De kleine ytÈiptom 9 Een nienwe weg over den Grossglockner in Oostenrijk Het Confiikt Italië-Abesspië WAARTOE DE WET OP HET UNIFORMVERBOD? LANDBOUW Vrijdag AUGUSTUS 1935 §fek£ i -yA - - 'V Politieke Opstootjes te Brest XXXXIft JAARGANG; NUMMER |Q0 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaaft ,13, te Brussel Ruo. de: Rieheleu, Parjis Bank Buiding-Iiingsway, 20 Londres \V. O. 2. H. R om anus Zonop4,35 Zon af 7,17 V. M. 14 L. K. 21 In aanwezigheid van vele» overheden en vertegenwoordigers van de Oosten rijksche en buitenlandsche pers, heeft president Miklas, Zaterdag, den nieu- wen groot en autoweg van Salzburig naar Carintië over den Gross Glockner, den lio'ogsten berg van Oostenrijk, geopend. Met de uitvoering van het werk, dat reeds vele jaren geleden ontworpen werd, werd pas in 1930 begonnen, ter. wijl er in de laatste twee jaar 'het werk in versneld tempo is voortgezet. Ook voor het nationale toeristenverkeer door Oostenrijk is deze weg van groot;» be •teekenis. De plechtigheid werd dan ook bijgewoond door den Italiaanschen mi nister voor propaganda, graaf Cinno, den schoonzoon van Mussolini, en door den Tchecho-Slowaaksche gezant te Weenen. In Zuid-Slavie is men minder goed •over den nieuwen weg te spreken, die, naar men te BelgTado verklaart, slechts met strategische bedoelingen is aange legd. Hoewel daartoe uitgenoodigd, was Zuid-Slavie dan ook niet bij de plech tigheid ver t egenwoord igd Men kan zonder overdrijving zeggen, dat sinds de omwenteling geen gebeur tenis, die zoomin iets met economie, als mét politiek of met misdaad te maken heeft, zoo'n geweldige beroering Heeft gewekt en aanleiding heeft gegeven tot zulke feestelijkheden en uitvoerige com mentaren in de pers als de opening van de «Grossglockner-Hochalpenstrasse Alle liooigwaardigheidsbekleedeTS van ■den staat, m,et den bondspresident aan het hoofd en wat verder een positie van- bel eekenis of naam heeft in Oostenrijk alsook het diplomatisch korps en tal aanzienlijke buitenlanders, benevens een 200-tal vertegenwoordigers van de bin nen- en buitenlandsche pers hebben deelgenomen aan de feestelijke opening, welke bestond in den' eersten auto-ren- wedstrijd op den Grossglockner, die ge houden werd over een lengte van 19.5 km. en waarbij hoogteverschillen van 1593 m. overwonnen moesten worden. Meer dan tien jaar lang was het plan van dezon hooggelegen weg overwo gen. Tot dusver was de groote dwars:- wand van West- naar Oost-Europa on- doorboord. Thans is deze reusachtige doorbraak geschapen, waarmee een machtig werk voor hêt verkeer is ver richt, dat tevens een hoelen tijd lang veel menschen werk en brood heeft ver schaft. Ook ten aanzien van de binnenland- sche politiek is hiermee wat de comv- mentaren over het algemeen over bet hoofd zien een gewichtige gebeurte nis voltrokken. Het vredesverdrag van St. Germain heeft een soort van Oost- Tirol geschapen, dat van het overigei Oostenrijk afgesnoerd was, daar mien het alleen met overschrijding van de Italiaansche grens of via een verafgele gen Oostenrijksche pas, den Katsch- bergpas, bereiken kon. Dit deel van bet land heeft thans een goedgebaande vlugge en recihtstreeksche verbinding met de rest van het Oostenrijksche bondsland Tirol. Bovendien zal thans de groote stroom van vreemdelingen, die tot dusver slechts de Westelijke Oostenrijksche! Alpenlanden beroerde en dan naar Zwit serland of Italië omboog, Oostwaarts geleid kunnen worden en daarmee ini het hart van Oostenrijk kinnnen 'door dringen, zoodat de aanleg van dezen' nieuwen Alpenweg niet alleen op tech nisch en sociaal gebied, maar ook op .economisch ge-bied van groote beteeke- nis is. In Oostenrijk viert men natuurlijk ook in de eers'te plaats den. miofeelen kant van de zaak, n.l. het feit, dat het' economisch noodlijdende, politiek ver scheurde land door deze grootsche uit ing van zijn levenslust, zijn levens kracht en 2ijn financieele en technische bekwaamheden beeft blijk gegeven. Men roemit in dit verband ook de verdien ste van wiljlen Dr Dollfuss, die het sinds, lang gekoesterde plan aan het rol len bracht en zorgde, dat de financieele middelen, die uit den aard der zaak zeer aanzienlijk waren, er kwamen. Van historisch belang is, dat Gross gloickner, deze reus onder de bergen van de Oostenrijksche Alpen, 135 jaar gele den voor het eerst bestegen i& door een groep bergbeklimmers onder leiding van pastoor Horasch. Hiermee is de strijd van de Oost-Tiroler,s> en Garin- thiersi begonnen o;mi de ontsluiting voor toerisme en verkeer van dit bergmas- sief, welke met de opening van dezen autoweg over den Grossglockner tot een zegevierend besluit is gebracht. Tenslotte nog enkele getallen. De aanleg beeft vijf jaar gediuaird, de kos ten bedroegen 26 millioen schilling. De weg, van het dorp Fusch in Salzburg over Heiligenblut naar Carintftië, is 42 km. lang, de breedte verschilt tusschen 6 en 10 m. de helling bedraagt gemid deld 12o Er zijn langs den weg zestien parkeerterreinen voor auto's: aange gebracht. Die hoogste tunnel bevindt zich op 2506 m. en is 310 m. lang. Aan den weg hebben 3200 arbeiders gewerkt. Natuurlijk zijn er bij den aanleg van een weg in zoo'n woest bergland wel eens ongelukken voorgekomen. Vijftien arbeiders zijn daarbij als slachtoffers gevallen. Te hunner eer is bij het «Fuschcrtorl», op 2428 m. een gedenk- teeken opgericht, dat tevens gewijd is aan de nagedachtenis van wijlen bonds kanselier Dollfuss, die tien dagen voor hij vermoord werd, nog een bezoek aan het werk voor dezen weg had gebracht. Boven den ingang van .den hierboven genoemden tinnnel op 2506 in. hoogte, zijn de woorden uitgehouwen, die men aantrof op een munt uit den tijd van Maria Theresia, \yelke hier gevonden is, n.l. In 'te, Domine, speravi (Op u, o Heer, heb ik gebouwd) BEN VEREFFEN INOSPL AN voor de Bank van den Arbeid De Belgische Bank van den Arbeid is dus onder gecontroleerd beheer pla'atst. De commissarissen die uit te maken hebben of de bank leefbaar is of moet gelikwideerd worden, hebben thans hun verslag ingediend, dat ver scheen in een bijvoegsel van het Sta,ats_ blad. Alhoewel het woord «likwidatie» niet vermeld is, stellen de commissarissen toch een vereffeningsplan voor, waar van DE VOORNAAMSTE PUNTEN de volgende zijn De Belgische bank van den Arbeid zal officieel eraan verzaken nog een deposi. tabank te zijn. De agentschappen zullen definitief gesloten worden na één maand en de zalen der brandkoffers bin. nen de drie maanden. De bank zal e'j zich bij bepalen achtereenvolgens haar schuldeischers1 te betalen, te verkoopen wet ze kan en haar portefeuille te be heer en, indien er haar iets van over blijft. Dq stortingen in de B.B.A. zullen op houden interest op te leveren met te rugwerkende kracht van 19 April 1934 af. De kleine spaarders zouden volledig hun schuldvordering uitbetaald krij gen, 't is te zeggen zij wier rekening 1.000 fr. niet te boven gaat. De andere zullen achtereenvolgens uitbetaald worden naargelang de mid delen der bank bet zullen toelaten. Er is daarvoor geen duur en geen waarborg aangeduid. De uitkeeringen zouden plaats hebben telkens wanneer een schijf, igelijk aan 5 ten honderd van de schulden in de kas der bank zal binnen, gekomen zijn. De depositos in de Belgische Bank van den Arbeid beliepen, zooals men weet tot 350 millioen fr., waarvan 50 miillioen van particulieren, 50 millioen van syndicaten en 250 millioen van coö peratieven. Om geld te bekomen voor de kleinp spaarders zal vooreerst de coöperatief «Vooruit» als geldschieter optreden. Deze coöperatief is aandeelhouder der bank en haar deel is niet afbetaald, op vorre na niet. De «Vooruit» zal dan ook 30 wissels van 691.000 frank elk overhandigen, vervallende ieder jaar, van nu tot in 1965. Die wissels, evenals de titels bevat in de portefeuille van de Belgisohe Bank van den Arbeid zullen door den Dienst van het Kleine Spaarwezen gemobili seerd worden en de Dienst zal tusschen. komen voor een bedrag van 30 millioen frank. «Vooruit» zal wellicht geteekendo wissels terugbetalen door middel van de handelswinsten. Het kantoor van deposito's e-n leomn- gen, een ander aandeelhouder, die ih failliet is, zou zijn gansche portefeuille ter beschikking stellen van de bank, voor een waarde van ongeveer 1 mil lioen frank. De socialistische coöperatieven moe ten hun stortingen geblokkeerd laten. Zij schrijven bovendien in voor een nieuw kapitaal van l millioen, dat tot een beloop vah 1/5 moet- afbetaald worder Het is een ergerlijk feit dat de wet op het Uniformverbod niet toegepast wordt. Daar komt praktisch niets van in huis. In den laats ten rooden Eerste-Mei- stoet te Bruss-el kon men de geuniform- de stokslagers der socialistische jonge wachten zien defileeren op paradepas. Bij de verkiezing van Spaak, te Brussel, zag men diezelfde mannen, gelaafsd, geriemd en met militaire kepi bij de kiesbureelen paradeeren. In «Voonuit» van Gent, lazen wij een protest tegen het feit dat de aanhangers van Van Severen bun militair uniform nog' steeds durven dragen. Het roode blad schrijft «Te Gent en te Brugge zag men de dinaso's in «militair» uniform floree- ren ONDER HET OOG VAN DE RIJKS WACHT EN VAN DE POLICIE EN ON DANKS DE WET OP HET UNIFORM- VERBOD. Welnu, zulk is oiidulbaar en onze socialistische ministers moeten weten, dat de arbeiders niet meer begrijpen als ze zoo iets zien en dat zich van lien een gevoel van wrevel meester maakt, dat ook door «VooTuit» wordt gedeeld.» Wiij durven hopen dat voortaan deze wet streng, zeer streng, zal toegepast worden. Er doet zich eerlang een gunstige ge legenheid voor op 18 Augustus ko men de socialistische stokslagers' te Brussel de Tentoonstelling ontsieren. Wij zijn benieuwd te zien of de regee ring daar de wet op het uniformverbod zal doen eerbiedigen. Te meer, omdat het toullelijn van de socialistische jonge wachten schrijft, dat de ingang van de Tenloonslellin VRIJ zal zijn voor al de jonge wach ten in UNIFORM, Warm en droog seizoen lOnze landbouwers en hoveniers heb ben het, op dit oogenblik niet al te ge makkelijk. Groeiende groenten snakken naar wa. ter, en ter plaats gezette moeskruiden als selder, porei, latouwen, andvvie, aardbeziën, enz. komen zeer moeilijk terug in groei. Wat moet men in die omstandigheden doen Overvloedig begieten of be sproeien is de eenigste oplossing. Wij drukken er op, dat er moet veel water gesproeid worden, want eenige emmers zijn niet voldoende, en dat wordt zeer dikwijls uit 't oog verloren. Regenwater is hiertoe best geschikt, en bij gemis daaraan geve men gewoon pomp'- of rivierwater. Doch men begrijpt dat een toevoegsel van eenig voedend bestanddeel, als ammoniaksulfaat, een gunstig uitwerksel moet hebben op de ontwikkeling van de planten. Men zal best besproeien tegen den avond of bij overtrokken weder, en 100 tot 200 grammen ammoniaksulfaat op lossen per hectoliter water. In dit geval vermijde men zooveel mogelijk de bla deren te begieten. Het oogenblik is; ook aangebroken om na te gaan of de voeder- en suikeTbee- ten, maïs, wortelen, rutabaga, enz. krachtig genoeg doorgroeien. Deze planten lijden ook aan vocht. Zoo de wasdom niet weelderig genoeg is, doet zich de noodzakelijkheid gevoelen ten spoedigste 200 tot 300 kgr. ammoniak sulfaat per hectare aan te wenden, en zoo moge-lijk den grond duchtig te be sproeien. Daarna dient de bodem opge hakt; daardoor wordt ket onkruid ge weerd en de bebouwbare laag frisch ge houden: een hakking is immers een be sproeiing waard. Het is zelfs zeer voor- deelig den grond meermaals op' te hak ken indien men over de noodigen tijd beschikt. Landbouwers en hoveniers die tijffens de buitengewone droge periode, van 1921 deze middelen hebben aangewend, zijn uiterst tevreden geweest over de beko men uitslagen. Dixi. De beheerraad der Nationale Maat schappij van den Kleinen Landeigen dom, zal bestaan nvit MM. Gosseries, voorzitter; Chalmet, volksvertegenwoor diger; Goemaere: Mulie senator; Jour- née, Janne, Messine, Ronse, Lambitte en Glerckx, beheerders. Te Brest hebben dezer dagen protest bet oog in gen plaats gehad tege.n de btf, sluit-wetten. Onze foto toont het uiteenjagen van de betoogers door de politie. Wachter wat is er van den nacht De Volkenbond is erin gelukt, liet geschil, opgerezen tusschen Italië en Abessynie, te verdagen en zoodoende tiljd te winnen. i In de diplomatie is tijd winnen reeds veel gewonnen. •Het conflict is dus niet opgelost, en er dreigen steeds donkere wolken aan den politieken gezichtseinder. Engel land schijnt zich de zaak rechtstreeks en persoonlijk te willen aantrekken, en de toestand in Egypte jvordt reeds zeer gespannen. In zijn laatste redevoering heeft Mus solini verklaard, dat hij voor niets en voor niemand zal achteruitdeinzen. Met andere woorden gezegd, zal Italië zich niet onderwerpen aan de uitspraak van Genève, indien de beslissing zou uitval len tegen hetgeen den Duce de nationa le belangen noemi van Italië. De animositeit tusschen Italië én Engeland wordt ook grooter met den dag, en men vraagt zich af of de diplo matie van Laval zal volstaan om al de dreigende gevaren af te wenden. In elk geval hebben de diplomaten nog. eeniige weken voor zich om een uit weg' te vinden die de beide landen zal kunnen bevredigen. Dat zal denkelijk niet gemakkelijk zijn, daar Italië reeds zeer ver in zijne mobilisatieverrichtingen gevorderd is, en dat Mussolini om reden van zijne persoonlijke prestige zich moeilijk kan terugtrekken. Alle hoop is evenwel nog niet verlo ren, en wellicht zal Italië op het laatste oogenblik begrijpen, dat de oorlog niet de beste oplossing is. Wij vragen ons overigens nog altijd af, of eenige goudmijnen wel duizenden jonge menschenlevens waard zijn De meening van Lord Cecil. Lord Cecil richtte een schrijven tot de «Times om te betoogen dat het beste middel om klaarheid te scheppen in het Italiaansiclh-Abessinisch geschil, zonder twiijfel een plechtige verklaring zou zijn van Groot Brittanië, waarbij te kennen wordt gegeven dat dit land beslist is' tol het uiterste te gaan, wat de toepassing van het Volkenbondspakt betreft. De «Times'» antwoordt echter op dit schrijven dat hij het er niet mede eens kan, zijn. Er gaan immers, in Frankrijk, drie ledige onderhandelingen beginnen. Het doel is: verzoening. Niets ware minder gewenscht, dan een voorafgaande ver klaring vanwege Enigeland, over de hou ding die dit land zou aannemen indien de besprekingen mislukken. Een officieel Engelsch protest Naar verluidt, heeft het departe ment, van buitenlandsche zaken de aan dacht van den Italiaanschen ambassa deur gevestigd op de aanvallen van de Italiaansche bladen tegen Engeland. Die aanvallen moeten feitelijk goedge keurd zijn door de Italiaansche regee- ring, aangezien de Italiaansche' bladen onder staatstoezicht staan. Het is b.est mogelijk, zoo schrijft, de «Daily Telegraph», dat beide landen geroepen zijn in de toekomst samen le werken betreffende nog belangrijker vraagstukken; die aanvallen in de pers zijn dan ook zeer beklaaglijk. De Opperscheidsrechter inzake het incident van Oeal-Oeal. De Grieks.cihe gezant te Parijs en ge wezen voorzitter van den Volkenbonds- raad, Politis, zou aanvaard hebben als opper-scheidsrechter tusschen Italië en Abessinie, inzake het incident te Oeal- Oeal, op te treden. De aanstelling is echter nog maar* officieus. De officieele aanstelling moet inderdaad door de huidiige Italiaansche en Abeseinische scheidsrechters worden gedaan. Abessynie tot economische vergunning ge.n bereid. De h. Martin, vertegenwoordiger van Abessynie te Londen, hoeft aan de pers verklaard dat zijn land geld noodig heeft niet enkel om den oorlog voor te berei den doch ook om in staat te, zijn de om vangrijke bodemrijkdommen van het land te kunnen uitbaten. Abessynie is bereid economische ver- punningen toe te staan aan de onder- hoorigen van andere landen. De vreem delingen die naar Abessynie komen om aldaar gronden aan te koopen en te be vruchten en ook om niljverheidsondcr- nemingen op te richten, zullen sleeds wrelkom zijn. Naar een bijeenkomst van Italië, Frankrijk en Engeland Aichtereenvolgens zijn Woensdag door eerste-minister Laval ontvangen den ambassadeur van Groot-Brittannie', sir George Clerk, en de ambassadeur van Italië, graaf Pignat di Marano di Gustoza. De besprekingen met, d.e beide am bassadeurs liepen over de vaststelling van den datum waarop de onderteeke- naar& van het verdrag van 1906 met be trekking tot Abessinie, namelijk Frankrijk, Italië en Groot Britannie, bijeen zouden komen voor het zoeken van een bevredigende regeling van het Oost-Afrikaansche geschil. De aartsbisschop v,an Canterbury over het geschil In het bisschoppelijk weekblad be handelt de aartsbisschop van Cantor- burry het Italiaansch-Abessynisch ge schil. Het is een voorwerp van droefheid, zegt hiij, dat een land dat de verbintenis aangegaan heeft nooit tot geweld zijn toevlucht te nemen om een geschil van internationalen aard ep te lossen, zijn troepen samen lrekt op de grens van een land waarmede het in ruzie ligt. Het Enigelsche volk blijft trouw aan den vrede, doch bet houdt ook van dé vriendschap met Italië. Die vriendschap: zou evenwel een geweldigen duw krij gen, indien de machtige leider van het Italiaansche volk moest blijven weige ren het geschil aan een internationaal onpartijdig scheidsgerecht voor te leg gen en daden stellen zou die hot gan sche wereldvrèdesgebouw zouden doen instorten. Tot den laatsten man Aan een Reutcr-korrcspondcnt ïiceffc de keizer van Abessynie weer een inter view toegestaan waarin hij bevestigt dal de Abessyniers lot den laatsten man zullen strijden voor de onafhankelijk heid van hun land. Hij blijft evenwel bereid geen poging om een vreedzame oplossing te verkrijgen onverlet te la* ten,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1