17 Het Provinciaal Ccngres van liet Verbond van Volkstuinen te Sntteyem 0, L, Yroaw vaa den Scapulier Missienieuws Verdeeldheid in de "Action Socialists, Kerkstraat, 9 en 21 Aalst Telefoon i 14. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Woensdag JULI 1935 Auto-ongeval van den Kanselier van Oostenrijk De Stoet der Reuzen te Brussel '&XXXIê JAARGANG; NUMMER (Publiciteit buiten, het Arrond. AALSÏ Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan JL3, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis. J3ank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Alexius Zonop4,06Zonaf7,47 L. K. 22 N. M. 30 Als men spreekt vaa nen scapulier, 't is eerst eu meest ven het bruine schou derkleed vaa O. L. Vrouw, gezegd vaa den Carmelusberg, eü 't is dit Maria- kleed dat we allea moetea dragen en eeren. De HH. Boeken wijzen op de schoonheid en vruchtbaarheid van Car- xnelberg. En de christene godsvrucht, sedert lang erkent in Carmel, een zinne beeld der H. Moeder Maagd. De Carmelberg met de zeegolven die hem als gezichteinder dienen, zijn hel dere en schitterende hemel, zijn groen struikgewas, zijn lentebloemen, doet opwellen in den geest het gedacht der schoonheid en in het hert de gevoelens van vreugde. Wanneer Isaias de Profeet, de schoonheid van den Messias die ko men moest, wil afschilderen, verzekert hij dat de heerlijkheid van den Libanon, met de uitschittering van den Carmel berg en de.* Snronvallei werd aan den Heer toegestaan. Carmel verzinnebeeldigt ook den lui ster van Maria. Zij is geheel schoon «n geen vlek is in Haar, want zij is vol van genade. God aanziet Maria als het meesterstuk van zijn hert en van zijn handen. Eene ziel die den zin der schoonheid verstaat en ook begrijpt het goddelijke, wordt niet moede Maria te bekijken en te bewonderen. De heiligen vonden in die verheerlijking en navolging, de ver nieuwde vreugde om moedig door het leven te stappen eu in de zalige haven aan te landen. De Carmel mag boven andere heuve len van Palestina hooggeschat worden, want slechts naakte rotsetoppen vertoo- nen zij en op dezen berg heerscht den voornaamsten groei en bloei. In de lente draagt de Carmel een weelderige plan tenwereld oogst cn fruit beloonen als dan overvloedig de landbouwers der hoogte. Nog een zinnebeeld der H. Maagd. Zij isde geheimzinnige stam welke door eene weergalooze bloem werd bekroond, het boompje waarop de vrucht des levens rijpte. De Carmel beeft een wonder mogen aanschouwen dat iedereen verbaasde. Palestina, sedert drie jaren en half, beweende de droogte van zijne landerij en. De hemelsluizen bleven gesloten geen enkel druppeltje regen en zelfs geen straaltje dauw wierd men gewaar. De honger teisterde het volk en veroor zaakte slachtoffers onder de armen. Rechtveerdigo straf voor liet vorstenhuis, Achab en Jezabel, die Israels troon be zaten, en ook wel voor de gansche natie, dewelke ondankbaar en vergeetachtig, zich overleverde aan afgoderij. Elias, de vooraanstaande profeet vau dien tijd, zonderde zich af op die hoogte. En op zekeren dag, op zijn bevel, ging een dienstbode tot zes maal toe, den gezichteinder boven de zee ondervragen. Doch de hemel bleef nog gesloten. De zevende maal zag hij eene lichte wolk aandrijven en dat onder den vorm van een menschelijke voet. Welhaast hing ze boven het strand en bedekte gansck de ruimte van het uitspansel en zond een vloed van regen over de gansche streek. Israël was gered. God had medelijden met zijn volk. Wat was de wereld voor dat de nede rige Maria haar jawoord had geschonken om de menschelijke natuur, aan Godes Zoon te geven. In de geestelijke orde lieerschten on vruchtbaarheid, ellende, hongersnood. De zielen verkwijnen en zijn onvrucht baar omdat God ze niet doet gedijen De H. Maagd schenkt hun met Jezus, regen, dauw, vruchtbaarheid, rijkdom, overvloed van heiligheid. Door Haar werd de wereld gered. Dat Zy gezegend en bedankt weze. 't Is dus broodnoodig dat wij tot O. L. Vrouw van den Carmelberg onzen toe vlucht nemen, dat wij haar kleed, de bruine scapulier, dragen, of eenegewijde medalie ten minste, die dat kleed ver vangt, om zoo Maria's bescherming een weinig waardig to worden. MARC. saert, Bossaer en Cauwe, te 8 uur avonds, in de Basiliek van het H. Bloed een Afscheids-Mi&sie-Uur geven. Zij vertrekken den 16 Oogst naar Ghina en zullen bij monde van P. Ghyssaert van ons afscheid nemen. Alleman wone dit Mis-sie-Uur bij zoo«- •veel als 't kan» Kanselier Schuschnigg verlaat de kerk van Linz, waarheen het stoffelijk over schot van zijn vrouw werd gebracht na het vreeselijk autc-ongeval Tijdens een autorit is den h. Schusch nigg, vergezeld van zijn vrouw en zijn kind, een vreeselijk auto-ongeluk over gekomen waarbij Mevr. Schuschnigg om het leven kwam. De auto liep te pletter op een boom. De kanselier liep enkel een kleine hersenschudding op. Ook de autogeleider was er er,g aan toe. Het kind bekwam weinig of geen letsel. Weenen, 14 Juli. Kanselier SehusCh- nig is van, zijn zenuwschok na een ta melijk rustigen nacht hersteld. Ten' 10 ure woonde hij eene mis bij gelezen voor de zielerust zijner echtgenoote. Hij vergezelde de trein die het stoffelijk overschot zijner echtgenoote naar Wee nen overbracht. De leden der reigeering onder leiding van den onderkanselier wachtten den kanselier bij zijne aan komst in de hoofdstad af. Weenien, 15 Juli. Naar verluidt is in het gasthuis' te Linz de chauffeur van Dr Schuschnigg aan zijn verwondingen bezweken. Kort voor hij stierf deed hij iiog het volgende relaas over de wijze waarop hij onwel werd, voor het ongeluk ge beurde «Ik reed rustig over den wfeg. Eens klaps kon ik niet meer zien. Alles werd zwart voor mijn oogen en ik weet niet, wat er daarna gebeurde. Een telephoto van de plaats der ramp met ingebeukte auto van rijkskanselier Schuschnigg. Z. H. Exc. Mgr Tanghe te Rome Een telegram meldt de aankomst te Rome van Z. H. Exc. Mgr Tanghe, de nieuwe apostolische "Vicaris van Uban- ghi, die Z. H. den Paus zijn bezoek ad limina brengt. Bij dezen gelegenheid zal hij den H. Vader de vijf eerste jaargangen van. het Missieblad voor het Brugsche ten ge schenke geven. Na zijn Rome-bezoek zal Mgr Tanghe weer in het Capucienenklooster, Bocvc- riestraat, te Brugge thuis zijn. Op 23 Augustus zal Mgr een plechtig Missie- Uur prediken in de St Salvatorskalhe- draal. Op 22 -en 28 Augustus zal Hij vóór de Radio- over zijn Vikariaat, dezes ver wachting en nood, spreken. Mgr Tanghe heeft over zijn Ubanghi- Vikariaat een prachtige broichiuur (1 fr.) laten uitgeven. Het. is te verkrijgen, met een gratis-oproep van Mgr (die overal kan verspreid worden) op het Mgr Tan ghe Comité, 18 Boeveriestraat, te Brug- ge. Er wordt een dringend beroep ge daan op al wie kan tot d-e verspreiding van de brochuur en van de gratis-up- roep mee helpen. Het Hulde-Comité Mgr Tanghe heeft ook een eigen p-ostcheck n. 4200.85 (Hulde-Comité Mgr Tanghe, Brugge) waar in de mate van ieders ver mogen, gro-ote en kleine giften, met dank zullen ontvangen worden dour Mgr Tan_ ghe voor zijne Missies. Priesterjubel v,an een Brugsche Missionaris Woensdag 17 Juli te 8 uur, in de Ka thedrale kerk te Brugge zal E. P. Anto- nius Degroeve, Passionist in China, een )Jubeilmis celebreeren tér gelegenheid van zijn Zilveren Priesterjubileum. De Missiebond wenscht hem nog vele jaren vruchtbaar werk in zijn Chinee6ch Mis siegebied en zal vurig den Heer van den Oogst daartoe bidden. Allen zullen zoo veel als- 't kan de jubelmis bijwonen). Plechtig Afscheids-Missie-Uur van drie Brugsche Missionarissen Vrijdag 19 dezer zullen EE. PP. Ghys- Zie vervolg onderaan yociflg Kplom Zooals bekend bestaat er sinds de in trede van den h. Spaak in de regeering, een steeds scherper wordend c.onflikt in de rangen van de extremistische socia listen, zoodat. zelfs de leefbaarheid van hun weekblad l'Action Socialists ernstig werd bedreigd. Dit blad is thans niet alleen blijven voortbestaan, doch heeft aanleiding ge geven tot. de stichting van een tweede drager van denzelfden naam. Van het eerste, waarvan de h. Spaak destijds de bijzonderste opsteller was, is de h. Marteaux redactie-secretaris, voor het oogenblik de groote man. Het tweede wordt uitgegeven te Quesmes en heeft als redactie-secretaris Walter D^uge. Beide bladen verschenen Zaterdag 1.1. tegelijk. Van moet af zitten ze mekaar reeds in het haar. Kameraad Marteaux zet uiteen hoe kameraad Lesoil, com munistisch «trotzkist*, die amper twee maanden geleden in de socialistische partij is binnengedrongen, gietracht heeft hem uit de «Action Socialiste». te walsen. Hij verwijt deze trotzkisten» dat aij kun steun verleenen aan de regeering van nationale Unie, of beter gezegd aan de regeering van, «kaitalistische hernieu wing» Ook de «heer» Spaak heeft het van «kameraad» Marteaux leerlijk te verduren. «De h. Spaak, schrijft hij, heeft zich laten meesleepen in de meest verderfe lijke politiek van klassenverzoening. Hij heeft door zijn houding moedeloos heid e.n toorn in onze rangen gezaaid, en wat erger is, de verdachtmakittg (in sommige kringen althans) van alle po litieke bedrijvigheid, ho-e oprecht hij ook weze.» Het tweede weekblad verwijt kame raad Marteaux dat hij «hatelijke ma- noeiuvers» aanwendt om de «Action So cialiste» te hervormen in een orgaan in den geest van «Le Drapeau Rouge». Het zier er lief uit. in dit radicaal-socialis tisch huishouden 1. MEER DAN HONDERD REUZEN HEBBEN ZONDAG ONDER EEN BRANDENDE ZONNE OPGEMARCHEERD iN DE HOOFDSTAD. Zondag, 14 dezer had, zooals vroeger aangekondigd, dit Congres plaats. Het ving aan 's voormiddags-, te 11 u., in het Gildenhuiö met een algemeene ver gadering van de plaatselijke afdeeling. Voorzitter van de afdeeling Sottegem heer Paul Prové, landbouwingenieur. Aan zijn zijde namen aan het bureel plaats heer R. Moyersoen, senator, oud-minister, voorzitter van 't Geweste lijk Verbond Aalst; de Z. E. H. Deken Schockaert; heer Verbeten, afgevaar digde van het Ministerie van Land bouw heer E. De Witte, alg. opziener van het Nationaal Verbond inejuffer B. Mculijzer, verslaggeefster, en de bestuurleden van bet' Provinciaal Ver bond en van het locaal Verbond. 't Was een droevig toeval, dat de provinciale voorzitter van fret Werk van den Akker niet aan hot bureel ze telde er was een telegram gekomen dat zijn achtbare -echtgenoote den vo- rigen nacht plotseling was overleden. De heer P. Prové, voorzitter, verwel komde en dankte de aanwezige overhe den en moedigde zijn leden aan Lot ge hechtheid aan de zoo nuttige instelling en tot medeleven van de verbondsac- tie. De Z. E. H. Deken beloofde in cie toekomst zooals in het verleden den steun van de geestelijkheid. De heèr Verhelen, staats-tuinbouw- consulent, deed op overtuigende wijze het nut en de noodzakelijkheid uit schijnen van de tuinbouwlessen in hel Verbond van Volkstuinen en heette zich gelukkig zich te mogen bevinden in het midden van het Oo-èt-Vlaamsch Verbond, overal gekend voor zijn voor beeldige inrichting en werking. De heer Eug. De Witte, alg. opziener van den landbouw, secretaris van het Prov. [Verbond, na uiting1 te hebben ge geven van zijn ontroering om liet af sterven der echtgenoote van heer Maenhout, stuurt den dank van het Verbond aan afdeeling Sottegem, op korten tijd zoozeer ontwikkeld, en doet de namen toejuichen van de. twee bij zonderste pionniers1, heeren Paul Pro vé en vooral Emiel De Vos. Hij be dankt insgelijks de heeren Moyersoen en Verhelen om hun aanwezigheid. De heer R. Moyersoen, gewestelijk voorzitter, sluit zich aan bij de hulde, gebracht aan afdeeling Sottegem en spoort het Verbond en de comiteiten| aan, zich financieel sterk te maken door niet alleen te rekenen op de gel delijke hulp der openbare machten, maar ook voor de kassen een matige bijdrage te vragen aan de aangeslote nen en genieters van het Werk van den Akker. Dit zal, volgens den achtbaren spreker, mogelijk en redelijk zijn wan neer men aan de menschen goede gron den bezorgt, in staat goede opbreng sten te leveren. '8 Namiddags had het eigenlijke Con gres plaats, t.t.z. de jaarvergadering van de afgevaardigden der 82 aange sloten v-ereenigingen. Rond 3 u. hadden de treinen en au tobussen de congressisten uit alle deel-en van de provincie talrijk aange bracht. £ij kwamen bijoen. op hgt Sta tieplein en trokken stoetsgewijze, mu ziek aan 't hoofd, door enkele bevfag- de straten van Sottegem. 't Was ty pisch, die 8 900 volkstuinders-, man nen en vrouwen kranig te zien opstap pen, dragend e,en klein bloemluiltje op' jas of keurslijf, als het symbool der tuinliefhebberij. Ten 3.30 u. liep de ruime feestzaal van den cinema, Trapstraat, geheel vol, alwaar de congreszitting moest plaats hebben. Het Congres werd voorgezeten door, heer Van de Velde. Deze sprak nogeens de innigste deelneming uit van gansch het Verbond in den zwaren rouw van den beminden voorzitter Maenhout. Hij verwelkomde geestdriftig de 1000. afgevaardigden, uit alle hoeken en ge-j westen van Oost Vlaanderen opgeko men. De heer De Meyer, burgemecster,- heet de overheden en congressisten welkom in het stadje Sottegem. Hij richtte een vurig dankwoord tot de leiders van het werk in Sottegem, hoofdzakelijk tot den bewerker van den ongemeenen bloei der instelling, mees ter Vos. De burgemeester besprak ook den volledigsten steun van het gemeentebestuur tegenover dit schoo- ne, nuttige volkswerk. De heer E. De Witte maakte aan de vergadering bekend op welke wijze straks de groote tombola ten voordeele van het Werk van den Akker zou uitge loot worden. Hij deed uitschijnen wel ke reuzentaak het was geweest, in de zen tijd, zoo'n loterij in te richten, be dankte de afdeelingen en de afzonder lijken die tot het welslagen iets hadden bijgedragen en bezwoer de openbare machten, in de eerste plaats de provin cie, nu te willen inzien dat voorlaan het Verbond met zijn 82 comiteiten, op een andere wijze financieel moest geholpen worden. (De tombola, immers', was in gericht om in 1935, de geldmiddelen te yinden, die 't Verbond verloor door het onttrekken van de toelage der provin cie)'. De heer De Witte deed een warm be roep oip de besturen van het provinciaal Verbond en van de plaatselijke bonden om gedurende den komenden Winder aan de dagorde te plaatsen van het be drijfsleven: de flinke organisatie op alle gebied van instelling. De heer Verhelen handelde treffend over de schoonheid en het stoffelijk en zedelijk nut van de tuinierdèrij in dgj familie. Mej. Meulijzer, van St-Martens- Lierde, hield dan een indrukwekkende voordracht, over «De rol van de vróu\^ in de volkstuinbeweging Deze schoone zitting wed ten 4,45 u« geheven en de aanwezigen spoedden zich naar het stadhuis, waar de uitlo ting plaats greep van de tombola, met 280 prijzen, of naar de Markt waar ze mochten genieten van een puik concert, uitgevoerd door een keurig muziek korps, onder leiding van heer Van den Driessche. Dit was hef, "schoone verloop van dit welgeslaagd Congres. Het Verbond van Oost-Vlaanderen en de afd. Sottegem mogen fier zijn over het nogmaals af gelegde nuttig werk*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1