2 Da Socialisten en hun Strooibriefje Ministerie van Financiën De verlenging van den Leerplicht Het Nederlaadsch Kabinet samengesteld Geruchten rond den diefstal van een paneel van hetLam Gods 't Liedeka van liet Danderland Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag AUGUSTUS 1935 Vertrek van het Schoolschip te Antwerpen XXXXIe JAARGANG MUMMER |74 publiciteit builen het Arrond, AALS5B 3 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan ,13, te. Br.usset Rue de Bicheleu, Parjid JBank Buidirng-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. II. Alphonsus Zonop4,25Zonaf7,28 E. K. 7 V. M. 14 Wijze Wat zijt gij schoon, o Kempenland 1 I. Ik min U zoo, O Denderstreek met uwe maïsolie weiden. Waar Dender en waar Molenbeek Zich Jcronk'len langs uw zijden, O weien wilgen langs den rand 7 Is 't groene mooie Dendcrland II. Het struikgcivas vol bloem en blad Buigt over 7 blonde ivater Met voet en ivorlel in het nat Het groen vol vinkgesnater O Dender7c zie uw golfjes aan Hoe graag kom 'k aan mu oever staan III. Daar stoeien knaapjes in de wei. De meisjes vlechten kransen Ze vinden 't Denderland zoo vrij En mooi die kleurnuancen. O kind'ren komt dan hand aan hand, 7 Is lente in het Denderland l IV. 'k Zie in de vcrV de koeiers gaan Met vee en stok en koorden, Hun krachtig lied spoelt zind'rend aan Langsheen de Denderboorden O Denderland, mijn liefste oord, uw stille pracht heeft mij bekoord Maria Van Vlaanderen. Boter tegen de Gal De socialisten beroeren hemel ën aarde om het verwijt van zich al te wer pen dat zij mede schuld hebben aan het verminderen onzer muntwaarde. Tevergeefsclie moeite-. Hun schuld staat zoo vast als een rotsmassa. Niet enkel hebben hunne leiders zoo als Vandervelde, nooit openlijk stelling durven nemen tegen of voor devalvatie, maar sommigen hunner, als minister De Man de beruchte vader van het Plan hebben luide verklaard, dat devalva tie noodig was en onafwendbaar. Herin, ner u zijn berucht interview le Stock holm. Meer nog, toen haast geen enkele volksvertegenwoordiger valkaf voor muntontwaarding dorst uit te komen, verdedigde heer Hubin ze met hand én tand in de Kamer. Bovendien hebben de socialisten door hun aanhoudende en (geweldige agitatie een atmosfeer van wantrou wen helpen scheppen, en aldus zich aangesteld als bondgenooten der pa- nietzaaiers. Hadden ze de regeeringen van hee- ren de Broqucville en Theunis steund, niet voor de sclioone oogën of bet genoegen dier staatslieden, maar met liet oog op het algemeen welzijn, de frank ware gered igewees-t. Trouwens, het .groote euvel waar de socialisten aan mank gaan, is dat zij altoos het algemeen belan,g slachtoffe ren op den steen van wat ze meenen liun bekrompen, ikzuchtig praalbe lang te wezen. Zwijgen is onverbeterlijk. In een vluchtschriflije waarin ze zich 'trachten wit te wass-chen van het ver- w'iijt dat zij mede den frank hielpen kelderen, sleuren de socialisten er weer eens den boerenbond bij. Ze welen nochtans dat er tusschen Boerenbond ën devalvalU niet het minste verband beslaat.' Ten andere, wat hebben die citoyens zich om den Boerenbond te bekomme ren Dat ze liever wat licht versprei den over de duistere zaak van hunne Bank van den Arbeid. Terwijl die roode Bank in 't moeras ligt en er maar niet uit kan geraken, werkt de Boerenbond [gezond en hoop vol, om de .geleden schade goed te ma ken binnen den korst mogelijken tijd. En dan nog dit de Boerenbond staat zuiver tegenover de openbare kassen, terwijl de Bank van den Arbeid met .42 millioen rivo is. die »de bevol king der sleden Antwerpen en Gent toebehoorden, doch waarvan de bevol king nooit meer een cent terug zal zien. De socialisten vergeten maor al te dikwijls dal zwijgen onverbeterlijk, en 't gevaarlijk is over. koorden te sure- ken in het huis, van den gehangenes Van 14 tot 16 jaar voor werklooze Jon gens en meisjes in de nijverheidscentra De hoofdtrekken van het voorstel In het Staatsblad van heden Donder dag verschijnt het koninklijk besluit waarbij, voor sommige .gevallen, de verlenging voorzien wordt van den ver plichten leertijd. We hebben reeds de hoofdtrekken er van medeigedeeld: verlenging van den leerplicht, over 't algemeen in techni- schen en vakkundi.gen zin, toegepas-t in de nijverheids- en groote stadscentra op de leerlingen van beide kunnen, van 14 tot 16 jaar, die zonder vaste bezig heid zijn. De Ui. Bovess'e-, minister van Openbaar Onderwijs, ontving Woensdagnamiddag de vertegenwoordigers van de pers, en (lichtte het besluit als volgt toe Ten einde de toepassing, van de nieu we wetgeving aan te passen bij de ver schillende ambachten, bij de kennis en de bekwaamheid der leerlingen, evenals om rekening te houden met de gewes telijke specialisaties van de industriee- le bedrijvigheid en met de mogelijkhe den om nieuwe bronnen van arbeid te doen ontstaan, heeft de regeering ge meend dat een zekere decentralisatie noodzakelijk was en zij heeft dan ook de oprichting, per provincie, voorzien van één of verschillende gewestelijke comité's samengesteld uit drie leden, die door den Minister van Openbaar On derwijs worden benoemd en die, onder de leiding van het centraal bestuur, al le gewenschte schikkingen en initiatie ven zullen nemen. De re,geering wil in de eerste plaats de jongelingen Onttrekken aan de ge-'- dwongén werkloosheid, welke zulke na- deelige gevolgen heeft zoowel in pro fessioneel als in zedelijk opzicht 7 door het aanleeren van ambachten over 't algemeen te bevorderen wil zij de be kwaamheden opwekken en ongetwijfeld de iberoepswaarde van onze arbeiders ve-rhoogen, hetgeen, naar de meening van alle bevoegde mannen absoluut noodzakelijk is. In beginsel ziljn de cursussen prac. tisch ijzerbewerking, houtbewerking werktuigkunde, vrouwelijke werken, huishoudelijke werken, enz. Minder dan één derde van de lessenrooster zal besteed worden aan de algemeene vak ken: moedertaal, rekenkunde, teekenen. Door de toepassing van de hervor ming zal pien bestaansmiddelen kun nen verschaffen aan ongeveer 2.500 ge diplomeerden, meestergasten, monitors of gespecialiseerde werklieden zonder betrekking. Indien de rege'gring, zooals zij het verhoopt, de gewenschte medewerking verkrijgt, zijil wij er zeker van doel matige en overvloedige uitslagen te bekomen. Dé minister voegde eraan toe dat de jaarlijksche kosten van de hervorming in geen geval meer dan 25 millioen zul len bedragen. De nieuwe bepalingen zullen wettelijk van kraciht blijven gedurende twee jaar. Wij hopen, zegde hij, dat de economi sche toes-tand inmiddels zal verbeteren en, jn 1937, zullen wij aan dc hervor ming de wijzigingen toebrengen, wel ke de opgedane ervaring of de nieuwe omstandigheden noodzakelijk zouden maken. Geen nieuwe schoollokalen. De toestand veer het vrij onderwijs De 'liBovesse antwoordde vervolgens nog op een paar vragen die hem een confrater stelde, namelijk omtrent de wel lelijkheid van het besluit, kwestie die Woensdag morgen op de vergade ring van het A.C.W. was opgeworpen. Wij hebben deze zijde van het vraag stuk niet uit hef oog verloren, zegde de minister en wij beschouwen den getrof fen maatregel als deeluitmakend van de bestrijding der werkloosheid. Daar enboven ben ik zinnens hert K. B. te doen bekrachtigen door het Parlement wan neer dit opnieuw zal vergaderen. Op de vraag of uit de verlenging van den schoolplicht sommige inrichtingen niet voor de noodzakelijkheid zullen staan nieuwe schoollokalen te bouwen antwoordde de minister ontkennend. Er is slechts een maximumkrediet van 25 millioen voorzien, welke bijna uitslui tend in vorm van wedde aan de aan te werven onderwijskrachten zal uitge keerd worden. Het geldt hier een tijde- lijke maatregel. De lessen kunnen desu noods in leegstaande lokalen van mid delbare onderwijsgestichten en gedeel telijk in werkhuizen gegeven worden. Aan het oprichten van nieuwe- school lokalen kan niet gedacht worden vermits Xil hiernevens. Dr Colijn heeft als volgt zijn kabinet samengesteld Buitenlandsche Zaken 'i Phr. Mr. A. C. D. de Graeff 'Justitie: Mr. J. R. H. van Schalk, Binnenlandsche Zaken Mr. J. A. de Wilde. Onderwiijs, Kunsten en Wetenschap pen j Dr. J. R. Slotenmaker de Bruine (nieuw). Financiën Mr. P. J. Oud. Defensie, ad interim Dr. H. Colijn (nieuw);. Waterstaat Jhr. ir. O. C. A. van LidÖh de Jeudé. Handel en Nijverheid Dr. ir H. C. J H. Gelissen. Sociale Zaken Mr. M. Slingenberg Koloniën Dr. II. Colijn. ;(nieuw)] Landbouw en Yisscherij j Mr. Dr L'. N. Deckers (nieuw). Uit deze samenstelling blijkt, dat er in vergelijking met het vorige, althans wat de personen betreft, weinig veran dering is gekomen. Alleen M. Slingenberg is er voorloo- pig als nieuw lid in opgenomen. Formeel is met -dit nieuwe Kabinet de crisis opgelost, maar er bestaat toch ook altijd nog zooiets als een verkla ring van prof. Aalberse namens de ge- heele Katholieke fractie in de Tweede Kamer «afgelegd, over het algemeen re- geeringsbeleid van de heeren, die nu weer met de groots! mogelijk meerder heid bet nieuwe Kabinet zullen vormém. BESPREKINGEN NOPENS HET AUTO VERKEER TUSSCHEN BELQIE EN FRANKRIJK De besprekingen die te Parijs heb ben plaats gehad tus-schen de verschil lende departementen betreffende het autovervoer tusschen Belgie en Frank rijk hebben tot een gunstigen uitslag geleid. De Belgische ondernemers van autovervoer genieten de voordeelen van ■het overgangsregiem dat thans in wer king treedt. Een zesweeksch zeetochtje Woensdag namiddag, te half vijf is het Belgische sohoolschip Mercator» onder bevel van commandant "Van de Sande, uit onze haven vertrokken na.ar onbekende bestemming. Het schip, met denzelfden staf aan boord gaat een zomerkrui&vaart onder nemen die een zestal weken in beslag gaat nemen. "Vermoedelijk zal de «Mer cator nog Havre of Rouaan aandoen, om verder in de Noordzee en het Kanaal rond te varen. Het gaat hier voorname lijk om aan de-nieuw aan boord geko men cadetten aan wat practisclie oefe ningen te gewennen. Ditmaal heeft Ibêt schip ook vier passagiers aan boord, waaronder een cineast, een zeeschilder, de bëstuurder van de Belgische zee vaartmaatschappij en een confrater. Bij het bevelhebberschap over het schip wordt kapitein R. Van de Sande bijgestaan door M M. Bécu, eerste- of ficier; Evrard, tweede officier Piron, derde officier; Delforge, vierde officier, M. Larosë, topleider Zaslawsky, scheepsdokter 7 aalmoezenier E. H. Buelens-. De bemanning bestond uit «én der tigtal aspirant-sciheeps-offioieren J een vijftiental kadetten, evenals eeni evenl groot aantal leerlingen-matrozen en een zestal leerlingen scheepskok. Het vertrek van het schip" bad plaats onder de gewone belangstelling. Conversie van de Staatsfondsen door omruiling uitbetaling van de renten der door geconverteerde effecten vertegenwoordigde 4 p. c. geünificeerde Schuld, 2de reeks. De belanghebbenden worden er aan herinnerd dat, in overeenstemming met de beschikkingen van het ministerieel besluit van 31 Mei 1. 1., de rente, tegen 4 p. c. s jaars, opgeloopen van lb Mei 1935 tot en met 31 Juli 1935, op ue effecten van de 4 p. c. geünificeerde Schuld, 2de reeks, waarop, kapitaalsvergoeding in begre pen, de omgeruilde obligatiën aan toonder der verschillende categoriön schulden opgenomen onder artikel 6 van het Koninklijk besluit nr 166, op ln Augustus 1935, tegen afgifte van de coupons en niet de bedragen aangegeven in do tabel hierna, zal betaalbaar zijn. 4 t. h. GEÜNIFICEERDE STAATSSCHULD, 2'k REEKS. Aanduiding van de bij inruiling geconverteerde leeningen Nominale waarde Vroegere Nieuwe Bedrag Rente van 16-5-1935 tot 31-7-1935 Betaalbaar tegen afgifte 1. - 6 t. li. Coiisolidatielecning 10.000 10.500 -87,50 27 5; 250 43,75 1.000 1.050 8,75 500 525 4,40 100 105 0,90 2. - 6 t. h. leeniag A.N.I.C, 10.000 10.500 87,50 21 1.000 1.050 8,75 3. - 6 t. h. obligatiën goed- 10.000 10.500 87,50 17 koope woningen 5.000 5.250 43,75 1.000 1.050 8,75 4 6 t. li. obligatiën «Lloyd 1.000 1.050 8,75 30 Royal Beige 5. - Afgestempelde obligatiën S 1.000 fr. 37.500 312,50 22 van de 6 t. h. Leening 500 18.750 156,25 1925-1955 100 3.750 31,25 6. - Afgestempelde obligatiën van do 6 1/2 t.h. Leening S 1.000 fr. 39.000 325. 23 1924-1949 500 19.500 162,50 7. - Afgestempelde obligatiën van de 7 t.h. Leening S 1.000 fr. 40.000 333,30 21 1925-1955 500 20.000 166,65 8. - Afgestempelde obligatiën van de 7 t. h. Stabilisa- S 1.000 fr. 39.000 325,— 19 tieleening 500 19.500 162,50 N. B. De interest van voormelde effecten wordt met iugang van 16 Mei 1935, tegen 4 t. h. s jaars berekend op hun nieuwe nominale waarde cn is belasting vrij, sj: De rentetermijn, overeenstemmend met hooger bedoelde rente, verbonden aan de in het Grootboek van de 4 p. c. geünificeerde Schuld, 2de reeks, ingeschreven renten, zal op den zelfden datum van 1 Augustus 1935, door bemiddeling van het Postcheckambt worden uitbetaald. De «Gazet» van Antwerpen schrijft Het gerecht loochent alle praatjes en geschrijf Daar verdachtmakingen en zinspelin gen niet ophouden in een Brusselsch blad, heeft ihet Gerecht van Gent for meel verklaard, dat al dat geheimzinnig -schrijven van allen grond ontbloot is en er geen het mins-te geloof ma| aan ge hecht worden. Het paneel is* onvindbaar en daar degene die het wegnam en ver doken heeft eertijds verklaarde dat hij alleen wist waar, het paneel stak? begint men sterk te twijfelen het nog ooit we der te vinden, daar het geheim mede ten grave iging. En toch geeft men den moed niet op. De minste getuigenis of aanduiding kunnen een reden zijn om de opzoekingen langs verschillende kan ten te doen herbeginnen, maar op dit oogenblik staat men zonder nieuwe lij dingen en hetgeen over vier personen wordt geschreven blijkt een louter uit vindsel te zijn. Wij schreven gisteren dat het. zeer ongepast was maar immer op hetzelfde te knagen, als men weet dat het Ge recht niet op hoogte zou zijn. Het ware nu toch te eenvoudig als men dat alles- daarvoor een krediet van minstens, tien maal zooveel zou noodi-g blijken. Wat dan de subsideering van het vrij onderwijs betreft, verklaarde dc minis ter, jf Men verlieze niet uit het oog dat we hier buiten het kader van het lager onderwijs treden. Het kan igebeuren dat leerlingen op 14-jarigen ouderdom nog niet aan 't einde ziljn van hun lagere studiën. In dit tgeVal kunnen zij in de lagere school worden gehouden: maar dat zijn slechts uitzonderingen. Moest toch do aanwerving van nieuwe onder wijskrachten dientengevolge noodig blij ken, zou hun wedde ten las-te van deri Staat vallen ook deze van liet aangeno men vrij onderwijs. Maar de hoofdzaak wordt het inrichten van beroepsonder wijs -beoogd, en het spreekt vanzélf dat de vrije inrichtingen de wettelijke toe lagen zullen ffntvangen, 't zij 50, 60 of 75 pet van de wedden der leerkrachten naaf gelang het regime ynri de school. zooveel beter dan het gerecht weet dif^ laatste niet in le lichten ofwel als men zeker is, toch maar niet dadelijk namén en voornamen te vernoemen van (lege-, en die medeplichtig in deze roof zouden wezen. Het, gerecht is van oordeel dat bel schrijven een ferme kwakkel is ën men. er mag mede eindigen. Sommigen be weren nu dat men het voor de families zou verzwijgen en dat is een beetje tef ver gezocht. Het spreekt vanzelf dat dé geestelijkheid in dit geval niemalnd kan sparen. Het is en blijft een heiligschen- nende diefstal en wie er aan geholpen, heeft blijft, een medeplichtige, men kan dat nu draaien zooals mon wil. W.at nu het wegstoppen in een openbaar ge bouw in den omtrek der kathedraal aan gaat men bedoelt hiermede het Gee- raadduivelsteen, dat op honderd metei; der hoofdkerk is gelegen. De rechter lijke agenten hebben dit gebouw voor. eenige maanden van onder tot tooveiï nauwkeurig onderzocht en hebben est niets gevonden. Dus waTen de rechter lijke agenten reeds van voor maanden van de nu nog ingangzijnde praatjes op» de hoogte en nu wil men die nog voor eerste tijdingen doen doorgaan.Wij kun nen dus niets anders dan ons houden bij de verklaringen der geestelijke en burgerlijke overlieden^ die ons formeel verzekerden dat geen nieuws over de verdwijning van liet paneel !e mel den is. DE BEKERS VAN DE «WAKKERE BOERIN» Woensdagmiddag heeft in Tt Hoogere Normaalinstituut voor Landbouwhuishoudkunde te "Lake-n, de plech tige uitreiking plaats gehad van de Bekers voor de Wakkere Boerin». Koningin Asferid, die aanwezig wds, deed een rondgang li de lokajciv

De Volksstem | 1935 | | pagina 1