Dt Mollen in MtecMaid gekneveld en vervolgd Het Conflikt Italië-Abessynïë De Ronde van Belgie voof. Onai iiaxkelijken XXXXIo JAARGANG SUMMER |77 Kerkstraat, 9 en £1 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten bet Afrond, AALST B Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Hue de Rlcheleu, Parjig Bank Buidims-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Maandag 5 Aug. H. Abal Zon op 4,29Zonaf 19,23 Dinsdag 6 Aug. 1935 H. Philomena Zon op4,3I Zon af 19,21 E. K. 7 Y. K. 14 1935 is voor de christelijke, (arbei dersbeweging geen crisisjaar geweest. Meer dan een ander was het getuiige van onze, immer groeiende macht. Na de prachtige Rerum-Novaruttif ees ten1, welke dit jaar meer dan ooit met igrooten luiisiter gevierd worden, na de heerlijke manifestatie der christelijke arbeidersvrouwen en de talrijke syndi- kale congressien, nationaal en interna tionaal welke in ons land gehouden wer den, krijgen we op Zondag 25 Oogst, het Wereldcongres der Katholieke Ar beidersjeugd, dat het hoogtepunt wordt in de reeks/ van machtsontplooiingen die het christen arbeidsleger dit jaar te oversell ouwen gaf. Men heeft het reeds zoo dikwijls ge schreven dat de jeugd de toekomst is en een volksbeweging zonder jongeren ten doode is opgeschreven, dat het nutte loos is dit hier nog te herhalen. De vakbeweging echter droomt -en werkt voor een schoone toekomst, hare histo rische taak is nog niet vervuld, daarom heeft zij de jeugd noodig, de jeugd die werkt in bureelen, fabrieken en mijnen, die de mistoestanden voelt welke daar no.g heerschen en de juisite middelen kent om hieraan te verhelpen; de Ijeugd die doordrongen van een diep-christelij ken geest, orde wil brengen in de chaos en de wanorde van het economisch leven door er de christelijke beginselen te doen heerschen. Deze jeugd die wij zoo broodnoodig hebben, wordt gevormd en opgeleid in dc K.A.J., de nieuwe jeugd die gansch onze beweging en gansch het econo misch leven met een nieuwen geest zal doordringen. We krijgen de jeugd en met haar de toekomst, daar zorgen de Kajotters voor. Wie er aan twijfelt kome den 25 Oogst om 2 uur naar het Heiselstadion daar zal dd meest ongeloovige overtuigd wordeji. Verwacht de vakbeweging veel van de jeugd, zij heeft ook plichten tegenover de jeugd. De onderzoeken welke- regelmatig door de Kajotters-afdeelingen gedaan worden, hebben scherp in 't licht g steld al de mistoestanden waaronder de jonge arbeiders in 't nijverheidsleven gebukt gaan, en tevens de middelen die dienen aangewend om hieraan veraride ring te brengen. Het begint reeds niet de voorbereiding tot den arbeid. Onze jon gens van 14 jaar zijn verstandelijk en moreel niet voorbereTd op den arbeid in de groote werkplaatsen. Dit kan pas wanneer ziij ten miniate 16 jaar gewor den zijn. Aan de ouders moeten voldoende toe lagen, gegeven worden om hun kinderen het schoolgaan tot 16 jaar mogelijk te maken. Meer aandacht moet besteed worden aan de orienteering, plaatsing en be roepsvorming van onze jonge arbeiders. De arbeidsvoorwaarden moeten ver beterd worden. De gezondheid en veilig heid laten dikwijls veel te wenschen over en veel ziekten en ongevallen wa ren te vermijden wanneer strengere voorzorgsmaatregelen genomen berden. Vooral wat de arbeidsongevallen betreft moeten bijzondere maatregelen genomen worden om de jonge arbeiders zooveel mogelijk te vrijwaren tegen de even- tueele gevolgen van hun gebrek aan on dervinding en hun betrekkelijke licht, zinnigheid. Met aandrang wordt gevraagd maat regelen te nemen om de zedelijkheid der jonge arbeiders te beschermen. Het mag niet langer zijn dat de stof veredeld en den men-sch yerbeest uit de fabriek komt. Een einde dient ook gesteld taan de uitbuiting der jonge arbeiders. Het loon dat hun betaald wordt moet overeen stemmen met hunne beroepsbekwaam heid en men moet hen door regelmatige verhoogingen aanmoedigen -om zich in hun beroep te bekwamen. In geval van ongeval of van beroeps ziekte moet aan de jonge arbeiders een behoorlijke vergoeding of pensioen wor. den toegekend, rekening houdende met de toekomst van het slachtoffer. Ten slotte blijft het angstige vraag stuk der jeugdwerkloosheid, waarover de onderzoeken door de K.A.J. gedaan, schrijnende gegevens aan het Jicht heb ben gebracht. Hier dient ingegrepen, spoedig en afdoende, willen wij niet du-izende jongens voor de toekomst zien verloren gaan. Werk-bezigheid moet verstrekt worden aan deze jonge werk- loozen, dat is het voornaamste. Kan men hen geen loonende bezigheid bezorgen dan tenminste ondersteuning die hen, in geval van langdurige onvrijwillige werk loosheid niet langer ten laste laat hun ner ouders). Ziedaar enkele van de vele zaken die de K.A.J in een reeks onder zoeken aan 't licht beeft gebracht. De vakbeweging heeft den vasten wil met de medewerking van de jeugd deze pun ten voor haar te verwezenlijken. Moest zij hiervoor niet al het mogelijke doen, ze zou zeker aan haar plicht tekort schieten, We hebben ook verplichtingen tegen over de organisatie der jeugd. Zij wil de jeugd veroveren om haay te «stellen in dienst van een schoon ideaal, zij heeft daarvoor een programma, een organisa tie en een methode die, wanneer zij er 'trouw aan blijft, welslagen verzekeren. Wij moeten haar helpen in dezen ver- overings/strijd, wij kunnen dat, wij voor. propagandisten, bestuursleden en lei ders der vakorganisatie. Wij moeten de K. A. J. doen kennen op onze vergaderingen, iaan onze leden, duizende (jonge arbeiders, kinderen van onze leden staan, nog buiten de K.A.J. Hunne plicht is er in I! Bij verjaringsfeesten worden ge schenken aangeboden. De Kajotters vie ren hun tienjarig bestaan, Zondag 25 Augustuis. Wij gaan allemaal kijk.eh, toejuichen en als geschenk zullen wij aanbieden onze groote bewondering on. ze diepe dankbaarheid en onze edelmoe dige medewerking. AUGUST COOL, Algemeen secretaris A. O. V. VADERLANDSLIEVENDE PLECHTIGHEID TE N1EÜWPOORT De jaiarlijksché traditie getrouw, heeft, de Nationale Bond van het Herdenken, gisteren, 1ste Zondag van Augustus, eene betooging gehouden te Nieuwpoort. Daarop waren aanwezig de verschil lende groepeeringen der fraternellen, de plaatselijke maatschappijen, het mu ziekkorps van het 3de Linieregiment en de afgevaardigden van de F. N. I. en van bet N. S. B. Vóór het monument, opgericht In. de nabijheid der sluizen, had de betooging plaats, waarop M. Devèze, minister van Landsverdediging, cene treffende rede hield tot verheerlijking van het offer door de oorlogshelden aan het Vader land gebracht. STAATSHANDEL IN RUSLAND VERDWIJNT Moskou, 4 Aug. De raad van volks commissarissen heeft besloten, dat de staatstrusts en -ondernemingen voort aan zelfstandig zaken mogen drijven jnet buitenlandsche firma's. Tot nu toe ging deze handel geheel over de handelsafvaardigingen van Sov jet Rusland in liet buitenland en over het commissariaat van buitenlandsche handel. Hét ligt in de bedoeling om geleide lijk tot afschaffing te komen van de of- ficieele handelsvertegenwoordigingen in het buitenland. De verplichtingen, die door de onder nemingen op zich genomen zijn voor 'eigen verantwoordelijkheid, zoodat daarvoor in geen geval beroep kan, wor den gedaan op het commissariaat van handel. De betrekkingen tusschon Duitschland, Belgie en Luxemburg BeTliijn, 4 Aug. De «Kolni-sche Zei tung» heeft een bijzonder nummer uit gegeven over de betrekkingen tussschen Duitschland, Belgie en Lu/xe m burg. Dit nummer, schrijft de «Kolnische», moet de overeenkomst dienstig zijn tus- schen landen dip gemeenschappelijke pijnlijke herinneringen hebben. Het iblad meent dat er mogelijkheid bestaat de verhoudingen tussichen de drie staten te verbeteren. Het bijzonder nummer bevat verkla ringen van dr Schacht, van minister Van Isacker en van verscheidene Belgi sche, Luxemburgsche en Duitache per sonaliteiten. Het is in het Fransch, in het Duitsöh en gedeeltelijk in het Nederlandsch gesteld. Een heftige rede van Minister Qoebbels •Op het gewestelijk congres van de nationaal-socialisten te Essen heeft de Rijksminister Goebbels het woord ge voerd. Hij heeft een heftigen uitval ge richt tegen de joden, de katholieken en de Kerk. «De strijd wordt hervat», zoo zei hij, «Doch wij kennen onze kracht. Wij ken. nen ook onze vijanden. En onder hen de buitenlandsche pers, die zich onophou dend te onzen opzichte heeft vergist. In die pers werd gesproken van een crisis in het nationaal-socialistiscli bewind. Die crisis bestaat niet. Er wordt, enkel een zuiveringsactie uitgevoerd. Tégenover de Joden hebben wij blijk gegeven van grootmoedigheid die niet altijd door onze eigen partijgenoot en werd begrepen. Doch de Joden dienen het te weten. Wij zullen hen behande len zooals zij ons behandelen. De Joden moeten zich schikken naar de wetten van het land, omdat zij de gast zijn van Duitschland. Wat de houding van de regeering ten opzichte van de Kerken betreft, dieaan gaande zei Goebbels «Het nationaal- socialisme blijft op het standpunt staan van 'het positief christendom. Wij ei- schen dat de kerken op politiek terrein een positieve houding ten opzichte van het nationaal-socialisme zouden aanne men. Wij houden ohsi bezig met de aardsche aangelegenheden. Wat het hiernamaals betreft, dat isl bet domein van de ker ken. Maar de jeugd behoort ons toe eïi wij zullen de jeugd aan niemand afstaan. De Kerk mag de jeugd opleiden in (gods dienstig opzicht, maar wij zullen ze op leidon in politiek opzicht. Daarom is een confessionneelé pers overbodig geworden. Goebbelsi zei vervolgens: «Wij willen geen kuRurkaknpf, doch in sommige ka tholieke kringen zou men gaarne een kulturkampf zien ontstaan. Hebt geduld. In de komende weken zal men zien hoe wij tegen de drijverijen van die kringen zullen optreden. Wat nui don Stahlhelm betreft, die» heeft niet het Techt ccn eigen politiek bestaan te hebben. Alleen de nationaal- socialistischo partij beschaamt dc poli tieke opvatting van het land. De poli tieke macht behoort uitsluitend aan ons. Wij zullen zonder genade zijn voor de saboteurs van rechts on voor die van links. De Nationaal socialistische staat duldt geen tegenstrevers De h. Goebbels besluit ziljn rede met den draak .te steken mot de houding van andere landen die den oorlog tegen Abesisynie niet kunnen verhinderen; die de nationale Duitsche vlag laten afruk ken; die machiengeweren opstellen te gen woningen en .gebouwen die jour nalisten naar Berlijn zenden om getui gen te zijn van het ingooien van enkele ruiten en de wanordelijkheden in eigen gewest doodzwijgen. De Engelschen zouden beter doen. zei hij, zich te bekommeren om de on lusten te Belfast en de Franschen niet de decreten van Laval. Dan zal hun igeen tijd overblijven om zich met Duitschland te bemoeien. In Duitschland zijn de partij, het le ger en de sitaat een. Zij vormen een granieten blok. Duitschland is solied. Duitschland heeft oen wil en een Fuehrer. Die woorden werden bezegeld met het Deutschland «uober alles on het Horst Wessel Lied.» Een protest van de Osservatore Romano De priesters worden bespied In een uitvoerige uiteenzetting fee- kent de Osservatore Romano pro- tost aan tegen dc uitlatingen van gene raal Goering. De minister-president van Pruisen heeft op 25 Juli zooals men hier gelezen heeft, de katholieke prie-sters ervan beschuldigd, :aan polï-j tiek te doen en dan nog aan anti-natio-.' naai socialistische politiek. Goering gaf: ook aan alle plaatselijke overheden! bevel alle priesters onmeedoogehloosil te vervolgen die aan politiek zouden doen. De Osservatore Romano stelt vast! dat de Duitsche bisschoppen nu niet meer het récht hebben het evangelie te. Prediken en dit toe te passen op de actueele vraagstukken zonder zich bloot to stellen aan de vervolgingen van de overheden van het Duitsche rijk. Het kerkelijk ministerie wordt onop houdelijk door de nationaal-socialisten gespionneerds De Ronde van België voor Onafhankc lijken ivcrd genonnen door M. KIRT. Van linies naar rechts Vah den "DricssclicVan den Balcke en Kint, 3C ,2° en 1° van het algemeen klassement Na de beslissing te Genève Abessinië .neemt het fiiesolutie-cntwerp aan Genève, 3 Aug. De. regeering van Addi'S-Abeba heeft op hare beurt, het resolutie-ontwerp' goedgekeurd, dat haar gister-avond was onderworpen. De Yolkenbondsraad wordt dienten gevolge rond 19 uur bijeengeroepen, ten einde de resolutie te onderzoeken en vermoedelijk aan te nemen, waarop dan do buitengewone zittijd gesloten wordt. De aangenomen Resoluties Genève, 3 Aug. Ziehier de tekst der resoluties welke in de openbare vergadering van den Volkenbondsraad .werden gestemd 1) De Volkenbondsraad neemt akte van de verklaring der. twee partijen volgens dewelke de vier leden der ver- zoenings'- en arbitrage commissie zon. der verwijl den 5e scheidsrechter zul len iaanduiden, wiens benoeming noodi. zou kunnen zijn voor het volbrengen hunner werkzaamheden er op rekenende dat de proceduur vóór 1 September 1935 tot de regeling van het geschil zal geleid hebben, noo- digt de twee regeeringen uit, hem den uitslag ten laatsten den 4e September .1935 bekend te maken. 2) De Raad besluit den 4en Septem ber te vergaderen om het algemeen on derzoek dor betrekkingen tusschen Ita lië en Ethiopië in al zijne uitzichten aan te vatten. 'Be le Tesoluitie we-rd bij eenparigheid door den raad gestemd. De 2e werd gestemd met de éénige onthouding van den vertegenwoordiger van Italië. Hiermede was de buitengewone zit tijd afigeloopen. Verklaringen v,an den Ethiopische-i afgevaardigd© Genève, 3 Aug. De woordvoerder van Addis Abeba verklaarde aan den Raad dat on\ redenen van politieke ge schiktheid de Ethiopische regeering ge roepen is geweest eens te meer aanzien lijke offers aan den Vrede te brengen. En eeniSi te meer heeft de regeering van Ethiopië bewijzen gegeven van zijn goe de trouw, ja zelfs van zijn onbevangen heid. Zij heeft de vaste overtuiging dat de arbiters het recht der Ethiopische the sis zullen erkennen. Ethiopië heeft voor het aanschijn der wereld verklaard dat het 't besluit der scheidsrechters' aannemen zal, lioo het ook luidt, en er zich naar .zal gedragen. Het begroet met vreugde het door den Raad genomen besluit, in alle geval den 4en September het geheel van het Ethio- pisoli vraagstuk te onderzoeken. Het koestert de vurige hoop dat dit onderzoek toelaten zal bestendige be trekkingen van vriendschap en betrou wen tusschen Italië en Ethiopië tot sfand te brengen. Onverschilligheid in Italië. «De kern van! het vraagstuk is In Afrika! Rome, 4 Aug. De afloop der be sprekingen van Genève is te Rome met onverschilligheid onlvangen. Voor de Italiaansehe meening bevindt de kern van het vraagstuk zich in Afri ka en nergenisi anders. Niettemin heeft men met voldoening kennis genomen van het feit, dat de Volkenbondsraad het Italiaansehe standpunt heeft over genomen ten aanzien van de samenstel ling van de commissie van Oeal-Oeal. Het voorbehoud, dat baron Aloisi ten aanzien van het tweede besluit heeft ge maakt, bewijst reeds, dat in dit opzicht het If aliaansch standpunt niet veranderd is, namelijk dat de Volkenbond zich niet tc mengen heeft in den ondergrond van de zaak. In Italië is men van meening, dat de betrekkingen met Abessinie- uit sluitend geregeld worden door het ver drag van 1928. Van de besprekingen tusschen de drie mogendheden verwacht men niet veel in Italië. 900.000 Italianen cuder de wapenen Rome, 3 Aug. Naar men gelooft, zal hij dekreet dat heden Zaterdag ge publiceerd moet- worden, de mobilisatie gelast worden van twee nieuwe divisies, en de rest der lichting 1912. Hierdoor zullen dan vier volledige lichtingen, te samen ongeveer 900.000 man, onder de wapenen zijn. Rome, 3 Aug. Eerst nu wordt de juiste tekst bekend van het interessante gedeelte der rede, die Mussolini voor eenigen tijd voor de Zwartlvemdcn in Eboli 'biij Napels heeft gehouden. Naar men uit fascistische kringen hoort, heeft Mussolini daarbij o.a. tot de naar Afrika vertrekkende zwartliem- den gezegd Gij scheidt van ons met trots en vreugde. Gij zult Abessynie, dat gij gaat veroveren, geheel bezitten. Wij zullen ons niet met gedeeltelijke resultaten te vreden stellen. Als iemand het zou wagen, ons te weerstaan, zullen wij hen te vuur en te zwaard uitroeien. Wij antwoorden den blonden verdedigers van Abessynie met het oude motto, dat wij ons niet oni hem zullen bekommeren. Gij hebt de beste wapens ter wereld, gij zijt onover- winbaar en spoedig zullen de- vijf we- relddeelen zich voor u buigen en sidde ren voor de fascistische macht. Huiveringwekkende taal van Abessy- nisch opperhoofd. «Wij zullen stroomen bloeds vergieten voor de verdediging van ons land Addis Abeba, 4 Augustus «De Abessynische strijders zullen stroomen bloeds vergieten en bommen cn giftgassen. die Europeesche staten als oorlogsmateriaal gebruiken en die den Abesisyners onbekend zijn, trolsee- ren, om hun vaderland te verdedigen»', aldus verklaarde de bevelhebber van 20.000 Wollo-soldalen, Dedjasmatch Hambte Mikael, tegenover een specia- len correspondent van de United Pre&si». Nadat- de persman langs een uit der tig in het wit gekleede en met geweren bewapende krijgers bestaande wacht was geschreden, liet het grijze opper hoofd hem tot dicht voor zijn op een podium staanden zetel brengen en ©tel de hem toen na de gebruikelijke cere- monieele buigingen aan zijn echlgenoo- te voor. Vervolgens verklaarde hij «De ge dachte, dat wij de heerschappij van een vreemde natie zouden moeten dulden, is voor ons allen onverdragelijk. Mijn soldaten zullen de vijanden niet- te.genslaande bommenwerpers en gift- gassen steeds opnieuw aanvallen, totdat de laatste uian gesneuveld is. De echtgenooto van het opperhoofd zeide op haar beurt, dat zij de eerste zou zijn, die zich aan de zijde van haar. man zou slellen, wanneer hij aan het hoofd van zijn troepen de hoofdstad zou verlaten, om tegen den vijand op te trek ken. De troepen van Mikael maken deel uit' van dc 50.000 manschappen, die uit dé binnenlanden naar de hoofdstad geko men zijn cn hier op de bevelen van den keizer wachten. Zij zijn in kampen bui ten de sitad ondergebracht, waar zij te gen den aanhoudend neerstroomendea regen zijn be$ehuts

De Volksstem | 1935 | | pagina 1