3 De Nieuwe Nederlandsche Regeering Het Itatiaanscti-Abessinisch Gescfiil Kerkstraat, 9 en £i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag AUGUSTUS 1933 Rond de Sint Annavereering Leeningen met Loten XXIIe Vlaamsche Sociale Week Premiën voor Goedkoope Woningen Pub: XXXXIfc JAARGANQ NUMMER |75 iciteit Luiten het Arrond, AALS'JJ ij Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel t— Rue de Richeleu, Parjig er-. Bank Bulding-KIngsway, 20 Londres "IV. C. 2. H. Stephanus Zonop4,26Zon af 7,26 E. K. 7 V. M. 14 (vervolg) FOLKLORE. Guido Gezelle schreef over S. Anna Jt Is de Moeder van de Onbevlekte Maagd Maria, patroonesse van touwslagers, be zemmakers en lijndraaiers, alsook van de christelijke Hope. 't Is moeder en huisvrouwenmesdag op den St Anna- dag. Vlaamsche namen van dien naam Nanne, Tonne, VeranneVerannemcm Quatannens, GlaranneMarianneAnne- lie, Hannekc. God groet u, Moeder Anna, tvant Gij, rustende in het Vaderland Door uwe name, ons denhen doet aan Jezus en Maria zoet De ontmoeting van Anna onder de gouden poort (Diirer) de geboorte van Maria het onderricht van Maria de opdracht van Maria in den tempelhet sterfbed van Anna (Sacchi) zijn afbeel dingen van haar leven. Leonard da Vinei schilderde een tafe reel in den Louvre te Parijs bewaard, voorstellende de H. Anna te Drieën, 't is te zeggen .Anna en Maria en de spelende Knaap Jesus met een lammeke. St Anna wordt ook afgebeeld, onderrichtende Maria uit een boek of van een boekrol. Het Anna-altaar (1509) van Qninten Matsys in 't Museum te Brussel is iets merkwaardigs. In 't voorbijgaan, buiten de twee voor naamste heiligdommen der wereldle pardon de Sainte Anne van Anray en de bedevaart van S. Anne de Beaupré, de eerste in Bretagne, Frankrijk de twee de in Canada Stippen we nog aan volgens de nieuwe Katholieke Encyclo pedieen kale pelgrimagieoorden in den vreemde Het eerste bij Leschnitz, druk bezocht genadeoord in Opper Silezië, rond 1500 opgekomen, met genadekapel der II. Anna, Calvarieberg, Francisca nerklooster cn Retraitehuis. Sedert 1764 op geregelde tijden lijdensmeditaties in het Poolsch en in het Duitsch, en jaar lijks bezocht door 200.000 pelgrims. Hot tweede bij Sulzbach in den Opper- pfalz, bisdom Regensburg. In 1656 werd hjer door Cbristiaan August, hertog van Sulzbach, naar aanleiding van zijn bekee ring. een houten kapel gebouwd, terwijl liet wonderbeeld van Anna Selbdritt hierheen wordt overgebracht. Hoogaltaar en Lorettokapel (1753) werden geschon ken door het Huis Wittelsbach. Het der de bij Lilienfcld in Neder Oostenrijk, (bisdom St Pölten). druk bezocht gena deoord, in 1217 door Gebhard van Li- lienfeld, abt der Cisterciëncers gesticht. De tegenwoordige kerk werd in 1440-44 gebouwd. To Molenschot, in Noord Brabant, wordt S. Anna ook vereerd. Een bede vaartvaantje wordt er verkocht, Van links naar rechts, in den bovensten hoek staat een borstbeeld van de heilige, die het kind Maria leert lezen. Dell. Geest, in eene lichtende wolk, overvliegt dien groep en 't bandeloreke doet ons lezen H. Anna, patrones van de kerk te Molen schot. Van onder op 't vaantje ziet men het altaar der II. Moeder,en meer rechts de parochiekerk, wiens toren bevlagd is, en de kleiuo kapel die aan de heilige is toegewijd. Eene processie komt de kerk binnen, en eene andere, in den scherpen hoek afgebeeld, komt aan in de parochie en gaat naar de kapel Veel volk staat op den achtergrond. Van boven op den papieren driehoek, bemerkt men talrijke koppen van Engelen. Beneden, te mid den van den rand Aandenhen aan Mo lenschot Priester Gabriel Celis, de geken de Gentsche folklorist, schrijft over Ste Anna De byzondorsto devotie tot die II. Moeder in onze stad, is voorzeker die in de St Nikolaaskerk. Het was Godfried van Bouillon, die de aldaar bewaardo re likwie der II. Auna meebracht uit het H. Land hij gaf ze aan Robrecht, Graaf van Vlaanderen. Van af 1101 wordt ze vereerd in de St Nikolaaskerk, op de Koornmarkt, of in 't center van Gent. Te oordeelen naar de Ledontafel dei- Broederschap, )die ouderwetscli genoeg, daar nu nog aan nen pilaar der kerk haugt) dong eenieder naar de eer om er deel van te maken naast den gildeman en den burger staan er vermeld De Graven van Vlaanderen, Maria van Bour- goudië, Keizer Karei, Philips II. enz. De H. Anna wordt meest aangeroepen door de gehuwde vrouwen om een gezond kroost te bekomen. Vroeger deed men den ''omweg» aan do drie statiën, die in de kerk hangen. Zie h iernevens. Hare Muntpolitiek. Een verklaring van Dr Colijn 's#Gravenhage, 1, Aug. Aan den medewerker van een Parijsch agent schap, heeft eers te-mini ster Goliijn de yoligenda verklaring afgelegd «De politieke krisis is in weinige da. gen opgelost. Dank zij de snelle wijze van oplossing van deze krisis. is. Neder land bewaard gebleven voor een ge dwongen devaluatie van den gulden, die, in geval van een langdurig tijdperk van politieke onzekerheid, het ekonomisch loven 'had kunnen ontwrichten. De aanvallen tegen den gulden zijn volkomen mislukt en hét nieuwe kabi net- is vastbesloten het tot dusver ge- voerde monetaire beleid voort te zetten. Wat de 'internationale ekono'mische en financieele vraagstukken beteeft, ben ik- meer dan ooit de overtuiging toege daan, waarvan ik herhaalde malen blijk heb gegeven o. a. op de «economische en monetaire konferentie te Londen, dat het eenerzijds absoluut noodzakelijk is ten .spoedigste 'te komen tot herstel van gezonde internationale ekojiomische be trekkingen en anderzijds te komen tol internationnle muntslabilisatie. Oej landen zullen in beide opzichten tot overeenstemming moeten geraken. Ik voeg er aan toe, dat Nederland niet zal aarzelen zijn medewerking te ver- leenen aan elke ernstige poging op dit gebied, in het bijzonder aan een inter nationale goed-voorbereide stabilisatie- konferentie. Vijf lotingen zullen in den loop dezer maand plaats hebben ten zetel der Na tionale Bank van Belg ie, te' Brussel, tel kenmale om tien uur, 'le weten i Den 10 Augustus 159ste loting der 2de leening van het Verbond der Sa menwerkende yennootschappen voor Oorlogschade (1922) een lot van 250.000 frank en twee loten van 100.000 frank. Den 17 Augustus r: 23,sle loting der leening met loten 1933: een lot van vijf millioen frank en zeventig- loten van 25.000 frank. Den 20 Augustus: 147sle loting der 3de leening van het Verbond der Sa menwerkende Vennootschappen voor Oorlogsschade (1923): twee loten van 100.000 frank, drie loten van 50.000 frank en vijfLie-n loten van 10.000 fr. Den 24 Augustus 42ste loting der leening met loten 1932: een lot van 250.000 frank en vijf-cn-dertig lotén yan 25.000 frank. Den 31 Augustus r: 118de loting der 'lste leening van het Verbond der Sa menwerkende Vennootschappen voor Oorlogsschade (1921) een lot van 250.000 frank een lot van 100.000 frank én drie loten van 50.000 frank. 19, 20 en 21 Augustus 1935, In Sint Pieterscollege, Minderbroederstraat, Leuven. Sinds jaren heeft het Bestuur der So ciale Weken tijdens de studiedagen te Leuven, de verschillende zijden van eenzelfde vraagstuk, dat zich opdrong aan de aandacht onzer arbeidersorga nisaties, doen ontwikkelen. Tijdens de XXIIe Vlaamsche Sociale Week zal deze traditie niet gevolgd worden: het snelle tempo waarin de he- dcndaagsche godsdienstige, SQciale politieke gebeurtenissen zich ontwikke len, laat ons niet toe slechts één vraag stuk t.e behandelen. De «Zonder-God»-beweging in Rus land, de strijd vam het hitlerisme tegen de Katholieke Kerk in Duitsch land, brengen het godsdienstig vraagstuk we derom op' het voorplan onzer bekom mernissen: in ons land voelt men derdaad den weerslag van dezen anti- godsdiensligen strijd. Wij moéten op de hoogte zijn van den juisten toestand om op doelmatige wijze de godsdiensti ge belangen onzer arbeidersklas te verdedigen. Het tot stand komen van dictatoriale 'regeer,ingen in verschillende gecivili seerde landen, heeft noodzakelijkerwij ze een invloed gehad op de geestesge- steltenis en de strekkingen sommiger groepeeringen. Honderd jaren geleden waren de massa's gehypnotiseerd door de gedachten van vrijheid; men wilde ongedwongen en onbeperkte vrijheid. Hedendaags \Vordl zelfs de thesis der menscheliijke vrijheid bestreden en het afschaffen van zekere vrijheden wordt beschouwd als een onmisbare voorwaar de om het volk goed te regeeren. De studie van. het vraagstuk -der vrij heid dringt zich dus ook op aan de lei ders onzer arbeidersorganisaties, wier actie immers onmogelijk is in een re giem van dwang. De internationale toestand, zoowel op economisch als op politiek gebied is angstwekkend. De weerslag hiervan op onze sociale werking moeten wij onder zoeken. Dc positie én de taak van onze ph'ris- telijke arbeidersorganisaties moeten in de tijden van onrust en verwaifrlng der gedachten die wij thans beleven, duide lijk omlijnd worden. Het Bestuur van het Algemeen Secre tariaat heeft het nuttig geacht deze ver schillende vraagstukken in de lessen Afgevaardigden van verschillende landen voeren ec.i druk gesprek met den heer Havadste, vertegenwoordiger van Abissynie te Geneva Rome, 1 Aug. Er verschijnt in denwetendheid ten aanzien van de bedoe- «Popolo d'Italia» een artikel dat de aan dacht van de buitenwereld trekt vooral omdat mem van oordeel is dat het werd ingegeven door Mussolini zelf. In dit artikel wordt voor de zooveel, ste maal aangetoond dat Italië tot den strijd telgen Abessynie gedwongen omdat een levensbelang van Italië op het spel staat en dit levensbelang is de veiligheid van de kolonies die Italië nu reeds in Afrika bezit. Italië laat zich niet zoozeer, leiden door zijn ijver om, de slavernij in Abes synie af te schaffen em evenmin door de verzuchting om het meesterschap van het blanke ras over, het zwarte ras te bevestigen. Italië wil niet de vaandel drager zijn van de blanke rassen tegen de zwarte rassen. Dit neemt niet weg dat zoo Italië zijn slag thuishaalt Abessynie, de beschaving erdoor zal worden gediend, doch dit is enkel een gevolg van den Italïaanschen zege. Vervolgens! wordt in dit artikel be>- vestigd dat de oplossing vam het. gesChil met Abessynie een totalitaire oplossing zijn moet. Een expansie van de Italia nen, die niet gepaard gaat 'met de overmacht van de wapens, kan niet du ren en moet 'tot nederlagen leiden. Overigens zoolang Abessynie als een bewapend land voortbestaat is de veilig heid van de Italiaansche kolonies niet gewaarborgd. Italië alleen moet oordeelen in welke De II. Anna is de gevierde patrones der Naaisters, die hun "Mesdag» in de St Nikolaaskerk, met mis en sermoen vieren. Wanneer vroeger het spellewer- ken in voege was, togen na den dienst in de kerk, de meisjes naar den buiten. Ze zaten, in feestgewaad, soms verkleed in boerinnekens, in en op 'n "char-a-bancs» Wragen en paarden waren met bloemen en groen versierd. En zingen dat ze de den Dit feesteu geschiedde onder meis jes alleen de jongelingen waren uitge sloten. Iu eene dorpsherberg werd een te vo ren besteld maal opgedischt en gansch den namiddag was het een stoeien en joelen als van uitgelaten kinderen. Wan neer 's anderdaags de meisjes terugnaar het werk gingen, voelden ze nog wel de moeite in de beenen en do heeschheid in de keel hun liedje bevatte toen de groote waarheid Sint Annadag is deure, 'k Ben mijn geldjc kwijt Nu zit ik te treuren Met kleinen appetijt. 'k En hen geen zin naar werken Het werken doet mij pijn }k Wilde dat g 'heelc dagen Sintc Anna moogte zijn u Maor enfing, en kermisse es en gee- selinge weird zeggon ze te Gent. MARC. der Sociale Week te onderzoeken, onder, mate die veiligheid wordt gevrijtvaard. Het Abessyniseh vraagstuk is zoo kla-ar als pompwater. Er is geen oplos sing mogelijk, met, zonder of tegen Genève, dan een militaire zeige van Ital lie in Abessynie. In dién gedach'tcngang wordt de po litiek van Italië gevoerd. Abessynie bereidt zich voor op den oorlog. Meer dan een millioen Ahessyniers' bereiden zich voor op' den oorlog zij den titel van Hedendaagsche Vraag stukken. g Al de propagandisten, al de leiders onzer arbeidersorganisaties en al die Igenen die éenigszins belang, stellen in de ontwikkeiing onzer christelijke so ciale organisaties zijn uitgenoodigd om de lessen bij te wonen. De inrichters rekenen ten stelligste op de onvermoeibare werkzaamheid der propagandisten en leiders1 om een tal rijke- groep deelnemers naar de XXIIe Vlaamsche Sociale Week van Leuven te brengen. PROGRAMMA.i Hedendaagsche Vraagstukken Maandag 19 Augustus 11 u. De Zonder-God»-beweging in Soviët-Rusland. E. P. Do Wyn, O. P. 14,30 u. Het Duitsch Hitlerisme 'tegen het katholicisme. R. Deman, volks vertegenwoordiger. 17 u. De antigodsdienstige bedreiging in Belgjie. A* De Groeve, Advo- kaat. 20.30 u. Cabaretavond. Optreden van «Het Vlaamsche Trio» én het «Tokkel-Orkest.» onder leiding van H. Geerolf. Zaal «Lovanium», Vaart- straat 3. Dinsdag 20 Augustus 7 u. H. Mis in de kerk der EE. PP. Je- zuiten. Sermoen door Z. E. P. Rut ten O. P. 9,30 u. De vrijheid, door de Kerk ver dedigd, tegen het liberalisme. Z. E. II. Kan. Janssens, Hoogleeraar te Leuven. 15 u. De grondwettelijke vrijheden in Belgie. H. Heyman, Oud-Minister. [17 u. Het einde van het economisch liberalisme in Belgie. G. Eysikens, Hoogleeraar te Leuven. 20,30 u. f: Peetermajfi-Avond, ingericht door het Christen Werkersverbond van Leuven. Zaal Lovanium iVaartstraat, 3. Woensdag 21 Augustus i 8,30 u. De internationale toestand. Aug. Cool, Algemeen Secretaris Van het A.G.V. 10.30 u. De positie 'en de taak der christelijke arbeidersorganisaties in Belgie. P. W. Segers, Algemeen Secretaris van het A. G. \Y# lingen van den Volkenhond en de groo te Europeesche .mogendheden met be trekking tot het conflict. Een hooge Abessynisclie ambtenaar verklaarde tegenover den correspondent, van Reuter «Wi|j hopen dat Italië ons niet zal aanvallen, want wij zijn ons er volko men van bewmst, dat de kansen tegen ons zijn, doch hét schijnt, dat Mussoli ni zoo ver is gegaan, dat hij niet meer terug kan. In het land weet men, dat de Keizen den vrede wenscht, wanneer deze met' eere kan worden verkregen. De Negus is volkomen meester va.n den toestand, in zijn land. Laval telefoneert met Mussolini Londen, 1 Augustus Men meldt uit Genève aan het agent schap Reuter ,M. Laval heeft Donderdagmorgen met M. Mussolini getelefoneerd hem vragende de oppositie tegen het Brit- sche plan op te gevem ten einde deru oorlog te vermijden. Men gelooft, dat M. Mussolini heeft geantwoord dat in de oogen van Italië de onderhandelingen nog zes maanden of meer mogen duren. Dat de Volken bond, zou hij verklaard hebben, een datum vaststelle, waarvoor dc oorlog niet- moet beginnen. De onderhandelingen gaan voort tusschen MM. Eden, Laval en Aloisi. Indien de voornaamste afgevaardig den niet bereid zijn om een oplossing voor te leggen aan de openbare zitting van den raad van Donderdagnamiddaig, zal de zitting moeten verdaagd worden* Italië's antwoord Men meldt uit Rome dat Italië onge veer als volgt op liet Britsch-Franschd resulutfe voorstel zal antwoorden r 1. D'e voortzetting der werkzaamhe den van de commissie van verzoening hangt geheel af van Abessynië's wei- poetsen hun vuurwapens en slijpen hun gering of aanneming van de basis der steekwapens en zelfs jongens van 10 en 11 ja'ar krijgen onderricht in het han- teeren van lans en geweer, aldus Schrijft, de speciale correspondent van Reuter in Abessynie. De Italiaansche bewoners verlaten steeds meer en meer het land. Te Addis Abeba is nog slechts één Italiaansche vrouw. De weigering van den Italiaansche gezant Vinei om de feesten ter gelegen heid van den verjaardag van den Keizefi hij f,e wonen, wordt hier als eert onver zoenlijke beleedigjng v beschouwd, en bepaalde kringen adviseeren zelfs, de diplomatieke betrekkingen met Italië te verbreken, aangezien de houding van den gezant Vinci onvereenigbaar is met de gebruikelijke diplomatieke be trekkingen tusschen twee landen. Men verkeert hier in de grootste on- bespreking zooals deze werd bepaald. 2. Italië kan .geen besluiten van mili tairen aard voor de verdediging zijner koloniën doen afhangen van den vol kenbond 3. Italië neemt de benoeming van een' vijfden arbiter aan !4. Italië is bereid de besprekingerf langs diplomatieken weg op grond van het verdrag van 1896 voort te zetten. Definitief akkoord bereikt te Genève tusschen Frankrijk, Engeland en Italië Genève, 1 Aug. Een akkoord is' definitief lot. stand gekomen in dc avonturen tusschen dc vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland en Italië. De tekst van de overeenkomst zal Vrijdag onderworpen worden aan dë vertegenwoordigers van Abessyniö alsook aan den Volkenbondsraad. In een onlangs gehouden zitting heeft de ministerraad besloten een be drag van 10 millioen te besteden aan het uitkeeren van premie'n ter bevorde ring va-n het bouwen van goedkoope woningen, of het aankoopen van wo ningen, gebouwd door vereenigingen die door de Nationale Maatschappij voor Goedkoope Woningen en Woon vertrekken werden aangenomen. De voorwaarden waaronder de pre miën zullen verleend worden en de wijze van indiening van de aanvragen zullen eerstdaags ter kennis van de be langhebbenden gebracht worden. De aanvragen die hij het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg inkwa men voor de bekendmaking, van die on derrichtingen, zullen als niet ontvan gen beschouwd worden. RUSSISCHE DUIKBOOT VERGAAN Moskou, 31 Juli. De Sovjet-Russi sche duikboot B 3, is, zooals officieel wordt gemeld, 25 Juli 1.1. bij oefeningen in de Finschc Golf, met 55 man ver gaan. De duikboot, die tot de Ooslzee-vloot' behoort, manoeuvreerde onder water, toen zij door een ander oorlogsschip werd geraamd. Zij zonk onmiddellijk. Aan boord bevonden zich acht officie ren en zeven-en-veertig manschappen, in hoofdzaak leerlingen van de m(irine. school. De onderzeeboot, die in 1917 in dienst was gesteld, zal worden gelicht.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1