(VIGOR maakt het linnen veel reiner! Met ¥iGOi weelken is de besfe ¥®@rbereidiiig f@t de wasch On ze Reis naar Zwitserland 11 Juli SOLEMNEELE OKTAAF HET GOEDKOOPST Tweede brief. Lu zero 1 Juli 1935 vernacht hebben, Nancy waar een kunststad in den vollen zin van 't woord. Monumenten bij de vleet. Er is een aartsbisdom, een beroepshof, aka- demie, universiteit, enz. enz. de bijzon derste monumenten zijn de Kathedraal, de kerk der Cordeliers (koordendra gers of Capucienen), hei Hertogelijk pa leis, maar vooral de prachtige Place Stanislas gebouwd naar de plans van Emanuel lIoré,een derberoemdste archi tecten der XVIII'10 eeuw, op bevel van Stanislas Leczinski, oud koning van Po len. De harmonie der gevels, de pracht der balcons, poorten en fonteinen, en vooral do kunstige hekkens in gesmeed ijzer, werk van Jean Lamour, maken er iets ecnigs van. Het weder slaagt mede. Allen deden we een wandeling langs de Place Stanis las, de Place de la Garniér, het Gouver- uementen de Pcpinière of oud park. Ongelukkiglijk zooals men het maar al te dikwijls bemerkt, zijn al deze prach tige monumenten erg vervallen en slecht onderhouden. Wo verlaten Nancy en trekken op naar Lunéville, u Maanstad zouden ze dat bij ons noemen. Lunéville is het Ver sailles van Nancy. De hertogen van Lo tharingen bouwden er een prachtig kas teel. Evenals Nancy ligt het aan de boorden van de Meurthe. Nu rijden we naar Saint Dié of Sinl Deodaat, we komen in de Vogeezen en beklimmen weldra den Col duBonhom^ me, op eene hoogte van 949 meters. Dit punt was vóór den oorlog de Eranscli Duitsche grens. Hier violen op 8 Sep tember 1914 de Fransche generaal Bataille cn 6 zijner stafofficieren, een klein monument met een stuk van de bom die hen trof, verheft zich op den top van den Col. De beklimming liep prachtig van sta pel en liet weder was buitengewoon goed. Nu zakken we af naar Colmar, waar men ons in het Hotel de PEuvigne op wachtte. 't Wierd tijd want onzen beer begon te grollen Het lekker bereide maal liet zich goed smaken, en daar wo toch in den Elzas waren, konden we niet nalaten een goeiën Kirsch te proeven. De Colmariens beweren dat ze den besten wijn van de:i Elzas drinken. W< moeten eerlijk bekenueu dat hij niet slecht is. Colmar zelf is eeu zeer eigenaardig stadje, dat, bijzonder in het centrum ganschden oudenElzasser kant heeft be waard, zoodanig, dat een onzer meder zigers, die zoo half ingesluimerd was, opeens wakker schoot en dacht dat hij te Brussel in d'expositie zat in Oud Brussel! We reden verder en kwamen aan het lieve dorpje Halslieim waar we boven op de schouw der school een prachtige nest ooievaars ontwaarden. Moeder ooievaar was bo zig hare drie kleintjes te spij zen. Onmiddellijk werden de fototoe stellen uitgehaald en werden er foto's van gemaakt of trachten te maken, 't Was onmogelijk op denzelfden oogenblik te zien of ze gelukt waren. En zoo kwamen wo stilaan aan de Zwitsersche grens en de prachtige stad Basel, eer&te Zwitsersche stad, en groot ste toegangspoort voor Zwitserland. De Rhijn splitst de stad in twee deelen on derling verbonden met vier groote brug- geu. De groote markt met in 't midden hei roode stadhuis in Burgondischen stijl opgetrokken is heel eigenaardig. Een toertje door de stad, twee maal over den Rhiju, en een lekker glaasje "Dunkeln gedronken bij don vriend No Stoch op de groote -markt. De man was blij dat hij nog eens ajuinen zag. Merkwaardig is den protestantschen tempel, vroeger katholieke kathedraal, die vau alle kanten de blikken aantrekt met zijn veelkleurig dak, en zijn twee slanke oprijzende torens. Zooals alle groote stedeu bezit Bazel verders nog tal van monumenten, ker ken, musea, prachtige lanen en hovin gen, doch de tijd ontbreekt om alles na te gaan en te bewonderen. En we reden verder om na enkele ki lometers het lieve stadje Liestal aan den Ergolz gelegen, te bereiken. We reden dan naar Sinach en Leuffe- lingen en klommen over den Hauensteiu- berg,dio deeluitmaakt van de Juraketen. Verleden jaar reden we er onder langs een tunnel van 8 kim. lengte. Na menige kronkeling kwamen we boven en had den we een prachtzicht over de Alpen. We zakken af naar Alten, waar wo voor het eerst de Aar; rivier die we Let sy m pa- grootste deel van onze reis zullen volgen, in 't zicht kregen. Het begon to onweeren, met bliksem en donder en vcclïegen. Na Alten bereikten we weldra Aar burg, waar we een oud versterkt kasteel zagen, van boven op de rots, dient thans als verbeteringsschool voor jongens, We passeerden nog Zofingen, Reiden Dagmersellen, en kwamen aan de hooi den van de Sempachcrsee. Na nog enkele lieve Zwitsersche dorp jes te hebben doorkruist kwamen we te Enimenbrucke waar de Emme zich in do Reus werpt, en dan kwamen we in het zicht van Luzern, einddeel van onzen tweeden dag. Als we in 't zicht van Luzern kwamen hield het op van regenen. Van verro zagen we de met sneeuw bedekte bergen zich majestueus in d hemel verheffen en iedereen stapte blij gezind af en verwachtte vol moed den volgenden dag. Alleman is friscli en gezond en hoopt goed weder te hebben morgen Dinsda: Mijnheer cn Mevrouw Petrus VAN SCHUYLENBERGII, danken zeer harte lijk de vele vrienden en bekenden, die ter gelegenheid der Plechtige Heilige Eeroinis van hun zoon Ferdinand, hun zoovele blijken en bewijzen van thie hebben gegeven. Eerw. Pater DIÉGO zal op zijn beurt hun zijn bijzonderen dank uitdrukken met een innig gebed aan het Heilig Altaar. Oost-Vtaanderens Bedevaart naai* O. L. VROUW VAN LOURDES BISDOM GENT. 15e Zomerbedev. van 5 tot 13 Augustus 1935. Onder de hoo,ge bescherming van ijn D. Exc. Mgr. den Bisschop van Gent die de bedevaart naar Lourdes zal ver gezellen. De sermoenen zullen in bet Vlaamseh gepredikt worden door den Eerw. Heer Kanunnik Van Kcfckhove. 3 Speciale treinen. 1. Witte trei.n (voor bedevaarders en zieken) rechtstreeks Lomrdes en terug, 2. Oranje trein. Langs Bordeaux, Lourdes voor de heenreis, en Lisieux bij de terugreis. 3. Blauwe trein. Langs Lisieux, St. Laurent s/Sèvre, Lourdes en terugkeer langs Parijs. Voor inlich. en insclir. wende men zich tot 1) Mevrouw Van de Kerckhove-Cer- celef.; 11, Lange Zoutstraat, T/S; 2) E. II. Impens, Onderpastoor, St. Marlenspiein, T/S 3) M. Jean Van Nuffel, 21Kerk- straal, T/S 4): Mev. Van Vooren, 11 Welleken- straat, T/S. En bij de afgevaardigden der ge meenten onzer Dekenij. 780 Retrettenbond De jaarlijksclie retret voor de meisjes die de school verlaten dit jaar, zal plaats hebben op Maandag 8, Dinsdag 9, Woensdag 10 en Donderdag 11 Juli a. s. iti de Kapel der Damcn van Maria, Mo lenstraat. 's Morgens, om 7 ure, II. Mis en daar na Sermoen 's Namiddags, om half vijf uren. Lof en Sermoen. Alle meisjes die hunne studiën eindi gen, mogen aan de retret deelnemen. Het Bestuur. Oproep lol alle Vlamingen Er wordt vanwege het Davidsfonds eea dringenden oproep gedaan tot alle Vla mingen om ZONDAG 7 JÜLI (en niet 14 Juli) aanwezig te zijn in de 10 uren mis (IJzel-stichting,) J. M. f J. T. TER EERE VAN DE Allerheiligste en Onbevlekte Maagd Maria VAN DEN BERG CARMELUS Onder den Titel van den H. Scapulier gevierd in de Kerk der Karmelitersen te Aalst van den 16 tot den 23 Juli. Alie geloovigen kunnen eenen vollen aflaat verdienen toepusselijk aan de zielen des vage- vimrs, iedere mual zij de voorgemelde kerk be- zoeken, na gebiecht en gecomuniceerd Ie hebben te beginnen van den 15 Juli 's middags tot mid dernacht van den 16 Juli, en er bidden tot de inzichten van Z. II. den Paus. Orde der GoddelijTce Diensten Maandag 15 Juli* Om 2 ii. uitstelling van het Allerheiligste Sakranient. Te 5 u. Lot. Dinsdag 16 Juli. De eersle Mis, te 6 1/2 uren met uitstelling van bet Allerheiligste. De plechtige .Mis om 8u. 's Namiddags te 5 u. solemneel Lof. Sermoen en Te Deum. Zondag 21 Juli. Te 6,30 u. de eersle Mis, met uitstelling van bet Allerheiligste, De so- lemneele Mis om S u. 's Namiddags te 5 u. plechtig Lof en Sermoen. Maria, Glorie van Carmelnsbid voor o?is Alle geloovigen en bijzonderlijk de Medebroe ders en Medezusters worden verzocht de godde lijke diensten met ie ver en godvruchtigheid bij te wor.cn. \1 degenen die begeeren deel te maken van broederschap van den II. Scapulier, mogen zich laten inschrijven alle dagen nu de Mis. De sermoenen zullen gepredikt worden door eenen Eerwaarden Poter Karmeliet, Als ga weckt en wascht met bruine zeep of soda dan weet ge wat al nadeelen 2ij medebrengen, daarom gebruik Vigor Niet enkel is dit het b ïste poeder voor het weeken van het waschgoed maar het is ook het goedkoopst, ge hebt zoo weinig nooci ig Doe Vigor in het water waarin het linnen een heelen nacht weekt en. 's ander daags, alvorens te wasschen, snijdt ge eenige stukjes Sunlight in de Vigor-oplossing. Daar Vigor het water verzacht en tevens zeep achtig is, zult ge een rijk schui mend sop bekomen dat alle vuil en vlekken verdrijft zoodal ge het linnen haast niet meer moet wrij ven. Vigor maakt de waschtaak veei lichter en het waschgoed veel reiner. ve 23*079 EEN LEVER PRODUCT t Voliestooneel Heden Donderdag, om 6 ure stipt, zullen alle iietliebbers van vroolijk tooneel aanwezig zijn op de vertooning van'"De Molen van Sanssouci» op den koer van liet Landhuis, Groole Markt. De groole Vlaamsche acteur Staf Bruggen, speelt er een zijner schoonste rollen. Honderden toehoorders zullen met degrootste spanning drie uren het proces volgen dat zich om het slot van «Saussouei» afspeelt. Er zal hartelijk gelachen worden en dat is wel de aangenaamste ontspanning die 't Yolkstoo- neel U met de Kermisdagen brengen kan. Vraag onmiddellijk Uw kaarten, Er zijn goede zilplautsen, ONDERSCHEIDING. Wij vernemen dat Mej. Elza De Naeyer, met onder scheiding de regecringsmedalie voor piano (volmakiugsleergang) bekomen heeft in de laatste prijskampen onzer muziek-acadcmie, klas van Mevrouw Haesaert. Beste gelukwensclien. EERLIJKE VINDER. - De l.eer De Vos Leon wonende Dirk Marlensslraaf 40, ter stede, had een portefeuille gevonden, inhoudende 100 fr. en enkele papieren, en toebelioorende aan den heer Louis Schol Inert. De heer De Vos heelt onmid dellijk de portefeuille aan den eigenaar terug bezorgd.

De Volksstem | 1935 | | pagina 3