r 4 Beschouwingen over do Ronds van Frankrijk Do H. Vador te Gastel Gandolfo Onze Koninklijke Prinsjes in Holland i Het Italiaansch- Abessinisch Geschil De Kloosterorden in Turkije verboden Zondag tllGUSTUS 1935 KABINETSRAAD XXX.XIe JAARGANG. NUMMER |76 Kerkstraat, 9 en Et Aalst. Telefoon lii. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten het Arrond. AALST [i Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan .13, te Brussel tRue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. II. Dominicus Zon op4, 28 Zon af 7,25 E. K. 7 V. M. 14 UIT HET LEVEN. Heel het land, ja ganscli Europa is in beroering geweest gedurende den fel be twisten «Tour de FranceMet ongeduld iverd hij venvacht, met belangstelling met spannig, bij sommigen zelfs met echten drift gevolgd. Bijna iedereen li ent de bijzonderste rij ders van dien reuzen-wedstrijdZonder ze ooiooit gezien te hebben leent men hun nationaliteit, hunphysieke hoedanigheden hun ouderdom, hun succes. Ze vertrokken Pas een maand geleden toerden ze met grootsche- plechtigheid de baan opgejaagd, met lichte soepele kleedc- ren uitgedoscht, van een eenzelvigheids- kaart voorzien, met op de borst en op den rug een groot controoinummer De dui zendkoppige menigte juichte toe, vrienden en kennissen, nieuwsgierige supporters wenschten de koene jongens goede kans en succesVoor de renners zelf kwam het er op aan de wegen goed te kennen ten einde liun forsche krachten op den gescliikten oogenblik ten volle te kunnen ontplooien, en den gewenschten voorsprpng te nemen die hun een eereplaats moest verzekeren. Dan volgde de eene rit op de andere!... over ruwe straatsteenen, over reusachtige bergen als echte wolkenkrabbers... langs gapende ravijnen tv aar de dood hen beloer de!... De gelegenheden tot onkans waren niet te tellen! een kleinigheid was soms voldoende om dagen van inspanning naar den afgrond te brengen! een gesprongen pneu, een gebroken kadereen afgestampte pedaal... een stuk glas, een nagel, een steen!.met alles moesten de jongens af rekenen. Gelukkiglijk waren daar ook de begeleiders, de onder vin ding rijke raads mannen, de toewijdingvolle verzorgers. Desondanks bleef de tegenslag, het on geluk niet altijd achterwege sommigen tuimelden wel eens hals over kop en bleven dan liggen tot ze opgeraapt werden door een[naderenden volgautotwee zelf waren zoo erg gesteld dat ze in een kliniek moes ten verzorgd worden en, O wee een arme jongen schoot er het jeugdige leven bij in Slechts zes en veertig zijn er in gelukt al die moeilijkheden te ovenvinnen en gaaf en gezond de lichtstad te bereiken. Maar ivat moeite heeft het niet gekost Voor Domain Maes was het dc apothéose en de ongeëvenaarde populariteit voor zijn makkers Morelli, Vervaecke, Sylv. Maes en Lowie, de glorie der vermaardheid... voor allen de zegepalm met de bloemen, de talrijke duizende franks en het prestige van hun kunnen Wist ge reeds, geachte lezerdat ook gij een renner zijt de vergelijking store u niet. Sint Paulus zegt het zelfs Broe ders, tv eet ge niet dat in de tvedstrijden in het Stadion, allen loopen, maar één enkel, ('t is te zeggen een klein getalden prijs behaalt. Loopt dan zóó, dat ge de overwin ning behaaltSic currite ut comprehen- datisn (I/a ad cor. 9/24) Kenners, die voor ons den wedstrijd aangedurfd hebben en de overwinning be haalden, komen ive genoeg tegen het zijn de heiligen Wal echter weet ge van hun leven, van de moeilijkheden die ze manhaf tig te boven kwamen... van den harden strijd dien ze dapper doorstonden Voor den koenen kamp veen uiv voor gangers moogt ge niet onverschillig blijven want ook gij ivorstelt in het staflion, onder den blik van clen Eeuwigen Scheidsrechter die ze geoordeeld heeft, zooals Hij U een maal zal oordeelcn Om U in te lichten nopens de Konde van Frankrijk* kocht ge u eiken dag een dagblad.en hebt ge ooit er aan gedacht u een uheiligenlevenaan te schaffen Zoo dé aanzet in de Konde plechtig ge schiedt... ook uiv verlrekmoment voor den gr ooien wedstrijd tijdens uiv doorreis hier beneden, is plechtig geweestDe Kerk heeft u geWasschen van de erf smet in het doopsel, ze heeft u gesierd met het sneeuw wit kleed der onschuld, waarop hel Christi Kruis glansrijk schitterde.., ze heeft U met een identiteitsmerk gekenteekencl, door U een heiligennaam te geven Ook raadsmannen en verzorgers kreegt ge mêe het zijn de priesters die u onder richten en uw zielewonden heelen Maar ook gij moet den af te leggen weg leeren kennen, met u toe te leggen op degelijke kennis van uiv godsdienst. Want, vergeet het niet, vriend lezer, U ook beloert overal de dood.., en ontelbaar zijn de gevaren gchandicopcerd te ivorden gedurende den langen kamp uiv eigen passiën, de drift naar 't kwaad, die duizelig maakt.De geestelijke luiheiderger dan de gebeurlij ke lichamelijke inzinking bij een renner... Satan, die u vooruitstuwt op den weg naar 't ongeoorloofde, dc sirenenzang van een verrotte wereld Al die hinderpalen waarmede een chris ten strijder hoeft af te rekenenkunnen u kwetsen... ja zelfs den dood toebrengen.... dan is het de zieledood, gevolg van zware fout Goddank is hier de valal is hij ook doodelijk, niet onherstelbaarwant zoo lang de geestelijke kamper nog op aarde is, hoeft geen hoop te worden opgegeven. Dooi de biecht en het berouw kan hij geheel herstellen en den strijd weer aanpakken. Hij kan dan zelfs, indien hij het wil, zoo goed terug aanvangen, dat hij in de alge- mcene rangschikking de eindmeet onder een storm van ovaties bereikt. Staat er niet geschreven uer zal meer vreugd zijn in den hemel, voor een zondaar die boetvaar digheid doet...d Indien bij de overwinning in de Konde van Frankrijkde roem en dc vermaard heid van den gelukkigen renner verzekerd zijn, dan is de eindzegepraalivelke de goede christen behaalt, een eenigc apothe osen hij verwerft de palm der uitver- koornen en daarmee de onberekenbare schatten in den Hemel, ivaar roest en mot ze niet kunnen schaden en geen dieven kunnen rooven... hij verovert den hemel d. i. God zelf... He, zegt de Heerzal uw belooning zijn; «merces tua magna nimis» (Gen. XV. 1) Zooals het benuttigen van dc geschikte middelen, de kranige renners naar de roemvolle zegepraal voerde.., zoo moet een zelfde methode de christen strijders een heerlijken triomf bezorgen. Het doel is de hemel het is wel de moeite waard zich tot de verovering er van krachtdadig in te spannen De middelen 't is het be houd van uw degclijken strijdersform (vrome strijder ivel te verstaan) of ivaar het noodig blijkt, liet herstellen en vernieu wen, het vermeerderen uwer krachten en kampersgaven. Denk eens na, onderzoek hoe het staat met u w form Bid de heili gen, uiv vrienden en voorbeelden. Ze ken nen den weg, want lang voor IJ hebben hem reeds afgelegd Surge Sta op... blijf niet liggen in sloot of gracht... blijf ook niet moedeloos neer- zittenmaar spoed U en loop en ren In dien ge vurig christen zijt en uto christelijk leven degelijk diepgang geeft en het ten slotte ook ten volle beleeft... hebt ge alle kans in het hoofdpeloton aan te komen Trap dan maar goed door Vooruit on der het alziend oog en de zegenende hand van God, opdat ge bekomen moget de on ver we Ihb are kroon» waarvan Sint Paulus spreekt Coronam in cor r upturn(ad cor. L 9/25) DENDERZOON. Nadat kerk en staat, in Turkije ge- Scheiden zijn, heeft men thans ook de kloosterorden verboden. Tegelijkertijd worden allo godsdienstige vereenigin- igen krachtig onderdrukt. Van tijd tot tiljd hoort men echter dat fanatieke apostelen van den Islam 'een handvol aanhangers oni zich heen verzamelen en een secte oprichten. Daar zoo direct op liet oog niet kan worden gezien of de werkzaamheid der vereenigingen zich tot den godsdienst beperkt, dan wel in dienst staa'fc van politieke, staatsvijandige doeleinden, .grijpen de overheden in al deze geval len met de grootst mogelijke gestreng heid in. Een dezer dagen werden 'te Ankara ongeveer dertig mannen, een half do zijn vrouwen en een aantal kinderen voorgeleid, die in een Anatolisch dorp een geheime godsdienstige vereemging in den geest der, Derwischen hadden ge vormd. Zij waren bij het verrichten van ce remoniën verrast en wachten thans op hun bestraffing. Hoe de pauselijk© zomerresidentie er uitziet. Gelijk we reeds gemeld hebben, heelt de H. Vader thans het Vaticanri en de drukkende hitte van de Eeuwige Stad verlaten cm gedurehde de heete zo merdagen op luet buitenverblijf van Caslel Gandolfo eenige verkwikking te zoeken. Naar verkalt zal Z. H. niet voor einde September naar de Eeuwige Stad terugkeeren. Na jarenlangen ar beid zijn de prachtige zonïerreridentie en het uitgestrekte ipark, thans in zoo- danigen toestand gebracht, dat ziij waardig mogen werden geacht, den Opperpriester tot verblijf te dienen. Door Z. H. is liet w er trek naar Castcl Gandolfo' tot ver in den' Zomer ver schoven, wegens de plechtigheden,wel- ke juist dezer dagen hebben plaats igie- .vonden bij de 65st'e herdenking van den dag waarop de groote Apostel van Abys-sinië Mgr Dr Jacobis gestorven is. In de villa Barberini is alles in ge reedheid gebracht voor de ontvangst van Z. H. en het kleine stadje van La- tium, dat de ho-age eer geniet, den Paus ondier zijn bewoners te tellen, heeft zich met vlaggen en bloemen feestelijk gesierd. De gevels der hui zen zijn helder gekalkt en geschilderd, de straten zijn opnieuw geplaveid, bij zonder het stadsgedeelte in de omge ving van het Pauselijk Paleis heeft een goede beurt gekregen, Doch ook in het Gastel Gandolfo zal de H. Vader niet van een volkomen» rust genieten. Het afmattende werk der audiënties, zal er geregeld doorgaan, evengoed als alle andere zaken, waarin het hoofd der Kerk de leiding heeft en de beslissing nemen moet. Voor werkelijke ontspanning, welke hoofd zakelijk bestaat in het maken van wandeltochten door het reusachtige park zal nauwelijks een paar uur per dag overschieten. 'Zelfs z«udlen er ver- schillende dagen bomen, waarop ook yoor een wandelihg geen tijd isi, want naar men zegt zal er te Gastel Gandol fo dezen Zomer een consistorie gehou den worden in verband met het creëe- ren van een aantal nieuwe kardinalen. Na het vertrek van Z.H. uit het Va ticaan, heeft de Citta del Vaticano meteen haar grootste aantrekkings kracht verloren <en is daar het be- 'Stuurswerk der H. Kerk tijdelijk zoo goed als geheel stilgelegd. Toch zal rondom de grootste basiliek der we reld van stilte geen sprake zijn.Kra.Cih- tiger dan anders zullen verschillende herstellingswerken worden aangevat, welke 'men opzettelijk 'tot na het ver trek van Z. H. heeft uitgesteld. De technische leider van de openbare- wer ken in den Vaticaanschen staat, Graafj Leone Castelli, is voornemens een groot gedeelte van de restauratie tij dens de afwezigheid van den Pauls te laten uitvoeren. Tusschen de stad Ro me en den Vaticaanstaat was reeds overeenstemming verkregen, om in de bomende maanden het geheele St- Pie tersplein van een nieuw plaveisel te voorzien. Wel behoort dit beroemde plein tot het gebied van den Pacisetij ken staat, maar daar liet voor iedereen toegankelijk is, werd destijds bepaald dat de- onderhoudskosten voor geza menlijke rekening zouden zijn. W.elk een grootsch werk de nieuwe bestrating die evenals de tegenwoordige uit pla. ten graniet en marmer zal bestaan, beteekent, wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de oppervlakte van bet plein ongeveer 40.000 M2 bedraagt. 'Als de H. Vader in liet Vaticaan ver blijft wiat zooals men weet, bijna al tijd liet geval is, bestaat er tusschen Gastel Gandolfo en het Vaticaan een geregelde autoverbinding, niet zoozeer voor het vervoer van personen, dan wel voor liet overbrengen van verschillen de levonsmiddelen. De moestuinen v,a.n de zomerresidentie en de daar inge richte modelboerderij voorzien de Pau selijke keukens dagelijks van 't benoo- digde. Eiken morgen om 5 ure, verlaat een zwaar beladen vrachtauto Gastel Gandolfo met beslemming voor bet Va ticaan. De vorsché groenten, melk bo ter en eieren, moeten vóór 7. ure, in het Vaticaan zijn. Deze ritten zijn voor twee maanden gestaakt. De Opperherder met zijn staf en jne- Prinses Josephine-Charlotte en prins Boudewijn hebben in gezelschap va-n m. en fV!ev,r Van de Wortel, bij wien ze te Noordwijk verblijven, een bezoek gebracht aan den dierentuin te Den Haag. (Zie- ons arliiicl 2de bladzijde). Een ontmoeting tusschen de-u Negus en Mussolini Uit Londen, 2 Augustus1 t Men meldt uit Addis Abeba. Men voorziet te Addis Abeba de mo gelijkheid van een onderhoud tusschen den Negus en Mussolini op neutraal grondgebied, 'Onderhoud dat een vrije bespreking van het geaciiil moet toela ten. Vrouwen betuigen haar trouw aan den Negus. Addis Abeba, 2 Auig. Vijfhonderd vrouwen uit de aanzienlijkste kringen van ds hoofdstad, eclitgenooten van Ie- den van het koninklijk huis en van hoo- ge hofbeambten, riepen heden de leden van alle in Addis Abeba gevestigde .«vrouwenclubs» bijeen, om haar trouw ,aan den keizer te betuigen. Bij deze gelegenheid haalden zij /150.000 Maria-Theresiathaler op voor den aankoop van medicamenten en de oprichting van lazaretten. De voorzitster van de bijeenkomst, Mevr. Wezero Sheya, hield een begees terende toespraak, waarin zij verklaar de, dat de vrouwen van Addis Abeba al les voor de verdediging van haar vader land over hebben. Mevrouw Sheya was in bet traditioneele gele, van een langen sleep' voorziene gewaad der Abüssyni- sluiten, die hem binnenkort zouden kun nen worden voorgelegd. Genève, 2 Aug. De Volkenbonds. raad zal geen nachlzitting houden, zooals Laval aanvankelijk gedacht had. Deze verdaging dient niet in pessimist tischen zin uitgelegd te worden, inte gendeel. Het schijnt, dat liet antwoord van Mussolini in den loop van den avond onty.angen is, en dat dit antwoord zoodanig is, dat definitieve overeen stemming is bereikt tusschen Frank rijk, Engeland en Italië. Het uitstellen van de Raadszitting tot Zaterdagmorgen, schijnt gelegen te zijn in het feit, dat men de Abesinische af vaardiging tijd tot beraad wil laten. Waarschijnlijk zal de Raad Zaterdag tegen het eind van den achtend bijeen komen. Vrijdagnamiddag heeft een minister raad plaats gehad, waarin eerste-minis, ter Van Zeeland liet overlijden heelt medegedeeld van den gezant van Bra zilië ge-wezen heeft op diens bewezen diensten en op de maatregelen welke zullen getroffen worden voor de uit vaart. De raad heeft besloten voor Augustus den invoer toe te laten van 200.000 kg. versch varkensvleesch of van 265.000 kg. levende varkens, ten einde de sta rende schommelingen te voorkomen welke de prijzen van het varkensvleesch bedreigen. De regeering zal 1 millioen besteden aan de bestrijding van den Colorado kever, die dc aardappelen heeft aange-» tast in bepaalde 'gedeelten van heb ,ohe vrouwen gekleed en getooid met ^alsche land Een eersïe proefnemin, een witte turban. De presidente offerde eerst zelf een i groot bedrag welk voorbeeld door alle vrouwen werd nagevolgd. Een overweldigende menschenmassa juichte voor het< gebouw, waar de bij eenkomst plaats liad, de voorzitster hartelijk toe-, die zich m afloop op een muilezel gezeten weef naar haar paleis begaf, Genève, 2 Aug. Tijdens de niet- officieele bijeenkomst, die de afgevaar digden van den Volkenbondsraad ge houden hebben ten huize van den alge- jneenen-sekrelaris, Avenol, heeft Laval zijn kolleiga's op de hoogte gebracht van den huidigen stand van de onderhande lingen inzake hel geschil tusschen Ita lië en Abessinie. Hij legde vooral den nadruk op het feit, dat men zoo spoedig mogelijk tot een oplossing elfent te ko men, De Raad heeft eensgezind aan Laval de noodige volmacht gegeven om, indien hiü dit noodig oordeelt, een openbare zitting van den raad bijeen te roepen en de lot stand gekomen oplossing in behandeling te geven. Laval zal natuurlijk van dit recht eerst gebruik maken, nadat hij een de finitief antwoord zal hebben ontvangen van Mussolini ten aanzien van een laat ste wijziging. die door hem .geöischt werd in het. ontwerp-besluit. Het sekretariaat van den Volkenbond heeft een mededeeling verstrekt, \vf Te hunner verontschuldiging hadden dearbeidons, woont in Gastel Gandolfo zij aangevoerd, dat zij voor een gezel-j en thans kan ook de voerder van den lig samenzijn bijeen, waren gekomen, vrachtwagen gerust met .verlof gaan, in verklaard wordt, dat de voorzitter van den Raad, Litvinoff, Vrijdagmiddag om 18 u. 30 zijn kollega's heeft bijeen- geroepefi om hen op de hoogte te stel len van de loopende onderhandelingen. Laval heeft namens zichzelf en fiamens Eden aan den Raad verschillende bij- zondorhedep, medegedeeld Q.vec de be is volkomen geslaagd te Furnaux (Na'- men), een tweede zal gedaan worden tc Bota-ssart. Het middel beslaat in be sproeiingen met 5 1. benzine en 5 I. pe troleum per vierkante meter; het mid del kost 100.000 fr. per Ha. De regee ring zal krachtdadig de bestrijding voortzetten. Ook Nederland bereidt zich op een dergelijke bestrijding van den gevrees- den kever voor, welke uit het Zuiden is gekomen, namelijk uit Bordeaux. De eerste-minister heeft de modali teit medegedeeld van het economisch akkoord getroffen met Duüsohland, waarvan gunstige uitslagen voor onzen uitvoer worden verwacht. •De raad heeft zich ook bezig gehou den met de karavaan Belgische wielrij ders op weg naar Kongo en tegengehou den aan de Spaaneclie grens, aldus het eind-e van een ongelukkige onderne ming welke door de bevoegde koloniale overheden afgeraden was geworden. Die 29 werkloozen waren vertrokken einde Juni, om, over Lissabon de kolo nie te bereiken; zij waren ervan ge waarschuwd dal, ieder burger die tracht binnen de kolonie te komen zonder mid- delen van bestaan, als ongewensuht wordt aangezien en dat van hen, vbl- gens de wet, een som van 10.000 fr. zou geöischt worden als waarborg voor ra- patrieering. De Belgische regeering waarschuwde de Zuiderlijke landen, toen de karavaan in Frankrijk kwam, dat deze niet tot Belgisch Kongo zou toegelaten worden en dat de betrokkenen dus wel konden lot last komen van de openbare welda digheid in de landen welke zij zouden doortrekken. De Belgische rege.ering voegde daar aan toe dat zij zou weige ren alle rapatrië^ringskosten te beta len.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1