^ïi$26nnes/ag Oe HeiliQschennBnda diefstal in de Basiliek van Koekelberg SENAAT ZIJNE MOEDER XVe Congres van den Herbergiersbond Het Index-nummer Brand te Oost-Roosebeke rilE^i 27 Ju.ni. H. Ladislas, geb. in 1041 werd hij in 1076 koning van Hongarie. Benevens de hoedanigheden van een held, bezat hij ook in hooge mate de 'deugden van een heilig mensch: hij ,was de vader van 2ijn volk, de helper der armen en de beschermer der. oogeluk- kigeri. Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Van 1 Juli eerstkomend at' zal dc trein 4350 Dendermónde V. ,6.57-Brussel (Gro-endreefA. 8,12 met- li minuten tussehen Dendermónde en Opwijek en met 8 minuten tussehen ©pwijck en Brussel (Gnoendreef), ver. yroegd worden. De trein 3534 (Londerzeel (W.)' V. 6.55-Aalst (N.) A. 7,44), zal met 7. mi nuten vervroegd worden tussehen Op W'ijek en Aalst (N) om in dit laatslesta tion aansluiting te geven aan den trein 3016 (V, .7 u. 42 naar Brussel (Noord). Mgr. M. Carton do Wiart overleden. Mgr Maurice Carton de Wiart, apos tolisch pronotaris en secretaris, van het aartsbisdom Westminster, is, naar uit I.onden wordt gemeld, Dinsdagvöor- middag onverwachts overleden. De broeders' van den overledene, graaf Carton de Wiart. en baron Carton de Wiart, zijn naar Londen, vertrok ken. Het Vorstenpaar te Knokke. De Ko ning en de Koningin zijn op het vlieg veld van Het Zoute igelaind, aan boord yan een militair vliegtuig. Tegen het Drankverbod. Eerste minister Van Zeeland heeft Dinsdag morgen een afvaardiging -ontvangen van tien bonti ivoor afschaffing van het drankverbod. De afvaardiging stond onder leiding .van senator Catteau. Een tunnel door de.n Mont-Blanc. Uit besprekingen tussehen Fransehe en Italiaansche deskundigen kan wor den afgeleid, dat er weldra aan den voorgestelde tunnel door den, Mont- Blanc zal kunnen begonnen worden, waardoor vijf tot ze-s duizend arbei ders werk zullen hebben gedurende vijl' jaar. De tunnel zal 12,800 meter lang en 8 meter breed zijn. Hij zal ter dikte van anderhalven meter met gewapend beton worden bekleed. Dé kosten wor den op 250 millioen lire beraamd waar van Italië en Frankrijk elk de helft zul len te betalen hebben. De Simplontunnel is 19,800 meter lang,, de M on t-Cenis funnel 13.500 me ter en de Sint-Gothardtunnel *15,700 m. De opbrengst van de belastingen in Mei. De opbrengst der belastingen voor de maand Meü 1935 bedroeg 748 millioen tegen een maandelijksch ge middelde van 684 millioen in 1934 en 734 millioen in 1933. - De opbrengst werd verdeeld als' volgt: rechtstreeksehe belasting-en, 231 millioen; doeasien en accijnzen, 244 millioen; registratie, 273 millioen. Voor de vijf eerste maanden van het jaar bedraag tet totaal 3.417 tegen 3.408 millioen frank in 1934. Zitting van Dinsdag, 25 Juni De Senaat vergaderde Dinsdag onder het voorzitterschap van heer Lippens. De behandeling; gaat over De Koloniale begreoting Heer LEYN1ERS (katli., verslagge ver) heeft het woord om zijn verslag toe te lichten. Na een bespreking over de groepeering der inlanders in Congo, heal'l hij het over de inrichting van. dc groepeeringen der inlanders. Onze wet geving is goed, maar het is noodig ern stig na te gaan hoe de toepassing is, waarvan de beteekennis afhangt van. die van de aangestelde ambtenaren. -Spreker heeft het verder over de land bouwbelangen van de negers en over het kolomaat der blanken. De zedelijke ontwikkeling van de negers, aldus spre ker, moet een brandpunt van belang stelling zijn. Alle 'bedrijven moeten in die richting werken; het is een kwes tie welke vooral de aandacht van de Gouverneur-Generaal verdient. Wat het kolonaat aangaat of de vas te nederzetting van blanken in Congo ook met het doel de werkloosheid ten onzeiit. tei .vermfncleren, daar heeft-spre ker veel bezwaren tegen. De neger zou zooiets niet met een. goed oog aanzien. De inrichting er van zou veel meer kos. ten dan ze opbrengen zou, .daar zij en kei in 't gunstige geval een 10.000 werkloozen zou opslorpen. Het is, teou- wens, niet zeker dat die nederzettingen zich zouden kunnen handhaven; alles zins is het twijfelachtig of zij op een hooig. peil van beschaving zouden blij ven. Onze kolonie is' geen afzetgebied voor landgenooten, maar vormt een geheel dat zoo moet ingericht zijn dat het mo gelijk is er stevige economische be trekkingen mede aan te knoopen. Daarna wordt gestemd over hel in overweging nemen van de aanvragen tot naturalisatie. Het debat wordt voortgezet. Heer GODDING (lib.) zet uiteen dat weldra de vijftigste verjaring van Con go" zal worden herdacht. Hij hoopt dal de kolonie bewijzen zal dat zij de moei lijkheden is te boven gekomen. Hij dringt aan op, inkrimping van de koffie plantages. Heeren LINDEKENS (VI. Nat.), LAL- LEMAND en VOLCKAERT (soe.), bren gen enkele opmerkingen naar voren, waarna heer MULIE (kath.) vooraf han delt over den veeteelt in, Congo, De po gingen van de Regeering zijn geslaagd en er bestaat nu een belangrijke vee stapel. Spreger dringt aan op een doel matige gezondheidspolitiek en op de oprichting van. een studiecommissie. Heer CARNOY (kath.) dringt aan op een oordeelkundige keuze van de ver- schillhgo teelten, met het oog op de voe ding van de bevolking. Heer DEMETS (li'b wenscht dat slechts keurelemenlen in Congo zou den worden, toegelaten. Ten 6 ure wordt de vergadering op geheven. Eeuwfeest der Krijgsschool. De Krijgsschool zal binnen enkele dagen baar eeuwfeest vieren. De Koning zal de akademische zitting bijwonen die zal plaats hebben op 4 Juli om 10 u. 45 in de school. Den 5 en 6 Juli zal in het kwartier der ruiterij een sportfeest ge geven worden. 28ste Vervolg. Toen de markies hem ondervroeg, vertelde hij dat toen hij den vorigen namiddag naar St Malo was gegaan om zijne fuiken te ledigen, hen -een wagen was voorbij gereden waarin drie man nen zaten, en dat hij op zijnen terug keer denzelfden wagen naar de stad had zien rijden, .waarin toen vier man nen waren gezeten, van welke d.en eenen naar hij meende op te mei*en. de handen op den ruig gebonden waren. Ik liep op het pad .langs den grooten weg, ging de oude vfsscher voort, en bij het heldere licht der ster ren kon ik het gelaat der mannen goed onderscheiden liet scheen mij toe dat ik hem die in het midden zat reeds vroeger had gezien en later herinner de ik mij dat het de jongeling was die in deze laatste dagen hier op het slot heeft verbleven. Deze mededeeling liet geen twijfel meer over, -er bleek duidelijk uit dat de jongeling overrompeld en wegge voerd was. Wie kan daarbij de haml in het spel hebben gehad vroeg de markies met toenemende belangstelling. Toch niemand uit de nabuurschap, daar ben ik zeker van. Niemand anders- dan dezelfde man. die den jongeling reeds vroeger deed overrompelen oil aan boord van een schip brengen. En weef (ge wie dat is Ja, ik weet het. Luik, 2-5 Juni Dezen morgen werd te Luik te XVe Congres van den Bel gischen Herbergiersbond geopend, on der voorzitterschap van M. Godshal, bondsvoorzitter. Deelnemers van al de gewesten, van Belgie waren talrijk opgekomen. Natuurlijk vormde andermaal DE ALKOOLWET liet brandpunt der bespreking. Senator LEGRAND, die bij den aan vang der zitting aanwezig was legde de volgende verklaring af Wie is het dan Die vraag zal ik vooreerst onbe antwoord laten, ge zult hem vroeg ge noeg leeren kennen. Ik moet hu naar de stad snellen en mag geen oogenblik laten verloren gaan. -Nog. één woord voordat gij ons verlaat, zei de markies ernstig. Wie en wat zijt. gij Eene vrouw, monseigneur, die een brave jongeling wenscht te rédden uit de macht van den laagsten schurk, die tot heden nog ongestraft rondloopt. De markies werd getroffen cjoor d,eu nadruk waarmede de vrouw hem dit antwoord gaf, en het duurde eenige oogcnblikkicn voordat hij een antwoord kori uitbrengen. Ik zie dat ge eene kloeke vrouw zijt, hernam hij, maar ik wenschte meer van u te weten. Ik heb u reeds vroeger nog gezien. Wel mogelijk, monseigneur,want ik kom overal. Ik scherts niet. Ik ook niet, messir.e Philip de Montigny. Doch indien ik u alles zegde wat ge wenscht te weten, zoudt ge waarlijk denken dat ik schertsen wil. Wacht eens vrouw, riep de mar kies, ziende dat de vreemdelinge zich wilde verwijderen. Ik kan mij niet langer ophouden, gaf zij ten antwoord ge weet dat ik mij haas'ten moet. Ik dank u \oor de vriendelijkheid die ge mij bewezen hebt, en hoop eenmaal in staat, tie zijn u daarvoor te- 'velgelden. Zeg mij dan ten minste -uwen naam Ik ben de Naamlooze mon- Belgie is- het eenige land dal nog aan prohibiteit doet. Lwiberoep is sedert j ren slachtoffer cenèr niet Ic rechlvaar- d igen re 111 sm i skenn i ng Spreker maakte dan liet historiek der wederwaardigheden die hij ontmoette hij het neerleggen va'n zijn voorstel tob herziening der alkooïwet. M. Legrand werd' levendig toege juicht hij zijn \erfi4k. PROTESTBETOOG Na afloop dei' zitting begaf ee-ne af vaardiging ziclr naar het provinciaal gouvernement, waar zij werd ontvangen door den, beer gouverneur. In, zijne redevoering Ie eken-de de voorzitter, krachtdadig..verzet- aan tegen dc houding der ,regeer.ing, die bet voor stelt alsof zij aan d.é herbergiers eene groote genade verleent, wanneer zfj het statu quo handhaaft in. zake alkooïwet. Welnu, dc herziening was door de re geering Theunis beloofd en zij wordt ons door de rcgeeling' Van Zeeland ge weigerd. Ons geduld, onze ^Onderwerping zijn ten einde. Wij zijh. vijanden. van, het al- koolisme, zoo gocdsils wie ook;-wij vra gen enkel op gelijken.voet gesteld te worden.me.t de andere burgers, .en niet als buiten de wet 'g&stelde-n behandeld te jvorden. 11 punten rijzing voor het Rijk Uit het onderhoek van het departe ment van arbeid; eno-. sociale voorz-org blijkt dal op 15 Juni het Indexnummei- ges tegen was l.ofe 649 tegen 638 op 15 Mei. Ziehier de .getallen, voor de groote agglomeraties 15 Mei 15 Juni Antwerpen en aggloni. 661 673 Brussel en id. 681 691 Gent en id. 613 622 Luik en id. 626 (635 En: voor de pi'ovintciën 15 Mei 15 Juni Antwerpen -ut 650 666 Brabant 640 650 West-Vlaanderen 649 658 Oost-Vlaanderen 625 636 Henegouwen 651 664 Luik 626 642 Limburg 631 635 Luxemburg 640 645 Namen 631 641 Stab-i 11 sat iemunt-index Rijk, 82.5; Antwerpen en agglome raties, 81,7 Brussel en agglomeratie 84.5 Gent én -agglomeratie 79,7 Luik: en agglomeratie 82,2. Voor. de provinciën Antwerpen,, 83,...Brabant, 81,8" West-Vlaanderen, 85,0.. Oosjt-Vlaan- deren. 81,6; Henegouwen, 81,7; Luik, 82,2; Limburg, 82,2; Luxemburg4, 81,7; Namen, 83,2. Dinsdag namiddag, rond 3 ure ont stond een geweldige brand in de vlas- zwingelarij van Rcné' Beelsaert, vlas- han.delaar, wonende in de Kalberg- straat, te Oosi-Róóze-lieke. Het vuur was ontstaan, terwijl de werklieden 15 tot 20 in getal nog volop aan het werk \yaren, en nam zul ke snelle uitbreiding, dat de arbeiders den tijd niet mèer hadden liunne bo venklederen Ie nemen -om té vluchten. De brandweer was nogal spoedig lei- plaats, doch bij liarë aankomst stond reeds gansch de zwïngelarij in vuur en vlam. Alleen de zwartgebrande muren staan nog overeind. Over Oorlog, Wereldvreê, Rijzen menige geschillen, Vrouwen, Mannen praten meê Dcch de meeningen verschillen. Eensgezind nochtans zijn zij Als het gaat om te bepalen, 'i Merk dat mee6t succes kan halen - F. C. JACOBS SUIKERIJ, Maalderij door Brand vernield te Denderhoutem lm den nacht van Dinsdag óp Woens dag. is een hevige brand uitgebroken in de modern ingerichte maalderij van den h.. Frans Meganek-De Bolle, wonende op de wijk Bon-eken. 't Was omstreeks half een toen de ramp een aanvang nam. De geburen en gansch de wijk werden gewekt- door het kleppen van het klokje der kapel die daar ini de nabijheid staat. Iedereen was onmiddellijk te been en -uit volle macht werd geijverd en met water ge goten en gespoten. Doch, niets kon ba ten. ::i De 'brand woédde-wéldra in al "zijn furie en vernietigde op verbazend snel le wijze gansch den inhoud van het' ge bouw. Machines en alles; wat men aantreft in een dergelijke inrichting, werden de prooi van het vernielend en niets ont ziende element. Alleen de vier muren slaan nog recht. De woning en de andere gebouwen van den eigenaar werden niet. beschadigd. Deze model-maalderij werd slec-hts vóór enkele jaren opgebouwd en naai de eisehen van de moderne techniek in gericht. Men. kan dus wel vermoeden dat de schade z-eter aanzienlijk Is. No pens de oorzaak van den brand tast men in het duister. Ge-weldig; Onweder Boven de stad stad Antwerpen De hitte was Dinsdagmiddag druk kend, schier ondragelijk in de stad Ant werpen en de mensehen snakten naar wat verfrissehin.g. Het duurde niet lang meer of on heil spellende grauwe donderkoppen duikten in hel Zuiden op. De wind trok rond half zes> plots van Oost naar Zuid en enkele oogenblikken nadien brak er een geweldig onweer boven de stad lós. In de wijk Zuden'borg heeft het. ge durende een kwaart uurs leelijk huis gehouden de. regen stroomde bij beken, neer en dikke liageJbóllen kletterden tegen de ruiten. Alvorens d-ei regen, neerviel doorkloof een vervaarlijke bliksemschicht de lucht, .gevolgd door een krakenden don derslag. In hel Stadspark werden eenige boomtakken, afgerukt (doch vari verde re ongelukken hoorden wij niet. Een greep meisjes door de-i bliksem getroffen te Eeckeren Rond 6 ure brak boven, Kekeren een droog onweder los, dat bet er leTHijk bont, maakte. Verscheidene hoornen als mede de electrische geleiding en. daken hadden het van den bliksem te ontgel den, vooral in de Akkerstraat. Het he melvuur vier op een- groep van vier meisjes die zich bevonden op uên Dijk aan de vesting. Dinsdagavond vernemen wij daü liet parket en de speuragenlen van de Rech terlijke politie zich ijverig, bezig hou den met opsporingen in de zaak van den heiligsehennenden diefstal in de Nationale Basiliek van het H. Hart te Brussel. Naar men ons verzekert wordt er een ernstig spoor gevolgd. Om de opzoe kingen niet te bemoeilijken onthouden wij ons van verdere mededeelingen daaromtrent; - V Ook werden fotos van de gestolen ci borie langs, alle zijden rondgezonden om de opzoekingen te vergemakkelijken en de juweliers en opkoopers van goud op hunne hoede te stellen. Naar we vernemen zou ter gelegen heid van den feestdag van het II. Hart, Vrijdag, een plechtigheid van openbaar eerherstel plaats hebben, waarop1 Z. Em. Kardinaal Van Roey, aartsbisschop- van Mechelen, persoonlijk zal aanwezig zijn. Zondag a.s. zal nog een nieuweopen bare plechtigheid plaats he'bben waarop Z. H. Exc., Mgr Carton de Wiart, hulp bisschop, de geloovigen zal toespreken. Het volledig programma van (le plechtigheid van eerherstel zal morgen kunnen bekend gemaakt worden. Brand in een Kaloenfabriek te Gent Dinsdagavond, te 6 u., is brand uit gebroken in de kaloenfabriek «Colon- nière de la Colline», gelegen Sprot straat 5. De hulppost der brandweerlieden van het nabijgelegen museum kwam ter plaats en ook een hulpwagen van. de centrale kazerne werd bijgeroepen. De pompiers hebben gedurende een half uur moeten werken om verdere uitbrei ding te voorkomen. Het vuur was ont staan door zelfontbranding en deelde zich mede aan verscheidene balen ka toen. De schade is vrij belangrijk. seigneur, en zoo heet ik reeds sedert jaren. Terwijl zij dit zegde wenkte dc vrouw afwijzend' met de hand en liep haastig naar de deui4. De markies had haar nog willen terughouden, maar waagde hel niet dit te doen er lag zooveel indrukwenkkends in bét gehee- le wezen, dier vi-ouwr, dat hij met eer bied voor haar vervuld werd. Een oogenblik la;ter was zij verdwe nen. Met snelle schreden, sloeg de naam looze den weg na£tf de stad in. Op on geveer een half uur afstand van het slot zag zij een .paard in de weide zij sprong er op en draafde verder.Een uur later stond zij reeds te. midden van eene menigle verwonderd opziende smokkelaars van $t- Malo: Weldra had zij van hen vernomen dat den vorigen avond een wagen met vier personen naar de oude vissChërssc.hutlen aan de oostelijke landtong; ^gereden was en daar was blijven staan dat toen van de kust. een signaal was gegeven.waar op men van de,'brik die in de haven lag had geantwoord, en dat dc brik nu zee gekozen had. Zoodra de Naamlooze het slot had verlaten, ging de markies naar de ka mer zijner dochter. Zij zag er bleek en angS'tig uit. Mijn kind, aldus begon hij, naast Isidora plaats nemende, ik kom u eene verklaring vragen van een voorval, dal mij evenveel verwondering als bekom - nering heeft gebaard. Ik meen name lijk wat de ontroering te beteekenen had, die de mededeeling Hier zonder linge vrouw bij u veroorzaakte 1 Doos 4 en7)ifrank Had ik dan geen reden om te ontroeren vroeg Isidora, verlegen op ziende. Althans niet ora zoo lievig le ont roeren als gij werkelijk deedt. Ik bid u Isidora, beproef niet mij le bedriegen, het zal u niet gelukken. Ik ben niet gewoon te bedriegen, antwoordde Isidora eenigszins ge krenkt. Ik weet. het. Maar zeg mij. wat beteekende die schrik en de daarop gevolgde onmacht. Die ontstonden door de vrees dat Henry Frelart misschien in levensge- gevaar verkeert. Maar men wordt alleen zoo lfevig ontroerd bij het vernemen vari4 rampen die onze geliefden zijn overgekomen, zei de markies zijne dochter uitvor- schend aanstarende. Isidora zag haren vader verlegen aan; eindelijk antwoordde zij Als gij uit mijne gemoedsaandoe ningen gevolgtrekkingen kunt maken, dan w'cet ge misschien alles even goed als ik het u zeggen kan, vader, lk heb nooit het voornemen gehad u te bedrie gen-; en wil het ook nu niet doen. Meent ge uit mijne woorden op te maken dat ik geloof dat gij Henry Frelart. bemint vroeg de markies met bevende stem, terwijl hij Isidora nog uitvorschender aanzag. Ik bemin hem, sprak zij zacht maar op vasten toon. Ja, gij bemint hem, sprak de markies', die weer eene schemering van hoop kreeg. Maar hoe Slechts als een vriend, niet waar Als iemand wien men, dankbaarheid verschuldigd Trekking der Bmnenlandsche Leening 4 t.h. 1932 Reeks 157.409 wint 250.000 frank Dinsdag had de 40e trekking plaats van de Bmnenlandsche Leening 4 t.h. 1932. Récks 157.409 is betaalbaar met 250.000 fr. De volgende reeksen zijn betaalbaar met 25.000 fr. elk. 103414 108208 110040 112213 113514 130017 137034 147924 151461 157369 162165 162631 169981 176195 177948 183783 185361 185948 19829-4 198459 201351 205038 205081 217505 233928. 238923 245556 247956 262039 267776 270977 277077 290720. Elke obligatie toebeboorende aan een uitgekomen reeks heeft recht op een tiende van hel lot dat a>an de reeks waartoe zij behoort w:erd toegekend. is Maar ge kunt den jongeling niet met die hartelijke genegenheid bemin nen welke tussehen twee elkander be grijpende zielen liel'de doet ontstaan, En waarom zouden onze zielen niet in overeenstemming' zijn vroeg Isidora haastig. Als gij weet dat hij edel en rechtschapen is en zijn hart zoo rein en verheven als slechts wei nig,en zullen gevonden worden. Antwoord mij bepaald, Isidora. Bemint gij Henry Frelart zoo innig,dat ge zijne gade zoudt willen zijn Isidora aarzelde een oogenblik haar boezem hijgde en in hare oogen blonk een traan na eene- korte poos zag zij baar vader vastbesloten aan en ant- |woordde kalm en bedaard Vader, gij hebt de waarheid ge sproken. Ik bemin den jongeling, die mij 't leven redde, ik bemin hem met mijn gansch hart, en niets zou mij ge lukkiger maken dan met hem vereenigd te worden. Evenmin als een kind kan nalaten zijne moeder liet' te hebben, evenmin kan ik nalaten hem te beminnen-, lk heb daarbij geeri eigen, wil, de liefde ontlook in mijn hart zooaLs de bloemen uit de aarde ontspruiten. Berisp mij er niet om, vader. En als ge mij be- Jmint en gelukkig wilt maken, breek mij dan niet het hart. door mij te dwingen het aanbeden ideaal daaruit te verban nen. De markies zag met gevouwen ban den zijn kind aan. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2