Grootsch Avond-Openluchtfeest De s;cl8lislea willen aiMen met deslruisvogelpoliliek Een Priester meer Wat Engeland van België denkt Amerika's Onafhankelijkheidsdag JULI 1935 De Bestrijding der Werkloosheid Davidsfonds Aalst Mijlbeek !z?g@n Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrojid, AALS.X Agentschap HAVAS, Adolf Mailaah L13, te Brussel XXXXI® JAAHÜANli KUMMJEH |53 DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. a Rue de Richeleu, Parjis =rr= Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres 5V,. C. 2. IH. Willebaldus Zon op 3,5 6 Zon af 7,51 E.K.8 V. M. JG UIT HÉT LEVEN, De diepgeloovige Aalstersche bevol- king is wederom in feeststemming ge weest, toen Maandag IJ. een harer zonen sedert enkele weken tot het priester schap verheven, zijn plechtige Eeremis opdroeg in den alouden en zoo kunstrij ken St Maartenstempel. Het is wel heel mooi een jongen leviet te komen bewonderen, zich aan te slui ten bij de dichte volksdrommen die zoo een buitengewone plechtigheid bijwonen. Men roemt dan de verhevonheid van het priesterschap en de eer welke den jon gen priester en zijn achtbare familie te beurt valt 1 Doch niet alleen naar de ontzaglijke waardigheid, waarmede de nieuwgewijde is bekleed, dient opgekeken Het is wel billijk nok te gedenken dat zóó een priester daarbij onze genegenheid achting verdient om het edele idealismo welke hem bezielt 1 Weinigen zullen er wellicht aan ge dacht hebben dat ze stonden voor een edelen mensch in de fleurigheid van een bloeienden leeftijd voor een flinken jongen man die vrijwillig verzaakte aan familievreugden, aan alles wat de wereld zoekt en hoogschat... die bewustvol den rug keerde naar genoegens en vermaak, die verzaakte aan zijn vrijheid zelf, aan ieder mensch nochtans zoo dierbaar, om zicli te maken tot den nederigen dienaar van zijn broeders de menschon. Heeft men er eens aan gedacht dat die priester, zooals overigens al zijn ambtge noten in het priesterschap, een man is die zijn leven doorbrengt in afmattende studie-uren... in apostolische bedrijvig heid, in eenzaamheid, boetedoening en stil gebed 1 Het is wellicht niemand opgevallen dat het die priester is, welke reeds in den vroegen morgen op de been is en godvruchtig voor zijn kruisbeeld neder- knielt, wijl anderen vermoeid van het nachtelijk uitzitten en vermaken, nog diep in hun slaap zijn gedompeld dat hij zelfs soms zijn korte nachtrust on derbroken heeft om zijn God te aanbidden en zegen voor zijn volk af te smeeken. Ja, voor het volk bidt de priester voor dat volk welk dikwijls zoo hard is in zijn beoordeeling, bijzonder wanneer het gaat over kloosterlingen en monni ken. Tot wat nut hun leven, zoo weer klinkt het menigmaal als een vloek uit hun mond Tot wat nut Om maar daarmede te beginnen, ze zijn de ware wijzen, onder het groot getal van dwazen welke de aarde bevolken Zij toch werken ernstig aan hun zaligheid, of is dat niet het al lernoodzakelijkste in het leven En gij die dit leest, gij ook moet er aan denken, vroeg of laat het woord van Christus is tot allen gericht Quaeriie primum re- (jniiin Dei (Luc XII, 31) zoekt eerst het rijk Gods I Tot wat nut Is het dan geen heerlijk werk, zielen te leiden naar God... met een onuitputbaar geduld onwetenden te onderrichten Of telt zoo'n bedrijvigheid niet onder de geestelijke werken van barmhartigheid, die toch heel liooger staan dan de lichamelijke Kan er nut tiger werk gepresteerd worden dan het- gene gedaan wordt voor het godsdienstig leven van de menschen. Tot wat nut precies of de mensch het recht lieeft de nevendoelen van zijn be staan den voorrang te geven, en het hoofddoel zoo maar op den achtergrond te schuiven. En is de hoofdreden van ons bestaan niot gelegen in de verplichting van God te dienen En ligt de hoogste waarde van den mensch niet daar daarom toch placht men te zeggen dat het redelijk schepsel dan het toppunt der zedelyke waarde bereikt, wanneer het neerknielt en bidt Tot wat nut Vermits men nu eenmaal dat woord uitspreekt als een betwijfe ling van de waarde onzer priesters en kloosterlingen, zal ik op mijn beurt dat woprd richten tot het volk, en vragen tot wat nut die luiaards, die maar alleen zijn om in den zomer aan het zeestrand te liggen en in den winter hun kostbaren tijd verbeuzelen met het be zoeken van bioscopen en schouwburgen... die een groot gedeelte van den langen dag in hun sofa liggen uitgestrekt, om bij nachte langer te kunnen rondkuieren en uitzitten Mannen van zoo'n allooi die zijn waar achtig niets waard I deze zijn het die een nutteloos leven leiden en als parasieten of zoo ge het duidelijker wilt, als woe kerplanten op den boom der samenleving groeien en hem vratig uitzuigen. Mocht de Heer nog meer priesterroe pingen verwekken Meer dan ooit heb ben we priesters noodig 1 De Kerk bevat zoo omtrent driehonderd dertig millioen geloovigen en driehonderd duizend pries ters dus één priester voor duizend ge loovigen. Daarin zijn dan nog begrepen de duizenden priesters die een schou wend leven leiden... deze die oud en vergieten zijn. Driehonderd dertig mil lioen behooren tot de ware Kerk. Om trent zestienhonderd millioen menschen le ven huiten de waarheid Is de oogst niet groot? zijn de arbeiders in den oogst, de priesters, er niet dringend noodig Ieder kijke dan op naar een nieuw ge zalfden met ontzag om de hooge waar digheid waarmede hij werd bekleed, maar ook met achting, want de priester is de tegenvoeter van de egoïsten onzer dagen: hij is alles voor allen, niets voor zich zelf Hij is de verpersoonlijking van het verheven ideaal der offerende liefde voor het heil zijner broeders. Ook daarom dient zijn verschijnen be schouwd als een zegen. Dendebzoon. Van Fra-nsche zijde valt er niet veel te verwachten'. Niemand zal durven loochenen dat de werkloosheid loodzwaar weegt op de be- grooting van het land. Het spreekt van zelf, meer nog het is noodzakelijk dat die last in aanzienlijke mate wordt ver minderd. Dat is tot hiertoe in zekere mate het geval geweest. Wie de officieele gege vens van tiet crisisfonds nagaan wil, die zal vaststellen dat de uilgaven van dit organisme in de maand Mei slechts 60 millioen bedroe-gen tegen 67 in April en 68 in Mei 1934. Het totaal der uitgaven ge-daan door hef krisisfonds sedert Januari tot op einde April bedraagt toch nog 402 mil lioen. M. Delatlre heeft -bij zijne collegas aangedrongen opdat de openbare wer ken bestand tot bestrijding der werk loosheid en waarvan de ontwerpen hen werden voorgelegd zoo spoedig moge lijk in uitvoering zouden worden bracht. len welke in Frankrijk werden getrof fen met betrekking op de Belgische ar- bei'dersi, alles behalve gunstig om niet te moeten zeggen erg slecht zijn,' dit spijts de gunstige vooruitzichten, welke men desaangaande koesterde zoowat voor een maand o-f drie, flank de gerust stellende verklaringen van M. Marchan- deau. Dat moet men getuigen van zoowat. alle kanten van het buitenland waar men getuige was van den stouten durf en het doordrijvend optreden van M. Van Zeeland, kwamen er blijken van sympathie en ook gelukwensc-hen toe. Van Fransche zijde werd de nood wiaar Een merkwaardig artikel in de Morning Post De «Morning Post» publiceert een artikel over de vriendschapsbetrekkin gen met Belgie en schrijft onder meer: De Engelsche Weaek te Brussel heeft veel bijgedragen tod het verstevigen van* de oude vriendschap tusschen En geland en Belgie. Het bestaan van een onafhankelijk Belgie, dat met ons be vriend is, heeft zeej groot belang voor Engeland. Toen Baldwin zegde dat de grens van Engeland gelegen is aan den Rijn, heeft niemand beter dan Belgie dit versitaan, en het weet bij ondervinding van 1914, hoe bekommerd Engeland is om de on afhankelijkheid van Belgie. Van alle vreemde soldaten, die Belgie doorgedrongen zijn, is het alleen het Emgelsiche leger dat nooit pogingen gedaan heeft om Belgie bezet te hou den, en Engeland is het eenige land, waarvan men kan zeggen, dat er nooit een verkeerde bedoeling school achter de hulp die het alanbood. Indien Engeland er aan zou. denken een luchtvaartbasis aan te leggen in Belgie, zou geen enkele Belg er een aanval op de onafhankelijkheid, maar er slechts een verhooging van de Belgi- che veiligheid in zien. Van den anderen kant geeft Enge land zich wel rekenschap van het feit, dat Belgie over militaire vliegtuigen be schikt, die door Engelse-hen- gebouwd werden en aldus een verdediging bezit, die ook voor Engeland van groot be lang is. Belgie is e-en van de weinige landen in Europa, waar nog een parlementaire regeering bes.taiat met allemaal haar vrijheden. Evenals Engeland heeft Belgie een vorstenhuis dat nauw met het volk sa menleeft en Koning Leopold III, heeft nu reeds getoond de voetsporen, van zijn vader, die een werkelijke leider van zijn land was., te drukke,i;l. Belgie heeft bij de laatste i'inanciee le crisis getoond een sterk volksgewe ten te bezitten en floor de politieke sta biliteit van het land werden e'rge gevol gen voorkomen. Voorzeker is de opleving van den handel gedeeltelijk te danken aan de tentoonstelling en het is moeilijk te zeggen, hoe het zal zijn in de toekomst. Veel immers hangt af van de grootnij verheid en den builenlandschen handel en die schijnt overal stil gevallen te zijn. Belgie doet evenwel een merk waardige poging. Hoewel Belgie meer dan welk land ook met- bezorgdheid slaat tegenover de ontwikkeling van het nationaal-so- cialisme in Duitschland, blijft het land kalm. en helpt aan lalle pogingen tot op klaring van den internationalen hori zon ïn ede- Zoo werd het Engelsch-Duitsth vloot- accoord beter begrepen in Brussel dan in Parijs. Er zijn twee grioote overeenkomsten tussohen ons en de Belgen... 1) Evenals wij, zijn ze minder Teu- tonisch dan de Duitscbers -en minder Latijnsch dan de Franschen. Zij hel pen ons het evenwicht te bewaTen en wij voelen ons bij hen op ons gemak. 2) De Engelschman vindt ook in Bel gie een gro'ote maatschappelijke orde, 'erwijl er groote persoonlijke vrijheid bestaat. Zondag 7 Juli om 8 u. op do O. L Vrouwplaats 1' deel RUBENSKANTATE P. Benoit. Finaal KLOKKE ROELAND E. Tikel. voor Groot Orkest Gemengd Koor en Kinderkoor. (250 uitvoerders) SOLI DEKLAMATIES OKKESTDITVOEIUNGEN Feestrede door h. J. F. Overstkaeten, Algm. Ondervoorzitter V. T. B. I£trij ottersKoekj e tWe lezen in «Vooruit» van 30 J.uni 1935 «We hebben al genoeg «tegen» allerlei zagen gepraat. Het komt er nu op aan van «voor» iets te werken, (vet jes van.de redaktie). «Toen in de kom. missie voor de werklooze jeugd die en kele imaianden geleden werd opgericht, voor het eerst werd gesproken over het organiseeren van arbeidskampen voor de jeugd, ging er in zekere van onze jeugdkringen (socialistische) een storm van ontwaardiging op... Er werd toegegeven aan een onge lukkige neiging tot overdrijven, die een overblijfsel is van de beginperiode van het socialisme, toen minder beroep werd gedaan op de rede dan op het gevoel, (vetjes van de redactie). «Het gevolg van de uitsluitend nega tieve* houding van zekere van c.nze jon ge (socialistische) kamerade.n (vetjes van de r-edaktie.) was dat onze tegen strevers ons in sommige gewesten voorbijgestevend zijn. Te Dworp in Brabant, bij voorbeeld, heeft de kris ten arbeidersjeugd ee.n werkloozen- kamp ingericht, dat wij niet aarzelen als een uitstekende prestatie te betite len. Wij moeten nu eenmaal afbreken met elke struisvogelpolitiek (vetjes van de redaktie)... Maar laten wij zon der omwegen verklaren flat wij voor standers zijn van zulke kampen«. Zeven en zeventig dooden New-York, 5 Juli. Op den gisteren gevierde onafhankelijkheidsdag hebben in Belgio verkeerde voor de devaluatie |zich weer> evenals in vorige jaren, silechls beantwoord met platonische!*iet geheele land ernstige verkeerson vriendschapsbetuigingen. De hervormingen tot herstel worden voor het oogenblik met een scepticisme gevolgd, dat al heel weinig overeen stemt met de siteeds ten onze. opzichte beweerde gevoelens. Het. gekende spreekwoord «Van je vriendjes, enz... wordt dus ook hier weer maar al ten zeerste bewaarheid. BSSBCtVl GENT Z. H. E. Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Onderpastoor te Lokeren den •p.-, E. H. G. Verstra eten, onderpastoor te Dit is ctes te noodzakelijker gezienjZottegem; te Zottegem den E. H. M. de maatregelen welke door onzen Zui- Schelstraete, onderpastoor te Kruis- derlijken gebuur werden getroffen Men 'Ho-uf-emte Gent op S. Anfonius-Heir- mug gerust verklaren dat de -na^e- 'óp gelukken voorgedaan. Volgens de jongste berichten zijn in den staat New-York 1065 personen door vuurwerk gewond. Berichten over gansch het land, mel den, dat minstens 77 personen zijn om gekomen. Zeven en dertig menschen zijn namelijk verdronken, 26 werden door auto-ongelukken gedood 5 personen zijn hij een zonnesiteek gedood; Twee personen zijn bij een treinongeluk en twee anderen bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Slechts een is bij vuurwerk overleden. Tenslotte heb ben nog 4 menschen bij andere onge vallen het leven gelaten. Te New-York werden nog 30 perso nen gewond toen een veerboot tegen een dok botsite en daarbij zwaar gehavend 1 werd. Zoo schrijft Osjjar De Swaef in Vooruit en geeft nog een vage beschrijving van wat een jeugdkamp zou moeten zijn waarvoor hij schijnt igaan pulten te zijn aan het artikel Het Probleem der jonge Wèrkloo- zen door Jan Delmartino, voorzitter der K.A.J. dat verscheen in De Gids» van Februari. Hot spijt ons maar alleen dat de so. cialistisehe leiders nu maiar eerst be ginnen in te zien dat ze deden aan struisvogelpolitiek en dat hel hoog tijd wordt dat ze een einde stellen tegen allerlei zaken te praten en beginnen te werken «voor» iota. Moest de kamp onzer tegenstrevers wat meer «fair» worden, zoodat ze hun mannen niet moeten paaien met de leugen dat- de kristenen sinds jaren de Siocialislen naapen, (wat heeft de K. A. J. van de socialisten moeten lee- ren Niets Maar wat aapt de S.J. \V. de K. A. J. na en moest de vrede minder met de vuist worden ver dedigd, moest de moreele steun, het opvoedend karakter der socialistische jeugd-organisaties niet berusten op valsche grondslagen, dan zouden we blij zijn te mogen hopen dat otfg de S. J. W. iets zou kunnen bijbrengen om de bedreigde jeugd een redden de hand toe te steken. Ook Le Peuple het Franschtalig socialistisch orgaan brengt hulde aan de K. A. J. bij de inrichting van de hieuw Centrale. Niet zonder eenigen dujrf hebben hare leiders (der K.A.J.) deze gebeur liscli werk. Dank zij den grooten fi- nancieelen steun ran de geestelijken en. van de Katholieke partij hebben zij: nabij het Zuid-station een oude fabriek aangekocht, waar zij op zeer prak tische wijze hun centrale- en propa- gandadiensten hebben ondergebracht.» Het valt niet te ontkennen de iti bezitneming van dit gebouw, zijn in richting, de instelling eener Centrale, in een woord gansch dit werk dat mil- lioenen gekost heeft, is een bewonde renswaardige krachtinspanning, uit dewelke de Kajott-ersbeweging voorze ker de nnodige voordeelen zal trekken.»; En dan begint Le Peuple een struisvogelpolitiek 'n praten te gen, waarvan Vooruit zegt dat moet afstand gedaan worden. Het is met machteloo'z-ö haat dat Le Peuple» moet bekennen de degelijkheid en de noodzakelijkheid van' zoo'n inrichting den durf -eni den bloei der K.A.J. Maar ze moeten de K. A. J. toch ha telijk maken en daarom zullen ze er weeral eens dé politiek bijsleuren en de Katholieke Partij. Van waar komt dat geld Voor de zooveelste maal, volgens Le Peuple» vian de Katholieke Partij. We hebben reedsi dikwijls genoeg beweerd dat het -grove leugen is en we vragen voor de zooveelste maal aan de Heeren Beu wijs ons dat... Wanneer en hoeveel hebben we gekregen Zeg ons hoe of wat. Voor wat onze betrekkingen met de katholieke Partij betreft maken we geen papier meer vuil we hebben reeds dikwijlsi genoeg en met de klaar ste bewijzen onze onafhankelijkheid en zelfstandigheid bewezen. De doodeen voudige historie van de Centrale willen we hier in twee woorden herhalen het fabrieksgebouw werd aan de K.A.J. gegeven door een persoon die huilen al le politiek staat, uit bewondering voor het werk van de K.A.J. en als tehuis voor de jonge arbeiders. Voor de inrichting van dit reuzen- gebouw staan .a.l de Kajotters heel en gansch zelf in. Vóór een paar maanden werden er 300.000 bl-oemjesi en 100.000 speldekens verkocht ten voordeele der Centrale. Onze afdeelingen richten feestjes in om aldus kunnen in te staan voor de inrichting van een der vele ka- mertjesi. Collegestudenten bekostigen de inrichting van een der leeszalen. On ze Kajotters hebben en doen nog steeds beroep op edelmoedige personen die ons helpen om het millioen dat er noodig isi voor de inrichting saam te brengenT «Vooruit» wou nu eens probeeren vaarwel te zeggen aan haar negatieve houding «Le Peuple» maakt zich weerom eens belachelijk in zijn blind» haat. Als «Le Peuple» en «Vooruit» eens zullen ophouden «te haten» maar daad werkelijk willen bouwen aan een ideaal, dan mag het terecht hopen dat de so cial is/tische Jonge Wachten het voor beeld der Kajotters zullen en kunnen navolgen. t-enis (K.A.J.-kongres) willen vereeu-' We wenschen het tot heil der arbei wigen door een duurzaam en s-ymbo- dende jeugd. K. Hajee. HET VLAGGEFEEST van den N.S.B.- Nog een kiek je genomen tijdens de» plechtigheden op de koer van het stadhuis.M. P. De Ilert,, voorzitter 'ontvangt de vtag van kolonel Wulf afgevaardigde des Koning*. Van links naar rechts: HH. De PraetOjfe, Danekaert, Boeckaort.De Hert, kol. Do Wulf en De Stobbeleir*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1