Geeft aan God wat aan God toekomt! 28' Regeerlngscrisïs in Nederland AAN DE OUD-KAJOTTERS De MtstreMe Maslicp Kerkstraat, 9 en 2t Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zondag JULI 1935 Belgische Fabrikanten bedrogen in Roemenië KABINETSRAAD De Ronde van Frankrijk AXXXIe JAARGANG. RUMMER |7Q Publiciteit buit-en het Arrond. AALb'j; j Agentschap HAVAS, Adolt Maslaan .13, te Brussel i— Rue de Richelcu, Parjis -Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Nazarius Zon op 419 Zou af 73 7 N. M. 30 E. K. 7 UIT HÉT LEVEN. Dat veelbeduidend woord van de Evan geliën schijnt nogal begrepen zoolang er geen spraak is van offers! Reddite quce sunt Dei, Deo (Marc XII17) Geeft aan God wat Hem toekomt. Hoeveel vromen echter die men als zuilen van de kerk zou beschouwen, ontmaskerden zich tot hatelij ke zelf zuchtig en wanneer ze een offer moes ten brengen voor den God dien ze (men meende het althanserkenden als den Groo- ten en Oppersten Meester Niet zelden waagden ze het toen op te staan tegen Hem als wilden ze zijn rechten betwijfelen, hun ivil aan Zijn hoogheiligen wil opdringen omdat ze verwaarloosden alles te beschouiven door de oogen van het geloof... van uit hel gezichtspunt der ein delooss eeuwigheid. Veel liever, en dat tvas hun groote misstap, bekeken ze het al van Uit het duistere en enge kijkpunt van hun verfoeilijk egoïsme. De pieteit van zoo'n menschen is louter vernis, hel is alleen maar holklinkend woord dat van hun lippen rolt want van binnen zou eerst cle gezindheid 't onderste boven moeten gekeerd worden. Het zou vooreerst diep bewust in hun geest moeten binnendringen dat God Meester is over allesover leven en over dood en dus ook het souverein recht heeft als Hij dat ivil alles voor Zich op te eischen. Het is dan best mogelijk dat zoo 'n gezindheid van ons standpunt uit beschouwd, bloedige of fers en tranen vergt,toe zijn immers in die orde van zaken zoo kortzichtig, maar wie zoo niet gestemd is die heeft alleen maar den schijn van godsdienstigheid en een godsvrucht vol eigenbaat. Bij zoon zielsstemming verkiezen toe ook ten slotte niets Of is het niet goed wat de Heer doet of weten we beter wat nuttig is en voordeelig voor Zijn glorie en voor de eeuwige bestemming van den mensch dan God zelf Zouden we soms hieraan twijfelen dat elk offer door God gevraagd of Hem vrijwillig aangeboden een rijke bron is van zegen Wellicht verliezen wc ook dit uit hel oog dat het namelijk nutteloos is te worstelen tegen God. Wat hij wil gebeurt al geschiedt het ook niet dadelijk, want Hij beschikt over de eeuwigheid en alles wat Hij vast gesteld heeft komt ras of traag maar toch altijd wis en zeker. Wie zich vermeel God tegen te werken in wat Hij opeischt die ondervindt vroeg of laat de onweer staanbare macht van den SterkstenGod blijft immers overwinnaar in gelijk welken strijd of conflict. In 1914 werd de leider der franschc socialisten Jaures vermoord en ruim elf jaar later op staatskosten in het Panthéon bijgezet. De socialisten en de communisten beschomvden den man als een afgod en wedijverden met elkaar om den doode de laatste eer te betvijzen Jaures, zoo vertelden destijds de fran schc bladentvas zooeven uit den Senaat, ivaar hij een schitterende redevoering had gehouden teruggekeerd. Zijn onderwerp was voor de zooveelste maal geweest de christelijke gedachte moet vernietigd worden Ilij zelf, ofschoon in zijn jeugd nog godsdienstig,was in zijn eigen huis met dc verheidensching begonnen, leder voorwerp dat aan den godsdienst herinnerdeging liet huis uit. Zelfs families die met zijn handelwijze niet sympathiseerden mochten zijn woning niet binnentreden. Zijn eenige dochter had hij toevertrouwd aan een on derwijzeres, die het er op moest aanleggen elk spoor van geloof uit de ziel van het meisje weg te vagen. Jaures zat in den gemakkelijken leun stoel van zijn iverkkmamer nog te genieten van de overwinning die hij in den Senaat had behaald. Zijn ivoor den hadden gewel dig ingeslagen. Terwijl hij aan zijn ge dachten den vrijen loop liet stond hem op eens zijn eenige dochter voor den geest Hij ivas er zeer trotscli over en vleide zich er mee, het meisje nu ze meerderjarig was geworden te mogen bewonderen als een rijpe vrucht der vrije gedachte Daar werd opeens aan zijn deur geklopt (van zijn kamer) en Jauresdochter trad binnen. Zij vroeg of zij dien avond met va der mocht doorbrengen. Als antivoord gaf deze het meisje een berisping Waarom zijl ge toch zoo teruggetrokken en houdt ge van eenzaamheid Ge deedt beter met visites af te leggen of bezoeken te ontvan gen. Op die manier komt ge nooit aan een gcschiktcn levensgezel u lk heb mijn keus al gemaakt antwoordt het meisje heel kalm. Zóó en tvie is het Iemand van ivien men slechts geknield mag spreken.en te gelijk te zerp ze zich voor hem op de knieën en smeekte Ik zou me in het klooster aan God willen toewijden 't Was Jaures alsof hij tegen den grond werd neergebliksemdToen hij zich zelf eindelijk meester was, vroeg hij hoelang ze met die gedachte al geloopen had. Sinds driejaar vader. Toen Jaures weer al leen was, werd hij door wanhoop aange grepen. Hij had zijn vaderland willen ver- heidenen, en kreeg het niet eens in zijn ei gen gezin klaar. Godliad hij uit Frankrijk iv Uien jagen en Hij wreekte zich door hem zijn eenige dochter voor zich op te eischen. Toch wierp Jaurès zich opnieuw in den politicken strijd voor verwezenlijking van zijn heidenscli ideaal. Maar te midden van het strijdgewoel werd de man dikwijls ge kweld door de gedachte aan Gocl en dc eeu wigheid. Treed niet in het strijdperk tegen God, geef Hem wat Hij vraagt en wat Hem toe komt anders zal Ilij zich wreken en U ver pletteren. Wijk niet terug voor geen enkel offer Niets is te groot, niets is tc schoon om Gode te worden opgedragen En 't zal dan met U altijd welgaan. Denderzoon. La Métropole» deelt belangrijke bijzonderheden mede over de zaak van de zoogezegde omkooperij van een ambtenaar of voorgewenden amü te- naar van de Roemeensche politie, door Belgische fabrikanten. De vork zou echter gansch anders in den steel zitten, dan sommige bladen het voorstellen, en de omkoopers zouden niets anders' zijn dan de slacht offers van een afzetter. Sommige textielfabrikanten uit den omtrek van Gent en St Niklaas moes ten, sedert jaren van Roemeensche schuldenaars ongeveer 100 millio-en lei ontvangen, welk bedrag geblokkeerd was in de Nationale Bank te Boekarest. Herhaaldelijk werden pogingen ge daan om die gelden te doen overschrij ven, doch vruchteloos. Een nieuwe afvaardiging werd een (paar maanden geleden naar Boekarest gestuurd, en slaagden erin een totaal va-n 84 millioen lei te groepeeren,waar voor eindelijk door de Nationale Bank machtiging lot overdracht werd gege ven. Alvorens die overdracht kon geschie den, moesten echter de noodige bui- tenlandsche deviezen voorhanden zijn .wat. op het ooigenblik niet het geval was. Het bleek zelfs, dat zou moeten gewacht worden tot na den oogst. Toen kwam een zekere Nacht, die zich mitgaf als sekretaris van de poli tieprefekt te Boekarest, met de aanbie ding de noodige deviezen te verschaffen, indien men hem een kommissieloon van 25 millioen lei uitbetaalde. Dat bedrag was natuurlijk zeer hoog-, maaT tengevolge van de devaluatie van den frank was het slechts de winst op de. omzetting van de buitenlandsche de viezen in franks, en er werd op de voor stellen ingegaan. De kommissie werd aan Nacht uitbetaald, en dc afgevaar digden keerden naar Belgie teriig, in afwachting dat d-e toegezegde deviezen zouden overgedragen worden. Dit gebeurde echter niet, en weldra bleek dat Nacht een afzetter was. Een klacht werd ingediend en de Roe meensche politie heeft reeds 17 vajn de 25 millioen lei in beslag kunnen nemen. De leden van de regeering vergader den Vrijdagnamiddag in kabinetsraad, onder voorzitterschap van den heer Van Zeeland. Er werd geen mededeeling over deze vergadering verstrekt. Een minister zegde ons dat de raad zich had bezig gehouden met een reeks* wei nig belangrijke zaken, meestal adminis tratieve aangelegenheden, die nog moesten geregeld worden, alvorens de ministers met verlof gaan. We verne men ook dat. de leden van den raad het ontwerp van besluit betreffende de ver lenging van den schoolplicht hebben onderteekend. Het stuk is nu aan den Koning overgemaakt. Over enkele da gen zal het in het Staatsblad ver schijnen. HET KABINET COLIJN NEEMT ontslag Het ontslag In den nacht van Donderdag op Vrij dag werd het volgende officieel com muniqué bekend gemaakt: Hare Majesteit de koningin der Ne derlanden heeft in overweging geno men de op 25 Juli 1935 ingediende aan vragen om eervol ontslag van de heeren ministers, en lien uitgenoodigd o_m zich inmiddels niet alleen tc willen blijven belasten met de behandeling cn de af doende zoo mogelijk van de loopende zaken, maar óók al datgene te verrich ten,wat 's lands belang in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden ver- eischt'. Hoewel de ministers hun ontslag aan H. M. de Koningin hebben gevraagd en het kabinet dus demissionnair is, wordt nadrukkelijk medegedeeld, dat het mi nisterie, met het oog op dc zich eiken dag voordoende moeilijkheden, ten vol le gebnu/ik zal maken van de bevoegd heden, welke de regeering bezit, met name ter bescherming der munt. Het lot van den Gulden «L'Ec-ho de la Bourse» schrijft in verhand mot- de Nederlandsche crisis en het lot van den gulden, o.m. het vol gende De technische positie van dc Neder landsche munt blijft ontegensprekelijk sterk, hoewel de goudvoorraden sedert einde 1934 met 200 millioen gulden ongeveer 4 milliard Belgische frank zijn afgenomen. De igouddekking be draagt toch noig altiijd 80 pet., wat de illusie aantoont van de beoordeeling van een betaalmiddel naar zijn metaal dekking. De voornaamste goudverliezen door Nederland geleden hebben zich na de devaluatie van den Belgischen frank voorgedaan. Sedertdien is veel- goud naar Nederland teruggekeerd. Verder betoogt hetzelfde blad dat de technische positie van Nederland uit stekend blijkt, ook wanneer men het van een ander standpoint beschouwt. De gouduitvoer sipruit hoofdzakelijk voort uit het vertrek van buitenlandsch kapi taal; dit laatste heeft nu zoo goed als geheel Nederland verlaten en Zwitser land trouwens. Gevaar van deze zijde bestaat er dus niet meer. De ware zwak te van den gulden ligt aan den econo- mischen toestand van het land, die on rustwekkend is. De industrie werkt met zware verliezen. De landbouw houdt zich met groote moeite in leven onder een regime, dat een bespotting is van het gezond verstand. Het discontotaks der Nationale Ba-nk alweer verhoogd. Uit Amsterdam, 26 Juli De Nationale Bank van Nederland heeft haar discontaks van 5 op 6% ge bracht. De Koningin verzoekt M. Aalberse het nieuw kabinet te vormen. De katholieke leider, professor Aal berse, heeft Vrijdag vanwege koningin Wilhelmina de opdracht ontvangen een parlementair kabinet te vormen op de breedste basis mogelijk, en daarvoor is hem twee dagen tijd gelaten. M. Aalberse heeft geantwoord, dat hij ging pogen een regeeringsploeg te vormen volgens; de aangeduide Tor- muul. DRIE Links R. MAES, STARS VIT DE ROEDE rechts S. MAES, in het midden MORELLI. door ALFONS DE VOS, Oud-Algemeenc Voorzitter der K. A. J. Zal professor Aalberse mislukken? In de financieele kringen te Amster dam isi men over het algemeen de mee ning toegedaan dat prof. Aalberse 'niet zal gelukken in zijn opdracht. Maar welke ook de ontwikkeling van den politieken toestand zij de gulden zal verdedigd worden tegen de speku- lanten zooals blijkt uit de nieuwe dis- contoverhooging. De wisselmarkt i;S zeer kalm; de za ken en schommelingen zijn slechts van geringen omvang. De .bank van uitgif te levert steeds het goud af tegen den marktprijs. Dc staatsrenten zijn licht gestegen. Ingeval van mislukking van profes1- sor Aalberse zal Dr Colijn waarschijn lijk opnieuw met de kabinetsvorming worden belast. De Zwitsersche Beurs rustig gestemd De Zwitsersche bewffiS was vanmor gen zeer rustig gestemd. De gulden is t. v. den Zwitserschen frank eenige centimes gedaald en het pond sterling is t.o.v. den Zwitserschen frink een kleinigheid gestegen, doc.1' van eenige zenuwachtigheid was op de valutamarkt geen sprake., 't Is zoolang geleden dat we elkaar nog ont moet hebben, boor ik U zeggen. Ja, wat wilt ge? Een huisvader heeft alle dagen andere zorgen en bekommernissen wellicht hebben de moes ten uwer zulks al ondervonden, en zullen zij dan ook gemakkelijk begrijpen dat er niet veel tijds overschiet om zich terug in kontakt te stellen met de oude garde. En nochtans, hoe denken wij nog alle dagen aan den goeden ouden tijd, wanneer we van 's morgens vroeg tot 's avonds laat als door drenkt waren met ons heerlijk kajottersideunl, en waarin we voortdurend in aanraking kwamen met die prachtkerels, die alles voor hunne be weging over hadden en die den huidigen triomf hebben mogelijk gemaakt. Hoe trachten wij er naar om ze nog eens terug te zien, al ware het maar één enkele maal, oin eens van hen te ver nemen hoe liet hun zooal gaat en wat er van hen geworden is. I Was voor mij, en zeker ook voor U allen, een blijde verrassiug door den oproep van Ka- nunflik Cardijn te vernemen dat zich weldra deze zoo zeer hegeerde gelegenheid van een terugzien der oud-kajotters znl voordoen. Hoe hunkeren wij allen reeds naar dien 25 Oogst Wat al herinneringen zullen er niet opgeworpen worden bij dit weerzien der duizendtallen chikke typen onzer heerlijke kujottersbeweging. Hoe gaan. mijne gedachten thans terug naar het armoedig zolderkamertje der Pletinxstraal, waar voor tien jaar een nietig wezentje geboren werd, dat van vader Cardijn den grooten klin kenden naam van Landsbond der K. A. J. kreeg. Ongetwijfeld hebben wij, de enkele genoodig- den, die toen op het doopfeest aanwezig waren, niet kunnen vermoeden welk een toekomst er voor het nietig boretingske weggelegd was.Moet ons dat verwonderen? Wel neen! de meeste wereldgenieën zijn immers in zeer bekrompen omstandigheden op de wereld gekomen, Dit heeft or.s dan ook niet belet ver te kijken, van de Stichting van den Landsbond af. werd onmiddellijk zijne vorming in een grootscheep- sche richting gestuwd. Vooreerst permitteerde hij zich de luxe naar de Paleizenstraat gaan te wonen. De veroveringstochten die do jonge Landsbond van daaruit ondernomen heeft, niet alleen in gansch ons land, maar zelfs lot ver buiten de grenzen, hebben eenieder verbaasd. Geen enkele jonge arbeider werd met rust ge laten tien, twintig, honderd maal werden ze aangesproken, bewerkt, gepraamd, tot ze voor de goede zaak gewonnen waren tot ook in hen het heilig Joannesvuur hoog oplaaide, tot in hun oogen straalde de tinteling van hun begee sterde ziel. Ze hebben zich niet gespaard, de werkers van het eersle. uur Scharen jonge arbeiders hebben zij in blijheid en triomf naar den Generaal ge voerd. Met aandoenlijke hartelijkheid drukte hij hun jongenshanden. Dat het in dePaleizenstraat Ie eng werd, het is dank aan de allereerste ka- jotters die het K. A. J.-gebouw hebhen gegrond vest op stevige, onwrikbare fundamenten. Dat er in Brussel die reusachtige Jeugdcenlrale is opgerezen, het is dank auu hun koppig volhar dingsvermogen, dank aau hun nooit verflauwend idealisme. Oud-kajotters, op 25 Oogst, wanneer ge daar die tienduizenden jonge arbeiders het groote Stadion zult zien vullen tot barslens toe, dan zal uw kajotlersliarl herleven Uw gezicht znl weerspiegelende rechtmatige fierheid van uw gemoed, een gevoel van gelukzalige tevreden heid zal U vervullen, omdat gij hebt meegehol pen deze heerlijke K. A. J.-beweging tot stand te brengen. De meesten onzer zijn getrouwd en onlviugeii van den Heer de weelde van eigen voor-kujotter- kens. Wij kennen zorg cn kommer om het be staan van ons geliefd gezin maar ondanks dit alles blijven we meevoelen met onze jeugdige broers. Het verheugt ons telkens hun uilnoodi- gingen te aanvaarden tol, en deel te nemen aan hun feestavonden, hun propagandaoffensieven daadwerkelijk te steunen. En daarin worden we trouw bijgestaan door onze echtger.oote. Want welke vrouw van een Oud-kajotler zou er tegen protesteeren deel te nemen aan een vruchtbare beweging door haar man in zijn jeugd met zoo veel ijver en geestdrift beleefd? Oud-kajotters, denkt aan uw plicht. Het tien jarig bestaan van Uwe beweging moet tip groo te gebeurtenis zijn van dit jaar. 25 Oogst a. s., de dag van het Wereldkougres der Arbeiders jeugd moet ook U tc zaïnen brengen met de jon geren. Neemt gretig de uitnoodiging van Kan. Cardijn aan, Hij verwacht L* met verwelkomend gelmar. Geen vrees dat moeder de vrouw er iels zal legen inbrengen, want ook de andere 50 0/0 van uwen trouwboek moeien van de partij zijn. Weet het wel, het is de uitdrukkelijkslo wensch van onzen Generaal dat ge uw vrouw zoudt meebrengen. Dus, beste oud-kajotters, op 25 Oogst, allen naar Brussel, zonder uil zondering. Draagt liet uwe ertoe bij om van dezen dag een ware zegedag te maken. Het reusachtige Heisel- stadion moet te klein zijn. Toont aan de wereld wat de K. A. J. in ons landeke vermag. Wat betreft prijs en andere aangelegenheden van praktischen aard, zult ge op tijd en stond door uw verbond ingelicht worden. Door dokumentatie, ledenlijsten, verslagen, foto's e. d. kunt ge U gemakkelijk uwe oud-Iedeu herinneren. Ge spoort hun nieuw adres op, be legt een algemeeue vergadering, voert er een geestdriftig woordje over de wereldbeteekenis van dit Kongres, en 't lijdt geen twijfel allen gaan op 25 Oogst inee naar Brussel Zooals vroeger mager thans ook niemand afwezig blij ven; wij moeten aan de huidige Kajotlers bewij zen dat ook de oude garde nog een beetje daar is, eu dat de mot er nog niet iu zit. Er bestaat zelfs een uitstekende gelegenheid om te laten zien dat de oude Kajotlers-solidari- leit uit ons nog niet verdweuen is. want onge twijfeld zullen er werklooze oud-kajotters zijn waarvoor hun gelukkihe makkers zullen te zor gen hebben om hun de verplaatsing mogelijk te maken. Dat moet eu dat zal Nog een laatste woord Uud-Ieiders en oud-le den, geen dag meer getalmd; niet den ouden ku- jottersijver aan het werk. Onze geliefde oud-kajotters, die in den stillen vrede van het klooster Uwe geestdriftige aktie volgen, zullen U helpen door een vurig kajoters- gebed. Reeds van nu af roep ik allen een hartelijk eu welgemeend «Tot weerziens» toe op liet Interna tionaal Kongres der K. A. J. te Brussel op 25' Oogst a. s. De opbrengst van het tweede kwartaal De opbrengst van dc rechtstreeksche belastingen gelieven aan de bron, op centiemen inbegrepen, beloopt mil lioen voor het. tweede kwartaal U35, namelijk 248 millioen voor April, 284 millioen voor Mei en 229 mil lioen voor J'umï. In het tweede kwartaal werd een som van 727 millioen bereikt. De op brengst is dus gestegen met 34 mi 1- lioen. Voor het eersle halfjaar 1935 is er in het geheel 68 millioen meer dan verleden jaar. Deze uitslag wordt in regeerings- kringen als bevredigend beschouwd, voornamelijk wanneer men de vertra ging in aanmerking neemt, voort ge vloeid uit het invoeren van een nieuw regiem inzake personeele belasting en van een verlaging op gebied van grond •belasting. Do opbrengst van de Techtslreeksche belastingen voor het dienstjaar 1934, jdat pas einde October aanstaande ge- sloten wordt, beliep op 30 Juni j? 1. 2.806 millioen, Weder nieuws over Kapitein Fawcet Een katholiek missionaris, paler Pa trick H. Molloy. is uit Brazilië te New- York aangekomen en verklaart inede- deelingen'te kunnen doen omtrent den verdwenen onderzoeker,kapitein Fawcet Fawcet, die jarenlang hel Braziliaan- sche oerwoud heeft doorkruist, vertrok in 1925 wederom voor een expeditie daarheen en werd sedertdien niet weeft gezien. Tal van expedities hebben m do afigeïoopen tien ij aren naar hem en zijn metgezellen .gezocht, doch keerden zon der resultaat terug. Herhaaldelijk doken berichten op, dat hij in leven zou zijn doch tot nog t.oe werden deze nooit be vestigd en kenners van de Braziliaan s-ede wildernis twijfelen dan ook niet aan zijn dood. Pater Molly verklaart evenwel van. een der invloedrijkste Indiaansche op perhoofden te hebben vernomen, dat Fawcet nog leeft en voornemens is weer* le keeren. De pater was van rtieening, dat de .verdwenen ontdekkingsreiziger zich in de omgeving van de Rio Z-inqui moest bevinden, ten Noorden van de Gordille- Irost. die de scheiding vormen losscherp 1de Amazone en cl.fi Parana,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1