v: i Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid 1 Toeristen en Toeristenmarken Hst ItaiiaaRsch-Abessinisch Geschil Donderdag AUGUSTUS 1935 De Belgische overwinnaars van de Ronde van Frankrijk te Brussel zegerijk onthaald HCamieB Hyysmans XX XX Ie JAARGANG; RUMMER |73 Kerkstraat 9 en 2i Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALSX 3 Agentschap HAVAS, Adolf Maxiaan .13, te Brussel t Hue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C H. Raoul Zoa op 1,24 Zon af 7,29 E. K. 7 V. M. 14 In liet Staatsblad van 2930 Juli is zooals gemeld, een koninklijk besluit ver schenen houdende inrichting van eeu na- tiönalen dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid. De hoofdbepalingen eruit luiden De nationale dienst is belast met de organisatie en liet beheer van de dien sten voor arbeidsbemiddeling en werk loosheid. Te dien einde sticht hij gewes telijke diensten, waarvan aantal* zetel en bevoegdheid bepaald worden door den uationalcn dienst. Deze oefent een alge- me ene en vaste kontrool uit op de offici- eele en aangenomen werkloozenkassen, op ue gewestelijke afdeelingen ervan, alsmede tegenover de verzekerden. Hij kontroleert ook de vrije arbeidsbeurzen. Er worden ingesteld klachtenkora- missies, beroeps-klachtenkommissiës en een kommissie van hooger beroep inzake werkloosheid. De nationale dienst zorgt voor de werking ervan. De bevoegdheden van den nationalen dienst worden uitgeoefend door e§n hoofdbestuur, een bestuurkomiteit en een algemeen bestuurder. Bevoegdheid van het Hoofdbestuur Het hoofdbestuur beslist over a) het ten laste nemen van de uitge putte werkloozenkassen b) do toepassing van de bepalingen betredende de gevolgen van staking en uitsluiting op de toekenning van de werk loosheidvergoedingen aan de stakende of door uitsluiting getroffen arbeiders, Het hoofdbestuur legt den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg de voorstel len tot wijziging voor, welke het meent te moeten laten aanbrengen aan de wet ten en besluiten betreffende de arbeids bemiddeling en de werkloosheid. Het wordt door den minister van Ar beid en Sociale Voorzorg geraadpleegd aangaande de wijzigingen die deze laat ste zelf voorstelt toe te brengen aan die zelfde wetten en besluiten. Alvorens een besluit getroffen wordt door den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, geeft het hoofdbestuur aan dezen laatsten zijn advies over a) de bekrachtiging van de statuten en de wijzigingen aan de statuten van de werkloozenkassen b) de aanneming van de vrije arbeids beurzen c) de vragen om verlenging ingediend ten voordeele van de verzekerde werk- loozen d) elke audere zaak welke de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg hem voorlegt. Het hoofdbestuur kan ook aan den mi mister van Arbeid en Sociale Voorzorg en aan hot bestuurkomiteit zijn advies betreffende alle zaken in verband met het voorwerp van den dienst overmaken. Toezicht door Ttegeeringshommissarissen Het bestuurkomiteit is het uitvoerende lichaam. Dc algemeene bestuurder ver zekert de werking van den dienst. De ministers van Arbeid en Sociale Voorzorg, van Financiën en van Openba re Werken en Werkverschaffing benoe men elk een Regeeringskommissaris, die het recht heeft alle besluiten van het,1 hoofdbestuur, van de kommissies en van het bestuurkomiteit te schorsen wanneer het hem voorkomt dat die beslissingen in strijd zijn met de Rijksbelangen. Die kommissarissen hebben een onbegrensd recht van toezicht op de verrichtingen van den dienst, De nationale dienst treedt in werking op een datum te bepalen bij Koninklijk Besluit. Op dienzelfden datum houdt het nationaal krisisfonds op te bestaan. De gewestelijke diensten van het nationaal krisisfonds zullen evenwel blijven voort- werken tot wanneer de nationale dienst er anders over beslist. De nationale dienst beschikt over fi- nancieele zelfstandigheid* De kredieten worden uitgetrokken op de begrooting van Arbeid en Sociale Voorzorg. Wijze van Werldng In het verslag van den Koning, dat het Koninklijk Besluit vergezeld, worden inrichting en werking van den nationa len dienst nader toegelicht als volgt In een netelige kwestie als die wel ke hier wordt behandeld, dient men er op bedacht .e ziju, niet te veel bij voor baat te willen reglementeeren. De alge meene voorwaarden, die de werking van den nieuwen dienst beheerschen, dienen evenweL vastgesteld* Men kan zich eon inrichting voorstel len bestaande uit drie trappen, met el kander met zoo nauw mogelijke betrek kingen verbonden, aangezien de verant woordelijkheid van boven tot beneden de ladder blijft vastgesteld. 1° Beneden, de aangenomen en offici- eele werkloozenkassen. 2° Hooger, de gewestelijke instellingen die de volgende verplichtingen moeten nakomen a) Voornaamste betrachting het op nieuw aan 't werk stellen van werkloo- zen ze, in voorkomend geval, tot nieuwe beroepen opleiden de belangen van de jonge werkloozen behartigen, met het oog op de toekomst. Hot voor deze bezigheden aangesteld personeel zou op gansch bijzondere wijze de vereischte dokumentatie dienen aan te leggen,om in staat to zijn onmiddellijk in verstandhouding met den Dienst, voor ekonomisch herstel, de vraag om ar beidskrachten in te willigen. b) De kontrool op de verzekerbaarheid van de werkloozen, op de staten aan gaande hun bestaansmiddelen en op de geregelde bijhouding van de kontrooldo- kumenten, namelijk op persoonlijke fi ches c) De kontrool op de werkloozenkassen en de vrije arbeidsbeurzen. 3° Bovenaan, de nationale dienst, wel ke onder zijn gezag de functies zou ver- eenigen die thans verdeeld zijn onder a) het Nationaal Krisisfonds b) de vaste kommissie van de werk loozenkassen c) het ministerie van Arbeid en Soci ale Voorzorg, wat betreft de administra tie van da diensten voor arbeidsbemid deling en werkloosheid en de werkloo zenkassen, alsmede de vrije arbeidsbeur zen. Op deze drie trappen werkt de inrich ting voor betwiste zaken. Herhaaldelijk zijn geruchten ver spreid, dat buitenlanders zich bij reizen naar Duitschland gemakkelijk schuldig kunnen makfn aan overtreding der de- viezenbepalingen, tengevolge van on bekendheid met deze verordeningen. Naiar aanleiding hiervan zij medege deeld, dat buitenlanders bij bun re-is naar Duitschland. slechts de volgende twee bepalingen in acht dienen te ne men 1. Degene die de binnen- of huiten- landsehe betaalmiddelen, welke hij mee naar Duitschland heeft genomen, bij het verlaten van het land ongehinderd weer wil meenemen, moet zich bij het binnenkomen van Duitschland door het Dnitsche douanenkantoor een «Grenz- beseluMnigiung laten uitreiken, in welk dokn-ment de meegenomen betaal middelen worden vermeld. Deze betaal middelen kunnen dan zonder speciale- mmmm HET VOLK WACHTEND OP DE OVERWINNAARS. OP DE PLACE FONTAINAS TE BRUSSEL, De Belgische Wielrijder,sbond had er ten zeerste aan gehouden onze renners, die zoo schitterend in de ronde van Frankrijk gepresteerd hebben en onze nationale eer en roem hooggedragen hebben te huldigen op een wijze hunne heldendaad waardig. Die huldiging ging Dinsdagnamiddag te Brussel door- Van aan de Frankrijklei, waar een kleine stoet gevormd werd, langs ver schillende lanen en straten tot op het Martelarenplein, verdrong zich een overgroote massa kijklustigeu en vinnige sportliefhebbers. Het was een ware triomftocht voor onze koene renners, wier autocar beladen was met kransen en bloemen. In het lokaal van den B.W.B. Marte larenplein, grijpt de officieele hulde plaats. In naam van Z. M. den Koning spreekt Majoor Van den Heuvel in 't Vlaamsch en .cr' andigde een schoon geschenk. H. Martougin dankt den vertegen woordiger van Koning Leopold en onder lijnt verder de heerlijke daden der Bel gische ploeg. Nemen nog het wcord hh. Baudot. Cleiren en Karei Steyaert. Jan Aerts spreekt in naam der ren ners. Hij biedt de li.h. Steyaert en Adant een geschenk aan. Na de eerewijn gedronken te hebben verschijnen onze kampioenen voor het venster en onmiddellijk stijgt uit de on telbare menigte een donder van toejui chingen. Het ging dan verder naar de wereldtentoonstelling waar een gezellig samenzijn werd gehouden. Een grootsche hulde aan groote ren ners. llomain Maesdc man van den dag R. Maes, de groote triomfator in de Ronde van Frankrijk, werd geboren te Zerkeghem, op 10 Augustus 1913, als dertiende der vijftien kinderen, waarbij vader in den oorlog overleed. Dertien jaar oud ging bij in eeue steenbakkerij werken te Snaeskerko bij Oostende, en een jaar latei* leerde hij de fiets berijden. In den winter werkte hij in de steen bakkerij en 's Zomers trok hij naar Ca lais, om er in een suikerfabriek te ar beiden. Met zijn spaarcentjes kocht hij weldra een occasie-rijwiel voor 50 frauk en liij had er geregeld broks aan, wat niet te verwonderen is voor dien prijs. Het vol gend jaar werd een nieuwe fiets op kre diet gekocht. Moeder wou een stevig rij wiel, geen koersmachien, maar toch was het dit laatste dat door Romain aange kocht werd. Intusschen was hij bij een boer gaan werken en 15 jaar oud won hij zijn eer ste koers en werd weldra lid van de Wieier Club De Zeemeeuw In 1931 won bij 20 koersen bij de be ginnelingen. In 1932 had hij een ongovai en kan slechts tegen 't einde van 't sei zoen weer koersen. Ilij reed er 6 en won er G, met voorsprong op de anderen. In 1933 begon bij als junior, ging over naar de onafhankelijken en werd nog hetzelfde jaar ber.oepsrenner. Als junior won hij 5 koersen, als on afhankelijke 2 en als prof. 7C in het kam pioenschap van Belgie. Mot het verdiende geld opende moe der Maes een café en het volgende sei zoen begon hij te treinon met Sylveer dio geen familie is, doch zijn beste vriend. •Succes volgt thans op succes 7° in Parijs-Roubaix, 3° in Parijs- Brussel. Dan had hij een ongeval, Tnoest eene heelkundige bewerking ondergaan, doch was. genezen voor de ronde van Frankrijk. In de rit Pigne-Nice viel hij ernstig en lag verschillende weken iu het gasthuis van Digne. Het begin van het seizoen 1935 had hij veel ongeluk, had in verschillende koersen bandongeval, steeds op enkele kilometers van de aankomst. Hij verloor geen moed en.,, de Ronde van Frankrijk 1935 werd zijn triomf. veqgunninig weer werden uitgevoerd. Ditzelfde geldt voor betaalmiddelen, die aan een buitenlander tijdens zijn verblijf ih Duitschkand uit h-et buiten land zijn toegezonden, wanneer de bui tenlander zich door de Duitsche bank, door welker bemiddeling de uitbetaling geschiedt, een Auszahlungsbeschei- nigung heeft laten verstrekken. 2. Elke buitenlandsche reiziger ont vangt reeds in het buitenland bilj den aankoop vian reischèques in register- marken, evenals bij de uitbetaling van rijksmarkbedragen een in verscheidene talen gesteld formulier, dat hem uitleg verschaft over de wijze, waarop hij de geïnde rijksmarkbedragen mag beste den. Neemt ïnen een aanzienlijk bedrag op reischèques in registermarkeu oiv, dan verdient het aanbeveling, de kwi tanties van uitgaven, die op aanzienlij ke bedragen betrekking hebben (hotel rekeningen enz.) te bewaren tot het. verlaten van het land, opdat men zoo nnodig zal kunenn bewijzen, dat de bedragen uitsluitend aan reisdoelein den zijn besitoed/ over li et Onderwijs en de Onderwijzers Heer Cam. Huysinans die het vrije onderwijs naar alle roode duivels wensclit, heeft een artikel neergepend in zijn orgaan, artikel waar we de bij zondere aandacht op vestigen van alle katholieken. Want hoewel onze man op zijn zokken loopt, hooren wij Rem toch afkomen en weten waar hij naar toe wil. Vooreerst lucht hij zijn gal tegen het. vrije beroepsonderwijs» ééne middel bare beroepsinstelling per provincie zou volstaan, meent hiij. Maar twee regels verder vraag't hij een onbeperkt getal athenaea, vooral voor meisjes. In elke gemeente een paar atheuaeji, noodig of niet noodig, verlangd of niet verlangd. En om het budget dier nuttelooze gestichten te 'Spijzen, wil hij de vrije beroepsscholen uitroeien. Katholieken, houdt dien gewezen mi nister van Openbaar Onderwijs in het oog ALLEMAAL EZELS Dan heeft heer' Huysmans het gewel dig tegen de middelbare scholen, de «officieele wel te verstaan, niet tegen de scholen zelf, maair tegen hun per soneel. De leeraars kennen hunnen lijken stiel niet beweert hij. Zij overstelpen hun slachtoffers met huiswerk ze werken zonder loverlej en zonder methode en de oorzaak van die wanorde ligt bij de bestuurders en prefecten, wie het aan gezag ont breekt..» En dezen toestand vervolgt on ze waanwijze wetgever kan men ga deslaan zoowel in het officieel als in liet vrije onderwijs.», «Zeg eens, heer Huysmans, wat weel gij van het vrije middelbaar onderwijst Houd u bij de officieele en vecht uwen twisit u-it met de- bestuurders, prefecten en leeraars van het officieele onderwijs die ge zoo royaal een brevet toekent van onbekwaamheid allemaal ezeltv in het officieele onderwijs NIETS DEUGT ER Dan korqen de. lagere scholen aan dc beurt, de kindertuinen niets deugt er. Van de normaalscholen wil hij niet spreken die ziijn 'Sjtellig, in zijne ineen i-ng, nog minder dan slecht, want ze werpen jaarlijks honderden diplo mas haar den kop van onbekwamen.» gie gekend en geprezen En daarmee is het onderwijs in Bel- En nu weten ook de overheden en de onderhoorige leerkrachten van ons schoolwezen wat lieer Huysmans over hen denkt. Wie hunner zendt hem den eersten ruiker, als blijk van dankbaarheid en hoogachting Abessynie werft officieren aan in Zuid-Afrika Addis Abbcba, 30 Juli. De keizer van Abessynie heeft per kabel onder richtingen gezonden aan zijn gezant te Kaapstad, betreffende «dc aanwerving van blanke gedrilde soldalen die als of ficier zouden kunnen dienst doen in hel Abossynische leger. Dc officieren zullen per vliegtuig naar Abessynie vertrekken. Nieuwe troepenverschepingen naar Afrika Napels, 30 Juli. Pe boot «Ramolo» is naar Afrika vertrokken hebbendé aan boord 70 mitrailjeur&soldaten, 80 muil ezels! en 750 arbeiders. De «Vim.inal» vertrok met 750 auto- voerders en materiaal. De «Ilalia» nam te Cagliari 700 offi cieren aan boord 900 manschappen van den gezondheidsdienst en van hel. yTieig- wezen. In afwachting der vergadering van Genève Parijs, 30 Juli. Over de kansen van Genève neemt men le Parijs do groot- i ste reserve in acht. Men verbreit, niet. dat .groote moeilijkheden te overwinnen zijn. Trouwens, de berichten uit Lon den en Home zijn zoo met elkaar in te genspraak, dat dc Parijsche pers bij haar beschouwingen over hel mogelijke resultaat van de raadszitting in het duister tast. Minister-pres;ident Laval heeft in den ministerraad van hedenmorgen een uit eenzetting gegeven van den stand der tot mi toe gehouden diplomatieke be sprekingen over hel Ttaliaansch-Abes-. synisch conflict. Router's correspondent te Parijs meldt nog, dal men in FranscRe krin- igen lioopt dat de Goneefseh.e raadszit ting een kalm verloop zal hebben en dat men Italic en Abessynie. tot 25 Augus tus tijd zal geven om hun geschillen vreedzaam te bespreken en te regelen. De «Excelsior» schrijft «Er valt le Genève niet een oordeel te vellen, wel een oorlog te mijden. Het is de éénige bezorgdheid welke het de- bal van Genève, meer politiek dan juri disch, zou moeten beheerschen Frank rijk en Engeland hebben een vredestich tende rol te vervullen. Men heeft het van 'I begin af begrepen te Pariijs. Men sohijnt liet thans ook te Londen te be- •grijpen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1