijd het klokje dat. voor alle kinderen gelijk is ook voor Koningskinderen. Londen, 25 Juni. Georges Percy Stoner, die door het, assisenhof van «Old Bailey schuldig bevonden werd aan moord op «den archilekt Rattenbu- ry, en die ter dood werd veroordeeld heeft zijn straf door den nieuwen mi nister van Binnenlandsche Zaken, sir John Simon omgezet gezic-n in levens lange opsluiting. Bij veranderingswerken aan een oud huis in de Sinf-e-Kath-elijnstraat té Mechelcn, namelijk «De Blauwbaard», werden in een ingemaakte kast, die goed verborgen was naast den school steen, in een kamer van de eerste ver dieping oude dokumeuten gevonden. Deze dokumenten zijn handschriften en gedrukte teksten, vooral spotschrif ten, die in het geheim werden verspreid onder de Oostenrijksche ovejlreersching Zij handelen o.m. over de godsdien stige twisten van den tijd en het janse nisme. Er zijn een honderdtal stukken, dagteekenend over 't algemeen van voor 1790. Zij vallen krachtig de 'Oos^- tenrijksche- overheden aan, die de on derrichtingen van paus Clementius XI niet volledig volgden. Vermoedelijk waren de dokumenten eigendom van kanunnik Renard, die ge hecht was aan het» St.- R»ambóutskapit tel Er zal een inventaris worden °P?e- maakt. In elk geval zijn zij van het grootste belang voor de verzamelingen van het bisdom, naar (getuigenis van kanunnik Laenc-n. konservator van het bisschoppelijk museum. to Bi-vissol PROGRAMMA. DONDERDAG 27 JUNI Kon gres sen Belgische Koekbakke- rij (tentoonstelling Kongreszaal) Elektro-t-echniek Hygiëne. Ope ningsvergadering Militaire Geneeskun de. Modelstation. 14-20 u Filmvertoo- ningen. Auditorium. 15 u. Koncert Ge meen leharmonie. Alberteum. Wetenschappelijke film-s. Ama Katowa, Kongolecsche too- neelen door Chalux. Planetarium. Vertooningen van 11 tot 22 u. om de 2 uren. Britsclie Week. Scho'tstche muziekkorpsen. 15-17 u:., Koncert voor het Britsch>e. pavil joen. Tuinen van den li. Frans Thijs, 's Avonds: «The Fairy Queen», opera- fraigmenten. Paviljoen van Ovcrzeesch-Frankrijk. Inwijding door minister Rollin. Rozentuin. 16 u. Inwijding. Feestzaal. 17 u. Orgelkoncert. Schouwburg van het Algemeen Kom- missariaat. 21 u;. Tooneelvoorsfel- ling. Oud-Brussel. 14—16 u. Volks- koncert, Balieplein. 16-18 u. Bei- aardkoncert. 18 u.: Opstijging van een luchtballon, Balieplein. 21-23 u.: Wandelkoneert. Zennekwartier Groole Kermis. Belangrijk congres van Caritas Catholica Heden Donderdag, heeft het eerste Nationaal Congres «Caritas CatlioiLcia» plaats iri de .Wereldtentoonstelling te Brussel. Het Congres wordt voorgezeten door zijne Eminentie Cardinaal Van lloey en staat «onder «de H-ooge Bescherming van HH. DD. HH. de Biss-c.hoppen van ons land. Heel beJanigrijk programma 's Voormiddags sectievergadering in de Feestzaal, zaal n> 7, 's Namiddags, algemeene vergade ring in de Voord racbtzaal. Wij kunnen de katholieken die met caritatieve werken bezig zijn, niet ge noeg* aanzetten dit belangrijk Congres te volgen waar de meest actueele vraag stukken behandeld worden Huidige strekkingen in- zake Open- luchtwerken, door Z. E. H. De Neuter. Het geneeskundig standpunt in zake Openluchlwerken, door heer Dr Fierens Het probleem der «nieuwe arpien», door mej. Van Sina. Dei grondslagen -der katholieke Cari tas-, door Z. E. H. Mag. Kan. Van Hove. De katholieke Caritas, door Z. E. H. Kan. Harmignie. En- onn te eindigen, een toespraak van Z. Em. Cardinaal Van Roey. De bescherming der Onbewaakte Overwegen Proeven met een nieuw systeem Naar de Fransche Revue Générale des Chemins de Fer» mededeelt, heeft men thans in Amerika, op enkele plaat sen proeven .genomen met een systeem van, overwegbevciliging, geheel afwij kend van de tot nu t.oe toegepaste me thoden. Aan beide zijden van den spoorweg is dwarst over den. rijwe/g aangebracht een driehoekige balk, die, in normalen stand, dus als ér geen trein te wachten is, evenwijdig ligt met de 'Oppervlakte van den weg. Deze driehoekige balk is draaibaar om een as en staat in verbin ding met een railcontact. De werking is, in het kort, als volgt: Ongeveer 30 seconden voordat de trein den overweg bereikt, draaien de balken eleidelijk om hunne asstm, zoodanig, dat na tien séconden een hoogde van 10 cm. boven den weg is bereikt. Dit ge schiedt opdat, inmiddels passoerende voertuigen geen hinder zouden onder vinden. De beweging zet zich daarna vo-ort, totdat de hoogte 25 cm. is". Komt een voertuig over den balk :h-een. dan kan het gewoon terugzetten. Bij het. berijden van spoorwegzijde, sluit het voorwerp, dat den. vorm heeft van een s-tootblok, zich van zelf weer. Naar de- zijde van den weg vertoont de balk vier roode flikkerlichten ter wijl, zoolang de afsluiting duurt, een •bel luidt. Door een railcontact, in ver binding met den laatste# wagen van den trein, komt de barreel weder In zijn normalen stand terug. Wordt, de balk in zijn lioogsten stand aangereden, dan krijgt 'het voertuig natuurlijk een schok, hetgeen ook de bedoeling maar voor ayerij beslaat <geen gevaar^ STADSPOLITIEK In twee artikels, omtrent een halve bladzijde, antwoordt «De Liberaal» van 23 Juni op, wat liier verleden week ver scheen «over de wijsheid van hunnen •sichepen. Zooveel tijd en. plaats kunnen wij er niet aan besteden. We willen echter gaarne toegeven, dat er ten minste een begeerte naar wijsheid te bespeuren valt. De toon is ee«n beetje kalmer en het eerste artikel dwaalt al niet. meer af, buiten de politiek. Wat ze dan nog aan -ons, katholiek gemeenteraadslid, te verwijten hebben? Dat hij durft te Gent eten en drinken, peist. ne keer! en dat hij bij de Bestendige Deputatie gelijk krijgt-als hij gelijk heeft. Da's alles. Het tweede stuk boven het- plechtig handteeken van Gustaaf De Stobbeleir stuurt ons -enkele terechtwijzingen toe. We zullen ze met dank overnemen. Vooreerst, de heer Schepen heeft voor zijn balans van de Stadsfinanciën niet lalleen zooals wij schreven, de hulp van den Heer Stadsontvanger, maar o.ok die van den Heer Secretaris noodig ge had; en wat hij afgelezen heeft, heeft hij zelfs eerst eens afgeschreveen. Hij bekent, dat het niet -erg'moeilijk was. 'k Zou; 't gelooven Ten igepaste tijde en zonder verliezen een kleine l'inancieele inrichting over maken aan eon machtiger maatschap pij, zie, dat is toch iets anders, dat eischt wel wat meer beleid en wat meer werk. Het schijnt verder, dat lid zijn "van «de meerderheids-groep, «de verplichting insluit om een blinddoek te dragen en altijd aan «Ja» te knikken. Panama, 25 Juni. Op het vliegveld van Medellin in Columbia is een ernstig vliegongeluk gebeurd, waarbij negen tien personen omkwamen. Het ongeluk gebeurde, doordat bij het opstijgen een groot passagiersvlieg tuig door een plotselingen rukwind te gen een ander vliegtuig werd geslagen. Onder de slachtoffers bevindt zich de Argentijnsclie zanger CarLos Gardel, die met zijn troep op weg was- van Bo gota naar Panama. Ook de bestuurder van de luchtvaartmaatschappij, Carlos Stapper, kwam bij liet ongeluk «om het leven. HET BELGISCH HOTELWEZEN Men weel dal regeering bes«loten heeft het aanplakken van de prijzen van de kamers, gerechten, enz., in ho tels en eethuizen verplicht te maken. Een andere hervorming wordt thans voorbereid, namelijk een wettelijk sta tuut v.oor het Belgisch hotelwezen. Dit statuut zal de voorwaarden van inrichting en uitbating bepalen, die moeten vervuld worden opdat er van «hotel» spraak zou kunnen zijn. De hotels zouden in vier kalegorieën wor den verdeeld en bij den ingang van elk hotel zou een officieel bord de kategorie aangeven, zooidaniig dat de klant op staande voet weten zou waaraan zich te houden. De hervorming zou voorname lij k voor de nieuwe inrichtingen gelden. Ook is er .spraak van de cfprichtin.g van een. natiionalen dienst voor verschaffing vau onderdak ten behoeve van loensten. «Dat gaat wellicht bij een vrijdenker; die denkt wat 'hij wil-. Maar wij houden nu eenmaal aan de echte waarheid en werkelijkheid. Het is- niet genoeg van initiatieven te nemen iedereen kan ■dat. Zijn het evenwel wettelijke en vruchtbare initiatieven Ziedaar de vraag, en een gemeente raad dient om het te onderzoeken; un- •d-ers dient hij voor niets. Wat ons ver keerd dunkt zullen we voort, afkeuren vrank en vrij. Hoe de liberalen daarin een gebrek aan moed zien zien, lijkt mij een raad sel. M. De Stobbeleir spreekt ook van den verleden tijd, «wanneer er op liet stad huis heel veel werd gedaan v.oor de ka tholieke politiek Die lijd is zoo lang geleden, dat WIJ .daar niet voor af te rekenen hebben, want we hebben hem niet meegemaakt. Staafken eveneens', kan hier alleen meespreken van hooren zeggen; in die dagen zat hij nog dieper in zijn stoel- ken weggezonken dan nu. Hij besluit met het voornemen ons onderweg le laten staan. Ja, dat is inderdaad voorzichtiger, dan ons te willen .omverloopen. Zegden we niet goed. dat er een begeerte naar wijsheid merkbaar is Als hij liet ernstig meent, zal hij van den zoo slim ontdekten gooien maf uit de bestendige deputatie nog wel 'nen laatsten raad kunnen verdragen «Iemand, die voor de stadsgelden in staat mag met geen te klein lichtje konlent zijn. Onze Schepen heeft er een, zegt hij, dat hem hij maneschijn den rechten weg zal wijzen. Wat zal hij doen zonder maneschijn DE ZAAK BORIS GOBOUNOFF Tijdens de werken aan den onder- .grondsche spoorweg van Moskou, ont dekte men een onderraardsohe g.ailcrij, waarvan de muur een groot aantal graf- opschriften droeg. Een dezer luidde o.a: Hier werd den 10 Juni 1605 Teodoor' Jakovlef begraven». Het wil nu juist treffen dat het deze datum is. waarop de zoon van Boris Godounofl' Teodoor door den valschen Demetrius ontvoerd werd. Brengt deze ontdekking licht in die zaak Genève, 25 Juni. De internationale arbeidskonferenlie heeft in voltallige vergadering de aanbeveling, inzake de bestrijding der werkloosheid bij «le jeugd bij algemeenheid van stemmen - aangenomen. Een twee derde meerderheid van stemmen werd vereischt. Inzake de toepassing van de 40-uren week heeft de konferentie besloCen die beperking van den arbeidsduur toe te pass-en in de flessc-henmakerijen, doch deze te weigeren in de bouwnijverheid en bij de uitvoering van openbare wer ken. Besloten werd, ook aan de regeer in- gen een vragenlijst te zenden betref fende de 40-uren week en het brengen van de hervorming op de agenda valt de- internationale arbeidskonferentië in 1936. Daarna heeft de konferentie ham werkzaamheden geëindigd.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1