Rijkdom en Armoede Het Italiaanscii-Abessinisch ..Geschil De Wereldtentoonstelling Bloedige Autobotsing te Oelter-bij-Ninove Brutale schuimers te Antwerpen 2 Augustus. H. Alfonsius. Al- fonsius werd geboren in 1696 bij Na pe-Is. "Vooreerst beroemd advokaat, zag* hij, tengevolge van een vergissing, van dit beroep af en werd priester. Dé lezing yan de H. Schriftuur-, de verzorging van -zieken en de ve-reering van het H. Sar kramen! was zijn voornaamste werk. Later stichtte hij de orde der Redemp toristen. Hij stierf in 1787, De H. Vader naar Castel Gandoifo. Pe H. Vader Paus Pius XI is Woensdag avond naar Castei Gandoifo.vertrokken waar Hij een maand vacant ie zal door brengen. Het aanplakken der prijzen. In het Staatsblad van Donderdag, 1 Augustus zal een ministerieel besluit afgekondigd worden, waarbij zullen worden geregeld zekere modaliteiten van toepassing van het koninklijk besluit, d.d. 27 Juli 1935, betreffende het aanplakken der prijzen in de inrichtingen, welke verblijfs- en eétgelegèniixeid verschaffen. "Bedoeld ministerieel besluit igeelt, als bijlagen,modelled, der aanplakbrïevea en tabellen, behelzende de inlichtingen •en aanduidingen, waarvan het aanplak ken wordt opgelegd door voormeld ko ninklijk besluit. Prijs van Rome in Muziek. De voorwedstrijd is geëindigd om den Prijs van Rome in muziekkompositie. De eindwedstrijd is aangevangen onder de bh. Leon Si mar, Lode Van Dessel, Jan De Middeleer en mej. Roza Granje. -De h. René Defossez, eerste 2de prijs in 1933, zal insgelijks aan den wedstrijd deelnemen. Het aantal bezoekers op de Tentoon stelling te Brussel. Dinsdag rond middernacht werd vastgesteld dat het aantal bezoekers aan de wereldtentoon stelling te Brussel het 'aantal had be reikt van negen millioen zeven honderd duizend. Het gemiddeld aantal bezoekers per dag overtreft dus bet. aantal van hon derdduizend bezoekers sedert de ope ning. Onze handel in paarden. MM. Lip pen, baron Albert d'lluart, Limage en Mullie hebben Woensdag morgen een onderhoud gehad met Max Léo Gerard, minister van financiën. Het ging er in de eerste plaats om de maatregelen te- onderzoeken welke dien dén'te Worden getroffen óm aan 't stel sel van onderzoek thans in voege al Zij ne doelmatigheid te behouden., vooral met het oog op den uitvoer. Rechtbank van eersten aanleg te Den_ dermcnde. Een© plaats van bediende is te begeven bij de griffie van de recht bank van eersten aanleg te Dendcrmon- 'de. A. Vereisc-hle voorwaarden T l. Belg ïijn door geboorte of door naturalisa tie; 2; In voorkomend geval voldaan bobben aan -de militiewetten; 3. Ten minste 18 en ten hoogste 35 jaar oud zijn; 4. Vrij zijn van eeni-ge ziekte of gebrekkigheid, onvereenigibaar met de betrekking; 5. Houder ziljn van een ge tuigschrift van volledige middelbare studiën van den lageren. graad of van een ander getuigschrift dat door den Minister van Justitie ten minste daar mede gelijkwaardig wordt geacht. B. Toepassing van de wetten van 3 Oogst 1919 en van 21 Juli 1924. Zich schriftelijk wenden tot den heer hool'd- griffier dezer rechtbank. 10de Vervolg. Op het eerstvolgende "station kan tk er een nemen, antwoordde hij ge lijktijdig met zijn broeder voortstap pende. Nauwelijks hadden zij plaats geno men of dé trein stoomde voort. Sampson zag zijn broeder wanhopig aan. Jozef zeide liij, God weet hoe verheugd ik ben over uw wederzien, en ik verlang niets vuriger dan het weini ge dat ik bezit, broederlijk met u te de'elen. Maar ik zou zoo gaarne zien, dat. gij mij op deze reis, niet vergezel- dct. Uwe tegenwoordigheid te Sout hampton kan lot niets goeds leiden* Bekommer u da,ar niet over, Samp le,on, hernam Jozef op gemelijken loon. Het is geen bewijs van uwe broederlij ke genegenheid waarvan igi'j spreekt, dat gij mij. nu wij elkaar na zulk eene lange scheiding voor het eerst weder ontmoeten, zoo koel kunt verlaten, als of ik u niet aanging. Maar al zijt gij tot zoo iets in slaat, mij is dit onmo gelijk Doch is er nog ecne 'andere oorzaak, waarom ik met m medega. Ik wil, wat gij er ook tegen zeggen zult, ik wil hem zien. Na de behandeling die mij is; aangedaan, na al de verzuchting en het lijden, dat de wereld op mijn ■hoofd geladen heeft, wil ik zien en ver nemen hoe diezelfde wereld mijn ver leider en verrader behandelen zal Eene huivering vloog over den rug van den kantoorbediende. Hij herinner de zich thans dc woorden, die hij zijn Londen, 31 Juli. In een interview met een redacteur van de «Daily Ex press heeft Mussolini zicli als .volgt uitgelaten. Ik geef mij rekenschap' van al-Ie moeilijkheden die zich zullen'voordoen. Doch ik zal deze te boven komen Ik heb manschappen en materiaal in Oost- Afrika verzameld. Als liet noodig is zal ik dit alles in dubbele.mate en zelfs in driedubbele mate verhoogen. En nog meer dan dat als- 'het noodig, is. Ik vermoed dat de keizer van Abessy- nie zich bewust is van de macht die ik kan op de been brengen en dat hij dan ook het gansche risico zal gewikt en gewogen hebben van ee;n avontuur waarin hij zijn land wil storten-.» Op de vraag of de aktie van Musso lini dan toch niet zou kunnen beinvloed worden door een bevriende natie heeft de Duce vrank geantwoord dat bij het laatste onderhouden met. den br Eden, deze wel gebleken moet ziljn dat daar van geen sprake kan- zijn- Een andere vraag: we./l door den re dacteur gesteld namelijk of de- gevolgen van den oorlog. in Abessynie Ita-lie zijn pos-itie in Europa niet zou verzwakken. Hierop antwoordde Mussolini «800.000 man zullen langs de Ita- liaansche grenzen liggen. Een millioen kan dit worden als liet zijn moet. En het zullen er nog meer zijn als de om standigheden dit 'zu'llen'etéchen. Het Italiaansche standpunt Rome, 30 Juli. De «Giornale d'Ita- lia» zette igisteren het standpunt uiteen dat Italië tegenwoordig als groot,e mo gendheid ten opzichte van den Volken bond inneemt. «Il,alie moet het van de hand wijzen», aldus h.et blad, als ondergeschikte staat te worden aanzien ten opzichte van de andere mogendheden. Toen. En geland, Frankrijk en de andere kolo niale mogendheden hun overzeesch rijk stichtten, w,aisi er nog geen Volkenbond, die storend ingreep.. - De Volkenbond mag ige.én Chmee- sche muur worden tegen liet leven der volkeren, ,en zich evenmin aanmatigen den loop -der historie" lot staan te bren gen. Vergadering van den Volkenbondsraad te Geneve. De afgevaardigden van Frankrijk, Italië, Engeland en Abessynie onderhandelen. Genève, 31 Juli. De Volkenbonds raad vergaderde te 5 uur. Bij. den aan vang vaai de vergadering lieeft de Ita liaansche afgevaardigde, baron. Aloysi, het voorstel naar voren gebracht de verzoeningscommissie (hare werkzaam heden te laten hervatten en liet voor werp van de bespreking te beperken tot de grensincidenten met uitsluiting van het geschil over de grenzen. Op hun beurt hebben de hh. Laval en Eden namens Frankrijk en Engeland hun standpunt uiteengezet. De heer Laval heeft het voor stel gedaan dat op Donderdag een open bare vergadering zou worden gehouden en dat de tusschenruimte zou worden gebruikt door Frankrijk, Enigeland, Ita- lie om een verzoeninsformuul te vin den. De li. Eden steunde dit voorstel' clocli liet meteen ook opmerken dat dit niet in zich sloot dat het debat eventueel' niet zou kunnen uitgebreid worden. Ook de afgevaardigden van Italië en Abessinie stemden met het voorstel in. De vergadering werd opgeheven en de afgevaardigden van Italië, Frankrijk, broeder over vijf en dertig jaren had hooren uitspreken Hij, Henry Walter, zal van geluk mogen spreken, als hij er ongedeerd afkomt, wanneer, wij elkander ooit ontmoeten. Hilj had altijd ige-lioopt -dat die ont moeting nooit plaats zóu hébben, en nu ihij haar na vijf en twintig j,aren voor onmogelijk had gehouden, nu zou zij niet slechts onder zijn oog en op een allerongelukkigst tijdstip, maar zelf& schijnbaar onder zijne begunstiging voorvallen Jozef hernam bij met betraande oog enik smeek u, verlaat den trein en ga niet mede naar •Southampton. Ge loof mij, /het- is beter, dat igij den beer Walter niet ontmoet.Men heelt u wreed en onrechtvaardig behandeld, niemand is daar beter van overtuigd d.an ik. Maar hij heeft ook zwaar voor zijn misdaad geboet. En wij weten immers. Jozef, -dat wij onzen schuldenaren ver geven moeten, zoo wij op onze beurt vergiffenis wenschen te bekomen. Gij kunt gerust vergeven, ant woordde Jozef op somberen toon, ik gevoel mij daartoe niet in -staat. Hij sprak verder geen woord, en zag met over elkander geslagen armen voor zich of met starende blikken naar buiten, zonder evenwel iets van het fraaie landschap op te merken. Sampson zat tegenover hem Uiüj sloeg het sombere en starende gelaat zijns broeders,' met den diepst en kom mer gade en zweeg, in de li-o-op dat hij hem te Southampton van gedachten zou kunnen veranderen. Meer dan een uur was vervlogen s.e- En-geland en Abessynie hebben verga derd onder het voorzitterschap van den li. Litwfn-off. De eerste vergadering heeft een gun st igen indruk gelaten. Abessynie onder mandaat. Londen, 3i Juli. Men bevestigt dat de h. Laval en Eden zioh akkoord heb ben verklaard om dén keizer van Abes synie voor te stellen zijn land onder mandaat van den .Volkenbond te laten plaatsen. Men beeft evenwel tot dusver geen bericht ontvangen da.t de keizer van Abessynie dit voorstel .zou aanvaarden. De keizer van Abessynie aarzelt Addis Abbeba, 31 Juli. De keizer van Abesynie ondervraagd over de hou ding die bij ten opzichte van een vol- kenbondinandaat over Abessynie zou aannemen heeft geen antwoordt gegeven Men leidt hieruit a'f dat de keizer die oplossing zou aanvaarden alsi zij door den Volkenbond wordt voorgesteld. De Paus ovör het geschil. Rome, 30 Juli. De Heilige Vader heeft heden weer. over het Italiaanseh- Abessyni'S/ch conflict gerept en Zijn vertrouwen in de Goddelijke Voorzie- nitgheid uitgesproken. Na ëen kunstrijk, relikwieschrijn té hebben ontvangen, dat Hem aangeboden werd door de oversten dér Missies van de Lazaristen, herinnerde de Paus dat Hij Zondag 1.1. de verheerlijking, bij woonde van den groote Lazarist, den gelukzaligen Jus tin us de Jacobis, apos tolisch vicaris in Abessynie. Hij aanzocht de geloovigen de tus- 'Schenkomst van dezen dienaar Gods in de huidige omstandigheden af te smee- ken, «gezien den spannenden toestand waarin we ons bevinden en de bedrei ging van ernstige .gebeurtenissen Hij zegde dat men dien grooten Ita liaan moest aanroepen, den .grooten Apostel, vader van Abessynie, wiens herinnering nog levendig is in het land waar hij Christus predikte. Do Paus besloot, niet Zijn vertrouwen in de tussdhenkom,s,t. yan den Gelukza lige uit Ie drukken. to Brussel PROGRAMMA. Vrijdag 2 Augustus congres voor Gezinsopvoeding. Congres der geneeskundige, aromati sche en gelijkgestelde, planten. Zaal vo-or tijdelijke Tentoonstellin gen. Veertiendaagsche Landbouwten toonstelling. Kinderrijk. Marionettenschouw- bung. Vogelkooien. - Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)- Open van 9 tot 21 u. Om het uur voedèrert der dieren. Televisie paleis kunstprogramma. Modelstation, vari 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopende voorstelling van 11 tot 19 u. Oud-Brussel, van )5 tot 17 Volkscon cert op het Balieplein. van 20 tot 22 u. Acrobatische voorstellingen op het Balieplein. van 2jl tot 23 u. Wandel- conc,ert. Woensdag namiddag, omstreeks 3 uur gebeurde er op' den -steenweg van Geeraardsbergen ee,n verschrikkelijke botsing tusschen twee autós, en waar bij waarschijnlijk tWee gekwetsten het leven, zullen inschieten, zekere Jean- Albert Boctunevil, 3l jaar oud., rijden den Jozef ëen woord gesproken had.De gedachte aan Henry Walter onderdruk te elke andere gewaarwording, zelfs de- bezorgdheid van zijne dochter, het eenige wezén voor wie hij eeniige gene genheid koesterde, ven die- door zijn wegblijven in doodelijke ongerustheid moest zijn. Zelfs dot wederzien van zijn broeder scheen niet bij machte te zijn om liet beeld, dat zijne ziel geheel vervulde, een oogeriblik le verdringen. Hij had M-oeger dé briefwisseling met Sampson afgebroken, en de ontmoeting na zijne terugkomst opzettelijk ver meden, omdat hij- niet kon dulden, dat zijn broeder aan dc igeliate firma ver bonden was gebleven. Het verraad,door Henry Walter jegëhs hem gepleegd, zijne veroordeeling. en verbanning als mede de teleurstellingen en vernede ringen, zoo menigmaal ondervonden! hadden zijn vertrouwen in de menschen diep geschokt en züjn gemoed voor elke andere zachte gewaarwording, dan de genegenheid voor zijtie dochter Ma- thilde, onvatbaar gemaakt. De noodlot tige omstandigheid van het gaan ver welkomen, verlevendigden den haat die hem gedurende ^zoovele jaren be- hecrscht had, in zujk eene mate, dat zijn gemoed in deze oogenblikkon min der dan ooit voor leedere aandoenin gen tongankelijk was/. Hij had gezien dat zijn broeder in den hoek van het. Tijtuig was gaan zit ten, en omdat hij geene vërandering in zijne houdiiig had Opgemerkt., dacht hij d.a.t li ij in slaap was geraakt. Toen de trein echter dicljt bij Basingstoke genaderd was, bemerkte hij eene stuiptrekkende beweging aan het li- de' voor rekening van den bierhandelaar Houtveldts van Schaerbeek kwam uit de richting van Ninove aangehold en reed in deze van Nederbrakel. Uit tegenover- getitelde richting kwam een personen auto aangehold, die bestuurd was door een zekeren Jozef Jack en waarin de gebroeders Otaier en Edmond^ Chrickx insgelijks hadden plaats genomen. Denkelijk is het stuur va.n deze laatste auto gebroken, want hoe het ook zij op ;een gegeven oogenblik kwamen beide voertuigen in hevige botsing met el kander. De schok was zeer geweldig en het voorste gedeelte van de luxe-auto was gansch ingedrukt, te meer daar het kamion een lading van rond de 5000 kgr. met zich had. Een geneesheer, on middellijk ter plaatse geroepen, oor deelde den toestand der slachtoffers voor. bedenkelijk en hij zelf heeft hen naar het stedelijk hospitaal doen over brengen om -er de noodige zorgen, te ontvangen; Er wordt een doodelijke afloop ge vreesd. De gendarmen van NiAove wa ren spoedig op de plaats en opendejj. een onderzoek. De polieie heeft thans een onderzoek begonnen over een zeer erg geval, dat en veertiental dagen geleden heeft plaats gehad. De herbergier Jacob Schreurs, 60 jaar oud, wonende Pijlstraat, 7, kreeg toen 's avonds het bezoek van een paar kerels, die bom zeer verdacht voorkwa men en de deur werden gewezen. Toen Schreurs met hen buiten kwam, werd hij plots door de twee schuimers vast gegrepen, ten gronde geslagen en op de meest brutale wijze afgetakeld, zooda nig dat bij bewusteloos bleef liggen. Een gebuur, die van uit zijne woonst, -dit geweldig tooneel had gezien, had nog de twee schelmen zien vluchten, maar bekommerde zich niet verder om het geval, n-och om het slachtoffer, dat in dezen toestand, een paar uren in de straat bleef liggen. Later I-Si de man lot bewustzijn weergekeerd, sukkelde te rug in zijne woonst en ging slapen. 's Anderendaags bemerkten zijne liuisgenooten dat er eene verandering was bij Schreurs. Zijn toestand verer gerde elk oogenblik tot men. ten slotte verplicht was hem naar het Stuyven- berggastlniiis óver te brengen! Thans is de toestand van den onge lukkige zoodanig dat hij niet alleen lam en doof is, maar daarenboven geestes zwak is geworden en men hem naar het bijzonder gesticht heeft moeten overbrengen. De policio heeft op aanduiding van de dochter van het slachtoffer,, een spoor gevonden, waarbij zekeren Georges ge noemdW9rdt, zoódat men. niet wan hoopt de laffe aanranders té ontdekken. Brandkastboorders aan 't werk ie Brussel ■Donderdagmorgen stelde men vast dat gedurende den nacht onbekenden waren binnengedrongen in*de bureelen van de Naamlooze "Vennootschap In tertropical Comfinia», 66; Ilandelsstraat te Brussel. De brandkast die er zich bevond, wa'S, opengebroken geweest en een som van 1 1.000 fr. beslaande uit biljetten van 100 fr. en van 20 fr. was gestolen. De politie der vijfde afdeeling, van den diefstal verwittigd, begaf zich ter plaatse en verwittigde den dactylosco- pisc/hen dien-si, di,e cle vingerafdrukken kwam opnemen-, nagelaten door de kwaaddoeners. •cliaam van zijn broeder en zag hem met op elkander geklemde lippen op een vertrokken gelaat ineenzakken. Vooraleer Jozef het kon verhoeden, gleed Sampson van de bank op den vloer van het rijtuig: en lag roerloos uitgestrekt. De .arme Samp'spn was door den derden aanval van beroerte getroffen, dien zijne geneesheeren reeds lang hadden zien aankomen,maar die misschien nog eeniige. maanden zou zijn weggebleven, wanneer den zwak ken grijsaard door de onverwachte ontmoeting van zijn broeder niet zulk een geweldigen schok getroffen had een schok, verdubbeld -door den schrik en den angst, die Jozefs; handelwijze hem hadden, .aangejaagd. Hoewel Jozef Wilmot zich zei ven al tijd genoeg meester was om niet van zijn stuk t-e geraken, scheen toch de plotselinge bezwijming van zijn broe der hem le treffen en deed hij alles wat in zijne macht was. Hij knielde bij hem neder, ontlastte hem van zijn das, m,aakte zijne kleederen los} en onder steunde met -bezorgdheid zooveel moge lijk zijn hoofd. Gelukkig bereikte den trein spoedig hel station en dadelijk werd de bewus- telooze Sampson door zijn broeder en een conducteur behoedzaam naar de wachtkamer, gebracht, waar men hem op een paar stoelen nederlcgde. Mijn broeder heeft onder weg een toeval gekregen, zeide Jozef tot den statieoverste. Kunt gij dadelijk om een dokter zenden Op bevel van den Chef liep een wach ter terstond naar het nabijgelegen dorp, en b,innen het lm.lf uur bevond Volgens het onderzoek door de po-litlé ingesteld, blijkt dat één der dieven zich in het gebouw zou hebben lalen opslui ten. Aldus kon hij, wanneer de nacht, was aangebroken, zijn medeplichtigen <binn«n laten. De inbrekers hebben de vlucht geno-- men met hun buit. door het venster op het gelijkvloers. Ze worden opgespoord. Amerikaansche dames slachtoffer van een diefstal te Brussel Maandag 1.1. hadden drie Amerikaan- sche dames, de genaamde Watters, Lu cie Rogers en Mac Jula te Pariijs ken nis gemaakt met een zekeren Martin of toch zich aldus noemde. 's Anderendaags) werd een bijeen komst bepaald te Brussel, in een hotel in den omtrek d-er de Brouekèreplaats. Dinsdag bood Martin zich aan om de drie dames in de Belgische hoofdstad rond te leiden. Kwart vóór één 's middagsi stak het viertal de Paleizenplaats over -en ont moette er een zekeren O. Reillv, vriend en med-e-plichtige van Martin. Deze, laatste, deelde mede dat. hij be last was met het uitdeelen van belang rijke geldbedragen van een erfenis aan weldadigheidswerken. O. Reilly zocht vermogende en eer lijke lieden die zic/h met deze laatste opdracht zouden belasten. Op aandringen van Martin, die aan. zijn vriend 130 pond overhandigde, ontlastten zo zich van hun juweelen, ringen, borstspelden en armbanden ter waarde van omtrent 6 millioen frank. Tevens werden 250 dollars in biljetten aan den onbekende overhandigd die in ruiling aan Martin een brieventesch gaf volgepropt met bankbiljetten. Vervolgens werd de wandeling voort gezet in gezelschap van laatst aangeko mene. Zeker oogenblik verdwenen beide mannen onder een of ander voorwend sel eii lieten de Amerikaansche dames aan haar lot over. Daar ze hun vrienden niet meer zagen terug keeren, begrepen ze dat ze (gefopt waren en gingen een klacht in dienen b*ij de politie. Woensdagmorgen werden ze uitge- noodigd bijv de rechterlijke brigade van het Parket en herkenden op foto's! die haar voorgelegd werden de twee die ven die den «slag» hadden gedaan. De twee kwaaddoeners zijn dus geen onbekenden voor het gerecht, doch bet is meer dan waarschijnlijk dat de schurken reeds over de grens zijn:ge- trokken. Hun -persoonsbeschrijving werd in alle richtingen rondgestuurd. Doodelijk Verkeersongeluk ie Rumbeke Woensdagnamiddag kwam de vracht wagen van eén firma liit Dendermonde, uit de richting van Roeselare gereden. Aan het gevaarlijk kruispunt «Vlaamsch Huis» wilde de bestuurder langs de Al- bertstraat inrijden, toen de molorfiet- ser Edgard Dendoncker, 27 jaar oud, handels;vertegcnwoordiiger te Kortrijk, die de auto volgde er mede in botsing kwam. De botsing was zoo geweldig dat de motorfietser op slag dood was. Dokter Dendoncker, oom van Ivet slachtoffer en onderkommis'siaris Thie- lens waren onmiddellijk ter plaatse. Na verhoor van de getuigen van bet onge luk en nadat de noodige vaststellingen waren gedaan, werd het lijk van het slachtoffer in een herberg binnengedra gen. zich een heelmeester biij den lijder.De- ze s'chudde bedenkelijk liet hoofd, ver klaarde.dat het loev.ai niets minder dan een hevige aanval van beroerte was, en zeide dat Sampson dadelijk naar de dorpsherberg moest worden overge bracht.. Omdat met het halen eener vi gilante te veel tijd zou verloppen, werd de ongelukkige in bet. rijtuig, van deii dokier nedergelegd en zoo naar het dorp vervoerd. De heelmeester wendde alles aan, wat de kunst vermocht, maar hel. was niet in zijne macht de nagenoeg uitge doofde levensvonk weder .aan te blazen. Sampson opende de oogen geen enkele maal en lag in het. ledikant even roer loos, als hij in de wachtkamer en in den spoorwagén gelegen had, terwijl zijne borst'even onstinimig bleef hij gen. De broeder van den zieke zëlti? zicli aan het voeteinde van het ledikant ne der, en zat daar nu eens verdiept in dp beschouwing van het gelaat zijns broe ders verzonken, toen de dokter een half] uur later terugkwam met de ziekenop passter, die hij beloofd had te zuJJer|. medebrengen. Bestaat er eenige hoop op herstel;, dokter, vroeg Jozef, toen hij zich ge* reed maakte om te vertrekken. 1 Ik mag u met niets vleien, ant woordde de geneesheer. Veronderstelt gij dan, dat hesj; spoedig met mijn broeder gedaan zat zijn Zeer spoedig naar ik meen. Ik; schrijf hem geen vier en twintig urerv levens, nicer toe., 'i Vervojgti

De Volksstem | 1935 | | pagina 2