Katholieke Unie van België Een misvormende rheumatiek veroordeelde haar lot levenloosheid GEMENGD NIEUWS De door Europa omreizende Foor Manifest tot de Belgische Katholieken Twee belangrijke vergaderingen ZIJNE MOEDER 8 Juli. H. Elisabeth. Van jongs- af gaf dé1 h. Elisabeth, van koninklijken bloede, blijken van zelfverloochening en gebedsijver. Hare 'liefde tot de ar men was; grenzeloos. Zij stierf in 1336. 9 juli, hh. Martelaren ve.n Gor- - oum. Onder deizen titel heeft Pius IX in 1867 negentien slachtoffers; hei lig verklaard in Holland gedood om hun Katholicisme, door protestanten, jare 1572. ten D'Annunzio's laatste werk op den In dex. Men s,eint uu. Rome, d.d. a Ju li. De Congregatie van het H. Ofl'ieie heeft in opdracht van den H. Vader op den Index der verboden boeken ge plaatst het jongste werk van Gabrieile d'Annunzio, dat getiteld is «Honderd honderd, honderd bladzijden uit het ge heime dagboek van Gabrieile d'Annun zio, die gaat sterven. Het verbod wordt gemotiveerd met de verklaring, dat dit werk in liooge mate immoreel is en bovendien dwa lingen en godslasteringen bevat. Om uw bloemen lang te bewaren. - Juli, alle bïoemenvazen s.taan vol ro zen en anjelieren, doch eilaas, het is warm in de kamers en door gebrek aan licht en lucht zullen ze spoedig ver welkt zijn tot groote wanhoop der huis vrouw. En nochtans mevrouwtje, zou den twee of drie klontjes suiker in het water van ieder vaas volstaan om uw bloemen heel wat langer frisch te be waren. Maar ja dit recept is misschien te eenvoudig of te gemakkelijk .1 Minder Generaals. Een koninklijk besluit is opgemaakt waarbij een nieu we principieele regeling wordt getrof fen voor wat betreft de promotie tot den rang van generaal-majoor en lui tenant-generaal. Deze laatste is, naar men weet, de hoogste rang in het leger. Er zullen voortaan, in vredetijd, niet meer generaals mogen worden benoemd dan strikt noodig. De chef van den ge- neralen staf, de commandanten van de legerkorpsen en de militaire districten, de commandant van het korps; cavale rie, de commandant van de grenstroe pen in Namen en Luxemburg, de in specteur van de artillerie en de infan terie, de commandant van de luchtvaart enz. zullen den rang van luitenant-ge neraal mogen hebben. De commandanten van infanterie- en cavalefie-devisies, van de militaire school, den mobilisatiédienst, enz., krijgen of behouden den rang van ge neraal-majoor. Iii totaal mogen er niet meer dan 22 luitenants-géneraalén 38 generaais- majoor, in vredestijd* op de kaderlijs- ten van 'het actieve leger voorkomen. De goudmijnen van Koning Salomon ontdekt. Graaf Byron de Prorok, Pooische ontdekkingsreiziger, heeft verklaard dat hij Ophir, de geheimzin oige landstreek, waar koning Salomon zich goud verschafte voor den tempel van Jeruzalem, teruggevonden heeft. Het Ophir uit den bijbel is het tegen woordige Werko Darka in West-Abea- sinie. De goudmijnen worden door inland- sche vorsiten ontgonnen. Verwondering der geburen welke haar wederom zien «gaan». Deze vrouw vertelt haar geval kik ben 62 jaar oud, schrijft zij, en ziedaar acht-jaren dat ik aangetast was van misvormd gewrichlrhumatisme been en. en armen. Ik had verschrikke lijk te lijden ik kon zelfs geen dekens meer verdragen. Na alles .te hebben be proefd heb ik er toe besloten gebruik te maken van de Kruschen Salts. Op dezen «ogenblik kon ik niet meer gaan noch iets doen. Ik was veroordeeld tot de levensloosheid. Sedert dat ik de Kru schen Salt?' neem. heb ik mijn algemee- ne gezondsheidsstaat aanzienlijk zien verbeteren. Nu;, ga ik normaal, en ik maak wel werken met de handen. Be grijpt ook mijn vreugde en de verwon dering der geburen mij zooals nu te zien gaan, ik welke tot levensloosheid was veroordeeld. Mevr. F... te T... De Kruschen Salts bevatten de twee wonderbaarste gekende, oplossers van het urisch zuur, oorzaak der rhumatis- men. Zij verstompen dé urische kristal len in de gewrichten verblijvende, als vergiftige en puntige pijler, .en vervor men ze in eene onschadelijke oplossing, waarvoor de nieren geen moeite hebben deze te verwijderen. Terzelfdertijd prikkelt Kruschen den lever en de ingewanden, al de onzui verheden worden regelmatig en volle dig weggeruimd. Het bloed wordt te rug zuiver, vloeibaaar e krachtig. Geen enkele nieuwe vergiftiging is noch mo gelijk. Gij gevoelt eene verlichting, een welzijn, een wonderbaar evenwicht. Kruschen Salts, alle Apotheken 12,75 fr. de flesch, 22 fr. de groote flesjch (voldoende voor 120 dagen). De eerste expositietrein, die zijn rond reis van Isten September tot 15 Novem ber onderneemt, zal van Antwerpen ver. trekken om Budapest te bereiken over Parijs, Dij on, Lyon, Zagreb en komt terug door TchecosBovakije, Oosten rijk, Zwitserland, Elzas en het Groot Hertogdom. De inrichting van die rondvaart reeds ver gevorderd. Vragen om in lichtingen komen van alle kanten toe. De groote Staatswetten en de bijzon derste belanghebbende spoorwegmaat schappijen hebben bijna allen hunne overeenstemming doen toekomen. Wij vernemen ook dat het Nationaal Instituut van Radio-omroep beslissend zijne medewerking, verzekert. Eiken dag, gedurende het ophouden van den trein in de verschillende steden, zal het N. I. R. uitzendingen doen, door gansch Europa overgezet, die zullen bericht ge ven over het leven... aan boord en de groote betoogingen die ter gelegenheid van de rondreis zullen plaatsi grijpen. Ten slotte voegen wij hierbij dat de belanghebbenden alle, wenschelijke in lichtingen kunnen bekomen, 27, Gres- pelstraat, te Brussel. Het bureel der Katholieke UnieIkatholieke partij niet verduisteren In vaardigde het volgende manifest uit onze oogen, en nog mindor in do Moeningverschilleu ziju in den I oogen der jeugd, laatetentyd ontstaan lusschen perso-l De grootheid der zaak staat I100- naliteiton der katholieko partij, en sommige dezer moeilijkheden namen een openhaar karakter. Het bureel der Ketholieke Unie is ontroerd geworden door de menig, vuldigheid dezer incidenten, Het doet op zijne aanhangers een beroep, opdat er ouder hen vrede en goede verstandhouding zon heerechen. Indien sommige katholiekeu ach ten grieven tegenover andere te heb ben, dan is het bureel daar om ben te verzoenen en, eventueel, over het verschil uitspraak te doen. Dio manier van handelen verze kert eerbiediging van ieders rechten zij alleen is doelmatig en in overeen stemming met de hoogere belangen der Katholieke zaak (voor dewelke al de beschouwingen van persoonlijken aard moeten wyken), Het bureel der Unie is overtuigd dat dit beroep door allen zal aan boord worden. Moest die verwach ting teleurgesteld worden, dan is het vast besloten al de door den toestand vereischte maatregelen te treffen. Het vleit zich met de overtuiging dat het in deze kwestie mag rekenen op den s'.eun der algeheels katholieke partij, die er terecht om bezorgd eendracht en tucht te zien heerschen in de rangen en in de kaders der party, De moeilijkheden van het uur en de begane vergissingen moeten bet holdero inzicht op de zending der ger dan de mannan. Hernieuwen wij het besluit de zaak te dienen en niets anders. Het Hoofdbestuur der Katholieke Unie van Belgie zal vergaderen op Dinsdag 16 Juli a. s., te 10,15 uur, in de lokalen van het Hoofdsecretariaat, Broeckstraat, 23, te Brussel, onder voorzitterschap van den heer Hubert Pierlot, Senator. Het Bureel der Katholiek© Unie zal verslag uitbrengen over de werkzaamhe den, verricht volgens opdracht der Alge meen© Vergadering en van het Hoofd bestuur. Daarna zal overgegaan worden tot de benoeming van een nieuw lid van het Bureel en van een VJaamsch Sekretaris, in vervanging van den heer A. E. De Schrijver, Minister van Landbouw, die bij zijn intrede in de Regeering, ontslag heeft ingediend. Vervolgens vermeldt de dagorde dei- vergadering een bespreking over de een dracht en de tucht in de partij en over het programma der Katholieko Unie. De Vlaamsche jongeren werden uitge- noodigd tot het bijwonen der vergadering van Zaterdag 13 Juli, waarop de heer Edmond Rubbens, Minister van Koloniën zal antwoorden op de door de jongeren gestelde vragen gedurende do laatste vergadering, en waarop de heer Robert De Man, volksvertegenwoordiger, verslag zal uitbrengen over «Praktische verwe zenlijkingen nopens de werking der jeugd in het openbaar leven». Schrikkelijk Tramongeluk te Lokeren Zondag morgend was onze s.tad in rep en roer,toen de droeve mare va» een schrikkelijk tramongeluk de ronde? deed. Twee ouderlingen, de genaamden Vafï Bastelaere Leoritina, echtgenoote varï Willems Alois;, geboren te. Exaarden den 26 December 1860 en woonachtig, te Lokeren, Puttenen, en haar gebuurt De Fré Eïniel, geboren, te Lokeren den 20 April 1866, ook aldaar wonende Put tenen, gingen samen al klappend naar; de H. Mis van 9 ure op de Heirbrug. Beide personen volgden de tramlijn die bezijden de groote baan Gent-Ant- werpen ligt, daar er op deze baan en bijzonderlijk des. Zondags een zeef druk verkeer is. Toen zij. gekomen w:aren aan de her berg van M. Cools, op genoemde wijk, kwam achter hen de tram aangehold van Zaffelare-Lokeren; dé geleider van het tramrijtuig, klingelde en trompte; om de beidé voetgangers opmerkzaam te maken, wat echter niet baatte. De slachtoffers waren in zulk druk ges.prek dat zij daar niets van hoorden,misschien ook wel door hun ouderdom. De tram geleider, ziende dat. zij niet uitweken, stelde dan alle pogingen in om zijn rij tuig tot staan te brengen, doch vruch teloos. Toen de tram eenige centimeters van hun af was, keerden beiden zich. om en wilden wegspringen. Zij werden helaas» gevat en moesten op slag dood geweest zijn. De pijp en de klak van De Fré wer den een drietal meters weggeslingerd en een been bleef onder een der wielen van het tramrijtuig zitten. De vrouw moet een hevigen slag op het hoofd ge kregen hebben, want de hersenen lagen midden de tramlijn. De gendarmen per telefoon verwit tigd waren eenige minuten nadien ter plaats en stelden het eerste onderzoek in, terwijl men de komst van het par- ket afwachtte. Ook dokter Dierinck wasi spoedig' ter- plaats doch alle geneeskundige hu Lp was vruchteloos;. de Siteehén naar dé inenschen welke met cen paar .meter, voor de reeds verbazing zijne dwaasheden aankeken. mende tram. aanko- Men trachtte vruchteloos een einde te stellen aan zijne, onzinnigheden. Tot eindelijk de pompiers opdaagden, wel ke door list den man» op een platform lokten dat op de koer Van het huis uit geeft. Twee pompiers klommen met Al wat de geleider, den h. Kamiel Timmermans van Meerbeke ook aan wendde om een ongeval té voorkomen was vruchteloos;. Elpers werd gevat door den steenwer ker. Met verscheurde kleederen en een eëne ladder op het pl'at'forjn 'en. slaagdenw<m<Je aan het h0«fd werd de on- er niet zonder moeite in den zon er i 8'; van on(ieT het zware voertuig vast te grijpen. De£e wasi een 1IVW0Rero-ehaald. rip'p sfraaf Louis V 37 iaar oud,.welke 15 aan achtèrvolgingswaanzin leed. fflj De heer Lonis Rapsat, w.sselagent le werd naar het Bru.gmannhosipitaaï over gebracht PRATIC POLISH doet de gepolijste meubelen blinken Vliegtuig van den Duce door den bliksem getroffen. Op de lucht weg van Rome naar Sal erna is het .vliegtuig van Mussolini door den blik sem getroffen. De bliksiem sloeg in de antenne, zonder evenwel schade aan te richten. Alleen de marconist werd be wusteloos geslagen. EEN GEVAARLIJKE KRANKZINNIGE TE BRUSSEL^ Zondagmorgen rond 3 uur werd de Metselaarsfraat le. Brussel in beroering gebracht door de eigenaardige handel wijze van een man, welke op het dak Van een huis gekropen was en de Man door tram gevat te Pamel Zaterdagnacht deed zich aan dé «Bel le Alliance» te Pamel een smartelijk ongeval voor. De tram welke om 12 u. 20 aan de Ninoofsche Poort te Brussel vertrekt, kwam juist de wisselnaald uitgereden, toen uit de, richting van Ninove de werk man Petriis; Elpers pit de Pfofetensitraat te Pamel, per fiets kwam aangehold. Elpers, welke min of meer onder den invloed van den drank bleek te verkee- zwenking en viel op de tramsporen, op schouw bejgon af te breken. Hij wierp ren, maakte plots! een zonderlinge 37Sfte Vervolg. Maar hij sprak zich zooveel ïho lijk moed toe.. AVel'dra reed hij het ruime slotplein op. Toen hij van 't paard steeg, scheen ■'r, hem toe alsof de stalknechts) hem buitengewoon aandachtig beschouw den wellicht hadden zij iets verno men omtrent de oorzaak van zijn lang wegblijven van het slot. Hij zag hen met elkander fluisteren en verwonder de zich daarover. Hij begreep evenwel dat een. gedeel te der waarheid aan de dienstboden was bekend geworden. En zij hadden werkelijk ontdekt dat hunne jonge meesteres op den armen visscherszoon verliefd wasi. Meer wisten zij niet,maar dit was voldoende om hun eenvoudig gemoed met verbazing en bewondering te vervullen, en zij behandelden den jongeling met meer eerbied dan vroe ger, want zij wisten niets van de don kere wolken die dreigend boven zijn hoofd hingen. illenry ging, zooals hij gewoon was, door de groote poort het slot binnen, en de eerste persoon dien hij ontmoette, was Is id o ra. Zij slaakte eenen kreet t,ocn zij hem zag, en zonder aan haren vader te denken, ijlde zij naar hem lo; en vloog hem om den hals. Écn onuit sprekelijk zalig gevoel deed Henry's hart lievig kloppen, toen, hij besrpeurde dat hare liefde voor hem niet. veran derd was, en vergetende dat zij op deze plaats licht gezien konden worden, Oudenaarde, welke op het oogenblik van het ongeval kwam aangereden stel de zijn au,to ter beschikking van het trampersoneel om Dr De Beenhouwer en Z. E. H. Janssens, pastoor, te Pa mel, bij te halen. De hijgeroepen dokter kon zich over den toestand van het slachtoffer nog niet uitspreken en deed het naar de ou derlijke woning overbrengen. De rijks' wacht van Ninove kwam ter plaatse en stelde het (gebruikelijk onderzoek in. Eerst met een drietal uur vertraging kon de tram zijn weg naar Ninove "voortzetten. Zondagnamiddag vernamen we dat het slachtoffer aan de beterhand was en dat zijn overbrenging naar een kli niek niet noodig werd geacht.. 't Is dank aan de koelbloedigheid van den geleider dat hier geen doode valt te betreuren. sloeg hij insgelijks- zijne armen om de lieve gestalte. God zij geloofd dat ge leeft en weder hier zijt, fluisterde Isidora,het hoofd oprichtende en haren geliefde in het gelaat ziende. O Isidora, sprak de jongeling diep bewogen, riiijne redding van eenen vreeselijken dood, op het oogenblik toen ik alle.hoop had opgegeven, ver oorzaakte mij niet half zooveel vreugde als dit bewijs uwer liefde mij schenkt. Ik dank u daarvoor, mijne geliefde, mijn lalles' 't Maakt u dus werkelijk gelukkig mij weder te zien Ja, gelukkiger dan eenige aard- sche vreugde mij kan maken, lispelde Isidora, en terwijl zij dit zeide, vleide ze haar hoofd aan des jonge,lings borst. In dit oogenblik trof het geluid van naderende voetstappen hun oor, en toen hij zich omkeerde, zagen zij den markies op een paar schreden afstond. Op zijn gelaat stonden verbazing en misnoegdheid te lezen. Isidora staakte eenen zachten kreet en omklemde des jongelings arm, terwijl Henry zijne gedachten weer trachtte te regelen.De markies was de eerste die het zwijgen verbrak. Ik zag u komen, mijnheer, sprak 'hij op ijskouden toon, en hoopte de ■eerste te zijn die u hier zou ontmoeten maar ik zie dat men mij is voor ge weest. Ge zult mij zeer verplichten, als ge mij dadelijk wilt volgen. - Vaarwel Ik blijf de uwe fluis terde Isidora den geliefde toe. Henry was geheel in verwarring.Hij zag den smartelijkon trek op Isidora's stchoon gelaat, maar kon niet langer BRAND te Oost-Roosebeke Zondag morgend om 7,45 ure toen eenieder zich opgeruimd door het thans heerschende zomerweder ter kerk be gaf, kwam plotsi klaroengeschal ge naard met angstwekkend geschril der hulpvragende sirenen deze Zondagrust verstoren. Immers brand was uitgebroken bij H. Jan Ampe, landbouwer, nijveraar. w;onende wijk Ghinsthoek, op de hoeve genaamd «Stampkol». Het vuur werd het eersit bemerkt in het magazijn alwaar er een aanzienlij ke hoeveelheid kolen, cokes, wagens, karren en al het andere noodige alm ge borgen was. Boven deze plaats bevond zich, de duivenzolder waar er een 40-tal "huis- duiven gehuisvest waren. Dit gebouw is afhankelijk van de koeistal die ook de prooi der vlammen is geworden, doch waaruit de dieren gelukkiglijk gered zijn geworden dooi* toegesnelde buren. De schuur waarin zich sedert giste ren het versc.h ingehaalde hooi, alsme de 3000 kgr. ongedorschte veldvruch ten bevonden, is ook de prooi der vlam men geworden. Aan de andere zijde bevindt zich den ast waar ongeveer 10.000 kgr. sui- kerijboonen geborgen waren, welke met het gebouw vernietigd werden. Wat de aangerichte schade betreft, deze is tot nu moeilijk te bepalen doch voor den oogenblik mag zij ruim op? 225.000 fr. geschat wTorden. dralen om haar oog een paar bemoe digende woorden toé te spreken, want de markies stondniet ongeduld op hem te wachten. De markies ging hem naar zijne ka mer voor en sloot de deur zoodra Hen ry ook was binnengetreden. Hij noo digde den jongeling niet uit, eenen stoel te nemen, en deed dit zelf ook niet. Hij scheen nu weer bedaard,maar 't was eene gedwongen bedaardheid. -Mijnheer Fretart, begon ihij op afgemeten toon, 't is onnoodig dat ik in wijdloopige"vertakkingen zou tre den. Wat ik zoo' even heb gezien, heef mij alles volkomen duidelijk gemaakt Ik wil u niet berispen, mijnheer over hetgeen hier is voorgevallen, -maar! overwegen. Ge begint met wensich althans van u te vernemen wel- dat ge mij niet zult berispen, ke som gij genoegzaam acht, om ujv/at ge hier wilt te kennen geven Schadeloos te stellen voor het tijdver- bedoelt dat ik zoo vermetel was lies dat gij geleden hebt door het ge- bekoorlijke dochter te beminnen, ven van teekenlessfen aan mijne doch- vermeteler dit te bekennen, en ter. dochter dit zoo kon vergeten, Dei jongeling was niet zoo kortzich-j tig, om niet dadelijk de bedoeling van den markies te vatten, en de koelheid waarmede hij werd toegesproken, deed den hem aangeboren trots in hem ont waken. Als ik ui goed begrijp, mijnheer de markies», antwoordde hij op een zoo fijn beschaafden toon alsof hij zijne opvoeding aan een Vorstelijk hof 'had genoten, dan zinspeelt gij op eene be looning voor geleverde diensten. Zoo is het, hernam dc markies', onwillekeurig eenige verwondering verradende, want hij had verwacht dat dc jongeling zou beven en stamelen. Met die bedoeling heb ik u jrnjno diensten niet aangeboden, mijnheer de markies, vervolgde Henry. Ik meende alleen hier een verblijf te vinden zoo lang gij wenschtet dat ik uwe dochter onderricht gaf. En hoe hebt gij haar onderricht gegeven riepi de oude man bitsig. Naar mijne beate krachten, mijn heer. En waarin hebt ge haar onder richt Ge hebt getracht hare liefde le winnen... Ge hebt... Mijnheer de markies, viel de jon geling hem in de rede, terwijl een blos van verontwaardiging en gekrenkten trots zijn gelaiat overtoog, ge spreekt in overijling en zonder uwe woorden te te zeggen Ik weet ge uwe nog uwe mijne .iefde te beantwoorden. Maar ik moet ;i zeggen, mijnheer, dat die beteekenis mij onwillekeurig is ontsnapt. Met alle krachten heb ik gestreden tegen het gevoel, dat in mijn hart was ontwaakt ik wilde er tegen waken,dat haar beeld zich in mijne ziel plantte ik beproefde talles daartegen. Maar juist toen ik het hevigsit tegen mijn gevoel kampte, werd ik erdoor over wcldigd.Ook toen nog was 't mijn voor nemen mijn geheim voor mij te houden en deze plaats te ontvluchten, doch het lot heeft het anders gewild. In een oogenblik toen ik mij zeiven niet meer meester was bekende ik mijne liefde niet omdat ik op wederliefde hoopte maar alleen om te verklaren waarom ik treurig was en waarom ik dei na-, bijheid uwer dochter wilde ontvluchten. En ook zij bekende mij hare liefde» toen was 't mij onmogelijk haar le verlaten. Ik kan mijn leven opofferen, maar ik kan me niet het hart uit den boezem rukken en het van mij werpen, want haar hemelseh beeld woont er in. Doch laat ons er niet verder over spre ken. Ge kunt mij uw huis ontzeggen, maar hebt geen recht mij te berispen. Ik ben er aan gewoon in de koude,lief delooze wereld teruggestooten te wor den ik weet reeds lang dat ik vijanden heb, en 't zal ook niet de eerste maat zijn dat ik lijden moet. De markies zag den jongeling aany zijne lippen beefden. Hij was door die laatste woorden zeer getroffen, want er, lag iets in de manieren en in de woor den van den jongeling, dat hem ver baasde. En dan zijn gelaat Hoe spra ken de mannelijke ernst en de edele uitdrukking er van in zijn voordeel. Ge zegdet dat gij vijanden hebt sprak de markies na eenige oogenblilc- ken. i Bewijzen de gebeurtenissen don laatste dagen dit niet voldoende, mijn-f heer vroeg Henry haas,tig. 'i schijnt waarlijk zoo. Maar wié/ zouden uwe vijanden zijn De jongeling aarzelde. Eerst was hij' voornemens zijn vermoedens voor zich[ te houden, maar spoedig besloot hij ze( vrijmoedig te openbaren. \t Vervolgd

De Volksstem | 1935 | | pagina 2