De Politieke Toestand in Holland Rijkdom en Armoede De WereldtesföOflstelIiag Bslanorijke verzameling Wilde Dieren -NI EU*»; Autobotsing te Gent De H. Van Zeeland voert besprekingen te Parijs Poolsche Oplichters te Antwerpen Een Gentsche Nijveraar ontvangt een dreigbrief 28 Juli. H. Anna. Vanaf de cer- Sle eeuwen der H. Kerk werd de h. Anna, moeder van O. L. Vrouw, openbaar ver eerd. Kerken werden te barer eer opge richt, en de H.H. Vaders verkondigden haren lof. De schooljeugd en de oorlogsinvaliden Door toedoen van minister Bovesse is een huldebetoon van de schooljeugd voor de oorlogsinvaliden in het voor uitzicht. Het geldt hier de zwaar ver minkten, ten getale van ongeveer vijftig. In alle scholen, zoowel vrije als offi- eieele, werd een inschrijving geopend voor het aankoopen van een vaandel. Heeds hebben 400 scholen aan den op roep gevolg gegeven. De uitreiking van het vaandel zal gepaard gaan met een plechtigheid, waarop aanwezig zullen zijn afvaardi gingen van elke school, bestaande wit drie leerlingen, met vaandel. Die plech tigheid zal waarschijnlijk in Oktober plaats hebhen. Voor Zaligverklaringen. De H. Kon. gre-gdtie der Riten heeft Dinsdag in het Valikaan eene vergadering gehouden voor hel onderzoek van twee zaken voor zaligverklaring. De eerste is deze van den eerbiedwaardigen Frans-Gabriël* Ri vet, van het Instituut der Broeders van Maria, overleden in 1881. De tweede zaak geldt de eerbiedwaardige Maria van Je sus, mede-stichter en eerste overste der Zusterkens van de Hemelvaart. Een Reuzensnoek. Uit de Maas te Waulsort werd door den heer Labome een reuzensnoek opgehaald wegende 8 kilo en metende 1.08 m. lengte. Deze vangst gebeurde toevallig. Heer Laborne had zijn liijn namelijk uitge worpen voor witvisch. Het is op het oogenblik dal een dezer visclijes het lo kaas weghapte dat hijzelf door den snoek werd gevat. De Radio meldde rèeds gisteren het ontslag van het Kabinet Colijn, dit was wat voorbarig. Be Koningin zou het ontslag van de regeering weigeren. Uit Den Haag wordt Woensdag na middag gemeld dat de Koningin het ontslag van de regeering Colijn zou weigeren. De regeering heeft evenwel nog geen besluit getroffen nopens de door haar aan te nemen houding. Ministerraad. Verweer van den gulden. Minister Colijn bij H. M. de Koningin. De Nederlandsche ministerraad is Woensdag morgen in buitengewone zit ting bijeengekomen naar aanleiding der verklaring welke Dinsdag avond in .de Tweede Kamer door den eersten minis ter Colijn werd afgelegd betreffend den politieken toestand. Het kabinet Colijn heeft opnieuw zijn wil bevestigd om de krachtdadigste middelen aaii te weenden lot het handhaven van den gaven gul den. Men verwachtte er zich Woensdag aan, dat M. Colijn zou ontboden worden bij H. M. de Koningin om met baai- overleg te plegen. Anderzijds w:erd een nieuwe minis terraad Voor lieden Donderdag aange kondigd, waarop dan een definitieve beslissing zou genomen worden, betref fend liet advies wrelk bij de Koningin zou ingebracht worden. Het diskonto van 3 op 5 t.h. verhoogd. De Nederlandsche Bank heeft Woens dag de rentevoet van haar diskonto verhoogd van 3 op 5 t.h. Onvangen door de Koningin M. Colijn werd Woensdag namiddag ontvangen door de Koningin, die thans in de omgeving van Den Haag vertoeft. houden. Het werd opgiet en bevindt zich thans in'het ï^OüïiJrtiundig museum van den Antwerpscftérl .Dierentuin. In 1928 slaagden de 'Wier-S' Norbertijnen te Buta er in een tweef© exemplaar te vangen.. Deze okapi bevindt zich sedert vraagd werd 15 September van hetzelfde jaar in de Limpens. Diergaarde te AntwQïp|ïi waar hij zeer de aandacht trekt ert raeds door vele duizenden bezoekers werd bewonderd. Daarop sprongen zij te voorschijn en hielden hem aan. Het bleek zekere Roger Ramaen, uit St. Amandsberg, te zijn. De aangehoudene* werd overgebracht naar het gerechtshof, waar hij onder door onderzoeksrechter t© Brussel PROGRAMMA. Vrijdag 28 Juli' Kongressen Bakkerij. Land- b on w pers. Boschbouw. Varkens- teelt. Europeesch.e zwemvereenigmg. Padvindsters. Bakkerij. Zaal voor tijdelijke tentoonstellingen: L a n db o<u>wweek. Kinderrijk. Marionettenschouw- bung. Vogelkooien. Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang-Ver makelijkheden.)Open van 9 tot 2d u. Om liet. uur voederen der dieren. Televisie palei.s Kunstprogramma^ Modelstation. \ancj,4 tot 20 u. Voor stelling van dokumcnlairc filmen. AJberleuni. Doorloopende.voorstelling van 11 tot 19 u. Oud-Brussel. 15 tot 17 u.: Votks- koncert op hel BaljepTeip.. 21 lot 23 Wandelkoncert/; De blijde intrede onzer Vorsten te Gent. Officieel wordt bericht, dat Koning Leopold en Koningin A3trid, o-p Zondag 6 Oktober aanstaande, te Gent, liunne blijde intrede doen. Wijzigingen aan het uniform van officieren en soldaten. De Koning heeft het K. B. geleekend nopens de ver anderingen aan de khaki-tenue aan te brengen. Hieronder de tekst «Herzien onze besluiten betreffende de uniformen en tenueën; Overwegende dat er uit de ervaring gebleken is dat de khaki tenue, wélke moet dienen als veldlenue, losser dient gemaakt; Op de voordracht van onze minister \an Landsverdediging. Wij hebben besloten en wij besluiten: Art. 1. De jekker der khaki tenue voor de officieren alsmede voor de leer lingen der militaire school zal voortaan van liet type met ingesneden kraag en 3iiet revers zijn; Art. 2. De jekker voor de onderof ficieren en de vest voor den troep zul len een platten neergeslagen kraag heb ben; Art. 3. -De omstandige beschrij ving der ingevoerde wijzigingen zal in ïiiinisterieele onderrichtingen worden igegeven Art. 4. Al de vroegere voorschrif ten betreffende- de uniformen en tenueën welke niet. in strijd zijn met de voor schriften van dit-besluit, blijven van kracht; Art. 5. Onze minister van Lands verdediging js belast met de uitvoerjng van dit besluit. Een Okapi voor den Prins van Wales. Met de pakelboot «Anversville», op we,g van de Belgische Congokolonie naar Antwerpen, wordt tegen einde- der maand de aankomst verwacht van een belangrijke zending levende- dieren door de Eerw. Paters Norbertijnen, van de missie te Buta, gevangen Al deze dieren: apen, slangen, vogels antilopen, zijn bestemd voor den Ant- werpschen Dierentuin. Aan boord van dezelfde boot bevinden zich ook tw7ee prachtige okapi's waarvan één bestemd voor de Zoo te Londen. Jaren geleden werd een dergelijk zeld zaam exemplaar door koning Leopold toen nog hertog van Brabant-, aan den prins van Wales beloofd. Dank zilj de buitengewone behendigheid van de pa ters Norbertijnen zal de Belgische ko ning nu zijn belofte kunnen inlossen. De voor Londen bestemde okapi zal met ae gewone Harvyichboot naar En geland worden getransporteerd. De tweede okapi blijft te Antwerpen en is bestemd om, bij een eventueel ongeluk met het eerste exemplaar, eveneens naai de Londensche Zoo te verhuizen. Het zal de eerste okapi zijn die het- Enge-1- sehe grondgebied betreedt. Antwerpen zal alsdan niet meer de eenige stad ter wereld zijn die een okapi bezit. De eerste levende okapi, door inboor lingen gevangen in de omstreken van Buta. arriveerde te Antwerpen, eveneens met de «Anversville», in 1919. Het dier kon echter niet in het leven worden ge- Hij bekende weldra den brief ge schreven te hebben. Hij zou gehandeld hebben uit geldgebrek. In verband met de aanhouding van den persoon, die een dreigbrief had ge stuurd aan een nijveraar, gehuisvest aan de Nijverheidslaan, te Gent, dient nog gemeld te worden, dat de afperser een valsche naam had opgegeven. Hij heet Juliaan Sc-herpereer, wonende te Sint Amandsberg, en niet Ramaen, zoo als hij had willen doen gelooven. Woensdag namiddag had op den hoeM der Van Hulthemslraat, te Gent, eene? botsing, plaats lus-scben den auto* ge-: voerd door Willy Nae-ssens, 23 jaar, au togeleider, wonende Brabandslraat, te Gent, en deze gevoerd door Jii-li-en Le- compte, 25 jaar, aulogeleider, wonende! Wenemaerstraat. De schok was ver schrikkelijk. Beide voertuigen werden! erg beschadigd. In den auto van Naes- sens zat de- 24-jarige -student Liong Ta1 Tchin, geboren te Canton, die erg aan. het achterhoofd werd gekwetst. Na' voorloopiige geneeskundige zorgen werd het slachtoffer overgebracht naar het «Jnstitut Moderne», Al'snélaan. Zijn toestand is hopeloos. De h. Van Zeeland,., eerste minister heeft van zijn verblijf te Parijs lei' ge legenheid van de begrafenis van baron De Gaiffier d'Hcsli-oy.,gebruikt gemaakt om besprekingen te vopren van politie ken aard. Zoo had bij een gesprek met den li. Laval op 't departement van buitenland- sche ^aken. Ook dc h. Lebrun, president van de republiek beeft den h. Van Zeeland uit- genoodigd. "In den namiddag is de h. Van Zeeland per vliegtdig naar Brussel teruggekeerd. Heb onderhoud dat de Eerste Min. Van Zeeland te Parijs gehad heeft met M. La- val heeft 40 minuten geduurd. Beide ministers hebben vluchtig van gedachten verwisseld over de interna tionale vraagstukken en voornamelijk over enkele punten dié Bfelgie en Frank rijk aanbelangen, o.a. het vraagstuk der grensarbeiders'. De h. Laval .heeft.-verklaard dat dit de eerste maal is dat hij het hoofd van de Belgische regeering te Parijs ont moet en dat hij wel hoopt binnen kort een omvangrijker .gesprek met hém te hebben. De politie van Antwerpen ontving talrijke klachten ten laste van twee Po len, die er op sluwe wijze in geslaagd zijn verscheidene juweliers* beet te ne men. Bedoelde vreemdelingen zijn zekere Schul Rosénbium cn Pinkers Swieman, onderscheidenlijk gehuisvestOude Mail--en Kleine Beerstraat, doch thans voortvluchtig. Ziehier hoe de schelmen het aan boord legden om partijen ljuweèlen los te maken en... voor eigen rekening aan den man te brengen. Swieman begaf zich bij de vreemde Juweliers, te Anlwerpcn -gevestigd, en wrist zijn spitsbroeder Rosenblum aan te bevelen en af te schilderen als het ideaal geschikte element voor den voortvei'kooip van zilverwerk en ju wee- len. Ec.nigen tijd nadien kwam hij dan met het verkoop-wonder bij de juwe liers aanzetten, cn deze moet dan zul- ken gunst igen indruk hebben gemaakt, dat de juweliers hem belangrijke par tijen zilverwerk en j-uweelcn vöor den Yoort.verkoop toeivertrouwden. Het tweetal liet echter niets meer van zich hooren en blijkt thans spoorloos verdwenen. Men heeft nog geen juist overzicht van de aldus gepleegde oplichterijen. Tusschen de vele beetgenomen* juwe liers zijn o.a. de hh. Zaisman, wonende Jan Yan Rijswijcklaan, die voor 17,200 frank zilverwerk aan de kerels toever trouwde, en Reichmann, wonende Mi lisstraat, te Bor.gerhout, die voor 5.000 4de Vervolg. De clown zelf scheen het de moeite niet waard te achten om een blik op zijne beeltenis te slaan, en staarde slechts met over. elkaar geslagen ar men den schilder en de hem omringen de Iroep aan. Vindt -gij ook dat het gelijkt .vroeg Milword hem eindelijk. Meer dan te veel antwoordde hij het is niet voor de eerste maal dat men mij uitschildert doch ik libop dat. het nu voor de laatste maal zal zijn. Ik speel gedurende mijn leven voor dwaas, zoo dat ik niet kan vven- Bchen nog na mijne dood (en spot van liet publiek te hangen 1 Hoewel de toon van den man wreve lig cn ruw was, viel het, voor Milword, gemakkelijk te bemerken., dat. hij zich op eene wijze uitdrukte en voordeed, die gunstig afstak bij de platte spraak en de onbeschaafde zegswijzen zijner me degezellen. Toen de stoet, zich opnieuw Sn gang stelde, liet hij Stokes en Bol ter voornilwandelen en voegde zich bij den clown. Deze zag hem wantrou wend aan en zeide Waarom laat gij uwe vrienden in 'den steek Gij zult u -bij hen heter hermaken dan bij mij. Ik geef niet veel ojn gezelschap. Ik zal u niet lang tot last zijn, "antwoordde Milword, en ben voorne- jnens dadelijk de anderen weer op te zoeken. Ik wilde u slechts een klei- Hij meest 1.000 frank neerleggen op een afgesproken plaats. Een industrieel, wonend Nijverheids- laan te Gent, ontving'een brief, waarin hem gezegd werd 's avonds tegen 9 uur, een briefomslag met 1.000 fr. neer te leggen op een bank in het park van de Nieuwe Wandeling. Zoo hij aan deze bedreiging geen gevolg gaf zou zijn fa briek door brand wérden vernield. De industrieel waarschuwde dadelijk de speurbrigade van dc rechterlijke po litie. De omslag, bevattend de 1.000 fr., werd op het afgesproken iuur op de af gesproken plaats gelegd. Speuragenten stelden zich verdoken op en lieten een kerel naderen, die den omslag opraapte en in zijn zak stak. Belangrij ke inbraak te Boom Onbekende schelmen hebben in derf nacht van Dinsdag op Woensdag de uitstalraam verbrijzeld'bij dén goud smid h. Lombaei't, op de Groote Markt te Boom. Langs de gemaakte opening hebben dc dieven eene partij ijuwcelen ter waarde van 17.000 fr. ontvreemd. De boeren hebben ter plaatse een ijze ren staaf achtergelaten waarmeê zij de ruit hadden stukgeslagen. Ze moeten zich gekwetst hebben, daar aari het glas bloed kleefde. Door de politie van Boom werd een streng onderzoek ingesteld. Doodelijk ongeval te Varsenar© Woensdagvoormiddag te Varsenare, aan den on'bewaakten overweg n, 78 is de 76-jarige landbouwer Huys Petrus, wonende te Varsenare, Gravier n. 178,, en die met kar en paard over den ïjze- renweg reed, door een sneltrein verrast gewoe-st, een twaalftal meter ver ge slingerd-en op deii.slag'gedood. De. kar was in splinters geslagen en de stukken op een afstand van 200 meters ver spreid. Het paard is er ongedeerd van af ge komen en is een 200 meters verder; naan huis ge-vlucht. Bra» <3L te Bergen Woensdag morgen rond 2 uur is en brand ontstaan in een magazijn van de zagerij Rousseau Gcbr., gelegen Po-nt- Canal tc Bergen. Het vuur nam snel uitbreiding, zoodat het eene Ware ramp; dreigde te worden, temeer daar zich in. de nabijheid een naphtadepot. bevindt, frank uurwerken aan de schelmen heeft1 waarvan de vergaarbakken duizende li- gegeven. De kerels worden thans naarstig op gespoord. Verkeersonaeva! ie Boechout Iers benzine bevatten. Gansch de buurt, ging echter eensge zind aan den arbeid en aldus slaagde men erin alle uitbreiding van den brand tc voorkomen. De pompiers waren even eens spoedig ter plaatse en konden den: nen dienst verzieken. Mij een dienst Verzoeken lier nam de clown, zijne pijp nogmaals stoppende. l^e lang hebt gilj die figure# reeds op uwe armen Dertig jaren ongeveer. En hebt gij ze er zélf op geprikt -Eenigen zijn 'er duizend mijlen yan bier, aan boord van een schip door een matroos op 'geprikt de- overige een weinig later dooi' mij. Zoudt ge mij nu den gevraagden dienst willen bewijzen, vroeg Milword. Dat kan er naar zijn. Gij zoudt me wel zoo-veel kunnen vragen, dat ik het niet volbrengen kan. De knaap dien ik bij mij lic-b, her nam Milword, is- mijn eenig kind en het duurtbaarstë wat ik op de wereld bezit. Een mijner bloedverwanten is er steeds op uit mij dit kind Ie onlrooven en dit verontrust mij zeer ondanks mijne waakzaamheid zou het toch kunnen gebeuren dat men er in slaag de den knaap op te lichten, en duurde het lang vooraleer ik hem terugvond, dan zou het mij niet meer mogelijk zijn hem tc herkennen. Ik zou dan voor altiijd mijn zoon kwijt zijn en het, kind zou ook van de fortuin ontroofd worden want, hoe- zou ik, of hij zelf zijne identiteit kunnen bewijzen Dit gevaar voor mijn kind zou echter te voorkomen zijn, wanneer hij een ken nelijk te eken bezal dal niet. uitgewischf kan worden. Zoudt ge nu zoo goed wil len zijn, om den knaap van zulk een onuitwischbaar toeken te voorzien Oh ja antwoordde de clown op Op de provinciale baan té Boechout,vuurhaard afzonderen. Een deel der za- (An.wj.'ien) deed zich, Woensdag iri gerij moest aan de vlammeif ten prooi den vooravond een erg verkeersongeval gelaten worden. De stoffelijke schades voor. Het 8-jarig meisje Alice Naes is zeer belangrijk, werd door een auto verrast en met doo- delijke verwondingen opgenomen. Het kind ontving in het buis zijner ouders de eerste geneeskundige zorgen. Zijn toestand is zorgwekkend en een nood lottige afloop te vreezen. De politie stelde een onderzoek in Botsing te Beurne Op' den boek van de Turnhoutsche- baan en de Hoofdsunderlci kwamen Woensdagavond twee autos in botsing n.l. de eene gevoerd door -een hotelhou der uit Retic, de andere door zekere B... Een der wagens kwam terecht op het terrasse van eene herberg, waarvan de eigenaar en een verbruiker licht ge kwetst werden. De stoffelijke schade is aanzienlijk. De li. Politie-inspecteur Wolf gelastte zich met het onderzoek. zijn gewonen onverschilligen toon,als uw wensch zich daarloc bepaalt, wil ik daar wel aan voldoen. Den volgenden morgen zeer vroeg terwijl de overige leden van den troep nog sliepen,opende de schilder behoed zaam de poort van - den wagen maakte zijn kind wakker. Hij nam hem op den arm en het bosch met hem in. Bevalt het uvhier goed, Cornelus vroeg de vader fluisterend. O ja, pa antwoordde de knaap, veel beier dan in hel steegje hier houden alle menschen van mij en ik krijg geen slagen. De clown wachtte lien op de bepaal de plaats-. Franklin Milword plaatste zijn kind tusschen de knieën, sMroopte de mouw van zijn kieltje lot aan den schouder op en zeide., tot hem Als mijnheer u een beetje pijn mocht doen, zult ge - dan een ferme jongen wezen, en niet schreeuwen Ja, pa, antwoordde de knaap,zijn vader vriendelijk aanziende. Wat wilt gij dat ik op zijn arm zal prikken, vroeg de clown. Eene grafelijke -kroon en de let ters G. J. TWEEDE HOOFDSTUK Op een Kassiers kantoor Het bankiershuis Walter en Burham behoorde- onder de rijkste der City. Vroeger was de firma enkel «Walter» geweest maar over ongeveer twintig jaren was de lieer Burham in de com pagnieschap getreden. De beide decl- genooten waren de gebroeders- Hugh en Percival Walter. De eerstgenoemde was voor tien jaren kinderloos gestorven ven, en ruim één jaar voor don dag, waarop ons verhaal aanvangt, was Percival zijn broeder naar het graf gevolgd, een .^enigen zoon, Henry Wal ter, nalatende, die alsmi. d,e eenige erf genaam van.de aanzienlijke bezittingen werd. De jongste deelgenoot der firma de lieer Burham, had nooit meer dan voor een vierde aandeel in de zaken gehad. De drie overige deelen waren door de beide broeders Walter in ge meenschap bezeten, en na den dood van Hugh het uitsluitend eigendom van Percival geworden. Op den avond van 16 Augustus 1860 denzelfden avond waarop Franklin Milword op de heide van Punlney ken nis maakte -met den acrobaten-paard- rijderstroep, zaten in een der kantoor- ver! rekken van het rijke bankiershuis drie mannen 'bijeen. Het waren de liee- ren Burham, een vertroüwd kassier van het huis, Clement Austin geiteden en een oude klerk, een. man van ru-im zestig jaren, die van zijne jeugd af in die-nst van het vermaarde huis geweest was, en Sampson Wilmot heette.Samp son zag er ouder uit dan hij werkelijk was zijne dunne grijze haren, die op de kraag van zijn jas afhingen, gaven hem vooral een oud en eerbiedwaar dig voorkomen. Hij was reeds twee maal aan een aanval van beroerte ont snapt, en hoewel hij telkens volkomen hersteld was, bezat hij toch de zeker heid dat zijn leven er mede gemoeid \ya§, wanneer het hem neg eenmaal mocht overkomen; evenwel .ver-ontrust te hem die zekerheid niet, want hij liad behalve zijne betrekking bij het ban kiershuis, die hij met de grootste nauwgezetheid en ijver waarnam, niets dat hem aan de- wereld boeide, en was een man, rein in handel en wandel. Deze drie mannen waren, nadat .hun kantoor dien avond gesloten, was, bij een gebleven om met elkander over een gewichtig punt, de ontvangst van. Henry Waller, liet nieuwe hoofd 'dei- firma, te beraadslagen. Henry Walter had het grootste ge deelte van zijn leven in Engelsch-In- die doorgebracht en niemand van al degenen die op dit oogenblik aan de firma verbonden waren, had hem ooit gezien, behalve Sampson Wilmot. Zijn vertrek naar Indic was geenszins vrij willig geweest hij had zich in zijne jeugd aan een groot vergrijp schuldig gemaakt, en was tengevolge daarvan genoodzaakt geweest om zich uil Enge land te verwijderen. Deze omstandigheid was voor nie mand, die met het huis in' betrekking stond, een geheim doch Sampson Wilmot was toch de eenige die de ware toedracht der zaak kende. De zaak werd in den loop van het gesprek door den jongen deelgenoot der Firma toevallig aangeroerd. Ik heb Henry Walter nooit -gezien zeide hij, want, zooals ge weet, kwam ik eerst tien jaren na zijn vertrek met., de firma in aanraking, maar toch heb ik in den tijd de klerken wel eens over het geval hooren mompelen. \t Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2