11 DE DULDEN SPORENSLAG Opgepastvoor het «Vernis» De snelste Trein ter Wereld Ouldensporenherdenking te Bambrugge Kerkstraat, 9 en 2i Aalst Telefoonlij. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag JOU 1935 Om de Vletgf JUJL.IDAG De Minister van Financiën Bij 't einde van 't Schooljaar. Koloniale Loterij XXXXIa JAARGANG lUMMEH |5Q Publiciteit, builen het Arrond, AAL SS Li Agentschap HAVAS, Ado.If Milaan 13, te Brussel Rue. de Richeleu, Parjis, Bank Buiding-Kingsway,, 20 Londrest W. 0, 3. ££355 H. Pi us |Zou op 4,00 Zon af 75 2§ E V. M. 16 L. K. 22 De legers rukken aan en stormen op elkaar Het zindert door de lucht van pijlen heen en weer, De bodem dreunt en davert van de paardenschaart En moed en overmoed staan tegeneen te weer Schild tegen schild, man tegen man, en slag voor slag Druk drummend in een kolk, de drommen drijven aan Waar duizend armen slaan en grijpen naar de vlag Daar duizend weren af, bestormen en weerstaan. De gouden standaard staal gevest als in een rots Van borst en beukelaarvan lijf en lijk en zwaard In 't midden van den str ijd en ivapperklappert trotsch De vaandrig klemt de vuist en spotlacht onvervaard Ze willen allenrecht, ze zwoeren hunnen eed. De zonne schiet alom haar schichten spotgezind, En zonnig zijn de schubben van zijn pantserkleed Dab aller oog zich staart in al die zonnen blind De pijlen mikken al een eender eenig doel, De zwaarden zwaaien al een vuigen vijand neer In aller harten brandt éénzelfde grootsch gevoel Zij willen weg den Leeuwen Zij den Leeuw in eer. De krijgers snuiven bloedde paarden zweeten schuim, Het galmt en ivedergalmt van Vlaanderen den Leeuw», uMontjoie ct Saint-Denis*. Daar schalt opeens door 't ruim, Na 't brallen van een vloek, een luid triomf geschreeuw,,, Jn s vaandrigs gorgel trilt de doodelijke pijl, En langs zijn pantser druipt zijn bloed, robijnen rood Zijn tanden knarsen stuk, zijn lippen persen kwijl Hij valt... slaat met zijn knots een laatsten vijand dood, In andrc vuisten rijst de standaard met de knots, Een volk slaat om den Leeuw in trouw gelid geschaard Onoverwinbaar groot en eeuwig, sterk als rots, In eeuwig jong geloof, te weer met ziel en zwaard. Albert BAEYENS. Méér clan 600 jaar geleden had hij plaats. En toch blijft zyn aandenken frisch in het geheugen van ons volk. Veel andere even gewichtige, wellicht tragi scher gebeurtenissen zijn sedert 1302 voorbijgevaren, doch bijna uitgewischt of nauwelijks leesbaar nog in het geschied boek van het Vlaarasche hart. De hard handige regeering der machtige Boer- gondiërs, de godsdienstoorlogen onder de Spaansche landvoogden, de Brabant- sche omwenteling tegen de willekeurige verordeningen van kcizer-filosoof Jozet II, de Boerenkrijg tegen het Fransche schrikbewind, de revolutie van 1830 ver mochten niet Vlaanderen's roemrijk wa penfeit, 't welk den landhongerigen Franschen koning Philippe den eetlust benam, van het voorplan te verdringen Er werd wel beproefd dat schitterend zegeteekeu neer te halen en de reuzen gestalten van Breydel en De Coninck tot de gewone menschenmaat terug te brengen. Men deed beroep op de nuchtere geschiedenis, die de zege van Groeninghe van haar legendarischen opschik zou ontdoen. De onbetrouwbare Fortuna en de trouwloosheid der Vlaamsche Poirters, had de ridderlijk heid der Fransche Bloem verschalkt. Maar de bedoeling schemerde door men wilde vreemde eer redden ten koste van eigen grootheid. Vervolgens trachtte men het ideaal van pen fier volk «vrij er onafhankelijk te zijn» te kleineer en tot een strijd van hebzucht en haat, een klassen- of rassen- strijd of zelfs tot een middeleeuwsch ge kibbel tusschen twee grafelijke geslach ten. Laat de Fransche geschiedenisboe ken den Slag der Gulden Sporen dood zwijgen of zijn wereldbeteekenis herlei den tot een feitje .van plaatselijk belang! Maar noch de strategie, noch de sociolo gie, noch de politiek, noch gelijk welke gewillige wetenschap lukte er in het Vlaamsche volk ziju oude, geliefde ver eering voor de heldeu van 1302 te doen vergeten. Zoolang Vlaanderen Vlaande ren zal blijven, zullen de Gulden Sporen aan 't gewelf van zijn dankbaar geheugen blijven hangen en schitteren 1 Tot zooverre dat Koning Albert, roem rijker en zaliger gedachtenis, niets be ters vond om de geheime krachten van zijn Vlaamsche onderdanen tegen den overweldiger te mobiliseeren, dan een beroep te doen op 1302 Vlamingen, gedenkt uwe helden van J302!» De Koning had niet misrekend. Die wek roep doorschokte LetVlaamsch gemoed zij sprongen recht en deden hun plicht, edelmoedig, heldhaftig, tot het uiterste En nu, niettegenstaande hun vier-jari- ge ingegraven wacht aan den linkeroever van den Yzer, niettegenstaande hun 80% geleverde menschenmateriaal, niette genstaande overwinning, bevrijding en zegepralende intocht, zie onmiddellijk na dien wereldkrjjg duikt weer op en prijkt ia nieuw vergulde letters 1302. Zonderling feit! Wonder verschijnsel 1 Wat heeft dit te beduiden Ons volk eerbiedigt, huldigt eu gedenkt dankbaar zijn jongens gesneuvelden, verminkten en alle dapperen van 191418, maar toch... ziet zelf de overlevende mannen van aan den Yzer stappen de eersten in den stoet tot verheerlijking der helden van aan de Groeningherbeek..Zij, die streden voor de onschendbaarheid van hit no land, leggen hun lauweren neer voor het, standbeeld van hen die streden voor de gaafheid van hun volk... Ligt er daar geen les te rapen voor sommigen, die zich nog illusies maken omtrent de ware gesteltenissen van het Vlaamsche volk En voor hen, die meenen dat alleen een vreemdeling ge trouw moet blyven aan het gegeven woord en voor hen die.., laat het mij zeggen met een spreekwoord «Heeren, wilt het wel onthouden, die do wet maakt, moet ze houden De viering van den Gulden Sporenslag blijft een verheugend verschijnsel, 't welk bewijst dat de geest der vaderen niet dood is, verre van daar maar dat hij voortleeft in ons ontwakende, moer en meer zich-zelf-bewustwordende volk, met zyn diepe verzuchtingen en aanhou dend streven naar gave schoonheid van eigen kuituur door eigen taal. Het Da- vidsfonds van Aalst, zet in een machtigen oproep zijn talrijke leden aan, om mee te vieren en te vlaggen op 11 Juli. Die bevlagging moet algemeen zijn uit eer bied voor het voorgeslacht, uit achting voor ons zelf... Wie kan er graten in vinden: is de 11® Juli geen nationale feestdag geworden 1... En op 14 Juli, onder de plechtige dankmis van 10 uren, danken wij, eens gezind en ééndrachtig, den Heer, waar van Rodenbach, zoo treffend getuigde God, onze Heer. Gij zijt de Heer der Heeren, Gij draagt de wereld op uw hand lacht Ge op een volk,het bloeit inroem en eeren Keert Gij uw blikken, 't stort in 't sand Danken wij God om de weldaad van het heldhaftige voorbeeld danken wij Hein om hetgeen wij nog zijn en bezitten; en bidden wij Ilem om de volle verwe zenlijking van wat wij hopen en waar voor wij strijden een gezond, ontwik keld, schoon volk te worden, God en zijn Kerk ter eere 1 O. S. ■te Brugge Door. toedoen van. de Kandelskamer en de kring- Hodie, te Brugge, heeft de heer Max Leo Gerard, minister van Fi nanciën, op Maandag 1.1., in het foyer van den schouwburg, eene spreekbeurt gehouden over het ontwerp Het Huis houden in het Land. De opkomst was bijzonder talrijk. Onder de aanwezige overheidspersonen is/tipten we aan: de heeren Baels, gou verneur der Provincie, Senator Van Hoestenberghe, burgemeester, Baron Wenrer de Grombrugghe de Lo-oring'he, voorzitter van de rechtbank, Vervaet, procureur des Konings, Prof. Dr Se- brechts, Majoor de Creef van het 13e Artillerieregiment, enz. De heer Van der Haert, voorzitter van de Handelsikamer, heette den heer minister welkom te Brugge en zag in zij.n bezoek een ^gpreele ondersteuning voor de bevolking uit Vlaanderen. Onder warme toejuichingen beklom de heer minister het spreekgestoelte en vatte onmiddellijk zijn .onderwerp Het huishouden in het land aan. De huismoeder, zoo zegde de heer minister, zou in den tijd voor niets ter wereld haar huishoudelijk budget overschreden hebben of eene s/om van een der posten afgenomen hebben om op een ander te brengen. Benevens deze regeling toestaat een ander middel voor de goede leiding van een huishouden in de overeen karnat, het geduld en de spaarzaam heid. De drie eigenschappen vinden wij ook bij de huidige Regeering. Voor de overeenkomst zoeken wij buiten alle partijbelang, de middelop- lossinigen die door elkeen bunnen aan genomen worden. Daardoor hebben wij kunnen verwezenlijken dat de saam. ho-origheid in de Regeering volkomen is spijts de aanwezigheid van advoca ten, professors, ingenieurs en oud werklieden. Welke bewijzen van geduld heeft de Regeering gegeven. Sedert, 30 Maart, dus siedert de deva luatie hebben wij de jammeriljke ge voligen ervan moeten louteren en te vens doen genieten. v-an de goede uit slagen. Onder de jammerlijke gevolgen dien de aangestipt de verhooging van de le ven-sduurte. Deze verhooging heeft zich niet voorgedaan en zal zich naar alle waarschijnlijkheid niet voordoen, door de werking van de handels nijverheidsgroepeeringen, door de vermindering van de inkomrechteh en van de fiscale rechten en ook nog door de omzetting van de renten. Voer het oogenhlik bedraagt de huur .van het geld op langen termijn 4.40 ten honderd. Wij streven ertoe dit percent te doen betalen, maar zulks hangt af van het land en van het vertrouwen dat het in zich heeft. Ook beoogen wij de omzetting van de provinciale en ge- meenteljke schulden. De heer minister geeft verder uitleg over de werking van de inrichting voor weder-disconteering- dat door de Re geering in 't leven werd geroepen. Het Land heeft het recht van ons te eischen dat wij steeds waakzaam zijn en ons programma zonder falen uit werken. Maar het mag niet vergen dat wij alles in een dag verwezenlijkeli. De heer minister had het verder over de spaarzaamheid, dat door den minis ter van Financiën moet worden beoe fend. Hij stipt enkele kleine bezuini gingen aan en laat terloops opmerken dat het niet altijd mogelijk is igiroote besparingen te doen. De heer minister heeft 'het verder over allerhande cijfers, der lasten die op zijne begrootingen drukken en merkt op dat hij een last van 861 millioen deficiet van zijn voor zaten beeft overgenomen. Hij heeft het verder over de aange brachte verbeteringen door de omzet ting, liet verminderen van de werk loosheid en de verhooging der fiscale inkomsten. Wanneer men de -balans/re kening maakt heeft men 410 millioen meer inkomsten dan op 31 Maart voor zien waren. Alles laat voorzien dat de begrooting voor 1936 in evenwicht zal gebracht zijn. De heer Gérard bewijst ten slotte dat de opofferingen die het land zich heeft getroost, reeds een gunstigen in vloed hebben gehad op den econo- mischen toestand van het land. De heer minster besloot zijne uit eenzetting met van zijne toehoorders de overtuiging te vragen dat de Re- Mieleke is 15 jaar oud geworden. Z'n ouders hebben hem 'n paar jiaren laten «voortstudeeren» want hij mag geen «doodgewone arbeider» worden zoo-als zijn vader. Mieleke zou het brengen tot bankbediende. Een paar dagen geleden heb ik Miele ke ontmoet, gekleed in grijs uniform. We drukken elkander de hand en [ver wonderd kijk ik hem aan Zijt ge geen bankbediende Jawel,... waarom Maar ge steekt in het pak van een autovoerder J,a., dat komt omdat ik een jaar of twee proeftijd moet doen vooraleer mijn betrekking op 't bureel in te nemen. En waarin bestaat die proeftijd Ik wijs de klanten de verschillen de winketten aan, hang de beurskoersen op, beantwoord de oproepingen van ver schillende bureelen, en ik hen het die 's morgens- de briefwisseling uitdeel. O'hi, oh, D|a,t isl 'n post van ver trouwen. Ja, dat doe ik met de bureelover ste. Ik scheur, voor hem de omslagen en klasseer de brieven volgens den diënsit. Heel wel, heel wel. Ik word mager hé Ja, ge zijt een beetje vermagerd sinds ge werkt. «Uw stiel» is! vermoei end. 'k Geloof U, 'k weet niet hoeveel keeren per dag ik de trappeïi moet op en af loopen om de verschillende papie ren v,an het eene bureel naar het ahde- Te te brengen, 'k Heb 's avonds meer lusit om op m'n bed te gaan liggen dan kinema te loopen. De gansche dag is het een koortsig doen en steeds roept men'zooals de vader en de 'moeder van Mie- U toe «Alleh, haast U». leke, door het vernis van sommige be- Efn... goed betaald L? jdrieglijke beroepen. K. HAJEE. Begonnen met 150 fr. 'n Heel fortuin, en d.a.arna De eerste jaren 20 tot 25 fr. ver hooging per jaar. Hoeveel zult ge dan verdienen vóór dat ge soldaat wordt -'k Weet niet, 500, 550 fr. mis schien. En maakt ge dikvfijl-s zoo'n wan deling door de stad Neen... dat isi verboden Maar de bedienden hebben altijd iets noodig," ge moet ze kunnen voldoen zonder U te la ten snappen. Doet ge 't niet, dan staat ge niet in hun gratie, zelfs niet fn die van den bureeloverste. Ik ging nu juist 'n pakje siigaretten halen voor 'n be diende. Dag Jan, ik moet .opschieten,; men kon me noodig hebben. -Dag Mieleke, alleh «haast U» I Ik ging verder en dacht nog veel aan Mieleke. Wat zal er van hem (geworden als hij vader zal zijn en slechts 750 fr. per maand zal verdienen Misschien zien we hem over 4 of 5 jaar weer, net jes gekleed omdat hij geen «.doodgewo ne arbeider is zooals zijn vader» maar die zelf niet genoeg verdient o,m het brood te verdienen voor zijn gezin. Weer een mislukte meer Jonge Vrienden, het geval van Mie leke isi niet eenig in zijn soort. De Kajotters aanzien het als een plicht hun toekomstige werkmakkers meer en meer te helpen en te leiden bij het kiezen van een stiel. En gij, ouders, laat U niét misleideh, De «Vliegende Keulenaar», welke se dert 1 Juli tusschen Berlijn en Keulien rijdt en den afstand van 580 Kilometer in minder dan vijf en een half uur af legt, is de snelste- trein van de wereld. Op den 254.1 kilometer langen af stand tusschen Berlijn en Hiannover be reikt deze trein zijn hoogstte snelheid van 175 kilometer. De gemiddelde snel heid van den trein tusschen deze beide steden bedraagt 132.57 kilometer. De gemiddelde snelheid van don «Vliegen den Keulenaer» op' de ganschen afstand Berlijn-Keulen bedraagt «silechts» 116.95 Kilometer per uur, daar de trein tusschen Hannover en Keulen Irerhaal- bereikt daarentegen een gemiddelde delijk stopt. De «Vliegende Hamburger» snelheid van 124.69 kilometer per uur. Deze snelheid wordt intussichen, zooals gezegd, door don nieuwen trein tusschen Berlijn en Hannover aanmerkelijk over troffen. ZONDAG 21 JULI te 9 u. 30, SO- LEMNEELE HOOGMIS in de parochia le kerk, Uitvoering van de «Misi ter eere van Christus Koning van Kanunnik VERHELST door het Ceciliakoor. Gelegenheidssermoen door E. P. Gal- lewaert. te 3 u. 30, namiddag in de schilder achtige- siteengroeve van STEENBERG, Openluchtopvoering van BAUDEWIJN VAN VLAANDEREN, Historisch drama in 5 bedrijven van Kees Meekel door de alomgeroemde groep Staf Bruggen (VLaamsch Volkstooneel) Feestrede door E. P. Gallewaert. Tusschen de bedrijven in Vlaamsche liederen op Phonoplaten. Het begin van het openluchtspel is; aangepast aan trein 2 u. 57 uit Aalst., uitstappen te Erpe-Meire te 3 Uu 08. De regelmatige autobusverbindingen zullen speciaal versrterkt worden. Fietsers worden uitgeooodigd van de bergplaats in «Steenberg» gebruik te maken. FOTO'PRIJSKAMPOm de KONINKRIJK BELGIE MINISTERIE VAN KOLONIËN Elfde snede. Grijze biljetten Toegestaan door de wet van 29 Mei 1934 ten voordeele van het budget van Kongo Voor de elfde snede, welke 50.000.000 frank bedraagt, zijn de biljetten! verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.C.D.E.H.K.L.M.P. In elke reeks zijn de biljetten genummerd van 1 tot 100.000. Aantal loten 113.305. Bedrag van de loten 30 millioen frank, verdeeld als volgt 1 lot van fr. 2.500.000 (door het lot aan te duiden onder de tien reeksen)'. 9 troostingloten van fr. 50.000 (toe gekend aan dezelfde nummers van de 9. andere reeksen). 5 loten van fr. 1.000.000 (door het lot aan te duiden onder de 10 reeksen)",. 45 troostingloten van fr. 10.000 (toe gekend aan dezelfde vijf nummers in dq 9 andere reeksen) 5 loten van fr. 200.000 (door het toe val aan te duiden onder de 10 reeksen);. 10 loten van fr. 100.000 (1 lot p. reeksjj 10 loten van fr. 75.000 (1 lot per reeks)j 10 loten van fr. 50.000 (1 lot per reeks;)| 10 loten van fr. 35.000 (1 lot per reeks)] 100 Loten v. fr. 10.000 (10 loten p.reeks)i 100 loten v. fr. 5.000 (10 loten p. reeks) 1000 loten v. fr. 2.500 (100 loten p.r.)' 1000 loten v. fr. 1000 (100 loten p. r.) 1000 loten v. fr. 500 (100 loten p. reek3 10.000 loten van fr. 250 (1000 loten per reeks)) 100.000 loten van fr. 100 (10.000 loten per reeks)]. De biljetten aan den prijs van 50 fr. zijn verkrijgbaar in de banken sn post kantoren, bij de wissclagcnten en aan de winketten van de Koloniale Loterij, 56 Gulden Vlieslaan, te Brussel. Geen fiskale afhouding op de loten. Trekking: 12 Juli te Bergen. twintigtal foto's handelend over de schilderachtige omgeving van Steen- 'berg, de wetenswaardige gebouwen, mo°iei hoeven windmolens en l and.-«s happen hoekjes van Steenberg, de s»h,lderaeh- wordt >an ied(M, rtie van n!Uuurschooa geering. met gansiche hart werkt lot de V" om«evi^f en de gebeurtenissen van houdl warIn aan bevolen. openluchtopvoering te veTeeuwigen. verwezenlijking van haar programma doen we 0 alle fotoliefhebbers beroep! Dcze brocl",T® (t'5,0 fr;'- ,e" ook tot welzijn van de gansche Belgische om doe| te nemen aan onze fotoprijs-parten voor het Openluchtspel (TO, 7, kamp begiftigd met prachtige prijzen. I® fr. vo°r V.r.B ers - Davidsfondsers De pas, verschenen brochure Mooi 5,fï-). verkrijgen bij O De familie De heer minister werd. warm toege juicht, waarna de heer Deschêpper, voorzitter van den Kring «Hodie» den, Spreker bedankte. Vlaanderen geillustreerd met Zio hiernevens. Clippeleer, Dries, Postrekening 410.571 en bij Frans Quintyn, Kwalen/tra at 16, Postrekening 310,6111 Bambrugge,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1