19 n Da tragische Autoramp te Turnhout in Frankrijk De vreeselijke Watersnood in China Vrijdag JULI 1935 DE VOLKSST XXXXIe JAAHUANG NUMMER |63 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel Rue de Richeleu, farjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Vincentius Zoaop4,08Zonaf7,45 L. K. 22 N. M. 30 Indrukwekkende (ijkplechtigheden dsr slachtoffers te Willebroeck. EEN INDRUK WEKKEND ZICHT OE DEN LANGEN HOUWSTOET. DE LIJKKISTEN WOUDEN NAAK DE KERK GEDRAGEN. Indrukwekkend en grootsch, doch De heer pijnlijk «en hartverscheurend was de plechtige begrafenis der tien slachtof fers der schrikkelijke ramp te Turn- bout. Gansch Willebroeck is in rouw, 0111 zeggens aan al de huizen waar do lijk stoet moet voorbij komen is de rouw vlag uitgehangen. Personen met ont roerde wezens schuiven stil voorbij. Gansch de .gemeente is op weg naar de rouwkapel ingericht in de bewaarschool Boomsche Steenweg-, waar onder de speelhal de tien kisten naast elkaar ge- pla ,atst staan. Per trein, autobus, rijwiel en te voet komen er duizenden en duizenden naar iWillebroeck gestroomd om aan de ge troffen familiën een blijk van innige deelneming te schenken. De stad Turnhout is vertegenwoor digd door M. Van Hoeck, burgemeester, volksvertegenwoordiger; verscheidene leden van den gemeenteraad, de liool'd- policiekommissaris en honderden mwo_ iiers, die hunne sympathie komen betui gen aan de familiën der slachtoffers. De laatste groet Met stroom en komt het volk de doo den een laatste groet brengen, duize,n- IWi.iister Van Isacker, afge vaardigde der regeering komt de lijken groeten. Onder de aanwezigen benevens de familieleden der slachtoffers, bevinden zich in de rouwkapel de heer Fromont, burgemeester van Willebroeck, met den volt all igen gemeenteraad,MM. Bouchery en Ma es, volksvertegenwoordigers, Ver bist en Van Roosbroeck, senators Moe- remans, provincieraadslid, enz. De lieer minister Van Isacker, drukt, in naam der regeering, dezes deelne ming uit in de zware rouw die de fami liën der slachtoffers en de gemeente Willebroeck komt te treffen. M. Fromont, burgemeester, verze kert de familiën der slachtoffers, van den oprechten steun der Willebroeck- sche bevolking, en dat zij immer zullen kunnen rekenen op den mogelijken steun van het gemeentebestuur. M. Van Hoeck, burgemeester van Turnhout, brengt in naam der bevol king eene ontroerende blijk van gene gen held aan de familiën der slachtoffers en aan de bevolking van Willebroeck. Het lichten dep lijken Het was een hartroerend en pijnlijk- den gaan en komen. De tien lijkkistenoogenblik toen de geestelijkheid de lij- iyerdwijnen onder een berg van kronen ken kwam zegenen en dfc dragers' hun Jen bloemen, terwijl de kaartjes der be-: last opnamen om hen kerkwaarts te zoekers als een berg vormen. draden. DE ROUWSTOET IN DE STRATEN VAN WILLEBROECK. BLOEMEN EN KRONEN WOUDEN GEDRAGEN DOOR DE SCHOOLKINDEREN, FAMILIELEDEN EN GEB UREN. Men knielt, men weent, de ontroering maakt zich van allen moester, het is een algemeen gesnik. Iedereen zelfs de on gevoeligste deelt in zooveel smart en leed. De schoolkinderen vormen de haag. De meisjes in het wit met een rouw band rond den arm. Langsheen de voet paden was op gansch den doortocht eene ontelbare menigte, in rang.en van vier, vijf en daar waar de breedte de." straat liet toeliet stonden zij samenge pakt in reien van twintig tot dertig. Zelfs in de takken der b-oomen en op de huizen waren er toeschouwers gezeten. De lijkstoet werd voorafgegaan dooi de omfloerste vaandels der kringen, waarvan de overledenen lid waren, hier op volgde de muziek, die op gansch den weg treurmarchen liet hooren. De tien lijkkisten werden voorafge gaan door de eerwaarde geestelijken. Een massa kronen en bloemen, ontel baar, door maagdekens en knap-en ge dragen, werden gevolgd door de 10 ge redden. De redder Vermeiren die* 7 per sonen uit het water haalde volgde even eens de overledenen. De groote schaar familieleden die daar op volgde, gaf een juist gedacht van den rouw die do Willebroecksche bevolking getroffen heeft. Snikkend en weenend volgden, zij huh- 11e geliefden n.aar de laatste rustplaats. De volledige gemeenteraad stapte even eens in den lijkstoet, alsook de reeds vernoemde overheidspersonen. In de Kerk. De St-Nicolaaskerk was tienmaal te klein om allen te bevatten. De lijkdienst, werd opgedragen door Z. E. H. Emsens, pastoor, bijgestaan door de geestelijk heid der parochie. Zware rouw heerschte er in de kerk evenals in- de harten van al de aanwezi gen welke met diep gebogen hoofd de ze plechtigheid bijwoonden, opgedra gen tot zielenlafenis van deze welke een zoo tragisch einde vonden. En boven de hoofden der neergekniel de massen, boven allen rouw, boven alle treurgezang schitterde de vlam der hoop de hoop van een voor eeuwig elkander wedervinden. Naar de laatste rustplaats Na do laatste lijkplechtigheden in de kerk werd de lijkstoet teTug gevormd en trok de treurende menigte lang zaam naar het kerkhof. Langsheen gansch den doortocht stond v,an beide kanten een dichte mas sa opgesteld welke met deemoed in het hart den lijkstoet in ©ogenschouw nam. Op het kerkhof Het is rond half een dat men het kerkhof bereikt, waar in een gapend graf' van twaalf op drie meter de slachtoffers zullen neergelaten worden. Het is een geween en gesnik, ëen ge- treur dat al de aanwezigen ontroert. De gemeente Willebroeck heeft aan; zijne dooden, slachtoffers der gruwe-j De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den autovoerd. Zwaar was de rouw welke hing bo ven de gemeente Willebroeck, maar wel zoo zwaar was het leed dat woog over de gemeente R-uysbroeck, toen gisteren morgend te 10 uur aldaar hel stoffelijk overschot van den autovoer der der vreeselijke ramp te Turnhout ten grave werd gebracht. Het lijk werd door de leden der volksmaatschappij Nut en Vermaak» waarvan het slachtoffer lid was naar dc kerk gebracht. De tempel zat stampvol. E. II. Ceulaerts, pastoor der paro chie, welke het lijk was gaan afhalen, droeg de zielemis op, hierin bijgestaan door de geestelijken der parochie. Na het offer dat ongeveer een uur in beslag nam had de begrafenis plaats op het kerkhof, gelegen naast de kerk. De toestand van Wed. Flies. De toestand van vrouw Flies, die in verwachting is, is uiterst slecht. Twee specialisten zijn bij de vrouw aanwezig en men vreest een noodlottigen afloop. Zij ontving het bezoek van Mgr Janssens, vicaris-generaal van het bis dom vanwege minister Van Isacker en van M. Van Hoeck, burgemeester van Turnhout. Allen hebben haar de meest troost volle woorden toegestuurd en Mgr Janssens schonk haar zijn zegen. Voegen wij hierbij dei wenschen "van al wie het hart draagt op de rechte plaats voor een spoedig herstel en de hoodige sterkte voor deze zoo zwaar getroffen moeder. Congres der Christelijke Metaalbewerkers te Brussel (Woensdag werd te Brussel het vier de Congres geopend van bovengenoemde vereeninging. De -openingszitting werd gehouden in het lokaal der chrisfene democraten in de Pletinckstraat. Ver scheidene afgevaardigden uit Belgie, Luxemburg, Frankrijk, Holland, enz. waren aanwezig. De vereeninging telt op 'net ooigen- blik aangeslotenen in tien landen. De vergadering werd voorgezeten door li. Charlemagne Broutin, ondervoorzitter van Rijsel, die de Belgische gaslheeren bedankt en het historiek maakt van de internationale vereeniging welke hare eerst zitting hield te Zurich, in 1908. Hij herinnert aan het achterstel dat door den oorlog veroorzaakt werd en wjdt dan een woordje aan de verschil lende eerste congressen en spreekt ten slotte over het vierde dat thans geopend werd. Na de rede van den voorzitter nam de schrijver, heer Frans Van Welle, het woord om een goed gedocumenteerd verslag uit te brengen over de werking van de vereeniging. De Belgische voorzitter, heer Gustaaf Walleyn, sprak ook n-og om de vrien den hartelijk welkom te heelen. Het Congres begon daarna aan zijn programma te werken dat verscheidene dagen zal dienen in beslag, te nemen 40.000 dooden Vliegtuigen der levensmiiddelen-voorzieni.ng door ban dieten beschoten. Uit Shanghai Het aantal personen dat bij de over- stroomingen in het gebied van de Jangtsekiang om het leven gekomen is wordt thans op 40.000 g.escbat. De gouverneur van Pao Ting heeft te Peking rapport uitgebracht over de ontzettende verwoestingen, welke het hoogwater in zijn district heeft aange richt. Hij verklaarde dat minstens 120.000 personen voor het water vluch ten. Door hei bezwijken van den Tai- hoengdijk, een der belangrijkste dijken op den Jangtsekiang is de toestand in het Noorden van Hoepei nog aanzien lijk slechter geworden. Duizenden sol daten helpen de bevolking bij het ver-, sterken van den dijk. Langs de Gele Rivier zijn reeds vijf dijken bezweken, terwijl vier andere ernstig gevaar loopen. De overstroomde -gebieden worden op het oogenblik bovendien nog be- i dreigd door een epidemie, daar op de oevers van de hoog gestegen rivier da- De begrooti.ng met 10 milliard ontlast De zitting van den Franschen cabi- netsraad, die Dinsdag met de behande ling der financiee-le voorstellen van de heeren Laval en Regnier is begonnen, heeft belangrijk meer tijd in beslag ge nomen dan aanvankelijk verwacht was. Terwijl het programma een beëindi- jging der zitting laat in den namiddag en een bijeenroep ing om 0 ure van den ministerraad op het Elysée, onder voor zitterschap van heer President Lebrun voorzag, zijn de besprekingen eerst in den morgen van Woensdag afgcloopen. Het lijdt geen twijfel dat er zich in den cabinetsraaid groote moeilijkheden hebben voorgedaan, meer bijzonderlijk met betrekking tot enkele netel igo vraagstukken als de hefffiig op de cou pons.der staatsfondsen, op de ooi'logs- "pensioenen, de verlaging der wedden, enz. Deze punten stellen een vraagstuk van pol.itieken aard, en bet is -dan ook niet te verwonderen dat de besprekin gen moeilijk vlotlen. Het was ten 23 ure 45 als de cabi- netsraad ten einde liep. Onmiddellijk beg,aven de leden der regeering zich naar het Elysée, waar opnieuw een ca- binetsraad werd gehouden. Volgens de inlichtingen die ons op dit oogenblik verstrekt worden, bevatten de financioelc herstelvoorslellen een vermindering van 10 t.h. op al de wed den, pensioenen, couponhcffingen, markten, leveringen, enz. Voor hetgeen de loonen der beambten betreft, zullen ze verminderd worden met 3 t.h. tot 8.000 frank, 5 t.h. van 8.000 tot 10.000 frank, en 10" t.h. voor de wedden die 10.000 frank overtreffen. De huurprijzen, evenals de hypothe caire schuldvorderingen, zullen even eens met 10 t.h. verminderd worden. De prijs van het brood zal een verminde ring van 10 centiemen ondergaan, der steenkolen van 5 tot 15 t.h. De inkom sten boven de 80.000 fr. zullen met een verhoogde belasting van 50 t.h. getrof fen worden, de winsten der oorlogsnij verheden zullen voor 25 t.h. in de staatskas worden gestort, enz. Men raamt dat dit alles te samen genomen, de- uitgaven van den Staat met 7 mil liard zal verlichten. De bezuinigingen op de sipoorweguit- batingen, de departementale en ge meentelijke collectiviteiten zullen hun nerzijds 3 milliard opleveren. In totaal dus zal de begrooting met 10 milliard frank worden ontlast. Heer Laval geeft uitleg Om 1,30 ure, kort nadat hij bet Ely sée heeft verlaten, ontvangt heer Laval de pers-. Om den Staat van de financiecle ver drukking te bevrijden, zegt hij, heeft de regeering besloten 20 decreten uit te vaardigen, die een bezuiniging van 10 milliard zullen meebrengen. Anderzijds zullen 8 andere decreten een verlich ting van de nationale economie beoo gen. Om to sluiten drukte hij op de noodzakelijkheid een eendere opoffering aan al de burgers op te leggen. Daarna trad hij ip nadere bijzonder heden omtrent de decreten die aan de onderteekening van den President zul len worden voorgelegd, en die, in eerste instantie, eem begrootingsverlichting beoogen door een uitschakeling van al de misbruiken in de openbare admi nistratie, door een economisch beheer in de ministeries, een vermindering der pensioenen en loonen, gelijk we hooger reeds hebben gemeld. Verder trachtte hij al deze maatrege len goed te praten. De Staat kan twee wegen volgen: ofwel de uitgaven ver minderen, ofwel de munt ontwaarden en, nogmaals sprak hij het als zijn vas-^ le overtuiging uil dat de eerste weg, moest gevolgd worden. Hij ontkende het niet dat van de Fransche bevolking zwa re opofferingen werden geeischt, maar zoo besloot heer Laval zijne uiteenzet ting, deze opofferingen alleen waren in staat niet alleen het Franseh bezit te bandhaven, inaar tevens- de vrijheid en de waardigheid van het vaderland te vrijwaren. - gelijks- honderden reeds in staat van lijke ramp, eene waardige begrafenis Jn^bindin gegeven. Moge de algcmeene deelne ming der gansche bevolking hun een innige troost wezen in hunne droefheid en smart. verkeerende lijken avaiïspoe- len. Toen maarschalk Tsjang Sjoe Liang Zie hiernevens. uit e-enige vliegtuigen boven een dorp in het overstroomde gebied levensmid delen-pakketten omlaag liet werpen werden de toestellen dóór bandieten on der vuur genomen. Het toestel van den maarschalk werd op talrijke plaatsen in de draagvlakken geraakt en slechts met moeite gelukte het den bestuurder het vliegtuig in vei- [ligheid te brengen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1