29 Ter Nagedachtenis van Z. Em Kardinaal Mercier atoislelli: Abessynië in Italics greep Afschaffing der Schatkist agentschappen Het Sterftecijfer in Madrid Assiseiol i Oost Haaien Een Handelsovereenkomst Belgie'Italie Do Oproep dGor de Koningin Zaterdag JUNI 1935 Opstandelingen in een Mijn 3U SENAAT XXXXIe JAAIlüANGr XUMMfiH 547 DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap HAVAS, Adelt Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis. Bank Buiding-Kingswaj-, 20 Londres W. C. 2. Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon U4. H. Petrus en Paulw |Zon op 3f>0 Zon af 75 0 N. M. 30 E. K. 8 Door M. Bovesse, minister van Open baar Onderwijs werd aan de schoolbe sturen volgend schrijven gericht Zondag wordt het gedenktecken ont huld dat het, kind opgericht heeft ter herinnering aan Kardinaal Mercier. Graag zou ik U willen wijzen op de vaderlandsche houding van den door lucht!,gen prelaat gedurende den gro>o- ten oorlog evenals op den invloed dien ihij uitgeoefend heeft op het zedelijk leven van het land gedurende deze ja ren van nood. Reeds in de eerste maanden van de bezetting, terwijl de Koning aan het hoofd van onze heldhaftige s-oldaten het laatste stukje grond verdedigt, legt de Kardinaal een fiere getuigenis af van ons recht en van ons onwankelbaar ver trouwen. «Wij mogen het, zonder hoovaardig te zijn, bekennen, zoo schrijft hij, ons klein Belgie heeft de eerste plaats in de achting der volkeren veroverd... De eer van Belgie stond hier op het spel: het hield zijn woord, en verdedigde dan ook zijne onafhankelijkheid.Het ge weten heeft soevereine rechten... Wij beklagen onze eerste geestdrift niet; wij zijn er fier over. Wij hadden, op een plechtig uur, een aangrijpende bladzijde in onze geschiedenis neer te schrijven en wij hebben gewild dat die bladzijde rechtzinnig zou wezen en heerlijk. En wij zullen, zoolang het zijn moet het bewijs leveren hoe süanclvas- tiglijk wij lijdzaam zijn De macht, die ons land overviel, is geen wettig gezag. Bijgevolg zijl gij haar, in het innige van uw gemoed, noch achting noch verkleefdheid, noch gehoorzaam heid verschuldigd... Het eenig wettig gezag in Belgie is datgene dat aan on zen Koning, aan zijn Regeering, aan de vertegenwoordigers! der Natie toebe boort. Dit alleen mag aanspraak maken op onzen eerbied, top de genegenheid onzer harten, op' onze onderho-origheid. Dit alleen is voor mis het gezag. Den dag der eindzege zullen wij allen deelen in de eer...» Deae woorden schudden de wilskracht wakker; de naam van den Kardinaal wordt bekend ver over onze grenzen het geweten van het menschdom be antwoordt, zijn roepstem'. Koning Albert heeft terecht verklaard dat de Aarts-- -bisschop van Mechelen niet gevreesd heeft het onaantastbaar recht van een goede zaak te bevestigen ten aanzien van het geweten van gansch de wereld Gedurende gansch den oorlog blijft Kardinaal Mercier de verdediger van het recht; hij eiseht rechtvaardigheid en verh'eft zijn stem legen de onbillijke maatregelen van den bezetter, in de somberste uren leekont hij protest aan tegen de veroordeeling van de Belgi -sche patriotten, tegen de verordenin gen, waarbij -onze landgenooten beroofd worden van de opbrengst van hun grond en vooral tegen het wegvoeren van de werklieden welke hij niet aarzelt als Europeesche slavernij te bestempelen. Zooals een zijner biografen het ge zegd heeft, «streed de Kardinaal gedu rende vier jaar den goeden strijd, zon der zich een oogenblik te laten afleiden van de gedragslijn, die hij van het be gin af aan wenschte te volgen. De grootheid en de waardigheid van zijn houding boezemden eerbied in zelfs aan den vijand. Op 17 October 1918 kwam baron von der Lancken in. naam van het Algemeen Goevernement van Brussel aan den Kardinaal melden dat de poli tieke gevangenen weldra zouden vrij gelaten worden en overhandigde hem ter dier gelegenheid een nota, die be gon met deze wel onverwachte woorden: «In onze oogen verpersoonlijkt gij de ziel van het bezette gebied, waarvan gij de vereerde en gehoorzaamde- herder zijt. In den ontzaglijken strijd voor de vrijheid van de wereld kwamen de ge dachten, zoiowel als de wapens in "bot sing met elkander. De overwinning van den Kardinaal was de triomf van het recht cn van de waarheid op de brutale macht. Belgie vergeet dit niet. Zondag zal in bijzijn van den Koning en van de hoog ste autoriteiten een plechtige hulde wor den gebracht, aan dezen grooten Staats burger; zijn vaderlandsche houding z-a.1 naar behooren verheerlijkt worden; de schooljeugd zal zich aansluiten bij de ze betooging van nationale erkentelijk heid; ik verzoek baiar gedurende enkele oogenblikken een plechtige stilte ie be waren ten einde de gedachtenis te ver eeren van hem, die voor den vijand ge tuigenis gaf van het onaantastbaar overwicht van het recht. De Minister, Fr. JBOVESSE. De heer senator Godding vroeg aan de regeering, welke het overschot was der verschillende Tentoonstellinglole rijen sinds 1928 ingericht. De minister van Economische Zaken antwoordde 1. Een loterij werd toegestaan ten bate der tentoonstellingen van 1950 en van andere instellingen die werden aan geduid ibij koninklijk besluit; zij heeft een netto-winst van 51,771,480 frank 7 centiemen opgebracht. Een tweede loterij werd ingericht ten bate der Tentoonstelling van Brus sel 1935 en van sommige werken be paald in het besluit tot toelating; de tol nog toe gemaakte winst bedraagt onge veer 62.500.000 frank; 2. De wet. van 31 December 1851 verbiedt de loterijen, maar laat aan de openbare besturen Staat,, provinciën, gemeenten, toe diegene toe te laten wel ke mochten bestemd zijn voor het na streven van een doel van algemeen nut en ieder jaar wordt een betrekkelijk hoog aantal werken van algemeen nut door de regeering in het bezit gesteld van dusdanige toelating 15, in 1931. 21, in 1932. Vanaf 1928. ten einde een mededin ging te voorkomen die de verrichtin- gen van de loterijen der tentoonstel-! Met den besten wil van de wereld ling zou hebben kunnen hinderen, heeftj kunnen die eischen van Mussolini niet de regeering in deze loterijen werken)anders worden uitgelegd dan in dezen van 31 December 1851; 4. De toelating voorzien bij de wel van 31 December 1851 wordt toege staan, in zooverre zij tot de bevoegd beid van de regeering behoort, door het departement bevoegd naar gelang het doel der loterij. Ieder minister 'heeft aan den raad de verzoekschriften voor gelegd vallende binnen de bevoegd heid van zijn departement. Daar de Staatsbeigrooting met deze zaak niet gemoeid isi, oefent het Reken hof op dit gebied geen controle uit. Een Reutertelegram uit Rome behelst het volgende Mussolini heeft de eischen van Ita lic ten opzichte van Abessvnie als volgt omschreven. Italië éischt 1. het recht van vreedzaam bezit van de Italiaansche koloniën in Oost-Afri- ka 2. het recht om wegen, spoorwegen en bruggen in Abessynie te bouwen en er scholen te openen; 3. het recht om door een goeden Ita- liaanschen irvvloed Abessynie te be schaven. Koninklijk besluit waarbij de Schatkist agentschappen worden afgeschaft en waarbij de betaling der provinciale uit gaven door tusschenkomst van den Postcheck- en Girodienst wordt geregeld In liet Staatdblad wordt het volgend Koninklijk besluit afgekondigd Artikel 1. De koninklijke beslui!en van 28 October 1850 en 31 December 1864 tot instelling van de Schatkist agentschappen en inrichting van hun dienst worden ingetrokken, alsmede al Ie -bepalingen waarbij de tusscihenkomst' van die agenten wordt voorzien voor het binnenkomen van gelden of van waarden in de Rijkskassen -en vo-or het uitgaan van die gelden of waarden. Arl. 2. Het 'hoofdbestuur der The saurie en Staatsschuld wordt ermede belast de stortingen in handen van de agenten der als Rijkskassier handelen de Nationale Bank van Belgie te con- statecren en te boeken. Te dien einde worden de talons van- de stortings- of bewaa-rgevingsbewijzen dagelijks door de Nationale Bank aan bedoeld bestuur toegezonden, samen met het bordered van de stortende partij, houdende aan wijzing van de aanrekening van de storting. Art. 3. Het hoofdbestuur der Thesaurie en Staatsschuld mandateert op 's Rijkskas de sommen welke noo- dig zijn tot de betaling, dour den Post check en Girodienst van schuldvorde ringen van allen aard, a-anrekenbaar op de gelden van de Scliatkitst en op de andere in de Rijkskassen gedeponeerde gelden. Art. 4. Het laat in zijn schrifturen -op overlegging van de gequiteerde stuk ken van de door de agenten van den Rijkskassier gedane betalingen blijken Het verleent aan evenbodoelden ontslag of décharge v-a-n die stukken. Art 5. De.,provinciën verzekeren zelf de wcrldng van hun financfeelen dienst door tusschenkomst van den Postcheck- en Girodienst. Art. .6. Worden ingetrokken de be palingen van de koninklijke besfuiten van 10 December 1868 en van 30 Mei 1926. wat betreft de tusschenkomst van de Schatkistagenten in het beheer van de provinciale fondsen, van het gemeen fonds en van de plaatselijke fondsen. Art. 7. Dit besluit treedt met 1 Augustus 1935 in werking. Toch blij ven de aan den gang zijnde vereffe- ni nigsverrichtingen verder door de Sdhatkistagenten tot 15 September »a-.s. waargenomen. Het hoofdbestuur der Thesaurie zal zic.h nadien, door tusschenkomst van den Postcheck- en Girodienst, met de regeling van de nog te betalen uitgaven belasten. In een mijn te Mansing Kansas City (Ver. St.) was een kleine opstand los gebroken. De rebellen wilden slechts naar beven komen nadat gasbommen gewo-rpen werden. omvat die de belangstelling verdienen en die om toelaling verzochten Ie hun nen bate een loterij in te richten. Deze instellingen die, krachtens in den mi nisterraad overlegde koninklijke beslui ten, toekenningen hebben genoten, af genomen op de winst der loterijen van de tentoonstellingen van 1930 en 1935 moeten dus nie! worden beschouwd als genietend van vrijgevigheden, maar wel als; medegenietenden van een loterij in gericht tevens te hunnen bale en ten bate der tentoonstellingen, overeenkom stig de bepalingen van voormelde wet zin dat Italië de hand leggen wil op Abessynie en Abessynie wil behandelen als een Italiaansche kolonie. Nopens die doeleinden van Italië is sedert geruim en tijd eiken twijfel weg genomen. Abessynie zal buigen of bar sten. Het lot van het laatste onafhanke lijk land in Afrika is bezegeld. Ondertusschcn zal men zich in alle landen de beangst igendc vraag stellen hoe dit militair avontuur van Ilulie in het Verre Afrika eindigen zal en welken weerklank dit ook hebben zal op de ver houdingen in Europa. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt -mede Zooeven werd een handelsakkoord afgesloten tussichen Italië en het Bel- gisch-Luxemburgsch. ek-ooomisch ver bond. Zooal-s alle overeenkomsten ge sloten door Italië sedert dit land een stelsel van algemeene contingentee- ring toepast, is deze nieuwe schikking ebaseerd op het beginsel der compen satie in dezen zin, dat onze invoer in Italië beperkt wordt tot het cijfer van den Italiaansclien invoer voor de Unie. Het nieuwe stelsel brengt eene -merke lijke verbetering aan de voorwaarden die ons werden gegeven do-or de Ita liaansche besluiten van 16 Februari en 30 Maart 1935. Terwijl we onder worpen waren iaian een algemeen kon- tingenleeringsregime op basis van 3o t. h. der cijfers betreffende 1934, heb ben we thans een minimum percen tage verkregen van 55 t.h. met een hooger coefficient voor sommige pro- dukten. Anderzijds voorziet bedoeld akk-ooTd hef, kontingenteeringsregime voor de Italiaansche produkten bij den invoer dezer in de ekonomiscihe Unie, en brengt het zekere wijzigingen in het tarifaire stelsel van oenige bijzondere produkten zooals boorzuur, planten, extracten, weefsels voor dassen enz... Dit akkoord werd in beginsel afgeslo ten tot einde 1935 en kan bij termij nen van drie maanden worden ver lengd. Vergadering van Donderdag 27 Juni Te 2 uur wordt de vergadering ge opend door den Heer LIPPENS, Voor zitter. Als eerste punt op de dagorde komt het wetsontwerp op Margarine en eetbare vetstoffen M. LINDEKENS (VI. Nat.), in het Vlaamsch, brengt hulde aan de werk zaamheid van den hr MULLTE (kath.) verslaggever, doch vindt de wet niet streng genoeg. Volgens, spreker zal de ze wet de belangen bev-oordeelen van de groote margarine-fabrikanten, ten nadeel-e van de 4000 boterprodueenten. M. du BUS de WARNAFFE, minister van Binnenlaindsc.be Zaken en Volks gezondheid, rechtvaardigt de nieuwe reglementeering van den verkoop van boter en margarine. provinciaal en Gemeentelijk Belastingwezen Wijziging van sommige bepalingen. M. DESSAIN (kath.j bepleit de zaak van de kleine gemeenten die in finan-. cieele moeilijkheden yerkeeren. M. MQYERSOEN (kath.) protesteert tegen den al te lioogen voet van de grondbelasting waarbij de plaatselijke afdeelingen van de maatschappij vo-or goedkoope -woningen groot nadeel on dervinden. M. Max Leo GERARD, minister van Financien, geeft een volledige uiteen zetting over de begrooting. De weer- slaig van de devaluatie op den toestand is dat sommige uitgaven vertio-ogen, doch anderzijds neemt de werkloosheid af en verhoogen de ontvangsten van den Staat. Toc-h blijft uiterste waak zaamheid cn zuinigheid geboden. Het onderzoek waarin de banken betrokken zijn zal nooit aanleiding zijn om de dossiers aan het Ministerie van Finan cien te onderwerpen. M. INGENBLEEK (lib.) -stelt vast dat er nog altijd een tekort in de Staatskas is en zal strenge kritiek oe fenen. Hoofdelijke stemmingen Het ontwerp tot oprichting van een Nationaal Bureel voor de voltooiing van Dit cijfer dat in de laatsle jaren on rustwekkend is geklommen, htmdt de aandacht der overheden van de Spaan- sehe hoofdstad scherp gaande. Deze stad, die -ondanks haar droog en warm klimaat een uitstekend ge- zondheid-s.oord zou moeten wezen, rangschikt zich bij de ongezondste sle den der wereld. Van de 19 Europeesche j hoofdsteden bezit zij met een sterfte cijfer van 17,2 per duizend de 16e plaats alleen Isla-mboel, Lissabon en Athéne lellen een nog hooger sterftecijfer De Nederlandsche stad Den Haag zwaait den scepter met een sterftecijfer van 9.5 0/00. Gelukkig'lijk is Madrid ook de vruchtbaarste stad ter wereld. In 1934 werden er 23.857 kinderen gébo ren op een totaal van minder dan 1 mil- lio-en menschen. Volgens ontledingen zou bet groot aantal sterfgevallen te wijten zijn aan de melk en het water. De uitslag der inschrijving bedraagt tot heden 9.882,308,35 l'r. Al de giften moeten gestort worden op postcheckrekening van H.H. M. M. de Koning en Koningin (Nationaal Hulpcomiteit n. 704) of op de rekening der vorsten bij de Nationale Bank. Giften in natura hoeven gezonden tc worden aan H. M. de Koningin, Paleis Belle Vue, Paleizenplaats, Brussel. Het Algemeen Secretariaat van het I Nationaal Ilu-lpcomiteit is gevestigd 67, Guldenvlieslaan, te Brussel. Lijst der zaken te beoordeelen door het Assisenhof van Oost-Vlaanderen, gedurende den derden Zittijd van het jaar 1935, onder voorzitterschap van de Noord-Zuidverbinding wordt i raa^^eer Clercq. goedgekeurd met 86 tegen 32 stemmen Maandag i Juli, zaak ten laste en 3 onthoudingen. De twee wijzigin-'van JuUen Vanderhaeghen, deelneming gen van het toltarief worden góed-ge keurd met 111 tegen 5 stemmen. Herstel der mijnschade te Gosselies Baron MEYERS (kath.) verslagge ver leest zijn verslag voor in beide landstalen en besluit tot goedkeuring. M. ROLIN (Soc.). vraagt enkele in lichtingen. Zonder aanmerking worden de arti kelen aangenomen. Bevoegdheid der vrederechters inzake mijnschade Baron MEYERS (kath.) verslagge ver, leest in de beide landstalen zijn verslag voor. Zonder -aanmerking worden de arti- len aangenomen. Wederkeerig huldebetoon De voorzitter brengt hulde aan de se natoren omdat zij zoo vlijtig hebben gewérkt en de beer VAN OVERBERGIf (kath.) brengt hulde aan voorzitter Lippens omdat 'hij zijn ambt met zoo veel krachtdadigheid en distinctie heeft waargenomen (Handgeklap). Hoofdelijke stemmingen De twee ontwerpen betreffende de Zie hiernevens- aan uitgifte van val-sche bankbiljetten van 100 fr. in Belgie sedert min dan 10 jaar, waarvoor de andere betichten in den voorgaanden zittijd van het Assi senhof werden veroordeeld. 2. Woensdag 3 Juli, zaak ten laste; van Jozef Van Damme, beschuldigd van bezwarende diefstal, te Lokeren in den. nacht van 13-14 April 1935. 3. Vrijdag 5 Juli, zaak ten laste van Colette Bobbaect, dienstmeid beschul digd van moordpoging met voorbedach ten raad op den persoon van Gerard Herman te Gent den 22 Februari 1935 en diefte eener som van 33.500 fr. te Harelbeke ten nadeele van All'ons Van Herreweghe, tusschen Oogst 1934 en 11 Februari 1935. mijnschade te Gosselies en de bevoegd heid der vrederechters inzake mijn schade te Gosselies worden aariigeno- men met 99 tegen 4 stemmen. Twee en twintig lijsten van aanvra gen om naturalisatie worden goedge keurd met 98 tegen 6 stemmen. Kwaart na vijf uur wordt de verga dering gesloten. De Senaat gaat uiteen tot nadere bij eenroeping.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1