Verwoeste Gewesten DE AUTORAMP TETURNHOUT ZIJNE MOEDER Rampzalige Spijsvertering IJzergedenkteeken voor Koning Albert Brand Ie Brussel Een man door den trein vermorzeld te Schaffen 17 Juli. H. Alexius. Gedurende jneer.dan 17 jaar leefde Alexius, die van rijke, afkomst was, als bedelaar. Slechts na zijn dood wist men zijn herkomst te ontleden- Hij leefde in de Ve eeuw. Gesplitste reizen. Het is de houders yan gewone biljetten toegelaten hun reis te splitsen op den korten weg die met den prijs van het biljet overeenkomt. De reis mag slechts eenmaal gesplitst worden. v De toelating om de reis te splitsen, moet gevraagd worden in het station van vertrek. De houder van een enkel biljet, die zijn reis splitst, moet op zijn eindbe stemming worden vervoerd ten laatste te middernacht den dag na dien van de Uitgifte van het biljet. i Een Te Deum op de Wereldtentoon stelling. Ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag, zal op 21 Juli e.k. te 17 Vj u. Zijne Hoogwaardige Excel lentie Monseigneur Mie,ara, Pauselijke Nuntius, een plechtig Te Deum zingen in de Sint Pa-ulus Kerk van het Paleis van het Katholiek Leven op de Wereld- .tcnto-onstelling. De burgerlijke overheden der ten toonstelling, de Commissarissen der vreemde landen, alsmede al do tentoon- stellers worden tot bet bijwonen dezer plechtigheid uitgenoodigd. Op aanvraag te richten aan het Se cretariaat, 12, Kanselstraat, Brussel zullen de noodige z.ilplaatsen voorbe houden worden. De Pensioenkassen voor Staatsper- scneel. Er wordt verzekerd dat de regeering. voornemens is de eenmaking van die kassen binnenkort af te kondi gen. De Staat zelf zou voortaan hel pensioen aan beambten, weduwen en weezen verzekeren. Er zou hier een eriist.iige. bezuiniging uit voortvloeien zonder dat het persooneel er onder te lijden zou hebben. In het paleis der N.atie. De Kamer kommissie heeft een komiteit samenge steld dat de middelen zal onderzoeken om de plechtigheid, der eedaflegging van koning Leopold III op waardige wijze te herdenken. Deze kommissie zal onder voorzitterschap staan van M. Poncelet, bijgestaan door MM. Fischer en Piercot, kwestors. Zij zal samenge steld zijn uit, MM. Carton de Tournay, graaf Carton de Wiart, graaf de Liede- Kerke, Jules Destréc, Kamiel Huys- mans, P. E. Janson, Louis Pierard en Van Cauwelaert, Heden Dinsdag zal de kommissie haar eerste vergadering houden. Een ontvangst In de Kamer. Dins dag, 16 Juli, te 11 uur werden de Fran- eche parlementsleden, die een bezoek brengen aan Belgie, plechtig ontvangen in liet Natiepaleis door Kamervoorzit ter Poncelet en de leden van het Ka merbureel. De Dultsch-Belglsche onderhande lingen. De onderhandelingen tus- schen Duitschland en de Belgisch-Lu- Luxemburgsc.he Economische Unie tot regeling van de learingkwestie zijn thans geëindigd. Een overeenkomst wordt verwacht op het einde der loo- pende week. 44stj Vervolg. Zoo waren wellicht twee uren ver- Icopen, waarin Isidora door allerlei vreeselijke gedachten werd gefolterd, 't Was intussohen avond geworden. 'I begon in 't vertrek te schemeren, en nog altijd was zij met hare grievende smart alleen. In den hevigsten arigs.t riep zij weder zoo hard zij kon om hulp en dezelfde hoonende lach, z«oo kwam het haar voor, was ook thans het eenig antwoord. Toen het geheel donker was gewor den, kwam de graaf terug en gelastte haar te volgen. Dewijl ze aarzelde greep hij haar bij den arm en trok haar m-et zich voort. Nadat zij eenige trappen waren afgegaan, bond hij haar oenen doek voor de oogen, en kort na dien was zij in de open-e lucht. Nu moest zij, d>oor haren geleider onder steund, eenen langen weg afleggen, en oan het nat, dat hare voeten bevoch tigde, bemerkte zij dat bet gras reeds vochtig was van den avonddauw. Eensklaps trof een zacht geluid, haar •oor. Haar geleider stiet oen vreeselij- ken vloek uit on liet hare hand los.Zij vernam luide «temmen in hare nabij heid toon werd zij opgetild en in een snellen loop verder gedragen. Doch dit duurde niet lang. Zij hoorde eenen dof fen slag als op een menscbelijk li chaam. haar drager slaakte eon zwak gekreun en z<onk op den grond. Zijne •handen lieten haar los instmktniatig sprong zij ter zijde en rukte den doek ■voor hare pogen weg. De lucht waj? met. Dit beteekent niet noodzakelijk dat de maag al lang ziek is. Deze werkt slecht hij tusschenpoozen en volgens tie kwa liteit of de hoeveelheid genomen spij zen of dranken. Wanneer gij somtijds na .de maaltijden winderigheid, braak- lust, zuur, beladen tong, of slaperig-' beid gevoelt, zal een kleine dos.is poeder of twee of drie tabletten Magnésie Bis- murte in een weinig water genomen, al deze, stoornissen doen verdwijnen en dit in drie minuten tijd. Met de Magnésie Bismurée kunt gij uw geliefkoosde ge rechten nemen zonder vrees1 voor pij nen. In alle apotheken, in poeder of tabletten, aan prijzen van 7,50 fr. of het groot voordeeliger formaat frs. 13,50. Het zat oprijzen te Nieuwpoort De groepeeringen van oud-strijders en de gemeentebesturen van leper, Diksmuide, Veurne, De Panne, Oost- duinkerke, Nieuwpoort-Baden en Nieuwpoort-Stad hadden het Uitvoerend Komiteit voor het IJzergedenkteeken aan Koning Albert verz-oclit, voor de plaatsing ervan hun stad aan te wijzen. Het Algemeene Komiteit, bestaande uit de afgevaardigden van de veertien vereenigingen van oud-strijders, heeft met alle stemmen op één na, Nieuw- poort-Stad gekozen. Deze keus is dooi den Koning goedgekeurd. De plek waar het gedenkteeken zich verheffen zal behoort aan den Staat en is op den rechteroever van den IJzer, aan den weg naar Oostende voor de nieuw ontworpen brug. De w;erken v,oor deze brug zullen kor telings aangevat worden. Geplaatst op het uiterste punt van den grond dien nooit door den vijand overweldigd is geweest, naast de slui zen die de onder waterzetting toelieten, zal hét staan als een schildwacht op de eerste vuurlinie, en als- herinnering aan den wil van Koning Albert die in 1914 zegde «Niet verder.» De brug «Koning Albert» en het ge denkteeken zouden een geheel vormen, alle kosten voor do bruig en haar ver siering op den Slaat berustende. Het komiteit zal eerlang het pro gramma van den wedstrijd voor het ontwerp van (liét gedenkteeken opma ken. Alle oud-strijders, beeldhouwers en bouwkundigen, kiinnen er aan deelne men. De inschrijvingen worden van nu af, 17, Oude Graanmarkt, Brussel, aan genomen. In den boekhandel J. Van Nuffei-De Gendt, kan men «DE WITTE» van Epn. Claes bekomen aan 25,00 fr. 4 t.h. 1921 117e trekking. Maandag had de 117e trekking plaats van de leening van de Verwoeste Ge westen 4 t.h. 1921. Zijn betaalbaar met 1 millioen Reeks 181.232 n. 2. Met 250 frank elk: de 19 andere obli- gatien van die reeks. ONZE LEZER8 AANBEVOLEN: EXTRA SUIKERIJPEEN DE RYCKE. 9360 sterren bezaaid, en bij 't liciht dier schitterende hemelbollen zag zij een groot gebouw voor zich. 't Was het kasteel de Baux. Isidora, mijn lieveling, zijt go ongedeerd vroeg een haar welbeken de stem, die haar hart van blijdschap deed trillen. Ja, Henry ja geliefde rie,p zij juichend, ,en zij viel in zijne armen. Nu snelde oók haar vader toe en" om helsde haar. Gij zijt in groot .gevaar geweest, Isidora fluisterde Henry, maar Arnand de Montefere werd opgevolgd vanaf het oogenblik dat hij u uit uws vaders huis ontvoerde. De zonderlinge man, aan wien ik zooveel te danken heb, Marco Montmorillon', waakte óver u. Maar ga nu mee, vervolgde hij. Mónt- morillon zegde mij dat we dadelijk in het slot moesten komen... Zie eens daar wordt Arnaud de Monlofere ge boeid en als een gevangene er heen gebracht. Isidora zag werkelijk dal de graaf geboeid werd weggevoerd. Zij ging nu insgelijks met haren vader en Henry het slot binnen. Zoodra zij in de ves tibule waren, kwam Montmorillon hen te gemoet. en geleidde hen naar eene der .groole gezelschapszalen, waar reeds de lampen waren aangestoken en Arnaud de Montefere aan handen en voeten'gebonden, teigen den muur leun de. Naast hem stonden de twee ambte naren. die eenige dagen te voren met Montmorillon op het slot waren ge weest, om zekere papieren te zoeken. De markies iiapj. eenen sto'ef, en DE OORZAAK Wanneer wij den garagehouder, heer Faes, naar zijn meening vragen over de ramp, vertelt hij ons; dat zijne inziens- de oorzaak slechts t«e wijten is aan een gebrek aan de directie. Toen men de camwwiette uit 'het wa ter had gehaald heeft een van zijn gas ten den auto- naar de garage gebracht en deze merkte dan op dat er een groote speling was aan de directie. De stuur inrichting gehoorzaamde niet meer. Wellicht heeft de, voerder toen hij de brug wildé opzwenken' eerst, lang aan zijn -stuur moeten draaien, vooraleer hij den juisten bocht némen kon en voor de voorwielen in de vereieehte positie ston den is de autobus de brugleuning terecht gekomen. DE REDDER VÉR MEI REN In het gasthuis ontmoetten wij toe vallig den redder Edward Yermeiren. Wij vroegen lienihaar zijn reddings werk van Zondagnamiddag. -De moedige jongen vertelde dan Ik wasi 'Zondag-,-aan de St -Yvoka- pel, in de Paterstraat toen ik van het ongeluk hoorde. Ik, sip rong op mijn fiets die. ik steeds bij mp heb, en reed naar de brug. Kondet gij de autobus nog zien V Ja, het platform, waar gewoonlijk de bagage op gelegd wordt, slak boven water. Ik dook onmiddellijk en zag eerst eens hoe. de bus er uit zag. Ik trap te met mijn voet in een stuk glas en ik zag dat een van de ruiten kapot. was. Hebt gij nóg beweging in de bus gezien.?. J Neen, allen waren bewusteloos. Ik heb de ruilen verder vernield en 'heb de mensehen er uit getrokken, stuk voor stuk. Met de slachtoffers zwom ik naar de kant, waar dan de kunstmatige adem haling werd toegepast. De laatste maal berf ik nog in de au tobus geweest om. Ie zien of er niemand meer in was, maar ik héb geen mensch meer gezien. Wij hebben gehoord dat ge ook den kabel onder dé -bus doorgetrokken hebt. hï Ja, ik ben o-nder de bus door ge doken en dan hebben ze den auto boven gehaald. Het bleek toen dat er toch nog een vrouw in was; zij lag, voorover, met- de handen vooruit. Hebt gij lang gewérkt voor het redden, j Ik denk, dat ik ongeveer een uur in bet water befl gfeWeest. Nadien wilden ze mij niet rtreer laten gaan. En zijt ge nu geheel hersteld Och, wel ja, „alleen van npcht heb, ik nogal afgezien.; it héb :gécn oog dicht gedaan. DE BEGRAFENISSCHIKKINGEN We vernamen van de afvaardiging van het Willèbrbecks-ohe gemeentebe stuur welke schikkingen getroffen wer den. Maandagavond werden de kisten met zinken bodem, voor het vervoer, overge bracht van Boom naar Turnhout. On middellijk zal met de kisting worden begonnen en vervolgens zullen de lijken naar Willebroeck wórden gevoerd. Dinsdagmorgen Orrf 10 ure waren de lijken allemaal te Willebroeck, waar in de gemeenteschool wan den Boomschen Steenweg een rouwkapel wordt ingericht De begrafenis, zal op kosten van het gemeentebestuur plaats hebben. De Z. E. H. Pastoor van Willebroeck die ook ter plaatse was, heeft de lijk dienst gesteld op 10 ure Woensdagmor gen. Isidora ging naast hem zitten. Wel, wat beteekent al die bewe ging voor een eenvpudige schaking van een meisje riep de graaf met blijk baren angst, hóéveel moeite hij ook deed om dien te'vërbengen. Ge zult spöèdig gaan weteh,mijn heer, waarom ge «traks als een gevan gene dit slot voör <een minder prachtig verblijf zult verwisselen, antwoordde Montmorillon. En zich toen tot den markies en Henry wendende, ging hij voort Nu Henry,zult ge iets vernemen omtrent hetgeen, waarnaar ge mij zoo dikwijls... hebt gevraagd. Luister Ve le jaren geleden wérd dit slot bewoond door eenen edelen, reöhtsichapen man; 't was de moedige en onverschrokken graaf J.ohn die. Baux. Hij had dit slot lal en bouwen en verbeterde de er toe behoorende landerijen. Zijne eerste echtgenoot e stierf zonder hem kinde ren na te laten, en hij hertrouwde. Hij is nooit hertrouwd viel Ar- mand de Montefere hem in de rede. Zwijg >en vergeet niet dat ge onze gevangene .zijt, riep een dér ambtena ren iliem toe, en, dit wel op het bevel des konings. Alsj ge nog ongevraagd den mond óipent, zuilen we er een slot op leggen. Dit zeggende liet-hij den graaf een ijzeren tuig zien, waarvan de aanblik alleen voldoende was om hem het bloed te doen verstijven. Verschrikt deinsde hij achteruit... John de Baux» begon nu weder, Monlmorillon. hertrouwde dan, zooals ik zegde. IIij wafi tóen veertig jaar en het" meisje dat hij lrüwde telde acht-' BLOEDIGE TWIST TE EREMBODEGEM In de herberg «In Lede» gcheeten, ge logen te Ere mbo degene steemVeg Aalsi- Ninove ontstond ruzie gevolgd van een verschrikkelijke vechtpartij. Vier personen waren in den twist be trokken: Octavie K., 30 jaar, afkomstig uit Lede, uitbaatster van het café, J. D. T., van Erbndegeni, Th. Chr. uit Tefal- J'ene en nog een ander persoon. Het ging er geweldig aan toe. Men sloeg alles kort en klein. Pinten, i'Ics- sctoen steenen werden naar de hoofden gesmeten en in een razende furie wer den radio stoelen tafels en allerhande huisgerief stuk geslagen. Octavie K... en Th. Chr... werden vrees-el ijk bloedend, door de rijkswacht aange,troffen en beiden werden in zorgwekkenden toestand naar het hos1- pitaal van Aalst gevoerd. Nadat het parket ter plaats was ge weest werden de daders aangehouden. De toestand der slachtoffers Dinsdag voormiddag verzekerde men ons dat de toestand van Octavie K... en Th. Chr. bevredigend is. Chr... zou heden of morgei! hét hospitaal -mogen verlaten. E3rg Werkongeval to Ingelmunster Maandag' namiddag rond 2 uur werd de genaamde Achiel Verhaeghe, 43 jaar, wonende Bo-omgaardstraat te Kuurne, gezinsvader met drie kinderen, te Ingel- munster den schedel gekloven. Ee"nige werklieden in dienst bij het gasigesticht te Kortrijk, waren op1 de statie te Ingel- munster bezig met het lossen van een groote hoeveelheid gasbuizen bestemd voor de verbinding der gasileiding Kor- t rijk-Brugge. Toen men den tweeden geladen wa gen aan den autokamion haakte, werd bovengenoemde werkman gevat door een vooruitgestokene buis en werd den linkerkant van het hoofd verpletterd. Werkgezellen namen onmiddellijk het slachtoffer op en verwittigden het per soneel der statie. Midderwijl werd een geneesheer bijgeroepen. Bij hoogdrin gendheid werd aan het slachtoffer d.e- H. Olie toegediend. De -ongelukkige werd daarna naar heit heelkundig gesticht St- Antonius Kortrijk overgebracht. Het slachtoffer liep een. schedelbreuk op en men vreest vóór het ergste, Een Soldaat springt uit den Trein te Hevsr Maandag reden verschillende buiten gewone treinen naar het kamp te Leo polds-burg met soldaten die hun kamp moesten gaan doen. Nauwelijks, het sta tion van Heven voorbij, sprong de ge naamde Heyma.nsi Theodoor, géhoortig van Liedekerke, thans wonende te St- Jans-Molenbeek, niettegenstaande an doren hem zulks wilde beletten, door het venster. De trein reed op dat oogen. blik tegen 70 km. in het uur. De. solda ten trokken het noodsein en de trein stopte. Men ging op zoek en vond den wanhopige zwaar gekwetst langs het spoor liggen. Hij werd opgenomen en in den pakwaigen gelegd, terwijl een geneesheer hem de noodige zorgen toe diende. Dei trein stopte te Boortmeer- beek, daar de geneesheer het n.oodig oordeelde den gekwetste onmiddellijk naar de kliniek te Leuven te doen over brengen. Hij werd dan naar Leuven overgebracht. Heymans Theodoor had onderweg nog gepoogd uit den trein te springen. Dit voorval verwekte eene groote pa niek lusschen de soldaten. De genees heer vreest een noodlottigen afloop. tien. Maar hij beminde haar, en zij be minde hem wederkeerig, niet omdat hij een graaf en rijk was, maar omdat hij goed, rechtschapen, vriendelijk en edelmoedig was. Zij heette Isabelle en allen roemden hare schoonheid. Hij had haar medegebracht uit het zuiden van Frankrijk. Zij schonk hem eenen zoon. Hij zag hem slechts eens hij drukte hem eenige oogenblikken aan zijn hart, en toen trok hij op met Na poleon, want hij was generaal in het keizerlijk leger hij behoorde tot de weinige edellieden van den ouden adel die den grooten veldheer volgden. Toen hij terugkwam, was liet om .op zijn slot in de. armen zijner treuren de gade den laatsten snik te geven hij stierf aan de in een hevig gevecht be komen wonde. Napoleon was in dien tijd te Parijs. Onder de bloedverwanten van den graaf de Baux was er een die hem dik wijls belangrijke geldsommen had we ten af te persen en nu zijne nalaten schap wilde machtig worden, 't Was een zijner neven, Arnaud de Montefere. Hij ijlde naar Parijs en ging naar den keizer. Door gedeeltelijk de waarheid en gedeeltelijk leugens te vertellen, slaagde hij erin, de weduwe uil de be zitting van den .graaf te doen verdrij ven en zich als zijnen algemeenen erf genaam te d.oen herkennen. Hij zei na melijk aan den keizier, dat mevr. Isa bella de dochter was van eenen der meest \erbilberden van zijne vijanden. Dat was de waarheid. Maar hij vertel de den keizer ook dat zij met met den j graaf was gehuwd en slechts zijn bijzit was. Hij bood aan dit te staven door da Rond half negen des morgens brak ert gisteren een erge brand uit in de op*j slagplaats van de porseleinfabriek FrisJ sen en zoen aan de Muggenstraat, tej Brussel en waa-van een winkelhuis zich: bevindt aan den And-erlechtschen steen-, weg. j Op den hoek van de genoemde straat, is een depot ingericht van een meubel fabriek. Dit pand beslaat bijna heel de oppervlakte tusséhen de Muggenstraat*. den Anderlechtschen 'Steenweg en de Maagdenstraat, zoodat het gevaar voor uitbreiding van het vuur langs dien. kant buitengewoon groot bleek. De huisbewaker van de inrichtingen] Frissen en zoon had bet, vuur bemerkt; en door hem werden de pompiers ge waarschuwd. Na enkele minuten waren de versclhil- lende posten van de Brusselsche' brand weer ter plaatse en door middel van de- groole automatische spuiten, werden, stroomen. water langs alle kanten in den tusschen hooge muren ingesloten vuurhaard gespoten. Sléchts) lia een uur werkéns, hamen, de vlammen stilaan af en omstreeks half tien konden' de hoofdgroepen van de brandweer naar hun wederzijdsehe depots leru/gkeeren. Men bleef ec'hter; naspüiten om een heropflakkering te voorkomen. De schade door verzekering gedekt» is buitengewoon belangrijk. Maandagmorgen rond 11 u., .gebeur de aan den oubewaakten overweg te Schaffen (bij Diest) een verschrikke lijk ongeluk dat het leven kostte aan een jongen, en den ganschen omtrek in. verslagenheid bra-cht. Rond gemeld uoir kwam de genaamde Princen, 18 jaar oud, zoon van den boschwachter van Molenstede, van Zelene teruggereden per fiets, waarop van voor een bro-od- mand vas.tgehecht was. Op het oogen- blik dat hij den onbewaakten overweg bereikte, kwam een soldatentrem, ko mende van Diest, en op weg naar Lco- poldsburg, doorgereden. Heit slachtoffer wachtte, en liet dezen trein voorbijrij den. Toen hij zijn weg wilde vervolgen, werd hij gevat daar een 'andere trein, komende van Leopoldsbung en op weg naar Diest. Hij werd op slag gedood. Het hoofd wasi gansch van den romp gescheiden. Zijn lijk werd gansch ver hakkeld door den eenigen getuige van het ongeval, honderd meter van de plaats van het ongeval, teruggevonden» De rijkswacht van Diést werd vér- wittigd en kwam spoedig ter plaatse om de eersite vaststellingen te doen en ver- Vol gen s het Parket te verwittigen. Het slachtoffer was een doorbrave jongen en werd van iedereen geacht. Ik kan niet begrijpen, vertelde eei! ooggetuige, hóé hij er onder terecht is gekomen. We stonden gelijk aan den overweg. Ik langs den kant van den steenweg en hij langs, den kant van den Kalverberg. Hij zelf deed me teeken dat ik moest oppassen, vermits een trein, in aantocht was. Ik laat, den trein door rijden. Maar op dit oogenblik komt een tweede trein aamgèreden van Leopoldsi- burg. Deze trein moet hij toch hebben, gezien, vermits hij langs zijnen kant! afgereden kwam. Ik zag. enkel zijn mand' de lucht invliegen, en toen de trein vporbij was, zag ik niets meer. Toen be greep ik eerst dat hij er door moest ge vat géweesl zijn. Honderd meters ver der vond ik nog enkel zijn gansch ver hakkeld lijk. verklaring van een twaalftal personen die hij zeker bezwaarlijk zou hebben, kunnen vinden doch de keizer .over tuigde zich alleen dat Isabella de doch ter was van den graaf Hogart de Chomborant, die werkelijk een zijner meest verbitterde vijanden was eit uit baat. tegen dien vroogeren vriend der republiek en tegenstander van het keizerrijk stond de keizer, zonder het minste onderzoek ie doen naar de waarheid, 'hem alles toe wat hij ver zocht, en weldra nam hij bezit van de goederen, waarvan hij de weduwe en haar kind op zoo schandelijke wijze had beroofd. Toen werd Isabella de Baux eene zwervelingé. Haar vader was gestorven: en Napoleon had zijne bezittingen aan eenen zijner gunstelingen geschonken. De groote keizer had hieraan ec-hterr minder schuld dan men wel denkt ;hij was met zaken overstelpt en liet de regeling van dergelijke aangelegenhe den aan zijne ministers over, die daar bij hun eigenbelang niet. uit het oog verloren. Isabella de Baux liet haar kind in de liut van Pier Fretart, toen zij zich' naar Parijs begaf, in de hoop dat de» keizer haar in hare rechten zou laten! herstellen, als zij hem hare lotgeval len had verhaald. Maar Napoleon was naar Duilschland, zij keerde dus on verrichter zake- terug. Toen zij later, weder naar Parijs ging, was Napoleon naar Rusland, en degenen welke hij, had belast met de i-egelinig der burger-' lijke aangelegenheden luisterden nie| naar haars \t Vervolgt

De Volksstem | 1935 | | pagina 2