Maurice VERSTUYFT Hij onze Ffissjes in Nederland De Wereldtentoonstelling Rijkdom en Armoede Brand te Zwevegem Bank- Beurs- Openbare Fondsen 17,00.60 (3 Handelsregister Brussel: 79. IO5 Agentschap AALST Telefoon 1189, Bureel open 81/2 tot 11 3.4 uur. Andere uren op afspraak Betheerdefi» J. DE GEYTER Ernstige inlichtingen en goede raad over Xekerheid Voldoende intrest Uitschakeling can het itisiho. Werkongeval te Mecheleni Botsing te Grembergen Krankzinnigengest eht its brand 4 Augustus r— 'tï. Domlnicus. Ge boren in 1170 in Spanje bestemde bij zich tot het H. Priesterschap. Geduren de 8 jaar ijverde hij door prediking en geberhom de ketterij der Abigenzen, die in 'l zuiden van Frankrijk woedde,, den kop te breken. Hij verwekte veje bekeeringen en stichtte vervolgens een kloosterorde: de PrêiJikheeren. Domini- cus stierf in 1221_en werd reeds in 1234 heilig verklaard. De Belasting cp de Belgische auto's. Ingevolge een koninklijk besluit van 24 Januari 1935 zijn tot 31 December van het jaar na dat van aankoop, vrij van verkeersbelasting de nieuwe auto's van Belgisch fabrikaat gekocht op of na 1 Januari j.l. Het blijkt nu echter dat de minister van Financiën bepaald beeft dat die vrijstelling alleen wordt ver leend voor de wagens ingekocht van 1 Januari tot en nijet 20 Juli 1935. Die beperking i' heeft misnoegdheid verwekt onder de koopers van Belgi sche auto's, die zich afvragen op wel ken grondslag de dag van 20 Juli geko zen is. i Prins Karei te Oostende. Prins Ka rei heeft Vrijdag de nieuwe badinrich tingen bezichtigd welke verleden win. ter te Oostende werden aangebracht. De graaf van Vlaanderen toonde de groot ste belangstelling voor de nieuwe in richtingen en bezichtigde ook de kabien voorbehouden aan de koninklijke gas ten. Kredieten voor den middenstand. De belanghebbenden, aanvragers van krediet voor kleine werktuigen, voor klein beroepskrediet, voor het tijdelijk krediet.fonds voor den middenstand, enz worden eraan herinnerd dat deze instel lingen alleen rechtstreeks met belang hebbenden onderhandelen ter uitsluiting van alle tusschenpersonen. Dood van den Brazlllaanschen gezant M. de Lima e Silva, gezant van Bra zilië bij de Belgische regeering is Vrij dag morgend om 10 ure in zijne woonst Laan der Natiën te Brussel onverwachts overleden. M. de Lima e Silva werd ongeveer een jaar geleden.benoemd tot den post dien hij bekleedde. Hij was een zestigtal ja ren oud, en is bezweken aan een hart- arderbreulc. De aflijvige die in 1898 zijne diplo matieke loopbaan ;aanving, vertegen woordigde zijn land opvolgentlijk in een aantal Staten der oude en nieuwe wereld. Invalidenvergoedingen. Op 't ein. de van 1933 waren er in ons land 94.014 op 't einde van 1934, nog 93.098 oor logsinvaliden. In 1933 werd aan pensioenen 424 miljoen 803,939 fr. 75, in 1934 398 mil joen 727,736 fr. 96 uitbetaald. De solidariteit'skorting, sedert 1 Juli !1933 toegepast bracht 4.100.423 fr. 74 op. Aan oorlogspen-sioencn voor inva- liden, weduwen, ouders van weezen, frontstrepen en nationale orden samen werd in 't afgeloopen jaar 55.765.350 fr. 64 minder betaald dan in 1933. Ket leve.n te Noordwijk Wij lezen in* de N. llott. Cour. Donderdag 1 Augustus, 10 uur in den morgen. De bekende grijze auto van den bur gemeester duikt op uit hét dichte ge boomte, dat zijn. woning en omgeving, dank ziij het zomerseizoen, tol veler te leurstelling aan de nieuwsgierige oogen van het publiek en ook vooral van de pers onttrekt. Rijks- en gemeentepolitie, geposteerd aan den ingang van de oprijlaan.-wijkt, eerbiedig groetend ter zijde. Een rijks veldwachter. van de motorbrigade met den al bij iedereen bekenden Belgischen rechercheur als duorijder, neemt de lei ding, «en tweede rijksveldwachter volgt en in snellen rit gaat het den mooien Gooiweg langs naar zee, over de Voor straat. Plotseling stopt, tegen de gewoonte, de auto op de Voorstraat voor het Raad huis. De inzittenden stappen uit en ver dwijnen in het Raadhuis. In enkele oogenblikken staat het in den omtrek vol mensehenmen begrijpt niet, waar ze zoo ineens vandaan ko men. Het is of allen telefonisch zijn gewaarschuwd. Veel vrouwen Een mannelijke toeschouwer heeft in een ommezien- ontdekt, dat de dames de meerderheid vormen en trekt ten aan- hoo-ren van allen zijn conclusies, maar de dames dienen uitvoerig van repliek. Luid gelach stijgt op in afwachting van de terugkomst van het jeugdige vieTtal waarvan men slechts een glimp gezien heeft. De gouvernante bezoekt onderwijl een Vrijdagochtend omstreeks 3 uur brak winkel in de nabijheid; te laat ontdekt brand uit inde afdeeling der automati- de winkeljuffrouw, wie zij tegenoveri sche weverij van de firma Baert-Vcr- zich heeft gehad; anders, zou zij haar wTee, gelegen langs hét station. Buren te Brussel PROGRAMMA. Zondag 4 Augustus 1935 Congres der Veeartsen (Franschc Af deeling) Congres, van Huishoudelijke Econo mie. Congres voor Wiskundig vermaak. Congres van de Geiten fokkerij. Congres van de Bijenteelt. Congres der Boerinnenbonden. Congres vaji Vogelt eelt en Konijnen- kweek. Bestendig muziekfeest. Zaal voor tijdelijke Tentoonstellin gen. -Veertiendaagsche Landbouwten toonstelling. Kinderrijk. Marioncttenscbouw- bung. Vogelkooien, Allerhande spelen... Zoo der Tentoonstelling (Ingang Ver makelijkheden)Open van 9 tot 21 u. Om het uur voederen der dieren. Televisie paleis Kunstprogramma. Modelstation. van 14 tot 20 u. Voor stelling van dokumentaire filmen. Alberteum. Doorloopende voorstelling van 11 tot 19 u. Planétarium, voorspelling te» 10 u. 30, te llu.15 en 12 u. Vanaf 14 u. om de 45 minuten, laatste voorstelling te 23 u. Oud-Brussel. 1 van 9 tot '18 uur. Flobertschieling en Volkswedstrija. van 9% tot 13 u. Schieting op staande wip, Kampioenschap. van 14 tot 18% uur Volkschietin;g. van 9 tot 19 u. schipting op liggende wip. van 10 tot 18 u. Muziekfeest. -van 18 tot 20 Vlaamsche voorstelling op het Balie plein van «Davis* Teniers de Jongere van 22 tot 24 u. \Vandelconcert. bezoekster met meer dan gewone be langstelling hebben aanschouwd. De burgemeester vertoeft met de kin deren in het raadhuis en brengt ook een bezoek aan de raad- en trouwzaal. Wij hebben den burgemeester niet geïnter viewd. Het 2ou ook nutteloos werk zijn geweest, want liijj bult zich gewoonlijk in een sfynxachtig stilzwijgen, weet meestal absoluut niets... Er gaat een en personeel bestreden den vuurhaard met handtoestellen. Op zeker oogenblik werd voor uitbreiding gevreesd en bel de men de brandweer wan Kortrijk op De noodklok klepte te Kortrijk, döch toen. de brandweermannen op het punt stonden te vertrekken kregen zij te genbericht,. Dank zij het krachtdadig optreden van personeel en buren was bun tus sclienkomst niet nicer noodig. De scha- 2—4 JONKERSTRAAT BRUSSEL Telefoon Ij.00.67 (2 lijnen) 17, ESPLANADE PLAATS 1 7. KOSTELOOS BEURSWAARDEN GELDBELEGGINGEN WEKEL1JKSCH BULLETIJN un on» KLANTEN PROEFNUMMER OP AANVRAAG. VERGEET NOOIT DAT 947 Eene gezonde belegging veneischt deining door het wachtende publiek dat; 0 1 Hei de is toch nogal aanzienlijk, een vijital inmiddels sterk aangegroeid. Week-End-biljetten. O. L. Vr. He meivaart (15 Augustus) wordt met de Zondagen gelijkgesteld voor het beko men en hel. benuttigen van de zooge naamde Week-End-biljetten heen en terug die afgeleverd worden mdt 25% vermindering op de normale prijzen der tarieven. Die biljetten kunnen benut tigd worden als volgt: bij de heenreis •op Woensdag 14 of Donderdag 15 Au gustus; bij de terugreis op Donderdag 15, Vrijdag 16, Zaterdag 17, Zondag 18 jen Maandag 19 den heelen dag door. De Week-End-biljetten afgegeven den Zaterdag 17 mogen niet bij de terugreis op' dien dag benuttigd worden. Bij het aanvragen van hun biljet Inoelen de reizigers uitdrukkelijk opge ven dat ze Week End-biljetten verlan gen. viertal kleinen verschijnt weer in de deuropening. Scherpe blikken beloeren -hen en in een oogenblik weet men hoe ze 'gekleed zijn en liöe «aardig lief en schattig» z.e zijn in hun zorglooze jeugd. De Belgische rechercheur opent de portieren. De kinderen stappen in, als mede de gouvernante. De burgemeester, neemt plaats achter het stuur en voort gaat bet in snellen rit naar zee, waar de dagelijsche verschijning nog steeds de aandacht blijft trekken van jong en oud. Bij .gunstige weergesteldheid wordt een bad genomen, zoo ook vandaag. Wij zagen de kinderen juist uit het bad ko men, onder de veilige hoede van de gou_ vornante. Onmiddellijk stroomde een aantal belangstellenden toe, die door de politie echter tot doorloopeii werden aangemaand. Men ziet de kinderen naar het paviljoen trekken, zoo snel moge lijk. Bij het, verlaten van liet- bad heb ben ze gebloemde badmantelljes omge- getouwen werden erg' beschadigd, als ook koopwaar en het gebouw leed ins gelijks averij. De schade door verzeke ring gedekt beloopt ongeveer 80.000 fr. Vrijdagmorgen- is brand uitgebroken in bet krankzinnigengesticht voor vrou wen, hét Bethaniëhuis te St. Antonius- Breeht. De brand, was ontstaan Th het middengebouw en nam spoedig een igroote uitbreiding. Eerste- zorg gold het verwijderen der verpleegden uit het foe dreigde paviljoen, wat in de beste orde gebeurde. Een ploeg werklieden, in de instel ling aan den arbeid, stélde- dadelijk alles in het werk om het bluschwerk aan te vangen en zooveel mogelijk te redden uit liet geteisterde gebouw. Inmiddels werd ook.de brandweer van Wes-tmalle ontboden en onder hel bevel j van kapitein Tan Rijswijck werd het Vrijdagavond rond 17 uur waren er enkele werklieden 1 ezig zakken plaaster aan 't lossen en te verplaatsen in een der bewaarplaatsen loebehoorende aan beer B., handelaar in bouwmateriaTérf op de Winkelkaai. Honderden zakken liggen aldaar opgestapeld. j Terwijl de genaamde Bog L..., 27 Ijaar oud, ongehuwd, gehuisvest te Rij- menam, die boven op de zakken stond, deze 'aangaf aan zijn werkmakkers, be gaf zich eensklaps deze stapel, waarbij Bog er onder bedolven werd. Een zeke re 1&, die van onder stond kon nog tij dig wegspringen. Onmiddellijk werd er getracht óm •den ongelukkige van uit zijn neteligen toestand to redden, waarin men dan ook tamelijk vlug gelukte. Een do&t.er wérd opgebeld, die bet slachtoffer dat aan hals- en keel gekwe-tst was en. tevens' klöeg- van inwendige pijnen, naar bet gasthuis 'deed overbrengen. Daar werd zijn toestand als ernstig beschouwd. Politieofficier Vander Auwera deed liet eerste onderzoek en verwittigde het parket, dat rond 19,30 afstapte, fleer Deloof, deskundige was. tevens' ter plaatse om de noodige vaststellingen te doen. langs verscheidene kanten be- - s vuur slagen. Ze worden gevolgd door denj g{re(jen alom tegenwoordigen Belgische ree-her-. j\[eil oordeelde het echter ook geraad clieur en een dame. Iedereen ie weerj zaam Antwerpsche brandweer te ont- blij, dat hij ze nu eens goed gezien .Diede'ir en deze verscheen ter plaatse nn Lon fl-i I llmic \-artollnn VVflnf in en kan dat thuis vertellen. Want Noordwiijk te zijn en de koningskinde ren niet te hebben gezien, dat gaal niet. Uit Den Haag, 2 Aug. Prins Bou- dewijn en Prinses Joséphine-Charlotte, vergezeld van den burgemeester van Noordwijk, M. van de Mortel en zijne kinderen, hebben beden een bezoek ge bracht aan den dierentuin van Den Haag. Vrijdag namiddag kwam de kleine Georges Verkeylen van Grembergen (bij Dendermonde) op de groote steenweg aldaar aangereden met een stootkar. Een auto uit de verkeerde richting ko mende kwam op; een ongelukkige wijze in aanraking met een stootkar met bet noodlottig gevolg dat kar en man over de straatsleenen geworpen werden. De- kleine Verkeylen, die een slag gehad had van de tremen, lag eenige meters ver der bewusteloos. De inderhaast bijge roepen geneesheer deed hem aanstonds naar huis overbrengen waar hij er tot hiertoe nog niet in gelukte den Ijongen tot het -bewustzijn te roepen. Bijzonder de inwendige kneuzingen laten een noodlottigen afloop vreezen. De plaat selijke politieoverheid opendé reeds een nauwkeurig onderzoek 12de Vervolg. Hij' besteedde een. geruimen tijd tot bet kiezen van al de benoodigheden voo zijn toilet, waarbij bij bewijzen van zeer goeden smaak gaf. Toen hij, na van top tot teen in een nieuw gewaad Ie zijn gestoken, in het kantoor van den koopman verscheen, om zijne reke ning te voldoen, die ongeveer twee hon derd gulden bedroeg, scheen niet slechts zijn uiterlijk, maar zijn gansche wezen eene volledige herschepping te hebben ondergaan. Des morgends was bij liet magazijn als een vagebond binnenge treden, thans verliet hij bet als een vol maakt edelman, zoowel in klecding als iu houding en manieren. Wees zoo goed, zeide bij tot den koopman, toen hij op den dorpel af scheid van bom nam, om mijne oude kleeren bijeen te pakken. Ik zal ze be den avond laten afhalen. Alhoewel hij thans de meest bezochte gedeelten van Southampton niet be- thoefde te vermijden, daar bij er niet minder gekleed uitzag, dan de deftigste burgers der stad,, zoo ontweek bij toch zorgvuldig het gewoel en begaf zich langs zij- en achterstraten naar buiten'. Hij wandelde langs de rivier, zoodat hij omstreeks twaalf ure in een dorp kwam, waar hij het overige van den dag in de restauratie doorbracht. Hij gebruikte daar een eenvoudig maaltijd en dronk eenige glazen grog. Nu en dan nam bij een dagblad in banden, maar bij ver slond geen woord van hetgeen liij las. Slechts ééne gedachte vervulde hem'; zijne aanslaande ontmoeting met Henry Walter. Deze gedachte hield hém zoo uitsluitend bezig, dat bij, na het loge ment te Basinstóke verlaten te hebben, geen enkele maal aan zija zieltogenden broeder of aan Mathilda gedacht had. Nu en dan maakte eene pijnlijke ver twijfeling zieh van hem meester. Wan neer Henry Walter eens onderweg be zweken was en de «Lichtstraal» slecht zijn stoffelijk overschot overbracht Bij deze gedachte kon hij echter on mogelijk blijven. Neen zijne wraak zou hem niet ontgaan Evenals zijp. broeder Sampson, maar in een geheel andoren-geest en met zeer verschillende gewaarwordingen, zeide hij tot zich zeiven dat het misdrijf vroeg of laat zijne straf erlangt, en het leed geen twijfel, meende hij, dat thans het uur der vergelding voor Henry Walter ge met een motorspuit, onder het bevel van adjudant Mons. - Terwijl de brandweer van Westmal- le bet vuur in bet geteisterde midden gebouw, waarvan het dak instortte, krachtdadig bestreed, zorgden de Ant werpsche pompiers voor het vrijwaren van de> belendende gebouwen. Na een paar uur dapper bRischwerk, was het vuur bedwong,en. E3©n knaapje al spelend onder het zandl bedolven to OostdLuinkerk© De kleine Maurisse, 13 jaar oud, was gaan spelen in het zand en had een die pe kuil gegraven. Op zeker oogenblik wou hij de kuil nog meer uitgraven, maar op dat oogenblik deed £ieh een zandverschuiving voor en de jongen werd levend begraven. Er was geen enkele getuige' van dit drama, zoodat. de jongen eer. schrikke lijke dood stierf zonder dat iemand een helpende {hand kon uitsteken. 's Avonds wachtten de ouders op hun zoon om het avondmaal samen te ge bruiken. Het is slechts dan dat men argwaan kreeg en dat opzoekingen wer den gedaan met gevolg van de ontdek king van het lijk dat in krampachlige houding lag. Het verdriet van de ouders is niet te beschrijven. IHoedig© red-dLIng t© JVIariakerke B. L..., is sinds enkele dagen uit Kón- go terug, alwaar hij een post bekleedt te Leopoidville. Hij zou niettegenstaan de de sterke deining en tamelijk veel wind een bad nemen op-het strand te Mariakerke en dan nog buiten de aan geduide grenzen: Zulks werd hem afgeraden doop vrienden, maar toch trok bij ^iet water in. L... is geen geoefende zwemmer en het duurde dan ook niet lang voorn leer hij in moeilijkheden geraakte. Hij had de kramp gekregen in het been en werd door den sterken stroom medegetrok ken naar zee in de richting van Raver- syde. Hulpgeroep ging op en een jeugdige kerel Walter Ebenslreit, van Zwitser- sclie nationaliteit, wonende te Neuliau- sen, kwam loegeloopen en wierp zich te water. Het werd een epische strijd tusschen dezen moedigen jongen en de woelige zee, toch mocht hij erin geluk ken den drenkeling te bereiken en hem, hij de haren te vatlen.L... was volle dig uitgeput-. Toen ving de terugreis aan. Op het strand gekomen moest de kunstmatige ademhaling op den. geredde toegepast worden, terwijl liet volk den moedigen redder gelukwensehte. slagen was. Tegen bet, vallen van den avond keer de Jozef Wilmot naar Southampton te rug. Het was reedsisdonker toen hij het kleedermagazijn in de Hoogstraat terug bereikte. De koopman wildé niet gedon gen dat hij zelf het zware pak met de oude kleederen zou dragen, en riep zijn bediende om er déze mede -te belasten. Maar Wilmot bedankte 'hem voor zijne •goedheid, nam het pak zelf onder den arm en wandelde dé stad weder uit. Nadat hij, op ongeveer een kwartier uurs van Southampton, bij eene over de rivier liggende brug gekomen was, knoopte hij een paar zware 'Steenen in een o-uden katoenen zakdoek, bond doen aan het pak vast, en liet het toen van het midden der brug in het waer glij den. Hij bleef nog eenige oogenblikken over de leuning der brug staren, alsof hij het pak in den donkeren sroom na oogde, en zeide toen half luid tot zich zei ven: Hier ligt James WentWorlh mei zijne oude plunjes bégraVén Hij bracht een nacht in dezelfde dorpsherberg door, waar hij 's middags geëlen had en wandelde den volgenden morgen vroegtijdig naar de stad. Toen hij omtrent negen ure aan liet haven hoofd aankwam, was de «Lichtstraal» reeds in 't zicht. DERDE HOOFDSTUK HET WEDERZIEN Naar het, scheen verwachtte Wilmot de aankomst der boot met de meeste bedaardheid, veel kalmer althans dan een aantal.andere personen, die zich aan het havenhoofd vereenigd hadden en •betrekkingen of vrienden met de «Licht straal» verwachtten. Ofschoon er zich verscheidene liecren van middelbaren leeftijd bevonden, her, kende Wilmot reeds in de verte hem dien hij zoclit. Het was iemand ius- sc-lien do vijftig en zestig jaren, stevig en rijzig van gestalte, met grijsachtig haar en donkerbruine knevel, die zeer veel overeenkomst had met Jozef Wil mot. Deze stond, toen de boot den wal naderde, zoo onbeweeglijk, alsof hij van marmer geweest ware en sloeg den man, dien hij al-s zijn voormaligen meester herkende met valkenblikken gade. Ik bedrieg mij zeker niet, zeide bij bij zich zeiven, hij is grijs en zwaar lijvig geworden, maar zijne trekken hebben geen merkbare verandering on dergaan. Hij is nog even trolsch en met zichzelven ingenomen, als over vüjf-èn- dertig jaren. Zoodra de -boot aan den steiger lag stapte Wilmot op liet dek. Mijnheer Walter, als ik mij niet bedrieg vroeg hij, zijn hoed voor den Oosterling afnemende. Ja, Henry Walter, antwoordde de bankier eenigzins verwonderd. Ik heb een brief van den heer Bur- ham voor u, en ben hier gekomen om u af te halen en u van dienst te zijn. Henry Walter zag hem met toene mende verwondering aan. Zijt gij een der bedienden van liet kanloor vroeg hij. Neen, mijnheer, maar ik vervul de plaats van hem, die afgezonden werd om u te ontvangen, doch onderweg zielT is geworden. Waarmede kan ik u van. dienst zijn Wees zoo goed voor liet wegbren gen én verzenden mijner bagage zorg te dragen. Ik zou gaarne zien dat. al mij ne koffers zoo spoedig mogelijk regel recht naar Portland-place verzonden werden. Als het mogelijk was, zou ik zelf ook gaarne nog heden avond naati Londen vertrekken. r Ik zal er voor zorgen, mijnheer* \t Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2