De Bestuurshervorming 14 Treurig versehljnsgl K.V.R.O. Kinderteest Geen prijsveihooeing der kolen op I Augustus De vsresnvsudigino in ous belastingstelsel De Wereldtentoonstelling 2xxxis jAAiiüAöa aiiMMfia 159 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zondag JIIU 1933 U031* onze Gnoeninghehelden V001* onze Yzenjongens Voor* den Wereldvrede Al wie vrij is, of zich vrij maken kan, Op HEDEN ZONDAG, naar SINT MARTINUS'KERK, om 10 ure, naar de Plechtig-e Dank» en Zielemis Ieder Kristen Huisgezin van Aalst, dat Vlaamsch oi Vaderlandsch voelt, moet er aan houden daar vertegenwoordigd te zijn. Na het Evangelie kanseltoespraak OVER en VOOR den WERELDVREDE. Een OMHALING zal gedaan worden door vier oud-strijders voor het Zielewerk der Gesneuvelden en Slachtoffers van den grooten oorlog Een heerlijke gelegenheid voor samenbidden, samenvoelen en samenwillen, tot Welzijn van ons Volk en de Eere van God De Laatste Training- KABINETSRAAD Publiciteit Luiten het Arrond. AALST} j .Agentschap, HAVAS, Adolf .Maxlaaii JL3, te Brussel 1*- Rue de Richeleu, Parjisi Bank Buiding-Kingswaj^ 20 Londrea, W. O. 3, H. Bonavcnturus Zonop4,03Zonaf 7,49 V. M. 16 L. K. 22 HEN DRACHT maakt MAC3HX in 1303 in 1014en ooit in 1935 UIT HET LEVEN. 't Gaat over de sport wellicht raadt ge dat reeds aan het woordje «training» Dat woord nu komt van «trainen», dat in 't Engelscli thuis hoort en bij ons bur gerrecht verkregen heeft om oefening te beduiden. Sport is aan de orde van den dag als een vloedgolf is ze door ons land komen stroomen en voert bijna ieder en allen mee in haar machtige strooming. Daarbij er is naar ieders goesting Best ook zoo, want waar de sportieven zoo talrijk zijn, is liet spreekwoord waarheid quot capita tot sensus zooveel hoofden, zooveel zinnen. Daar moet bevrediging mogelijk zijn voor elke meug. Booze tongen sparen nochtans dikwijls hun venijn niet tegenover de sport, als ware het echt iets immoreels Ach, kom, usus non est abusus een goed gebruik is toch nog geen misbruik, En wordt ieder dan niet aangetrokken doorzijn eigen lust 1... Dat wist Virgi- lius, de latijnsche dichter, reeds in ver zen om te zetten «Trahit sua quemque voluptas», ik zal dat gaan uitdrukken met ons gekende spreuk Ieder heeft zijn zwak, en 's menschen lust is 's men- schen levou. Kijk maar even hoe veelvuldig de sportliefhebberij zich openbaart. Daar is golfspel, hardloopen, hockey, paard rijden, roeien, schaatsenrijden, skitoo- pen, springen, tennis, voetbal, zeilen en wielrijden En dan heb ik ze nog niet al vernoemd. Het laatste oogst echter het meest succes, maar heeft het ook het hardst te verduren En op den keeper beschouwd, daar schijnt toch wat euvel aan verbon den, bijzonder wanneer het gaat over reuzenkoersen als een «Bordeaux-Parijs» of als de actueele «Tour de France». Maar kom, spuwen we nu geen gal, en zetten we voor dit moment den bitteren edik maar aan kant 1 Want ja, daar zitten ook nog wel prachtjongens in die bonte menigte van «assen», prachtman- nen. niet alleen naar het taaie, sterkge- spierde. met uithoudingsvermogen fel gedoleerde lichaam, maar ook naar de edelheid van hun hart, en de schoonheid van hun jeugdige ziel en dat is meer! Kijk, dat zal nu veertien dagen, zoo omtrent geleden zijn, hoe ik heelemaal toevallig in kennis kwam met een van hen den man van den dag, de hoop van de Ylaamsche sportliefhebbers, de fier heid van de brave Den der windekenaren., ik zal hem maar noemen Edgard De Caluwé. Dién Zondag was hij al vroeg op de boen Met gezwinden tred, met vasten stap beklom hij de lange reeks treden van den arduinen trap die naar de paro chiekerk heen leiden. Ik sprak met hem een prachtjongen in den vollen zin van 't woord.., met een ziel, edeler nog en schooner dan zijn flink gebouwd lichaamsgestel Hij was er al vroeg, wel een half uur voor de H. Mis begon hij zat daar, ernstig en innig vroom, met den eenvoud en de gods vrucht van een kind, zag ik hem tot de Communiebank naderen, en terugkeeren met de blijheid op zijn open, frisch ge laat, om den God onzer Autaren die ne derdaalde in zyn gevoelig, en toch sta len hart Lang zag ik hem in zijn God verslonden, en verder gedurende de H. Mis met een vroomheid die iedereen stichten moest, bad hij, en luisterde naar de preek. Toen, ook heel toevallig, kwam ik het te weet Waarom hij nu gekomen was maar den Donderdag daaropvolgende be gon de vermaarde Ronde van Frank rijk ou hij, de koene lijder, wilde eerst nog eens den God der sterken ont vangen en Zijn zegen., alvorens te starten. Ieder bewondert hem op zijn stil en vreedzaam dorp, ieder is hem sympa thiek oiü zijn mooie prestaties in de wie lersport, maar allen achten en waardee- ren hem, want zelfs naar het getuigenis der Eerw. Heeren Geestelijken Edgar is een deugdzame, een stille vruchtige jongen 1 Toen kwam mij ook nog de herinnering te binnen aan een van de vele sterren, die Edgar zyn voorgegaan en vroeger schitterden aan het wielerfirmament Let is de door de sportieven zoo welbe kenden Maldoghemnaar Maurits De Wae- le. Hij ook was een eenvoudige, maar diepgeloovige jongen. Veel koersen en ritten had hij reeds op zijn actief, maar nu al met eens de groote onderneming, hij wilde dit jaar (1929) de «Ronde van Frankrijk» mêetoeren. Zekeren morgen kwam hij aan een der Eerw. Heeren Onderpastoors het grootsche plan mêe- deelen 1 Als training ben ik zinnens per fiets naar het genadeoord van Maria te Lourdes, te rijden 1 Een uitmuntende voorbereiding, juichte de jongen 1 Ik ga aan 0. L. Vrouwken den zegen vragen en het succes Maurits reed er heen 1 hij bad en smeekte vurig, en kwam terug per fiets, met Moeder's zegen begunstigd naar Maldegem. Dat was in het voorjaar, bij de eerste lentedagen. In den zomer die er op volgde, startte hij mèe, vol hoop en betrouwen, in de fameuze Ronde. Hij zette prachtig aan, kwam aan de leiding en bleef er aan. Maar bij eiken rit, onder de brandende, verzengende zon zag men den dapperen jongen moedig doortrappen 1 het zweet bolde hem van het hoofd... het stof maakte zijn gelaat onkennelijk... doch ais een glinsterend zilveren sterretje dat aan een even glinsterend kettingje vast hield, bewoog zich iets op zijn borst bo ven de gele trui... het vloog heen en weer als de weerslag van Maurits inspan ning, dat zilveren glanzend sterretje was het medalietje met de Lieve Vrouw van Lourdes, welke hij van zijn bedevaart reis had meegebracht en om den hals hing by den start Wanneer de Maldeghemnaar als roem volle overwinnaar een maand later Pa rijs binnenstormde... wanneer ontelbare bloemengarven hem werden aangeboden, de muziekkapel het Belgisch nationaal lied aanhief... en zijn enthousiaste sup porters hem op de schouders in triomf ronddroegen... toen heeft Maurits devoot zijn medalietje genomen eu er met war me kinderliefde op neergedrukt den kus der dankbaarheid voor Haar die hem zichtbaar had beschermd en door dui zend gevaren van onkans en mislukking gebracht had ter zegepraal 1 En wanneer hij in 't bezit kwam van de talrijke dui- zende Fransche franken, waarachtig niet te misprijzen voor een jongen uit het volk die weet dat geld winnen zweeten en moeite kost, dan zal hy er wel iets van genomen hebben voor de H. Maagd van Lourdes l Ook zy die aan sport doen kunnen vooraanstaande zielen zijn en meer onze achting en genegenheid verdienen om de reinheid van hun leven en het diep ge loof dat woont in hunne ziel, dan om de reuzenprestaties in eindelooze ritten. Die de sport liefheeft en beoefent, be nuttigt een geschikt middel tot lichame lijke ontwikkeling, als ze ten minste binnen de grenzen van het redelijke blijft 1 Maar hij vergete niet dat hij ook zijn ziel dient te trainen in taaivolle oefening tot verovering van alle christe- ne deugden..en dat in elke sport de laatste training moet zijn naar het voor beeld van Edgar en Maurits, den zegen vragen van den Goeden God, Die 't al bestuurt en leidt... en de bescherming van de Beste der Moeders. Daarin ligt een waarborg van veilig heid daarin put ook de sportman de rijkdom voor zijn zieleleven en het on derpand van den zegepraal in een ande-, ren belangryken wedstrijd, namelijk dezen die beslissen moet over onze eind-j bestemming 1 Dbnderzoon. Wanneer de overheid 't is gelijk wel ken maatregel voorschrijft met het doel het uitstallen van onzedelijkheden te gen te gaan, dan i$ 't als wordt aan de liberale en socialistische bladen een or dewoord gegeven, h>un gebiedende den maatregel te beknibbelen en de overheid belachelijk te maken. We noemen dit een treurig verschijn sel, dat eng te denken, geeft over de mentaliteit Naar 't Sportpaleis van Antwerpen Wanneer Op Donderdag 18 Juli, om 2 u. 30. Is 't voor een boksmatch .i Til- Schmeling» [Voor 'n worsteling van Gerstmans Voor 'n koerei van Pijnenburg-Wals? Bijlange niet Dat is niets, in verge- elkè'"die anti-katholieke Ujkin® mel wat er dien daS te zien zal middensi kenmerkt, 't Is alsof en libe-}21^^ Taliën, en socialisten, het publiek kren-'°'c" 1S er 11 boksmatch, ja, wel ken der eerbaar- en zedelijkheid toe-|?0 boksmatchen in eens En toch is er schouwen als doelmatig propaganda-* J 'en va'n mannen nog middel ten gunste van hun politiek straffer dan al de tegenwoordige «As* fSjtreven. Dit aanvallen in 't belachelijke trek ken is bij die bladen weer eens schering en inslag geweest" naar aanleiding van den omzendbrief, onlangst door den heer minister van Binnenlandsche Zaken gestuurd naar de overheden der bad plaatsen aan onze kust, waarin heer du Bus de Warnaffe die overheden herin nert aan zekere voorschriften betref fende het beteugelen van alle onzede lijk vertoon. Slechts één liberaal (blad had deff moed den minister goed te keuren, na melijk het orgaan van staatsmimster Mas-son, «La Province» van Berigen. «We zijn niet preutsch, maar we vinden dat het past zich eerbaar aan te stellen en in te gaan tegen de grillen der naakbiooperij, welke men ten onzent heeft willen bevorderen. Dat is, ten "ffïïhste, deftige taal, waar anti-katholieke confraters! van «La Province» een lesje mogen aon nemen. V.-sekretariaat 2, Antwerpen. Voorstellen ingediend bij den eeirste-mi nister Eerste minister Van Zeeland heeft Vrijdagochtend een onderhoud gehad met den h. Doutrepont, sekretaris van de socialistische centrale van openba re diensten, in verband met de aange kondigde bestuurshervorming. Men weet dat de Kabinetsraad een ministerieele kommissie heeft aange steld om die zaak aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. Met het oog daar op heeft de h. Doutrem-ont een schema van hervorming voorgelegd aan den eerste minister. Die hervormingen omvatten o.m. voor alle staatsbesturen, centralisatie van de pensioenen tot één enkelen dienst, en opheffing van de verschil lende weduwe- en weezenkassen; cen tralisatie tot één enkelen dienst van de weddediensten en uitkeering van alle wedden en loonen door toedoen van de poistchek'-s; eenmaking van de diensten voor drukwerk; in elk departement af zonderlijk centralisatie van de diensten voor personeel en algemeene zaken; be perking van de verzending tot een en kelen dienst; idem wat betreft de be- twisite zaken. (Wat aangaat de technische diensten wordt voorgesteld de resultaten en de decentralisatie ervan te onderzoeken. Hetzelfde geldt voor de buitendiensten. Het socialistisch personeel acht ver der noodzakelijk: verbetering van de lokalen modernisatie van de werkme thodes, pensioenverleening op 60-jari- gen leeftijd, afkondiging van een sta tuut van het personeel, dat regeleïi zou de aanwerving, de aanschrijving, de bevordering, de persoonlijke aanspra kelijkheid en de 'rechten en plichten van de beambten. Men stelt ook voor, de inrichting van één enkelen personeeldienst waarvan de bevoegdheid zich zou uitstrekken tot alle ministeries <en zorgen zou voor een doelmatiger verdeeling van overtollig personeel; de vereenvoudiging van de loon- en weddebarema's thans ten ge tale van een 600 en die teruggebracht zouden moeten worden tot 15, ten hoog ste 20. Hervorming van het tuchtre- glement met dien verstande dat er te- gensprekclijke onderzoeken zouden voorzien zijn, de rechten van de verde- Zie hiernevens» sen». Daar zijn de mannen van de Ron de van Frankrijk nog «niks» tegen K. V. R. O. geeft daar een prachtig feest met... smulpartij Vroeger had dit feest plaats in het Rivierenhof,doch telkens haalden we daar een nat pak. Nu zitten we zeker droeg, al regent het... kattensteerbem I De inkom is gratis, doch... er is 'n prijsuitdeeling van 3.000 kinder- en jeugdboeken ons door de uitgevers; geschonken en die ten deel vallen aan de genummerde kaarten wier getallen eindigen op de cijfers die... uit het zakje komen En moest het geluk ons niet gunstig zijn, dan hebt ge toch nog 'n heele namiddag plezier en twee volle handen... koekjes en chocolade I Haast U genummerde kaarten aan te vragen, want door het aanschuiven aan de winketten zoudt U het begin van het feesit misschien moeten missen 1 Kaarten te verkrijgen op' het K.V.R Minderbroedersstraat Leve het Kinderfeest van K.V.R.O. Dank zij de talrijke protestverklarin gen bij de Regeering tegen alle nieuwe prijsverhoioging der kolen, in het voor uitzicht gesteld tegen 1 Augustus aan staande, wordt thans gemeld dat deze verhooging niet zal worden toegepast. De stijging van de prijzen der nij verheidskolen, om slechts van deze laatste te reppen, isi trouwens sedert eenigen tijd vrij belangrijk- geweest. Voor zekere kwaliteiten mag de verhoo- ginigi zelfs aanzienlijk worden genoemd. Ziehier enkele voorbeelden Mager igruis in December 1934 geno teerd tegen ongeveer 20 frank, gaat n<u van 41,50 tot 53 frank. De 5/10 mm., kwart vet, noteeren nu 85 fr. en komen van 60 frank. Voor de 5/10 mm. magere i9 het verschil nog aanzienlijker. In half-vet, gaan de 0/10 «m.m., die tegen 50 frank werden verkocht, nü 73 frank. Na dergelijke algemeene prijsiver- hooging, was de aanmatiging der mijn- bazen om op 1 Augustus de pTijz«en an dermaal op te drijven, werkelijk niet te rechtvaardigen. Nationaal bureel tegen werkloosheid Meerdere opbrengst der belastingen Diplomatieke onderhandelingen me* Sovjet-Rusland De ministers hebben Vrijdag te 4.30 uur eene vergadering gehouden ondefl het voorzitterschap van M. Van Zee land. Een ontwerp van Kon. Besluit werd goedgekeurd waardoor een nationaal bureel v.oor werkverschaffing en tegen werkloosheid, wordt opgericht. De minister van financien heeft me degedeeld dat de opbrengst der belas tingen voor de maand Juni voor "waÜ betreft de tolrechten, accijnsen re gistratierechten en taksen, 53 millioteii frank meer hebben opgebracht,dan wag voorzien. Sedert 1 April werd 200 miljoen fr. meer ontvangen dan men had verwacht. •De raad werd op de hoogte gebracht van den toestand der dipta&atieke on derhandelingen welke gevoerd worden met de Sovjet-regeering. Een oplosejing i-s nakend. De volgende kabinetsraad zal a. s Dinsdag gehouden worden. Vergadering der Commissie De commissie tot vereenvoudiging der wetten in zake belasting, vergader de Donderdag morgen in het ministerie van financien, onder het voorzitter schap van burggraaf Van de Vijvere. M. Max Leo Gerard woonde de verga dering bij. Verslag werd uitgebracht betreffende het gevolg dat gegeven werd door het Beheer en de Regeering aan de voor stellen gedaan door de commissrie,voor stellen waarvan meerdere werden aan genomen. De commissie heeft vervolgens ver scheidene vraagstukken onderzocht be treffende dewelke er nog geene beslis sing werd getroffen door de regeering. Besloten werd deze kortelings te on- I derzoeken in verband met de voorbe reiding van de begrooting 1936. De vergadering werd besloten met eene hulde gebracht door den minister! van financiën aan de bedrijvigheid der commissie. diging gewaarborgd en een tuchtraad in elk departement afzonderlijk zou ze telen. Men dringt ook aan op de oprichting van een hof voor betwiste zaken, dat uitspraak zou doen over geschillen van het bestuur zoowel met partikulieren als met beambten en het rekenhof; de voorbereiding, elk jaar, van de rijksbe- lansen; de geregelde afkondiging van een staat van de Schatkist, naar het voorbeeld van wat de Nationale Bank doet; de mogelijkheid voor het Reken hof om ter plaatse toezicht uit te oefe nen; de vereenvoudiging en de moder niseering van het Rekenhof; tenslotte ook de vereenvoudiging van -het belas tingswezen en van de formaliteiten. De eerste-miniisiter heeft zijn instem ming betuigd, met verscheidene van de opgeworpen punten en beloofd de voorstellen over te maken aan het be perkt ministerieel komiteit te Brussel PROGRAMMA. Zondag 14 Juli 1935 Congres der Liberale Syndikaten. Congres der Katholieke vroedvrou wen Gongres der Beenhouwersv Bestendig Muziekfeest. Kinderrijk Marionettenschouwburg, Vogelkooien. Allerhande spelen. Alberteum: Doorloopende vertooning vanaf 11 tot 20 u. Planétarium: Voorstelling om de 43 minuten. Laafcstie voorstelling te 23 WleviiS|ie Pteleiis: Kunstprogramma.' Modelstation. 14-20 u. Doku- mentaire films. Katholiek Leven. te 14 u. Zang- concert. Eeuwfeeststadiuim te 15 u. Athle- tiekwedstrijd. Te 16 u. Optocht der Beenhouwers; en Spekslagers. Feestzaal. 17 tot 19 u. Ontvangst' der Fransche Studenten. Oud-Brussel. 14 tot 18 u. Flo- bertschieting. Volkswedstrijd: Wed strijd voorbehouden aan demest 9 4' tot 14 Ui. Schieting op staande Wip. Kampioenschap. 9 tot 19 u. Schie ting op Liggende wip: aan dames voor behouden. f 10 tot 18 u. Bestendig muziekfeest oip het Balieplein. 18 u. Akrobatisich feest. 17 tot 18 u.y Wandelconcert. 22 u. Nachtfeest, op het Balieplein, daarna volksconcert en Wandelconcert,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1