f De Kristent Jeugd van het Bisdom Gent brengt hulde aan den Paus, ...EN HET MOSTAARDZAADJE WERD EEN BOOM ONZE VORSTEN TE LUIK De Sluis van Terneuzen pCXXXle JAAKüANö. KUMMEB 154 Kerkstraat, 9 en l Aalst, 'lelefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST} i: Agentschaü HAVAS Adolf MaYimn -ia ia r? r, r. v. -r, weniscnap UAJAb, Adolf Maxlaan 33, Je Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buidinjg-Kingsway, 20 Londres C, 2. Maandag 8 Juli H. Eliiabeth Zon op 9,57 Zonaf 7,63 Dinsdag 9 Juli 1935 H. Cyriel Zon op3,&8 Zon af 7,58 Y. M. 16 L. K. 2 Pen 30 Juni 11. bracht de Kristene Vrouwenjeugd van het Bisdom Gent een roerende hulde aan Paus en Kerk, ter gelegenheid van de 75® verjaring van St-Pieterspenning. Wij hebben toen verslag gegeven van deze grootsche betooging, waarbij 10.000 meisjes uit den werkersstand, den boe renstand, den middenstand en de stu dentenwereld, door de straten van Gent opmarcheerden en in het Feestpaleis, bij aanwezigheid van Z. Exc. Mgr Coppie- ters, Bisschop van Gent, hun onwankel bare trouw en gehechtheid kwamen ver kondigen aan Christus' Rijk. Gisteren Zondag, was het de beurt aan de mannelijke jeugd. Ook zij waren op gekomen met duizenden, om onder het geleide van hunne geestelijke leiders hun kinderlijke genegenheid en hun onwrik bare verknochtheid aan God, Paus en Kerk te komen bevestigen. DE PONTIF.IKALE MIS IN SINT PIETERSKERK Ditmaal was het in de ruime en prach tige St Pieterskerk, op het Sint Pieters plein, dat de Pontifikale Mis plaatsgreep. Speciale maatregelen waren getroffen, ten einde de machtige schaar jongelin gen die was opgekomen, in de nochtans groote, maar voor deze gelegenheid nog te kleine kerk, te bevatten. Op het St Pietersplein, het grootste der Gentscke pleinen, had zich van ver voor den aanvang der plechtigheid, eene groote massa nieuwsgierigen geschaard. Uit alle hoekjes van het Bisdom kwamen de christene jongelingen, voorafgegaan door hunne vaaudels, aangestapt. Wer- kersjeugd, Boereujeugd, Studenteujeugd en Middenstandsjeugd, 't was er al ver tegenwoordigd. De?e verschillende groepen van Chris tene Jeugdorganisaties maakten grooten indruk. De plechtige Pontificale Mis werd opgedragen door Z. Exc. Mgr Coppieters Bisschop van Gent, bijgestaan door de Zeer Eerwaarde Heeren Kanunniken Vanderstraelen, Callewaert, Buysse, Vercruysse en Van Kerchove. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr Micara. Pauselijke Nuntius, woonde de plechtig heid bij. De ruime Sint Pieterskerk was bom vol en talrijke geloovigen, moesten de plechtigheid, die door luidsprekers werd uitgezonden, buiten de kerk volgen. DE OPTOCHT Na de H. Mis stelden 8.000 jongelin gen uit de Katholieke Jeugdbeweging zich op, op het uitgestrekt Sint Pieters plein, en stapten weldra onder het zin gen van Bondsliederen, door de voor naamste straten der stad, op wog naar het Feestpaleis, in het Park. Aan de St Baafskerk werd de stoet, door Hunne Hoogw. Exc. Mgrs Micara en Coppieters, in oogenschouw genomen, Duizenden nieuwsgierigen waren al daar samengestroomd en volgden met groote ingetogenheid dit indrukwekkend défilé FEESTVERGADERING IN HET FEESTPALEIS. Om 2 1/2 uur 's namiddags, greep in het Feestpaleis (Park) een grootsche feestvergadering plaats. 8000 jongelingen uit de verschillende standen, waren aldaar aanwezig. Bij de intrede in de groote hall wer den HH. Hoogw. Exc. Mgr Coppieters en Micara uitbundig toegejuicht. Aanstonds wordt het woord gevoerd door de Bisschop van Gent, die do Pan selijke Nuntius, Mgr Micara, welkom heet. M. A. Hutsebaut, voorzitter van Katholieke Studenten-Actie in Vlaande ren M. De Riemacker. namens de mid denstandsjeugd M. De Meester, namens de Boereujeugd en M. Peste, namens de Katholieke Arbeidersjeugd, treden op als woordvoerders. Onder luide toejuichingen spreekt Mgi Micara in 't Nederlandsch tot de verga dering. Begeesterend is het slotwoord van Exc. Mgr Coppieters. Het "Christus Vincit» door geheel vergadering rechtstaande aangeheven sloot deze heugelijke plechtigheid. Een schrijven vanwege den KsiSigen Vader aan Z. §i. Ejsc. Rflsjr Gappieters bisschop van Gont NAAR AANLEIDING VAN HET JUBELFEEST VAN ST. PIETERSPENNING Zijne Eminentie Kardinaal Pacelli staatssecretaris van den Heiligen Vader te Rome, heeft in verband met het jubel feest van St-Pieterspenning het hierna volgend treffend, beteckenisvol schrijven gezonden aan Z.H. Exc. Mgr. Coppiete. bisschop van Geut. Bal Vaticano den 14 Juni 1935 8 eer et aria di stato di sua Santita Hoogwaardige Excellentie, Het jubelfeest dat het werk van St. Pieterspenning voorbereidt en, op het ein de van deze maand met eenparige geestdrift en verknochtheid den H. Stoel willen vie ren, is voor den Vader der geloovigen een bijzonder aangename bevestiging van de innige kinderlijke liefde waarvan de milde pennning van gansch het bisdom jaarlijks een roerend bewijs aflegt. Bit feest 'biedt aan den H, Vader een gunstige gele genheid aan om op Zijn beurt, aan al zijn dierbare zonen en vooreerst aan Uw Excel lentie, de dankbare gevoelens van Zijn vaderhart te bevestigen om zooveel betvij zen van genegenheid en verknochtheid en vooral om den apostelgeest die, gedurende de 75 verloopen jaren, bij hen steeds ge paard ging met de talrijke offers die in de eerste plaats aan de verstootelingcn dezer wereld ten goede komen. Zijn Heiligheid tivijfelt er niet aan of de zoo ijverige en voortdurende deelname van Uiv dierbare diocesanen aan het apostolisch werk van den H. Vader zal hun uitgelezen genaden verdienen die de christenen tot voortreffe lijke toonbeelden van geloof en godsvrucht maken, die hen steeds vurig maken in het goede en gelukkig in het zich ivegschenken aan al de werken van het apostolaat In genaden ziet Zijne Heiligheid de tv aardigste belooning voor de edelmoedige liefdadigheid van Uw geloovigen. Be Heilige Vader vertrouwt stellig dat het vieren van dit jubelfeest rijk zal zijn aan allerhande geestelijk goed voor gansch het bisdom en uit ganscher harte zendt Hij aan allen, aan U in de eerste plaats. Mon seigneur, met Zijn hooge ivenschen, de gunst van den ApostoHschen Zegen. Ik veroorloof me hierbij mijn eigen warmste gelukte ens chen te voegen en ik maak graag van deze gelegenheid gebruik om aan Uw Excellentie de uitdrukking te hernieuwen van mijn algeheele verknocht heid in O. H. J. C. Get. E. Kard. Pacelli «De vurige stede» slak Zondag in feestdos om onze Vorsten op waardige wijze te ontvangen. Te 10 ure, kwamen Hunne Majes teiten de Koning en de Koningin met den kleinen prins van Luik, in gézel- sichap' van de dignitarissen van het Hof, van eerste-minister Van Zeeland en de ministers du Bus de Warnafïe en Max Leo Gérard in de Guilfeminstatie toe. Bij hun aankomst werden de hooge bezoekersi begroet door heer Pirard gouverneur der provincie; heer Neu jean, burgemeester van Luik en door luitenant-igeneraal Mosin, bevelhebber der militaire omschrijving. 't Kanon bulderde en koning Leopold III, schouwde de troepen van het 1ste, 11e, 12e en 14e Linieregiment, van het 3e en '15e Artilleriekorps, van het 3e Genie en de frontcyclisten die op den doortocht de militaire eer zullen bewij zen. Dan weerklonk het «Vaderlands lied» en aan koningin Astrid werden bloemen aangeboden. Onder algemeene toejuichingen stap ten de Vorstpa met hun gevolg in een open koets om zich naar 't Stadhuis te begeven. Op het Stadhuis. In de trouwzaal heet heer Neujean de Vorsten welkom in naam der stad. Hij geeft uiting van de vreugde en den dank der heele bevolking om dit lioo; bezoek en herinnert aan 't enthousias me van 1928, toen de prins zijn blijde intrede deed. Koning Leopold antwoordt met een eestdriftige toegejuichte rede. Hij maakt den lof der Luikenaars die zich steeds als echte vaderlanders gedroegen en hun grond tot het Uiterste verdedig den; en met hun grond, hun vrijheden. Na de gebruikelijke voorstellingen verschijnt koningin Astrid, met den klei nen prins» op den arm, op 't ba Icon waar op een (geweldige ovatie losbreekt. In de hoofdkerk Daarna trekt de koninklijke stoet haar de hoofdkerk, waar Mgr. Kerk- hofs, bisschop van Luik, onze Vorsten erwelkomt en hen naar 't hooge koor leidt, waar ze plaats nemen aan den Evangelie-kant, terwijl de bisschop en 't kapittel aan de andere zijde neerzit én ele personaliteiten de beuken vullen. Het choraal van het Groot Seminarie zingt de H. Mis opgedragen door Z. E. H. Le Roux, deken van het kapittel. In 't Provinciaal gebouw Onder 't spelen van 't Vaderlands lied» verlaten de Vorsten de kerk, en onder toejuichingen der menigte, bege ren ze zich naar 't provinciaal gebouw, anwaar ze den groet aan 't vaandel an Tabora door de kolonialen en de ouid-strijders volgen. Tot slot werd aan de Vorsten én hun gevolg een intiem ontbijt aangeboden. Hierbij waren aanwezig heer en me vrouw Pirard, heer Delhaize, eerste voorzitter van het beroepshof; Destex- he, procureur generaal; Neujean,burge meester; luitenant-generaal Mosin en de ministers en staatsministers die bij de plechtigheden 's morgens aanwezig waren, alsmede de dignitarissen van het Hof. i Heer Leonard wenschte de hooge be oekers welkom en bood hun een kris talen vaas aan. Alvorens te vertrekken onderhielden onze Vorsten zich lang met igroot-invaliden. En dan vertrok de koninklijke stoet, onder de blijde geestdriftige toejuichin gen der menigte-, die spontaan en onbe vangen haar vreugde kon uitjubelen. Te half vier begaven onze Vorsten zich per auto naar het Tehuis der In validen. Op heel den doortocht werden ze begroet door heilkreten, zakdoek, handgewuif, zoo van groot als klein Het mostaardzaadje dat was de eerste dat het een heerlijke bekroning is van studiekring voor werkmeisjes in 1912 1 Tr T door "Meneer» Gar dijn, toen onderpas toor te Laken, in die gemeente opge richt, onder den naam van Klein Syn- dikaat voor leermeisjes De boom dat is de Kajotterscentrale te Brussel 34 m. lioog, 51 m. breed. 2.800 m2 oppervlakte 7 zalen, 5 groote bu- reelen, 50 privaatbureelen, een drank huis, een spijshuis, 2 slaapzalen met 250 bedden, 150 afzonderlijke kamertjes, een kapel, een boekerij, een terras, 12 stort baden en... 125 W. C.'s Boven dit alles, staat, breed ge schoord, 6,50 m. groot, 8000 kilo zwaar, de kaiottersreus geplant. Wie de ontwikkelingsgang Klein Syndikaat in 1912, Jonge Syndi- kalisten te Brussel Jonge Werkman» te Antwerpeó, Mechelen, Leuven in 19191920 "Kristene Arbeiders jeugd in 1925 heeft meegemaakt of ekend, begrijpt best bet symbool van het keiharde betonnen beeld, dat de Kajotterscentrale bekroont de vaste, onwrikbare wil, het stoere, harde, aan houdend slaven, het geestdriftig, geïn spireerde, fiere, blijmoedige optimisme, van den simpelen metselaarszoon, den apostolischen priester, den grooten stich ter, leider en bezieler van de K. A. J. Z. E. II. Cardijn Maar dat beeld is ook een symbool van dezelfde wil, dezelfde werkzaamheid hetzelfde optimisme van de honderden, de duizenden leiders en leidsters, vanaf de enkele eenvoudige werkmeisjes van 1912 tot de vele door studie en geeste lijke oefeningen, thans flink gedrilde en gevormde bestuursleden, aan wien Kan. Cardijn het vnur van den geestelijken ijver die hem bezielde wist mee te deelen. Ja werkelijk, wanneer men de geschie denis der K. A. J. overdenkt, in den geest weer het harde zwoegen van het begin nagaat, weer ziet de bergen moeilijkheden die zich rondom ons op stapelden, weer hoort de doktorale en doktrinale uitspraken, die onze bewe ging verketterden onder alle opzichten, dan pas beseft men goed het symbool van den Kaj ottersreus. Bekijk hem bij gelegenheid eens goed. En 't zal, als mij en velen gebeuren 't zal zijn alsof uit de reus, het fiere, manhaltige, onwrikbare "Het Zal» op dondert 1 Vrienden en sympathiseerenden, spre kend over de Kajotterscentrale zeggen, het werk der K. A. J. Een bekroning Komaan. Hoogstens een mijlpaal. (Maar dan een mijlpaal die kan meetellen Een mijlpaal op den levensweg der K.A.J. Onze mannen van tegenwoordig zijn nog niet uitgevochten. En dan komen er weer andere, en daar achter komen er nog... nog... Wat ons, oud-kajotters, zoozeer met vreugde vervult is te zien dat onze erf lating in zoo'n flinke handen is gevallen. De oud-kajotters zullen gevierd worden op het Kongres. Het is niet zoozeer om die viering dat de oud-kajotters even geestdriftig als vroeger den oproep van hun oud-leiders beantwoorden. We zullen er zijn in d'allereerste plaats om onze ontroerde hulde te brengen aan hem van wie wij allen volmondig en dankbaar erkennen dat hij ons leven heeft omgekeerd, bezield en gevuld, onze be minde en vereerde 0 Meneer Cardijn, zooals wij hem zijn blijven noemen. Maar dan ook om aan de Kajotters van 1935 te zeggen Kajotterkens, broers, de ouderen groeten u, danken u en zijn fier over u omdat gij hun werk hebt be vrucht, verrijkt en uitgebreid, omdat gij het zaadje dat zy zaaiden hebt doen gedijen tot een WERELD-kongres. Kan. Cardijn, in dien geest komen we, op uw woord, naar Brussel Oud-Kajotters, kameraden uit de jaren '20 tot '31, "broers» zooals wij u toen 't liefst, en gemeend noemden, gij allen de duizenden uit onze Viaamsche gou wen, die geloofd hebt in de heerlijke toekomstplannen van onzen stichter en aanvoerder, gy die deze plannen, elk naar best vermogen, doorbeen het tien jarig bestaan van den Landsbond, liet vijftienjarig bestaan van onze beweging, hebt doen uitgroeien tot een rotsvaste werkelijkheid van de Poincarólaan te Brussel, 25 Oogst schare ons opnieuw te zamen, thans op het Heiselstadion, te Brussel. We zullen er herdenken de heerlijke dagen uit het verleden, geestdriftig ju belen om het schitterende heden, maar ook stalen ons verlangen en onzen wil om mee te bouwen altijd voort, elk in zijn midden, elk naar zijn taak, aan de zonnige toekomst van morgen* Oud-kajotters, uw oud-leiders verwach ten u. JAN SCIIELLEKENS. Oud-Algemeen Sekretaris van den Landsbond der K. A. J. Onze vorston op -t perron van het stadhuis te Luik. Koningin Asjrld houdt prins Albert op de,n arm. Enkele weken geleden, vaarden de le den van Kamer en Senaat, vele provin cieraadsleden van Oost-VIaanderen gemeenteraadsleden der stad Gent naar Terneuzen, om er de sluizen te bezich tigen. Onderweg werdén hun allerlei in lichtingen gegeven, o.a. over de be langrijkheid der Gentsche haven, over haar beteekenis voor het land en voor namelijk voor de provincie, alsook over de moeilijkheden waarmede zij te kam pen heeftj tengevolge van de engheid der Sluis van Terneuzen Te Terneuzen zijn dTie sluizen. De grootste zou veel diensten kunnen be wijzen aan de zeevaart, maar ze is te smal, op een lengte van 140 m. is ze maar 18 meter breed, nauwelijks breed genoeg dus om schepen van 17 m. breedte door te laten. Talrijke schepen moeten vóór Ter neuzen in lichter overslaan of naar andere, meestal vreemde havens, afge wend worden, omdat zij te breed zijn. Het kanaal en de tus'sehenwerken zijn geschikt om schepen toe te laten van 13.000 ton. De engheid van de sluis belet het doorvaren dezer eenhe den. Twee maal reeds (in 1930 en in 1933) belemmerde een ongeval aan de groote sluis alle verkeer van groote zeesche pen van en naar Gent. De bouw van een groote sluis van minstens 26 m. moet zonder aangevangen worden. lossing van hét verdrag nog verre toe komstmuziek is, moet de kwestie van de sluis te Terneuzen gescheiden wor den van het traktaat. De Belgische Regeering heeft, in 1932 twee maal aan de Nederlandsche Regeering voorgesteld de kwestie van Terneuzen te regelen. Maar de Regeering van den Haag, al nam zij eens te meer het beginsel van het bouwen der sluis' aan stelde voorwaarden welke door de Belgische Regeering als onaannemelijk werden beschouwd. De kwestie van Terneuzen zou men willen doen afhangen van het bouwen van een sluis; van 2.000 T. le Lanaye. De openbare meening langs beide zij den van den Moerdijk weigerde aan vankelijk geloof te hechten aan dezen overdreven eisch, die echter jammer genoeg maar al te waar bleek. Wij denken er volstrekt, niet aan in de kaarten te spelen van Nederland loor op onze Regeering druk uit te oe fenen, opdat zij aan onze Noorderbu ren zou toestaan wat zij vragen. Wij beweren dat Holland door het verdrag van 1895 een verbintenis heeft aangegaan welke het moet uitvoeren. Indien de Nederlandsche Regeering: hardnekkig blijft, moet BeLgie zich wenden tot de Internationale Recht bank van den Haag, ten einde de betce- uitstel j Kenis van art.. 13 te bepalen. j Het bouwen van de nieuwe groote Nederland oppert gcene principieele sluis te Terneuzen, is een kwestie van bezwaren. Artikel 13 van het van 1895 erkent uitdrukkelijk recht. De moeilijkheden vanaf het oogenblik dat men de kwes- jDerhalve dringen wij bij de Regeering tie van de sluis te Terneuzen is gaan aan dat zij zonder talmen zou optreden koppelen aan het rampzalig lot van bij onze Noorderburen, opdat eindelijk die oude zaak zou worden opgelost. verdrag goed opgere leven of dood voor de Belgische haven. Het vraagstuk van de sluis van Ter neuzen is niet enkel van belang voor de stad Gent, maar voor heel het land. het Belgisch-Nederlandsch erdrog Nu het blijkt dai een algemeene. 0£-

De Volksstem | 1935 | | pagina 1