De ikeennj der PeisiosM 30 De Internationale Katho liekendag te Praag Troosteloozen Da verwards toestand in China PAABDENPR1JSKAMP Zondag JUNI 1935 KABINETSR m Uitgebreid Programma der Paushulde, te Gent van 30 Juni 1935 Kerkstraat, 9 en 2t Aalst. Telefoon 1)4. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf MaxlaaiT 13, TiTBrussel XXXXIa JAAltOAKS fi.liWSffiK {48 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. - nue de Richeleu, Parjis Banl^ Buiding-Kiugsway. 20 Londres Jtf. C. usuannaaiKaK H. Martialas Zonop3,52Zon af 7,56 N. M. 30 E. K. UIT HET LEVEN Voor ieder mensch komen wel oange stonden opdagen in den loop van zijn bestaan Het gaat immers met het leven zooals met de weergesteltenis zonnig bijwijlen, mistig dikwijler, helder soms, duister meer... En toch zouden we het leven altijd sereen willen we smachten naar mooie dagen, en het verlangen er naar stijgt menigmaal uit de diepte van onzen geest naar de oppervlakte heen. Wel komen er zoo'n dagen in ons ballingschap voor. dan jubelt het al in ons en we voelen ons opgewekt, om samen inet onzen grooten Vlaamschen dichter G. Gezelle het juich lied aan te heffen Ja, daar zijn blijde dagen nog in 't leven, Hoe weinig ook, daar zijn er nog voorwaar En gaarne zou ik alles, alles geven Om een van die, mijn God, om cenenmaar Maar komt de zwarte tijdspanne met den naren stoet van tragische gebeurte nissen, dan schijnt de menschenziel als in de smart gedompeld. Dan staat hij wel eens alleen, gausch alléén met het l°gge gewicht van de snijdende droef heid geld verloren... dierbaren ontne men... door vrienden verlaten. Dan is wel de oogenblik daar om zich te herin neren dat het leven wel eens klauwen heeft van gieren die alles verscheuren... die 't al verslinden Dan wordt soms werkelijkheid wat reeds de heidensche dichter Ovidius schreef Donec eris felix muitos numerabis amicos Tempora si fuerint nubila, solus eris. Wat we omtrent zoo kuunen vertolken in onze taal Vele vrienden zult ge tellen Zoolang U alles tegenlacht Komt de tegenspoed opteellen Somber verlaten zijn U nacht Gelukkig echter de mensch die dan met zijn levensbeschouwing een verdiep hoogcr kan klimmen, die zich dan kan werpen in de armen van den Goeden God Die met zorgvuldig beleid de minste on zer lotsgevallen weet te schikken en het complex onzer levensdagen zoo te rege len, dat de eeuwigheidsbestemming immer den voorrang heeft. Wee dan ook den mensch die zich ergert aan een voor hem onbegrijpelijke gedragslijn van den Goddelijken Stuurman hem wacht al leen de verbittering en de wanhoop Bij killen avondstond wachtte de Heer X... in het station eener grootstad op den aangekondigden sneltrein. Een sombere dag was het geweest. Geen plekje blauw had zich aan den hemel getoond motre gen viel onafgebroken neer en bracht een triestige stemming onder de reizi gers, die heen en weer trapten op het perron. Toen het logge gevaarte, de reuzenlo- comotief met de lange reeks prachtrijtui- gen het station binnenrolde, liepen de reizigers koortsig heen en weer, op zoek naar een gemakkelijke zitplaats. HeerX. rukte het portier open en trad gezwind in een karig bezet compartiment binnen. Ginds in den hoek, dicht bij het raam, zat een voornaam heerschap met bleek gelaat, matte moeie oogen, in een lange zwarte overjas geduffeld, den vilten hoed diep over den kop geduwd, star voor zich uitkijkend, geleek hij een echte treurmensch Hij mompelde iets dat een "goeden avond» moest beteekenen... dra schoof hij wat nader bij... sprak over het vervelend weder hij had lust tot spre ken, hij wilde praten... is hetgeen psy chologisch feit een opgepropt gemoed heeft behoefte zich te ontlasten zegt het spreekwoord niet «gedeelde smart, geheelde smart Spoedig kwam liet er uit ik kom terug, zoo begon hij, van de begrafenis mijner diepbetreurde moeder... maar dan de onverwachte vraag Gelooft Ge, Mijnheer Of ik geloof, wedervoer Heer X., Goddank, dat is mijn grootste troost Dan een diepe zucht bij den treurmensch en wederom begon hij Wat zijt gij ge lukkig, ge gelooft immers aan een ander en beter leven. Ik ook geloofde het eens: maar de trotse wetenschap, de hoogmoe dige menschengeest hebben me op een dwaalweg gebracht. Helaas, ik geloof niet meer De rationalistische middens, welke ik vroeger veel bezocht heb, ont namen mij dien grooten schat. Heer X. dacht aan het woord van J. J. Rousseau "Leeft steeds zóó dat God bestaau kan, en ge zult aan Zijn bestaan niet twijfelen. De treurmensch zette zijn rede voort «Maar zooals ik nu gesteld ben, en geen geloof meer heb, zoo is het onuitstaan baar Het is om te wanhopen Verbeeld u, ik lieb mijn moeder bijgestaan in haar laatste stonden ik heb ze verzorgd met al de teederheid van mijn diepgevoelde kinderlijke liefde... dagen en nachten heb ik gezeten in stomme smart aan haar stervenssponde.ik heb ze zien lijden, en ach, Mijnheer, zoo'n goed mensch als mijn moeder, zal er op aarde niet meer te vinden zijn een engel was ze, een engel van goedheid en zachtheid En ik heb haar zien sterven, machte loos stond ik er bij, wijl de wreede dood zijn misdadig werk voltrok... Dezen mor gen heb ik haar vergezeld naar haar laatste rustplaats... Ik heb geweend, ach zoo bitter, zoo overvloedig en zoo lang En zeggen dat ik, ongelukkige, niet ge loof dus zal ik Tiaar nooit meer terug zien... ik die mijn moeder zoo teeder bemin, nooit zal ik haar moederblik op mij nog voelen rusten Maar, Mijnheer, dat is om te sterven van verdriet en wan hoop,.. en de tranen rolden in dikke druppelen van zijn bleeke wangen... Dan wachtte hij... hij kon niet meer spreken, hij snikte maar weldra was de gemoeds stemming overwonnen... Andermaal ging hij voort Ach, Mijnheer, wat zijt gij, geloovigcn, geluk kig bij U moet het sterven niet hard vallen, want dezen die gij bemint, zult ge toch eenmaal weerzien. Gij gelooit in de verrijzenis van de doodén Nu voel ik het, het moet zoo zijn, het mag, het kan niet anders, een zoo sterke liefde als dat van het kind voor zijn moeder, kan niet eindigen aan het graf. Mocht ik nu ook weer gelooven, dan zou mijn smart wel haast genezen zijn... maar helaas, het leven zegt me niets meer Ik ben een troostelooze, een treurend kind dei- wanhoop Wie alles verloren heeft, bezit nog al les wanneer hij zijn geloof en zijn God behoudt 1 Wie daadwerkelijk gelooft, die is zeker God te bezitten... Daar ligt de sterkte in eiken hangen stond, daar ligt de groote, de verkwikkende en troost volle gedachte "Si Heus pro nobis qiiis contra nos (ad. Rom. VIII/32)» Indien God met ons is, wat kan ons dan scha den Denderzoon. STAD AALST De kabinetsraad, bijeengekomen on der voorzitterschap van cerste-mtnis- ter Van Zeeland, lieefl. Vrijdagnamid dag nagenoeg vier uur lang onafgebro ken beraadslaagd over het aangekon digde ontwerp van koninklijk besluit houdende inrichting van de kontrool op de banken. Geen officieele mededeeling werd verstrekt. Echter werd vernomen dat de minis ters: het eens zijn geworden over de hoofdlijnen van het ontwerp van het besluit voorgelegd door den minister van Financiën. In ccn nieuwe bijeenkomst, die Maandag aanstaande wordt gehouden zal worden overgegaan tot een tweede lezing. De ministers gelooven evenwel niet daf zij alsdan reeds de zaak zul len kunnen afhandelen. Waarschijnlijk zal dit pas Woens dag aanstaande mogelijk zijn. In elk geval, ook voor dien dag is een verga dering van den kabinetsraad voorzien. De bijzonder bevoegde ministers hebben alvorens de kwestie voorkwam in den kabinetsraad zelf, ondereen na genoeg onafgebroken beraadslaagd de laatste dagen.Die besprekingen zul len Zaterdag en Maandagivoormiddag worden voortgezet en voeling zal wor den genomen met technici en rechts geleerden ten einde -sommige bijzon derheden uit alle oogpunten nog nader) te onderzoeken en aldus de taak vaïi den kabinetsraad zelf te vergemakke- lijken. liet gaat hier, zegt men in regee ringskringen, om een organieke wet die heelemaal moei opgebouwd worden. Bedenk de ingewikkeldheid van het vraagstuk, en men zal inzien wat een grondige voorstudie noodzakelijk "is alvorens definitief van wal te kunnen steken met een tekst die toelaat hel be oogde doel te bereiken, zonder de be leggingen, bet bankwezen zelf en be algemeen -belang in het gedrang t brengen. Nationale Strijdersbond We vernemen niet groot genoegen dat onze sympathieke heer Pedro De Hert, Voorzitter van den plaatselijken N. S. B, vereerd is met het Vunrkrnis. Buitenstaanders zullen zich wellicht afvragen waarom hij die verdiend heeft. Welnu, om de. eenvoudige reden dat hij ganse! de oorlogstragedie in hoedanigheid van oorlogs vrijwilliger, als doodgewoon soldaat heeft mee gemaakt. Hij kende geen eerzucht en ijdelen roem, want telkens wees hij elke verhooging van graad van de hand, om als eenvoudig sol daat te midden zijner dierbare strijdmakkers te kunnen vertoeven, om derwijze beter hun lijden en strijden te deelen. Geen wonder dan ook dat de N, S. B. met recht en reden fier gaat op zijn hooggewaar deerde Voorzitter, aan wiens knappe leiding het Verbond en al zijn leden zooveel goeds te dun ken hebben. Om die toewijding en onberekende offervaar digheid, beluigen allen hem dan ook volgaarne hun diep erkentelijke en trouwe verkleefdheid. Sinds meer dan tien jaren staat hij aan het hoofd der Nationale Oudstrijders van Aalst, vervult het zware ambt van Voorzitter met de meeste liefde, toewijding en belanglooze offer vaardigheid, en is met hart en ziel aan zijn ver bond en zijne dierbare strijdmakkers verkleefd. Als een man staan de honderden Oud Strij ders der afdeeling rond hun zoo sympathieken en zoo verdienstvollen leidsman, heer Pedro De Hert geschaard, Voor geen enkel hunner overi gens is het een geheim, «lat hun hooggeachte hoofdman ten allen stond gereed is in de bres te springen, daar wnar het de verdediging der be langen zijner vroegere strijdmakkers geldt. Zonder zijne alomgekende nederigheid te kwetsen, mogen we er bovendien zonder eenige overdrijving aan toevoegen dat zijn edele ge voelens van breede en milde liefdadigheid tegen over noodlijdenden of hehoettigen, oorlogswee zen en weezen haast spreekwoordelijk is ge worden. Lang mag hij leven. Een iV. S. Ber. Oproep aan de makkers van den Nationalen Str ijdersbond en Jnvalieden bond N. S. B. K. V. I. Bij dezen willen we aan onze leden herinne ren dal op Zondag 30 aanstaande de wijding en de inhuldiging onzer nieuwe vlag plaats heeft. We rekenen op uw aller tegenwoordigheid. Wc est de leuze indachtig Een voor allen, allen voor een Ziehier enkele feestelijkheden waarop U allen moet tegenwoordig zijn: Te 9 u. Bijeenkomst aan '1 lokaal N. S. B, Te 10 u. Vlaggewijding. Te 11 u. 3/4 Concert door de Fanf. N. S. B. Aalst Te 2 u. 1/2 Optocht door de straten der stad; Bijeenkomst aan het station Te 5 u. Overhandiging, der NIEUWE LAG en uitreiking der VUURKRUIDEN aan de le den van den Bond door een Afgevaardigde des Konings. Te 6 u. Prachtig Concert door de Muziekka pel van het 2® Linie. De BesturenN. S. B, N: V. I. Mislukte stormaanval op Peking. Bloedige incidenten te PeRi-ng Londen, 28 Juni Men meldt uit To kio -aan het agentschap, Reuter Men verneemt dat een duizendtal onregelmatige Chin-eesche. soldaten be proefd hebben met geweld Peking bin. nen te dringen langs de Zuidelijke poort der stad en dat zij na een botsing met de troepen, geplaatst onder de bevelen van de plaatselijke overheden, naar Fen Tai teruggedreven werden, waar zij zich op het oogenblik bevinden. Zij hebben er de spoorwegen vernield, zoo- dat de verbindingen tu-sschen Peking en Tiensin insgelijks onderbroken zijn. Later Men meldt uit Peking aan het agent schap Reuter De staat van beleg die te Peking uit geroepen was, werd geheven. De oproe rige opperhoofden werden gevangen genomen. De orde werd hersteld. De toestand wordt evenwel beschouwd alS' onzeker en de vreemdelingen be ginnen de stad te ontruimen. De officieele lezing Londen, 28 Juni Men meldt uit Pe king dat, daar Donderdag de censuiuir zich tegen alle bekendmaking, van bij zonderheden over de in de omstreke van Peking gehouden gevechten ver zette, vandaag eerst de- officieele lezing toegekomen is. De opstandelingen hebben zich te rug getrokken in de richting van Feng- Tai, op ongeveer 16 kilometer vaïi Peking. De incidenten van Donderdag waren veel -erger dan men eerst vermoedde. Ongevecf 1000 onregelmatijgen hebben, j getracht Peking stormenderhand in te j nemen, en hebben aan de afweerver- j richtingen van de regelmatige troepen kunnen weerstaan. Zij hebben zich na dien teruggcl rokken, na eerst, de spoor- wegverbiniiing met Feng-Tai Ie hebben doen springen. Vanaf de maand Juli. Ret ministerieel besluit van 2 Fe bruari 1935, genomen in uitvoering der Koninklijke besluiten van 15 Okto ber 1934 en 1 Februari 1935, bepaalt inzonderheid dat de bepalingen betref fende de betaling dei' pensioenen door tusschenkomst van den Poslöhek- Girodienst uitvoerbaar zullen worden op 1 Juli 1935 ten aanzien van de pen sioenen door het bestuur der Thesaurie en Staatsschuld uitgekeerd. Bijgevolg zullen de titularissen van een pensioen ten laste van de Schatkist voor de betaling der verschenen ter mijnen van Juli postassignaties: ont vangen, welke volgens den aard van hun pensioen op de volgende data van dezelfde matand betaalbaar zullen zijn^ to zeggen Op 6 Juli de pensioenen der ge- mecnteleeraars en onderwijzers, de lijfrenten door het Duitsch-Belgiscli scheidsgerecht verleend Op 8 Juli de militaire pensioenen en tegemoetkomingen welke u-it den. oor log niet spruiten, de 'renten verbonden aan Nationale Orden die niet werden toegekend voor oorlogsdaden. Op 10 Juli do burgerlijke pensioenen en de geestelijke pensioenen, de mili taire en burgerlijke pensioenen der ge bieden Eupen-Malmedy. De pensioentermijnen van de vol gende maanden zullen op de overeen stemmende datums betaalbaar zijn. STAD AALST. iZoouls: alle jaren zet Kennis Aalst in met een prijskamp voor paarden en veulens van het zwaar inlandsch trek- ras. Ondanks het mooie weder, beslatig- den we dat er minder pa-arden waren •dan verleden jaar. De oorzaak Juist het schoon weder! De -overvloedige re gens van de vroegere maanden, hebben den hooioogst tegengehouden. Vroeger jaren was alles binnen en nn moeten de paardenbezilters van het mooie we der profiteeren om alles binnen te doen. Nochtans waren er schoone speci mens van paarden, Ninove, Assche, Es'- sehene, Santbergen, enz. waren goed ^ertcjgenwoordJgd, evenals het nabije omliggende. De taak van de. jury was niet gemak kelijk, waren er weinig paarden, 'het waren er toch schoone. De Handelspaarden waren talrijker dan vroeger en redelijk goede zaken werden gemaakt. 't Was ne goeiën instel van de Ker mis. We- filieiteeren de inrichters en de jury leden die zoowel van de i'ransche als van de Ilollandsche grens kwamen om onze paarden te keuren. Ze deden liet- goed. geen enkele reclamatie werd -gedaan, 't is leeken dat liet vakmannen zijn en handelen met kennis van zaken Hier volgt de uitslag van den prijs kamp, plaatsgebrek taat niet toe AL de toegekende prijzen te geven, we geven enkel de eeTste prijzen van elke cate gorie, de andere verschijnen een dezer dagen. Eereprijs: Denoneourt Richard, Ni nove 1ste prijs 1934. Eereprijs: De Kegel Karei, Ninove, lste prijs in 1932. 1. Vierjarige Merrien 1. De N-ayer Lucien, Santbergen: 2 Schouppe Jozef, Aygem; 3. De Kegel Karei Ninove; 4 Cortvriendt Modeste, Assche; 5. Cob- baut Remi, Z-onnegeni. 2. Driejarige Merrien Matthys Cy- riel, Oultre. 3. Tweejarige Merrien: De Kegel K., Ninove, Ve-eckeman Robert, Hillege-m-. 4. Hengsten Jaarlingen Cortvriendl Modest, Assche; ex-aoquo Matthys De- nis, Aalst, Gobbaut Remi, Zoriïïegem. 5. Merrien Jaarlingen Schouppe" J., Aygem; Matthys Denis, Aalst. 6. Hengsten Zuigelingen Matthys Denis, Aalst. 7. Merrien Zuigelingen Matthys Cy- riel, Oultre; Matthys- Denis, Aalst, Ingericht ter gelegenheid van liet 75-jarig beslaan van St Pieterspenning door het Vrouwelijk Jeu-gdverbond voor Katholieke Actie van het Bisdom Gent. 10 u. Pontificale Mis door Zijn ^Excellentie Monseigneur Goppie- ters, opgedragen op het plein van. het Klein Begijnhof, Lange Violct- •tenstraat. Zang van het «proprium» door 200 leden der V.K.S.J. van de Vi sitatie St. Arnaiidsberg. De «Missa Brevis» wordt gezon gen door ruim 10.000 leden van het V.J.V.K.A. onder leiding van iZ. E. Heer Van Laere, professor aan het Seminarie van Gent. 11 u. V-2 Optocht, langs tie volgende straten Lange Violëltenstraal, Artcvel- deplein, Brabantdam. Limburg- straat,. St. Baafsplein, M-agelein- straat, Kalanderberg, Koestraat, Korte Dagsteeg, SI Pieternieuw- straat, St Pietersplein, Kunstlaan, Park, Feestpaleis. 2 u. Feestzitting. 1. Gebed. 2. «Kinderen van de Moederkerke»V samenzang. 3. Aanspraak door Z. E. H. Van Bossuyt, Algemeen en Diocesaan Proost va-n het V.J.V.K.A. 4. Bondslied. B.J.B. en V.K.S.J, eerste en tweede strofe. 5. Inleiding van het spreekoor, door Jw G. Verschraeghen, Dioce sane Voorzitster van het V.J.V.K.A. G. Spreekkoor. 7. Hondslied V.K.B.J. en V.K.A.J., eerste en laatste .strofe. 8. Aanspraak door Zijn Hoogwaar dige Excellentie Mgr. Goppielers, Bisschop van Gent. 9. Samenzang: Eviva Pio Undecf- mo. Christus: Vincit. N.B. O-p Zondag 30n J.u.ni zal bet publiek toegang, krijgen tot het. bijwo nen der plechtigheden in het Klein Be gijnhof maar moet ter plaats zijn om 9 u. 3/4 en moet het Begijnhof onmid dellijk na de Pontificale Mis verlaten. s Namiddags wordt het publiek in de groote Hall van liet Feestpaleis (in gang: Rozenhof nevens Azalea) toe gelaten van-af 2 u. Z. II. Paus Pius XI gegolden hadden. Kardinaal Verdier onderhield zich nog langen tijd op aangename en minzame l wijze met- de journalisten en wees hen op de hooge laak. die de katholieke pers voor de volksverheffing te vervullen. De openingsplechtigheid van den in- J ternationaeln katholieken dag te Praag had Donderdag -avond plaats in den St- Veilsdom. Hierover bericht de korrespondent U van de «Maasbode» In de kanunnikenbanken langs het hoofdaltaar zetelden de meer dan 30 bisschoppen en prelaten; tussclien de grijze verweerde pilaren zat de bidden de menigte der zes nationaliteiten en i toen de gouden zon door de gebrand schilderde ramen been in den koelen dom over de kleurenrijkdom speelde, bood het geheel een groolsehen over weldigenden aanblik. Nadat het Veni Sancfe Spiritns ge zongen was-, las kardinaal Verdier de Pauselijke boodschap voor, die hij aan het Tsjecho-Slowaaksehe volk kwam brengen en waarmee het congres offi cieel geopend werd. De Legaat hield daarna nog een korte en hartelijke toe- A spraak tot alle nationaliteiten der "re publiek. Kardinaal Verdier door President Mazaryk ontvangen In den loop van den meftgen hoeft de Pauselijke Legaat een officieel bezoek gebracht aan den 86jari,gen president van den Tsjecho-Slowaakschen staat Mazeryk, die een uur sporens buiten Praag op zijn landgoed Lany verblijf houdt. 4 Des middags toen de kardinaal olie journalisten, Tsjechische en buiten- landsche, die er gelegenheid van bet congres naar Praag gekomen zijn in L audiëntie ontving, lieefl hij op char mante en Franseih beminnelijke wijze van zijn bezoek aan den grijzen presi- U dent en stichter van den jongen staat verteld. Hij gaf zijn ontroering over de 'ontvangst te kennen die al zijn ver wachtingen overtroffen had en over de eerbewijzen, die ook de wereldlijke ge zaghebbers hem gebracht hadden en die j Zie vervolg onderaan vorige kolom*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1