Naar den Yzer toe 8 Be Werken vat Mitafaaal EEN GROOTSCH OPENLUCHTFEEST tusüsrus 1935 Katholieken Man hat pschGSsen Het Conflikt Italië-Afcessyafë Donderdag Een bitsige kamp Daling van het Geboortecijfer DE VOLKSSTEM XXXXIe .JAARGANG; SUMMER |7g Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever T. Van Nuffel-De Gendt 'Publiciteit Luiten het Arrond. AALBÜ K Agentschap HAVAS, AdoH Maxlaan .13, te Brussel Hue de Hiche.eu, ParjiS Bank Buiding-Kingsway, 20 Londre, W. C. 2. H. Cyriacus Zon op4,33 Zon af 7,1* V. M. 14 L. K. 21 (11de Vervolg)], In 1114 stond er hier oene succursale kapel van Eessen, dewelke voor pa- troones de H. Clara later kreeg, van daar Clercken vroeger Glare, Clarc- - leem, Klerckem. SanderuS' vertelt dat de parochie Clercken in het vak of ambacht van Ees sene lag. Twee bekende wijken staan yooraf in d'historie van het dorp. De Rreekbccm, herinnert aan de pree- ken der predikanten van de hervormde kerk, die daar stonden te praten in open ycld, onder de boomen en te midden der ibosschen, toen de godsdienstige troe bels in 1566 en vólgende jaren heersc'n- ilen. De wijk Smisse is de plaats waar vroeger de foore of de markt van Kler ken werd gehouden, en die verkoopdag bestond omdat het dorp deel uitmaakte van de Westvrijlaten, dewelke het voor recht van 't laken hadden. Oude ge- iwoonte dus. We staan hier danig hooge en hebben ;ccn uiterst schoon zicht op de ijzerval lei. Van achter de kerk en daarnevens <z.iet men verre. Daarbij 't staat bekend bok de heuvel van Clercken is het noor- ider uiteinde van den heuvelkam der iVlaanders, omtrent 45 meters boven !den zeespiegel. De belangrijkheid van Hie hoogte is"hierin gelegen omdat zij de eerste is wanneer men van <uit de polders zuidwaarts trekt. Ook de Duit- •schers hadden er een voorname obser vaticpost opgesteld dewelke slechts door Ho Belgen werd ingenomen met het laat. isle offensief. 'I, Zijn natuurlijk al nieuwe .huizen en de kerk is dat ook ze trekt- een weinigjo op die van Zarren wat go thick, properkens, kleurige schildering 'en ramen, welgepaste beelden. Twee onderpastoors vóór den oorlog hielpen hier den herder. Toch thans geen veel- bebouwd dorp, weinig inwoners die hier zeker alt ijd vertoeven, 'l is immers het dorp der rondreizenden, muziekanten en andere venters, verkoopers en leurders zooals wc liooger reeds meldden. Vele mensehen keerden niet weer na 4918. Over een drietal jaren waren alhier ■slechts 1000 inwoners weergekeerd en was de pastoor slechts bijgestaan door een priester. De gemeente strekt zich .uit over een 1700 hectaren. De kerk is toegewijd aan S. Lauren- itius, in het koor bemerkt men zijn op de muren gepenseelde historie. Hier pasloorde korten tfjjd ter plaats onze vriend pastoorke Denijs van Roe- selaere van geboorte en aldaar wohenae vóór den oorlog met zijn blinde vader. [Wie heeft er niet hooren spreken van Pastoorke Denijs, die jaren lang oper eerde, predikte, biecht hoorde voor zijn maatjes of kameraden de zoogezegde Frans,chmans of beter de arbeidende Vlamingen in Frankrijk. Priester Denijs was pastoor voor 't bisdom Brugge en 'ook wel entwat voor en van onze Oost- jVlamingen in de departementen Nord, :s» Mrs Kathleen Petre en Mrs Gwenda Stewart hebben op de renbaan Brooklands (Ver. staten) een ongenadigen .strijd geleverd om per auto grootste snelheid te bekomen. Eerstgenoemde (links) bracht het tot 215 per uur; de tweede (rechts) 213 km. van de km. Zondag a. s. Gewest leest. vieren de Kaj otters uit ons Pas de Calais, Somme, Aisne, Seine et Oise, Oisc, Seine inférieure, Eure, Cal vados, Marnc, Seine et Marne, Seine, Loiret, en nog verder. Hij ging ook wel een week naar 't Groot-Hertogdom Lu xemburg om daar de Vlamingen te be preken. IIcwel ook E. H. Denijs werd aThier herder der parochie benoemd in Oogst (1914 en aangesteld den 14 dier maand terzelfdertijd als pastoor Buyck te Zari ■ren die van Sint Louis (Deerlijk) kwam. Alle beide werden een twee maan den nadien uitgezet uit hun pastorij en parochie door de duitschers die dan aan •'t front geraakten en tot aan den ijzer en niet verder. Pastoer Buyck sukkelde eindelijk met een handvol van zijn volk naar Ninove en Denijs mocht naar Brugge met een voornaam getal zijner parochianen. In deze bisdomstad bl.eef hij zwervende pastoor en leidde en bestierde hilj zijn verminderde kudde van Clercken. Doch na den oorlog keerde hij niet weder naar zijn dorp om de goede reden dat het hiel meer bestond, te meer dat Mgr. :Waffelaert, bisschop van Brugge hem vroeg om weer te keeren naar Frankrijk waar niet. alleen de werklieden doch ook de •uitwijkelingen, de vlaamsche boeren en volk van alle standen zijn parochia nen werden. Die wil geheel die bewogen historie lezen kan dat want een boek in de David&fondsreeks verscheen en ver telde dat heldhaftig leven en Pastoorke Denijs die vóór den oorlog voor In Duitsohland wil de heerschende partij, die der zoogenaamde nazis, te eiken prijze de gansehe jeiugd in haar gareel spannen. Vooral de katholieke jeugdorganisaties moeten het ontgelden, en om eeniig,szins hunne opslorpings methoden goed le praten, strooien de nazis in den vreemde allerlei valsche be richten uit, waarin zij de katholieke jon gelingschap betichten de nazi-jeugd zelf gewapenderhand aan te vallen. Nu, geen niens.ch in 't buitenland slikt die leugens; daar is iedereen overtuigd dat die leugenveldtocht een variatie op het bekende sprookje van de Wolf en het Lam. Ten andere, het herinnert ons aan zekere Duitsche methode welke wij Belgen, zagen- aanwenden tijdens den oorlog, vooral in den beginne, toen het er op aankwam de bevolking lant te slaan door den schrik. Wanneer de Duitsche troepen lust hadden om een stad of dorp neer te blaken, te plunderen, >uiit te moorden, dan losten eenige hunner manschappen geweerschoten op den openbaren weg, en liepen dan door de straten, huilende: Man hat geschcssen!» alsof de in woners roeren hadden afgevuurd op' het soldatenvolk. En zoo trachten die valsche schel men legenden te verspreiden, op welke zij zich konden beroepen ter veront schuldiging van. hun wraakroepende eu veldaden. Een onzer confraters ze;gt te verne men dat de Dienst van Bruigigen en We gen voorloopig zou afzien van het ver der afwerken van het gedeelte van het Albertkanaal, gelegen tusschen Heren thals en Hasselt. ;Deze afschaffing zou voor gevolg hebben da,t de totale afwerking van het Albertkanaal, 2 jaar zou worden ver traagd en dat het 1939, worden zou, al vorens de werken zouden voltooid zijn. Tot hiertoe werd reeds 1 milliard 600 millioen frank besteed aan de werken van dit kanaal, en deze som blijkt wel wat overdreven, wanneer men denkt dat_ het thans nog niet heel en gansch vol-j arrondissementen tooid is. In elk geval, werd geen gevolg Charleroi1 (11.40) Ath (11. gegeven aan de aanbesteding die voorl hoogste in Maaseik (33.90), 2 maanden plaats greep betreffende het] (26.87) en Hasselt (26,48)'. voornoemd gedeelte. Met een bevolking van hij de 8.300.000 inwoners en een aantal huwelijken dat de 60.000 nog te boven gaat, bleef het aantal geboorten in 1934 beneden dat der jaren 1830, 1832, 1846 lot 1B48, 1850, 1853 tot 1855, alhoewel Belgie alsdan niet eens of nauwelijks 4 mil lioen inwoners telde en het jaarlijSsc-h aantal huwelijken slechts 30.000 beliep. De dalende hevyeging der nataliteit dagteckent reeds van voor lange- jaren: dan wanneer hij omstreeks; 1880 de 30 per duiizend nog overtrof, zonk de ge- •boortecoëfficient kort vóór den oorlog tot 20,35 -p. d.; sedertdien is hij, be houdens sommige zeldzame uitzonde ring. van jaar tot jaar blijven dalen. Het aantal geboorten op de gemiddel den van 1921-1925 en 1926-1930 beliep onderscheidenlijk 154,991 en 146.963 dit getal neemt af tcH 147.489 (18.08 p'. d.) in 1931, 143.824 (17.51), in 1932, 134,754 (16.34) in 1933 en 131,736 (15.92) in 1934. Vergeleken met het onmiddellijk voorafgaande jaar beloopt de vermindering van het geboortecijfer 2.782 (1.85%) in 1931, 3.665 (2.48%) in 1932, 9.070 (6,30%) in 1933 en 3.018 (2.24%) in 1934. De vermindering tij dens laatstgenoemd Ijaar beantwoordt aan geen vermindering van hel aantal huwelijken, daar deze integendeel 1933 het aantal huwelijken van 1932 met 3.000 ie boven gaan. Zelfs wanneer de omstandigheden gunstiger mochten worden blijkt de na taliteit toch in gevaar te verkeeren, om. dat de geslachten in huwelijksleeftijd trapsgewijze minder talrijk zullen zijn dan hun voorgangers; deze geslachten zullen trouwens bijzonder getroffen worden wanneer zij weldra zullen sa mengesteld zijn uit de verminderde c>on. tingenten der oorlogsjaren. Vergeleken met 1933 is de geboorte- coëfficient in 1934 gedaald in al de pro. vincies behalve in Limburg, en in al de arrondissementen, behalve Brugge, Diksmuide, leper, Veurne, Maaseik, Ncufohateau en Philippeville. De laag ste cijfers woróe-n aangetroffen in de Luik (11.35 p. d.), en de Turnhout wordt U vriendelijk aangeboden op de Oroote Kiarki te G l/S u's avonds. Het optreden van onze Katholieke Jonge Arbeiders zal voor velen een verrassing zijn-, De K. A. J. beweging stemt u sympatisch. Toont het door uwe tegenwoordigheid. Katholieke Strijders in de vereen igingen van volwassenen uit atle standen gij zijt verwacht. Doet uw katholieken plicht 1 Ce Kapotters. te vinden zijn. Uitgeput van krachten en werken, moest ons pastoorke na korte jaren opnieuw zwoegen, loo-pen, ketsen, rotsen en botsen in 't fransche, zijn werk opgeven en komen ziek zijn en sterven le Lic-hterveJde in een werk manshuisje, want binst de beschieting van Roeselare was zijn gewezen woning dn die stad, verwoest, afgeschoten en vernietigd geweest. Gns pastoorke stierf zoo arm als Job en lief. zijn oude blinde vader in leven. (Warden Oom of Edward Vermeulen van Hooglede, de gemeenteontvanger en de befaamde vlaamsche volksschrijver, een tweede Conscience, een liertelap en ondersteuner van den goeden priester, z'jn' die zelfs vóór den oorlog door hem werd werkvolk geheel alleen een weekblad op-'aangezet om te schrijven en zijn eerste Stelde en uifgaf, schreef ook een boek boek «Trimards» over 't Pastoorke en zijn werkvolk schreef, hield eene schoo_ ne treffende lijkrede op Pastoorkens graf ten kerk-hove van Licht-ervelde, na den lijkdienst die ik ook als vriend met een zijner beste en getrouwste vrien den, werklieden, thans rijke boer van Nazareth, bijwoonde. (MARC. over zijn wedervaren te Clercken. 't Is 'de moei Ie waard om die geschiedenis na te gaan en op te volgen. Geen roman kan daaraan en daarbij men leert daar- ïnee nuttige aangename en stichtende zaken, dewelke in geen enkel roman Zie hiernevens-. HET STERFTECIJFER IN 1934 Het aantal sterfgevallen is in 1934 vrij kleiner dan te voren. Het beloopt slechts 96.851 (11,70 p.d.) tegen 104.640 (12.69 p.d.) in 1933 en 104,221 (12.69 p.d.)( in 1932. Deze toestand^ die eveneens in andere landen uit Europa (Nederland, Engeland en Wales, Schot land, Italië, Noorwegen, enz.), wordt waargenomen en misschien toe te schrij ven is aan klimatologische? oorzaken wordt aangetroffen in al arrondisse menten des Riijks, behalve nochtans Turnhout, Maaseik, Neuif chat eau en yirton. Ter oorzake van de vermindering van het aantal sterfgevallen is het geboor teoverschot in 1934 (34.885) grooter dan dat van 1933 (30.114)ondanks de- Pessimisme in Addis-Azeba Uit Addis-Abeba. Men is hier he den zeer pessimistisch gestemd. Een hooge ambtenaar verklaarde aa.n den vertegenwoordiger van Reuter Wij voelen, dat iederen dag, welke verloopt, zonder dat Italië een beslis sende verklaring aflegt, dat lvet zijn toevlucht niet zal nemen tot geweld, Italië toestaat-, zich beter tot den aanval voor te bereiden. Wij hebben de voor stellen van den Volkenbond loyaal aan genomen, doch men begint zich hier af te vragen, of de macht van den bo.nd wel zoo groot is als men doet gelooven.» De resolutie van Genève werd hier gepubliceerd. Men merkt ten aanzien hiervan op, dat Italië in de maand res pijt, welke het op grond van de resioki1- tie krijgt, zijn voorbereidselen in So- maliland en Eritrea kan verhaasten, terwijl Ethiopië verplietft- is tot werk loosheid door het verbod van uitvoer van wapenen en munitie in vele landen. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de beslissing van het scheidsgerecht rekening moet houden met het dubbele feit, dat Oeal-Oeal op de officieele Italiaansche kaarten staat aangegeven als Ethiopisc-h gebieci en dat in het Italiaansch memorandum al leen door Italiaansche militairen was bezet. In algemeen opzicht is de Ethiopische regeering tevreden over de resolutie. De ■regeering heeft sedert acht maanden een dergelijke oplossing gevraagd. Nieuwe mobilisatie in Italië..-? Weldra 1 miillioe.n Italianen onder de wapenen Te Rome worden verdere belangrijke militaire maatregelen verwacht, met name de mobilisatie van nog meer rich tingen en formaties zwarthemden voor den dienst in Oost Afrika-. Door deze nieuwe mobilisatie-orders zal het aantal Italianen dat zich onder de wapenen bevindt, worden uitgebreid tot 1 millioen man. Het ligt in de be doeling, de openbare meening in het binnenland de verzekering te geven.dat Italië te Genève op geen enkel belan.; rijk punt heeft toegegeven en dal M>u-s- solini nog steeds ernstig van plan is, de vitale behoefte voor ekspans.ie van Italië en de veiligheid in Oost Afrika te verzekeren. Deze mededeelingen beoogen ook,den volken en rege-eringen in het buiten land de overtuiging bij te brengen, dat Mussolini geen andere oplossing ziet voor het geschil met Ethiopië dan die van een directe regeling tuss<cben de partijen, zonder inmenging van buiten Een later snelbericht uit Rome luidt: Italië heeft twee nieuwe divisies ge mobiliseerd. De mededeeling bij deze gelegenheid door het ministerie voor pers. en pro paganda bekend gemaakt, verklaart dat, ten overstaan van de gevorderde mobi- lisatiemaaLregelen der Ethiopische strijdkrachten, de duce, de mobilisatie heeft afgekondigd van de divisies «As- zen gunstigen factor is het sterftecijfer j sietta uit Asti en Cosseria uit in 9 arrondissementen (Nijve-1, de 6 ar- Imperia, onderscheidenlijk aangevoerd rond is seinen ten van Henegouwen, Hoer door de generaals Riccardi en Pintor. Een nieuwe divisie «Trente werd samengesteld. Zij is geheel gemotoris- sccrd. Een zesde divisie zwarthemden is insgelijks in vorming en zal vrijwilli gers >mt den vreemde en oud strijders uit den wereldoorlog bevatten, en Luik) sterker dan het geboortecijfer; 7 arrondissementen is het verschil tusschen deze cijfers gering (Borg worm 2\,63; Yerviers: 2.02Philippe ville: 1.69; Dinant: 1.67; Brussel: 1.09; Virton 0.53 en Namen; 0,25].* Vastberaden houding van Groot Brittamië Londen, 6 Aug. Dinsdagnamiddag' hebben de hh. Baldwin, eerste minister Sir Samuel Hoare en Eden een belang rijke vergadering gehouden. De minis ters waren volledig akkoord om hun te vredenheid uit te spreken over de nau we samenwerking tusschen Parijs en Londen, welke alleen kan beletten dat vijandelijkheden in Abessynie zouden aanvangen, De aanstaande vergaderingen in Frankrijk zullen, hoopt men. den toe stand opklaren. In elk geval, verklaart men, in En- gelsche diplomatieke middens, kan zon der het verdrag van 1906 te regeeren geen spraak zijn van aanslag te plegen op de onafhankelijkheid van Abessinie. Dus kunnen enkel wijzigingen van den toestand worden voorzien op econo misch gebied; cn zulke wijzigingen aan den huidigen toestand zouden ook nog in volle vrijheid moeten aangenomen worden door de regeering van Abessy nie, zonder dat de minste druk worde uitgeoefend te Addis-Abeba. Een belangrijke verklaring van de.n Negus Addis-Abeba, 6 Aug. De Keizer heeft aan den correspondent van Reu ter, op de vraag «Zornidt gij onder een of anderen vorm een economisch man daat- van den Volkenbond op Abessynie aanvaarden» als volgt geantwoord «De Volkenbond heeft in veel om standigheden een kostbare economi- schen -en socialen bijstand aan zijn le den gegeven, zonder het minst hun po litieke onafhankelijkheid te beperken. Zulken bijstand zal ik niet weigeren. Wat een onderhoud met den h. Mus solini betreft, zegde de Negus Men heeft, mij nooit zulks voorgesteld moest- dit gebeuren, ik zou dit niet kun nen weigeren. Jap.ansche wapenleveringen aan Abessinie. Parijs; 6 Aug. Volgens «Le Matin»' zou de regeering van Abessinie Vrijdag een overeenkomst gesloten hebben met Japansche wapenfabrikanten. De eerste 'Japansche wapens zouden in het begin van September in Abessinie verwacht worden en het is waarschijn lijk dat de eerste zending 2.000 machi negeweren zou bevatten. De Negus benoemt twee nieuwe militaire goeverneurs Addis-Abeba. 6 Aug. Keizer Ilaile Selassie heeft twee nieuwe goeverneurs benoemd voor de provinciën Mollago en Saio. Het, zijn twee bekende militaire leiders. De eene is de Liekamacuas Mail- gacha, die, naar de overlevering, gedu- rende gevechten de kleederen van Kei zer moet aanLrekken, om de slagen van den vijand op zich af te wenden de ah. dore is Dedjarnatos, 't is te zeggen do aanvoerder van de rechtervleugel van het keizerlijk leger. Ook bezoeken aan voorname personaliteiten Senator Pope heeft verklaard dat hij van zijn tegenwoordigheid té Genève zal gebruik maken om, ten persoonlijken titel, de vergadering van den Volken hond bij te wonen. Het is mogelijk dat hij, altijd ten persoonlijken titel, bezoek zou brengen aan Laval, Mussolini Bald_ win, Eden en Lit.vinof. Misschien'zal hij ook de reis ondernemen naar Addis- Abeba,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1