Ouderdomspsnsioait Rijkdom en Armoede De Wereldtentoonstelling ijke diefslal in dg Brusselsclie Tentoonstelling OL LEOE VIERT! Schrikkelijk Ongeluk te Herzele Kindje levend verbrand nabij St. Truiden x Brand te Kortrijk Pijnen.. 3 Augustus. H. StefanuS. In 254 werd hij Paus van Rome. TijTlcns zijn pontificaat had hij zich vooral be- •zig te houden met leerstellige Uwe?Mes die; in verband met zekere moeilijkhe den. gesteld werden. Nadat,hij,de H. Mis had opgedragen werd hij op zijn pau- Belijken troon onthoofd door soldaten van den kerkveryolger- Valerianus. Verjaring vs/i het ultimatum 1914. Op 2 Augustus 1914 overhandigde de h. von Bulow-Saleske aan onzen mi nister van Buiteolandsche Zaken een ultimatum, waarbij de Duitsche regee ring doorgang vroeg voor haar legers omdat zij vernomen had dat Fransche troepen voornemens zouden geweest zijn naar de Maas op te trekken langs Givet en Namen. Belgie, trouw aan zijn onzijdigheid, antwoordde daarop met een weigering. Twee dagen later, schonden de Duit schors, onze grens. De Heilige Vader te Castel-Gandolfo. Z. H. de Paus' is Woensdagavond per auto, vergezeld van hoogwaardigheids bekleders- in zijn zomerresidentie, Gas tel Gandolfo aangekomen. Men neemt aan, dat het verblijf van den Heiligen Vader op Gastel Gandolfo ongeveer twee maanden zal duren. Het stadje was bevlagd mei de pau selijke en Ilaliaansche kleuren en de klokken verkondden de aankomst van. den Paus, die denzelfden avond n,og op het balkon verscheen voor het verlicht paleis en aan de geestdriftig juichende menigte ziijn apostolischeu zegen gaf. Veranderingen aan de LegerunIfor- men. De Koning heeft de wijzigin gen goedgekeurd die door den minister van landsverdediging werdén voorge steld inzake de militaire uniformen, zoowel voor de soldaten, onder-officie ren als officieren. Minister Deveze zal weldra bij aan schrijving de wijzigingen ter kennis brengen. Er wordt een periode voorzien waar. in men gelegenheid zal hebben om de veranderingen te laten uitvoeren aan de uniformen. Men weet dat de kraag- van de solda ten plat zal blijven, terwijl deze van de officieren den vorm krijgen zal van den huidigen kraag der vlieger?1. De officie ren zullen bovendien een das dragen op hel khaki-hemd. 's Avonds wordt het wit hemd gedragen met zwarte das. Er wordt intusschen. niets veranderd wat betreft de dracht van het parade- uniform in blauw laken. Volksvertegenwoordiger Van Selïuy- Jenborghe, zond hieronderstaanden brief aan den Heer Minister van Sociale Voorzorg Hooggeachte Heer Minister, Op 22-1-35 werd Adela De NTys, Qonegemj Erpe, bericht .dat zij geen ouderdomspensioen kon trékken, om dat zij niet voldoende gestort had. En dat is waar Ze heeft niet genoeg ge stort, maar hoe is dat gekomen Het geval is de moeite waard om na te gaan Heer Minister. Adela trok 100 p.h. van het Fonds der Verminkten (ze is bijna stekeblind) Zooals U weet mocht ze op 65-jari- gen ouderdom kiezen tusschen haar verminktegeld en het ouderdomspen sioen. Ze koos natuurlijk 't verminkte geld 't wasi immers 2250 fr. of 150 frank meer dan het ouderdomspen sioen. Zij had er dus geen belang in te storten voor haar ouderdomspen sioen. Ze ging het immers nooit aan vragen. Dus heeft ze niet gestort. Doch later kwam het. Ministerieel Besluit, waardoor aan alle 65-jariigen het verminktepensioen werd afgeno men. Adela kreeg dus geen 100 p.h. ver minktegeld meer. En daar ze voor haar ouderdomspensioen niet gestort had, krijigt ze dus geen pensioen Een oude, arme, afgewerkte, half. blinde vrouw, zit dus dooT de fout der wet zonder den minsten steun. Is dat redelijk Ik durf hopen, dat de achtbare Heer Minister verandering zal brengen, want heel zeker staat dit geval niet alleen. Nog andere oude sukkelaars moéten in dezelfde miserie verkeeren. Hoogachtend, P. VAN SCHUYLENBERGHE-. Aalst 1 Augustus, 1935. to Brussel PROGRAMMA. Zaterdag 3 Augustus 1935 Congres voor Gezinsopvoeding. Landbouwkundig Congres. Congres voor Wiskundig vermaak Congres der Veeartsen (Fransche Af- deeling) Bestendig muziekfeest. Zaal voor tijdelijke Tentoonstellin gen. Veerti-endaagsche Landbouwten toonstelling. Orgelconcert. Kinderrijk. 'Marionettensehouw- bung. Vogelkooien. Allerhande spelen. Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)-i— Open van 9 tot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation, van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumenlaire filmen. Alberteum. Doorloopcnde voorstelling van 11 tot 19 iu Eeuwfeestplein, van 19 tot 20 u. Beiaardconcert. te 22 ii. 30. Vuurwerk, de Internatio nale Hal in vuurgloed. Oud-Brussel. van 14 tot 18 uur. Floberlschietihg en Volkswedstrijd. te 15 V2 u. Orgelconcert, in de kerk van Oud-Brussel. - van 17 tot 19 u. Volks concert op het Balioplein. van 18 tot 20 u. Turnvoorstelling. van 21 tot 23 u. Wandelconcert. Het personeel van het Roemeenêeh paviljoen kwam Donderdagmorgen tot de. vaststelling dat er eene schilderij gestolen was uit de verzameling, welke in dit pnviljoen is -ondergebracht. Het gestolen schilderij is. een klein doek van een Roemeenschen schilder Grigoresco, eigendom van een parliku- lier, en de waarde wordt geschat op 300.000 ley. Het doek stelt het hoofd voor van een Jood. Naar men meent is de diefstal ge pleegd Woensdagavond, bij het slui tingsuur. Er is gewoonlijk een bewa ker aan de' deur van de tentoonsellings- zaal, en een in de zaal zelf. Deze laatste was echter ziek, Woensdag, van welke omstandigheid is gebruik gemaakt. De dief lieeft het doek uit de lijst getfukt en is er mee verdwenen. Onderzoeksrechter Mechélynck is ter plaatse afgestapt Donderdag, vergezeld door een substituut en leden van de spenrpolitie. Deze diefstal toont aan hoe strenge bewaking van de kunstschatten die op de tentoonstelling zijn bijeengebracht, noodzakelijk is. Vooral op de tentoon stelling van oude kunst is scherpe be waking noodig. In d«n boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, kan men «DE WITTE» van Ern. Claes bekomen aan 25,00 f.r. De Werkloozen op Weg naar Kongo. De karavaan van Belgische werkloo- zen, die per fiets is op weg naar Kongo om daar een landbouwkolonie te stich ten, is te Toulouse aangekomen. De karavaan is op 30 Juni uit Brussel vertrokken en onder de 32 personen die er deel van uitmaken, bevinden zich vrouwen cn kinderen, waaronder twee van negen jaar. Na een kort oponthoud zijn de Bel gische werkloozen verder getrokken naar Lourdes. Zij willen over Pan, Bayonne- door Spanje en Marokko .trek ken om te Casablanca scheep te gaan voor Kongo. Zooals men weet zal de karavaan echter vermoedelijk aan de Spaansche grens worden aangehouden. 1 1 lde Vervolg. Jozef Wilmot zeide- niets en dé dok Ier verwijderde zich daarop, met de bel off e dat hij in den loop van den avond terug zou komen. De ziekenoppasser had zijne plaats, aan het voeteinde van het bed ingeno men en zoodra de geneesheer vertrok ken was, begaf Wilmot zich met de klecren en het reiskoffertje van zijn broeder in het aangrenzende vertrek In de zakken der kleeren vond hij eene beurs met ongeveer veertig gulden,een sleutelring en een zwartlederen porte feuille. Daar het reeds begon te schemeren, schelde hiij om licht. De dienstmeid ihracht hem een paar kaarsen en vroeg of er eten voor hem gereed gemaakt moest worden. Neen. antwoordde hij, ik heb reeds geëten, maar breng mij ietsi om -te drinken. Nadat hij het gevraagde bekomen li ad en de dienstmeid vertrokken was, «Jool. hij de kamerdeur, nam een paar teugen uil hel glas, en opende vervol gens de brieventesch. Hierin bevonden zich vijf banknoten van zestig gulden elk, en een bri.ef. Deze laatste was aan Henry Walter geadresseerd en mei het cachet der firma verzegeld. Ha zeide hij met, een schampe ren glimlach hij zich zeiven, dit is ze ker de feestelijke welkomstgroet van den jongstcn deelgenoot aan den chef tan hgt huis. Ik zad het ètuk aan zijn Ee.n mededeeling van het departement van Landbouw Het Belga-agenlschap deelt mede Daar valsche berichten werden ver spreid omtrent den verkoop van boter door bemiddeling der mijnen, vestigt het departement van landbouw de aan, daclit op de volgende beschouwingen. Vroeger waren de invoervergunningen voor boter uitsluitend den invoerders van 1931 voorbehouden.. Dit monopolie heeft vele klachten uit gelokt vanwege talrijke bolerliande- laars. In die" voorwaarden werd er be slist, dén verkoop (e regelen door be middeling der mijnen. Beschikkende over een automatisch kontrolestelsel, waar al de boterhandelaars toegang hebben. Deze kunnen zich aldus ingevoerde boter aanschaffen zonder inmenging van de vergunninghouders. De- mijnen, die den betrokken verkoop verzekeren, staan onder streng toe zicht. Zij mogen, om haar algemeeno kosten, de kontrolekosten inbegrepen, slechts een kommissieloon van 0,25 fr. per kgr nemen. Alle bijkomende winst wordt in de Staatskas gestort, terwijl het eventueel geleden verlies ten laste der mijnen' komt. Zonneslag en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Op Zondag 4den Oogst a.s. zal de igansche gemeente in feesttooi prijken! Ter gelegenheid van. de toewijding der Parochie aan het Heilig Hart en de Ylaggewiljding van den-bloeienden Bond worden groots.che feesten op touw zet. Z. H. Exc. Mgr Coppieters, bisschop van Gent, komt persoonlijk de vlag wijden en een aanspraak doen aan de toegestroomde menigte, die zonder twijfel, overtalrijk zal zijn. In ons «Sterreke» van Lede, dat nu weerom verschijnt, telden we deze week niet minder dan 39 parochiën dié reéds toegetreden waren om deel te: nemen aan de feestelijkheden; en die. in den stoet zullen opstappen tot huldebetoo- ging aan het H. Hart. Men rekent op reeds meer dan 3000 deelnemers, man nen en jongelingen Be pleclitigliéid wordt besloten met een pontifikaal Lof. Daarna het mach tige spreekkoor: Koning der Eeuwen, dat zal uitgevoerd worden, in openlucht, door de Bondsbroede'rs!. Bericht aan de min of meer hardhoo- rigèn éiti te komen genieten - van die dreunende, indrukwekkende, zeldzaam- schoone ■eerbetuiging ,De versiering belooft prachtig te zijn. In de straten en in alle huizen is men druk aan 't werk. 't Zal een algemeene hulde zijn aan het Heilig Hart. Iedereen wedijvert om ter meest. Wat-een bedrij vigheid Wat een gewemel van groot en klein De schoolkinderen bijzonder lijk zijn dienstvaardig en beleven er veel deugd aan Om rozen en vlagjes wimpels en kransen te vervaardigen. Niemand wil ten achter blijven. Voorwaar, 't zal een blijde verrassing wezen. Een Parochiale Hoogdajg. Een feestviering innig e.n eenig mooil Allen naar Lede op Zondag 4 Oogst 1 C. L. adres bezorgen. Hij leigde den brief en de .banknoten weder in de portefeuille, en liep daar na de potlood aanteekeningen door, die hij in een anderen brief vond.Eene daarvan was van eenig belang voor hem. Zij luidde als volgt .Henry Walter wordt op of om streeks 19 dezer te Southampton ver wacht, aan boord van de «Lichtstraal». Juffrouw Laura Walter zal hem op Portland-place wachten.» Wie is Laura Walter vroeg hij, de portefeuille dichtmakende. Vermoe delijk zijne dochter. Ik herinner mij over omstreeks twintig jaren zijne hu welijksaankondiging in de nieuwsbla den gelezen te hebben. Zeker deed het troetelkind der fortuin een rijk huwe lijk Vloek over den verrader Eindelijk besloot hij den inhoud van het koffertje te onderzoeken. Dit be vatte echter niels dan eenige toiletza ken en wat kleeren. Hij opende- behoed zaam de deur van het ziekenvertrek.De oppasser zat nog altijd .bij het bed van zijn zieltogenden broeder. Er heeft zich waarschijnlijk nog geen verandering in den toestand van den zieke voorgedaan vroeg hij. Neen, mijnheer, was het kort ant woord. Ik ga eene wandeling doen en kom binnen een goed uur terug. Hij sloot de deur weder, maar ging nog niet dadelijk uit. Eerst scheurde hij het adres van hel koffertje aï eit stak de stukken in ziju zak, zoodat er geen spoor van Sampson's naam meer op ie vinden was en begon toen met Donderdagnamiddag, omstreeks 5 u.. gebeurde er op de wijk Vierwegen een doodelijk auto-ongeluk in de volgende omstandigheden Rond gezegd uur kwam M. Van den Bossche, notaris te Herzele, op den On denaardschen steenweg uit de richting van Aalst gereden. Verschillende kin deren waren er rond een leurder ge schaard. Opeens liep het vijfjarig meis ije der echtgenooten V. d. W. Ponnet meubelmaker, aldaar wonende, den steenweg over. Meester Van den Bos scire deed wanhopige pogingen om het kind te ontwijken. Hét mocht niet ba ten want het arme kind werd gevat en medegesleurd. De moeder van het on gelukkig kind, ooggetuige van het schrikkelijk ongeval, snelde toe en droeg haar kind in hare woning. Dokter Vandehberghe, van Herzele, iii der haast ontboden, verleende het arm meisje de eerste zorgen en bracht haar met zijn auto naar een kliniek te Aalst over. Helaas, niets mocht baten, het ongelukkig kind bezweek onderweg. 1D0 droefheid der ouders is onbe schrijflijk, te meer dat het hun eenig kind was. De gendarmerie1 van Herzele stelde het gebruikelijk onderzoek in. do rcchfovergelegen voorkamer die doof* de klaarte gewekt, het alarm gaf, en in allerijl den dienstknecht Gustaaf Mat. ton ging roepen die op het nippertja buiten vluchtte. De brandweermannen van Kortrijk onder bevel van commandant Debaec- ke, kwamen spoedig- ter plaats en moes ten zich bepalen met de stallingen en d.e andere woning te vriijwaren. De koei en verbleven buiten, het paard kon nog gered worden, terwijl talrijke kippen in de vlammen bleven. In dc slaapkamer werden al de meu belen letterlijk verpulverd alsook een fiets. Twee wageii's, een kar, veel land- bouwalaam en bakgerief werden ver nield. Dc schadei door verzekering ge dekt., is dan ook aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoners waren 's avonds om 9.30 u. gaan slapen. De ordedienst werd door politiecommissaris lieer Depoortere' flink geregeld, daar talrijke stedelingen en buren waren op de plaats van den brand, per auto, motorrijwiel en met al le vervoermiddelen, toegesneld. Een erg ongeval had plaats Woens dag namiddag ie. Schuurhoven, in de Slachthuisstraat. De vijfjarige Prinsmel Lucie, alclaar, was in en om liet huis aan 't spelen ter wijl haar tante en moeder druk bezig waren met den waseli. Op zeker oogen- blik werd door de moeder een groote ketel kokend zeepsop afgenomen ten gerieve der tante. Ze had zich nauwe lijks gedraaid of de kleine Lucie viel erin. De moeder kon nochtans spoedig de arme kleine bevrijden. Tech had het kind reeds zware brandwonden opge- loopen óver gansch het lichaam. Op het alarmgeroep waren er spoedig enkele menschen toegeloopen en werd het kind, in dekens gewikkeld, naar de na bijgelegen kliniek overgebracht. Daar werd bevonden dat de wonden van den hoogslen graad waren, dat de ruggen graat zelf was aangetast en dat .er geen hoop op redding was. In den morgen van Donderdag is dan ook liet arme kind aan de gevolgen over leden. De wanhoop der l'amilielédqn is niet te beschrijven. In den nacht van Woensdag op Don derdag, omstreeks 1,15.u. werd de Stad Kortrijk in rep en roer gesteld door het langdurig kleppen van de noodklok. Brand was uitgebroken in de pacht hoeve van landbouwster Kint Marie, ongehuwd wonende gehucht «Ilooghe» omtrent 5 km. van de stad en op 500 m. van de baan Kortrijk-Doornik. Het ge. bouw bestaande uR woonhuis voor den dienstknecht, paardenstal en stapel plaats voor het materiaal, had een leng- te van 15 m. en werd totaal de prooi der vlammen. Het was de landbouwster, slapende op over elkaar geslagen armen het ver trek door te wandelen. De «Lichtstraal mompelde hij biij zichzelven, wordt op of omstreeks den 19en verwacht. Zij kan dus even goed den 18 en-dén 20 binnenloopen. Morgen is het den 19. Komt Sampson te sterven, dan geeft zijn plotseling overlijden misschien aanleiding tot een groot oponthoud, wellicht-tot een gerechtelijk onderzoek en men legt dan beslag op mijn persoon tot alles is af- geloopen. Intusschen komt Waller te Southampton aaii en reist, omdat hij geen bekenden ontmoet, regelrecht door naar Londen, waardoor mij de eenige kans benomen zou worden om hem te- ontmoeten en onder vier oogen te spre ken. Die kans mag ik mij niet laten ontsnappen 1 Het spijt mij dat ik niet bij mijn ongelukkigen broeder kan blijven,maar het. lol is mij altijd veel te vijandig geweest, dan dat ik de eenige gelegen heid di.e het mij aanbiedt lichtvaardig mag wegwerpen 1 - Hij zette zijn hóed op, stak de brie- ventasch en de beurs van ziljn broeder bij zich, en ging de deur uit 11a den waard herhaald te hebben, wat hij aan den ziekenoppasser had gezegd. In plaats van eene wandeling te ma ken, begaf hij zich regelrecht naar het spoorwegstation om zich op de hoogte te stellen aangaande het vertrek der treinen. De eerstvolgende trein haar Sout hampton zou binnen een uur' vertrek ken. De stut ionchef yroeg lioé zijn broedej het stelde. De in ASPIRINE aanwe zige werkzame bestand- deelen raken, door een betere circulatie van het bloed, elke pijnlijke plek, waar zij de kramp doen verdwijnen. Daarom is Aspirine In 't byzonder voor de vrouw onmisbaar. EU 'Vraagt de origineele verpakking met hef BAYER- fcruis;eh het zegel van .de .nationale.Codex. Veel béter, antwoordde hij. Ik ga naar Southampton voor een drin gende zaak, die hi} daar had moeten verrichten, en hoop morgen vroeig hij tijds terug te zijn. Het was; reeds laat toen hij te Sout hampton aankwam. Hij scheen in de stad bekend te zijn, want hij begaf zich zonder naar den weg te vragen, regel recht naar een klein logement aan den havenkant. Zijne eerste vraag was of de «Licht straal» 'reeds was binnengeloopen en nadat hij hierop een ontkennend ant woord bekomen had, bestelde hij eene kamer en een avondmaal. Men vroei of hij heneden wilde eten, maar. hij verlangde dat alles op ziljne kamer zou worden gebracht het. wasi of hij alle aanraking met menschen schuwde. Hij bracht den nacht slapeloos door? stond vroegtijdig op, betaalde zijn ver teer en verliet het logement omstreeks acht ure.. Zonder zich ergens op te houden, begaf hij zich naar het huis van een voornamen kleermaker, bij Wien men zich van eene volledige uit rusting kon voorzien. 1Ik heb een heel stel nieuwe klee deren noodig, zeide hij tot den jongen winkelbediende. Kunt gij mij terstond hieTaan helpen Een heel stel kleerèn herhaalde de jonge bediende, terwijl hij den schamel gckleeden vreemdeling van het hoofd lot de voeten bekeek. Verschoon mij, maar ik moet 11 zéggen, dat onze meester aan vreemdelingen niets op krediet levert. r= Ik verlang geen krediet, vriend j zeide Jozef op gepasten toon. Al wat ik koop zal ik terstond betalen. De eigenaar van hel magazijn ver scheen spoediig. Wat is er van uw dienst, mijn heer! vroeg hij. Zoo mijn bediende eenig noodeloos bezwaar heeft gemaakt, schrijf dit dan enkel toe aan zijn te ver. gedreven ijver voor zijn belang. Ik verlang een volledig stel klee deren en andere benoodigheden, kan ik mij van 't een en 't ander bij u voor zien Ik kan u oogenblikkelijk alles le veren, wat gij verlangt, antwoordde de koopman. Zeer goed, hernam Jozef. Ik zal. echter eerst mijn haar en baard in orde laten brengen, en kom dan terstond te rug. Hij begaf zich naar den dichtstuk wonenden haarkapper, en hier onder ging zijn gelaat in een half uur tijds» zulk eene verandering, dat hij zich ter nauwernood herkende toen hij na den afloop der bewerking in den spiegel zag.- Zijn havelooze baard was geheel onder; het scheermes verdwenen; zijn zwarenj knevel had een sierlijken vorm gekre-^ tgen, en zijn haar was zorgvuldig ge kapt. Door deze voorzorg was zijn voor komen veel minder lerugstootend ge worden. Daarop spoedde hij zich naar liet ha venhoofd om iets van de «Lichtstraal», te vernemen. Nadat-men hem verzekerd had, dat de boot niet vóór den volgen den morgen kon aankomen, keerde hi| naar. het kleed^jmagazijn terug. 'A Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2